Opmars RCL krijgt gestalte Gerlof poetst periodetitel op Quick Boys aan -t ander script toe Wijzigingen doen Rijnsburgse Boys goed: 4-1 r m **0 HhBHHHII Van Gemerden blinkt uit tegen Kozakken Boys Katwijk de boot in Kostbaar puntverlies TerLeede MAANDAG 24 NOVEMBER 1980 SPORT SPIJKENISSE - Gulzig snoepte Noord wij k-talent Timo Gerlof uit de ruif, waaruit Spijkenisse 80 minuten had gegeten. Anoniem had hij het sportpark 'de Schie- kamp' verkend; het duel Spijke- nisse-Noordwijk was groten deels aan hem voorbij gegaan. Maar tien minuten voor tijd werd alsnog de geest over de rechter spits vaardig. Met twee koel ge scoorde goals gaf Gerlof niet al leen de periodetitel nog enige glans, maar hield hij vooral de thuisclub van een verdiende 2-0 triomf af. De 2-2 remise ervoer Spijkenisse- trainer Jan van Baaren als een nederlaag. Terecht stelde de dit seizoen met nog weinig succes gezegende oefenmeester, "dat Noordwijk in deze wedstrijd een te kloppen ploeg was". "Maar", gaf hij toe, "in de slotfase gingen mijn spelers gebukt onder die 2-0 voorsprong. Keer op keer kwa- op i de gen hoe lang er nog gespeeld moest worden. En toen wist ik al hoe laat het was". Toch boekte Spijkenisse op eigen, omge ploegde grond pure winst."Afge rekend werd zaterdag met de koude seizoenstart, waarin de eens zo roemruchte club vijf arm zalige wedstrijdpunten bijeen harkte. VI in het prilste stadium van de confrontatie maakten de adepten van Jan van Baaren Noordwijk duidelijk, dat ze het gebalanceer langs de zelfkant van de eer- steklasse meer dan zat zijn. Met veel bravoure liet Ed Nuyen op het middenveld John van Dijk achter zich aan lopen en ook zijn ploegmaten Ruud de Haan en Bart Groeneboom flitsten her haaldelijk langs John Manuputty en Ed Strijk. En die ontwikkeling werkte bij Noordwijk logischer wijze door in voorwaartse rich ting. Het aanvalstrio Gerlof, Brö- ring en Bogers kwam slechts spo radisch los van de dekking van de Spijkenisser afweer.Spijkenisse daarentegen baande zich veelal een weg langs de flanken, waar linksback Frans van der Veen (Sjaak Sluys zat met een gebro ken middenvoetsbeentje aan de kant) weinig vat had op het swit chende duo Molendijk en Rem merswaal en Vlug te snel bleek voor Westgeest. De veldverhou- dingen werden weerspiegeld in het aantal doelrijpe kansen, dat beide ploegen zich beurtelings schiepen. Waar voor Spijkenisse Molendijk (afgekeurd doelpunt), voorstopper Van der Meer, Vlug en Remmerswaal zich in de on middellijke nabijheid van goalie Dortmundt meldden, zorgden voor rust alleen Manuputty, Brö- ring en Bogers namens Noord wijk voor dreiging. Die lijn werd door Spijkenisse in de tweede helft doorgetrokken. De groen witte formatie kon op dat mo ment overigens al bogen op een 1-0 voorsprong. Nadat in de 43ste minuut linksback Buvens op de doellijn John van Dijk van een geslaagde sollicitatie naar de openingsgoal had afgehouden, lanceerde Groeneboom met een veertig meter-pass, sprintwon- der Kees Vlug. De linkerspits zoefde langs Hans Westgeest en klopte vervolgens Dortmundt. Noord wijk-trainer Buter;"Die goal leek gescoord in buitenspel positie, al durf ik dat niet met stelligheid te beweren". Al te veel aanleiding tot het aanhef fen van klaagzangen had Noord wijk niet. Arbiter Reygersberg overzag later immers een stiprij- pe overtreding van Van der Veen ten opzichte van Harry Rem merswaal, terwijl grensrechter Craayo nog een goal van Ruud de Haan wegvlagde. In de 70ste mi nuut presenteerde Vlug zich na flitsend samenspel van Nuyen en Molendijk andermaal als rappe killer en scheen Spijkenisse de jubel te gaan oogsten, die de club in dit seizoen zo had ontbeerd. Maar na de 2-0 ging Noordwijk achterin één-tegen-één spelen; Ab Spaanderman schoof op naar het middenveld als leider van de jacht op eerherstel. Tien minuten voor tijd viel Timo Gerlof uit zijn rol van onzichtbare man. Na een voorzetje van Manuputty kopte hij 2-1 in en 360 tellen later poet ste de rechterspits de periodetitel op met de gelijkmaker. "En dan zie je de klasse van Noordwijk", sprak Jan van Baaren. "Die gas ten slaan toe op de momenten, dat het hen uitkomt". GERARD VAN PUTTEN KATWIJK - De anderhalf uu rende film die Quick Boys zater dags op Nieuw Zuid uitzend heeft dan weliswaar nog steeds een hoog 'kijkcijfer', de 'waarde ring' van de toeschouwers voo de tweewekelijkse serie word steeds minder. En terecht, wan wat de Lagendijk-equipe zijn aanhang na de verrassende uit overwinning op Noordwijk voor schotelt, is van een matig niveau Reden voor het publiek om na dc 'aflevering' tegen IJsselmeervo gels (0-0) van het groeiende genoegen blijk te geven. De stormachtige wind was na drukkelijk de bederver van sub tiel veldspel en daarom koos Quick Boys-regiseur Arie La gendijk in de eerste helft, met de wind in de rug, voor een draai boek met de 'lange trap' als hoofdthema. De uivoering daar van was niet moelük, maar de LEIDERDORP - De opmars van RCL naar de middenmoot van de eerste klasse begint gestalte te krijgen. Kozakken Boys werd za terdag met een 3-0 nederlaag naar huis gestuurd, een resultaat waarmee de Leiderdorpers zich onverwacht snel aan de degrada- tiezorgen ontworsteld hebben. De discipelen van coach De Waard zullen echter moeten waken voor te groot optimisme. De verjon gingskuur heeft tot nu toe duide lijk betere resultaten opgeleverd, maar het is de vraag of het effect hiervan niet grotendeels op psy chologische gronden stoelde. De nieuwkomers werkten bijvoor beeld zaterdag wel hard, maar konden toch geen stempel op de wedstrijd drukken. Wel speelde Sieto Schalkers in de slotfase goed, maar daarvoor was hij on zichtbaar geweest. De basis voor de overwinning werd dan ook juist door de "oudjes" Pierre van Gemerden en, in wat mindere mate, Dick van der Bijl gelegd. Nadat in de voorgaande 40 minu ten Kozakken Boys een licht overwicht naar zich toegetrok ken had, bracht Van Gemerden de Werkendamse defensie ten slotte aan het wankelen. Van der Bijl rondde één van die acties doeltreffend af. Ondanks die 1-0 schudde de thuisclub de zenu wen nog niet van zich af. Dat ge beurde pas nadat Schalkers in de 67ste minuut voor 2-0 gezorgd had. Na die goal werd er wel vrij uit gevoetbald en toen lieten ook de andere RCL-ers zien dat ze het nodige in hun voetbalmars had den. Het door RCL geschetste slotbeeld stond in schril contrast met de gebeurtenissen in de openingsfa se. Tijdens deze periode toog Ko zakken Boys agressief in de rich ting van het RC1 doel, maar schiep zich door het vele stoor- werk van de tegenpartij maar weinig doelrijpe kansen. Het ge vaar bleef beperkt tot een goed schot van Damen in de 8ste mi nuut, dat werd gekeerd door doelman Brandt, terwijl twee minuten later een combinatie tussen Damen en Van Vuuren al evenzeer strandde op de goed uitlopende RCL goalie. In de 13e minuut wist de weer uiterst be trouwbare Bram Brandt een ver- radelijk schot van Kosman op mirakuleuze wijze met de voet te keren. RCL kon daarop iets te rugdoen in de vorm van een ge miste kans voor Rob Sterk, en een goed afstandsschot van Dick van der Bijl. Verdere wapenfeiten bleven uit totdat Van Gemerden vijf minu ten voor de rust aan zijn "one man show" begon. Eerst soleerde Van Gemerden op links langs drie man om het leder vervolgens in de voeten van de vrijstaande Schalkers te schuiven. Schalkers knalde hard in, maar trof het zij net. Even later wist Van Gemer den op listige wijze de bal te on derscheppen, en bood opnieuw Schalkers de mogelijkheid om eenvoudig te scoren. Deze schoof de bal nu echter naast het verla ten doel. Direkt daarop was het wel raak. Van Gemerden slalom de ditmaal op rechts langs een paar man, waarna Van der Bijl beheerst voor de afronding zor- de: 1-0. Na de rust trok Kozakken Boys het initiatief wederom naar zich toe, zonder echter voor veel dreiging te kunnen zorgen. Het Leider- dorpse verdedigingsblok zat nu it Dick van der Bijl heeft de score geopend. Lijs van Egmond (3) en Sieto Schalkers (14) zorgden i schouderklopjes. Thijs Bruna zoekt alvast juichend de middenstip op. hecht in elkaar, zij het dat een slipper van Koos Haneveld in valler Schouten nog een goede kans bood, welke echter door de Werkendammer jammerlijk ge mist werd. Het spektakel kwam aan de andere kant te beginnen in de 65ste minuut toen Schalkers voor de eerste maal goed van zijn snelheid gebruik maakte, maar Bruna vervolgens zag Twee minuten later deed libero Klop de bal pardoes cadaeu aan Schalkers, die dit buitenkansje nu gedegen afrondde: 2-0. RCL kon zich hierna volledig uitleven in het countervoetbal, met Schalkers plots in de hoofdrol. De talrijke kansen werden echter niet benut, waardoor het rende- oplossing voor het Spakenburgse centrale duo Henk de Graaf-Wim Muis, was nog makkelijker. De wel zéér verre uittrappen van Theo Guyt belandden telkens er gens in het vijandelijke straf schopgebied, waar de Katwijkse voorwaartsen Teun van der Plas, Hill van der Plas en Jaap Hee- rikhuixeh dan maar hoopten dat de bal door een vreemde curve voor hun voeten neer zou ploffen. Meestal was het leder een prooi voor De Graaf of Muis, maar na acht minuten moest doelman Maarten de Harder in actie ko men om de bal na een uittrap van Guyt uit de kruising te tikken. De 'lange halen' van Freek Rienks (beste Katwijker) en laatste man Huug Aandewiel zorgden zo nu en dan wel voor chaotische tafe relen, de aanvalsacties hielden pas echt gevaar in wanneer de vleugels werden benut. In de 20ste minuut bijvoorbeeld legde Teun van der Plas het speeltuig voor de voeten van Mart van der Plas. De blonde puntspeler kwam even 'los' van bewaker Wim Muis, maar treuzelde te lang, waarna de bal toch nog voor de voeten van Jaap Heerikhuizen kwam, die hard over knalde. Behalve bij goede schoten van Huug Aandewiel, aanvoerder Ni co Kuyt (weer op het middenveld geposteerd) en Freek Rienks be hoefde De Harder verder prak tisch niet in actie te komen. Dit in tegenstelling tot z'n collega Theo Guyt, die nogal eens moest in springen omdat rechterspits 'John van Gelderen Arie Haas noot (weer in de ploeg als vervan ger van de geschorste Kees van Rooyen) een paar keer te snel af was. De aanvalsacties van de pu pillen van interim-trainer Jan de Rijk waren weliswaar minder in getal, maar van meer verrassing ment beperkt bleef tot een treffer van Schalkers in de 76ste minuut Weer was het Van Gemeren die aan de basis stond. In eerste in stantie soleerde hy zich zich vast, maar goed doorzetten leverde hem opnieuw de bal op, waarna Schalkers de voorzet bekwaam afrondde: 3-0. RUUD DOBBELAAR De aanvallende verrichtingen van de bewoners van het palingdorp waren in het eerste part eigenlijk de enige 'beelden' waar nog een beetje lol aan viel te beleven. Vooral wanneer rechtervleugel- verdediger Gerard v.d. Mast zich inschakelde, kwam linksback Haasnoot voor problemen te staan. Freek Rienks en Aande wiel waren regelmatig aanwezig om de foutjes van Haasnoot te corrigeren, maar toch slaagde V.d. Mast er een keer in om Piet Slechtenhorst in stelling te bren gen. De kopbal van Slechten horst werd door Rienks van de lijn gehaald. Vijf minuten voorde doelwisseling leek IJsselmeer- vogels alsnog op voorsprong te komen, toen Jan Muis alleen voor Guyt verscheen. Met een schitte rende reflex bracht de goalie red ding. De verrichtingen van de Katwy- kers werden in het tweede part steeds kleurlozer. Al legde Haas noot Van Gelderen strakker aan de ketting, toch moest Guyt in ac tie komen, toen Slechtenhorst en dezelfde Van Gelderen voor zyn heiligdom verschenen. Aan Quick Boys-zijde was alleen Teun van der Plas met een goed schot nog even gevaarlyk. Kees Zuiderduyn kwam de falende Mart van der Plas nog vervangen, maar ook hij kon zich niet ont poppen als de 'held' van de film, waardoor de d-O gehandhaafd bleef. Wil Quick Boys het 'waar deringscijfer' niet tot een dikke onvoelde laten dalen, dan zal in volgende confrontaties toch voor een ander scenario moeten wor den gekozen. FRED SEGAAR KOUDEKERK - In een niet on aantrekkelijke wedstrijd is koploper Katwijk zaterdag twee punten kwijtgeraakt aan het laaggeplaatste Koude kerk. De ploeg van trainer John Huguenin kwam in de eerste helft met 1-0 achter en maakte na rust vergeefs jacht op de gelijkmaker. Aan het slot van de wedstrijd werd het zelfs nog 2-0 voor Koudekerk, dat door de terugkeer van Van Ringelenstein en Wage naar in de ploeg duidelijk aan zelfvertrouwen gewonnen blijkt te hebben. Koudekerk won bepaald niet de schoonheidsprijs, maar speelde met een tomeloze in zet wel effectief. Katwijk daarentegen voldeed niet helemaal aan de verwachtin gen van Huguenin. "Het on brak de ploeg aan rust en in zicht. Na de achterstand zijn we teveel achter de gelijkma ker gaan aanjagen", sprak de trainer na afloop. Koudekerk nam na een half uur de leiding door toedoen van Leo Brom mers. Hoewel Katwijk via Wim Guyt en Van Duiven voorde ook kansen kreeg, be sliste Arno Filippo pal voor tijd de strijd: 2-0. SASSENHEIM - Het voetbal- weekeinde heeft Ter Leede geen triomfen gebracht. In de wedstrijd tegen Geinoord kwamen de Sassenheimers niet verder dan een 1-1 gelijk spel. Een kostbaar puntver lies voor de kampioenskan- j didaat, daar de naaste concur- W renten WOG en Marken wel tot de volle winst kwamen. De bollenstreekbewtnr hebben geen moment kuneren. De ploeg speelde tempoloos, zonder inspiratie en overleg. De linies kraakten in al hun voegen. Het anders zo ge roemde combinatiespel tus sen Nico v.d. Fange, Hans Bisschops en Pieter v.d. Plas kwam niet of nauwelijks uit de verf. Ook in verdedigend opzicht verliep het niet naar wens. Cees v.d. Zwart had de grootste moeite met het af stoppen van de levensge vaarlijke Wim van Krieken, terwijl ook de samenwerking tussen de weer van stal ge haalde Piet de Bruin (vervan ger voor de afwezige Nanne Sluymer) en Johan Verloop niet vlekkeloos verliep. Op slag van rust kreeg Hans Bis schops de kans om zichzelf en zijn medespelers over het do de punt heen te helpen. Een combinatie tussen Nico v.d. Fange en Jan van Harskamp bracht de middenvelder in vrije positie. Diens schot werd echter op uitstekende wijze gepareerêl door doel man Hans van Soesbergen. Na de hervatting was het Geinoord dat fel ten aanval trok. Reeds na 3 minuten konden de bezoekers daarvan de vruchten plukken. Uit blinker Wim van Krieken joeg uit een vrije schop de bal in het net 0-1. Kort daarop kroop de thuisclub door het oog van de naald. Opnieuw was het Wim van Krieken die een slechte terugspeelbal van Cees v.d. Zwart onderschep te, keeper Wim van Hars kamp omspeelde en vanuit een moeilijke positie in schoot. Tot grote opluchting verdween de bal voorlangs. Ter Leede kon hier slechts weinig tegenoverstellen. De Sassenheimers vielen plichtmatig aan, maar wekten niet de indruk nog enige vuist te kunnen maken. De in slechte conditie verkerende arbiter 't Jong uit IJsselmon- de kon het ook allemaal niet meer zo bijbenen. Van verre zag hij toe hoe Geinoorder Piet van Oort, op de rand van het strafschopgebied, de speelbal met de hand beroer de. Opzet? Voor 't Jong was er geen discussie mogelyk: pe nalty. Nico v.d. Fange kende geen pardon: 1-1. VEENENDAAL - Op zoek naar de ideale formatie, komt Rijnsburgse Boys-oe- fenmeester Herman Wijnands gere geld voor aangename verrassingen te staan. Afgelopen zaterdag haalde zijn sterk gewijzigde ploeg weer eens flink uit (4-1). Tot aan het treffen met Rijnsburgse Boys had GVW nog de minst gepasseerde verdediging. De bollenstreekbewo ners hebben die reputatie echter vol komen belachelijk gemaakt. Zonder de scherpschutters Piet Haasnoot (geblesseerd) en Henk van der Zwan (geschorst) werd het lek bij GVW doeltreffend bloot gelegd. „Je moet nooit je ogen sluiten als je wint", legde Wijnands de vele veranderingen in zijn basiselftal uit. „Ik wil gewoon streven naar een zo uitgebalanceerd mogelijk team". Amateurinternational Martin Toet, die dit seizoen de libero-rol vervulde, ver wisselde tot zijn eigen genoegen stui vertje met Ruud van der Voort op het middenveld. „Met' Ruud heb ik meer snelheid in de achterste lijn", verde digde Wijnands die zet. „Wij spelen nogal eens één tegen één in de verdedi ging en zijn dan kwetsbaar als de te genstander veel diep speelt. Ik wil daarom bekijken of het zo beter kan. Martin Toet is bovendien beweeglijk en meestal aanspeelbaar op het mid denveld". Cas Zwaan, deze competitie als lin kervleugelverdediger gestart, werd voorts op de linksbuitenstek gepos teerd, terwijl Koen Wiefferink Zwaan's positie innam. Ten slotte ontbrak ook Jan Hogewoning (geblesseerd). De oud-Oegtgeest speler zal er een zware kluif aan hebben om zijn plaats te her overen. Zijn vervanger, de uit het Rijnsburgse voetbalarchief gehaalde Wil Groenendijk, stond aan de basis van de zege. Hij was het ook die zijn vinger in het lek van GVW prikte. Groenendijk maakte heel handig ge bruik van de ruimte, die hij kreeg van GVW-spelmaker Piet van de Boven- kamp. De Veenendaler koesterde te veel aanvallende inspiratie en kreeg daarvoor in de eerste helft de rekening gepresenteerd. Groenendijk reikte voor de rust drie doelpunten op een presenteerblaadje aan. Al na vier minuten gaf Groenendijk een strakke en lage voorzet, die sluitpost Jaap Dillen in tweede instantie los liet. Invaller Driebergen reageerde attent 0-1. Amper een kwartier later plaatste Groenendijk de bal opnieuw laag in de GVW-doelmond. Weer tastte de voormalige Wageningen-doelman mis. Voor Cas Zwaan was het toen kinder werk om te scoren: 0-2. De Veenen- daalse doelman voelde toen al dat hij de sigaar was en viel daarom gebles seerd uit. Ook zijn vervanger, de zwaarlijvige en bebrilde Richard van Zeist, kon een dreigende afgang niet voorkomen. Ook hij was kansloos bij een door de Rijnsburgers gekopieerde derde treffer (lage voorzet Groenen dijk, waarbij het voor Arie van Dijkeen koud kunstje was om te scoren). Na de rust trachtte GVW-trainer Schans met enkele 'noodingrepen' het publiek nog een aanvaardbaar produkt voor te schotelen. Hij gokte daarbij op Jan Groenendijk. De gepasseerde ex- prof (Schans:..Hij is totaal de kluts kwijt, omdat hij de hoge verwachtin gen die hij heeft gewekt niet kan waarmaken") bracht samen met de naar het middenveld gedirigeerde Jan Diteweg wat meer leven in de brouwe rij. De Rijnsburgse voorsprong kwam evenwel niet meer in gevaar. Daarvoor stuntelden de GWV-ers te veel op de beslissende momenten. Nadat de krui sing van paal en lat een doelpunt van Wil Groenendijk in de weg had ge staan. was de Rijnsburger zeven minu ten voor tijd gelukkiger met een diep tepass op Peter Hogewoning. De jeug dige rechterspits legde Van Zeist in de luren en schoot zijn ploeg vervolgens naar 4-0. Twee minuten voor tyd gaf Piet van de Bovenkamp (na rust als linksbuiten opererend) de stand een iets draaglijker aanzien: 1-4. GVW-coach Schans kon naderhand dan ook concluderen dat zyn ontdek kingstocht naar de ideale formatie niet over rozen gaat. „Ik sta op een kruis punt tussen goals voorkomen of ma ken. Tegen Rijnsburgse Boys heb ik voor dat laatste gekozen". En dat ging dus duidelijk mis... HERMAN POOS

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17