"Helpen is moeilijk" HP FLSEVIERS deTijd Karei Planting over Vietnam en Cambodja: m DONDERDAG 27 NOVEMBER 1980 PAGINA 11 'Enkele maanden geleden zijn door een overstroming grote gebieden in het noorden en zuiden onder water komen te staan. Duizenden tonnen rijst klaar voor de pluk, zijn hierbij verloren gegaan. Een collega van mij was toevallig in dat gebied tijdens de overstro ming. Wanneer je zo'n verhaal hoort denk je wel eens: waar moet dat naar toe, zouden we er ooit nog uitkomen". "Onze eerste opdracht was aanvankelijk het opzetten en bevoorraden van laboratoria in Phnom Penh, de hoofdstad van Cambodja. In januari '79 kwamen we daar samen met een Frans artsen-team aan. Talloze instanties, waaronder de Wereldraad van Kerken, het Rode Kruis, Unicef e.d. waren bezig de hulpacties op gang te zetten. Wij zijn, "vertelt Karei Planting", eerst begonnen met het zoeken naar mogelijkheden om laboratoria op te zetten. Daar waren we snel mee klaar. Nergens in dat ge bied was stromend water of elektriciteit. We beslo ten toen het malaria-project te adopteren. Gek ge noeg had niemand zich daar nog mee bezig gehou den. Terwijl het, na het voedseltekort, volksziekte nummer één was". Het Medisch Comité Nederland-Vietnam houdt zich bezig met de medische hulpverlening in Vietnam. Al zo'n twaalf jaar werkt het voornamelijk aan drie projecten: de malariabestrijding; de t.b.c.-bestrijding en de supervisie over het Nederlandse zie kenhuis in Dong Ha. Sinds de aanwezigheid van Vietnam in Cambodja (januari '79) heeft de stichting haar hulpverlening naar dit gebied uitge breid. Karei Planting, werkzaam als socioloog bij het Medisch Comité heeft Cambodja vanaf die tijd regelmatig bezocht. Zijn taak was het op gang brengen van de hulpverlening, in het bijzonder de malariabestrijding. Dat dit niet eenvoudig is in een land dat jarenlang door oorlog en honger is geteisterd, blijkt uit het onderstaaande relaas. Door Anneloes Timmerije Ze waren afwachtend en stuurloos, alsof het nog niet echt tot ze doordrong dat de oorlog ten einde was. De stra ten waren verlaten. Het was spookachtig" Verandering Een half jaar na het eerste be zoek is Karei Planting terug gegaan. Hij trof daar een heel ander Phnom Penh aan dat hij had achtergelaten. "De verandering was enorm. De stad leeft weer. Het inwo nertal is ondertussen geste gen tot ongever 200.000. Er is weer geld in omloop ge bracht, de riel. Eén riel is on geveer vijftig cent. Er is wat straathandel. Ik kon mijn ogen helemaal niet geloven, toen ik er twee restaurantjes aantrof. We kregen trouwens in ons hotel bijna overvloedig te eten. Wel wat eenzijdig, maar zoveel dat ik het niet opkon. Het medisch instutuut in de hoofdstad, waar wij gedeelte lijk mee samenwerken, draait op volle toeren. Er zijn nu vier artsen en drie assistenten in dienst. Zij houden zich op het ogenblik bezig met de oplei ding van 20 mensen ten be hoeve van de malariabestrij ding. Eén voor elke provincie in Cambodja. Zij leren ziekte verschijnselen bij een mala- riapatiènt te onderkennen, het toedienen van medicij nen, het herkennen van de malariamuskiet en de bestrij ding van dit insect. Daarna gaan zij het land in en leiden op hun beurt mensen in de provincie op. Dit systeem, dat gebaseerd is op het sneeuw bal-effect wordt in heel Cam bodja bij de hulpverlening en de wederopbouw toegepast en werkt bijzonder efficient" Voedseldistributie in Phnom Penh "Na contact opgenomen te heb ben met de afdeling Nood en Voedselhulp van het ministe rie van buitenlandse zaken in Nederland kon de zaak van start gaan". We kregen 850.000 gulden". Het geld was er, de mensen wa ren er, maar toen begon pas het eigenlijke werk. "Het is voor onze generatie moeilijk voor te stellen wat vijf jaar oorlog voor een land bete kent. Er was helemaal niets. In de havens ontbraken de hijskranen en daarmee de mogelijkheid om de schepen met medicijnen te lossen. Dat moest allemaal met de hand gebeuren. Toen kwamen ook de verhalen in de kranten dat de mensen niets zagen van de medicijnen die wij daar brachten. En dat de loodsen vol voedsel zou den staan. Ik geef toe, dat het allemaal verschrikkelijk langzaam ging. Maar komen deed het er! De Cambodjanen hadden vijf jaar honger gele den en konden gewoon niet sneller werken. De meesten waren aan het eind van hun krachten. De voedselhulp kwam toen al wel op gang, maar ook dit verliep, zoals al les in het begin, erg traag. De schepen waren nog niet ge lost, of we stootten op het vol gende probleem. Er waren nauwelijks vrachtwagens of andere transportmogelijkhe den. Wegen waren voor het merendeel onbegaanbaar door bominslagen en ga zo maar door. Onze contacten liepen in de be ginperiode vooral via Unicef. Zij regelden voor het grootste gedeelte de verscheping van medicijnen en materialen. In Phnom Penh zelf hadden we eigenlijk een contactpersoon nodig om de boel in de gaten te houden, want ook de minis teries functioneerden nog maar heel gebrekkig. Brieven die we hadden gestuurd kwamen pas maanden later aan, bestellijsten raakten zoek. Dit had tot gevolg, dat men in de havens niet wist waar wat naar toe moest. Er kwam bijvoorbeeld een scheepslading met vrachtwa gens van het Rode Kruis, be stemd voor ons convooi aan. Niemand van one was op dat moment in de haven. Toen wij aankwamen waren ze al weg. Iedereen had natuurlijk ver voer nodig, want er jwas ver der niets! De ministeries werden over spoeld met bezoeken van de legaties. lederen deed zijn best om de hulpverlening op gang te krijgen. Door het ont breken van coördinatie ver liep dat niet al te best. Pas als je kon zeggen: in de haven staat een loods vol met potten anti-malariapillen, ga maar kijken!, dan geloofden ze je. De bevolking van Phnom Penh had een merkwaardig soort gelatenheid over zich. L^n VRU NEDERLAND "De ruzie in het kabinet om de RSV-onderzeeërs voor Taiwan" siert de voorpagina van VN. Het eerste bericht daarover blijkt bij de redaktie van NRC/Handels- blad onder druk van Rijn-Schel- ae-Verolme een dag opgehouden te zijn, totdat van Agt van zijn reis uit China was teruggekeerd. "Te vrezen was dat bijvoorbeeld Van Agt in zijn kwaadheid de Chine zen zou beloven dat RSV geen exportvergunning zou krijgen", zo licht NRC-verslaggever Gral toe, die zijn uitstel als volgt moti veert: "Ik heb mijn verantwoor delijkheid ook als maatschappe lijk functionerend wezen. Het gaat hier om zes miljoen manuren werk". Rob Sijmons putte voor een artikel over geneesmiddelen in Neder land uit het gelijknamige boek dat deze week verschijnt. "Mis leiding is een frequent onderdeel van de reclame voor vrij ver krijgbare medicijnen. Ook de reclame voor geneesmiddelen op recept, ontbeert evenwichtigheid en juistheid". Schaduwzijden: Uitslag, shockverschijnsclen en leverschade. Van Dorp en Barend berichten uit Groningen over de dreigende sluiting van de aardappelmeelfa brieken van Avebe. Ze bezochten Oranie, waar een van de fabrie ken is gevestigd en waarvan de helft van de beroepsbevolking afhankelijk is. Bram van der Lek maakt in een vraaggesprek dui delijk dat hij overweegt zich weer In het noorden en noord-oosten van Cambodja is de hulp niet of nauwelijks doorgedron gen. Het uitgestrekte jungle- gebied is praktisch niet be reikbaar. "Een convooi met voedsel en medicamenten kan niet ver komen. Alle we gen zijn verwoest door bom bardementen van Pol Pot- troepen, bruggen zijn onklaar gemaakt. Bovendien is ben zine nog steeds één van de meest schaarse artikelen" Juiste cijfers van het bevol kingsaantal zijn er niet. Men schat de huidige bevolking op verkiesbaar te stellen voor de PSP-fractie in de Tweede Ka mer. Hij blijft kritisch over linkse samenwerking en zegt over D'66: het doet mij sterk denken aan de Kennedy-tijd: een intelligente manier om het kapitalisme te be heren". Loucky Content had in Rome voor het kleurkatern een interview met journaliste Oriana Fallaci, beroemd en berucht door haar vraaggesprekken met be langrijke poilitieke leiders als Chomeiny. Deng Xiaoping, Ba- zargan. Kisssingcr en Kadaffi. Van haar hand verschijnt hier de ze week een boek over de Griekse verzetsstrijder Alekos Panagou- lis. hervormd nederland Vijf pagina's heeft de redactie van HN uitgetrokken voor een ver slag van de Hervormde Synode, waar werd besloten tot een "kernwapenvrij Nederland". "Liever dood dan rood is een on christelijke leus", zo meldt de kop boven het verslag. De synode sloeg geen acht op de brief die minister van defensie De Geus ter beïnvloeding van de besluit 4 miljoen, wat zou betekenen dat er drie miljoen mensen zijn omgekomen. "Het is moeilijk om een overzicht te krijgen van de situatie in het land, omdat er nauwelijks vliegverkeer is. Er zijn vluch ten ingezet door het Rode Kruis en de Russen, maar de ze worden uitsluitend ge bruikt voor voedsel- en me dicijnentransport. vorming aan de vooravond ver stuurde. Laurens Hogebnnk schrijft zich zeer gestoord te heb ben aan de beschuldiging van de minister dat het ontwerp van de pastorale brief een foute voor stelling van zaken geeft. Wil het gesprek tussen minister en syno de zin hebben, dan moet de be windsman die beschuldiging in trekken. aldus het IKV-lid Ho- gebrink. De nieuwe secretaris generaal Mooi wordt onder vraagd over zijn achtergrond. Een tweede Van den Heuvel wil hij zich niet noemen, maar zo zegt hij in reactie op zijn in de kritiek aan de orde gestelde behoudende opstelling: "Ik zou het me heel erg aantrekken als over zeven jaar hetzelfde zou worden ge schreven". Cees Veltman neemt "Centraal wonen" onder de loep. mensen die er voor kiezen in groepsver band met familie of vrienden te leven. "In het samenwonen van generaties met name op het plat teland, maar ook in de steden, was er meer betrokkenheid op elkaar. Conflicten werden echter op een paternalistische wijze op gelost. Bij centraal wonen is dat een democratisch proces", zo zegt Martien de Jonge, oud-be- stuurslid van de landelijke ver eniging centraal wonen desge vraagd. In het gebied langs de Thaise grens waagt zich helemaal geen mens. Daar huizen nog steeds de troepen van Pol Pot. Bovendien wordt er veel ge roofd en geplunderd door vluchtelingen die op voedsel uit zijn". "Het meest getroffen was ik door de houding van de be volking in Phnom Penh. Het Jan Goossensen schetst het leed bij de sanering van de textielindus trie:" Arbeiders die vier keer zijn overgeplaatst en van ellende ziek zijn geworden. Mensen die in ou de bedrijven zijn opgegroeid en jarenlang te horen kregen dat hun fabriek de beste was. totdat ze werden ingelijfd". Henk Holland wijdt zijn column aan het rumoer rond de publica tie van de biografie van ex-ko- ninging Juliana. Dat tumult ver baast hem. "In het verhaal van 350 pagina's is het een onbelang rijke passage, die weinig bij draagt tot onze kennis van Julia na's persoonlijkheid en die ove rigens geheel niet de indruk ves tigt dat Van Agt en Juliana op Soestdijk het koninkrijk ver kwanselen. terwijl koningin Bea trix machteloos toeziet". Jos Schneider reisde op uitnodi ging van de ambassadeur van Irak naar het oorlogsgebied Kans op gedegen informatie loop je meer in het Westen met alle is bijna onvoorstelbaar hoe deze mensen zich in zo'n kor te tijd hebben weten te her stellen. Je merkt het aan alles. De mensen zijn levendig. Er wordt overal druk geredderd. De houding van Vietnam ten opzichte van Cambodja is heel positief, bijna loffelijk te noemen. Ze helpen voor zover ze kunnen. De Cam- belangnjke media bij de hand. dan ter plaatse, zo constateert hij na zijn trip met 200 journalisten die drie tot vier miljoen gekost moet hebben In Santa Barbara bestaat een kliniek waar alcoho lici op hardhandige wijze van hun drankprobleem worden afgehol pen door een kort veelvuldig ge bruik van geestrijk vocht. Cees Post bericht over de kotsbakken in Californië. 'Aan de ene kant is het lekker rus tig, aan de andere kant....". Daan Dijksman portretteert de VPRO, na het vertrek van Jan Blokker. Deze zegt daarzelf over. "Als er maar weer een nieuw soort gareel komt. dan trekt dat nieuwe men sen aan. Maar dat kost tijd". Het nieuwe programma-aanbod staat Blokker wel aan, op "Burgers en Buitenlui" en Fassbinder na. MACA71NF. 'Escalatie tot terreur" noemt het magazine de "oorlog" rond de gekraakte Grote Wetering in de hoofdstad. Onno Reitsma ging op bezoek bij eigenaar Bakker, die wordt geteisterd door grote hoe veelheden onverwachte, door bodjanen zelf laten zich hier over niet met zoveel woorden uit. Ze zijn blij dat de oorlog is afgelopen, maar je merkt wel, dat ze zo snel mogelijk weer zelfstandig willen zijn Ziekenhuis Dong Ha De grootste zorg van het Me disch Comité in Vietnam is het op peil houden van de voorraden medicijnen en het instrumentarium van het zie kenhuis in Dong Ha. Verder wordt er gewerkt aan een project ter oprichting van een instituut voor kinderziekten. "Je bent als westerling in Viet nam echt een beetje gehandi capt", meent Planting. "Wij zijn zo gewend aan een leven waarin alles voor het grijpen ligt, datje vaak op de verkeer de manier nadenkt als hulp verlener in een ontwikke lingsland. Je wordt daar bijna dagelijks mee geconfron teerd. Zo was ik in het ziekenhuis in Dong Ha en zag daar tot mijn grote verbazing wel 10 am bulances staan. Echter negen daarvan konden niet gebruikt worden vanwege één of meer lekke banden. Nergens in heel Vietnam een bandelieh- ter te vinden. Hetzelfde was het geval met één of andere heel gevoelige microscoop. Het ding stond al maanden werkloos, alleen omdat de lamp kapot was. Gewoon een gloeilamp, die je hier voor een paar gulden bij de super markt kan kopen." "Over het algemeen zijn de re sultaten van de hulpverlening heel redelijk. Deprimerend is echter, dat het land als het ware door rampspoed wordt achtervolgd. Je hoort en leest er de laatste tijd minder over, omdat de aandacht van de pers wat verschoven is naar andere brandhaarden in de wereld. Maar het feit blijft, dat er nog steeds een economi sche boycot van de Verenigde Staten geldt. Westerse mate rialen komen het land nau welijks binnen. In elk geval niet langs legale weg. Verder heeft vooral de landbouw nog steeds enorm te lijden van de jarenlange bombardementen en het gebruik van ontblade- ringsmiddelen en andere chemische wapens, waardoor er in sommige gebieden he lemaal niets wil groeien". krakers bestelde cadeautjes; "Bakker krijgt dames van de es cort service aan de deur. wordt midden in de nacht gebeld door een loodgieter die zijn riolering komt ontstoppen.... In de ko mende dagen zal hij geabonneerd blijken te zijn op vrijwel de hele produktie van de Nederlandse uitgeverswereld". De speculant zelve: "Mij krijgen ze daarmee niet klein, maar ik vind het erg vervelend voor al die midden standers die hierdoor schade lij den". Sig Wolf analyseert dat de kabelnota van CRM nu al is ach terhaald: "Na de auto-invasie be reidt Japan een nieuwe overval op Europa voor die met satelliet ontvangers". Ook Diepenhorst schrijft over de Juliana-biografie. Hij signaleert met Hofland dat archieven in Nederland nog al eens lang on toegankelijk blijven, maar vindt het boek toch van weinig respect getuigen 'Een bedenkelijk boek", zo schrijft hij. "Het gaat er in als koek. maar koek tast soms wel het gebit aan". In het omslag artikel gaat het blad in op de vijf tien procent Nederlandse kinde ren die te dik zyn. "Wil je de baby een te dikke toekomst besparen, dan zal de moeder vooral in de laatste maanden van de zwanger schap op een verantwoord dieet moeten". Fouten "Er zijn in het begin veel fouten gemaakt. De regering besloot om nieuwe landbouwgebie den op te zetten, de zoge naamde "nieuwe economi sche zones". Alles was ver woest. Men moest van de grond af beginnen. De gebie den die hiervoor werden uit gekozen waren van oor sprong de oude verzethaar- den. Hier trof men echter niets dan droogte aan. Bo vendien zijn deze gebieden bij uitstek bronnen van mala ria. De vele bomkraters zijn de broedplaatsen van de ma lariamuskiet". Met het probleem van de bootvluchtelingen heeft het Medisch Comité aanvanke lijk wat moeite gehad. Er be stonden verschillende me ningen over de motieven die deze mensen hadden om te vluchten. "Nu er enige tijd over heen gegaan is kan ik concluderen, dat het grootste gedeelte van de bootvluchte lingen om economische re denen het land verlaten heeft. Je moet je voorstellen, dat de meeste boeren jarenlang na de bevrijding hebben geploe terd om hun land rijp voor bebouwing te krijgen Dit al les keer op keer zonder suc ces. Verder hebben vele Chi nezen, die de rijsthandel voor het grootste gedeelte beheer sten, na de economische maatregel van de Vietnamese regering het land verlaten. Deze handelaren verkochten de rijst tegen woekerwinsten op de zwarte markt. In tegen- steling tot wat China dacht, namelijk dat deze actie ge richt zou zijn tegen de Chine se bewoners van Vietnam, is deze maatregel in het belang van het Vietnamese volk ge troffen. Dat de handelaren Chinezen waren had er niets mee te maken". De Vietnamese economie heeft een door de staat gecontro leerd systeem, waarin het be grip vrijhandel niet is toege staan. "Zo'n geleide econo mie is op het ogenblik het enige systeem waardoor Vietnam in staat wordt ge steld zichzelf het hoofd nog een beetje boven water te houden". Karei Planting is deze week op nieuw naar Vietnam vertrok ken m verband met het mo gelijk op te zetten instituut voor kinderziekten. De hulpverlening door het Me disch Comité Nederjand- Vietnam vordert ondanks alle tegenslag gestaag. 'Je raakt wel ontmoedigd als je hoort dat via de hulpverlening van het Rode Kruis in het grens gebied van Thailand de Pol Pot-troepen indirect worden bevoorraad. Er schijnen ook wapenleveranties vanuit de Verenigde Staten plaats te vinden: een merkwaardige en angstige situatie"; meent Ka- rel Planting. De Verenigde Staten staat altyd onmiddellijk klaar voor andere landen als het gaat om mensen rechten. maar voor eigen India nen doet men niets", zegt Lame Deer, één van de Indianen die in Rotterdam het Russel-Tribunaal bijwoont. Corine Spoor zet de knelpunten in een artikel op een rijtje. Hans Knoop's nieuwe poli tieke partij wordt onder de loep genomen door Gerard Driehuis en Dirk Kuur "De nieuwe partij kan zich alleen maar legitimeren met de stelling dat de oude situa tie niet deugt". Het omslagartikel van dit boeken nummer van de Tijd is gewijd aan de tachtigers. Er blijkt sprake van een zeker failliet. Corine Spoor bericht hoe deze voor de Neder landse letterkunde niet onbe langrijke stroming op de middel bare scholen in elk geval nauwe lijks op meer belangstelling kan rekenen dan andere verplichte examenstof. Voor haar zijn scholen kennelijk de norm, be langstelling van mensen buiten het onderwijs komt niet aan de orde. Garmt Stuiveling mag er vervolgens over uitwijden. Voor hem staat vast: "Mensen zonder historisch benul leven in een werkelijkheid die ze niet ken nen In het blad voorts een ge sprek met wereldkampioen dammen Ton Sijbrands. TON VAN BRUSSEL.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11