Nederlands voor kinderen uit Marokko [Le/c&e agenda Vrouwen willen meer dan alleen een vrijblijvend Uit de Historie vanjle IN VOORSCHOTEN VOORSCHOTEN - Een zevental Marokkaanse kinderen krijgt sinds kort in Voorschoten les in de taal en cultuur van hun vaderland. Deze lessen wordert gegeven door een ervaren Marokkaanse leraar en zijn tot stand gekomen na vragen van ouders van de kinderen. Deze waren van me ning dat hun kinderen die de normale lessen op Neder landse kleuter- en lagere scholen in Voorschoten volgen, vervreemdden van de Marokkaanse taal en cultuur. De gemeente Voorschoten heeft onmiddellijk ingespeeld op de vraag van de ouders en dit zoge naamde bi-culturele onderwijs ingevoerd. Nu komen de kinde ren elke woensdagmiddag een paar uurtjes bij elkaar onder lei ding van een bevoegde Marok kaanse leraar, die beschikbaar is gesteld door het Marokkaanse consulaat. De gemeente Voorschoten wil an dere culturele minderheden een zelfde gelegenheid bieden. Zo wordt er op dit moment aan ge dacht om in 1981 een dergelijk lesprogramma te beginnen voor Turkse kinderen, wanneer hun ouders dat ook willen. Daarnaast wordt er geprobeerd zo snel mo gelijk te komen tot de aanstelling van een leerkracht, die de kinde ren van buitenlandse werkne mers die moeilijkheden hebben met het Nederlands de basisbe grippen van onze taal bij te bren gen. Deze vorm van bijscholing moet ertoe leiden dat de kinderen hun normale lessen op de kleu ter- en lagere scholen beter kun nen bijbenen. "Het^eldt ook voor kinderen die pas hier zijn. Zo hadden we laatst een Turks plattelandsgezin. Zij kwamen hier op Schiphol aan en de volgende dag zaten hun kinde- Burgemeester Van der Have weer thuis LEIDERDORP - Burgemeester Van der Have is inmiddels weer Kit het ziekenhuis ontslagen. Na en opname van drie dagen is hij anaf vrijdag weer aan zijn werk zaamheden begonnen. Volgens Leiderdorps eerste burger ging het om een hartcontrole na een geconstateerde hartoverslag. Bingo-avond LEIDEN - Speeltuinvereniging Rondom de Maredijk houdt van daag om half negen bingo-avond in het clubhuis. Bromfietser knalt op auto OEGSTGEEST - Een 15-jarige bromfietser uit Oegstgeest nam zondagavond om half negen de bocht van de Duivenvoordestraat naar de Juffermanstraat in Oegstgeest te ruim. Hij knalde tegen een auto die op dat moment de Duivenvoordestraat naderde. Met een gebroken pols is de jon gen naar het Academisch Zie kenhuis vervoerd. De politie heeft proces verbaal te gen de jongen opgemaakt we gens het niet hebben van de ver eiste leeftijd om te mogen brom men, wegens het niet verlenen van voorrang en wegens het op voeren van de bromfiets. ren al hier op school. Voor die kinderen is het niet alleen wen nen aan de nieuwe omgeving maar ook aan de nieuwe taal. Met zulke lessen kan de basiskennis van de taal versneld worden bij gebracht", zo vertelt de heer Bonnema van de afdeling on derwijs in Voorschoten. MAANDAG 24 NOVEMBER 1 LEIDERDORP - Twee jeugdige bezoekers van de ruilbeurs van de Postzegelvereniging "De Rijnstreek,' wisse len exemplaren van hun verzameling aan elkaar uit. De ruilbeurs werd afgelopen zaterdag in "Het Dorpshuis" aan de Hoofdstraat in Leiderdorp gehouden. Enquête Ook in Leiderdorp vrouwencafé Auto's van brug geweerd VOORSCHOTEN - De brug over de Molensloot in Voorschoten, tus sen de Zwaluwweg en het Pro fessor Zeemanplantsoen zal on aantrekkelijk worden gemaakt voor autoverkeer. Vrachtverkeer zal verboden worden over deze brug, zodat er geen zwaar en bouwwerkeer gevreesd hoeft te worden. Om de brug voor fietsers en voet gangers zo aantrekkelijk moge lijk te maken worden aan beide zijden van de smalle rijstrook brede fietspaden (1.65 meter) gemaakt. Verder zullen er ook aan beide zijden voetpaden wor den gemaakt. De rijstrook (2.70) kan door auto's maar uit een rich ting tegelijk worden bereden. Er zullen verkeersborden worden geplaatst die dit alles duidelijk moeten maken. De gemeentelij ke commissie Openbare wea ken zal zich nog over de plannen bui gen. Voorschotense dieven betrapt LEIDEN - De Leidse politie heeft de afgelopen nacht twee autodie ven op heterdaad betrapt. Twee mannen van 24 en 25 jaar uit Voorschoten kwamen niet verder dan een paar meter met de door hen gestolen auto in de Kruis straat. De grotere aandacht voor culturele minderheden wordt onder bouwd door een onlangs gehou den enquête naar de aanwezig heid van anderstalige kinderen. Via de enquête is ook onderzoek gedaan naar de mogelijkheid voor de kinderen om met andere kinderen in de Nederlandse taal te praten. "Wanneer het kind de gangbare taal niet beheerst kan het niet goed functioneren tussen, de andere kinderen in de klas. Om het kind niet teveel van de andere kinderen te isoleren is ex tra aandacht van de klasse-leer kracht en het Jioofd van de school zeer gewenst. In verband met ge brek aan tijd, alsmede aan des kundigheid voor de opvang van deze kinderen kan deze aandacht niet altijd worden gegeven, zq valt te lezen in een notitie van de gemeente. Vandaar dat er nu plannen zijn ontwikkeld om een speciale part time leerkracht aan te stellen die de kinderen in een soort bijlessen deze extra aandacht wel kan ge ven. Het is de bedoeling dat al lerlei nationaliteiten bij deze ene leerkracht worden onderge bracht. In Voorschoten zijn in to taal 21 kleuters van culturele minderheden, waarvan een tien tal in het Nederlands slecht aan spreekbaar is. Van de 22 lager- onderwijsleerlingen van deze minderheden beheersen 13 de Nederlandse taal nauwelijks. Dit blijkt uit de enquête. De Marokkaanse kinderen die nu gebruik maken van het pas be gonnen bi-culturele onderwijs, verblijven al langer in Nederland en zijn vrij goed geïntegreerd in de maatschappij, "De ouders zijn erg blij dat wij hen die extra mo gelijkheid hebben geboden. Zij woonden in dezelfde wijk en kenden elkaar. Op een bepaald ogenblik zijn zij hier komen vra gen of wij via het onderwijs wat meer aandacht aan de Marok kaanse taal en cultuur konden besteden. Er is verder geen be hoefte geuit door de ouders om zelf dit onderwijs te volgen". "Wanneer nu duidelijk blijkt dat ouders uit andere landen dit ook willen voor hun kinderen dan kunnen we ook iets voor die na tionaliteiten opzetten. Tot nu toe hebben we echter nog niks ge hoord van andere ouders," aldus Bonnema, die aangeeft dat het onderwijs voor de Marokkaanse kinderen door zal gaan totdat er geen behoefte meer aan is. Hij tekent daarbij wel aan dat Voor schoten, ondanks de plannen die op stapel staan niet in aanmer king komt voor medewerking van het rijk voor het schooljaar 1980/1981. Voornamelijk omdat het aantal kinderen van buiten landse werknemers in deze ge meente per wijk te klein is. LEIDERDORP - "We scheppen geen behoefte, we hebben gecon stateerd dat vanuit verschillende activiteiten voor vrouwen in Lei derdorp het instellen van vrou wenavonden hier een zeer wel kome aangelegenheid is. De eer ste thema-avond voor vrouwen vond drie weken gelden plaats in Sjelter. Het grote aantal vrouwen dat is geweest, is wel het beste bewijs voor ons dat we met deze activiteit op de goede weg zijn". Aan het woord is Loes Zwart, werkzaam als stafkracht in het jeugd-en-jongerencentrum Sjel ter. Zij is speciaal belast met acti viteiten voor volwassenen. Erva ring leerde haar dat eigenlijk al leen maar vrouwen voor dit soort activiteiten voelen. "Zodoende ben ik er achter gekomen dat er meer leeft onder de Leiderdorpse vrouwen dan het u e iaativiteit of een vrijblijvend koffiepraatje. Ze willen meer in de ontspannen sfeer goed bezig zijn en niet de hele dag binnen zitten." Nu is Loes Zwart door haar werk in aanraking gekomen met een be paalde groep vrouwen. Toen zij contact opnam met andere initia tiefneemsters voor vrouwen-ac tiviteiten bleek dat de behoefte om apart een ontspannen sfeer bij elkaar te zijn, ook elders leef de. zo kwamen er vanuit de werkgroe pen van de VOS (Vrouwen oriën teren zich op de Samenleving) dezelfde signalen naar voren die er op wezen dat speciale vrou wenavonden in Leiderdorp een grote kans van slagen zouden hebben. Vooroordelen Inmiddels is er een werkgroep sa mengesteld die belast is met on dermeer de organisatie van deze vrouwenthema- en caféavonden. Marja de Boer, Cor Koolmoes, Wil Reyerse, Annemarie Wirtz en Loes Zwart vormen deze groep en vertellen over het waarom van dit nieuwe vrouwengebeuren. Volgens Annemarie Wirtz is de groep heel voorzichtig te wérk gegaan om de aanwezigheid van mannen in eerste instantie uit te sluiten. "Het is heel belangrijk dat je rekening houdt met de vooroordelen die er over dit soort zaken heersen. We hebben niets De werkgroep die de vrouwencafé- en themaavonden in Leiderdorp gaat verzorgen. Van links naar rechts Marja de Boer, Cor Koolmoes, Wil Reijerse, Loes Zwart en Annemarie Wirtz sche vrouwen op dit soort activi teiten af. Helaas wordt dat maar al te snel gezegd wanneer het woord vrouwenavond-of café valt", aldus Cor Koolmoes. dan ook totaal niets tegen Feit alleen is dat vrou wen een minder afwachtende houding aannemen met praten wanneer ze onder elkaar zijn. Ik denk dat dat met mannen precies hetzelfde is." Cor Koolmoes vervolgt dan: De eerste avond was een succes maar wij als werkgroep waren toch wel de enigen met een broek aan. Het belangrijkste is dat je gewoon jezelf kan zijn, je hoeft je niet op te dirken. En we zitten op zo'n avond echt geen truien voor Biafra te breien of zoiets derge lijks". Zo zegt Cor Koolmoes die daaraan toevoegt dat de eerste vrouwenavond iedereen uitein delijk bijzonder is meegevallen. "Je moet maar afwachten in hoe verre vooroordelen een drempel betekenen voor vrouwen om hier naar Sjelter te komen. Nee, de bedoeling is nu wel voor velen duidelijk geworden. Er komen heus niet speciaal lesbi- Geen grenzen. Wil Reijerse en Annemarie Wirtz geven toe dat alle activiteiten die voor de Leiderdorpse vrouwen zijn opgezet elkaar wel eens kun nen overlappen. Wil: "Je hebt bij ons echter geen verplichting zo als bijvoorbeeld bij de VOS-cur- sus om twaalf keer te komen. Ook worden er geen grenzen aan de opleiding gesteld. Bij het vrou wencafé- of de thema-avond mag iedere bezoekster best de kat uit de boom kijken hoor. Het is alle maal niet zo zwaarwichtig, het moet natuurlijk wel aantrekke lijk blijven. Het vrouwencafé is Leiderdorp heeft dezelfde functie als de be- Amnesty Morgenavond wordt er door de Leiderdorpse adoptiegroep van Amnesty International een avond georganiseerd in het ge bouw De Sjelter aan de Heem raadlaan 67 in Leiderdorp. De avond begint om acht uur met korte inleiding over waar om Amnesty bestaat, wat deze organisatie doet en hoe mensen mee kunnen doen aan dit werk. Na de pauze zal de toneelgroep "De Nieuwe Waterweg" optreden met het stuk "Wie zwijgt mag meepraten". Er is voldoende in formatiemateriaal aanwezig. Toneel De toneelgroep van de Zoeter- woudse jongenvereniging KPJ organiseert woensdag 26 no vember een speciale avond voor alle 65-plussers van Zoeter- jltefftK woude. In het gebouw "Ons Huis" aan het Kosterspad 3 in Zoeterwoude-dorp zal het to neelstuk 'Paris, of spot niet met de liefde' worden opgevoerd. De toegang is gratis en tijdens de twee koffiepauzes is de koffie dat ook. De avond begint om half acht. Om half elf hoopt de KPJ de deuren van "Ons Huis" weer te sluiten. Indonesië In Voorschoten wordt woensdag Jan van Berkel verwacht om op een door de Wereldwinkel Voor schoten georganiseerde avond te gaan praten over Indonesië. De Wereldwinkel stelt sinds september de onntwikkelings- hulp aan Indonesië aan de kaak. Dit onder meer door de korvet ten-levering aan deze voorma lige Nederlandse kolonie. Jan van Berkel is al een paar maal in Indonesië geweest en zal zijn verhaal illustreren met dia's. De avond begint om acht uur in het gebouw Leidseweg 33 in Voor schoten vlakbij het gemeente huis. Meisjes Scheidende brandweer commandant benoemd tot ridder VOORSCHOTEN - De schei dende brandweercomman dant J.G. Lekkerkerker is za terdagmiddag benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Burgemeester Can- negieter deed deze medede ling tijdens de druk bezochte receptie in de brandweerka zerne. Jo Lekkerkerker is 39 jaar lid van de vrijwillige brandweer, waarvan 30 jaar als comman dant. Ruim drie uur moest het echtpaar Lekkerkerker vele handen schudden. De vroe gere boerenzoon kreeg lan delijk bekendheid o.a. als ju rylid bij brandweer wedstrij den, daarnaast was hij marktmeester van de weke lijkse warenmarkt, tien jaar voorzitter van de IJsclub Voorschoten, enige jaren voorzitter van de harmonie Benvenuto en tot op heden aktief in het kerkelijk leven van de hervormde kerk. staande café's. Dat zijn in feite allemaal mannencafé's zegt Wil. Cor haakt daar op in: "Moetje de reacties eens horen wanneer je met twee vrouwen achter de bil jarttafel gaat staan. Nu zullen wij dat hier in Sjelter niet zo gauw doen, maar dit soort dingen zijn toch wel tekenend." Cor weet ze ker dat twee keer per maand vrouwencafé, afgewisseld met thema-avonden in Leiderdorp zeer goed bezocht zullen gaan worden. De eerstvolgende avond aanstaan de woensdag 26 november in Sjelter. Op deze avond waar het thema Vrouw en Werk centraal staat zal de fil m van cinemien "Er zijn zo van die dagen dat ik mij nutteloos voel" worden gedraaid. Voorlopig ligt het vast dat op 14 januari een vrouwencafé en op 28 januari weer een thema-avond in Sjelter worden gehouden. ROEL ZAADNOORDIJK Alle meisjesleerlingen van het voortgezet onderwijs in Wasse naar hebben een uitnodiging gekregen om woensdag naar Vrouwentroef aan de Van Zuijl- van Nijeveltstraat 206 te komen. Drs. L. Speekman, sociaal psy chologe, zal dan wat vertellen over het belang van het vakken pakket en het doen van een be wuste keuze ook door meisjes. Voor inlichtingen bellen naar de nummers 15238 of 77402 in Was- MAANDAG Leiden - Kijkhuis - Vrouwenkerkchoor- straat 17, de film Aguirre van de Duitse regisseur Wemer Herzog, 20 en 22.15 Mannencafé - Caeciliastraat 18, thema avond, 20.30 uur. Parlement - Nieuwe Rijn 52, vergade ring D'66, 20.00 uur. Parlement - Nieuwe Rijn 52, forumdis cussie gemeentepolitiek. 21.15 uur. Kapelzaal K&O - dialezing over beeld houwer Henri Moore, 20.15 uur. Ontmoetingscentrum, hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid-West, 14.30 Koffieshop Leids Volkshuis - Haar lemmerstraat 73b, Werklozen Belangen vereniging, voor advies di 10 tot 12 uur. 't Bruggehoofd - Steenschuur 11, ama teurfotografie, 20.00 uur. Oegstgeest - begroting raadhuis, 19.30 Voorschoten - WD-fractievergadering, gemeentehuis, 20.00 uur. Voorschoten - CDA-fractievergadering, gemeentehuis, 20.30 uur Leiderdorp - commissie bestuurszaken, gemeentehuis, 20.00 uur. APOTHEKEN Leiden, wordt waargenomen a 21 tot 28 nov door; Zuiderapotheek, Lammenschansweg 7, tel. 123553, Leiden. Apotheek Boehmer, Florijn 19, Winkelhof, Leiderdorp. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn 134604, tel ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vr van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - C. Koster, Helmstraat 43, Noordwijkerhout, tel. 02523-3137. lEIDSCH £l dagblad Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884 WASSENAAR - De tentoonstelling "Uit de historie van de Dorpskerk" is zaterdagmiddag geopend in Wasse naar. Ter gelegenheid van het 400-jarig bestaan van de Hervormde gemeente in Wassenaar is deze eenvoudige Iristorische expositie voor iedereen te bezoeken. De tentoonstelling is morgen nog geopend tussen drie en vijf uur en overmorgen tussen zeven en acht uur. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN Poslbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Nabezorglng van 18 00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Abonnementsgelden bu Jaarabonnement t 173,70 per post i 254.10 s 10.65. Alp. redactiechef; A. van Leeuwen Plv Alq redactiechef; JP.M van der Meer (regio) B Paauw (binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A van Brussel (sociale economie) P.J. de Tombe (sport) S.J de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in: Bonn. Brussel Londen. Parijs. Washington. Cairo. Privé. M. Kool Cóbetstraat 77 Leiden, tel. 071-131183. Ch Lennartz, Maredijk 33a. Leiden, tel. 071-133202 Correspondenten R Zaadnoordijk. Tel. 071-155654 Voorschoten J. Peters 071-769935 Warmond; K Prins 01711-11266 Zoeterwoude R. Stevens 071-890647. Leiderdorp F Snijders

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2