"Stichting Eigen Kamer opereert ondoorzichtig Regeling kunst aankopen komt niet in gevaar Adviesraad is nog altijd niet in trek Bezwaren tegen bouwplannen Juridisch Adviesbureau: Vrachtwagen richt ravage aan LEIDEN DONDERDAG 27 NOVEMBER 1980,( Penning om slachtoffers Englandspiel te gedenken LEIDEN - Op dezelfde plaats waar prof. dr. Cleveringa pre cies veertig jaar geleden zijn befaamde rede hield uit pro test tegen het ontslag van een joodse hoogleraar, ontving de Leidse universiteit een ge denkpenning. De penning werd in het Groot Auditorium in het Academiegebouw aan het Rapenburg uitgereikt ter nagedachtenis van de vele slachtoffers die tijdens het zogenaamde Englandspiel het leven hebben verloren. Naast de universiteit ontvingen ook het Wapen der Mare chaussee en het Koninklijk Intsituut van de Marine de gedenkpenning. Aan het be gin van de officiële bijee- komst las de voorzitter van het college van bestuur van de Leidse universiteit, mr. K.J. Cath, een telegram van prinses Juliana en prins Bernhard voor. Het koninklijke paar deelde in het telegram mee "zeer veel dr.Hers de gedenkpenning in het Groot Auditorium van het waardering te hebben voor het initiatief de penning aan Leiden, de marine en de ma rechaussee toe te kennen. Wij sluiten ons aan bij de gevoe lens van dankbaarheid en respect voor hen die tijdens de oorlog op de bres hebben gestaan". Het Englandspiel was een spio- nage-affaire uit de Tweede Wereldoorlog. Door verraad of door laksheid is een groot aantal mensen in handen van de Duitsers gevallen met alle gevolgen vandien. Dr. J.F.Ph. Hers, lid van het comité van aanbeveling van de Stichting Gedenkteken Slachtoffers Englandspiel hierover gis termiddag: "Er zijn toen veel fouten gemaakt". "Men moet het Englandspiel echter zien als onderdeel van een enorm groot spel. De ge vallenen hebben een enorme bijdrage geleverd aan dat spel. Fouten zijn gemaakt", aldus dr. Hers, "maar is het te eenvoudig om aan te nemen dat het Englandspiel alleen maar op blunders berust". De rector magnificus prof. dr. A.A.H. Kassenaar wees er in zijn slotwoord op dat de leden van de universitaire wereld in het begin van de oorlog "mas saal bereid waren hun be schermde bestaan op te ge ven". Ook nu zou de universi teit een dergelijk besluit niet schuwen, zo zei hij, want de "mens is in de afgelopen veer tig jaar niet wezenlijk veran derd". LEIDEN - Mensen die gedwongen door woningnood, hun zinnen hebben gezet op een kamer van Stichting Eigen Kamer (SEK) kunnen dat idee vooralsnog beter laten va ren. Deze waarschuwende vinger heeft de Leidse rechts winkel opgestoken naar werkende jongeren en studenten die krap zijn behuisd of in het geheel geen woonruimte hebben. "En daardoor op het slechte idee zouden kunnen Aankoop wordt verder ontraden, komen om de SEK in de arm te nemen". Even voor alle duidelijkheid: een tijdje geleden meldde de 40-jari- ge student Engels, Van Leenen dat hij een oplossing voor de ka- mernood had gevonden. Via een makelaar zou hij grot, leegstaan de panden aantrekken, die de studenten onder zijn supervisie vervolgens zouden kopen voor een bedrag dat rond de 30.000 gulden schommelt. (Prijzen van 40.000 gulden komen ook voor.)Ziehier de simpele opzet LEIDEN - De Leidse kunstenaars zullen waarschijnlijk niet hoeven te lijden onder plannen van de overheid die zij zien als een "be knotting van hun vrijheid en een verkapte bezuiniging op hun in komsten". De gemeentelijke commissie voor cultuur heeft be sloten negatief te adviseren over het voorstel om bij wijze van ex periment een verandering aan te brengen binnen de Beeldende Kunstenaars Regeling (BKR). Via deze regeling wordt door de overheid werk gekocht van kun stenaars die zichzelf niet kunnen bedruipen. In steden waar de re geling geldt - het is niet verplicht - is een speciale beoordelings commissie die het werk van de kunstenaar taxeert en besluit of het werk wordt aangekocht. Het ministerie van CRM heeft nu gesteld dat drie kwart van het aangekochte werk rommel is waar niets mee wordt gedaan. Het zou zich slechts ophopen in de kelders van de gemeente. Om de toevloed van kunstwerken te remmen zou de aankoop van al vervaardigde werken uiterst moeten worden beperkt. De na druk moet bij het experiment vooral gaan liggen op het geven van opdrachten aan de kunste naar. Het is dan zeker dat het kunstwerk ook een bestemming krijgt. Bovendien moet bij het geven van de opdracht direct worden bepaald hoeveel werken de kunstenaar zal maken, hoe groot het wordt, en hoelang hij erover zal doen. Wordt overeen gekomen dat de kunstenaar tien werken levert, dan wordt de helft door de gemeente aangekocht, de andere helft kan hij vrij verkopen of gebruiken op een tentoonstel ling. Onzin, stellen de kunstenaars, ver enigd in de Beroepsvereniging van Beeldende Kunstenaars (BBK). Evenals de commissiele den gisteravond, zien zij geen brood in het experiment. "In Leiden is helemaal geen sprake van zo'n grote overvloed aan kunstwerken, zeker niet wanneer de artotheek straks is gestart. Dit experiment beoogt problemen op te lossen die Leiden helemaal Expositie schriftvormen niet heeft. Voor de kunstenaars zal het alleen een grote beperking betekenen. Hoe kun je nog crea tief bezig zijn, wanneer van te vo ren vast staat hoe een kunstwerk eruit moet zien. En wat betreft het "voordeel" dat de helft van het werk beschikbaar komt voor de vrije markt: welke vrije markt? Onder het mom van "meer mogelijkheden voor expo sitie en vrije verkoop" probeert de overheid hier je reinste bezui nigingsmaatregelen door te voe- De commissie voor cultuur, inclu sief wethouder Schoute, kon de bezwaren van de kunstenaars gisteravond volledig beamen. Over het feit dat de Leidse beoor delingscommissie al positief op het experiment had gereageerd, waren de leden niet zo te spreken. "In Leiden zijn er geen proble men met de BKR op te lossen. Bovendien biedt de huidige re geling al genoeg mogelijkheden om opdrachten aan kunstenaars te geven. Aan een experiment hebben we dan ook geen enkele behoefte". LEIDEN - Een 45-jarige vrachtwagenbestuurder uit Leiderdorp heeft gistermiddag om half zes een flinke ravage op het Levendaal veroorzaakt. Ter hoogte van Levendaal 88 reed hij een 16-jarige Leidse bromfietser aan. De Leidenaar kwam ten val en zijn brommer werd beschadigd. Een auto die stilstond om de Bolwerkstraat in te rijden werd het volgende slachtoffer. De vrachtwagenbestuurder zag hem niet en knalde er tegenop. De auto was rijp voor de sloop. Twee aan de rechterzijde geparkeerde auto's werden daarna door de vrachtwagen zwaar beschadigd. De bestuurder van de vrachtauto had teveel gedron ken. van Stichting Eigen Kamer. Een plan dat er volgens de Leidse rechtswinkel op het eerste ge zicht voor bepaalde mensen aan trekkelijk uitziet. Want "Bij een hoog inkomen (als de ouders het financieren) zijn de kosten per maand relatief laag, omdat de hypotheekrente eventueel af trekbaar is". Barrières Maar de grote vraag is volgens de rechtswinkel of de Stichting Ei gen Kamer een aantal barrières, die moeten worden genomen, zal kunnen overwinnen. Voor ka merbewoning heeft Van Leenen tenslotte vergunningen nodig van de gemeente. En dat is ook het geval als hij wil verbouwen. Panden zijn er wel, maar of Van Leenen goed heeft beseft welke juridische haken en ogen er aan zijn plan zitten? De rechtswinkel: "De SEK heeft al een vijftal pan den in Leiden op het oog, die men op korte termijn denkt te kunnen betrekken. De stichting ziet een aantal dingen echter te makke lijk. Dat heeft al tot gevolg gehad dat de verbouwing van het pand aan de Lage Rijndijk 55 is stopge zet. Er werd geen bouwvergun ning verleend". Ook de onduidelijkheid over de fi nanciering is volgens de rechts winkel een reden om van aan koop af te zien. "De stichting schermt met particuliere finan ciers en hypotkeekbanken. Het Aantal boren gestolen van opslagplaats LEIDEN - Bij een diefstal uit een opslagplaats van een bouwbe drijf aan de Waardgracht is van nacht voor 10.000 gulden mate riaal ontvreemd. De daders na men een hoeveelheid elektrici teitsdraad en een aantal boren geheel blijft echter ondoorzich tig". "Daar komt bij dat men bij het te kenen van het voorlopig koop contract al twintig procent van de koopprijs moet betalen. Je weet maar nooit of je dat geld terug-5 krijgt als de plannen mislukken". omdat de rechtsvorm waarin men het eigendom van de panden wil gieten nog niet vaststaat. "Dit is echter wel belangrijk, omdat men geen eigenaar kan worden van één kamer. De huizen zouden dus in eigendom of in mede-ei gendom van een coöperatieve vereniging moeten komen. Er zijn echter nog geen onderlinge afspraken gemaakt". "In de boot" "Ja, de theoretische mogelijkheid bestaat dat de mensen die twintig i procent hebben betaald, de boot ingaan", geeft van Leenen, de geestelijke vader achter Stich ting Eigen Kamer, toe. "Maar dat zou dan wel de schuld van de op stelling van de gemeente zijn". Hij doelt hiermee op het feit dat de gemeente, in het bijzonder de afdeling Bouw en Woningtoe zicht, volgens hem onvoldoende medewerking verleent aan zijn project. "Sommige mensen bij de gemeente zijn dolenthousiast. We mogen zeis met één pand expe rimenteren. Maar het vreemde is dat je dan van een andere afde ling opeens een hele lading pa pier over je heen krijgt".Dat de intekenaars twintig procent van de koopsom van tevoren op tafel moeten leggen vindt Van Leenen een logische zaak. "Wie moet de architect betalen? Ik soms? Dat is toch onbetaalbaar. En door dat moeilijke gedoe van de gemeente moeten we ook nog tekeningen laten maken voordat we kunnen verbouwen. Zodat we nog meer kosten moeten maken". Desalniettemin blijft Van Leenen rotsvast in zichzelf geloven. Het einde van de SEK zal niet even onverwachts zijn als de oprich ting. "Welnee", meent Van Leen en. "We komen er wel. Als de mensen me maar vertrouwen". En dat valt natuurlijk nog maar te bezien. Want niet alleen veel stu denten, ook de gemeente bekijkt het project Van Leenen met de nodige scepsis. En dat hij nu met één pand mag experimenteren betekent nog lang niet dat het licht voor hem op groen staat. "Veel zaken rond die stichting blijven schimmig", oordeelt men bij bureau huisvesting. WIM BRANDS Inspraakorgaan voor binnenstad sinds 1969 LEIDEN - In het oudheden aan het Rapenburg is van 28 november tot en met 30 januari een tentoonstelling te zien over de historische ontwik keling van verschillende schrift vormen van soorten van het oude Mesopotamië tot heden onder de naam "Zicht op schrift". Verordening inspraak klaar LEIDEN - De langverwachte rege ling van de inspraak in een ge meentelijke verordening is giste ren in ontwerp vastgesteld in het wethoudersoverleg. Wethouder Bordewijk (PvdA) heeft dit mee gedeeld mee tijdens de vergade ring van zijn fractie. LEIDEN - De adviesraad voor de binnenstad nieuw leven inblazen. Met dat idee in het achterhoofd belegde de adviesraad de ze week een bijeenkomt om het povere ledenbe stand (nog geen dertig le den) eens wat op te vijze len. Overweldigend was de toeloop evenwel niet. Slechts acht nieuwelingen meldden zich aan. De adviesraad voor de binnenstad werd in 1969 opgericht naar een idee van de gemeenteraad. Het was de bedoeling dat er een or gaan in het leven werd geroepen, dat zich zou bezighouden met de specifieke problemen van de Leidse binnenstad. In zijn nu ruim tienjarige bestaan heeft de adviesraad al menig voorstel richting stadhuis gezon den. Soms omdat het gemeente bestuur er om vroeg; meestal on gevraagd. Ondanks alle inspanningen bleef het ledenbestand klein. Er werd er dan ook alles aan gedaan om nieuwe leden te winnen. "U mag ook eerst wel een paar vergade ringen bezoeken voordat u zich aanmeldt", probeerde voorzitter Abcouwer de aanwezigen naar de vergaderruimte aan de Morsweg te lokken. Degenen die de stap direct zetten stelde hij "een ge heel nieuwe kijk op Leiden" in het vooruitzicht. Bestaansrecht De centrale vraag is natuurlijk of een orgaan met zo weinig leden als de adviesraad voor de binnen stad eigenlijk wel bestaansrecht heeft. "Natuurlijk", meent ex- voorzitter Lagerweij die naar ei gen zeggen uit z'n bestuursfunc tie is gewipt, omdat hij zich niet aan alle regels hield. "Ondanks het feit dat ik nu via de achter deur naar buiten ga blijf ik gelo ven in het nut van de adviesraad". Lagerweij ontkent dat een goedlo pende buurtvereniging eigenlijk het werk van de adviesraad zou kunnen doen. "Dat buurtwerk bloeit even op en gaat daarna weer dood. Ik weet dat toch zeker uit eigen ervaring". Hij wordt hierin bijgevallen door secretaris Binnerts, die zegt zeer tervreden te zijn als hij zo de balans van de afgelopen tijd eens opmaakt. In de adviesraad zit volgens hem zo langzamerhand veel kennis. De secretaris is ook van mening dat een klein ledenbestand eigenlijk wel voordelen heeft. "We moeten geen praatclub worden!" wel een subsidie van twee ton. Daar steken wij met onze 27.000 gulden natuurlijk heel magertjes bij af'. Daaruit concluderen dat het hele fenomeen adviesraad niet func tioneert en beter vandaag dan morgen kan worden opgedoekt, is volgens Abcouwer ook uit den boze. "Wij hebben ons bestaansrecht wel bewezen, dacht ik zo. Die 27.000 gulden is beslist geen wegge gooid geld. Neem een simpel voorbeeld als het tweerichting- verkeer op de Breestraat. Wiens idee was dat? Precies, het onze. Nou geven de raadsleden dat niet toe. maar dat is natuurlijk poli tiek". LEIDEN - Het jubilerende NW- bestuur (80 jaar) gaf gisteravond een receptie. Het werd onder an dere toegesproken door de vice- voorzitter van de Industriebond FNV afdeling Leiden, de heer Van der Geest (zie foto). Ook de andere bonden waren op de re ceptie vertegenwoordigt. Wet houder Fase, economische za ken, verhoogde de feestvreugde door namens de gemeente Lei den toe te zeggen dat er snel een oplossing komt voor het huisves tingsprobleem van het NW. Magertjes Wie meent dat de adviesraad op sterven na dood is komt ook bij de nieuwe voorzitter Abcouwer aan het verkeerde adres. "Lan delijk gezien hebben wij zelfs één van de allerbeste raden", is zijn stellige overtuiging. "Neem Utrecht. Daar hebben ze 25 leden. Maar de gemeente geeft LEIDEN - Het buurtcomité Hogewoerd/Le- vendaal heeft bezwaar aangetekend tegen het feit dat wethouder Tesselaar van volks huisvesting nu al. terwijl de buurt nog volop bezig is met het vaststellen van het verbete ringsplan, plaatsen in de buurt heeft aange wezen waar volgens hem in de toekomst kan worden gebouwd voor één- en tweeper soonshuishoudens. De wethouder deed dit enkele weken geleden tijdens de presentatie van enkele nieuwe plannen. In totaal wees hij bijna twintig plekken in de stad aan. die volgens hem ge schikt zijn als bouwplaatsen van zogenaam de Van Dam-éénheden. Vier locaties zijn gelegen in Oost-Levendaal, te weten: Oranjeboomstraat/ hoek Levendaal, op de plaats van de Barbaraschool (De school zal in cJe komende jaren worden gebruikt als tijdelijk onderdak van enkele muziekkorp sen, maar gaat daarna tegen de vlakte en op de plaats van de voormalige broodfabriek aan de Catharijnstraat. Aan de noozaak van bouwen voor studenten en werkende jongeren zegt de buurtgroep niet te twijfelen "Ook in onze wijk moet voor die groepen worden gebouwd. Wij hebben ei echter op dit moment bezwaren tegen dat de gemeente enkele locaties bepaald, omdat daardoor onze plannen kunnen doorkruist. We zitten nog ir. een veel te vroeg stadium om daadwerkelijk iets te kunnen beslissen". Op dit moment discussieert de buurt namelijk over de 'plekken' die Tesselaar heeft aange dragen. Vraagtekens zijn er al gezet. "Wij .kunnen ons voorstellen dat met name aan de Hogewoerd de grote, monumetale panden minstens zo geschikt zijn voor één- en twee persoonshuishoudens. In het verbeterings plan, dat naar verwachting in mei '81 klaar is zullen wij dan ook met enkele concrete voor stellen over alternatieve locaties komen"

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4