Een hele goeie zware shag is samen gesteld uit de beste Kentucky tabakken. Beperkingen verkeer Suriname- Nederland Spanning in Polen rond gearresteerde drukker Arabische top gaat door zonder Syrië Chinese a-commandant bekent p(ging tot coup "Noodzaak Tribunaal voor indianen eigenlijk absurd" MAANDAG 24 NOVEMBERZO BUITENLAND PAGINA 9 (Van onze corresponden Rienko Wilton) AMMAN - De grote jaarlijks\ra- bische topconferentie, geand voor morgen in de Jordnse hoofdstad Amman, gaat c tijd door, maar zonder deelnan van Syrië. Dit bleek zaterdag i af loop van de voorbereidiptop van 21 Arabische ministe van buitenlandse zaken, die iAm- man bijeen waren ter vastslling van de agenda en het formeren van aanbevelingen voor dfrote top van staatshoofden eirege- ringsleiders. Syrië's minisr van buitenlandse zaken, Chaiam. verliet na de stemming, disterk in het voordeel was van et op tijd laten beginnen van dgrote top, boos de zaal en veraarde tegenover de pers dat ddrabi- sche top in Amman een fiao zou worden „omdat Syrië er Et aan meedoet". Daar zit een kern van waanid in: Syrië's boycot van de komende elfde Arabische topconferentie doet de politieke betekenis van de top afnemen, omdat Syrië on danks alles een zeer belangrijke positie inneemt in de Arabische wereld. Syrië is na het wegvallen van Egypte militair het grootste confrontatieland tegen Israel, Damascus is in hoge mate poli tiek en militair betrokken in Li banon. Syrië heeft recentelijk een vriendschapsverdrag afgesloten met de Sowjet-Unie, het heeft grote invloed op de Palestijnen en is leider van het „front van standvastigheid" (Algerije, Libië, de PLO en Zuid-Jemen), Syrië's Arabische vrienden welke Da mascus nu probeert over te halen om ook de top in Amman te boy cotten. Syrië wenste uitstel van de top vanwege de duidelijk aan het licht getreden onderlinge Arabi sche tegenstellingen ten gevolge van de Iraaks-Iraanse oorlog, die de Arabische wereld in twee kampen heeft verdeeld. Damas cus meent dat de noodzaak om deze tegenstellingen op te lossen groter is dan een herbevestigen van de gemeenschappelijke Ara bische politieke confrontatie met Israël. De overgrote meerderheid van de Arabische landen is dat duidelijk oneens met de Syriërs, vandaar dat de top in Amman gewoon zal doorgaan en de Arabieren hun oude stellingen zullen herbeves tigen. Dat wil zeggen: alleenver tegenwoordiging van de Pale stijnen door de PLO, Israëlische terugtrekking tot de grenzen van 1967 inclusief Arabisch Oost-Je- ruzalem, blijvend Arabisch ver zet tegen Camp David (Egyp- tisch-lsraëlisch vredesverdrag en „beperkte autonomie" voor een klein deel der Palestijnen), en af wijzing van de beruchte VN-re- solutie 242 op grond van het feit dat deze resolutie de Palestijnen alleen maar noemt als „vluchte lingenprobleem" in plaats van als een volk dat legitieme nationale rechten heeft. Wat dit betreft moet van de elfde Arabische top conferentie weinig werkelijk nieuws verwacht worden. Het grote punt blijft onder welke politieke omstandigheden in de Arabische wereld de top werd voorbereid. Syrië's wantrouwen geldt óp de eerste plaats Jordanië en Irak. Volgens de Syriërs (en de pro-Syrische pers in Beiroet) zou koning Hoessein, aangemoedigd door Irak, Saoedi-Arabië en Koeweit, de top in Amman willen aangrijpen om het recht op te ei sen namens de Palestijnen te mogen spreken, daarmee de PLO naar het tweede plan verwijzend.. Dit om tegemoet te komen aan de plannen van de nieuwe Ameri kaanse president Reagan, die de kaart van de „Jordaanse optie" schijnt te willen spelen omdat hij de PLO als een „groep terroris ten" blijft beschouwen. Volgens conferentiekringen in Amman is het Syrische wan trouwen inzake Hoesseins ver meende bereidheid om in te gaan op Reagans „Jordaanse ootie" niet gerechtvaardigd. Als het wel waar zou zijn, dan zou PLO-leider Arafat, die gisteren in Syrië was. al lang een hartaanval gekregen moeten hebben. Bovendien zul len de Arabieren, alleen om Rea gan (en de Israeli's) een plezier te doen, niet zo maar de hoeksteen van hun buitenlandse politiek van de laatste 6 jaar-in 1974 werd de PLO erkend als enige wettige vertegenwoordiger van het Pale stijnse volk - overboord werpen en Hoessein laten or de -handelen namens de Palestijnen. Nee, Syrië's wegblijven van de Arabische top moet veel eerder als een bevestiging gezien wor den van Damascus' angst voor de nieuwe as Amman-Bagdad, en het niet willen accepteren dat de combinatie Jordaniê-Irak een nieuw machtscentrum in de Ara bische wereld heeft gecreëerd dat een bedreiging vormt voor Sy rië's opgeëiste leidersrol in het anti-Camp-Davidfront. PEKING (UPI/Reuter) - Wu Faxian, de 65-jarige vo'malige commandant van de Jhinese luchtmacht, heeft gisten be kend gemaakt dat hij hift deel genomen aan een same:wering die ten doel had Mao Zlong te vermoorden. Tevens g.hij toe dat hij betrokken is geeest bij een mislukte poging ot een staatsgreep. Wu Faxn ver scheen gisteren voor heitweede tribunaal" van de specie recht bank die vijf gewezen hge mili tairen én vijf burgers loet be rechten in China's "prois van de Het "tweede tribunaal" 'handelt de zaken van de militaijn en een "eerste tribunaal" zal c burgers berechten. Dit tribuna zal van daag bijeenkomen et Wang Hongwen, het jongsteid van de zogenaamde "bende \n vier", in de beklaagdenbank. 4e tien be klaagden, onder wie s weduwe van Mao Zedong weien afgelo pen donderdag voorleid op de openingszitting van .e speciale rechtbank om de 20.(0 woorden tellende aanklacht ai te horen. De aanklacht bevat 4 specifieke beschuldigingen, wjronder het vervolgen en dodervan duizen den mensen, een sïienzwering om Mao van het levo te beroven en de macht te gryen, en een complot voor eenopstand in Sjanghai. Niet alle bschuldigin- gen hebben betrekkig op iedere individuele beklaage, ofschoon alle beklaagden eo mogelijke doodstraf wacht. Wu Faxian zei gistem: "Ik weet zeker dat ik een g>te misdaad heb begaan. De aairiacht is zeer juist en maakt didelijk welke misdaden werdenbegaan door wie". Wu, dieMao jbg vergezelde op de beroemde "lange mars" voor de communitische macht sovername, iservn beschuldigd dat hij de gevezn minister van defensie wijlen rin Biao heeft geholpen bij een samenzwering die tot doel had Mao te vermoor den en de macht in China te grij pen. Wu zei dat hij in 1969 Lin Biao in zijn huis bezocht om de zaak met hem te bespreken. Wu maakte Lin toen - nadat deze nog maar twee jaar had gediend in de luchtmacht - tot waarnemend operatiehoofd en waarnemend bevelhebber van de Chinese luchtmacht. Volgens de recht bank plaveide deze stap de weg voor de vorming van de "rugge- graat" van Lins poging tot een staatsgreep. Aan het einde van de zitting van gisteren verklaarde de recht bank: "De feiten zijn duidelijk. Het bewijs is voldoende". Maar zij sprak nog geen oordeel uit. Onofficiële berichten zeggen dat de rechtbank daarmee wil wach ten totdat alle tien beklaagden zijn berecht om vervolgens een gemeenschappelijk vonnis te vellen. Wu is een van de vijf beklaagden die hun schuld hebben toegege ven. De weduwe van Mao, Jiang Ging, is onder de andere groep die tot dusverre halsstarrig ge weigerd heeft te bekennen. De autoriteiten in Peking en de oostelijke provincie Anhui heb ber gewaarschuwd tegen moge lijke pogingen China's "proces van de eeuw" te saboteren. De waarschuwing werd geuit in een hoofdartikel in het Pekingse Volksdagblad en in een uitzen ding van het provinciale radiosta tion van Anhui. Volgens diplo matieke waarnemers is het niet onwaarschijnlijk dat zij door het hele land is verspreid. In het afgelopen jaar hebben de Chinese leiders herhaaldelijk ge sproken van de gevaren gevormd door ultra-linkse groepen die nog steeds in het land zoyden be staan, en die volgens de leiders moeten worden uitgeschakeld. André van der Louw bij opening: ROTTERDAM - „Het is eigenlijk (ADVERTENTIE) f230 50 gram Dat kol wat meer en dat kun je proeven. absurd dat particulieren zich zo massaal moeten organiseren om aan de kaak te stellen wat over heden een bevolking of mensen andere mensen kunnen aan doen". Met deze woorden opende gisteravond burgemeester André van der Louw het vierde Russell Tribunaal in de Rotterdamse Doelen officieel. Dit tribunaal, dat duurt tot 30 november, zal zich bezighouden met een onder zoek naar de schendingen van de rechten van de indianen in Noord-, Midden- en Zuid-Ameri- ka. Uit een lijst met tientallen gevallen zijn twaalf aanklachten gekozen, die op het tribunaal aan een nader onderzoek zullen worden onder worpen. Alle hebben betrekking op illegale landonteigening, vol kerenmoord, het vernietigen van de eigen indiaanse cultuur en de schending van het vaak juridisch vastgelegde recht op zelfbe schikking. Voor het tribunaal zijn vertegen woordigers van de indiaanse vol keren, organisaties en groeperin gen uit Noord-, Midden- en Zuid- Amerika naar Rotterdam geko men. Ze zullen met hun getuige nissen de aanklachten moeten ondersteunen. Arrestatie Dat sommige Latijnsamerikaanse regeringen zich de uitspraken van het tribunaal wel degelijk aantrekken, valt af te leiden uit de arrestatie gisteren van de voorzit ter van een Peruaans persagent schap, die aan het tribunaal had willen deelnemen. Ook de Brazi liaanse indianenleider Mario Ju- runa heeft geen toestemming ge kregen in Rotterdam de moeilij ke positie van de Braziliaanse in dianen nader uit de doeken te doen. De zittingen van het vierde Russell Tribunaal zullen worden geleid door de Nederlandse staats- rechtdeskundige professor Canada krijgt schadevergoeding OTTAWA (Reuter) - De Sowjul- Unie zal Canada 3 miljoen dollar (6 miljoen gulden) betalen als vergoeding van de schade, ver oorzaakt door het neerkomen van een Russische satelliet op Cana dees grondgebied. De door kernenergie aangedreven satelliet, de Cosmos 954, kwam in januari 1978 terecht in het noordwesten van Canada. Canada had aanvankelijk een schadevergoeding geëist van 6 miljoen dollar (12 miljoen gul den). Geschat wordt dat de schoonmaakactie in totaal 14 miljoen dollar heeft gekost. (Van onze redactie buitenland) PARAMARIBO DEN HAAG - Surinamers kunnen vanaf morgen alleen onder bepaalde voorwaarden in aanmer king komen voor vestiging in Nederland. Daarmee zal, naar zowel de Suri naamse als de Nederlandse rege- sche gronden berustende, relatie hebben. ring verwacht, een eind komen Surinamers kunnen vanaf morgen op vertoon van hun paspoort Ne derland binnen, maar krijgen geen vergunning voor vast ver blijf in Nederland. De nu nog gel dende visumregeling (alleen in woners van communistische landen hebben een visum nodig als ze Nederland willen bezoe ken) zal over drie maanden door de Nederlandse regering in her overweging worden genomen en mogelijk worden afgeschaft. i de uittocht van Surinamers die sinds de onafhankelijkheid van het land op 25 november 1975 voortduurde. Totnogtoe was een vrijwel onbeperkt personenver keer tussen de beide landen mo gelijk. De verdragen waarin dit was vastgelegd zijn vervangen door een nieuw, dat morgen van kracht wordt. Het akkoord over de beperking van het personenverkeer is na uiterst moeizame en langdurige onder handelingen tot stand gekomen. Een Nederlandse ambtelijke de legatie, onder leiding van het Een uitzondering op de beperken- Uitzondering Hulsman. Na afloop zal de jury een oordeel uitspreken over de ingebrachte aanklachten. In deze jury hebben onder anderen zit ting de Nederlandse polemoloog Lolle Nauta, de Uruguayaanse verbannen auteur Eduardo Ga- leano („De aderlating van een continent"), de Franse cultureel antropoloog Robert Jaulin en de in Mexico in vrijwillige balling schap verkerende Peruaanse au teur-antropoloog Stefano Vare- Menselijk geweten Hoewel het Russell Tribunaal geen juridische status heeft en dus ook geen echte veroordeling kan uit spreken, moeten aan de conclu sies ervan grote publicitaire waarde worden toegekend. Het tribunaal is niet gebonden aan enige politieke of economische macht en ontleent zijn legitimi teit aan wat door de voorzitter van het eerste tribunaal over de schending van de mensenrech ten in Vietnam (de Franse filo soof Sartre) „het menselijk gewe ten" werd genoemd. Doel van het tribunaal is dan ook niet zozeer het veroordelen van de door de verschillende regeringen ge pleegde wandaden ten opzichte van de indianen. Belangrijker is de mentaliteit te veranderen ten opzichte van de indianen. oud-PvdA-Tweede-Kamerlid Molleman, moest op aandringen van Suriname vorige week don derdag vanuit Paramaribo om verruiming van haar onderhan delingsmandaat vragen aan het kabinet-Van Agt. Nadat die toe zegging er was konden de be sprekingen, die meer dan een maand hebben geduurd, met re sultaat worden afgesloten. Compromis Zowel de Surinaamse onderhan delingsleider, vice-premier Haakmat, als Molleman toonden zich uiterst tevreden met het be reikte akkoord. Volgens Haak mat is Nederland op verschillen de punten „door de bocht ge gaan". Molleman sprak van een schitterend compromis en een uniek verdrag. Maar uit politiek Den Haag kwamen vooral van de kant van regeringspartijen kriti sche geluiden over het ontbreken van bepalingen die de terugkeer van Surinamers naar hun land regelen. Nederland heeft zich aanvankelijk op het standpunt gesteld dat er na 25 november geen verdrag tussen beide landen nodig zou zijn. Su rinamers zouden dan net als in woners van andere buitenlanden als „vreemdeling" worden be schouwd. Met het nieuwe ver drag wordt toch een uitzondering gemaakt voor Surinamers, om dat, zoals in de pre-ambule is vastgelegd, Nederland en Suri name een bijzondere, op histori- de bepalingen wordt gemaakt voor Surinamers die in Neder land willen studeren. Zij krijgen een tijdelijke vestigingsvergun ning. Ook is een uitzondering gemaakt voor gezinshereniging. Surinamers die langer dan een jaar in Nederland wonen en wer ken kunnen hun gezin laten overkomen. Surinamers die nu legaal in Nederland verblijven houden hun verblijfrecht. Volgens de nu geldende bepalin gen kon een Surinamer een vi sum voor drie maanden verblijf in Nederland krijgen. Vond hij in die tijd werk en een huis, dan werd een vestigingsvergunning verstrekt. Nederland heeft bij de onderhandelingen overigens toegezegd dat, zoals Haakmat uitdrukte, „razzia's tegen illegale Surinamers" zullen uitblijven. Volgens Haakmat is van Neder land afgedwongen dat Surina mers die als ongewenst vreem deling op het vliegtuig naar Pa ramaribo worden gezet, binnen de remigratieregeling vallen, zo dat Nederland verplicht is tot be taling van cje reiskosten en een tegemoetkoming aan de remi grant. Nederland en Suriname zullen in het vervolg tweemaal per jaar overleg plegen over het gevoerde beleid. Die overlegstructuur maakt het mogelijk om verande ringen van de nu vastgelegde re gelingen door te voeren, of be zwaar te maken tegen eenzijdig afgekondigde maatregelen van de verdragspartner. WARSCHAU (Reuter) - Leiders van de Poolse vrije vakbeweging hebben de autoriteiten gisteren tot vanmiddag de tijd gegeven om èen gevangen zittende druk ker vrij te laten of de openbare aanklager in eigen persoon naar een fabriek in Warschau te sturen om uitleg te verschaffen over diens gevangenneming. De Warschause afdeling van de vrije vakbond Solidariteit liet we ten dat een stakingsactie over wogen zal worden als de druk- ker-in-kwestie, Jan Narozniak, niet op vrije voeten komt of als de arbeiders van de tractorfabriek Ursus niet tevreden zijn met de uitleg van de openbare aankla ger, Lucjan Czubinski. "De arbeiders zullen dan beslissen tot welke acties er moet worden overgegaan", aldus een woord voerder van Solidariteit. De openbare aanklager is onbewust het middelpunt geworden van het jongste conflict tussen de nieuwe Poolse vakbonden en de autoriteiten, dat opnieuw aan toont hoe groot het gebrek aan vertrouwen is tussen de twee par tijen. De drukker Narozniak werd afge lopen vrijdag in hechtenis geno men nadat hij gesommeerd was op het ministerie van binnen landse zaken te verschijnen na dat de politie donderdagnacht de burelen van Solidariteit in War schau had doorzocht. De politic nam toen kopieen in beslag van een 13 pagina's tellend document dat was geschreven door de openbare aanklager en waarin een tactiek wordt uitgestippeld voor de aanpak van dissidenten en "Anti-socialistische elemen- De vakbond Solidariteit, die zei dat het document zonder officiële goedkeuring op haar kantoren is vermenigvuldigd, verklaarde dat de inhoud bewijst dat het justi tiële apparaat geen sympathie koestert voor de nieuwe onaf hankelijke vakbeweging. Func tionarissen van de Warschauwse afdeling van Solidariteit, "Ma- zowse", lieten weten dat zij nu haast maakten met het vervaar digen van 2.U00 kopieen van het document, dat de titel draagt "opmerkingen aangaande begin selen omtrent de vervolging van deelnemers aan onwettige anti socialistische activiteit". Het document, dat dateert van ok tober nadat de autoriteiten met de stakers een overeenkomst hadden getekend over de vor ming van vrije vakbonden, stelt dat het kenmerkend was voor dissidenten om onafhankelijke vakbonden en het recht om te staken, te eisen. Het bevat een lijst met voorzorgsmaatregelen gericht op tiet vwiMnmMi van an tisocialistische activiteit, waar onder huiszoekingen en inbe slagnemingen. Volgens het stuk waren van de 200 huiszoekingen die in het laatste kwart van dit jaar zgn uitgevoerd, slechts een paar tevergeefs. Voorts stelt het dat personen die betrokken v en tij antisocialis tische activiteit, terecht moesten staan voor gewone misdaden. Dissidenten werden gedagvaard onder verscheidene wettelijke bepalingen die betrekking heb ben op wangedrag, waaronder het verstoren van de vrede door het aanheffen van antisocialisti sche leuzen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9