Man ruïneert tuin van buren in vijf minuten N\y wi pestuur keurt miljoenen- winst op energie goed O >JK Om opslagplaats voor handel uit te breiden Inspraak Endegeest bij benoeming directeur Bijdrage waterkering wordt niet verhoogd Leidse stadsrubrlek Oranjeklanten Melkman ^ONDERDAG 27 NOVEMBER 1980 LEIDEN iij Wethouder houdt verlaging vastrecht gas tegen n; LEIDEN - Het streekenergiebe- ej drijf Rijnland hoopt volgend jaar 11 8.4 miljoen gulden winst te ma- j ken. De Algemene Raad (be- stuur) van het bedrijf is gister- middag met de begroting voor ir| 1981 akkoord gegaan. Een aantal n: voorstellen om de winst te ver- nj minderen of anders te gebruiken !M voor het stimuleren van energie- e| beperkende maatregelen werden verworpen. Diverse leden van de Algemene Raad hadden grote moeite met aan de ene kant de tariefsverho gingen, terwijl tegelijkertijd de winst van het bedrijf in de mil joenen loopt, Met name de winst over 1979 van 14.6 miljoen gul- -I den. Brouwer de Koning (Woubrugge) 1 j zei dat de gehele gemeenteraad van Woubrugge moeite had met I de winstontwikkeling. Hij had uitgerekend dat er per verbruiker zeventig gulden terug gaat naar de gemeenten. Hij vroeg zich af of de uitkering aan de gemeenten niet kon worden verminderd. Swaan (Koudekerk) noemde de re serveringen voor het bedrijf ex treem hoog. Scheffer (Leider dorp) stelde voor om een bedrag van 1.8 miljoen gulden van de winst van 1979 niet te reserveren voor een toekomstige elektrici teitscentrale, zoals het dagelijks bestuur voorstelde. Alkemade's burgemeester Bolten was het daar mee eens, maar wilde die 1.8 miljoen eveneens uitkeren aan de gemeenten. Die gemeenten zou den het geld dan kunnen benut ten voor energiebesparende maatregelen. (De gemeenten ontvangen uit de winst van 1979 in totaal 6.3- miljoen. De rest van de winst wordt in het bedrijf ge reserveerd of geïnvesteerd.) Het voorstel van Bolten werd ruim schoots verworpen. Wethouder Bezemer van Leider dorp en lid van het dagelijks be stuur van Rijnland wees er op dat deze winsten de voorgaande ja ren gebruikelijk waren. "Er is steeds gestreefd naar een gelijk matige winst", aldus Bezemer. Hij wees op de omzet die in de vele miljoenen loopt en waarbij de winst maar een smalle marge betreft. De gaswinst gaat volgens hem in de toekomst toch al omlaag en wordt een randverschijnsel. De reden daarvoor is de afnemende bedrijvigheid die zal gaan door werken in het resultaat van het energiebedrijf, zo zei Bezemer. "De energiebesparing is over de drempel en ook dat zal uitwerken op de winst in de toekomst. Daar moeten we nu rekening mee houden", aldus de Leiderdorpse PvdA-wethouder. Zijn Leidse partijgenoten Van der Pluijm en Koning stelden voor om uit de reserveringen geld vrij te maken voor het helpen van particulieren, woningbouwver enigingen en gemeenten, zowel met geld als met personeel, bij energiebesparing door isolatie. Het voorstel werd niet in stem ming gebracht, omdat het dage lijks bestuur de mogelijkheden en onmogelijkheden daarvan eerst wilde onderzoeken. Bezemer vroeg zich daarbij af of het streekenergiebedrijf wettelijk wel een taak heeft bij de financie ring van energiebesparende maatregelen. Hij noemde de zaak een ingewikkelde materie waar op het dagelijks bestuur al zeker een jaar studeert. Bezemer be loofde om in de komende verga dering (in april) met een voorstel te komen. Vastrecht Het Leidse CDA-raadslid Bleijie stelde voor om de winst in 1981 te beperken door het vastrecht voor gas met twee kwartjes te verlagen tot 46 gulden. Vorig jaar was op voorstel van Bleijie dat tarief al 1.50 lager vastgesteld dan het da gelijks bestuur wilde. Nu vond echter een krappe meerderheid in de raad de tegemoetkoming aan de gebruiker ongewenst. Het voorstel werd met 31 tegen 24 stemmen verworpen. Voor de verlaging van het vastrecht voor gas stemden Scheffer (Leider dorp), Den Haan (Leimuiden), Van der Spek (Moerkapelle), Wenmakers (Rijnsaterswoude), Brouwer de Koning (Woubrug ge), Bolten (Alkemade). Blijie, Koning, Dallinga en Vink (Lei den). Opmerkelijk was dat de Leidse PvdA verdeeld stemde. Wethou der Bordewijk, die deel uitmaakt van het dagelijks bestuur, stemde tegen' het voorstel. Doordat de Leidse afgevaardigden elk vier stemmen hadden, zou de stem van Bordewijk de doorslag gege ven kunnen hebben. LEIDEN - Natuursteen handelaar A.M. Wagema- ker aan de Hoge Morsweg wil uitbreiden. De grote hoeveelheid stenen kun nen niet meer op zijn eigen terrein liggen. Een 'een voudige' oplossing heeft hij ervoor bedacht. Je trekt gewoon de tuin van je buurman erbij. Dat gebeurde gisterochtend om half twaalf. Een reusachtige graafmachine kwam dwars door een twee meter hoge - gedeelte lijk betonnen - schutting het 'erf van de familie Veerman op gere den. Binnen vijf minuten hadden de rupsbanden en grijparmen van dit apparaat het fraaie tuintje verwoest. Twee vijftig jaar oude perebomen werden uit de grond gerukt en met alle andere bloe men en planten vermorzeld. Toend de politie arriveerde was er geen groen sprietje meer te be kennen. Eén grote ravage. Het echtpaar Veerman zat er versla gen bij. Dit had het nooit ver wacht. Al 28 jaar wonen ze in dit huis en elke maand betalen ze hun huur. Tien jaar geleden zijn eigenlijk de eerste moeilijkheden begonnen. De vorige eigenaar heeft toen al een poging ondernomen de fa milie uit het pand te krijgen. De rechtbank stak daar echter een stokje voor. Twee jaar later ver kocht hij het huis aan Wagema- ker. Die had grootse plannen. Het huis moest plat zodat dit stuk grond bij het bedrijf kon worden getrokken. Met de familie Veer man werd geen rekening gehou den. Na het zien van de uitspraak van de rechter begreep Wagema- ker pas dat dit niet zomaar kon. Een andere tactiek werd bedacht Het echtpaar Veerman: "We kunnen niet eens meer bij onze kippen komen Litteken Veerman: "Aan het huis werd niets meer gedaan. All opknap- kosten betaalden wij zelf. Als er bladeren uit onze tuin op het ter rein van Wagemaker terecht kwamen trok deze al van leer. Drie jaar geleden werden om die reden eerst ik en toen mijn vrouw met stenen en grote stukken hout belaagd. Mijn vrouw werd daar bij geraakt. Een tien centimeter groot litteken ontsiert nu nog haar been. Een woord van excuus hebben we nooit ghad". In september van dit jaar, zegt Veerman, moest hij via de schut ting vernemen dat Wagemaker hem op de een of andere manier wel weg zou krijgen. Een bemid delingspoging van de wijkagent mocht niet baten. Het tuintje is er niet meer. De politie kon gisteren ook niet veel meer doen. Het leed was al geschied. Wel heeft zij de agressieve Wagemaker, want ook de politie wilde hij haast te lijf gaan, te verstaan gegeven dat hij LEIDEN - Op het achterterrein van het GG en GD-gebouw komt een nieuwe eerste hulpgarage. Deze moet dienen als vervanging van de huidige garage aan de Lange- brug, die zal worden gesloopt zo dra de nieuwe brandweerkazerne aan de Gooimeerlaan gereed is. Bovendien wordt er naast de GG en GD een semi-permanent ge bouwtje geplaatst waarin de Nieuwe eerste hulpgarage voor GGenGD geestelijke gezondheidszorg en de bejaardenzorg worden onder gebracht. Binnen het bestaande gebouw worden wegens de grote ruimtenood enkele voorzienin gen aangebracht. De totale kosten van deze plannen bedragen anderhalf miljoen gul den. De commissie maatschap pelijke aangelegenheden ging gisteravond akkoord met het verlenen van een krediet. de tuin weer in orde moet maken evenals het opnieuw plaatsen van een schutting. Eigen rechter Veerman heeft er een hard hoofd in. Vanmorgen was er nog niets ge beurd. "Alleen een man van Bouw en Woningtoezicht is ko men kijken", vertelt hij. "Maar ook deze meneer verklaarde niet veel te kunnen doen. Wel zei hij dat het huis nooit 'plat' kan, om dat het niet aan de woonruimte mag worden onttrokken. Wij le ven in angst. Een andere woning is er niet. En door de grote puin hoop kunnen we niet eens meer bij onze kippen komen. Het is toch verschrikkelijk dat iemand op zo'n manier voor eigen rechter kan spelen? Wij hebben hem of de firma Wagemaker nog nooit iets gedaan". Wagemaker weigerde elk commen taar. LEIDEN - Het personeel van En degeest krijgt inspraak bij de be noeming van een nieuwe direc teur. Dat antwoorden B en W op vragen van PPR-raadslid Van Oosten. Bij de procedure wordt de gebrui kelijke gang van zaken bij be noeming Van ambtenaren door de gemeenteraad gevolgd. Die procedure start onmiddellijk na dat de gemeenteraad een nieuwe directiestructuur heeft vastge steld. B en W hopen binnenkort daartoe een voorstel te doen. In de praktijk komt dat neer op een directeur voor medische zaken en een directeur voor de niet- medische aangelegenheden. Die laatste functie wordt al sinds 12 mei van dit jaar op tijdelijke basis uitgeoefend door drs. J.A. Loose. De keuze van een directeur alge mene zaken is zo lang opgehou den - aldus B en W - om eerst de gedachtenvorming in de be stuurscommissie rond de toe komstige beheersvorm af te ron den. Het personeel (de dienst commissie) zou volgens B en W hiervan op de hoogte zijn gesteld. Hoogheemraadschap gebruikt reserve LEIDEN - Wordt de verontreinigingsheffing in het gebied van het Hoog heemraadschap van Rijnland verhoogd met zo'n 25 gulden per gezin, de Dijdrage voor de waterkering en de waterbeheersing blijft hetzelfde. Eigenaars van in Rijnland gelegen onroerend goed zullen vijftig gulden blijven betalen voor elke hectare onbebouwde grond. Eenzelfdé bijdra ge wordt geleverd door eigenaars van bebouwde grond per 500 gulden belastbare opbrengst. De algemene vergadering van Rijnland ging gisteren, tijdens de begro tingsbehandeling, met deze regeling akkoord. In de begroting staat vermeld dat de waterkering en waterbeheersing Rijnland volgend jaar 19 miljoen gulden gaan kosten. Twee miljoen gulden, die Rijnland nog over heeft uit de saldi-reserven, zullen hieraan worden besteed. Mede daardoor hoeft de bijdrage van onroerend-goedbezitters niet te worden verhoogd. Rijnland is van plan om volgend jaar 58 miljoen gulden te investeren. Daarvan wordt bijna 52 miljoen besteed aan onder meer de nieuwbouw van een installatie in Zwaanshoek, de vernieuwing van de installatie Leiden-Noord en de bouw van een uitwateringssluis in Katwijk. Daar voor moet ook de monding van het Katwijkse kanaal worden verlegd. door René van der Velden Jaap Visser Het studentenvolk is voor Lei den van onschatbare waarde. De heren en dames studenten krikken niet alleen het belab berde intelligentiepeil van de stad behoorlijk op. Bij tijd en wijle mag het klootjesvolk zelfs getuige zijn van onver valste studentenjolijt. Een tijdje terug hadden Quin- tus-studenten de gedenksteen bij de Julianalinde voor het Gravensteen (vlak bij de Pie terskerk) uit de grond ge sloopt en achterover gedrukt. Dit. tot grote verontwaardi ging van de buurtbewoners. In hel bijzonder van meneer Van Cruijsen van de Vereni ging voor de Pieters- en Aca- demiewijk. Van Cruijsen hing een pamflet aan de Lin de waarin hij de gedenksteen- dieven vriendelijk verzocht om de steen weer op z'n plaats terug te bezorgen. Aan deze oproep gaven de die ven, leden van het Qnintus- dispuut Primus Pro Regina et Patria, gistermiddag zowaar gehoor. Even na half vijf kwamen zij, in korte broek en versierd met oranje crepepa- pier, de Houtstraat binnen- wandelenMeneer Van Cruij sen stond al op de uitkijk. In hun midden droegen de stu denten de gedenksteen, ver borgen onder een tweetal ha nddoeken De steen mocht zijn oude plaats weer innemen en werd met een elegant "hopla" door een van de dispuutleden her-ont huld. Meneer Cruijsen kreeg vervolgens de reden van de diefstal te horen. "Wij vormen een zeer koningsgezind dis puut. Het ging ons aan het hart dat deze gedenksteen zo verpauperde. De gemeente deed er niets aan. Vandaar dat wij hebben besloten om de steen zelf op te knappen. We hebben de steen schoonge maakt en de letters met goud verf weer leesbaar gemaakt. V moet dit zien ais een geste aan de Leidse bevolking", verklaarde de vrouwelijke ab-actis (secretaresse dus) van het dispuut. De oranjeklantenvan Quin- tus hadden gisteren trouwens water. Jullie hebben maar één emmer en als die leeg is, moet je 'm zelf nog meer koningsgezinde grappen in voorraad. Na de vertoning bij het Gravensteen trok het hele gezelschap rich ting Stadhuis. Daar zou de kroon worden gezet op het schoonmaakwerk dal de eer stejaars van Quintus aan het begin van dit studiejaar in de binnenstad hadden verricht. Aan de voet van de Stadhui- strap kregen de "groentjes", gewapend met oranje tan denborstels. uil de mond van de oudere dispuutleden hun bevelen toegeschreeuwd voor deel twee van de lolbroekerij "Eerstejaars! Aantreden'. Jullie gaan nu de trap van het Stadhuis schoonpoetsen! Maar denk erom, zuinig met het water. Jullie hebben maar een emmer en als die leeg is moetje 'm zelf volspugen. Ha, ha". En een lol dat de dispuutleden hadden. De Leidse bevolking keek op een afstandje hoofd schuddend toe. "Hebben die lui nu echt mets anders te doen?", vroeg een voorbij ganger zich af. Met de kreet "melk terug in de sport" probeert Louis van der Meer niet alleen de alcohol uit de sportkantines te verdrin gen maar gelijk de politie er van te overtuigen dat ijszeilen helemaal niet zo gevaarlijk is. Dat klinkt wat vreemd maar toch is 't zo. PTT-er Louis van der Meer is een fanatieke ijszeiler. Op heel wat piassen en meren gelden tegenwoordig ijszeil- vprboden. Dat komt volgens Louis omdat de politie de kleine surfsleetjes als levens gevaarlijke dingen be schouwt omdat ze nauwelijks te besturen zijn. "Daar zijn wij mede de dupe van. Maar onze schuiten zijn wel degelijk veilig en goed bestuurbaar", meent Louis, "en dat willen we de politie wel eens laten Vandaar dat Louis besloot om eens een soort voorlichtings tentoonstelling te organise ren over ijszeilen. Alleen ijs- zeilen vond hij wat magertjes. De zaken werden maar met een groots aangepakt Louis huurde de Grocnoordhallen af en daar wordt dan aan staande zondag de "Winter- happening 1980" gehouden. Tijdens deze happening is er in de Groenoordhallen allerlei informatie te krijgen over tal van winter- en binnenspor ten. Naast ijszeilen is er veel ruimte weggelegd voor de skisport. In letterlijk opzicht dan. Want er is een heuse af dalingspiste en complete langlaufbaan aangelegd. Verder is er een skateboard- baan, een kegelbaan en staat er een batterij tafeltenissta- fels. Daarop zullen de burge meesters uit Leiden en omge ving onder het wakend oog van Herman Kuiphof strijden om de burgemeestersbokaal. Om het hele gebeuren nog wat diepgang te geven heeft Louis aan de win terhappening de kreet "melk terug in de sport" gekoppeld. Louis: "Ik erger me vaak aan het misbruik van alcohol in de sport. De meeste sportverenigingen zijn fina- cieel afhankelijk van de bier- omzet in de kantine. Dat is ei genlijk belachelijk. Mis schien dat zoiets door extra subsidies is te veranderen. Hoe dan ook; ik reed laatst door Haarlem en zag daar een heel oud reclamebord: "melk in de sport". En toe dacht ik: héw. En dat 'he' resulteerde dus in de door Louis gestarte actie "melk terug in de sport". Zondag staat er tijdens de winterhappening een spe ciaal melkpodium in de Groenoordhallen. Daar kun nen verenigingen volledig worden voorgelicht over melkprodukties in sportkan tines. Tafeltennisster Bettine Vriesekoop, haar trainer Ge rard Bakker en een of andere Goedheiligman uit Spanje zullen op dat podium een glaasje melk nuttigen waarna Louis hoopt dat er een brede discussie losbarst over het gebruik en misbruik van al cohol in de sport. Louis: "Ik hoop van harte dat deze discussie wat oplevert. Er kan toch best wat minder bier en wat meer melk in de sportkantines en rond de vel den worden gedronken?" Vinden wij ook Je kan als grensrechter bij een voetbal wedstrijd immers beter een kartonnetje melk dan een bierblikje in je nek geworpen krijgen...

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3