"Rel om de Post" storm in glas water Glas snijden: voor stap Plastic vuilniszak: bron van ergernis Zelfhardende kunstklei biedt veel mogelijkheden Nieuwe serie beitels beter bruikbaar ONDERDAG 27 NOVEMBER 1980 loetseren, het werken met klei, is "in". En dat is niet zo gek, want het is een materiaal, waarin ie dereen zich heerlijk kan uitleven. Misschien zien sommigen een beetje op tegen de "rommel" die het kleien met zich meebrengt. Welnu, met de moderne boet- seermassa's is dat probleem ver leden tijd: u krijgt er zelfs nage noeg geen vuile handen van! Kinderen kennen deze "kunst- kleien" maar al te goed. Merken als Das Pronto, Darwi, Keramika, Fima en dergelijke zijn vrijwel in elke speelgoedwinkel te koop. Ze kunnen er uren zoet mee zijn en j maken er de mooiste dingen van. i Een leerzaam en creatief spel. Inderdaad, maar dat geldt eigenlijk net zo goed voor de ouders. Ook zij kunnen van deze boetseerma- terialen met ongekende moge- j lijkheden de prachtigste sier- en gebruiksvoorwerpen maken, die J soms niet van "echt" te onder- I scheiden zijn. Beeldjes van mensen en dieren, j kandelaars, bakjes voor diverse doeleinden, sierlijke vazen en i potten, wandtegels, kerstboom figuurtjes, maskers en andere de- j coraties of ornamenten, sieraden, i (oude) poppen en nog veel meer, u kunt het allemaal van deze zelf- i hardende kunstklei maken. Want dat is, naast het schoner werken, nog een ander voordeel: het ma teriaal droogt vanzelf aan de lucht (op een enkele uitzondering na, dan moet het in de keukeno ven) en wordt dan keihard. Dat drogen duurt, afhankelijk van de grootte van het werkstuk, en kele dagen tot een week. Daarna krijgt het een kleurtje met (plak kaatverf en moet het tenminste tweemaal afgelakt worden met vernis. Nog een andere, zeer prettige ei genschap van het materiaal is, dat het niet of nauwelijks krimpt. Dat betekent onder andere dat u na derhand op het geheel of gedeel telijk gedroogde produkt nog nieuwe "klei" kunt aanbrengen. Bovendien kunt u het ergens om heen boetseren, zonder dat het tijdens het drogen kapot barst. Een voorbeeldje daarvan ziet u op de foto: links een glazen pot, terwijl rechts een leeg (weggooi) bierflesje als "kern" of hulpvorm diende. Zo'n kern heeft het voordeel, dat u wat de vorm betreft "houvast" heeft, en dat u minder materiaal nodig heeft dan anders. Daar naast is hij in dit soort gevallen noodzakelijk voor de nodige stijlheid. Op deze manier kunt u talloze leuke en nuttige ge- bruiksvoorwerpjes maken - mis schien best een goed idee voor een cadeau of presentje. Wanneer u het glazen of blikken voorwerp helemaal met kunstklei bedekt en na het drogen ook nog eens beschilderd hebt, zal niemand uw "modelleer-list" nog zien. Probeer het maar eens, u zult ver bluft staan over het resultaat. Voor het maken van reliëfs be wijzen de uitsteekvormpjes, die bij het maken van koekjes ge bruikt worden, prima diensten. Met een spatel of cocktailprikker kunt u de hoofdvorm verder mo delleren. Nog veel meer van dit soort voor beelden en tips vindt u in de di verse handleidings- en ideeën- boekjes, die bij de bekendste merken boetseermassa worden verkocht. De benodigde mate rialen en gereedschappen zijn verkrijgbaar bij speelgoedwin kels, warenhuizen en hobby- of handenarbeidzaken. Na de hamer en de zaag is de beitel een van de eerste ge reedschappen die je als doe- het-zelver niet missen kunt. Daarvan zijn dan minstens enkele exemplaren nodig (in verschillende breedten) en dat maakt de investering in dit deel van de gereedschaps uitrusting toch al gauw tot een kostbare zaak, zeker wanneer je beitels van be hoorlijke kwaliteit wilt ko pen. De beitel met kunststof hand vat ("hecht" heet dat officieel) is delaatstejarenerg populair geworden. Op zo'n "plastic" hecht kun je gerust met een (stalen) hamer slaan, zodat de steekbeitel ook zonder be zwaar als hakbeitel gebruikt kan worden. Het principiële verschil tussen steek- en hakbeitels is daar door langzamerhand sterk vervaagd. Uiteraard zijn er nog wel speciale hakbeitels verkrijgbaar (herkenbaar aan de rechte zijkanten van het blad), maar de praktijk be wijst dat het hakken van ga ten en sleuven even goed gaat met de van schuin afgeslepen blad-zijkanten voorziene steekbeitel. Er is onlangs een nieuwe serie steekbeitels op de markt ver schenen (van Stanley) die de "hakfunctie" van dit gereed schap nog eens duidelijk on derstreept. De kunststof hechten zijn aan de boven kant van een extra groot slagvlak voorzien, zodat de beitels een stuk beter bruik baar zijn in combinatie met een stalen hamer. Bovendien is het blad met een speciaal gevormde "arend" in het hecht verankerd. De arend is het aan de bovenkant van het blad doorlopende deel dat in het hecht zit. Nor maal is het uiteinde van die arend spits, maar bij de nieu we serie beitels is daar een kogelvormige knop aan ge maakt. Die verhindert bij veelvuldig "slagwerk" splij ting in het kunststof hecht. Het aardige van die nieuwe se rie is overigens dat de prijs zo "vriendelijk" mogelijk ge houden is: per beitel scheelt het enkele guldens ten op zichte van de bestaande Stanley-beitels. Dit is moge lijk gemaakt door o.a. het po- lijstprocédé van het bei telblad sterk te vereenvoudi gen. Dat glanst dan ook niet zo fraai, maar wat de kwaliteit betreft, is er geen enkel ver schil ten opzichte van de duurdere soorten. Een aanvankelijk zo opzienbaren de kwestie, die iedere Nederlan der aanging, is tot rust gekomen zoals de welbekende storm in het glas water. Er kornt geen groot, openbaar onderzoek naar de postbezorging in ons land. Het begon allemaal in juli van dit jaar met een artikel in de Consu mentengids, het blad van de Con sumentenbond. "Veel brieven zijn er de volgende dag niet", stond er. De werkgroep Apel doorn van de bond had als proef 264 brieven door het land ver stuurd, en had aan de hand daar van uitgerekend dat een gewone brief er gemiddeld 22,8 uur over deed. De post komt vaak niet de volgende dag bij de geadresseer de, vooral niet brieven die je pas laat in de middag* post, was de conclusie. Het hangt er bij zulke conclusies natuurlijk van af wat je precies van de post verwacht. Opmerke lijk was wel dat het plakken van f 4,75 aan zegels voor een expres- sebrief in veel gevallen volgens de Apeldoornse steekproef ook geen zekerheid gaf voor een snellere bezorging. Maar dat feit raakte al gauw op de achter grond. Het onderzoekje werd door de Con sumentenbond in de publiciteit gebracht. De post werkt in Ne derland te langzaam. Daar schrok men bij de PTT danig van. Zó erg zelfs, dat de hoofddirectie van de post - weinig solidair met zijn personeel - het blijkbaar een vertrouwenwekkend gebaar vond om een circulaire rond te sturen, waarin de postmannen werden opgeroepen tot zo goed mogelijk dienstbetoon. Die cir culaire lekte uit, zoals te ver wachten was. Zodoende werd het ernst van de zaak groter en groter. In de Tweede Kamer ging men er vragen over stellen. Staatssecre taris Smit-Kroes beloofde dat er een onderzoek zou komen naar de postbezorging. Dat zou wor den uitgevoerd door PIT en Con sumentenbond samen. Iedereen ging tevreden met vakan tie. Als we weer terug waren, zouden we te weten komen hoe het er nu precies bij stond met de post in Nederland. Doch in het septembernummer van de Consumentenbond troffen de abonnees een korte verklaring aan: de bond deed niet mee aan het nieuwe, grotere onderzoek. "Wij", zo schreef de leiding van de organisatie, "onderzoeken tenslotte ook geen wasmachines of polissen samen met de fabri kanten of verzekeraars". Zo kwam de kwestie weer terug in de Tweede Kamer. De staatssecretaris moest erkennen dat er niets aan te doen was. De Consumentenbond had inder daad een brief gestuurd met de mededeling dat ze niet meede den. Maar kan de PIT dan niet zelf een onderzoek instellen? vroeg ie mand. Groot cijfermateriaal Nou dat bleek het intrappen van een open deur. De staatssecreta ris kwam op tafel met cijfers van steekproeven die de PTT zelf al voortdurend neemt om de post bezorging te controleren. Enkele keren per jaar worden "daar voor maar liefst 40.000 proefbrie- ven verstuurd aan particuliere adressen. Daaruit blijkt dat doordeweeks 91 procent van de particuliere post meteen de vol gende dag al wordt besteld. Van zondag op maandag is dit wegens de kleinere bezetting van de post 83 procent. Tegenover zulk cijfergeweld sta je met een steekproef van 264 brie ven vanuit de plaats Apeldoorn natuurlijk verder wel met je mond vol tanden. Het is jammer, en ook onbegrijpe lijk, dat de Consumentenbond niet dieper in de zaak heeft willen graven. Het gaat toch niet aan dat je zomaar beschuldigingen uit en niet bereid bent die verder hard te maken. Consumentenvoorlichters krijgen na een onderzoek altijd een hele boel tegenwerpingen, dat is waar. Degenen die er niet zo best uit komen, en slim genoeg zijn, pro beren altijd de zaken op de lange baan te schuiven. Als je alsmaar met wasmachinefabrikanten in gesprek blijft over de kwaliteit van hun machines, dan komt er nooit een publicatie van de grond waarin duidelijk staat wat de goeie zijn en wat de slechte. Maar achter die redenering kun je je natuurlijk niet verschuilen als het gaat om zoiets als de post. Een staatsbedrijf nota bene. Dat staat onder regelrechte invloed van de publieke opinie en de volksver tegenwoordiging. Dat was trou wens al gebleken doordat men er de staatssecretaris via de Tweede Kamer toe had kunnen brengen een gezamenlijk onderzoek toe te zeggen. Een gezamenlijk onderzoek door dit staatsbedrijf en een kritische particuliere organisatie, is in deze omvang iets unieks. Dat zou toch een geweldig resultaat zijn ge weest van de inspanningen van een plaatselijke afdeling van de bond? De bond wilde dus toch niet mee doen. Naar de diepere redenen van deze weigering kan men slechts gissen. De aanleiding ,Het artikel in de Consumentengids van juli had de enthousiaste toon van een onderafdeling die einde lijk ook eens in de grote competi tie aan bod komt. "De directe den van de werkgroep er behoor lijk de pest in had dat z'n zaken brieven vaak niet de volgende dag aankwamen". Ook werd gemeld hoe spannend het bij het onderzoek was toege gaan: "In die dagen zaten in twaalf huizen evenzovele mensen te wachten op niets vermoedende postbestellers. Wanneer ze het grind hoorden knarsen, de hond blaffen of de brievenbus kleppe ren, snelden ze naar de voordeur en noteerden de aankomsttijd van de brieven". Min of meer Kuifje en het Geheim van de te laat bezorgde Brieven. Ook het sorteren van de post ge beurt nog steeds met de hand. Eerste stap Ieder z'n plezier, maar dat is na tuurlijk niet helemaal watje ver wacht bij een serieus onderzoek. Een lid dat zelf zakelijk geïnte resseerd is in een - uiteraard zo voordelig mogelijke - manier om zijn post na kantoortijd nog weg te krijgen. Goedwillende parti culieren die ook wel eens om een boodschap zullen zijn op het moment dat het grind van hun tuinpad knarst. Op een zo kleine steekproef maken dergelijke in vloeden soms heel wat uit. Het is allemaal nog niet zo erg als eerste stap waaruit opmerkelijke veronderstellingen kunnen wor den gehaald. Maar dan kun je het natuurlijk niet laten afweten als de zaak verder in het groot moet - en kan - worden onderzocht. Op zijn tijd overkomt het iedereen wel eens. Je scheurt een nieuwe vuilniszak van de rol of je haalt er een uit een pak en je staat minu tenlang te tobben voordatje een begin hebt om het ding open te krijgen. Hij zit van binnen hele maal dichtgeplakt. Of het blijkt, als de zak al bijna vol is, dat er grote rechte scheuren in zitten. Dan moetje maar zien dat je er weer een andere zak omheen geprutst krijgt, waar je meestal een vuile pantalon of'rok aan overhoudt. Dat is iets om erg kwaad over te worden. Want waarom gebruik je van die plastic vuilniszakken? Omdat het in verreweg de meeste gemeenten verplicht is. Doe je het niet, dan nemen ze je huisvuil niet mee. In de meeste plaatsen mag alleen maar gebruik worden gemaakt van KOMO-goedgekeurde vuilniszakken, voorzien van deze opdruk. Maar je moet die vuilniszakken wel zelf kopen. Vier of vijf gulden voor een rol van 20 stuks is niks tegenwoordig. Dus elke keer als er een onbruikbare zak tussen zit, heb je daar niet alleen de last van. maar je gooit ook nog zeker 20 cent weg. KOMO-goedgekeurd In de meeste plaatsen mag je alleen maar vuilniszakken gebruiken die KOMO-goedgekeurd zijn. Dat staat dan op elke zak gedrukt, met grote opvallende letters. Wat is KOMO? Dat is de 'Stichting voor Onderzoek. Beoordeling en Keuring van Materialen en Con structies'. Die stichting stelt kwaliteitseisen op voor allerlei materialen. Voornamelijk voor de bouw. Draineerbuizen, straat stenen, dakpannen, tegenwoor dig ook voor spaanplaat, van al les. Zo is men ook - intussen alweer ja ren geleden - in een commissie kwaliteitseisen gaan opstellen voor vuilniszakken. In de commissie voor de kwali teitseisen hadden zitting: - iemand van de Shell, omdat ze daar grondstoffen voor plastics maken, - een verpakkingsdeskundige van het TNO, - iemand van de Staatsmijnen, om dat ze daar óók grondstoffen voor plastics maken. - een vervoersdeskundige. - verscheidene fabrikanten van vuilniszakken, - iemand van de Consumenten bond. - iemand van de Vereniging van Huisvrouwen. - verscheidene heren van plaatse lijke reinigingsdiensten. - iemand van de Vereniging v.an Nederlandse Gemeenten. - twee functionarissen van het keu ringsinstituut voor waterlei dingsartikelen (KIWA) waarmee de KOMO onder één dak zit. In de KIWA-laboratoria worden ook proeven en controles voor de KOMO gedaan. De eisen Zo kwamen de eisen voorde plastic vuilniszak tot stand. Hij moet minimaal 0,05 mm dik zijn. En ondoorzichtig, zodat vuilnissnuf felaars niet al te enthousiast wor- •den voor de inhoud. Hij moet zo sterk zijn, dat hij niet meteen op een gat dat er door een tak is in geprikt, helemaal uitgescheurt. Hij moet een flinke stoot kunnen hebben. Maar hij mag weer niet zo sterk zijn, dat hij in de vuilnis auto niet meteen gekraakt en ge plet kan worden. Hij moet water dicht zijn, ook op de lassen. Hij moet recht afgescheurd kunnen worden, als hij op een rol wordt verkocht, en open kunnen. Er moeten dichtbindertjes van mi nimaal 20 cm bij zitten in het pak. Bij de KOMO zegt men dat er een goede controle is op de naleving van deze eisen. Keurmeesters gaan regelmatig in de fabrieken kijken. Daarnaast worden er steekproeven gedaan bij de handel. In een lan delijke enquête toonden verre weg de meeste reinigingsdien sten zich tevreden over de KO MO/ak Wat betreft de klacht over zakken die niet opengaan, zegt men in het laboratorium, dat slaat terug op een fabricagcfout waarbij te weinig 'antiblock-middel' bij hel plastic mengsel is gegaan. Dan verkleven de beide kanten van een zak met elkaór. In zo'n geval, zegt men, gooit men er in de fa briek wel meteen een paar dui zend mislukte zakken uit, maar wat daar net vóór en net achter zat, kan ook nog een beetje kle ven. Als een slurf Vuilniszakken blijken als volgt te worden gemaakt: er komt een lange holle opgeblazen slurf van dunne plastic uiteen wijde ronde buis. Een soort belleblaas-zon- der-eind. De sluif eaai tussen rollen door en dan wordt hij plat- geperst, gelast en geperforeerd of meteen afgesneden. Soms heeft men in fabrieken een wijdere buis waar een breedte van twee zakken uitkomt. Dan komter.ook nog een las en een doorsnijding in het midden. In de buis waar de holle plastic uit wordt geblazen, wordt de vloei bare plastic toegevoerd. Vaak is die plastic weer gesmolten uit af- valmateriaal van de fabriek, die ook nog heel andere dingen van kunststof maakt. Bij zo n afval- mengsel, zegt men in het KEMA- laboratorium, waar de proeven voor de KOMO worden gedaan, kan het wel voorkomen datereen hard korreltje tijdelijk aan de rand van de buis blijft kleven en dat dit korreltje eventjes een zwakke naad in het uitgeblazen plastic trekt. Misschien is dit de oorzaak van scherpe scheuren in nieuwe zakken. Anders weet men het ook niet. 1. Leg de glasplaat op een vlak ke ondergrond die eerst is af gedekt door bijvoorbeeld een molton deken. Dat is om ver schuiven en beschadigen van het glas te voorkomen. Schrijf de snijlijn nauwkeurig (met een fijne viltschrijver) af. Gebruik als geleider voor de glassnijder een zuiver rechte lat of - dat is beter - een teken- haak. 2. Houd bij het inkrassen van het glas rekening met de af stand tussen het snijwieltje en de andere kant van de glas snijder vanaf de afgetekende Strijk wat petroleum over de snijlijn of doop de glassnijder in petroleum (terpentine kan ook). Kras de lijn in één doorlopende beweging stevig 3. Schuif het glas nu zó ver bui ten het tafelblad dat de inge kraste lijn vrij komt. Tik hem aan de andere kant van het glas met de glassnijder op korte regelmatige afstanden stevig aan, zodat de kraslijn "doorspringt". Of dat goed lukt is gemakkelijk te zien Let erop of de lijn vooral ook aan beide zijkanten goed is doorgesprongen. 4. Leg de glasplaat nu met de kraslijn op een dunne lat. Door met eén of twee handen op het afvalgedeelte te druk ken, knapt het langs de lijn af. Wanneer u wat ervaring krijgt in het snijden van glas. durft u het later ook wel aan om het glas met de kraslijn op bij voorbeeld de scherpe rand van een tafel te leggen om het te breken. 5. Wanneer een smal randje van het glas moet worden gesne den, gebruikt u één van de "albreekbckjes" van de glas- snijder. Het rancfje komt er misschien in een aantal stuk ken af maar dat is geen be zwaar. Beweeg de glassnijder bij het breken naar beneden, dus in de richting die tegengesteld is aan de glaszijdc qaar de kras is aangebracht. 6. De gesneden kanten van het glas zijn vrij ruw. Het is in de meeste gevallen aan te beve len ze enigszins te "ontscher- pen" ook ter bescherming van uw handen. Dat kan met een vlakke slijp steen die u aan boven- en on derzijde enige malen krachtig langs de scherpe kanten haalt. Maak de steen nat. En kijk uit voor de kleine splin tertjes die kunnen afsprin gen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23