'Meeste vrouwen doen alleen wat hun man wil' Hanneke van der Loo cv-installatrice PAGINA 26 DONDERDAG 27 NOVEMBER 1980 Hanneke van der Loo is 39 jaar en vermoedelijk de enige officieel er kende, vrouwelijke in stallateur van centrale verwarming en lucht behandeling (air-condi tioning) in Nederland. Tot zeven jaar terug was ze werkzaam als huis vrouw en moeder van twee kinderen. Boven dien deed ze de admini stratie van het Installa tiebedrijf Van der Loo, waarover haar man het beheer voerde. Door een hernia van haar man kwam het bedrijf op het spel te staan, en besloot ze techniek te gaan studeren. Nu is zij de beheerster van het bedrijf, waarin verder nog haar man en haar zoon werkzaam zijn. Behalve het bedrijfs-_ beheer veranderde er meer in het gezin Van der Loo. Hanneke van der Loo vertelt verslag geefster Nel van Bem- mel over werk en privé, over verwarmingske tels en bedden opma ken. en vaak alleen. Maar als ik naar nachtclubs zou gaan, zou mijn man dat echt vervelend vinden. Dus dat doe ik niet. Ik vind het verschrikkelijk leuk om nu gewoon thuis te kun nen vertellen dat ik naar de kroeg geweest ben. en met wie. En dat ik gewoon met andere mannen uit kan gaan. zonder dat ik zo nodig een verhouding met ze hoef te hebben. Dat was vroeger on denkbaar". Uitzondering - Beu je een uitzondering in je omgeving? „Zeker. De meeste vrouwen doen alleen wat hun man wil. Hun eigen mening is vaak die van hun echtgenoot. Als hun man. op een feestje bijvoor beeld. kucht, houden zij hun mond al. Ze krijgen niet eens de kans hun eigen fouten te maken. Zij gaan automatisch voor hem opzij. Hun weke lijkse avondje gymnastiek of feren ze op voor de vergade ring van hun man. Dat moe ten ze niet doen. Dat is dan jammer voor die man, maar dan blijft hy maar thuis. En net ergste is, dat vrouwen dat allemaal normaal vinden. Want het is niet normaal. Vrouwen vinden hun eigen dingen altijd onbelangrijker dan die van hun man. Dat krijgen ze met de paplepel in gegoten. Als je eens wist. hoeveel ge trouwde vrouwen smoesjes avonds weg te komen. En dat ze precies moeten vertellen met wie ze weggaan, waar heen. en voor hoe lang. En als ze dan later thuiskomen dan afgesproken, wordt er ge dreigd van ..dat gebeurt niet meer!". En vrouwen gaan zich dan verontschuldigen ook. De meeste mannen vinden dat hun vrouw de hele dag de tijd heeft om ergens naar toe te gaan. en dat ze 's avonds thuis hoort te zijn. Al wil ze maar naar de gym". - En als ze nou naar het vrou wencafé wil? „Naar het vrouwencafé? Dan steigeren alle getrouwde- mannen. Want daar leren vrouwen zelfstandigheid, en dat is hardstikke bedreigend. Ik begrijp niet dat mannen niet inzien dat ze een beter huwelijk krijgen, als vrouwen efcht op eigen benen gaan staan". Grote pan eten - Hoe reageert jouw gezin op jouw ideeën? „In ons gezin wordt steeds meer geaccepteerd dat moeders soms niet huis is. Toen ik pas begon te studeren was dat nog anders. Ik maakte een grote pan eten voor ik weg ging, die ze dan konden op warmen. Maar die zetten ze op hoog vuur. zodat ik zo'n beetje de rest van de week be zig was de bodem, schoon te krabben. En als ik thuis kwam, stonden overal vuile borden, lagen er jassen over de vloer, en ga zo maar door. V'T 7 Op een gegeven moment heb ik een bord op de rand van de tafel kapot gegooid, en ik heb gezegd: als het de volgende keer weer zo'n rotzooi is. gaat er een bord door de ruit. Ik zou het echt gedaan heb ben. De reacties' van mijn man en mijn zoon waren toen nog: ..Maar je yerwacht toch niet dat ik ga afwassen HE". In middels wassen ze wel af. maar qls je zegt dat het stel daar ook bij hoort, is het „Het is de grote schoonmaak Toen ik voor mijn tentamens zat, wilden ze dan wel helpen. Dan was het ..Zal ik even voor je naar de bakker gaan?" Hoor je wat ik zeg: „Voor je" Alsof ik hier in huis de enige ben die brood eet. En bedden opmaken, dat deden ze dan ook nog wel eens. maar als je er 's avonds instapte, leek het de kattebak wel. Geen vent die in de gaten heeft dat ie het onderlaken glad moet strij ken. En sommige klussen, zo als bedden verschonen en ramen lappen, dat hebben ze nooit gedaan. Dat bleef toch altijd voormoeders liggen. Ze zien het ook niet, geloof ik. Er moet nog erg veel verande ren in de meeste gezinnen. In een doorsnee Nederlands ge zin, en dan bedoel ik niet bij leraren. maatschappelijk werkers enzo, want die kun nen misschien een halve baan riemen. Maar bij ons soort mensen, daar heeft iedere vrouw die buitenshuis werkt, een dubbele taak^'. opleiding - Kostte het je veel moeite om op de opleiding toegelaten te worden? „Ja, er werd gezegd dat ik het nooit vol zou houden, en dat ik een grote achterstand zou hebben. Dat klopte trouwens wel: als je op technisch ge bied nooit meer dan een elek trisch strijkijzer hebt vastge houden, dan weet je er niks van. Met hulp van Dilia van der Heem. die toen nog Tweede Kamerlid was voor de PPR en toevallig beneden mij woonde, kon ik uiteinde lijk toch op de opleiding ko men. Ik heb wel zes jaar kei hard moeten werken om het vol te houden. Ik was de enige vrouw op die opleiding. Er begonnen wel eens vaker vrouwen, maar die vielen snel af. - Hoe komt dat? „Om te beginnen zit je er als vrouw in een uitzonderings positie. Je hoeft maar te zeg gen dat je hoofdpijn hebt. of er is er wel een die vraagt of je ongesteld bent. En dan zie je dertig kerels naar je kijken, en denken: zou ze ongesteld zijn? Ik was 33 toen ik begon, en ik kon er wel tegen. Maar als meisje van 14, 15. 16 jaar heb je het dan moeilijk. Iets anders is dat er bij voorbaat wordt verondersteld dat je niet kunt sjouwen, uilen, en zovoort. Terwijl het vaak geen kwestie van kracht is, maar van een bepaalde slag. Maar als je de kans niet krijgt, dan leer je het niet ook. En voor getrouwde vrouwen zoals ik geldt dan bovendien nog dat je steeds het huis houden moet blijven doen. Bij de diploma-uitreiking aan het eind van de studie, heb ik ,een speech voor mijn groep gehouden. Al die geslaagde mannen zaten daar te glim men, met het idee dat ze op eigen krachten het examen hadden gehaald. Ik heb tegen ze gezegd: „Wie zorgde er voor koffie? Wie voor de kin deren? Wie ruimde de prop pen op onder het bureau? Wie ging er naar de vervelende verjaardagsfeestjes? Ik kreeg staande applaus van de Ik denk dat vrouwen op de LTS en MTS het er al beter afzou den gaan brengen, als er een soort van ombudsvrouw een paar uur per week op zo'n school zou zijn, waar meisjes en vrouwen dan terecht kun nen met dingen die ze niet bij mannen kwijt kunnen. Tot nog toe is er alleen de „Steun groep Vrouwen in Techni sche Beroepen" (Postbus 15139, Amsterdam), waar ik ook bij zit. Maar die komt niet op de scholen zelf'. Reacties - Krijg je vaak reacties van mensen op wat je allemaal bent gaan doen? „Jawel. Er zijn veel mannen die het leuk vinden. Maar het zou niet hun eigen vrouw of vriendin moeten zijn die zo leeft. En veel mensen vinden het ook onzinnig, zoals mijn vader bijvoorbeeld. En je hebt ook vrouwen die reage ren van „ze moet zo nodig". Collega's in het vak moeten er als ze je dan eenmaal hebben horen praten, dan hebben ze verder wel vertrouwen in je. Maar met klanten moetje op passen. Ik ga nooit naar een klant om een offerte te ma ken, want ik weet zeker dat we de opdracht dan niet krij gen. Ik heb dat vaak gepro beerd. toen mijn man op bed lag voor zijn hernia; ik heb niet één opdracht gekre gen" - En hoe vindt je man het nu uiteindelijk? ROTTERDAM „Kom binnen, ik ben Hanneke". Ze staat bovenaan de trap aan de deur van haar bovenhuis in de Rotterdamse binnenstad. Een kleine, stevige vrouw, hartelijke stem, vriendelijk gezicht. Lange spijkerrok, t-shirtje met een waterkraan erop gedrukt, rood geverfde haren, zwart gelakte na gels, en veel ringen. Maakt een resolute indruk, en neemt geen blad voor de mond. Vertelt druk over haar werk, tus sen vele telefoon tjes en het verzor gen van de koffie door. Laat de melk overkoken: „Dat gebeurt hier drie keer op een dag". Ze noemt haar taken op: behal ve een aanzienlijk deel van het huishouden, neemt ze de administratie van het bedrijf voor haar rekening; verder bestelt ze materialen, neemt ze soms in ontvangst, helpt een enkele keer de wagens te lossen, maakt de transmis- sieberekeningen (berekenin gen van de warmteinhoud van een huis) en de bereke ningen voor air-eonditio- ningsinstallaties. „Installaties uitrekenen, uitte kenen en berekenen, dat kan ik beter dan mijn man. Dat weet ik zeker. Ik heb daar ook meer diploma's voor. Maar in het uitvoerend werk is hij veel beter. Hij heeft 25 jaar erva ring achter de rug. Dat haal je als vrouw nooit in. Ik doe dan ook niet veel uitvoerend werk". - Waarom ging je techniek stu deren Hanneke: „Zeven jaar geleden hadden wij een installatiebe"- drijf waar vijf mensen werk ten. Toen kwam mijn man op bed te liggen met hernia. Voor die tijd deed ik altijd al de administratie van het bedrijf. Ik heb mulo gedaan, midden stand gehaald en een prak tijkdiploma boekhouden. Ook deed ik al dingen als de inkoop. Zo gaat dat met de vrouw van een installa teur. Ik kon op dat moment twee dingen doen om mijn gezin een bestaanszekerheid te ge ven: of zelf installateur wor den, of verder leren in mijn eigen vak, de administratieve kant op. Dat laatste zou wél betekenen dat mijn man voor de rest van zijn leven op het hoekje van de bank zou moe ten doorbrengen. En dat onze zoon later het bedrijf niet kon overnemen, nu de doeling is. Het bedrijf ging hard achteruit toen mijn man ziek was; we hébben al het personeel moeten laten af vloeien. Daarom besloot ik de technische kant te kie- Vrijheidsdrang Zes jaar dag- en avondstudie van Hanneke zijn het gezin Van der Loo niet in de kouwe kleren gaan zitten. Hanneke heeft niet alleen meer werk in het bedrijf op zich genomen, ze is ook een grote vrijheids drang gaan ontwikkelen. Gaat graag haar eigen gang. en eist van haar man, zoon (17) en dochter (10) dat ze dat van haar pikken. Dat begint al bij de vrijetijdsbesteding. Hanneke. ..Mijn man doet veel aan duiken. Maar ik heb mijn eigen hobby's. Met het werk zit ik hem al genoeg in het vaarwater. Ik weiger ook met hem op vakantie te gaan. In mijn vakantie wil ik wel eens alleen zijn. In je eentje beleef je tenminste wat. Ik ben in mijn laatste vakantie bijvoor beeld 's nachts met vissers mee de zee opgegaan. Wat maak ik nou mee als ik samen met mijn man ga? Helemaal niks! Dan lig ik braaf naast hem in bed. Die aparte vakan ties laat ik me niet afne- u'nt i imil man daar s vindt dat verschrikkelijk. On gezellig als ik niet met hem mee ga. Ik heb een vreselijk ongeèmancipeerde man ge trouwd. Hij vindt de afwas vrouwenwerk, net zo als mijn zoon trouwens. En hij kan het moeilijk accepteren dat ik meer technische diploma's heb dan hij. Als er in huis een technisch klusje moet wor den opgeknapt, krijg ik prompt te horen: „ik dacht dat jij zo technisch was!". - Heb jij altijd al van die vrij gevochten ideeën gehad? „O nee. helemaal niet. Toen ik ging bouwen vond ik het vanzelfsprekend dat ik zou ophouden met werken bij mijn eerste zwangerschap. Een vrouw die in haar eentje naar de kroeg ging, vond ik een del. En ik vond het nor maal dat ik mijn man toe stemming vroeg als ik naar een vergadering van mijn kat- tenclub wilde" 18jaar geknokt - Waardoor is dat zo veran derd „Dat is natuurlijk niet van de ene dag op de andere gegaan. Wij zijn nu 18 jaar getrouwd, en ik zeg altijd: wij hebben een 18-jarige vechtvereni- ging. Achttien jaar lang heb ik geknokt voor meer ruimte voor mezelf'. - Dat klinkt met vrolijk. Willen jullie tcch nog bij elkaar blij- „Jazeker, ons huwelijk groeit nog steeds. Mijn man houdt van me. En ik wil graag oud worden met hem. Veel huwe lijken gaan juist kapot door dat mensen elkaar de vrijheid niet gunnen". - Maar wanneer begon jij :n duidelijk je vrijheid op te ei- Toen ik met die studie begon. Ik was de enigê vrouw op een school met 700 mannen. Ik heb toen gezien hoe mannen met hun vrije tijd omgaan. Ze doen allerlei leuke dingen. En ze bellen heel gemakkelijk op om te zeggen dat ze later ko men met het eten. En ze vin den het heel normaal dat hun vrouwen op de kinderen pas- Ik maakte kennis met heel an dere denkbeelden; eerder hoorde ik daar alleen van via de tv, dan ging het buiten mij om. Als je gaat studeren krijg je andere inzichten. Ik kan begrijpen dat dat bedreigend Er is veel bij me veranderd. Tien jaar geleden durfde ik nog niet alleen naar de kroeg. Toen ik destudie begon, vond mijn man nog dat ik direct na de les naar huis moest komen, terwijl mijn medestudenten naar de kroeg gingen. Maar ik heb gezegd: „Ik studeer als een vent, dan wil ik ook facili teiten als een vent". Als ik 's nachts om half twee thuis kom, wil ik geen verantwoor ding af hoeven leggen. Daar heb ik wel voor moeten knokken. Soms pas ik me wel aan. Dat moet wel als je met elkaar wil leven. Ik houd van uitgaan; mijn man niet zo. Ik ga graag „Hij vindt de afwas nog steeds vrouwenwerk. En hij erkent niet dat ik een full-time baan heb aan het werk dat ik voor het bedrijf doe, hoewel dat volgens mij wel zo is. Maar dat is overal zo: mannen kijken te gemakkelijk tegen het werk van vrouwen aan; ze denken dat je alles wel even tussen door kunt doen. Maar we hebben nu afspraken waar we ons beiden aan hou den. Zo helpt hij s' morgens de kinderen de deur uit, en maak ik 's avonds het eten klaar. Maar dat wil niet zeg gen dat hij terechtwijzend naar zyn horloge mag~kijken als ik laat ben met het eten. Ik wil alleen aan redelijke eisen voldoen, en daar heb ik voor moeten vechten. Als je als vrouw wat wilt veranderen, moet je dat wel aan je man duidelijk maken. Het gaat niet vanzelf. Ik heb nooit er gens smoesjes voor verzon nen, ik heb nooit zitten lie gen. Maar denk nou niet dat ik vrouwen wil stimuleren om iedere avond maar weg te gaan. Natuurlijk niet, dat doe ik zelf ook niet. Ik vind het belangrijk om ook dingen in gezinsverband te doen, bij voorbeeld zwemmen met zijn allen. En toen ik nog studeer de, begon ik vaak pas 's avonds laat, omdat ik vroeg in de avond ook nog contact met mijn kinderen wilde heb ben". Zwaar werk Tussen de middag komt echt genoot Theo thuis; hij mengt zich al gauw in het gesprek: „Ik vind het raar als in mijn vak vrouwen met een overall aan en een lasbril op aan de gang gaan; het is zwaar werk. Dat is geen vrouwen werk". Intussen staat Hanneke brood jes te smeren. Ze schiet in de lach bij zijn woorden, en gaat er zonder pardon tegenin: „Ach het is een kwestie van slag. En dat zware werk is voor niemand goed, voor mannen ook niet. Kijk maar naar jezelf'. Theo uit bewondering voor de prestaties van jrijn vrouw. Maar hij voegt eraan toe dat hij die emancipatie soms he lemaal niet leuk vindt. Hoe wel het ook voor hem voor delen heeft: ook hij heeft er meer bewegingsvrijheid door gekregen. Als Hanneke mij achteraf in de auto naar het station brengt, vertrouwt zij me toe: „In feite is hij veel erger op die eman cipatie tegen dan hij nu aan jou liet blijken, hoor. Maar hij wou me de hand boven het hoofd houden, en daarom zei hij er niet zoveel over" Hanneke van Loo: "Ik studeer als een vent dan wil ik ook faciliteiten als een vent"

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 26