"Bende" van vier in China's beklaagdenbank Beschermingscommando al spoedig paraat Persbureau valt Luns Tass aan Syrië niet naar Arabische "top Medewerkers Le Monde beticht van laster Weduwe Mao na vier jaar in openbaar De Beurs Eigenhandig is zó! Voedseltekort in Polen zal komend jaar nog toenemen Rekken straf Hess veroordeeld VRIJDAG 21 NOVEMBER 1980 Binnen tien dagen vertrek uit Israël (Van onze correspondent) DEN HAAG (GPD/ANP) - Twee joodse scholen en een synagoge in Amsterdam en een joodse school in Den Haag vormen de eerste objecten die het Israëlische par lementslid Flatto Sharon op het oog heeft voor het beschermingscommando dat hij naar Nederland wil sturen. De instellin gen werden genoemd door Zwi Wilder, een medewerker van Sharon, die gister avond in ons land aankwam om de komst van de commando-eenheid voor te berei den. Binnen tien dagen zal een eerste eenheid in ons land aankomen. Zij zal bestaan uit vier Israëlische en twee Nederlandse vrijwilligers die speciaal voor hun be- schermingstaak zijn opgeleid door de Is raëlische bewakingsdienst Ben Nital. Zij zullen niet gewapend zijn. Het is de bedoeling dat aan joodse instellin gen en aan individuele joden die daarom vragen bescherming te geven, met name tegen neo-fascistische groeperingen. Sha- rons secretaris Gilbert Amar rekende gis teren in Jeruzalem voor dat er in ons land zo'n 200 tot 300 van dergelijke groepen moeten bestaan, Hun gelederen worden versterkt met Palestijnen en sympathi santen van de Palestijnse zaak. zo zei hij. De dienst vreemdelingenzaken van het mi nisterie van justitie ziet momenteel geen aanleiding de secretaris van het Israëli sche parlementslid Flatto Sharon de toe gang tot ons land te weigeren, mits deze bij aankomst aan de gebruikelijke voor waarden - geldige papieren, voldoende geld voor verblijf en terugreis - voldoet. De secretaris, Zwi Wilder, is gisteren op Schiphol aangekomen om in ons land voorbereidingen te treffen voor de vor ming van een commando-eenheid van zes tot tien man die de joodse gemeenschap in ons land moet beschermen tegen anti-se- mitische acties. PARIJS (AFP) dacteur van avondblad La De hoofdre- het Parijse Le Monde, Jae- ït, en een mede werker van dit blad. Philippe Boucher, zijn gistermiddag officieel in staat van beschul diging gesteld wegens "aan tasting van het gezag en de onafhankelijkheid van de rechterlijke macht". PEKING (AFP, UPI, Reuter) - Het proces tegen de zoge naamde "bende van vier" en zes andere voormalige Chi nese leiders is gisteren in Peking begonnen. In het proces staan Mao's weduwe Jiang Qing en drie andere leiders uit de periode van de Culturele Revolutie terecht. Mao's weduwe Jiang Qing. zoals zij gisteren op tv-beelden van het proces te zien was. (ADVERTENTIE) Venter veel nisuws overdoe-het-ïdf materialen Ti -gereedschappen .woningverbetering, woningonderhoud, sanitair, auto,binnen-en buitentuinen, handwerken,handenarbeid, modelbouw, 27 WC, hobbies. Alles over energiebesparing. Kampioenschap scheepsmodelbouw. Bcursbingo metKXOOO pr^Jxen TC biljetten op vde stations! De beurs is open van 11.00-17.00u en 19.00-22J0u. Zat en ton. 11.00-17.00u. Uk 23 november Moy'Rotterdam Ook staan vijf medewerkers van Mao's gedoodverfde opvolger Lin Biao terecht. Lin Biao zelf verongelukte destijds na een mislukte poging tot een staats greep, bij een vliegtuigongeluk. Mao's weduwe verscheen tijdens het proces voor het eerst sinds vier jaar in het openbaar. De Chi nese televisie zond beelden uit van het proces. Jiang Qing staat terecht op be schuldiging van "contra-revolu tionaire misdaden". Zij kan ter dood worden veroordeeld. De drie andere leden van de bende van vier, Wang Hongwen, Zhang Chunqiao en Yao Wenyuan, wor den er van beschuldigd Mao te hebben willen vermoorden en plannen te hebben beraamd tot een burgeroorlog. De voormalig secretaris van de Mao Chen Boda wordt eveneens "contra-revolu tionaire misdaden" ten laste ge legd. De vijf medewerkers van Lin Biao worden ervan beschuldigd met Lin Biao, diens vrouw en zoon een staatsgreep te hebben be raamd. Het speciale hof bestaat uit 35 rech ters die zijn verdeeld over twee tribunalen. Er is een burgerlijk tribunaal, dat de bende van vier en Chen Boda berecht. Het ande re, militair, zal de vijf generaals berechten. De plaats van het pro ces is officieel geheim gehouden, maar waarnemers in Peking me nen dat het plaats heeft in het Museumpaleis. Het enorme ge bouw aan het Plein van de He melse Vrede wordt zwaar be waakt en honderden personen verzamelden zich ervoor. Het ge bouw ligt vlak bij de poort naar de verboden stad, waar een groot portret van Mao hangt. Meer processen Er zijn trouwens tientallen verdere processen tegen vroegere leiders van de culturele revolutie te ver wachten, zo is donderdag in Pe king meegedeeld door de open bare aanklager van het speciale hof. Het speciale hof, aldus de aanklager, zal deze tien "hoofd schuldigen" berechten, maar hun "medeplichtigen" zullen apart woeden behandeld. In de aan klacht worden er hiervan in totaal al zestig genoemd. Door haar huwelijk met Mao klom Jiang Qing op van een arme actri ce tot een van 's werelds machtig ste vrouwen, die het culturele le ven in China dicteerde. Maar na de dood van haar man kwam zij ten val, werd zij beschimpt en er van beschuldigd dat zij poogde zichzelf tot keizerin te maken. Jiang Qing trouwde Mao in 1939. Na de dood van Mao werd zij zo wel aangevallen om haar ambitie als om haar privé-leven. Terwijl zij in het openbaar een pleidooi hield voor puriteins gedrag, schiep zij er behagen in zelf wes terse kleren te dragen, te kijken naar speciaal ingevoerde weste lijke films en exotisch voedsel te eten, aldus de critici. Dit is gebeurd op verzoek van de minister van justitie. Alain Peyrefitte. De klacht heeft be trekking op vijf artikelen die tussen december 1977 en ok tober van dit jaar in Le Monde zijn verschenen. De Internationale Federatie van Journalisten (FIJ) heeft in middels in brieven aan presi dent Giscard d'Estaing en minister Peyrefitte uiting ge geven aan haar bezorgdheid over de gerechtelijke stappen tegen Lc Monde. De federatie waarvan 97.000 journalisten in de gehele wereld lid zgn. brengt hulde aan het blad dat 'de beste journalistieke tradi ties vertegenwoordigt". In zijn brief aan Peyrefitte schrijft de secretaris generaal van het FIJIedereen kan de irritatie begrijpen welke de rechtsrs voelen die menen dat de pers hun onvoldoende eerbied toont. Maar op welk gezag kan een rechterlijke macht zich beroepen die aan journalisten verbiedt hun mening te geven over de wijze waarop deze macht functio neert WASHINGTON (Reuter)- President Carter l eeft gisteren zijn aanstaande opvolger, Ronald Reagan en diens vrouw Nancy ontvangen op het Witte Huis in Washington. l oog in oog met elkaar sinds hun Na het bezoek zei Reagan dat Carter "uitermate beminnelijk" was geweest en dat hij erg gelukkig was met de wijze waarop zich de overgang van het ene naar het andere bewind voltrok. Jimmy Carter omschreef zijn gesprek van tweemaal zo lang als was voor zien als "uitermate plezierig en produktief' .Hij voegde eraan toe dat hij tot 20 januari - de dag van Reagans inauguratie - alle verantwoorde lijkheden van het presidentschap blijft dragen. WVWWyVv'WvViAAVWiA^/ Duizenden wonen mis Franco bij MADRID (DPA) - Ongeveer 30 000 mensen hebben gisteren in de "vallei der gevallenen" een mis bijgewoond voor Franco, die pre cies vijf jaar geleden overleed. Tot de aanwezigen behoorden de weduwe van het voormalige Spaanse staatshoofd, zijn doch- terCarmenen haar echtgenoot en een groot aantal hoge officieren en oud-ministers uit regeringen onder Franco Leden van de Guard ia Civil zorg den voor de bewaking tijdens de herdenkingsplechtigheid. die zonder noemenswaardige inci denten verliep De aanwezigen riepen beledigingen aan het adres van de huidige Spaanse re gering en riepen het leger op de macht over te nemen. (ADVERTENTIE) MOSKOU (AFP) - Het Sowjetpers- bureau TASS heeft gisteren een zeer hevige aanval op de secreta ris-generaal van de NAVO. Jo seph Luns. gedaan. Het persbu reau beschuldigde hem van een "nazi"-verleden. Luns die "zich nu een vriend van Polen noemt heeft de onafhan kelijkheid van de land ertrapt toen hij het Hitler-Reich diende" "Hij begon zijn loopbaan in het begin van de jaren dertig met het toetreden tot de Nederlandse na zi-partij" voordat hij "een actief strijdende nationaal-socialist werd in 1933, toen Himmler het eerste concentratiekamp in Da chau had gebouwd". De zorg die Luns nu om Polen toont is "een schaamteloze farce die alle re cords van huichelachtigheid slaat" In hetzelfde artikel keert TASS zich tegen "de reactionaire imperialistische kringen die wil len profiteren van de moeilijke toestand in Polen en zich mengen in de binnenlandse aangelegen heden van dat soevereine socia listische land". Luns heeft gisteren in een rede bij de opening van een tweedaagse bijeenkomst van het NAVO-par- lement in Brussel niet gereageerd op de hevige aanval van het Sowjetpersbureau TASS. Met de woorden "de NAVO is niet opgericht om Polen tegen zijn vrienden te beschermen" her haalde Luns ten overstaan van de 172 parlementariërs uit de vijf tien NAVO-landcn, wat hij enige dagen eerder in Utrecht had ver klaard. namelijk dal de NAVO bij een Sowjetinvasie in Polen niet met militaire middelen zal reage- Ruzie met Jordanië over inmenging 99 AMMAN. JERUZALEM (DPA. AP. AFP, Reuter) - Tegen de ach tergrond van grote spanningen Jordanië en Syrië is giste- üok moet ters van buitenlandse zaken be gonnen. Er moet een gemeen schappelijke houding tegenover I bcpaijld irden Treinongeluk: twintig doden VIBO VALENTIA (AP) - Bij een groot treinongeluk in Italië (bij Catanzaro in Calabrië) zijn van morgen minstens 20 personen om het leven gekomen en 80 ge wond geraakt, aldus de politie. Een passagierstrein met bestem ming Syracuse, op Sicilië, ont spoorde en botste op enkele goe derenwagons op een zijspoor, die vervolgens door een passagiers- trein uit de tegenovergestelde richting werd geraakt. gesteld conferentie die 25 november wordt gehouden, en waaraan Sy ne waarschijnlijk niet meedoet. Syrië beschuldigde Jordanië er gis teren van. opleidingskampen voor de Moslim-broederschap in stand te houden en de organisatie te betalen om aanslagen in Syrië te plegen en de regering ten val te brengen. Op de Syrische televisie werd een "ooggetuige" geïnter viewd, die de opleidingskampen zou hebben bezocht. De Israëlische televisie berichtte gisteravond dat Jordanië in de loop van de dag troepen naar grens met Syrië zou hebben ge stuurd. Demonstratie Ongeveer 100 Arabische jongeren zwaaiend met Palestijnse vlag gen hebben gisteren geprobeerd een mars te houden door Jeruza lem, uit protest tegen de Israëli sche bezetting van de Westelijke Jordaanoever. De demonstran ten werden door de politie uit eengedreven. Tien jongeren wer den gearresteerd, meldde de Is raëlische radio. De mars begon bij de poort van Damascus, een van de voor naamste toegangen tot het oude deel van Jerusalem, gelegen in de Arabische sector van de stad. Op de bezette westelijke Jordaan oever verlieten studenten hun onderwijsinstellingen, richtten wegversperringen in en rond de plaats Ramallah op en gooiden stenen naar Israëlische voertui gen. Leerlingen probeerden een school in Ramallah in brand te steken maar het vuur werd spoe dig geblust, aldus genoemde kringen. De demonstranten protesteerden tegen het verwonden door ge weervuurvan negen leerlingen in Ramallah en Bethlehem tijdens ëlische militairen *n gebruikt tegen ongewapende alestijnse studenten. Israëlische stafchef. Rafael Ei n, zei dat de Israëlische solda opge eder istig de regels die voor dergc ijke incidenten gelden. De dc nonstrantcn worden alleen in d< ionen geschoten nadat zij ziel net gestoord hebben aan waar chuwingsschoten in de lucht. Suzuki ST 90 de ruime 5-deurs. Compacte, vlotte deur-tot-deur-besteller (2 schuif deuren, grote achterklep) met zuinige 4-cilinder motor, grote vlakke laad vloer (1 72m x 1.25m) eh veel extra's f 7950 - excl. BTW (f 9381.- incl. BTW). 12 maanden garantie. rï suzuki Groenland wil Nederland voor de rechter KOPENHAGEN (DPA) - Groen land overweegt Nederland voor het Europese gerechtshof te da gen vanwege het verbod op de invoer van robbenvellen. zo heeft premier Jonathan Motzfeld giste ren in Kopenhagen tegenover journalisten verklaard. Volgens de premier leeft een kwart van de rond 50.000 Groenlanders van de robbenvangst. Zij doden naar zijn zeggen per jaar slechts 70.000 volwassen dieren en brengen daardoor het voortbestaan van de soort niet in gevaar. De eskimo's eten het vlees en verkopen de vellen. De onder leiding van de Franse filmster Brigitte Bardot op gang gekomen actie tegen de jacht op robben heeft volgens Motzfeld reeds grote verliezen doen ont staan. WARSCHAU (GPD AFP ANP) De Poolse voedseltekorten zullen het komende jaar alsmaar groter worden. Pas over een aantal jaren is er hoop op enige verbetering. Dit was de trieste balans die de ministers van landbouw en voed selvoorziening gistern aan het Poolse parlement, de „Sejm", voorlegden. Miljoenen tonnen aardappelen, graan, suikerbieten en oliezaad zijn door de slechte en natte zo mer en het tekort aan verdel gingsmiddelen verloren gegaan. De boeren hebben het vee. waar voor ze niet genoeg voer hebben, laten slachten Hierdoor zal het vleestekort volgend jaar nog er ger worden. Dc enige troost die de ministers de Poolse consu ment konden geven, was het uit zicht op een beetje meer boter en jam om het dieet van droog brood aantrekkelijker te maken, maar dat gebeurt niet meteen. De mi nisters lieten duidelijk blijken dat die verbetering met een beetje geluk pas over een paar jaar te verwachten is. Minister Leon Klonica van land bouw hield de leden van de Sejm voor dat het niet van werkelijk heidszin getuigt, snel een ingrij pende verlx-tering te verwachten in de voedselsituatie. Hij kondig de aan dat de grond ter beschik king moet komen van degenen die er het best mee omgaan. In de praktijk zijn dat de particuliere boeren, die veel hogere opbreng sten per hectare tot stand bren gen dan de mensen die werkzaam zijn in de gecollectiviseerde sec tor van de landbouw, die overi gens maar twintig procent uit maakt van de totale Poolse land bouw. Uit regeringskringen in Parijs is gisteren bekend geworden, dat Frankrijk bereid is Polen finan ciële hulp te verlenen. Vandaag komt de Poolse vice-premier, Mieczyslau Jagielski, in Parijs aan om de Franse regering om hulp te vragen en volgens de zegslieden staat deze. daar wel willend tegenover Verwacht wordt dat Jagielski om nieuwe kredieten voor de aan- STRAATSBURG (AP) - Een aantal leden (uit alle partgen) van het Europese Parlement veroordeelt voortzetting san de gevangenis straf van de 80-jarige Rudoll Hess •oi dl LI lit rdeeld De lede olutie indu ral a i het s opd.l Bir Zeit gedurende inoedeluk begin volgend jaar rdt behandeld resolutie wordt de Russische lering ervan beschuldigd dat tegen vrijlating van Hess uit de st herlijn.se Spandau-gcvan- kunnen handhavt Iless stond ook als tw ring kandidaat om volgen In 1941 vim Schotland, en werd leerd H die behalve de koop van graan, halffabrikaten en kapitaalgoederen zal vr,.gen alsmede om nieuwe aflossmgs- regelingen voor Poolse schulden aan Frankrijk. In Parijs wordt het kenmerkend geacht dat Jagielski voor de besprekingen met de Franse regering is uitgekozen. Hij is een van de belangrijke figu ren in Warschau geworden door zijn optreden tijdens de stakin gen van de afgelopen zomer in Gdansk. Hoeveel geld Polen nodig heeft kon men in Parijs niet zeggen. Het gaat in elk geval om een zeer groot bedrag dat al op korte ter mijn nodig is. Rechtbank Paramaribo veroordeel 1 verdachten PARAMARIBO (ANP) - De recht bank in Paramaribo heeft giste ren uitspraak gedaan in de zaken van acht personen, die ervan be schuldigd worden betrokken te zijn geweest bij de zogenaamde "tegencoup Ormskerk" begin mei van dit jaar De zwaarste straf, vijfjaar, kreeg de ex-mmister Johan Kasantaroeno. Hij was met Ormskerk het brein achter de coup geweest. Kasanta roeno werd bij verstek veroor deeld, omdat hij kort na het mis lukken van de staatsgreep naar Nederland vluchtte. Eveneens bg verstek werd veroordeeld Roy Bott Hij kreeg een gevange nisstraf van vier jaar opgelegd. Bottse was destijds officier in het Surinaamse leger en zou zich nu ook in Nederland bevinden. De derde verdachte was dc Neder lander Johannes Krol. De recht bank veroordeelde hem tot een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek Krol was eind apnl in contact gekomen met Ormskerk, die hem voorstelde mee te doen aan de coup. De enige vrouw in deze zaak. Virgi nu Hntim.in wrrd veroordeeld tot een gevangenisstraf van ne gen maanden, waarvan dnc voorwaardelijk en met aftrek van voorarrest Zij was een vriendin van Roy Bottse en zou hand- en spandiensten voor haar vriend hebben verricht Hein Kasanta- roeoo, dc vader van de ex-irdnia- ter. kreeg een gevangenisstraf i half jaar opge- iderhaiidelmgei len met het W. - nlijk de Rosse legd. et aftr< Hij had i de aanhangers van de p> partg van zijn zoon warm ken voor de staatsgreep.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9