Rabobank Q Akzo duikt in verliezen Bij de Rabobank ligt het Vrij Clit zomerprogramma vanaf morgen voor u klaar. Breuk in de Vrouwenbond is definitief Ministers gaan niet naar Avebe Export blijft op peil Sowjet-Unie wil met nieuw bewind in VS samenwerken Ontwikkelingshulp Westen voorlopig onder de maat Wie het eerst boekt, boekt het best. ONDERDAG 27 NOVEMBER 1980 VEENDAM (ANP) - Minister Albeda van sociale zaken heeft namens zijn collega bewindslieden de Industrie bonden FNV en CNV laten weten in verband met drukke werkzaamheden niet te kun nen komen naar de Avebe- bijeenkomst in Terapelka- naal die vanochtend zou be ginnen. Minister Albeda stelde in een telexbericht aan de bonden dat de ernstige problemen rond het aardappelmeelcon- cern Avebe snel nader be sproken moeten worden en wel op het ministerie van landbouw, de minister deelde de bonden mee het tijdstip en de datum van dit gesprek la ter via een telefoontje nog te vermelden. De bonden hebben de ministers Braks, Van Aardenne, Van der Stee en Albeda uitgeno digd om naar/Terapelkanaal te komen in verband met sa neringsplannen rond het aardappelmeelconcern. De Industriebonden tonen zich ernstig teleurgesteld over de ze gang van zaken. Volgens FNV-persvoorlichter Piet de Vreede zijn de problemen in het Noorden van het land waarschijnlijk nog niet groot genoeg om de betrokken be windslieden te laten komen. Vandaar dat de oproep voor de vier ministers om naar Te- rapelkanaal te komen ge handhaafd blijft. Om kwart voor drie gistermid dag hebben 50 werknemers van het Avebe-conern in Hoogersmilde de weg Mep- pel-Assen met hun auto's geblokkeerd. Aan de wach tende automobilisten werden pamfletten uitgereikt over de problemen bij Avebe. De ac tie zou ongeveer anderhalf uur duren, maar na 20 minu ten was er al zo'n verkeers chaos ontstaan met veel boze automobilisten, dat besloten werd de blokkade weer op te heffen. DEN HAAG (ANP) - In het derde kwartaal van dit jaar is de uitvoer in omvang niet verder teruggelo pen, zo constateert het ministerie van economische zaken aan de hand van voorlopige gegevens van het Centraal Bureau voor Statistiek. In het eerste kwartaal was de uit voer nog acht procent boven het niveau van dezelfde periode van het vorige jaar, maar in het twee de kwartaal trad een sterke da ling op. Die daling heeft zich in het derde kwartaal niet voortge zet, maar van enig herstel was evenmin sprake. Het uitvoervo- lume was in deze periode twee procent kleiner dan in het derde kwartaal van 1979. Over de eerste negen maanden van dit jaar tezamen genomen was het volume van de uitvoer nog twee procent groter dan in de pe riode januari/september 1979. De invoer was een procent groter dan verleden jaar en lag in het derde kwartaal eveneens twee procent onder het niveau van de zelfde periode van het vorige jaar. De invoer is dit jaar zeventien procent duurder geworden dan verleden jaar en de uitvoer is vijf tien procent in prijs gestegen. Door belangrijke pri jsstijgingen bij de uitvoer (aardgas was 52 pro cent duurder en aardolieproduk- ten brachten 48 procent meer op dan verleden jaar) was de ver slechtering van de ruilvoet slechts een procent. In de loop van de eerste negen maanden van dit jaar is overigens het tempo van de prijsstijging zowel bij de invoer als bij de uitvoer sterk af genomen, aldus het ministerie van economische zaken. De invoer van personenauto's be weegt zich het gehele jaar al ruim 33 pet onder het niveau van vorig jaar, waarbij de gemiddelde waarde per auto gelijk is geble ven ondanks gestegen prijzen van de afzonderlijke typen auto's. Dit duidt op een verschuiving naar de invoer van goedkopere auto's. ARNHEM (ANP) - Akzo heeft over het derde kwartaal van dit jaar een nettoverlies geleden van 19,6 min tegen een nettowinst van 64,8 min in hetzelfde kwartaal van 1979. Gratis treinen voor bejaarden UTRECHT (GPD) - Bejaarden krijgen vanaf 1 januari van NS zeven vrije reisdagen per jaar; één per twee maanden plus één extra voor het hele jaar, op vrij wel alle dinsdagen, woensdagen, donderdagen en zaterdagen. Daarmee ziet NS af van de folders en advertenties waarmee de vrije reisdagen thans drie keer per jaar worden aangekondigd. MOSKOU (AFP/UPI) - Sowjet- president en partijleider Leonid Brezjnjev heeft de Amerikaanse senator Charles Percy meege deeld dat de VS niet hoeven te proberen militair superieur aan de Sowjet-Unie te worden, zo heeft het Sowjet-persbureau Tass gemeld. Maar. zei hij, de Sowjet- Unie is bereid met het nieuwe Amerikaanse bewind samen te werken. "De situatie kan verbeterd worden. Wat daartoe noodzakelijk is, is de politieke wil en een weloverwo gen realistisch beleid ten toon te spreiden", aldus de Sowjet-lei- der. Percy, de komende voorzitter van de Senaatscommissie voor bui tenlandse betrekkingen, zei dat Brezjnjev enkele verklaringen had afgelegd die "ons er toe brengen te geloven dat er hoop voor de toekomst is". De Sowjet-leider pleitte voor het weer houden van besprekingen inzake beperking van de strategi sche (kern)bewapening, aldus Tass. Maar er werd niet gespro ken van nieuwe onderhandelin gen over het SALT-2-verdrag zo als de gekozen president Ronald Reagan voorstelde. Het gesprek tussen beiden liep 40 minuten uit en duurde derhalve 160 minuten. Percy zei dat het onderhoud "zeer openhartig" was. Tass noemde het "zakelijk". "Brezjnjev legde er de nadruk op dat het zinloos is te proberen mi litair superieur aan de Sowjet- Unie te worden. De Sowjet-Unie is niet het soort land waartegen men op zulk een basis praat". Volgens Westelijke waarnemers weerspiegelde deze ODmerking de Sowjet-bezorgdheid over voorstellen van Amerikaanse politici tot verhoging van de de fensiebegroting met zeven pro cent. "De enige betrouwbare ma nier voor het uitbreiden van de betrekkingen tussen de Sowjet- Unie en de VS, is het beginsel van gelijkheid en dezelfde veiligheid in acht te nemen". Percy zei nog dat hij zal worden uitgenodigd voor de Sowjet-tele- visie te spreken. Hij noemde dit een buitengewone gelegenheid vooreen hoge Amerikaanse func tionaris om zich te richten tot de bevolking van de Sowjet-Unie. (ADVERTENTIE) Hiermee kwam het resultaat over de eerste negen maanden van 1980 uit op een nettowinst van 133,4 min tegen 166,4 min in de eerste negen maanden van vo rig jaar. De omzet daalde in het derde kwar taal met 3 pet van 2.941,9 min tot 2.852,5 min maar nam over de eerste negen maanden toch nog met 4 pet toe van 8.890,7 min tot 9.227,5 min. In het derde kwartaal werd, zoals verwacht, in toenemende mate de ongunstige invloed van de economische teruggang onder vonden. Vooral door zeer onbe vredigende resultaten in juli en augustus werd het derde kwar taal met een nettoverlies afgeslo ten, aldus de raad van bestuur in een toelichting op de kwartaalcij fers. In de chemische vezelsector werden, zowel in Europa als in de V.S., aanzienlijke verliezen gele den. Ook bij de chemische pro- dukten verslechterde de gang van zaken sneller dan voorzien. PARIJS (Reuter) - De belangrijke Westerse industrielanden zullen voorlopig niet in staat zijn de om vang van hun ontwikkelingshulp op te trekken tot het gewenste peil, zo heeft John Lewis, een belangrijke functionaris van de OESO (Organisatie voor Econo mische Samenwerking en Ont wikkeling), gisteren laten weten. Oorzaken hiervoor zijn de hoge olieprijzen en de economische achteruitgang. De commissie-Brandt, bestaande uit een aantal vooraanstaande politici die zich bezighouden met de bevordering van de zoge noemde Noord-Zuiddialoog, en de Groep van 77, een groep van Derde-Wereldlanden in de Ver enigde Naties, stellen het gewen ste peil voor de uitgaven van de rijke landen op het gebied van de ontwikkelingshulp Op 0,7 pro cent van hun bruto nationaal produkt. Volgens Lewis, die voorzitter is van de commissie voor ontwikkelingshulp van de OESA (DAC), zullen de rijkè lan den dat „kunststukje" echter niet vóór 1985 kunnen volbrengen. Lewis kwam tot deze sombere be spiegeling na afloop van een ver gadering van ontwikkelingshulp specialisten uit de zeventien lid staten van de DAC. Tijdens deze vergadering bleek hoe weinig vooruitgang er in 1980 is geboekt bij de internationale samenwer king op het gebied van ontwik kelingshulp. Er is een patstelling ontstaan doordat de DAC-landen aan de ene kant en de leden van de Organisatie van Olie-exporte rende landen (OPEC) aan de an dere kant er maar niet toe kunnen komen het voortouw te nemen bij de vergroting van de ontwikke lingshulp. De lidstaten van de DAC zullen dit jaar ongeveer 23 miljard dollar (circa 47,7 miljard gulden) uitge ven aan ontwikkelingshulp. Wel iets meer dan de 22,3 miljard dollar van vorig jaar, maar gezien als aandeèl van het bruto natio naal produkt van deze landen treedt er geen verandering op; dat aandeel blijft rond de 0,35 procent schommelen. Volgens Lewis zal dat aandeel rond het midden van de jaren tachtig zijn toegenomen tot net onder de 0,4 procent van hun bruto nationaal produkt. BEVERWIJK - Smds 13 septem ber draait in het Veilinggebouw in Beverwijk elke week een vlooien markt op volle toeren. Deze markt werd al door meer dan 100.000 men sen bezocht en is elke zaterdag open van 6 uur 's morgens tot 6 uur 's avonds. WATERRECREATIE - De rege ring wil wettelijke regels opstel len voor de waterrecreatie. Be scherming van natuur en milieu staan hierbij voorop. In de wet worden verordeningen opgeno men voor jachthavens met name ten aanzien van de inrichting (o.a. het aantal ligplaatsen). Ook de koppelverkoop zal aan banden worden gelegd. Het komt nu vaak voor dat iemand alleen een lig plaats kan krijgen wanneer hij bij de exploitant van de jachthaven een boot koopt. Hoogovens boos op Yredeling IJMUIDEN (ANP) - De bewering van ir. Henk Vredeling, Europees Commissaris voor sociale zaken, dat Nederland elf miljoen gulden steun misloopt door onvoldoen de overleg tussen de verschillen de departementen, is bevreem dend. Zijn houding in deze zaak heeft weg van een politiek steek spel. Dit is door het Estel-Hoog- ovens concern meegedeeld. Het geld was bedoeld voor Estel - een gedeeltelijke financiering van vervroegd pensioen - en was 4 augustus door het ministerie van sociale zaken bij de EG- commissie aangevraagd. Volgens Vredeling hebben de staatssecre tarissen Van der Mei (Europese zaken) en Beyen (economische zaken) voor respectievelijk de Europese budgetraad en de al gemene raad verklaard, dat Ne derland zich principieel verzet tegen het ter beschikking stellen van Europees geld voor ver vroegde pensionering in de staal sector. TENNIS - In Melbourne verloor Betty Stöve in de tweede ronde van het internationale toernooi in twee sets van Pam Shriver. TENNIS - Tijdens demonstratie wedstrijden in Druten verloor Tom Okker met 6-7, 6-7 van Na- stase en wees Ivan Lendl de Pool Fibak terug. WIELRENNEN - Na de tweede dag van de zesdaagse van Gent heeft het koppel Clark/Allan de leiding overgenomen van Pijnen/De Bosscher. GUUR HERFSTWEER EN TOCH EEN SOEPELE. ZACHTE HUID. In herfst en winter heeft uw huid veel te lijden. Gure buitenlucht en droge atmosfeer van centraal ver warmde ruimten doen een aansla" op de zachtheid en soepelheid van uw huid. Zoals het verstrijken der jaren kan ook het herfst- en winterweer droogtcrimpeltjes in uw gezicht veroorzaken. Gelukkig hebben al veel vrouwen het geheim ontdekt om hun huid tegen deze nadelige invloeden te beschermen; Oil of Ulav Oil ofUlay is een beauty fluid die het natuur lijke vochtevenwicht van uw huid weer herstelt Het geheim vanOilofUlay ïsdat het eigenschappen heeft die gelijk :i)n aan die van uw eigen huidvloeistoffen Daardoor neemt de huid het direct en volledig op. Als u uw gezicht en hals s morgens en s avonds masseert met Oil of Ulay. voelt u dat de huid heerlijk zacht en soepel blijft Door de verzorgende en tegelijk beschermende eigenschappen is Oil of Ulay bovendien een ideale basis voor make-up. I zou Oil of Ulay toch eens moeten proberen Want zo helpt u uw huid in goede konditie te houden en blijft u er jong uitzien, ondanks het grillige Hollandse najaars- en winterweer. Oil of Ulay. een geregistreerd handelsmerk. Verkrijgbaar bij apotheek, drogist en parfumerie Het actiecomité van verontrus te leden binnen de Nederlandse Christen-Vrouwenbond dat vo rig jaar werd opgericht om de bond naar zijn grondslag en doelstelling terug te brengen, treedt uit de bond. Het comité wordt omgezet in een stichting Mevrouw E. Bos - van Woerden uit Dirksland verklaarde op een re gionale appèlstudiedag van het comité in Zwolle (ruim 80 aanwe zigen), dat de verontrusting over de "onbijbelse, feministische koers van de bond" tot deze be slissing heeft geleid. "Pogingen om het hoofdbestuur te wijzen op de enige richtlijn, Gods Woord, werden steeds de kop inge drukt". "Men heeft met ijver en enthou siasme de neutraliteit en het fe minisme binnengehaald. Het gaat geheel om de zelfontplooing van de vrouw, niet om wat Gods Woord zegt. Artikelen en menin gen in het maandb'ad "Informa tie" laten aan duidelijkheid niets te wensen over", zei mevrouw Bos. De grondslag van de op te richten interkerkelijke stichting zal zijn: "Gods onfeilbare Woord en het geloof in een drieénig God". Alle "bijbelgetrouwe christenvrou wen" moeten zich in grondslag en doel kunnen herkennen. De uitgetreden vrouwen stellen zich voor, toerustings- en op bouwdagen en "bijbelse verant woorde" cursussen te organise ren. Er komt ook een eigen blad. Het bestuur zal een lijst van "po- sitief-christelijke" sprekers en spreeksters opstellen. De offi ciële oprichtingsvergadering zal zo spoedig mogelijk worden ge houden. Spreker op de studiedag in Zwolle was 's middags de Rijnsburgse gereformeerde predikant dr. B. van Oeveren. De titel van zijn re feraat was: "Wat blijven moet". Beroepen Hervormde Kerk:Beroepen te Woerden W. Verboom Waddinx- veen; aangenomen naar Stad aan 't Haringvliet kandidaat G.C. Klok Barneveld, naar CCs257QGereformeerde Ker ken: aangenoemn Beetster- zwaag-Olterterp-N ij beets C. Nieboer Wommels-Hijdaard. GereformeerdesKerken: aange nomen naar Naaldwijk W. Grif fioen Den Haag -Escamp. (ADVERTENTIE) HOTElS-PENSlONS-BUNGAJLOWS-APPftRTEMENTEN Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Leek-Roden J.M. Goedhart Zwolle; bedankt voor Helpman G. Zomer Rijns- burg. Homoseksualiteit. De Britse Raad van Kerken heeft, zij het met enkele beperkingen, goed keuring gegeven aan een rapport van zestien deskundigen dat ho moseksuele relaties op hetzelfde niveau plaatst als heteroseksuele. Volgend jaar wordt het rapport uitgegeven onder de titel "God zegt ja op de seksualiteit". "In het licht van de hedendaagse stand van de wetenschap, van de menselijke ervaring van de sek sualiteit en van ons verstaan van het voornaamste in de bijbelse boodschap kunnen wij de homo seksualiteit onmogelijk als iets slechts beschouwen, zelfs niet als een wanorde in de natuur", zegt het rapport, waaraan de meer be houdende evangelische richting in Engeland niet heeft meege werkt. Latijns-Amerika Het alleen recht van de beroepspolitici en militairen op politieke beslissin gen moet van hen worden afge nomen en worden overgedragen aan het volk". Tot die conclusie kwamen 120 af gevaardigden van alle religieuzen in Latijns-Amerika, de Verenig de Staten en Canada op een inter- amerikaans congres van religieu zen in Santiago de Chili "Latijns-Amerika gaat nu dooreen proces van bewustwording, maar dat botst overal op onderdruk king en uitbuiting", stelde het congres vast. De religieuzen wil len er aan meewerken, dat on recht, armoede en ellende aan de kaak worden gesteld.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15