Allrounder Kleine winnaar IJsselcup Uitstekende 'generale' Van Bettine "V riesekoop Schaakteam zet opmars voort Avondonderwijs: plannen fataal ARABIEREN EN ISRAELI'S MET MESSEN OP VELD Damclub Leiderdorp kamp ïoen Okker/Stockton in Bangkok tweede Geen verschuivingen bij tussentijdse verkiezingen Frankrijk 'Bandag 24 november 1980 TSPORT JIDEN (GPD/ANP) - Traditiege- xouw is het schaatsseizoen ge- ttart met de IJsselcup. Evenals Hudioorgaande jaren was het weer ilecht. Het was daarom moeilijk Rotten indruk te krijgen van het ni- waar de vaderlandse l-2chaatstop zich in het begin van lit seizoen op bevindt. De |lchaatstrainingen zijn net be- bnnen en de rijders en rijdsters Jjn natuurlijk nog niet in top- grootste verrassing het afgelo- 3nkrn weekeinde tijdens de wed- a 2 |rijd om de IJsselcup was de TR|Verwinning in het eindklasse- lent van Piet Kleine. De nu 29- irige Kleine werd 15de op de 500 heter (41.96). Hij herstelde zich ♦venwel uitstekend op de 1500 £jf*Jieter die hij in een tijd van 1.06.36 op zijn naam schreef. Piet Cleine deed alleen mee om de na- smaak van het laatste WK- g_5 oernooi in Heereveen weg te Verken. Vorig jaar verloor hij ge- '.eisterd door regen en storm zijn J0 kilometer en zijn kans op een hoge eindklassering. Hij wilde zo zijn schaatscarrière niet beslui ten en daarom knoopte hij er nog een jaartje aan vast. Dat hij de IJsselcup zou winnen was een complete verrassing voor Kleine. Bondscoach Tjaard Kloosterboer had er wel een uitleg voor. "Hij heeft de training het minst in de benen en is van allemaal het meest ontspannen", zo verklaar de hij het succes van Kleine. Ook het optreden van Wim Pol mag opvallend worden genoemd. De Harderwijkse banketbakker ein digde als niet kernploeglid op een goede tweede plaats in het eind klassement. Een elfde plaats op de sprint en een derde op de 1500 meter was voor die klassering voldoende. De slechte weerstomstandigheden in aanmerking genomen was de sprint van Lieuwe de Boer, Ron Ket en vooral van nieuwkomer Harm van der Pal, als niet sprin ter, erg sterk te noemen. Lieuwe de Boer reed een uitstekende rit (40.51), onder toen nog redelijke omstandigheden, tegen Joop Pasman. Later op de dag, onder minder goede omstandigheden, reed eerst Harm van der Pal een fraaie 40.93. En een rit later dook vechterje Ron Ket daar met 40.89 zelfs onder. (42.17), maar op de 1500 meter herstelde hij zich goed 2.06.85. Hij moest echter de uiteindelijke winnaar Piet Kleine voor laten gaan. Kleine reed op erg slecht ijs een uitstekende 2.06.36. Ook de tiid van Wim Pol mocht er zijn. Hij schaatste naar een goede Bij de dames ging de eindoverwin ning naar Ina Steenbruggen, die ook de 500 meter op haar naam schreef. Zij sprintte naar een goede 44.83 en daarmee nam zij zoveel voorsprong dat de 1500 meter eigenlijk een formaliteit werd. Trouwens, ook de opening van het schaatsseizoen in Deven ter begint steeds meer op een formaliteit te lijken. Eerder ver klaarde kernploegtrainer Henk Boer al dat de IJsselcup eigenlijk te vroeg komt, zaterdag sloten de gewestelijke trainers zich bij hem Toch werden aardige tijden gere den, vooral op de 1500 meter. An nie Borckink, die uit de kern ploeg stapte om zich in alle rust op dit seizoen voor te bereiden, won deze afstand met een goede tijd van 2.20.7. Borckink heeft nu te kennen gegeven dat ze eigen lijk wel weer terug wil in de kern ploeg. Bondscoach Henk Boer: "Ze zal tot na de Nederlandse kampioenschappen moeten wachten. Ze kan van mij niet verlangen dat ik een van de hui dige rijdsters uit de ploeg zet om voor haar plaats te maken. Ze heeft het besluit genomen om zich alleen voor te bereiden, dan moet ze ook de consequenties aanvaarden". Ria Visser, het paradepaardje van vorig jaar. reed een zwakke 500 meter, maar die liet zij volgen door een goede 1500 meter (2.20.16). Zij werd uiteindelijk derde achter Annie Borckink. De eindoverwinning van de gewes ten ging overtuigend naar Fries land. Tweede werd Noord Hol land/Utrecht gevolgd door Gel derland. Het gewest Zuid Holland heeft op de zaterdag gehouden vergade ring in Gorichem aangekondigd een motie van wantrouwen in te dienen tegen het dagelijks be stuur van de Koninklijke Neder landse Schaatsrijdersbond (KNSB). Zij zijn het niet eens met de gang van zaken rond de we reldkampioenschappen sprint en all-round. De WK zou eerst in Den Haag worden afgewerkt Het dagelijks bestuur van de KNSB deed het voorstel om Alkmaar en Assen voor respectievelijk het sprint- en all-roundtoernooi aan te wijzen. De voorzitter van de het dagelijks bestuur, de heer Van Laer, zou in 1977 de WK's aan Den Haag hebben beloofd. \GREB (ANP) - De open Joegoslavische tafeltenniskampioenschappen hebben de af- gelopen dagen de allure gehad van een bijzondere generale repetitie van de naderende .e-B^ereldkampioenschappen, die half april eveneens in Joegoslavië (Novi Sad) gehouden vordën. In Zagreb was op een enkele uitzondering na de gehele wereldtop aanwezig. In "at bijzonder sterke gezelschap heeft Bettine Vriesekoop duidelijk gemaakt, dat zij tot e Europese top behoort en aansluiting vindt bij de Wereldtop. In het enkelspel reikte de lazerswoudse speelster tot de laatste acht, in het gemengd dubbelspel haalde zij aan de iijde van de Pool Grubba de finale, waarin het duo van de sterke Chinezen verloren, weg naar de laatste acht van het niveau: Erzebet Palatinus. De hoogte. In_ vijf loodzware games geblondeerde speelster bepaalt al jaren het damesgezicht van Joe goslavië en ontvangt de laatste tijd in dat opzicht steun van Gordana Perkucin. Palatinus blijft echter het idool voor het Joegoslavische publiek en werd door de vele toeschouwers hart stochtelijk toegejuicht. Het le verde haar welgeteld één game op. Meer stond de zeer geconcen treerd spelende Vriesekoop niet toe. Met 3-1 verschafte zij zich toegang tot de laatste acht. 'RltÜames enkelspel was voor Vrie- '"feekoop geplaveid met gerenom- meerde tegenstanders. In de eer- i- urte ron<le stond de meervoudig "Nederlands kampioene tegen over de Hongaarse dertiger Bea- irix Kishazi, ooit nog eens Euro kampioepe. Deze verdedig- ^ter werd door Vriesekoop met 2-0 gedecideerd verslagen. Dat- zelfde overkwam een ronde later fle Roemeense Eva Ferenczi. De ze jeugdige speelster, in 1976 Eu- ropees jeugdkampioene en in die Aijd dubbelspelpartner van Vrie sekoop, wordt in haar land opge leid door de gehaaide Maria £eIAlexandru. Met iizeren hand ■oerd. In Zagreb had zij geen verweer op het spel van Vriese- Flkoop. de derde ronde wachtte Vriese- obstakel van Koop opnieuw i In de kwartfinales ontmoette zij de Noordkoreaanse Pak Jung Sun, zesde op de wereldranglijst en wereldkampioene in 1977 (Bir mingham), voor de tweede keer. In het landentoernooi had de Noordkoreaanse een onverwach te nederlaag (0-2) moeten incas seren. In het individuele toernooi bracht ze de stand op gelijke -Th AVIV (ANP) - Voor de tweede keer in twaalf maan den hebben zich ernstige on- geregeldheden voorgedaan 19" tijdens een competitiewed- 18" strijd van voetbalteams be- 18~ staande uit Arabische en Is- 19" raëlische spelers. Iln het Arabische dorp Tira, der tig kilometer ten noordoosten van Tel Aviv, moesten zeven i personen zich onder medische behandeling stellen-na een messengevecht. Aanleiding voor de steekpartij was de ge lijkmaker van het Israëlische elftal. Een parlementariër heeft na dit voorval het voor stel gelanceerd wedstrijden 3- tussen Arabische en Israëli sche elftallen van het rooster te schrappen en voor beide een aparte liga in te voeren. In Is raël spelen in totaal zo'n vijf tig Arabische elftallen in de competitie. Vier muiuten tioor het laatste fluitsignaal van arbiter Gans in de eerste divisie-ontmoe ting SVV - FC Vlaardingen (1-0) werd de doelverdediger van de thuisclub geveld. Bas van Noortwijk zakte ineen, nadat hij een fles, gegooid vanuit het publiek, tegen het hoofd had gekregen. Na een behandeling op het veld kon Van Noortwijk de wedstrijd vervolgen. versloeg Pak Jung Sun Vriese koop. De Nederlandse liet in de vijfde game een 10-4 voorsprong uit handen glippen, min of meer uit vermoeidheid. "Bettine Vriesekoop was natuurlijk Neerlands beste speelster in Za greb. Maar de prestaties van Sandra de Kruiff waren eveneens hoopgevend, in dè eerste ronoè passeerde de Leidse speelster de Zweedse Johansson met 3-0. In de tweede ontmoette ze Gordana Perkucin, finaliste in Bern tij dens de Europese titelstrijd en winnares in dat toernooi van Bet tine Vriesekoop in de halve eind strijd. De Kruiff heeft in die partij winstkansen gehad. De eerste game trok ze met 21-19 naar zich toe. In de tweede gaf ze een riante voorsprong uit handen, waarna ze zo gedesillusioneerd verder speelde, dat ze kansloos werd uitgeschakeld. Mirjam Kloppen- Bettine Vriesekoop behaalde in Zagreb uitstekende resultaten, zowel i het enkelspel als in het gemengd dubbel burg debuteerde kort in Zagreb en werd in de eerste ronde over speeld door de Noordkoreaanse Pak Jung Sun. Bij de heren haalden Swier, Goot- zen en Ron van Spanje allen de tweede ronde via overwinningen op onbekende Joegoslavische spelers. In die tweede ronde werd het trio uitgeschakeld. Swier door de Noordkoreaan Cho Yong Ho, Gootzen door de Chinees Wang Hui Yang en Van Spanje door de Noordkoreaan Kim Chang Han. LEIDEN - Het debuterende Leiderdorp heeft op fraaie wijze in de LDDB-hoofdklas- se het kampioenschap gegre pen. De grootscheepse ach tervolging op de reserves van Katwijk, al ingezet vanaf de eerste ronde waarin de LDC'ers van de Katwijkers verloren, heeft succes gehad. Tot drie ronden voor het einde moesten de Leiderdorpers op een misstap van Katwijk ho pen. Deze kwam inderdaad. WGD 2 was in de zevende ronde te sterk voor KDC 2. waarna in de achtste ronde LDG 2 de Katwijkers een puntje af snoepten. De hier door verkregen voorsprong van een punt werd zenuwach tig in de laatste ronde verde digd. Het sterke OGB kwam op be zoek en nam een 1-5 voor sprong na slechts twee uur spelen. Op de overige borden stond LDC wel beter, maar winstkansen waren niet reëel. Uiteindelijk maakten de Bo degravers in het laatste speeluur enige fouten, die door de Leiderdorpers nauw keurig werden afgestraft. Voor LDC wonnen Jansen. Dekker en De Groot, terwijl Van der Zwan, Lindemans en Oostergo remisseerden. Juist voldoende voor een 9-7 over winning. Ook de KDC'ers hadden last van zenuwen, want de uit wedstrijd tegen rode lan taarndrager Samen Sterk 2 werd maar nipt met 7-0 ge- De reserves van Leiden sloegen nog eenmaal toe. Het op dat moment op gelijke hoogte staande Zegveld werd in ei gen huis met 6-10 geklopt. Heemskerk. Klinkenberg, Leiwakabessy, Janssens en Masurel scoorden twee pun ten voor LDG 2, terwijl C en A Kuyer en Van Eik datzelfde vour Kijk Uit deden. In de nationale tweede klasse C verloor het al veilige Leiden ook de voorlaatste wedstrijd. Het in degradatiegevaar ver kerende VAD 3 bleek veel gemotiveerder achter de bor den te zitten dan de LDG'ers Aan de bovenste borden kon den de gasten het nog wel bolwerken: remises van De Jonge, Van Beelen en Peter Bronstring alsmede over winningen van Fred Ong en De Koning. De bredere ach terban van VAD gaf de door slag. Nog slechts een punt haalde LDG op de laatste vier borden, een remise van Siem van de Kwartel. Deze 10-8 achterstand noodzaakte top scorer Wim Kleyn alles uit de kast te gooien, maar tegen stander Alias bleek niet te wikkelde be- kwa de VAD 3-LDG: 11-9. af. LA VALETTA (ANP) - De Neder landse herenploeg heeft tijdens de schaakolympiade op het ei land Malta in het weekeinde twee overwinningen geboekt. Met gro te moeite kon in de derde ronde de zwakke ploeg van de Domini caanse Republiek met slechts 2.5 - 1.5 worden verslagen na een achterstand in de eerste zitting van 0-1. Daarna volgde een broodnodige zege met maximale cijfers op Pakistan: 4-0. Door de ze overwinning kwam Nederland meteen totaal van 10.5 punten op de ranglijst weer temidden van de wat sterkere schaaklanden te recht. De dames doen het in La Valetta uitstekend. Weliswaar ging de wedstrijd voor de derde ronde te gen West-Duitsland met 1-2 verloren, tegen het sterke Joego slavië werd een voorlopig gelijk spel (1-1) bereikt met vooruit zichten op een verrassende zege. Tegen de Dominicaanse Republiek ging voor de derde maal de partij aan het vierde en laatste bord verloren. Voor de tweede maal overkwam dit John van der Wiel, die zijn mogelijkheden in een wilde Caro Kann tegen Mateo niet goed waarnam. Zo kwam de Dominicaanse Republiek na de eerste zitting voor te staan, want de partijen aan de andere drie borden werden afgebroken. In tweede instantie wonnen Gim- man en Sosonko. Langeweg, wiens partij zelfs tweemaal werd afgebroken, werd bij het uitspe len het slachtoffer van een zins begoocheling en gaf remise in een gewonnen stelling. Tegen Pakistan kwamen alle vier overwinningen zeer gemakkelijk tot stand. Aan het eerste bord kreeg Timman met wit tegen Mirza na de Siciliaanse opening groot voordeel. Een gehavende pionnenstelling van de zwart- speler noodzaakte hem alle stuk ken in een passieve verdedi gingspositie terug te trekken en Timman kon de partij zonder moeite met een kleine combina tie beslissen. De belangrijkste wedstrijden in de kopgroep waren in deze ronde die tussen Hongarije en Israël en tussen de Sowjet-Unie en Joego slavië. Hongarije en de Sowjet- Unie, de belangrijkste gegadig den voor de eindzege, wonnen beide met 2.3 -1.5. Daardoor bleef Hongarije, de winnaar van de vo rige Olympiade, een punt op de Russen voorstaan. BANGKOK (ANP) - Tom Ok ker is er met zijn partner Dick Stockton niet in geslaagd om de dubbelspelfinale van het internationale toernooi in Bangkok te winnen. In de eindstrijd verloor het Neder lands/Amerikaanse duo in twee sets (7-6, 7-6) van de Amerikanen Teacher en Tay- gan. De hoofdprijs in het en kelspel was voor de Indiër Vijaj Amritraj. Die maakte Brian Teacher een illusie ar- Martina Navratilova deed de grootste greep in de prijzen- pot van het met 200.000 dollar gedoteerde toernooi in Tokio. De uitgeweken Tsjechische versloeg in de finale Tracey Austin met de cijfers 6-4, 6-2. Chris Lloyd legde beslag op de derde plaats door een een voudige overwinning op Evonne Goolagong. Björn Borg heeft zich noodge dwongen moeten terugtrek ken uit het toernooi van Bo logna. De vijfvoudige Wimbledon-winnaar heeft last van een ontsteking in de nek en kampte bovendien met griep-aanvallen. De toer- nooi-arts adviseerde Borg om het racket twee weken in de kast te laten. Het toernooi leverde een over winning op voor de Tsjech Tomas Smid die zijn Italiaan se tegenstander Bertolucci in twee sets versloeg. nj 84 by 20.7, 8.20! - Minister Pais van on- {derwijs en wetenschappen ver- Dui'noordt het dag/avondonderwijs 2iaan volwassenen met zijn plan nen om het aantal overuren van hierbij betrokken docenten dras- inky! tisch te beperken. 90 2 n Zu?at IS onrechtvaardig jegens de do centen die men destijds gebeden alf p en gesmeekt heeft om avondles- 2 Om sen °P *e nemen naast een nn6 vo'ledige dagtaak, ten behoeve 2881van onderwÜs aan jong-volwas- P'annen van Pa's doorgaan. betekent dat de doodsteek voor dag/avondonderwijs en ko- g09 men tienduizenden cursisten in Me kou te staan. chotP1 ze' voorz'tter dis. J.M. Simons ..n 21 nn jAvondcolleges (VREDA) zater- Nujjdag in Utrecht tijdens een leden- 2 4ivergadering van de vereniging. Wi,De rectoren en docenten bij dag- 'esta!en avondscholen waren onder meer bijeen om mogelijke acties ïwu3 tegen de plannen van Pais te be- rigeji spreken. pl 2]ie plannen komen er in het kort op neer dat een leraar met een M( volledige betrekking (overdag) 2 per 1 augustus 1981 maximaal 70 li n°E vier uur les ma6 geven m de avonduren. Momenteel mogen door die docenten nog acht over uren worden gemaakt. Minister Pais hoopt door beperking van het aantal uren in nevenfuncties werkloze leerkrachten aan een baan te helpen. Volgens Simons kan de bewinds man dat vergeten. "In het dag/ avondonderwijs worden op dit moment 85.000 uren niet of onbe voegd gegeven, voor tal van vak ken in tal van regio's hebben de dag- en avondscholen de grootste moeite met het krijgen van be voegde en goede docenten. Een gedwongen verkleining van de nevenfuncties via de maatregel van Pais zal die problemen alleen maar groter maken", aldus Si- De VREDA overweegt een kort ge ding tegen minister Pais aan te spannen. De leden van de VRE DA zullen voorlopig niet kiezen delijk ontslag" als actiemiddel tegen de plannen van Pais. Onge veer 25 docenten in Den Bosch besloten vrijdagavond tot deze stap. Behalve aan een kort geding, denkt de vereniging voorlopig aan een handtekeningenactie onder de ruim 110.000 cursisten in dag/ avondonderwijs en aan het uitoe fenen van politieke druk. Boven dien wil de VREDA dat minister Pais direct overleg pleegt met de vereniging over zijn problemen AMSTERDAM - De kans op een herhaling van de gebeur tenissen aan de Amsterdamse Prins Hendrikkade op korte termijn lijkt niet uitgesloten nu burgemeester en wethou ders van Amsterdam hebben verklaard, dat zij geen poli- tiehulp kunnen weigeren aan de deurwaarder. Deze wil het pand De Grote Wetering nog steeds voor morgen ontrui men. De krakers hebben het pand inmiddels flink gebar ricadeerd. Man dood na steekpartij iin café Rotterdam ROTTERDAM In het Rotterdam se Clara-ziekenhuis is de 32-jarige L.F. Baud uit de Maasstad over leden aan de verwondingen die hij zaterdagavond had opgelopen bij een steekpartij in een café aan de Hilledok. De fatale verwon dingen werden hem toegebracht door de 26-jarige W.K., eveneens uit Rotterdam. Volgens de politic ontstond in het catë om nog on duidelijke redenen onenigheid tussen de twee. K. spoedde zich naar huis en keerde even later te rug met een groot formaat knip mes, waarmee hij Band in de zij stak De dader vluchtte, maai meldde zich later bij de politie. PARIJS - Het Franse politieke krachtenveld zal nauwelijks ver anderen door de tussentijdse verkiezingen in zeven kiesdis tricten. waaronder de Ardëche en de Dordogne. In de eerste ronde van deze parle mentsverkiezingen bleek dat de socialisten een paar punten vooruit waren gegaan ten nadele van de communisten. Binnen het regeringsblok traden nauwelijks veranderingen op. Als gevolg van het Franse kiesstel sel zal volgende week zondag een tweede en definitieve kiesronde worden gehouden. Dan zal wor den vastgesteld of opnieuw de communisten van de oude ge woonte zullen afwijken en hun stem niet zullen geven aan de hestgeplaatste socialistische kandidaten Wat aan de eerste ronde van deze verkiezingen, een half jaar voor de presidentsverkiezingen, op viel. was de buitengewoon lage opkomst van de kiezers De Fran se ochtendkranten trekken daar uit de conclusie dat de kiezers genoeg hebben van het partijge- praat. Commentatoren waar schuwen de presidentskandida ten er nu al voor het niet te over drijven in hun verkiezingscam pagne. omdat de Fransen genoeg hebben van hun leugens. Het enige kiesdistrict waar de communisten nog een klein beetje vooruit blijken te zijn ge gaan, is de Dordogne. Terwijl de socialistische kandidaat 34 pro cent van de stemmen behaalde, kreeg de communist er 20,09. De Dordogne is een typisch voor beeld van een kiesdistrict waar in de tweede ronde de socialist de steun van de communistische stemmen nodig heeft. Meeste vermiste Argentijnen zouden dood zijn WASHINGTON (AFP) Thomas Farer, voorzitter van de Intera- merikaanse commissie voor de mensenrechten, heeft gisteren in Washington meegedeeld dat er naar schatting in Argentinië min- ittns 6 000 vermisten zfyn en dat het merendeel van hen dood is. F.imt legde er de nadruk op dat het onderzoek van de commissie ge leid heeft tot de conclusie dat het merendeel van de vermisten dood is en in het geheim op be paalde kerkhoven begraven met behulp van de Argentijnse strijd krachten

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21