Plan voor bezuiniging om Eminent te redden 'Hotel van allure' niet nodig Steeds meer wanbetalers gas- en waterrekeningen Noordwijk blij kt kantoor in villawijk te billijken besprek met banken beslissend PvdA/PPR: "Bang voor een prestigeobject" "Ieder mag zich vrij met taarten laten bekogelen "Eigen huis had ik ook voor die prijs verkocht" IONDERDAG 27 NOVEMBER 1980 LEIDEN/REGIO PAGINA 25 BODEGRAVEN - De directie van orgelfabriek Eminent - met vestigingen in Bodegraven en Waddinxveen - heeft een actieplan opgesteld om uit de geldzorgen te geraken. Het actieplan met rond de 130 bezuinigingspunten treft iedere sector van het bedrijf. Het FNV heeft al een aantal maatregelen die het 'welzijn' van de Eminent-perso- neelsleden aantasten, als 'kneuterig' bestempeld. "Be zuinigen op een kerstpakket of het minder vaak laten verschijnen van een personeelsblaadje zet geen zoden aan de dijk", aldus de heer D. ter Wisscha van het FNV. iVat er volgens hem moet komen is een goed beleidsplan om Emi nent uit de moeilijkheden te ha len. "De directie van Eminent gaat eind deze week praten met de banken om de financiering rond te krijgen. Dan moet er een goed beleidsplan op tafel komen, gebaseerd op een realistische omzet en goede afzetprognoses. Het plan moet goed en duidelijk onderbouwd zijn. Wij hebben te gen de directie gezegd: Houd je bezig met dingen die echt belang rijk zijn. Een belangrijke maatre gel zou zijn om de onderdelen- voorraad drastisch te verminde ren, dat scheelt zo'n anderhall miljoen gulden. Maar eerst gaan wij kijken wat het gesprek met de banken oplevert en dan begin volgende week zullen wij verder praten met Eminent", aldus FNV-er Ter Wisscha. Eminent kwam in mei van dit jaar in moeilijkheden toen een be paald elektronisch onderdeeltje (de "chip") voor nieuwe types or gels niet kon worden geleverd en er voor vervangende produktie moest worden gezorgd. Dit kost te veel geld. Verkoop "Weliswaar zijn er dit jaar meer or gels verkocht dan vorig jaar maar aan de andere kant kosten de in vesteringen die je hebt moeten doen door het niet op tijd leveren van die chip enorm veel geld, denk maar eens aan de hoge ren- .testand"* aldus Eminent-direc- teur C. Vreeken. Het onderdeeltje is overigens on dertussen aangekomen en de produktie van nieuwe orgels is aangepakt. Maar het geldtekort dat is ontstaan door deze tegen valler blijft vooralsnog voortdu ren. De banken zouden over de brug moeten komen met geld om Eminent uit de moeilijkheden te halen. Maar, zoals gebruikelijk, wordt er weinig geavonturierd bij banken en moet er dus een goed plan op tafel. Ontslagen Eén van de kernpunten in het be leidsplan moet volgens Ter Wis scha het behoud van de werkge legenheid bij Eminent zijn. Voorlopig is er een personeels stop ingevoerd maar, afhankelijk van de cijfers en dus de financiële steun van de bank, moet er beke ken worden of er met deze perso neelsbezetting doorgewerkt kan worden. Volgens directeur Vree ken is het nu te voorbarig om te praten of er wel of geen ontslagen gaan vallen. Eerst moeten vol gens hem de resultaten van de De vestiging van Eminent in Bodegraven. onderhandelingen met de ban ken bekend zijn en alle cijfers over inkomsten en uitgaven op tafel liggen. Dan pas kun je vol gens de heer Vreeken bekijken of er ontslagen zouden moeten val len. De heer Ter Wisscha van het FNV denkt bijvoorbeeld aan ver schuivingen van personeel bin nen het bedrijf. "Je kunt bijvoor beeld bekijken of zo'n reclame afdeling van Eminent niet te zwaar bemand is en dit personeel verschuiven naar een andere af deling. Maar eerst moeten de acu te problemen worden opgelost. De komende week moeten er knopen doorgehakt worden", al dus de FNV-bestuurder. KATWIJK - Er moet in Kleiner Katwijk een "hotel van allure" komen. In het "centrumplan", het plan voor de bebouwing van het centrum van Katwijk aan Zee, is daarmee reke ning gehouden. Het hotel moet komen op de plaats waar nu het noodgebouw van de VW staat aan de Boulevard. Burgemeester en wethouders van de badplaats zijn momenteel in onderhandeling met een on dernemer die het hotel mogelijk wil exploiteren. J. Haasnoot, raadslid voor de PvdA/PPR, plaatste gisteravond vraagtekens bij de bouw van een dergelijk hotel. "Wat betekent dat eigenlijk, 'hotel van allure'. Ik ben bang dat het college van B en W er een prestigekwestie van maakt tijdens de behandeling van de begroting voor 1981 in Katwijk of wil een van de wet houders misschien een stand beeld voor zichzelf oprichten?" vroeg Haasnoot. "Ik heb in de wandelgangen ver nomen dat een dergelijk hotel volgens zakenmensen die niet voor een kleintje vervaard zijn, commercieel niet haalbaar is. Wat is dan het Katwijkse belang van een dergelijk hotel?" Volgens Haasnoot wordt er zonder dat de raad erin wordt gekend, achter de schermen door B en W hard gewerkt om koste wat het kost zo'n hotel van de grond te krijgen. "Een dergelijk hotel past niet in het karakter van het. toe risme in Katwijk. De kans is groot dat er geld bij moet. Daarom col lege: vergeet het". Haasnoot informeerde ook naar de uitkomsten van een onderzoek dat enige tijd geleden naar de le vensvatbaarheid van een hotel is gehouden. "Kan de raad inzicht krijgen in dat rapport", vroeg hij het college van B en W. "We denken aan een middenklas se-hotel, een hotel met zo'n hon derd bedden. Er is zeker geen sprake van een prestigekwestie", antwoordde wethouder Berg man, dje Haasnoot verweet zijn zaakjes niet te kennen. "De raad zelf is akkoord gegaan met het plan waarin de bouw van een ho tel is opgenomen", aldus Berg man. Over de afloop van de onderhande lingen met de mogelijke bouwer van het hotel kon Bergman nog niets zeggén. "Misschien is het mogelijk een dergelijk hotel te bouwen", aldus de wethouder, "maar wanneer de financiële ge volgen voor de rest van het plan niet aantrekkelijk zijn, dan zijn B en W er niet vóór. Dan moet er misschien een kleiner hotel ko men". Haasnoot bleef bij zijn twijfels: "Blijkbaar is de raad niet rijp voor informatie over de onder handelingen. Als een groot hotel niet haalbaar is dan moet het college d'aar niet te lang op blij ven hameren, maar een besluit nemen voor de bouw van een kleiner hotel". Bergman zegde toe dat het onder zoek naar de haalbaarheid van een hotel voor de raadsleden ter inzage wordt gelegd. HAARLEMMERMEER - Wat burgemeester en wethouders van de Haarlemmermeer be treft mag ieder lid van de gemeenteraad zich vrijelijk met taarten la ten bekogelen. Een en ander valt af te leiden uit het antwoord van B en W op vragen van het D'66-raadslid mevrouw Combée. Aanleiding voor die vraag was het optreden van wethouder A. de Leeuw die diverse taar ten met zijn goedkeuring on langs op het Marktplein in Hoofddorp links en rechts om de oren zag vliegen om daar mee de kas van de plaatselijke basketbalvereniging te spek ken. Volgens het D'66-raadslid stond daarmee de hele raad voor schut. "Willen B en W meedelen wie van hen zich als kop van jut en ter meerdere eer en glorie van zichzelf laten gebruiken. Zo ja, is het colle ge dan van plan die activiteit in het meerjarenplan op te nemen", zo luidde één van haar opmerkingen. B en W zijn van mening dat ie der lid van de raad zelf ver antwoordelijk is voor zijn of haar gedrag en dat dit geen zaak is voor het college van B en W. Tevens, zo vinden B en W, heeft een dergelijke han delswijze geen gevolgen voor derden, zelfs niet het college of de raad. In hun antwoord voegen B en W daar nog aan toe dat wethou der De Leeuw het enkel toe liet gezien het goede doel dat daar achter stak. En, dat hij persoonlijk heeft meegehol pen aan het goede verkoopre sultaat, waarvan de op brengst een plaatselijke ver eniging toekomt. Inbreker stroopt rijtje huizen af ALPHEN AAN DEN RIJN - Bij drie naastelkaar gelegen wonin gen in de Karei Doormanstraat is gisternacht ingebroken. Aan de achterzijde werd op - volgens de politie - professionele wijze het slot van de keukendeur openge broken, waarna het huis werd doorzocht op aanwezigheid van geld. Voor andere zaken had de inbreker geen belangstelling. In totaal bedroeg zijn buit 3500 gul den. De bewoners van de drie huizen, die allen thuis waren, hebben van de inbraak niets ge merkt. ALPHEN AAN DEN RIJN - De 24- jarige J. G. Spruyt, thans diaken in de Bonifaciusparochie in Al phen, wordt zaterdagmorgen elf uur in de kathedraal aan de Ma- thenesserlaan in Rotterdan door bisschop Simonis tot priester gewijd. Pastor Spruyt is sinds september 1979 als stagiair en sedert 11 mei van dit jaar als diaken verbonden aan de Alphense parochie. Hij heeft gestudeerd in Leiden en Vught en volgde de priesterop leiding aan het seminarie in Rol- duc. In Alphen zal pastor Spruyt zijn eerste H. Mis opdragen op zondag 7 december in de Bonifaciuskerk aan de Paradijslaan. Overzicht van een deel van het centrumplan te Katwijk: komt er in het gebied een 'hotel van allure' of een eenvoudiger etablissement? "Samenwonen is onbijbels" KATWIJK - "Het gemeentebe stuur moet woonruimte scheppen voor allen die zich melden". Dat zei wethouder Van Oosten gistermiddag. Hij reageerde op die manier op opmerkingen van het SGP. Die partij blijft het moeilijk houden met wat genoemd wordt "alternatieve samenle vingsvormen". 'Als men daaronder ook ver staat het samenwonen van twee broers, broer en zuster, twee mannen of twee vrou wen, dan hebben wij daar geen enkele moeite mee", al dus raadslid K. van der Meij. Anders ligt het voor de SGP wanneer het gaat om onge huwd samenwonenden. De SGP is ertegen dat het ge meentebestuur woonruimte beschikbaar stelt voor onge huwde paren. 'Het huwelijk is de door God gewilde samenlevingsvorm. Daarvan mogen we niet af wijken. De tegenwoordige opvatting dat ook andere sa menlevingsvormen dan het huwelijk juist zijn is onbij bels", aldus Van der Meij. "We vrezen dat het huwelijk als hoeksteen van onze maat schappij op de tocht komt te staan". BOLLENSTREEK - Het aantal wanbetalers van gas- en waterrekeningen in Sassenheim, Lisse en Hillegom wordt steeds groter. Dat is het gevolg van de alsmaar hoger wor dende gas- en waterprij- zen. Directeur W. Koeken van het Gas- en Watervoorzieningsbedrijf voor de Bloembollenstreek ver wacht dat het aantal wanbetalers de komende jaren nog meer zal stijgen. "Buiten de bijna 8 cent die de rijks overheid extra wil heffen op een kubieke meter gas, wil het bedrijf de gasprijs 5 procent verhogen. Dat hebben we gewoon nodig om de gevolgen van geldontwaar ding en de gestegen kosten te kunnen dekken. Ook de water- prijs gaat 15 cent per kubieke me ter omhoog. Al en met al wordt het steeds moeilijker om dat geld te innen. Het bedrijf moet steeds vaker een deurwaarder inscha kelen", aldus directeur Koeken. Volgens hem wordt slechts inci denteel overgegaan tot het afslui ten van water. "Zeker als het om gezinnen gaat kun je zeggen dat vrijwel nooit de waterleiding wordt afgesloten. Ook de gasle vering wordt slechts spaarzaam gestaakt. Meestal wordt een re geling getroffen in overleg met de sociale dienst. Alleen als het hard tegen hard is stoppen we de leve ring", zo zegt Koeken. Hij meent dat, als gezinnen met een beetje redelijk gebruik van gas en water een rekening een maand of langer laten liggen, ze de periode daarna al gauw voor een schuld van 1000 gulden zitten. "Het is lang niet altijd onwil, steeds meer mensen hebben moeite de reke ningen te voldoen". Gas Het gasverbruik in Hillegom, Sas senheim en Lisse is de afgelopen jaren gedaald. Voor 1980 heeft het bedrijf een omzet van 75 miljoen kubieke meter gas begroot, maar dat haalt het bedrijf volgens di recteur Koeken niet. "Ik verwacht dat de verkoop zo tus sen de 72 en 73 miljoen komt te liggen, zeker als de maand de cember niet al te koud wordt". Ook het komende jaar verwacht Koeken, tenminste als zich geen extreme weersomstandigheden voordoen, dat de omzet onder die van de voorgaande jaren blijft. In de begroting van het Gas- en Wa tervoorzieningsbedrijf voor de Bollenstreek staat te lezen dat de daling in de gasverkoop gedeel telijk wordt veroorzaakt door een betere isolatie van woningen en het zuiniger gebruik als gevolg van de sterk gestegen prijzen. Water duurder De waterprijs stijgt volgend jaar ook flink. Dat is noodzakelijk om harde Financiële klappen op te vangen als het bedrijf water gaat inkopen bij het Amsterdamse waterleidingbedrijf. Zoals bekend staakt het waterbe drijf met ingang van 1982 de wa terwinning in de bloembollen streek omdat die schadelijk is voor de teelt van bollen. "Het wa ter van Amsterdam is bijna twee keer zo duur als het water dat het bedrijf zelf oppompt. Om die fi nanciële klap op te vangen moet de waterprijs extra worden ver hoogd om te voorkomen dat ge zinnen straks plotseling met een verdubbeling van de waterprijs worden geconfronteerd", aldus Koeken. Volgend jaar wordt begonnen met de aanleg van een bijna 1,5 kilo meter lange waterleiding die moet gaan aansluiten op het wa terleidingnet van het Amster damse bedrijf. De kosten daarvan worden gedekt uit de reserves. Koeken verwacht dat dat karwei zo'n 1 tot 1,5 miljoen gulden gaat kosten. De algemene reserve van het Gas- en Waterbedrijf bedraagt bijna 4,8 miljoen gulden. Met name de gemeentebestuurders van Hille gom zijn voorstander van het verdelen van deze reserves om de uitbreiding van het raadhuis mo gelijk te maken. Over die verde ling nemen B en W van Hillegom binnen afzienbare tijd contact op met de andere in het bedrijf deel nemende gemeenten. De begroting van het Gas- en Wa tervoorzieningsbedrijf voor de Bloembollenstreek wordt be handeld tijdens een vergadering van het algemeen bestuur op donderdag 11 december in het raadhuis van Hillegom. Aanvang 16.15 uur. NOORDWIJK - "Een huis is uit de mode. ALs het mijn eigen huis was geweest, dan had ik het ook voor deze prijs, de helft van de taxatieprijs ver kocht. Elk jaar wordt het minder waard" Met woorden van deze strek king motiveerde burgemees ter Bonnike van Noordwijk de verkoop van de voormali ge ambtswoning aan de Atjehweg. De villa ging weg voor "slechts" 600.000 gul den. Bonnike vindt daar niets vreemd aan: "Het huis is twee jaar geleden te hoog ge taxeerd. Het voldoet niet meer aan de eisen van deze tijd. Ik noem als voorbeeld maar de isolatie. Verder moet er nogal wat onderhoud aan het huis worden gepleegd. De Noordwijkse burgemeester vond het dan ook maar eens tijd dat het huis werd ver kocht, nadat een plan om er bootvluchtelingen in te vesti gen niet doorging. "Er is maar een kleine groep mensen die de een dergelijk huis kan be talen. Het is eigenlijk te groot om met een heel gezin in te wonen. Zo heb je op de twee de verdieping al tien slaap kamers". Overigens werd het huis buiten de makelaar om verkocht. Een geïnteresseerde stapte regelrecht naar de burge meester om het huis te kopen. Na bezichtiging werd er snel beslist. Deze week ging de gemeenteraad akkoord, zodat nu alles in kannen er. kruiken is. Overigens, de voorlopige koopakte is nog niet gete kend. NOORDWIJK - Het vestigen van een kantoor in de voor malige ambstwoning van de burgemeester van Noordwijk is niet in strijd met het voor dit gebied geldende bestem mingsplan. In de voorschrif ten staat volgens burgemees ter Bonniken niet dat het ver boden is daar een kantoor aan huis te hebben. Een ambte naar van de gemeente beves tigt dit. "Er zijn wp! meer kantoren aan huis in deze wijk. Zo is er bij voorbeeld een dierenarts. De huizen zijn erg geschikt voor iets dergelijks", aldus Bonni ke. En dit is nu wat de koper, de Noordwijkse architect Van Manen, van plan is. "In mijn brief die ik naar de ge meente heb gestuurd, stond nadrukkelijk dat ik wel inte resse in het huis had. mits ik er een kantoor met een wo ning van zou mogen maken. Dit bleek voor de gemeente geen bezwaren op te leveren. Vanuit die achtergrond heb ik het huis toen gekocht". Overigens spreekt van Manen ook van de slechte staat waarin het gebouw op het moment verkeerd: "Zonder aanpassingen kan daar nu niemand in leven". Zelf betrekt hij het huis niet: "Op kantoor zijn ze er nu druk over aan het vechten wie er in gaat. Niets is wat dit betreft zeker. Wat alleen vaststaat is dat het een dienstwoning wordt. Het is gewoon een prettig gevoel als je weet dat je spullen op de zaak een beetje zijn beschermd" Reden voor de verhuizing van het architectenbureau is de ruimtenood in het oude ge bouw aan de Duinweg. Twee zaken konden er daarom met elkaar worden gecombi neerd. Van Manen een nieuw kantoor en de gemeente ein delijk haar ambtswoning kwijt.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 25