Tuymnan kondigt ~3xtra verhoging NS-tarieven aan "Volvo dealer word je niet zomaar." jiximu Agent schiet razende man dood Niet-rokers eisen rookverbod in openbare gebouwen YYD akkoord met voorstel Albeda Gordels op achterbank kamerleden boos en verbijsterd Nederland verzoekt Duitsland uitlevering oorlogsmisdadigers KRAKERS VERSTOREN PVDA-VERGADERING llJDAG 21 NOVEMBER 1980 DEN HAAG (ANP) - Op het departement van verkeer en waterstaat wordt gewerkt aan voorschriften die verplichten tot het dragen van autogordels op de achterbank van personenauto's. Dit blijkt uit het schriftelijk antwoord van minister Tuijnman op vanuit de Tweede Kamer gestelde vragen bij de behandeling van de ver- keersbegrotingvoor 1981. In dat antwoord wordtuiteengezet.dat een dergelijke draagverplichting 30 tct 50 doden per jaar zou besparen. Ook wordt gestudeerd op maatregelen op het gebied van verlich ting en reflectie. Minister Tuijnman wijst er wel op. dat gewaakt moet worden voor het gevaar, dat voertuigen steeds meer lichten gaan voeren, zonder dat vaststaat in hoeverre de verkeersveilig heid daarmee wordt bevorderd. In principe is beslist tot invoe ring van een rode reflector voor bromfietsers. Ook zijn er plannen in de week tot reflecterende banden bij fietsen. DEN BOSCH (ANP) - Een agent van de Bossche gemeentepo litie heeft gisteren een 29-jari ge inwoner uit die stad dood geschoten. Het slachtoffe was met twee agenten in ge vecht geraakt, nadat de i der van de man de hulp van de politie had ingeroepen toen zij naar de woning van haar zoon ging om de huisdieren te verzorgen. Zij vertelde de po litie dat haar zoon erg agres sief kon zijn en dat ze bang was om het huis alleen te be treden. Twee agenten begeleidden de vrouw naar de woning en trof fen er de man aan, die rustig op zolder zat. Na een kort heen-en-weer-gepraat werd de man plotseling razend, waarna een vechtpartij ont stond. De man vluchtte toen naar beneden, maar bij de buitendeur wist éen van de agenten de man te pakken te krijgen. Hierop greep de man een stiletto en stak de agent in diens hals. Terwijl de andere agent bij de deur arriveerde rende de man weg. keerde na tien meter om en kwam met getrokken stiletto weer terug. Tir»nrr»r» areep één van de agenten zijn pistool en vuur de drie kogels af. Volgens de woordvoerder van de politie overleed de man ter plaatse. Het slachtoffer, van wie bekend was dat hij aan drugs was ver slaafd. stond al enige weken onder toezicht van een maat schappelijke wijkdienst, ter wijl ook andere sociaal-maat schappelijke diensten over hem waren ingelicht. Met name de agressiviteit van de man vergde veel begeleiding. Dat was ook de reden dat zijn moeder, die tot voor kort met hem samenwoonde, enige tijd De agent die in de hals werd ge stoken, kon na behandeling in een ziekenhuis in Den Bosch weer naar huis. Zijn naam en die van zijn collega werden piet bekendgemaakt. Ook wilde de politie de naam van het slachtoffer niet be kend maken, ook al omdat de rijksrecherche een onderzoek naar de zaak zal instellen. In verband met dit onderzoek kon ook niet worden onthuld wie van de twee agenten de schoten had afgevuurd. VOLi >EN HAAG (GPD) - Minis ter Tuynman van verkeer wil de NS-tarieven extra verhogen met 4 procent per 1 mei volgend jaar. *90 e opbrengst is voor de opheffing van de knelpunten in het NS-net. De Tweede Kamer heeft op dit gisteren gelanceerde voorne- men met verbijstering gerea- geerd. CDA'er Cornelissensprak van „een overval", waarover hij „een uitvoerig debat wil. Mede y-phierop stelde kamervoorzitter Dolman stemming over de be groting van verkeer en water- staat uit van volgende week tot 16 december. -4? verhoging die Tuynman wil staat los van de jaarlijkse, die ge woonlijk in september of oktober van kracht wordt - ook volgend jaar. Tuynman schat de op brengst van de vier procent op 15 miljoen gulden in de acht reste rende maanden van 1981 en een 25 miljoen over 1982. Deze bedra gen komen, blijkens de schrifte lijke informatie die gisteren aan de Kamer werd verstrekt, over een met de schattingen van JNS. e minister verwierp daarmee de suggesties van de socialist Cas- tricum, die vijf miljoen gulden /an het Rijkswegenfonds wilde Dverhevelën naar NS, en van Cornelissen die een zelfde bedrag iit de opbrengsten van NS zelf /ilde reserveren. Zulke bedra gen zijn veel te klein, en boven- iien is in latere jaren steeds meer lodig, aldus Tuynman. De NS schat voor 1983 reeds 50 miljoen gulden nodig te hebben, jaarlijks jplopend tot 130 miljoen in 1987. „Alleen dan kan het reizigersver- Évoer per trein groeien", aldus Tuynman. lij sloot uit dat de benodigde mid- delen gevonden konden worden IVEERRAPPORTEN van gisteravond 20 uur ij half bew. geheel bevv. half bew. half bew. half bew. binnen de begroting van verkeer en waterstaat zelf. „Het is daar geen zoete inval", aldus Tuyn man, waarop Castricum terug riep dat zijn tariefsverhoging meerweg had van een zure uitval. Een zeer boze Cornelissen vond dat Tuynman hiermee wel heel onbehoorlijk had gehandeld. „In heel het uitvoerige overleg dat we eerder over de knelpunten heb ben gehad, heeft de minister met geen woord over een extra ta riefsverhoging gerept. Ik wil er eerst fractieberaad over voeren, maar ik kan al wel zeggen dat ik zo'n tariefsverhoging volstrekt afwijs" Tuynman bleef echter voet bij stuk houden. Van zijn collega's van fi nanciën en van economische za ken had hij al de instemming in zijn zak en de inhaalmanoeuvre was onvermijdelijk om de in vele jaren verwaarloosde infrastruc tuur van NS in de jaren '80 weer op peil te brengen. Overigens wil hij de abonnementhouders zo veel mogelijk ontzien, er en pas sant op wijzend dat de recente groei wel uitwijst dat een tariefs verhoging blijkbaar geen vervoer afstoot - zoals altijd wordt ge zegd. Op de uitvoerige en gevarieerde verwijten die Tuynman woens dag had moeten incasseren over zijn gebrek aan beleid en maatre gelen reageerde de bewindsman gisteren met een simpel: er is geen geld en daarom kan er niks gebeuren. Minister Tuynman weigerde de Tweede Kamer enige toezegging te doen rond de Westerschelde- oeververbinding. Hij wilde niet ingaan op de eis van de Kamer om niet met lege' handen het nieuwe overleg met Zeeland te beginnen. Dat overleg staat, al dus Tuynman bij de behandeling van zijn begroting in de Kamer, voor woensdag 10 december op de agenda. De bewindsman gaat wel, gesteund door de bijna ka merbrede motie, opnieuw het kabinetsberaad in om te pogen meer rijkssteun voor de brug- tunnel los te krijgen, maar hij was niet optimistisch. DEN HAAG - Enige honderden Nederlandse vrouwen hebben gisteren weer gedemonstreerd uit solidariteit met de Argentijn se moeders die ijveren voor dui delijkheid over hun vermiste kinderen. De Nederlandse vrou wen liepen met spandoeken door Den Haag en hielden stil voor de Argentijnse ambassade. Volgen de maand zullen zij daar weer verschijnen. AMSTERDAM (ANP) - Ongeveer honderd krakers hebben gister avond een vergadering van het gewestelijk bestuur van de PvdA in het Amsterdamse Artis ver stoord. Geschreeuw, het voort durend grijpen van de microfoon en tenslotte het gooien van enige rookbommen noopten het ge westelijk bestuur de vergadering voortijdig te sluiten. Het bestuur heeft zich in een verklaring over het gebeurde "teleurgesteld en verontwaardigd" getoond. De krakers verklaarden na afloop, dat "reële inbreng" van hun kant (ADVERTENTIE) leelen lelde Helder 'tterdam 'lissingen luid Limburg berdeen arcelona 'Ordeaux rank fort lagen furt .openhagen lallorca lunchen )slo 'asa Blanca bew half bew. geheel bew. onbewolkt half bew. geheel bew. half bew. onbewolkt "0 2 mist 10 0 zwaar bew. 14 0 half bew. 16 0 onbewolkt 21 0 licht bew. 19 0 zwaar bew. 13 0 zwaar bew. 18 0 half bew. I 6 onbewolkt lb regen 3 geheel bew. 6 licht bew 11 half bew. 23 onbewolkt 25 zwaar bew licht bew Er wordt gekeken naar ervaring en instelling. Volvo verlangt dat je bereid bent de speciale Volvo cursussen en trainingen te volgen. Dot je op de hoogte bent en blijft van nieuwe ontwikkelingen; altijd de voorgeschreven onderdelen en gereedschapgebruikt Het afgebeelde stuk gereedschap b.v werd speciaal door Volvo technici ontwikkeld, om het afstellen van de ideale lucht-brandstofverhouding (C0-percentage) te vereenvoudigen Het scheelt onze monteurs in arbeidsti|d. En 't scheelt u in kosten van arbeidsloon... V.A. Reys en Zn. Hoge Rijndiik 352, Leiden, tel. 071-899307 A. Mulder B.V. Rijnsburgerweg 86 b en 103 a, Rijnsburg, tel. 01718-29302 VOLVO Als u dóórdenkt onmogelijk werd gemaakt. De krakers kwamen rond half ne gen de vergaderzaal binnen en vonden dat direct de kwestie van het gekraakte pand De Groote Wetering aan de orde diende te komen, hoewel dit pas later op de agenda voorkwam. Het geweste lijk bestuur besloot aan deze wens tegemoet te komen, maar tot een ordelijke vergadering leidde dat niet. Het werd allengs rumoeriger en toen enige rook bommen de atmosfeer verstik ten, was voor het bestuur de maat vol: de vergadering werd geslo ten. Het gewestelijk bestuur heeft naar aanleiding van deze verstoring de Amsterdamse krakers in een open brief "met klem" opgeroe pen een andere weg in te slaan. "Democratisch opererende or ganen kunnen niet onder druk van geweld tot besluiten komen", aldus de brief. Een dertigtal krakers heeft gister middag vergeefs geprobeerd het architectenbureau VDL op de Prinsengracht in Amsterdam te bewegen de samenwerking met de eigenaar G. Bakker van het kraakcomplex De Grote Wete ring te verbreken. Na een gesprek van ongeveer een uur met de di rectieleden vertrokken zij weer. Het architectenbureau heeft de tekeningen gemaakt voor de kan toren en koopflats die na sloop van de kraakpanden op het vrij komende terrein zullen worden gebouwd. De krakers lieten weten dat als de kraakpanden zouden worden ontruimd en gesloopt het archi* tectenbureau meer van hen zou horen. "En dan hebben we geen behoefte meer aan praten", zo verklaarden zij. AMSTERDAM (GPD) - De Neder landse justitie heeft de Westduit- se autoriteiten verzocht zes oor logsmisdadigers uit te leveren. Onder de zes zijn twee bekende gevallen van Siert Bruins en Au- ke Pattist. Naast deze uitleve ringsverzoeken heeft de Amster damse officier van justitie mr. L. de Beaufort, de Duitse autoritei ten verzocht de strafvervolging over te nemen van nog zes andere oorlogsmisdadigers. De misdrijven van deze 12 oor logsmisdadigers hebben in de periode 1940-'45 Nederlanders het leven gekost. De Duitse auto riteiten hebben inmiddels mee gedeeld. zelf een onderzoek te zijn gestart naar vier andere oor logsmisdadigers, los van deze twaalf. Deze vier zouden misdrij ven tegen de menselijkheid heb ben gepleegd. Een misdrijf waar ook Menton voor is veroordeeld tot 10 jaar gevangenisstraf. De Amsterdamse officier van justi tie houdt zich inmiddels ander halfjaar bezig met de vervolging van oorlogsmisdadigers en heeft een lijst van 58 gezochte misda digers die na 1945 in ons land zijn veroordeeld. Omdat Nederland Hans Knoop wil in Kamer HILVERSUM (GPDi-De publicist Hans Knoop uit Naarden. oud hoofdredacteur van het ter ziele gegane weekblad Accent, wil lid van de Tweede Kamer worden. Hij is de eerste kandidaat voor het lijsttrekkerschap van de nieuwe partij Realisten '81, die op 26 mei 1981 in alle kieskringen van het land gaat meedoen aan de kamerverkiezingen. Knoop ver wacht dat zijn partij „meer dan één en minder dan tien zetels" zal halen. Bij de presentatie van Realisten '81 gisteren in Huizen (NH). zei de voorzitter van het voorlopig be stuur. de Gooise zakenman Peter Quasten, dat de voornaamste re den voor de oprichting van de nieuwe politieke partij gezocht moet worden in een poging om te voorkomen dat na de verkiezin gen een links kabinet tot stand zal komen. DEN HAAG (GPD) - Er moet on verwijld een rookverbod worden ingesteld in openbare gebouwen en ziekenhuizen. Een petitie van deze strekking heeft de Neder landse Niet-rokersvereniging CAN gisteren aan Tweede Kamer en regering aangeboden. Volgens de CAN heeft de regering geen oog voor de noden van de niet- rokers. Een jaar geleden sprak de Kamer uit dat de niet-rokers moeten worden beschermd tegen rook van anderen. De CAN vindt het hoog tijd. dat die motie nu eens wordt uitgevoerd. Nog altijd gaan negen miljoen met-rokende Ne derlanders gebukt onder de overlast die nog geen vier miljoen rokers veroorzaken, aldus de ver eniging Voorzitter W Bongcrs van de CAN (2500 leden) zei dat het niet alleen om hinder gaat. maar dat er ook anderhalf mihoen mensen met luchtweg-aandoeningen zijn die door rokers regelrecht in hun ge zondheid worden geschaad. Voor die mensen is rook taboe. „Open bare ruimten waarin mag worden gerookt, zijn voor hen niet open baar", aldus Bongers. Een rookverbod in zulke gebouwen (waaronder ook ziekenhuizen en scholen) is nodig, vindt Bongers Wettelijke maatregelen zijn naar zijn mening onontbeerlijk naast pogingen om de mentaliteit te beïnvloeden. Dat de overheid tot op heden tekort schiet, is volgens de CAN vooral te wijten aan de vrees voor een drastische inkomstenbeperking uit de accijnzen en aan zorg om de werkgelegenheid. De niet-rokers vinden dat valse argumen- vrij laat is begonnen met het ver volgen van oorlogsmisdadigers, kampt De Beaufort met grote moeilijkheden. De grote moeilijkheid is het ver schil tussen het Duitse en Ne derlandse recht. Het bewijzen van moord zou in Duitsland moeilijker zijn en de rechters zijn vaak twijfelachtig over getuigen verklaringen die tientallen jaren oud zijn. Daarnaast zijn in Duits land de oorlogsmisdrijven, be halve moord, verjaard. En om moord te bewijzen moet men sterke argumenten in de hand hebben. De uitlevering van de vlak na de oorlogsjaren ter dood veroor deelde Siert Bruins ziet hij als een soort proefproces. Deze uitleve ringsprocedure duurt De Beau fort echter te lang „Ik zie er voorlopig geen eind aan". Van daar zijn redenatie om in de toe komst bij uitleveringsverzoeken de Duitse autoriteiten te vragen de oorlogsmisdadigers te vervol gen. Het probleem van het verja ren van oorlogsmisdrijven in Duitsland komt dan echter weer boven drijven. Al deze tegensla gen weerhouden de officier er echter niet van. zijn jacht op oor logsmisdadigers voort te zet ten. Overigens heeft de Westduitse jus titie al in één geval geweigerd te voldoen aan het verzoek van Ne derland om een oorlogsmisdadi ger uit te leveren. Agent alsnog Aanhoudingen na steekpartij DEN HAAG (ANP) - Naar aan leiding van een steekpartij waarbij woensdagavond de 19-jange Hagenaar E. Heu- tink om het leven kwam. heeft de Haagse politie in de loop van gistermiddag zes mannen aangehouden Het slachtoffer had die avond voor zijn woning een gesprek met een groepje van zes tot acht mensen. Tijdens dit ge sprek moet Heutink volgens de Haagse politie vier maal in de borst en een maal in de zij zijn gestoken. Hij overleed la ter in het ziekenhuis aan zijn verwondingen. bezweken AMSTERDAM (ANP) - In het Am sterdamse Binnengasthuis, waar ruim drie weken vergeefs voor zijn leven is gevochten, is woens dagnacht de 34-jarige recher cheur Willie Jonker overleden. De agent raakte op 26 oktober zwaar gewond toen een ruzie met twee voorbijgangers uitliep op een schietpartij. Het conflict ont stond over een voorrangskwes tie, op de hoek van het Singel en de Brouwersgracht De recher cheur werd daarbij met negen kogels doorzeefd. Hij had op dat moment geen dienst. Den Uyl: bij formatie wel praten over kruisraketten ZWOLLE (GPD) - PvdA-leider Den Uyl is het absoluut niet eens met premier Van Agt. dat de plaatsing van kruisraketten bij de komende kabinetsformatie niet aan de orde is- Tijdens een spreekbeurt in Zwolle gister avond noemde hij Van Agts stel ling onhoudbaar Van Agt zei onlangs dat Nederland zich heeft verplicht om eind 1981 over de plaatsing van 48 nieuwe kernraketten voor de middellan ge afstand te beslissen, in overleg met de N AVO-bondgenoten Daarom zou het onjuist zijn het punt mee te laten spelen bij de kabinetsformatie in de zo- mer Den Uyl wees er gisteravond op dat er geen enkele volkenrechtelijke of juridische binding ten opzich te van de bondgenoten is. Wel is er een zekere politieke binding. „Maar de gezichtspunten waaruit en de maatstaven waarmee de beslissing in december 1981 /al worden genomen, staan bij de kabinetsformatie bij uitstek ter beslissing", aldus Den Uyl. DEN HAAG (GPDi De WD-fractie in do Tweede Kamer blijft bezwaren houden tegen de eenmalige, algemene verhoging met f45,50 van het minimumloon, om de koop kracht voor deze inkomensgroep over 1980 veilig te stellen Maar de VVD gaat toch. evenals het CDA. akkoord met het voorstel van minister Albeda. In een schriftelijk commentaar op het wets voorstel zegt de VVD-fractie de voorkeur te geven aan een koopkrachtmaatregel uitslui tend voor gezinnen met kinderen, waarin een minimuminkomen wordt verdiend. De VVD meent dat een dergelijke maatregel goedko per zou zijn uitgevallen Ook het CDA meent dat een regeling uitslui tend voor gezinnen beter was geweest. Het algemene karakter van de maatregel beperkt het koopkracht-handhavend effect ervan, al dus het CDA. De christen democraten ne men echter genoegen met de toezegging van Albeda te onderzoeken hoe dit in de toe komst wél bereikt kan worden. verlichting in plaats bevordering erkgelegenheids Loonmaatregel De Partij van de Arbeid bestempelt de loon maatregel van minister Albeda als ondoel matig en onrechtvaardig De partij spreekt voorts van „onwil van het kabinet tot verdergaande inkomensherver deling". In plaats van doorbreking van het systeem van prijscompensatie en algemene venaging van de vakantietoeslag had de PvdA aftopping van deze toeslagen voor de hoge inkomens willen zien Ten onrechte, vindt de PvdA. profiteren ook de hogere inkomens van de voorgestelde hoging, van de kinderbijslag, terwijl minder goedbetaalde mensen /onder kinderen daai bij geen baal hebben. Ook hekelt de partij het feit dat het kabinet geld steekt in belasting- De MHP. vakcentrale van middelbaar en hoger personeel, vindt d it minister Albeda van so ciale zaken met z'n loonmaatregel de wet op de loonvorming misbruikt voor herverdeling van inkomens Albeda wil via wijziging van die wet aftopping van het v akantiegeld mo gelijk maken maar olgens de MHP mag hij dat helemaal n.et doen De wet op de loon vorming wordt misbruikt om uit inkomens politieke doeleinden een bepaalde groep in komens eruit te pikken Maar die wat mag alleen worden gehanteerd als het om maatre gelen gaat die alle inkomensgroepen betreft van hoog tot laag", zo zei een MHP-woord- voerder.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7