iLeidsche Wol vertrekt fr i Leidse stadsrubriek ADLER "Bakkie" gestolen FORUM Guusje-brug (2) Ga met een Ford Rijnland Al gebruikte wagen de winter in. Dan weet u zeker dat u er veilig en zonder extra kosten doorkomt." Nu met één jaar of 20.000 km. ^garantie! Ford Rijnland 'NV tevreden over sociaal plan I tegen WUPO Vaat door reef meer zekerheid aan woningzoekenden £ort geding LEIDEN door René van der Velden Jaap Visser LEIDEN (Vervolg van pagina 1) De Duitse directeur Kramme heeft de Nederlandse directie van Ad- Ier en de vakbonden op een bij eenkomst in het Euromotel in Amsterdam uitvoerig ingelicht over de klappen die in West- Duitsland bij het concern zullen vallen. Hij sprak van een verlies van 600 arbeidsplaatsen in Duitsland. Voor de maanden ja nuari en februari is voor 1100 van de 3000 werknemers in de hoofd vestiging in Frankfurt arbeids tijdverkorting aangevraagd. De oorzaken schuilen volgens Kramme in de instorting van de markt voor kantoormachines. Vooral de verkoop in Amerika zou tot een dieptepunt zijn ge daald. Topman Kramme kon ech ter nog niet precies aangeven welke gevolgen het een en ander heeft voor de Nederlandse vesti gingen. Districtsbestuurder van het FNV, De Jong: "De directie sticht verwarring. Enerzijds wordt er gezegd dat er ontslag voor 250 mensen dreigt. Dan weer komt het getal van 100 bo ven water. En even later hoor je dat het hemd ze nader staat dan de rok. Hele verhalen komen er bovenop over de slechte situatie in Duitsland. Maar wij spreken hier over Nederland. Wij hebben geen enkele zin in een sluiting van de Nederlandse Adlerfabrie- ken om de vestigingen in Duits land op peil te houden". De Industriebond FNV heeft deze week pamfletten uitgedeeld in het Leidse Adlerbedrijf aan de Rooseveltstraat waarin de bond met citaten van Kramme de werknemers waarschuwt om met het ergste rekening te houden. Volgende week voert de Indus triebond FNV overleg met haar leden op het bedrijf om de moge lijke opdoeking van het bedrijf te keren. Waar de Industriebond FNV met het ergste rekening houdt, wacht de Nederlandse directie rustig af. Directeur Beltman: "Wij zullen zien. Dat wij op zouden moeten draaien voor Duitsland dat is voor rekening van de bonden. Wij zijn ook voor het blok gezet door de mededelingen van Kramme en het ziet er inderdaad somber der uit dan we aanvankelijk dachten. Maar tot januari blijven we in elk geval met 730 mensen doorproduceren. We zullen zien wat de Raad van Bestuur dan be slist. Onze grootste leverancier is het concern en onze grootste af nemer is het concern. Daar vallen dus de beslissingen". LEIDEN - Een 44-jarige inwoner van Leiden heeft gisteravond bij de politie aangifte gedaan van diefstal van 27 mc zendappara tuur. De apparatuur, met een waarde van omstreeks 950 gul den, werd tijdens koopavond uit zijn aan de Steenschuur gepar keerde auto gestolen. Van de auto werd een raampje vernield. LEIDEN - De Stichting Integrand en de studentenvereniging Quin- tus hebben een forumdiscussie georganiseerd over de vraag: is de universitaire opleiding te theoretisch? In sociëteit Quintus buigen maandagavond verte genwoordigers van de Leidse universiteit, Delta Lloyd Verze keringsgroep NV, de Leidse Stu denten Bond en het ministerie van onderwijs en wetenschappen zich over deze vraag. Planten van vroeger en nu in museum LEIDEN - "Planten, vroeger en nu". Onder deze wordt ging giste ren een tentoonstelling gehou den in het Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie aan de Hooglandsekerkgracht. De ex positie. die werd gisteren ge opend door prof. dr. J.W. Schopf, hoogleraar aan de Nijmeegse universiteit, geeft een overzicht van de ontwikkeling van de plan tenwereld in de loop van de aard se geschiedenis. Daarbij wordt de nadruk gelegd op de Nederland se plantengroei. Via een blik op de huidige plan tenwereld in ons land, wordt de plantengroei van Nederland in steeds oudere tijdperken ge toond. Die geschiedenis van die plantengroei gaat terug tot vele miljoenen jaren geleden. Naast een overzicht van onderzoek-me- thoden gaat de tentoonstelling in op de economische aspectan van planten en hun belang voor onze energie-voorziening. De tentoonstelling is tot 18 mei vol gend jaar te bezichtigen op maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17 00 uur, en op zondag van 14.00 tot 17.00 uur. (ADVERTENTIE) s—Ringen— VERLOVINGSRINGEN witgoud - geelgoud - bnl- jant - desiree - constant - love - a s Gratis graveren Blijvende service v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 - Leiden Nog groto kou* In Op het moment wordt druk ge werkt aan de Duistersteeg: de wandelroute langs de Burch theuvel en langs de hoge mu ren van het geologisch mu seum en drukkerij Brill naar de Oude Rijn. In december doen Burgemees ter en Wethouders het voor stel aan de gemeenteraad om de Duistersteeg te verlengen met een brug over de Oude Rijn; van de Duistersteeg naar de Dullebakkersteeg toe. Op deze wijze wordt een nieuwe verbinding geslagen tussen Haarlemmerstraat en Breestraat, menen Burge meester en Wethouders. "Een alternatief voor de drukke Donkersteeg'' juichen zij. Van bewoners van de Oude Rijn horen we geen kwaad woord over de nieuwe Duistersteeg. Maar de bezwaren tegen die voetgangersbrug over de Ou de Rijn blijven bestaan. In te genstelling tot wat wij enkele weken geleden beweerden liggen hun bezwaarschriften tegen de brug nog steeds bij de provincie op behandeling te wachten. Oude Rijnbewoner en Stads- wachter George Gussenho- ven verwoordt maar al te graag de bezwaren tegen de brug die 90.000 gulden zou gaan kosten: "Weggegooid geld dat geen oplossing biedt voor de drukke Donkersteeg en bovendien een historisch stukje Leiden verminkt". Gussenhoven wijst naar de fraaie ophaalbrug, de Hoog landse Kerkbrug. Het uitzicht op die ophaalbrug wordt te niet gedaan door de nieuwe brug, voorspelt hij somber. "Het geld kan veel beter be steed worden aan dringende zaken zoals de bestrijding van de woningnood, het maken van parkeerconcentraties of de reparatie van een van de bestaande bouwvallige brug getjes. Heeft Leiden ineens geld over?....". "Theoretisch gezwets" vindt Gussenhoven de stelling van Burgemeester en Wethouders dat de Duistersteegroute inclusief brug een alternatief is voor de bomvolle Donker steeg. Voigens Gussenhoven hebben wandelaars keuze uit routes tussen Haarlemmesr- traat en Breestraat volop: be- George W. M. Gussenhoven bij de door hem zo vermaledijde brug over de Oude Rijn: "Het geld wordt in het water gegooid". halve de Donkersteegroute, de route via de Vrouwensteeg aan de ene kant en de route via de Hooglandse Kerksteeg/ Kerkgracht aan de andere kant. "Die Donkersteeg is bo vendien alleen zaterdagmid dag een uurtje druk. Als de mensen de Donkersteeg te druk vinden kunnen zij nog altijd via de Kuiperssteeg. de drukte ontlopen; twintig me ter verderop, parallel aan de Donkersteeg. Maar dat doen zij nauwelijks". Gussenhoven wijst erop dat hij beslist niet alleen staat in zijn bezwaren. "Behalve bcwo ners aan de Oude Rijn zijn er andere bezwaarmakers: de Adviesraad voor de Binnen stad, de Kamer van Koop handel en de buurtvereniging Pancras-West". Rijksmonu mentenzorg heeft plotseling bezwaar tegen de witte pop leuningen op de nieuwe brug; dezelfde popleuningen die bijna elke brug in Leiden (ont-)sieren. En dan moeten we vooral niet bezwaarma kers als J. Doove en M. Bosch-Gans vergeten die ook een gooi doen naar de ti tel van stadswachten Evenals Gus senhoven maken zij groot be zwaar tegen "onnodige" voetgangersbruggetjes zoals de Sint Sebastiaansbrug (in de wandeling "Basje") en de nieuwe brug bij de Duister steeg (in de wandeling "Guusje"?). Doove en Bosch-Gans: "Basje is onbruikbaar voor mensen met kinderwagens, invaliden en anderen die slecht ter been zijn. Wie goed ter been is kan zonder bezwaar vijftig meter lopen. Toch ligt de brug er. Het geld ervoor is met de mu ziek mee, zoals dat ook dreigt te gebeuren met de extra brug over de Oude Rijn, alle pro testen ten spijt". Zowel "Basje" over de Nieuwe Rijn als het toekomstige "Guusje" over de Oude Rijn zijn bruggen op proef. Tellin gen moeten uitmaken of de b mg gen in een behoefte van voetgangers voorzien. Zo niet dan worden de bruggetjes over twee jaar weer afgebro ken. Gussenhoven heeft daar een hard hoofd in. "Er wordt naar het nut van de bruggen toegepraat: ligt zo n brug er eenmaal dan krijg je hem niet meer weg". De brug "Busje" houdt zich volgens de eerste tellingen kranig. Op een zaterdag in de herfstvakantie trok de brug van elf tot vijf uur ongeveer 5000 voetgangers; op de woensdag ervoor gingen er 1600 voetgangers overheen. Voor verkeer^onderzoeker Van der Fluit is het overigens •maar moeilijk te bepalen of hij dit resultaat als voldoende, redelijk of goed moet kwalifi ceren: "Bij autotellingen kun je spreken van rendement in de zin van vermindering van files of uitlaatgassen. Bij de telling van het aantal voet gangers kan ik toch moeilijk gaan spreken over een moge lijke vermindering van schoenslijtage". Vijf Meilaan 7. Leiden. Tel. 071 310031. Na 18.00 uur 071 891137 Lammenschansplein 6 Leiden, Tel 071 767206/767207 w.d. Valk Boumanweg 71 Leiderdorp. Tel 071 899301 donderdag koopavond Leiden vrijdag koopavond Leiderdorp IRIJDAG 21 NOVEMBER 1980 ei O a<0 te LEIDEN - Het kort geding van de 10 KWJ tegen de Westland/Utrecht projectontwikkelingsmaat- 11 schappij (WUPO) gaat door. De KWJ eist van de WUPO dat de gl passage uit de brief aan burge- meester en wethouders van Lei- je den over de beweging van wer- in kende jongeren wordt terugge- 0 nomen. Verder eist de KWJ via 181 een advertentie een rectificatie J van de WUPO. gj In de bewuste brief aan het college schrijft de WUPO dat een op- ,e ruiend vlugschrift in handen te el hebben gekregen waarin een op- 311 roep werd gedaan om de WUPO- woningen aan het Galgewater en 6| op het Waardeiland te kraken. En bij een eventuele ontruiming te y. woningen zoveel mogelijk te ver nielen. s, De KWJ en de Leidse Kraakbond >1 hebben volgens de WUPO het vlugschrift geschreven en ver spreid. Beide organisaties ont kennen echter dat ze iets met dit pamflet te maken hebben. Zij o voelen zich in hun goede naam 7 aangetast. EIDEN - De Leicteche Wolspinnerij (Neveda) vertrekt naar Veenendaal (Utrecht). Morrend heeft de Industriebond FNV zich deze week neergelegd bij de verhuizing. atcA ro lij de Leidsche Wol aan de Zoeter- kennen gegeven mee te verhui- woudseweg werken nu nog 59 zen naar de vestiging van de mensen (47 arbeidsplaatsen). Leidsche Wol. tachtig kilometer Ongeveer 25 mensen hebben te verderop in Veenendaal. Even- Rapport over bezwaarschriften: 'on Cv JSIDEN - De rechtszekerheid van verzoekers van een woonver gunning moet groter worden. Ook mensen die als woningzoe kenden willen worden inge schreven, moet meer zekerheid worden geboden. Die zekerheid kan worden bevorderd door een aantal uitzonderingsgronden die regelmatig worden toegepast, in de regeling op te nemen. Dan kan de aanvrager zwart op wit zien waar hij aan toe is. t6l)at is een van de belangrijkste conclusies uit een vandaag ver schenen rapport dat de Stichting Welzijn samen met de Rijksuni versiteit Leiden heeft uitge bracht. In het rapport beschrij ven de samenstellers een onder zoek naar bezwaarschriften tegen de weigering tot registratie als woningzoekende en tegen het niet-verlenen van woonvergun ningen. Aanleiding voor het on derzoek waren vragen van het In stituut Burgerraadslieden over de ambtelijke afhandeling van bezwaarschriften van Bureau Huisvesting en hel functioneren van de huisvestingscommissie. De huisvestingscommissie blijkt voor veel mensen namelijk nog een duister geheel te zijn, zo stelt het rapport. Velen weten niet hoe de gang van zaken daar is. Toch wijkt de beslissing van Bureau Huisvesting nooit af van het ad vies van de commissie. Dit op zich is al een discutabel punt, stellen de onderzoekers. Daarnaast vragen de samenstellers van het rapport zich af of de wet houder niet een te grote invloed heeft op de hele procedure. Hij is namelijk voorzitter van de huis vestingscommissie, en zit bo vendien in het college van bur gemeester en wethouders. Zijn minderheidsstandpunt in de commissie kan hij doordrijven door het college op zijn hand te krijgen. Het rapport is ook aan het college zelf voorgelegd. B en W betwijfelt of de uitzonderingsgevallen wel in regels te vangen zijn. Boven dien vinden burgemeester en wethouders niet dat bezwaar schriften met betrekking tot huisvesting in de algemene commissie beroeps- en bezwaar schriften moeten worden onder gebracht. veel mensen gaan niet mee. In de Randstad zal de Leidsche Wol een showroom en de afdeling "kwaliteitsbewaking" handha ven. Daar blijven vijf tot zes men sen werken. De verhuizing betekent vooral een klap voor de vele (vrouwelijke) part-timers die bij de Leidsche Wol in Leiden werken. Vooral zij zijn het die niet mee (kunnen) verhuizen. Een nieuwe part-time baan in de Leidse regio is zeer moeilijk of niet te verkrijgen. "Triest" noemt districtsbestuurder Jos Duynhoven van de Iindus- triebond FNV de "kleine emigra tie" die begin volgend jaar gestal te zal krijgen. "Met wat meer ach terban op het bedrijf hadden we een vuist kunnen maken om ons te verzetten tegen de verhuizing. Het zij niet zo. De organisatie graad is laag. In elk geval hebben we er een beter sociaal plan uit kunnen slepen voor de ontslagen mensen en voor de mensen die naar Veenendaal mee verhuizen. Ook hebben we - gesterkt door een veel grotere achterban op het produktiebedrijf in Veenendaal - bij de directie de garantie afge dwongen dat in Veenendaal de komende jaren geen ontslagen zullen vallen". Reorganisatie De verhuizing naar Veenendaal is een onderdeel van een groots op gezet reorganisatieplan om de Leidsche Wol van een dreigend verlies af te helpen. De Leidsche Wol is op het moment verdeeld over drie vestigingen: het hoofdkantoor en de show room in Leiden, het produktie bedrijf en centraal magazijn in Veenendaal en de fabriek in het Belgische Lokeren. Het reorga nisatieplan behelst investeringen in snellere machines, uitstoot van personeel en concentratie. Door investeringen in snellere machi nes in Veenendaal verwacht de directie met minder personeel meer te kunnen produceren. Door extra aandacht voor de ver koop van Nevedawol op de Duit se markt zou de grotere produk- tie van wol toch kunnen worden afgezet. Kostenbesparingen op personeel (achttien arbeidsplaat sen) en kostenbesparingen door concentratie zou de Neveda knotjes wol goedkoper moeten maken en dus aantrekkelijker voor de consument. De economen van de FNV twijfelen er niet aan dat een herstructure ring van de Leidsche Wol nood zakelijk is om over enkele jaren niet in de verliescijfers te gera ken. Anderzijds betwijfelen zij wel of de verhuizing van de Leid sche Wol van Leiden naar Vee nendaal als onderdeel van de her structurering een noodzakelijke besparing is. Van de 1.2 miljoen gulden die de directie via de ver huizing wil besparen levert het ontslag van personeel acht tot negen ton op. Districtsbestuur der Jos Duynhoven meent daar om dat je die post eigenlijk niet mee mag tellen: "Inkrimping van personeel in Veenendaal zou immers dezelfde acht tot negen ton besparing opleveren zonder dat er verhuisd wordt". Bovendien gaat de verhuizing de Leidsche Wol voorlopig veel geld kosten. Bijvoorbeeld het tussen de vakbonden en de directie overeengekomen sociaal plan slokt veel geld op: de periodes tijdens welke ontslagen mensen aanspraak kunnen maken op aanvulling van hun uitkering zijn bijvoorbeeld aanzienlijk; de 57- en-een-halvers ontvangen tot hun 65ste een aanvulling op hun WWV-uitkering tot hun laatst verdiende netto-loon; de jubi leum-gratificaties die ontslagen werknemers zouden mislopen worden evenzogoed uitgekeerd als het jubileum over een bepaal de (ruim genomen) tijd in het ver schiet ligt, enzovoorts, enzo voorts. De verhuiskostenregeling aan de andere kant is ook bepaald niet slecht te noemen, zoals tien procent van het jaarinkomen voor inrichting van de nieuwe woning en nog eens een slordige drieduizend gulden aan verhuis kosten. Of de 750 gulden per ge zinslid dat mee verhuist, de aflo pende huuraanvulling geduren- De vestiging van de Leidsche Wolspinnerij (Neveda) aan de Zoeter- woudseweg. de vijfjaar en een eerste klas reis tijdenvergoeding tot maximaal twee jaar na de concentratie in Veenendaal. Tevreden De FNV is tevreden over het hui dige sociaal plan. Ongeveer een maand geleden lag er al een con cept sociaal plan van de directie op tafel. Voor de FNV een onver teerbaar plan maar wethouder Fase (economische zaken) vond destijds na een vluchtig bezoek bij de directie "dat het er zeer redelijk uitzag". "Ze zou nu eens moeten kijken hoe het sociaal plan geworden is", gniffelt Duynhoven. Wethouder Fase heeft zich overigens van het be gin af aan bij de verhuizing neergelegd: "Concentratie is immers goedkoper, hoe jammer het ook is vooral voor de vrou welijke part-timers". De Leidsche Wol investeert 13.7 miljoen gulden in de herstructu rering, waarvan ruim acht mil joen gulden naar de vestiging in Veenendaal gaat en ruim vijf miljoen naar Lokeren. Nieuwe machines in Veenendaal slorpen het grootste deel van de acht miljoen gulden op. Daarnaast zijn er aanpassingen nodig in de ge bouwen. Het centraal magazijn dat nu in Veenendaal staat ver huist naar Lokeren. Veendaal behoudt slechts een magazijn voor de Nederlandse markt. De vijf miljoen gulden voor Lokeren gaat voornamelijk in de nieuw bouw van het centrale magazijn zitten. De Leidsche Wolspinnerij nv be taalt de investering grotendeels uit eigen zak (de Leidsche Wol zat ook de laatste jaren goed in de liquide middelen). De directie rekent erop dat het Rijk 25 tot 30 procent van de investering voor zijn rekening zal nemen: via de WIR-pot 'Wet op de Investe- ringsRekening) en via de KRL- pot (Katoen, Rayon en Linnen fonds om investeringen van goed draaiende textielbedrijven te on dersteunen). Volgens plan verdwijnen na de her structurering achttien arbeids plaatsen bij de Leidsche Wol; 452 arbeidsplaatsen blijven over. Er verdwijnen 27 plaatsen op kan toor, in de fabrieken komen er negen bij. Voor Nederland bete kent de herstructurering een verlies van 45 arbeidsplaatsen, voor België een winst van 27 ar beidsplaatsen. Veenendaal her bergt dan 146 arbeidsplaatsen. Lokeren 301. RENE VAN DER VELDEN

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3