„Je krijgt geen kind maar je baart er een Ook de man helpt mee te bevallen Alphense Danny Kortenbach over pijnloos bevallen: Pijnloos een kind ter wereld brengen is heel goed mogelijk, als je maar wilt en erin gelooft. Niet dat ik daar nou over mee kan praten, maar D^nny Kor- tenbach-Bodt (32) uit Alphen aan den Rijn kan dat wel. Zonder ook maar een centje pijn heeft zij haar beide kinderen gebaard, maar belangrijker is dat Danny cur sussen geeft in het bevallen langs de pijnloze, in de volksmond geheten PP-methode. Die twee P's staan voor psycho-profylaktisch. Dat klinkt heel ingewik keld maar is het niet. Het komt er eenvoudig op neer dat de aanstaande moeder zich, met behulp van die PP-methode, er van bewust wordt dat ze niet een kind gaat krij gen, maar er één gaat ba ren. Letterlijk vertaald betekent psycho-profylaxe: het „geestelijk voorkomen van" Het gaat er met name om angst te voorkomen. Want als reactie op die angst ontstaan er overbodige spanningen en juist die spanningen doen de baarmoeder verkrampen en veroorzaken de pijn. Kortsluiting Danny Kortenbach, ook be stuurslid van de Nederlandse vereniging voor Psycho-pro fylaxe bij Zwangerschap en Bevalling, vertelt dat het er om gaat de vrouw uit het hoofd te praten dat bevallen pijn zou doen. Bij de meeste vrouwen zit het er ingebak ken dat baring en pijn onver brekelijk met elkaar verbon den zijn. In dat geval is er sprake van een kortsluiting tussen de baarmoeder en het pijnbewustzijn. Danny Kortenbach onder schrijft dat. „Voor het func tioneren van de baarmoeder is pijn helemaal niet noodza kelijk. Daarom is het zo be langrijk dat de vrouw dat weet. Want als ze precies weet wat er aan de hand is, hoeft ze geen angst te hebben en zo doende geen pijn te krijgen." Danny ontleent deze kennis aan de onderzoekingen, die de Franse arts Lamaze eind vo rige eeuw hiernaar verrichtte en aan een groepje Russische zenuwartsen, psychologen en verloskundigen (Welwowski, Platonow, Nikolgjew en an deren), die de PP-methode in de jaren '30 uiteindelijk heb ben uitgedokterd. Zij baseer den zich daarbij op de leer van Pawlow over de werking van het zenuwstelsel en ontdek ten hoe je kortsluitingen daarin kunt opheffen. Eiereten Dat opheffen van die kortslui tingen is dus het hele eiere ten, maar natuurlijk is dat gemakkelijker gezegd dan gedaan. In tegenstelling tot de gewone zwangerschaps- gymnastiek zal de vrouw ook de nodige geestelijke arbied moeten verstouwen. Een goed geregelde ademha ling en ontspanning van de spieren zijn voor een pijnlo ze bevalling immers van groot belang en dat vereist een geoefend concentratie vermogen. Ook zal de vrouw om haar her senschors een soort ring moe ten bouwen, die haar boven kamertje beschermt tegen valse spanningen en signalen van angst, opdat zij bij de be valling haar energie niet ver spilt, de hard werkende baarmoeder zoveel mogelijk Danny Kortenbach-Bodt (32): "Bevallen doe je niet alleen onder je navel. Ook je wil, je denken en je partner doen mee". helpt en alles nalaat, wat de geboorte van haar kindje ook maar enigszins belemmert. Perstechniek Gelukkig voor de vrouw echter hoeft ze dat werk niet alleen te verzetten. De aanstaande va der zal dat programma ook moeten afwerken. De PP-me- thode zegt immers dat de man een zo volledig mogelijk beeld moet krijgen van het karwei dat de vrouw bij de bevalling moet klaren. Doel daarvan is dat, mocht de vrouw tijdens de bevalling een inzinking krijgen, de man dan kan ingrijpen door haar bijvoorbeeld op te peppen en te vertellen wat precies te doen. Vandaar dat ook de man zich de pershouding en perstechniek eigen zal moe ten maken en dat is tevens de reden waarom Danny Kor tenbach uitsluitend cursus sen geeft aan echtparen. „Maar tot nog toe", verzekert ze, „heb ik tijdens de cursus bij geen enkele man enige te genwerking bespeurd. Ze zijn allemaal even enthousiast", zegt Danny. Volgens haar be grijpen de mannen heel goed datje van de bevalling samen een fijne, bewust beleefde gebeurtenis kunt maken. Keizersnee Danny geeft de cursussen thuis op acht bijeenkomsten van zo'n twee uur. Ze weet te ver tellen dat de PP-methode in ons land steeds meer opgang maakt. Verliepen er in 1978 nog slechts 840 bevallingen via deze methode, dit jaar zijn dat er al een dikke 1800. En de resultaten? Wat Danny betreft: op elke zes deel neemsters, zijn er vijf pijn loos bevallen. Wat niet met een inhoudt dat de overigen mèt pijn hun kind baarden. De PP-methode kan immers een keizersnee niet voorko men. Danny Kortenbach ten slotte: „Gelukkig wordt er aan het nut van de PP-methode in toenemende mate ruchtbaar heid gegeven. We merken dan ook dat steeds meer artsen hun zwangere patiënten naar ons doorverwijzen. Dat is prima natuurlijk, want be vallen doe je niet alleen onder je navel. Ook je wil, je denken en je partner doen mee!" pj pj t T i~i f t T1v TV T Het plaatsen van brieven van lezers betekent niet dat de U |h V VI H K I I 1/ r, redactie de daarin weergegeven mening onderschrijft. 1-J1-J£-J 1-J UVjI llllj -I_J-L i Brieven kunnen va"n redaotiewege worden ingekort. Mediaraad Onder de kop 'Gekozen mediaraad: dom, dwaas, zelfs gevaarlijk' staat een lang stuk van Kees Wie- se in deze krant van 11 november j.l. Die kop dekt de inhoud uitstekend. De schrijver vaart daarin uit te gen de gedachte van een gekozen mediaraad, die gelanceerd wordt in een studie van A.P. Schmid en J. de Graaf over terrorisme en de media. En passant veegt hij die hele studie, waarvan dat voorstel een minuscuul onderdeel is, van tafel, ja zelfs het instituut waar zij hun studie verricht hebben. Dat is tot daar aan toe. Ernstiger is dat de voorstelling van zaken, die hij geeft, er volstrekt naast is. Hij doet het voorkomen als zouden de auteurs willen dat ieder jour nalist elke dag zijn stukken ter goedkeuring aan zo'n mediaraad zou moeten voorleggen. Als dat hun bedoeling was, zouden al zijn krachttermen ("het meest dwaze idee dat ik ooit heb horen ver kondigen") op hun plaats zijn. Waar gaat het dan wel om? De au teurs constateren dat bij gijzelin gen de vrije nieuwsgaring vaak tot ongelukken leidt: het is bij voorbeeld voorgekomen dat gij zelaars daardoor de dood vonden of ook dat daardoor een redelijke oplossing van zo'n gijzelingsaf faire gefrustreerd werd. Gevolg: de autoriteiten gaan in zul ke gevallen de vrije nieuwsgaring blokkeren, en wel door journalis ten verboden op te leggen, onder druk te zetten ofte misleiden. Dat is natuurlijk óók een gevaarlijke en enge ontwikkeling, zeker als dat ongecontroleerd en in het verborgene geschiedt. Welnu, de auteurs stellen voor in zo'n geval een mediaraad te laten optreden, bv. voor het maken van afspraken voor zulke situaties of ook als een instantie waar jour nalisten zich kunnen beklagen als ze zich in de legitieme u'.toe- fening van hun taak gehinderd achten. Zo'n mediaraad zou dus een taak hebben overeenkomstig de taak die bijvoorbeeld de Ge zondheidsraad en de Sociaal Economische Raad (SER) op hun gebied hebben. Persoonlijk ben ik niet zo enthou siast voor de gedachte van zo'n mediaraad (Kees Wiese schijnt te menen dat ik als hoofd van het onderzoekscentrum in kwestie het voorstel dan maar had moe ten schrappen uit de tekst!). Mijn voornaamste bezwaar is dat zulks zou leiden tot een uitholling van het parlement: daar moeten naar mijn mening zulke discussies plaatsvinden. Maar dom, dwaas, zelfs gevaarlijk? Kom nou! A.J.F. Kobben Hooigracht 15 Leiden. Scliolenoverleg In de weergave van vraag en ant woord, resp. van raadslid Groos en de wethouder Van Dam, be treffende het overleg tussen gymnasium en scholemgemeen- schappen in Leiden in deze krant van woensdag 19 november j.l., komt een zinsnede voor, die m.i. enige correctie, c.q. aanvulling behoeft ter verduideliiking. Volgens de heer Groos "is het be paald niet gemakkelijk om b.v. van de brugklas van de Rem- brandtscholengemeenschap (heeft geen gymnasium) over te stappen naar het Stedelijk Gym nasium". Het is de toevoeging tussen haakjes die misverstand kan scheppen. De Rembrandt- scholengemeenschap heeft wel iswaar geen gymnasiumafdeling, maar wel een afdeling Atheneum met Latijn. Leerlingen uit die af deling moeten hetzelfde examen afleggen als leerlingen die op het Gymnasium voor hun eindexa menvakken wel Latijn maar geen Grieks gekozen hebben. Leerlin gen die geschikt zijn voor Athe neum met Latijn zijn in principe ook geschikt voor het Gymna sium. De knelpunten van de overstap zit ten dan ook niet zozeer in het ontbreken van de gymnasiumaf deling - hetgeen het tussen haakjes geplaatste "geen gymna sium" suggereert - als wel in een aantal andere zaken. Ten eerste is de leerstofverdeling van Latijn over de verschillende leerjaren op het Gymnasium anders dan op de Rembrandtscholengemeen- schap, al wordt op de eindstreep hetzelfde geëist. Ten tweede heeft de verplichting om naast Latijn ook Grieks te volgen in de middenklassen van het Gymna sium gevolgen voor het urenaan- tal en de leerstofverdeling van de andere vakken die op beide scholen onderwezen worden. Ten derde is de sfeer op en cate goraal gymnasium, een school waar alle leerlingen met ongeveer dezelfde capaciteiten hetzelfde onderwijs volgen, toch anders dan op een scholengemeenschap met vogels van diverse pluimage. Sommige leerlingen gedijen be ter in het ene klimaat, sommigen beter in het andere. Deze drie punten spelen een rol bij de over stap van Atheneum naar Gymna sium, maar ook van Gymnasium naar Atheneum, terwijl bij het overgaan naar havo of mavo vooral het derde punt van belang kan ziin. Het overleg tussen Gymnasium, Rembrandtscholengemeen- schap en Louise de Coligny- scholengemeenschap heeft dan ook ten doel: dat de docenten goed op de hoogte zijn van de af spraken die de vaksecties ge maakt hebben over de verdeling van de leerstof; dat zij op de hoog te zijn van eikaars methodes, wij ze van toetsen en wijze van beoordelen; dat zij dit alles zoveel mogelijk op elkaar afstemmen; dat bij het overstappen van leer lingen goede informatie gegeven kan worden omtrent motivatie "werkhouding en belangstelling van die leerlingen, zodat deze op timaal opgevangen en begeleid kunnen worden; dat de leerlin gen zelf goed op de hoogte ge bracht kunnen worden van wat hun te wachten staat en wat van hen verwacht wordt. Zo zullen binnen onze drie scholen voor openbaar voortgezet on derwijs alle leerlingen op die plaats terecht kunnen komen, die het beste bij hen past, zonder veel overstapproblemen. J.L. de Boer-Pino, rectrix Rembrandtscholenge- meenschap, Schubertlaan 133, Leiden Leidsche Wol "In een artikel in uw blad van 21 november j.l., getiteld "Leidsche Wol vertrekt definitief uit Lei den" wordt een gesprek weerge geven dat een Uwer redacteuren gehacj heeft met de keer Duyn- hoven, districtsbestuurder van de Industriebond FNV. Ik heb met enige verbazing van de uit eenzetting van genoemde heer kennis genomen, in het bijzonder waar hij spreekt over het sociaal plan. Blijkbaar wil hij de indruk wekken, dat de verbeteringen, die in het oorspronkelijk plan zijn aangebracht, toch wel hoofdza kelijk op zijn conto moeten wor den geschreven. De werkelijk heid is echter even anders: het optreden van deze districtsbe stuurder tijdens de onderhande lingen met de Raad van Beheer van de Leidsche Wolspinnerij N.V. heeft voornamelijk een remmende werking gehad op de totstandkoming van het uitein delijk plan, dat anders beslist al enkele weken eerder op tafel had kunnen liggen. Voor de door hem gesignaleerde verbeteringen heeft hij zich nauwelijks ingezet het was hem er immers in de eer ste plaats om te doen de over plaatsing van personeel van Lei den naar Veenendaal tegen te gaan, ondanks het feit dat, dat de ze overplaatsing uit rentabili teitsoverwegingen en dus voor het behoud van de toekomstige werkgelegenheid noodzakelijk was geworden. Het verzet van de heer Duynhoven tegen deze overplaatsing is wel duidelijk gebleken uit de inhoud van de verschillende pamfletten, die hij aan de bedrijfspoort aan het per soneel heeft doen uitreiken. Aan wie die verbeteringen dan wel in de eerste plaats te danken zijn, zou ik fatsoenshalve willen ver zwijgen: aangezien diverse vak organisaties aan de onderhande lingen hebben deelgenomen, acht ik het onjuist een of meer van hen met name te vermelden als de grote voorvechters van de belangen van het personeel; bo vendien is het mij niet te doen om "het winnen van zieltjes". Ken nelijk zit deze laatste gedachte bij de heer Duynhoven wel voor: hij beklaagt zich immers over zijn geringe achterban bij het bedrijf in Leiden, waardoor geen vuist kon worden gemaakt om zich te gen de verhuizing te verzetten. Blijkbaar reden om zich nü op de borst te slaan wegens de bereikte resultaten. Misschien zijn er nog eenvoudigen van geest, die erin lopen en zich op grond hiervan als lid van het FNV melden! Ook de wethouder van economi sche zaken, mevrouw Fase, krijgt een veeg uit de pan. Zij zou het oorspronkelijk sociaal plan als "zeer redelijk" hebben omschre ven. Volkomen terecht m.i.! Het oorspronkelijk plan was reeds een goed plan: dat het nu nog be ter is, is alleen maar toe te jui- chpn, maar hiervoor past het de heer Duynhoven geenszins de loftrompet voor zich zelf te ste ken en mevrouw Fase, die waar schijnlijk vanwege haar politieke gezindheid hem niet zo goed ligt, de zwarte piet toe te spelen. Hiermede is naar mijn mening vol doende aandacht besteed aan de "voorlichting", die de heer Duynhoven via uw redacteur aan de lezers van uw blad meent te moeten geven. Een ieder kan nu zijn conclusies ten aanzien van het gehalte van deze voorlichting trekken! Om misverstand te vermijden zij nog vermeld dat ondergetekende geen lid is van het bestuur van de Leidsche Wol spinnerij N.V., noch als spreek buis voor dit bestuur optreedt, maar wel lid is van een der vak bonden, die aan de onderhande lingen over het sociaal plan heeft deelgenomen en als zodanig van de werkelijke gang van zaken op de hoogte is. J. van der Mark, Willem de Zwijgerlaan 9, 2351 RA Leiderdorp, Eisende vrouwen Namens de werkgroep vrouwenca fé Noordwijk willen wij graag reageren op het stukje onder de kop: Wethouder uit kritiek op "eisende" vrouwen, d.d. 21 no vember 1980. In bovengenoemd artikel geeft de wethouder te kennen dat hij vindt datje onmiddellijk de gebe ten hond bent als je geen vrien delijke opmerkingen maakt. Waarbij hij als voorbeeld noemde de aanbieding van de petitie van het vrouwencafé. De werkgroep vrouwencafé vraagt zich af, waaruit de niet vriende lijke opmerkingen van de wet houder dan bestaan. Bij ons we ten is er tijdens de aanbieding van de petitie niet met wethouder Van Duyn gediscussieerd. De werkgroep vrouwencafé is blij met de spontane reactie van de dames uit de zaal die de wethou der, zoals hij zei, verwacht had. De werkgroep vrouwencafé ziet het extreme van de "wij eisen me thodiek" niet in, het was niet onze bedoeling "eiserig" op het colle ge van Burgemeester en Wet houders over te komen. Wij wil den en willen nog steeds duide lijk maken waarvoor wij kwamen n.l. voor een eigen ruimte. Wij hopen dat met dit stukje onze mening en verlangen duidelijk is geworden. Namens de werkgroep vrouwencafé Noordwijk Ingrid Steenvoorden. Begroting Met verbazing heb ik de verslagge ving van de begroting in deze krant gevolgd. Nadut hieraan de hele week een volle pagina besteed was (en soms meer), werd de afsluiting met veel minder afgedaan. Za terdag j.l. was er alleen wat op pervlakkige informatie te lezen. Een artikel over het toneelstukje van Peters (PvdA), om het college te redden (gek toch dat steeds meer mensen politiek 'vies' vin den). Maar geen woord over het andere blijspel van Peters, dat met de motie van V.d. Putten (PSP). Deze motie vroeg de burgemeester geen namen van krakers aan huiseigenaren door te geven. De burgemeester zag dat niet zo zit ten, en zei dat hij er al héél voor zichtig mee was. Peters schoot te hulp met een amendement met het doorgeven van namen moest de uiterste zorgvuldigheid worden betracht. Hiermee was iedereen geholpen, behalve de krakers natuurlijk. V.d. Putten trok zijn nu zinloos geworden motie dan ook in. Doek voor Peters. Nog vreemder vond ik dat er niets te lezen was over de aangenomen "motie-Dodewaard". In deze mo tie werd het college opgedragen al het mogelijke te doen om de kerncentrale in Dodewaard te doen sluiten. Leiden is nl. aan deelhouder van deze centrale. Leiden is, na Amsterdam, de twee de gemeente in Nederland die een dergelijke motie heeft aan genomen. Daar ben ik als Leidenaar blij om, en trots op. De redactie misschien niet? Of heeft het er iets mee te maken dat Ponsen (óók PSP) deze motie in diende? Maar dat mag en kan toch geen re den zijn om deze informatie aan de lezers te onthouden. Hans de la Mar Haarlemmerstraat 24 Leiden Patiëntenraden In uw dagblad van 22 november wordt uitvoerig aandacht be steed aan het oprichten van pa tiëntenraden. Hetzij mij vergund hierover enige opmerkingen te maken. Indien als taak gesteld wordt voor lichting te geven over bepaalde ernstige ziekten, dan is dat goed te noemen. Ook het mondig ma ken van de patiënten is een goede zaak. Anders wordt dit als de taak om schreven worddt als het geven van informatie over de rechten en plichten van de patiënt. Hiervoor zijn geen bindende regels te stel len, bijvoorbeeld in de zin van "De patient die twee weken buikklachten heeft, heeft recht op een operatie". Indien een patiënt een klacht heeft over het functioneren van huis artsen of specialisten en behan delingen in een ziekenhuis, dan behoort hij dit schriftelijk te mel den bij het ziekenfonds. Immers, het ziekenfonds sluit overeen komsten met de medewerkers en heeft het recht en de plicht de medewerkers en ziekenhuisdi recteuren te wijzen op zaken die niet juist zijn. Een simpel voorbeeld. Een tand arts levert een ziekenfondspa tiënt een onbruikbare prothese. Indien de arts niet bereid is een ander te maken, moet de patiënt bij zijn ziekenfonds zijn en niet bij de patiëntenraad. Immers in de overeenkomst tussen zieken fondsen en tandsartsen is be paald dat op advies van de con trolerende tandarts van het zie kenfonds de tandarts verplicht is de prothese gratis over te maken. Indien de patientenraad met zo'n klacht bij de tandarts komt. legt hij deze naast zich neer, omdat hij geen overeenkomst heeft met de patiëntenraad. De stelling "Afstand tussen patient en arts steeds groter", is onjuist. De afstand wordt juist steeds kleiner, omdat de arts niet meer wordt gezien als wondermens, maar gewoon als een man of vrouw du- een maat» happelüke functie uitoefent. Tevens wordt deze afstand bepaald door de persoonlijke instelling van de arts. Dok de stelling dat der huisarts meer en meer een doorverwijs functie heeft, is met juist. Ook dit is geheel afhankelijk van het per soonlijk inzicht van der arts en dat is zoals uit de lijsten van de ziekenfondsen blijkt zeer ver schillend. Ook de volgende stel regel moet iedereen goed zien nl: een huisarts is iemand die weinig weet van veel. Een specialist is iemand die veel weet van weinig. Voor patiënten die particulier zijn verzekerd, ligt het wat anders, omdat er geen overeenkomsten bestaan tussen de verzekerings organen en de medici. Mijn conclusie is: geen bezwaar te gen de patiëntenraden, maar zij moeten wel goed weten waar ze wel of niet mee bezig moeten zijn. C. Baart Lombokstraat 79, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21