"Ik heb geen behoefte om een stempel op de Hortus te drukke Bewoners in Leedewijk willen eigen buurthuis Zijlpoortbrug in oude staat herstellen Hortus Botanicus heeft een nieuwe directeur Dertigduizend gulden schade bij brandje MAANDAG 24 NOVEMBER 1980 LEIDEN - "Ik heb er helemaal geen behoefte aan om een bepaald stempel te drukken op de Hortus. De tuinen moe ten gewoon voort blijven bestaan. Maar, nog los van de kosten die dat met zich mee zou brengen, heb ik totaal geen behoefte om de Hortus qua vorm te veranderen. Natuurlijk zijn er wel zaken die je een bepaalde richting op kunt sturen, als ze toch aan verandering toe zijn" LEIDEN - Bij eerl brandje op de bovenverdieping van een woonhuis in de Oosterstraat in Leiden is gisteren voor ongeveer dertigduizenc gilder schade aangericht. De brand werd gisteravond rond tien voor half acht door buren opgemerkt. De bewoners van het pand waren zelf niet aan wezig. Vermoedelijk is het vuur ontstaan door een te grote warm te-ontwikkeling in een mini-wasmachine. Het brandje op zich was vrij klein, maar door de grote hitte-ontwikkeling smolten al het plastic en de kunststoffen voorwerpen alle organische stoffen die op de bovenverdieping aanwezig waren verkoolden. Het vuur bleef zo beperkt omdat er weinig zuurstof bij kon aangezien de deuren en ramen dicht zaten. Dit laatste had echter weer tot nadeel dat de hitte in de gesloten ruimte enorm opliep, waar door alles zwart werd en smolt. Directeur Van Vliet: "De Hortus heeft duidelijk De Leidse Hortus Botanicus heeft sinds oktober een nieuwe direc teur. Drs. G.J.C.M. van Vliet is zoals hijzelf zegt "de zoveelste in een lange reeks van directeuren in de geschiedenis van de Leidse Hortus". Die geschiedenis voert namelijk terug tot het jaar 1587, toen curatoren van de universi teit aan de burgemeester vroegen om "de ledige plaetse achter de universiteyt" af te staan voor de aanleg van een "hof dienende tot Wat dat betreft is er binnen de Hor tus Botanicus weinig veranderd. De nieuwe directeur Van Vliet ziet de voornaamste functie van de tuinen nog steeds in het leve ren van studiemateriaal aan de universiteit. "Daar moet tenslotte ook het geld vandaan komen", zegt Van Vliet. "Maar de Hortus heeft natuurlijk ook duidelijk een functie als park, al is het dan een wat exotisch park. Ik werk hier nu anderhalve maand, maar heb al gemerkt dat sommige mensen hier geregeld komen wandelen. Al met al trekt de Hortus jaarlijks zo'n 4U.U00 bezoekers. We moeten proberen een combinatie te blij ven van een educatieve tuin én een park waar je gewoon voor de aardigheid kunt wandelen.". 'Veldwerk' Combineren moet Van Vliet trou wens dagelijks. Hij volgt in zijn nieuwe functie zowel dr. C. Bas als drs. H.J. van Hattum op, res pectievelijk voormalig directeur en systematicus van de Leidse Hortus. Een paar groene regen laarzen in een werkkamer die voor een groot deel wordt gevuld rnet boekenplanken vol vaklite ratuur. karakteriseren de tweele digheid van Van Vliet's functie. Enerzijds houdt hij zich bezig met het zogenaamde "veldwerk", zoals het determineren van de planten en het samenstellen van de collectie, anderzijds met meer "directeurachtige" zaken als het vertegenwoordigen van de tui nen naar buiten toe. Van Vliet: "Die twee functies vloeien eigen lijk heel vlot in elkaar over. Het bevordert ook de betrokkenheid van een directeur met de tuinen". Die betrokkenheid met de Hortus is eigenlijk al jaren geleden bij Van Vliet gegroeid. Als Leids student biologie bracht hij al heel wat uurtjes door in de tuinen aan de Witte Singel. Na enkele jaren als systematicus bij de Amster damse Hortus te hebben ge werkt, is hij in de Leidse regionen teruggekeerd om, zoals hij zijn directeursfunctie zelf omschrijft, "gewoon leuk werk" te verrich- wat exotisch park". ten. Zoals gezegd wil Van Vliet geen baanbrekende veranderin gen aanbrengen in de Hortus. Wel is hij van plan verschillende pro jecten op te zetten, zoals een jaar lijkse tentoonstelling in de zoge naamde "Oranjerie". In dit ge bouw, dat overigens wordt ge bruikt voor de overwintering van verschillende planten, vond af gelopen zomer de Aqua Hortus plaats. Ook voor de volgende zo mer worden er al plannen uitge werkt voor een tentoonstelling, die als thema "hout en bossen" zal hebben. Bovendien wil Van Vliet instructietuintjes binnen de Hortus gaan aanleggen. "Een heleboel mensen weten totaal niet hoe spruitjes of bloemkool groeien. Dat groeiproces, bij voorbeeld van verschillende koolsoorten of graansoorten, kan in een instructietuintje in beeld worden gebracht". Broedertwist om woning LEIDEN - Een broedertwist om het eigendom van een woning heeft zaterdag de Leidse politie nogal beziggehouden. Rond half elf 's ochtends werd voor de eer ste keer de hulp van de politie in geroepen in de Paul Krugerstraat ning hadden gekocht hevige ru zie met elkaar hadden gekregen. Eén van de twee wilde de woning niet meer en wilde ook zijn aan deel in de rente en aflossing niet meer betalen. De politie wist de ruzie te sussen maar moest om tien over een weer naar dezelfde woning terug omdat er opnieuw een handge meen was uitgebroken tussen beiden, waarbij zelfs meteen mes werd gedreigd. Ook nu weer wist de politie de gemoederen te be daren. Zaterdagavond om tien over elf moest de politie echter op nieuw ingrijpen omdat de broer het ei gendom van de woning niet meer zag zitten, de ruiten van dezelfde woning in de Paul Krugerstraat samen met een familielid had in gegooid. Daarna vernielden zy ook nog de ruiten van een huis van familie aan de Onafhanke- lijkheidsweg, omdat zij partij hadden gekozen voor de broer die wel in de Paul Krugerstraat wilde blijven wonen. De twee werden "ter kalmering" meege- r het politiebureau. Zeven maanden voor autodief AMSTERDAM/LEIDEN/BUS- SUM - Zeven maanden gevange nisstraf legde de Amsterdamse rechtbank op aan de 29-jarige A.B. De man lichtte twee jaar ge leden verschillende Nederlandse autoverhuurbedrijven op, waar onder firma Tip-Top in Leiden en een bedrijf in Bussum. Met be hulp van een vals paspoort huur de hij een auto voor enkele dagen en reed vervolgens naar Istan- boel waar de auto werd verkocht Hij maakte deel uit van een groep die op goed georganiseerde wijze grote aantallen auto's uit Westeu- ropese landen deed verdwijnen om ze naar Turkije en het Mid den-Oosten te rijden. De groep is nu nagenoeg geheel opgerold, alleen de leider is nog voortvluchtig, ADVERTENTIE DE BESTE MERKHORLOGES IN QUARTZ EN ANKER PRISMA - CERTINA - SEIKO JUNGHANS ENZ. VAN 50,- TOT 3000,- V. D. WATER Surinameweek LEIDEN - De Studentenvereni ging LISC organiseert vanaf morgen een "Surinameweek". De activiteiten, die worden ge houden in verband met het eer ste lustrum van de Surinaamse onafhankelijkheid, vinden plaats aan de le Binnenvest- gracht 22 in Leiden. Morgenavond begint het pro gramma om 20.00 uur met een fototentoonstelling met actuele foto's van Suriname en om 21.30 uur een videofilm "Hosselen en pinaren". Woensdag om 18.30 uur een Surinaamse maaltijd en om 20.00 "Spelenderwijs", waarbij allerlei Surinaamse spelletjes worden gespeeld. Voor donderdagavond 20.00 uur, staat er een forumavond op het programma. Thema is: Surina me vijf jaar onafhankelijk wat nu? Alma Gardeslen brengt vanaf vrijdagavond 22.30 uur Surinaamse folklore, terwijl de Surinameweek zaterdagavond wordt afgesloten met een Srefi- densi-fesa in het KWJ-gebouw aan het Noordeinde. Aanvang 22.00 uur. Voor het vijfde achtereenvolgende jaar zetten wijk en buurtcomités wensen en vragen over hup. wijk op papier. Het overleg wijkorganen bundelt deze wensen en vragen en zal het boekwerkje binnen kort aan de gemeente overhandigen. Wethouders, andere raadsleden en ambtenaren gaan zich er dan over buigen. Alle buurten komen ook in deze krant successievelijk aan bod. Vandaag is het de beurt aan de Leedewijk, een gedeelte van de Merenwijk. LEIDEN - Bovenaan het verlang lijstje van de bewoners van de Leedewijk staat een eigen buurt huis. Het buurtcomité moet zich nu behelpen met ruimten die worden gehuurd van scholen. De nadelen daarvan zijn de hoge mu ren en de onmogelijkheid om spullen in die scholen op te ber gen. Wat de verkeerssituatie in de buurt betreft, daarvan vinden de bewo ners dat die moet worden aange past aan de kinderen. Het groot ste euvel zien zij in het ontbreken van stoepen. Verder is er te wei nig politie - slechts één wijkagent - die in de wijk surveilleeert. De bewoners van de Leedewijk zou den dan ook graag een politiebu reau in de wijk krijgen met meer dan één agent. Bij het zogenaamde "evenemen tenplein" dat de gemeente wil aanleggen bij winkelcentrum "De Kopermolen", plaatsen de bewoners enkele kanttekenin gen. Een tunnel voor voetgangers en fietsers, die de Slaaghwijk en het winkelcentrum met elkaar verbindt, moet nog worden aan gelegd en zal precies uitkomen op het "Evenementenplein". De winkeliers willen juist op die plaats een nieuwe toegangsweg, zodat er volgens de bewoners een groot gevaar voor de voetgangers en fietsers ontstaat. De winke liers willen het plein verder ge bruiken als parkeerterrein, ter wijl het de bewoners wel aardig lijkt er een wijkmarkt te houden. Het wijkcomité uit in Wensen en Vragen verder de wens door de gemeente geïnformeerd te wor den over plannen en ontwerpen die voor de wijk worden ge maakt. De buurt kan dan direct meedenken. Ook zou het comité graag zien dat bewoners beslis singsbevoegdheid krijgen over puur wijkgebonden zaken. Lucas van Leyden De Lucas van Lexjdenschool aan de Aalmarkt houdt dinsdag een open huis. Ouders en be langstellenden kunnen 's avonds van zeven tot negen bekijken wat de leerlingen op het gebied van de creatieve vakken presteren. Reïncarnatie In het Gesprekscentrum, Vrou- wenkerkkoorstraat 17, wordt morgenavond de voorlopig laatste gespreksavond ge houden. Paul Meijnders van het Theosofisch Genootschap houdt om acht uur een inlei ding over reïncarnatie. Arabisch De Arabische film "Le Soleil des Hyenas" wordt morgen in Jongencentrum Stats, Haar lemmerstraat 73. vertoond. De film begint om half negen 's avonds. Navo Oud-minister en Tweede-Ka merlid Stemerdink (PvdA) houdt morgenavond een in leiding over de rol van het parlement in de buitenlandse politiek en met name over de besluitvorming binnen de Navo. Hij doet dat in het ka der van de politieke cursus over buitenlandse politiek die de afdeling Leiden van de PvdA heeft georganiseerd. De bijeenkomst wordt in Het Parlement, Nieuwe Rijn 52, gehouden en begint om acht Schuiladressen Het Jongeren Advies Centrum Leiden houdt morgenavond een bijeenkomst over Schui ladressen, waar nog altijd een tekort aan bestaat. De bijeen komst wordt gehouden in het pand van het JAL, Caecilia- straat 67, aanvang half ne gen. Hengelsport (1) Visvereniging VOP '74 hield een wedstrijd in het Oegstgees- terkanaal en de Vliet. De uit slag: 1F. Reijken 850 gram - 8 stuks, 2. P. Aben 1140 - 6.G.J. Kokkedee 775 - 7,4.J A.laLau 575 - 9,5. H. v.d. Meij 760-5,6. H. van Houten 655 - 5, 7., J Boot 450 -5.8.J. Kokkedee 500 -, 9. J. Noppe - 550 - 2. 10. A. Segijn 315 - 3. Hegelsport (2) De Ruisvporn viste een wed strijd iii de Oude Rijn bij de Kaasmarkt. Uitslag: l.A.van Donzel 2550 gram - 39 stuks, 2. Th. van Daalen 2920 -31,3 W. Oostveen 2680 - 28,4. W. Wee llink 2270 - 26, 5. J. Nieuwen- burgjr. 1970-27,6. J .v.d. Berg 1900 - 27, 7. A. v.d. Meer 1940- 25,8.A.Sinteur 1660 -23,9. W. van Weizen 1760 - 22, 10. J. Nieuwenburg sr. 1370 - 16. Hengelsport (3) DW hield een visicedstrijd in het Rapenburg. Uitslag: 1. C. Cornet 3225 gram-33 stuks,2. W. Smit 2425 - 31,3. P. Blok 2025 - 26.4HNeuteboom 1825 - 25,5. S. Slolk 1725 - 28,6. C. Nagtegaul 1725 - 18 7. C. G. Voorst 1525 - 28. 8. W. Tekse 1500 - 26,9. H. Laterveer 1225 - 15,10. PJ. Levering 1200-17. De Zijlpoortbrug tussen Haven en Lage Rijndijk in de huidige ADVIESRAAD VOOR DE BINNENSTAD: Een afbeelding van de Zijlpoortbrug zoals deze er vroeger uitzag. LEIDEN - Als het college van B en W zijn in '79 genomen besluit om de Haven in beide richtingen voor gemotoriseerd verkeer af te sluiten, ten uivoer brengt, moet de Zijl poortbrug weer in oorspronkelijke staat worden teruggebracht. Tenminste, dat is de mening van de Adviesraad voor de Binnenstad. "De brug moet weer net als vroeger worden teneinde een goede harmonie met de om geving te verkrijgen", schrijft de raad in een ongevraagd advies aan de gemeente Leiden. De historische ingreep past volgens de ad viesraad ook in het gemeentebeleid ter plaatse, dat is gericht op het herstel van de groengordel. "Het terrein naast de Zijl poort, nu nog in gebruik als opslagplaats van bouwmaterialen, is om die reden door de gemeente opgekocht. Daar komt bij dat de restauratic- van de Zijlpoort thans haar voltooiing nadert zodat de histori sche situatie bijna is hersteld. Een uitzon dering hierop is de Zijlpoortbrug Oude gravures en andere afbeeldingen to nen volgens de adviesraad aan dat de Zijl poortbrug vroeger uit twee achter elkaar liggende klapbruggen en drie gemetselde boog'oi uggen bestond. "Momenteel is het brugdek verbreed met uitgebouwde trottoirs. Een houten klap- brug is vervangen door een stalen brug. De andere helft heeft plaats gemaakt voor een vaste brug". Technisch gezien is de aanpassing volgens de adviesraad zeker te verwezenlijken en veel geld zal het volgens hem ook niet gaan kosten Berekeningen zyn evenwel niet gemankt "Wij denken dat het niet zo vreselijk duur wordt, omdat de brug toch moet worden aangepast", oordeelt secretaris Binnerts "Ik wil niet zeggen dat de biug op instor ten staat, maar één en ander zal toch in grijpend moeten worden veranderd". De afdeling Bruggen van de gemeente heeft evenwel een geheel andere mening over de financiële aspecten van het in oude luister herstellen van de brug. "Over de kosten van een dergelijk project kunnen we natuurlijk alleen maar een slag in de lucht slaan". oordeelt ambtenaar A. Mon ster. "Maar ik denk toch dat zoiets gauw een flink aantal tonnen gaat kosten. De klapbrug, die we over de Herensingel willen bouwen, kost tussen de drie en vier ton. En dat is een enkele brug. Kun je na gaan". Het terrein bij de Kopermolen: evenementen of parkeren'.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3