v 15-95^ "N/l 7-95^ Onderzoeker stelt orde op zaken in chaos van dieetvoorschriften 6.95 9.95 5.95 9.95 2,95 v: 5.95 14.95 19.95 29.95 ^662 4.95/ 19.95^ HAARLEMMERSTRAAT 165 HAARLEMMERSTRAAT 158-164 DIAMANTPLEIN 9 LEIDEN Voor gezellige avonden is deze aardewerk party-egel om uw borrelhapjes in te steken Schlemmertopf. Braden zonder boter of vet Smaak en aroma blijven bewaard. Onze prijs Wit aardewerk koffiepot met bijpassend rechaud samen voor Handigeglazen voorraadpottenmet kurk deksel en houten lepel. 500 cc. 3.95 V 1000 cc. Boodschappentas in aktueel ruitdecor en voor zien van geldtasje. KL Taartgerechtenstolp. Houdt taart, vlaai en salades geruime tijd vers en stofvrij. Voorraadpotten met luchtdichte klemsluiting met de opschriften: vermicelli 2.95 macaroni 4.95 spaghetti 6.95 !»H« ^^66 Decoratie voor de keuken: wit aardewerk met zwarte tekst: zout 4 O QC doos I MB WW pollepelvaas%7a 9 5 Cassette-caroussel Voor 20 cassettes met doosje of 32 cassettes zonder doosje. In fuméekleur_ f\!e< klP Neem geen risico met kleine kinderen en beves- tig boven aan de trap dit handig uitschuifbare hekje. Zelfklemmend. dus géén geschroef! Onze prijs v r v r p---** f Wasmand, zwaar uit gevoerd in drie maten verkrijgbaar en 4 9b95^ Grappige aardewerk dierfiguren met ruimte om plantjes in te zetten. Prijs Baro- en thermometer praktisch bij elkaar op eikengekleurde plank HAARLEMMERSTRAAT 165 HAARLEMMERSTRAAT 156-160 DIAMANTPLEIN 9 LEIDEN Wissellijsten in diverse maten met eenvoudig klemmechanisme. 30x42cm 14,95 24*30 cm 9,95 21 x30 cm 8,95 18x24 cm 6 95 947 ^4 In Nederland bestaat op het ge bied van de dieetvoorschrif ten een grote chaos. Er is nauwelijks enige systematiek te bespeuren in de tientallen verschillende soorten diëten. Maar al te veel artsen schrij ven hun patiënten dieten voor naar eigen inzicht en voor keur, omdat er weinig duide lijkheid bestaat over wat nu precies de medische eisen zijn waaraan de diëten moe ten voldoen. Vaak berusten deze voorkeuren en inzichten dan ook slechts voor een deel op medische gronden. Voor deze zeer ongewone situa tie reikt Joop Swieringa, 35 jaar en wonende in Nieuwe- gein, in zijn proefschrift „Ra tionalisering van de dietiek" een oplossing aan. Op dit on derzoek is Swieringa, op dit moment werkzaam als waar nemend directeur van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding, onlangs aan de Landbouwhogeschool te Wa- geningen gepromoveerd. Het onderzoek omvat een uit gebreide inventarisatie van de huidige situatie, waarvoor hij een eenvoudig alternatief heeft bedacht. Daarnaast zijn de aanbevelingen uit het proefschrift voor een belang- ïijk deel op hun bruikbaar heid beoordeeld in een aantal ziekenhuizen. Achtentwintig instellingen namen op vrij willige basis deel aan dit pro ject, dat gefinancierd werd met een subsidie die het Voorlichtingsbureau voor de Voeding hiervoor in 1976 van het ministerie van volksge zondheid en milieuhygiëne ontving. de krant helpt u op weg team en de Westduitse kampioen Vfi Gummenbach eindigde in een 21-20 zege voor de Westduit- se ploeg. TURNEN - De Nederlandse he- renjeugd heeft een ontmoeting met de Engelse jeugd gewonnen: 226,95 punten tegen 215,55. Zoe- termcerder Ron Lamboo won inet overmacht het individueel klassement PAARDENSPORT - Henk Nooren heeft het jachtspi ingconcours van het internationale concours hippique in West-Bcrlijn gewon nen. Met Opstalan versloeg hu in de barrage Hugo Simon met Answer. HOCKEY - De huidige nationale hockeyselectie heeft een duel met oud-Oranje met duidelijke cijfers gewonnen. De oud-inter nationals kregen met 1-7 klop. ZAALVOETBAL - Nederland heeft in Deurne gelijkgespeeld tegen de Belgische selectie. Bij rust leidde Nederland met 0-2. In de laatste vijf minuten sloeg Bel- flè terug. Uit vrees voor nieuwe aardschokken, bracht de bevolking van het door aardschokken getroffen gebied in Zuid-Italië de nacht in de openlucht NIEUWEGEIN - De 35-jarige Joop Swieringa uit Nieuwegein („maar ik ben een geboren Fries", zegt hij) studeerde economie in Rot terdam. Na zijn studie werd hij als econoom verbonden aan het Nationaal Ziekenhuisinstituut in Utrecht. Dat was tien jaar gele den. „En daar", zegt Swieringa, „werd ik geconfronteerd met de chaos op het gebied van dieetvoorschrif ten. Elke arts schreef zijn eigen dieet voor. Gevolg een geweldige hoeveelheid potjes in de keuken. Patiënten met dezelfde kwaal kregen een ander dieet. Dat was afhankelijk van de arts. Het ver wonderde patiënten dan ook al tijd dat ze voor hun zelfde kwaal van de ene arts dat dieet en van de andere arts dat dieet kregen. Ook de samenwerking van de arts met. de diëtist of diëtiste was soms ver te zoeken". NAPELS - Dit tien verdiepingen hoge flatgebouw stortte door de aardbeving van gisteravo puin moeten nog talloze slachtoffers liggen. Reddingsploegen zoeken naar overlevenden. Swieringa, met zijn gevoel voor „organisatie", dook in de materie en wilde in die chaos wel orde op zaken stellen. Aanvankelijk gaf dat wel wat problemen. „Als niet- medicus", zegt Swieringa, „kom je toch enigszins op hun terrein". Aan de andere kant waren vele artsen blij dat iemand zich om het probleem bekommerde. Velen van hen zagen het dieet- probleem ook niet meer zit ten. „Laat ik voorop stellen", zegt Swie ringa, „dat de arts de medische eisen van een dieet bepaalt. Daar torn je natuurlijk niet aan. Het gaat erom wat er daarna volgt". Een van de belangrijkste uit gangspunten van Swieringa is de ziekenhuispatiënt een beter ver zorgd „menu" te offreren. Hij geeft een praktisch voorbeeld. „De arts schrijft een patiënt een zoutloos dieet voor. Gevolg, die patiënt krijgt alles zonder zout, moeilijk te verteren maaltijden. Maar het gaat in wezen helemaal niet om zout. Een zoutloos dieet is dan ook een verkeerde term. Die patiënt mag geen natrium gebruiken en dat wordt dan ver taald in zout. Het probleem is dat een arts vaak niet weet hoeveel natrium er in bepaalde produk- ten zit. Wat zout in vlees is niet erg, als je daarnaast geen melk drinkt. Het gaat om de juiste ver houding. Als je die weet, bespaart dat de patiënt veel narig heid". Doel van Swieringa was vervolgens om de enorme variëteit diëten te normaliseren. Er kwam een stu diegroep met Swieiinga die om de tafel ging zitten met een aantal artsen. „Daar viel het al op", zegt hij, „dat sommige artsen meer ei sen stelden dan medisch noodza kelijk was". Die eerste onderzoe ken mondden tenslotte uit in een professionele aanpak. Hij werd benoemd tot waarnemend direc teurvan het Voorlichtingsbureau voor de Voeding in Den Haag. Kreeg drie medewerkers toege wezen. Kreeg subsidie en ging aan de slag. Het resultaat is vervat in zijn proefschrift waarop hij de zer dagen is gepromoveerd. Daarin rekent hij rigoreus af met de verwai ring die er is rondom de diëten. Swieringa: „Er werden verschil lende indelingsprincipen van dieten door elkaar gebruikt. Zo zijn het Meulengracht-dieet, het Sippydieet en het Snapperdieet genoemd naar de „uitvinder" er van. Een andere indeling is het vermelden van de kwaal waar voor het dieet gebruikt wordt, zo als het ulcusdieet, het diabetes- dieet, het kichtdieet en het hepa- titisdieet. Schiet een van deze in delingen te kort, dan wordt er maar een fantasienaam verzon nen. Op de laatste wijze zijn na men ais schommeldieet, ritme- dieet en mestkuur in omloop ge komen". Het principe van de indeling van Swieringa is gebaseerd op het aanduiden van een of meerdere voedingsstoffen (eiwitten, kool hydraten, vetten en mineralen) waarin de dieetvoeding afwijkt van een normale voeding. Van deze voedingsstoffen wordt dan vermeld of het om een beperking, een verrijking, een totale verwij dering of om vervanging gaat. VLEDRIJDEN - Heiman Zuider duin uit Lisse heeft in zijn woon plaats een veldrit ovei 20 kilome ter op zijn naam geschreven. Cor van der Hulst (Zoeterwoude) werd tweede, Michel Schalke uit Nooldwijkerhout derde. VELDRIJDEN - In Valkenswaard won Reinier Groenendaal een veldrit over 24 kilometer, Frans Francissen eindigde als tweede, de Westduitser Klaus Peter Tha ler derde. ROLHOCKEY - Spanje is in Chili wereldkampioen rolhockey ge worden. Nederland, dat in de laatste ontmoeting Portugal ver sloeg (4-2) eindigde als zesde. ZAALHANDBAL - "Zaalhandbal- stenen van de wereld" hebben ruim 220 duizend mark bijeen ge speeld ten bate van de voormali ge Westduitse international Dcc- karm. Deze raakte in maart 1979 tijdens een Europacupwedstrijd aan het hoofd gewond en lag 131 dagen in coma. Deckarm zal nooit meer kunnen handballen De wedstrijd tussen het weield- Vertaling in de praktijk: de arts brengt zijn patiënt onder in een van de vier categorieën en geeft bovendien aan wat de maximaal toegestane of minimaal vereiste hoeveelheid van de desbetref fende voedingsstoften moet zijn. Met dit zogenaamde dieetvoor- schrift verwijst hij zijn patient naar de diëtist. Die zorgt voor de vertaling van dit voorschrift in voedingsmiddelen. Hij gaat bij voorbeeld na of het noodzakelijk is om zoutloos brood voor te schrijven bij een patient met ho ge bloeddruk, die van zijn arts een natrium-beperkt dieet voor schrift heeft meegekregen. Het is tevens de taak van de diëtist om ervoor te zorgen dat de voeding zoveel mogelijk aansluit bij de behoeften, de gewoontes en de wensen van de patient en dat er ruimte overblijft om zelfstandig te variëren. De „methode-Swie- ringa" werd in 28 ziekenhuizen en andere instellingen op zijn bruikbaarheid beproefd. Tot nu toe met succes. „In ziekenhuizen zijn voldoende diëtisten", zegt Swieringa. „daar zijn niet zoveel problemen. Moeilijker ligt het met de huisarts en zijn thuispatienten. De huis arts kan veelal niet beschikken over diëtisten. Er zijn wel diëtis ten maar velen daarvan zijn werkloos. Als de diëtisten in het ziekenfondspakket zouden kun nen worden opgenomen, dan zou het probleem grotendeels kun nen worden opgelost" Ten aanzien van de fabrikanten heeft Swieringa ook een wens. „Als ze allemaal duidelijk op hun produkten zouden zetten welke grondstoften er allemaal precies inzitten, zou dat erg makkelijk werken. Nu moet je vaak maar raden wat en in welke hoeveel heid stoffen erin zitten Bij de grote Nederlandse bedrijven is men er niet op tegen. Velen geven het al aan op hun produkten. Sommige kleinere fabrikanten willen er soms niet aan. Zijn bang om hun samenstelling prijs te ge ven. Of ze willen niet tonen dat ze „sjoemelen". Een ideale situatie zou zijn als alle EG-landen er aan zouden meewerken. Dat zie ik voorlopig nog niet zitten"

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11