Omwonenden willen niet verplicht eten in kasteel school Springplank goed Normen uitbreiden voor toewijzen van woningen H=>e/cfet agenck Bezwaar bij Raad van State: Dreigen met politie moet ophouden Ieerste paal voor brug| Raa(j keurt bouw nieuwe Scheenstra haalt uit naar PvdA VRIJDAG 21 NOVEMBER lsfR WASSENAAR - De be woners van de appar tementen bij kasteel Oud-Wassenaar willen vermijden dat zij onder politiedwang uit hun woningen worden ge zet, alleen omdat zij weigeren hun maaltij den in Kasteel Oud- Wassenaar te gebrui ken. Daarvoor versche nen zij gisteren voor de Raad van State in Den Haag. Burgemeester en wethouders hadden de bewonersvereni ging laten weten dat ze ge bruik moeten maken van de service-verlening van het kas teel. Dat moet volgens het be stemmingsplan. "Als jullie dat niet doen", zei de gemeen te vorig jaar tegen de bewo ners, "dan laten we, desnoods met politiedwang de appar tementen ontruimen." Na een beroep van de bewoners trok de gemeente deze aanzegging echter in, maar men liet wel duidelijk weten het niet met de gang van zaken eens te zijn. De bewoners wilden gisteren van de Raad van State het be sluit krijgen dat er geen poli tiedwang kan worden uit geoefend. "Wij willen van de ze onzekerheid af', aldus de bewoners. Het standpunt van de Raad van State wordt be gin volgend jaar bekend ge maakt. In die tijd wordt een deel van het kasteel al bijna vier jaar niet meer gebruikt, tot dit deel behoren een keu ken, een restaurant, dienst ruimten en een lift. "Wel moet het worden onderhouden en loopt er personeel rond, dat niets te doen heeft", zei mr. Van Schravendijk van de BV Exploitatie Kasteel Oud- Wassenaar. "Dat kost tonnen per jaar en alles is nieuw." De mensen die rondom het kas teel wonen en waarvoor al de ze voorzieningen ter beschik king staan, komen niet. Zij la ten hun eten uit Den Haag brengen en halen ook schoonmakers van elders. De gemeente vindt dat dit niet mag. Een aantal jaren geleden kwam men tot deze constructie. Kasteel Oud-Wassenaar liep als horeca-instelling erg slecht. Volgens de gemeente was afbraak denkbeeldig. Toen werd er een plan aan de gemeente voorgelegd: er zouden zestig verzor gingsflats worden gebouwd. Deze appartementen zouden wat de verzorging betreft zijn aangewezen op het kasteel, met als gevolg een besparing op de bouwkosten en een bij drage tot rendement van het kasteel. Vijf jaar geleden werd de bouwvergunning verleend toen er zekerheid was dat er een band tussen het kasteel en de appartementen zou zijn. Dat pakte echter anders uit. De bewoners hadden geen trek in zo'n relatie. Zij haalden hun spullen elders omdat dit volgens hen voor deliger was. De gemeente vond dit maar niets en stond erop dat voor januari 1979 het gebruik van voorzieningen door de appartementsbewo ners vastgelegd moest zijn in het bestemmingsplan anders zou eventueel gebruik wor den gemaakt van politie dwang tot ontruimen. Kasteel Oud-Wassenaar met daarnaast één van de appartementsgebouwen. De bewoners van deze verzorgingsflat zouden volgens de gemeente gebruik moeten maken van de voorzieningen van het kasteel. De bewoners zien dit echter niet zitten. Tuinders willen samenwerken LEIDERDORP - De volkstuin- dersvereniging "Bloemhof' in Leiderdorp is bereid tot een nauwe samenwerking met de tuinders van het complex aan de Mauritssingel. Deze samenwer king zou uiteindelijk zelfs kun nen leiden tot het opgaan van beide groepen in één vereniging. Wethouder mevrouw Gehner (WD) toonde zich hierover gis teravond in de vergadering van de raadscommissie cultuur ver heugd. Met dit gebaar voldoen de volkstuinders uit de Bloemerd namelijk aan een wens van bur gemeester en wethouders. Het college wil in elk geval dat de on geveer 55 tuinders aan de Mau ritssingel een vereniging oprich ten, omdat er dan pas kan worden gepraat over noodzakelijke ver beteringen aan het complex. Wat accomodatie en mogelijkheden betreft zijn beide complexen op dit moment niet te vergelijken. De commissie ging akkoord met een collegevoorstel, de huurprijs van de Mauritssingel-tuinen te verhogen van 18 naar 30 cent per vierkante meter. Een eerder voorstel om de prijs meteen op te trekken naar 50 cent, om zodoen de hetzelfde tarief te krijgen als in de Bloemerd, haalde het onlangs in de gemeenteraad niet. Wethouder Van Schagen sloeg gistermiddag in het verlengde van de Padoxlaan in Warmond de eerste paal voor de nieuwe toegangsbrug naar de Veerpolder. WARMOND - In Warmond is gis termiddag de eerste paal gesla gen voor de toegangsbrug naar het nieuw te ontwikkelen indus trieterrein "Zuid" in de Veerpol der. In dé polder wordt momen teel al tienduizend vierkante me ter bedrijfsruimte gebouwd die bestemd is voor het houtbedrijf Dekker uit Den Haag dat gefu seerd is met Warmondse hout handel Van der Willik. Deze laat ste zat tot voor kort met zijn overlast bezorgende bedrijf mid den in de kom van het dorp. Om dit "hinderlijke" bedrijf te kun nen verplaatsen kreeg de ge meente Warmond toen financiële steun van het rijk. Zoals bekend wordt een dèel van de nieuwe bedrijfshallen ingericht als tennishal, met ongeveer tien banen. De houthandel stelt dit deel van de hallen beschikbaar zolang men ze zelf niet nodig heeft voor opslag. Als het nodig mocht blijken dan wil het hout bedrijf de hallen weer voor de ei gen handel gebruiken. Maar voorlopig betekent dit, dat War mond een grote tennishal krijgt. Als alles meezit is het tenniscom- plex voor augustus 1981 gereed. Raadscommissie in Wassenaar WASSENAAR - Bij de woningver deling in Wassenaar moet meer rekening worden gehouden met geboren en naar elders uitgewe ken Wassenaarders en oudere woningzoekenden. Verder moet bijvoorbeeld een sociaal probleemgeval als waarderings element kunnen worden ge bruikt voor woningtoewijzing en er moet een aparte regeling ko men voor bejaardenwoningen. Dit zijn de voorstellen van de raadscommissie voor maat schappelijke voorzieningen die gisteravond vergaderde. Bij het afgeven van een woonver gunning zou de huursom van 17 procent van het inkomen soepel moeten worden gehanteerd, zo werd gesteld. Een aan te trekken maatschappelijk werker zou de mentaliteit van de huizenbezit ters positief moeten gaan beïn vloeden. Daarbij wordt zowel gedacht aan diegenen die in een te goedkope woning zitten als aan hen die ka mers beschikbaar kunnen stel len. Tenslotte zou het puntensys teem voor woningzoekenden be grijpelijk moeten worden ge maakt. Door automatisering van gegevens kan voorts iedereen op de hoogte blijven van zijn kan sen. Deze wensen van de com missieleden kunnen een wen ding betekenen in het tot dusver re gevoerde beleid, waarin maar weinig afwijking mogelijk was. De hele woningverdeling is in het gezichtsveld gekomen door de onlangs verschenen huisves tingsnota van wethouder Van der Geen geld voor Voorhofscholen LEIDERDORP - De gemeente Leiderdorp heeft geen geld om de voorgenomen verbouwing van de handenarbeid- en de gemeen schapsruimte van de beide Voor hofscholen uit te voeren. Het doel van de verbouwing is ervoor te zorgen, dat groepen die na schooltijd van de ruimten ge bruik maken, niet in de rest van het schoolgebouw Jvoeven te ko men. De verbouwingsplannen, die 70.000 gulden zouden gaan kosten, zijn door de gemeenteraad tot zeker 1982 in de ijskast gezet. Waar schijnlijk is dan ook de multi functionele accomodatie in Voorhof klaar en kunnen de di verse werkgroepen misschien daarin worden ondergebracht. Zodoende wordt het uitstel van nu wellicht straks afstel. De werkgroep Vrouwen Oriënteren zich op de Samenleving (VOS) krijgt 3.000 gulden subsidie om volgend jaar weer twee cursussen te starten aan vrouwen, die wei nig onderwijs hebben gehad. Daarnaast zal de werkgroep - als tenminste de Leiderdorpse ge meenteraad positief op het advies van de commissie cultuur rea geert - nog een verzoek om sub sidie bij het ministerie van cul tuur recreatie en maatschappe lijk werk kunnen indienen. Klaauw. Hij gaf gisteren aan dat slechts een kwart van de wonin gen in het machtsbereik van de gemeente valt. De overige wo ningen hebben een te hoge huur of te hoge verkoopwaarde. De nu geldende grenzen zijn 570 gulden huur en 260.000 gulden voor ver koop. In Wassenaar, met hoge prijzen en huren heeft dat grote invloed op de mogelijkheden. Mevrouw Van der Heiden (Wer kend Wassenaar) zie dat het huis vestingsbeleid voor jongeren tot dusverre ruïneus is geweest voor het sociale leven in de gemeente. Er zou volgens haar een groot gat in de bevolkingsopbouw zitten door het wegtrekken van jonge mensen. CDA-er Speelman vroeg nog om een duidelijk over zicht van de verschillen in echte woningnood van de woningzoe kenden. Wethouder Van der Klaauw had tot nu toe nog niet veel reacties van buitenaf op de nota gehad. Ook na de vergadering vn gisteravond wil hij de bevolking nog de kans geven om te reageren, aangezien het stuk pas in de januari-raad aan de orde zal komen. Volgens hem kan de greep op het woning bestand worden verbeterd wan neer de minister de huur-en ver koopgrens gaat optrekken. Meer woningen vallen dan in de cate gorie waarover de gemeente bij toewijzing kan beschikken. Aan de andere kant kan een forse ver hoging van de huren ertoe le'den dat een groot gedeelte van de huurwoningen juist uit het woonverdelingsbestand ver dwijnt, omdat ze de huidige gren zen overschrijden. OEGSTGEEST - De Oegstgeester gemeenteraad heeft gisteravond de bouw van de vierde openbare lagere school "De Springplank" aan de President Kennedylaan goedgekeurd. Hieraan lagen drie jaren voorbereidend werk en tot slot een vestiging van maanden ten grondslag doordat de plan nen die burgemeester en wet houders eerst in gedachten had den veel te duur bleken te zijn. Een behoorlijke vertraging dus, waarbij B en W van Oegstgeest volgens sommige raadsleden duidelijk "aan vertrouwen heb ben ingeboet" en "de verhouding tussen de raad en het college stroever is geworden". Uiteinde lijk koos de gemeenteraad gister avond eensgezind voor het ont werp van architect Verhoeven. Maar men stelde zich niet in één lijn op achter de in het voorstel van burgemeester en wethouders genoemde kosten van twee mil joen gulden. Met dit bedrag waren B en W wel al tegemoet gekomen aan de alge mene wens tot bezuinigen op de nieuwbouw (de eerste plannen kwamen uit op 2,2 miljoen), maar de VVD, PvdA, D'66 en PPR vonden dat nog niet genoeg en wilden liever naar een streefbe drag van 1,9 miljoen gulden toe. De VVD kreeg met een amende ment hierover de meerderheid van de raad op haar hand. Dit be tekent dat het college m haar uit voering nu moet uitgaan van 1,9 miljoen gulden. De raadsleden stelden zich wel soepel op door de mogelijkheid open te houden om bij een absolute onhaalbaar heid daarvan, alsnog naar de twee miljoen te gaan. Burgemeester Scheenstra verde digde het voorstel van twee mil joen door te stellen dat Gedepu teerde Staten (het dagelijks be stuur van de provincie) die uit eindelijk nog hun goedkeuring moeten geven aan de financie ring, het zo maar laten vallen van nog eens 100.000 gulden een vreemde zaak zullen vinden. Verder vroeg hij om het behoud van een financiële ruimte die in de onderhandelingen tussen ge- Burgerraadsman LEIDEN - De 36-jarige mr. Cor Last is de nieuwe Leidse burger raadsman. Het college van B en W van Leiden heeft de benoe ming, op voordracht van de be geleidingscommissie burger raadslieden, vandaag goedge keurd. Last is de opvolger van de in de loop van dit jaar vertrok ken mr. Frits Quadekker die ge rechts-auditeur bij de Raad van Beroep in Haarlem is geworden. meente, architect en aannemer van pas zou kunnen komen. WD-er Heilbron toonde zich evenals de progressieve raadsle den niet overtuigd door dit "GS- argument" van Steenstra. De VVD-er zei zich nog eerder te kunnen voorstellen dat GS onder de indruk zou kunnen komen van de pogingen van de gemeente om het nog goedkoper te doen. Ook Wuisman (D'66) vond het "GS- argument" niet sterk: "Wanneer een gemeenteraad zijn financiële verplichtingen zoveel mogelijk weet te beperken dan zal die raad in mijn ogen zeker steun krijgen van GS". Scheenstra attendeerde de raads leden erop dat op het oorspron kelijke ontwerp van Verhoeven, dat nu dus wordt gerealiseerd, al voor meer dan 200.000 gulden is bezuinigd. "Daar nog eens een ton vanaf halen is teveel. U moet niet een nieuwe hobbel op onze weg leggen door meer bezuini gingen te vragen dan we al bezui nigd hebben. Wij komen in onze berekeningen niet uit onder de twee miljoen en daar moet u dan maar vertrouwen in hebben", zo zei Scheenstra tegen de raadsle den. Zijn "klemmend beroep op de raad", zoals hij het zelf noem de, mocht echter niet baten. Echt vertrouwen in de berekening bleek men uiteindelijk niet te hebben, waardoor een meerder heid in de raad koos voor de 1,9 miljoen. Eerder had PPR-raads- lid Sanders al laten weten dat het college met de hele Springplan kaffaire veel vertrouwen heeft verloren. Burgemeester Scheen stra antwoordde hem daarop dat het werken van B en W naar bui ten toe stug kan zijn overgeko men, maar hij tekende daarbij aan dat het wel'hun doel was ge weest om tot een goede construc tie voor Oegstgeest te komen. In komende raadscommissiever gaderingen zal nog gediscus sieerd worden over het besteden van ongeveer 7500 gulden extra voor het leggen van een funde-. ring bij de nieuwe school die eventueel later kan worden ge bruikt voor de bouw van een kleuterschool. Verder deelde burgemeester Scheenstra mee dat het terrein waar de huidige - noodbouw van de Springplank staat vrij komt voor woning bouw. OEGSTGEEST - Burgemeester Scheenstra van Oegstgeest haal de gisteravond in de raadsverga dering uit naar de PvdA die door interne strubbelingen deze week de eigen wethouder heeft zien vertrekken uit het college. Hij las de officiële brief voor waarmee Van Belle zijn terugtrekking als lid van het college bekend maak te en voegde eraan toe met teleur stelling kennis genomen te heb ben van dit schrijven. "Wij zijn teleurgesteld, omdat de politieke gedachtenwisseling die tot het heengaan van de wethou der heeft geleid niet in deze raad heeft plaatsgevonden. De raad is daar eigenlijk het meest geëigend voor. De raad heeft nu niet zijn publiekelijk oordeel kunnen ge ven over wethouder Van Belle", zo zei Scheenstra. Hij voegde daaraan toe dat nu door de onenigheid van drie leden van de PvdA-fractie (de twee raads leden en de wethouder) een onge rief is ontstaan dat zijn weerslag heeft op de hele raad, die uitein delijk de wethouder heeft geko zen. "En dat vind ik jammer", al dus de burgemeester. Burgemeester Scheenstra: ...te leurgesteld PvdA-raadslid Kohlb,eck vroeg hierop om een korte schorsing van de vergadering om een ant woord te formuleren op het door de burgemeester gestelde. Deze mogelijkheid werd hem gister avond onthouden en zal wel wor den gegeven in de raadsvergade ring van volgende week donder dag. Dan zal ook de PvdA een kandidaat voordragen voor de wethouder- spost. Wie dat zal worden is nog niet helemaal duidelijk. Ook is nog niet zeker of Van Belle (die overigens gisteravond niet aan wezig was), terugkeert in de raad. Hij is wel als wethouder terugge treden maar formeel is hij nog lid van de raad. Deze raad zal zich komende donderdag over de voordracht moeten uitspreken. VRIJDAG Bruggehoofd - Steenschuur 9, Refon torische Politieke Federatie, voorli tingsavond voor jongeren van 16 jaar Leids Vrijetijdscentrum - Breestraat punkband the Zounds en the Photoi dels, 21.00 uur. lokaal zustervereniging de Vrii denclub - Anna Paulownastraat, po duivenclub LPC houdt za en zo tenUx stelling,opening za 15 uur, zo van 10 17.30 uur Boekhandel Ruward - Breestraat 9, J Biezen en Lucette M. Oostenbroek s neren hun nieuwe dichtbundels, van tot 16 uur. Marktkraam Stadhuisplein - straatc lecte ten bate van het Medisch Coin Nederland-Vietnam voor een niei ziekenhuis in Lang Son, zaterdags, 't Parlement - Nieuwe Rijn 52, congi Zuid-Holland D'66, za van 9.30 tot 16, uur. Hans Menken Bowling - gratis bowl zaterdag georganiseerd door de Nedi landse Bowling Federatie. Microtheater Imperium - Oude Vest 33 'Hij heette Ted', 20.30 uur. Lokhorstkerk - Pieterskerkstraat 1,1 zing D. Jan de Bruijn uit Wassena 'komt er ooit vrede'?, 20.00 uur. Stadhuis - gemeenteraad, 19.30 uur. 't Parlement - Nieuwe Rijn 52, club alleenstaanden. 20.00 uur. Rapenburg 48 - NVSH-trefcentrui open soos, 22 uur, tel. 149987. Dierenbescherniing Leiden, meldii zwerf- en gevonden dieren, tel. 12284 b.g.g. 124295. Caeciliastraat 18, open-huisavon L.V.L., 21 uur, tel. 764236. Voorschoten - vogeltentoonstelling Cl tureel Centrum, 20.00 uur. ZATERDAG NVSH-praatcafé - Rapenburg 48, van 22 uur. Buurthuis Groenoord - Mussche broekstraat 25. hypnose- en telepati show, toegankelijk boven de 14 jaa 20.30 uur. Leids Vrijetijdscentrum - Breestraat 6 optreden Son Of Tarzan, 21.00 uur. Bowling-restaurant Hans Menken Boshuizerlaan, een kwintet Jazz o Sunday, zo vanaf 15 uur. Café De Uyl van Hoogland - zondaj middag de bekende schrijver Bert Jai sen, 15.30 aan de Nieuwstraat 28. Voorschoten - vogeltentoonstelling Cu tureel Centrum. 10-20 uur. Leiderdorp - postzegelruilbeurs dorp] huis Hoofdstr, 10 uur. Oegstgeest - verkooptentoonstellin verpl. huis Wijckerslooth, 10 uur. Wassenaar - historische expositi Dorpskerk 400 jaar Herv. Gem., 11 uui Voorschoten - Kon. Marinelaan, a scheidsreceptie brandweercomman dant Lekkerkerker, 16 uur. Leiderdorp - carnavalsavond en prins verkiezing in Zijlkwartier v.d. Marei straat, 20 uur. ARTSEN Leiden - De weekenddienst begint z terdag om 0 uur en eindigt zondag oi 24 uur. Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstac Noord, Groenoordk, Kooi, Merei wijk: za S. Smit, Cobetstraat 43, t« 130177; zo J. Stolk, Burggravenlaa 16, tel. 125820. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstai wijk, Professorenwijk, de Waard: a E.K. Fogelberg, de Sitterlaan 18, ta 132877; zo R.M.G. Taytelbaum, Ho gewoerd 138, tel. 120266. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west za E.H. Nieuwenhuis-Smal braak, Bevrijdingsplein 60, tel 768918; zo B. Roos, Zocherstraat 1, tel 766123. Voor de praktijk van de doktoren Grot neveld, Van Leeuwen, Meijer, Rein ders, Tan, Van Tol, Zwijnenburg ei Verhage wordt de weekenddiens waargenomen door H.A.M.M. Meijei Stokroos 1, tel.^122113, spreekuur zi terdag en zondag van 11-11.30 uur aai Leiderdorp - J. van Beek, J. van der Le den, Hoofdstraat 8, Leiderdorp, tel 894539, za en zo spreekuur van 12.31 tot 13 uur. Oegstgeest - J. de Haan, Oranjelaan 26 tel. 170605. Voorschoten - za B. van Beusekom, Be resteynstraat 2, tel. 2520; zo J.H. Vrjj enhoek, Bachlaan 1, tel. 2356. Warmond/Voorhout - L. Lempers Churchilllaan 13, Voorhout, tel 02522-12140. APOTHEKEN Leiden - De «vond-, nacht-, en zondag dienst van de apotheken in de regii Leiden, wordt waargenomen van: v 21 tot 28 nov door Zuiderapotheek Lammenschansweg 7, tel. 123553 Leiden. Apotheek Boehmer, Floryi 19, Winkelhof, Leiderdorp. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel ten noorden van de Rijn 134604, tel tei zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, tel. 410131, spreekuur mat/u vr van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum v.d Waalslaan, tel. 4641. Warmond - C. Koster, Helmstraat 43 Noordwijkerhout, tel. 02523-3137. DIERENARTSEN Leiden - Voor de praktijk van Muurling Helder en Roest: A.W. Helder, Her melijnvlinder 36, Leiden-Merenwijk tel. 146686. H. Vestjens,/ M. Vestjens-Raadsveld Rijn en Schiekade 23, Leiden, tel 144323. Voorschoten - C.G. Westgeest, Leidse weg 560, tel. 768616. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Ni bezorging van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-16.00 Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28864 Kwartaalabonnement 146.30 per post 166.40 Jaarabonnement I 173.70 per post i 254.10 Losse nummers 10.65 Hoofdkantoor Witle Singel 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Teleloon 071-144941 Abonnementsgelden bn vooruitbetaling te voldoen Bi| automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten Alp redactiechef: A van Leeuwen Ptv Alg redactiechef: J.M.J. Post Rubriekchefs J Kroon (stad) J P M van der Meer (regio) B Paauw (binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A van Brussel (sociale economie) P J de Tombe (sport) P C Rosier (radio en televisie, kunst) S J de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in: Bonn, Brussel. Londen, Pari|s, Washington, Cairo. Rome. Madrid. Stockholm en Djakarta Redactie Randgemeenten Telefoon 071-144941 toestel 219 Privé M Kool Cobetstraat 77 Leiden, tel. 071-131183. Ch. Lennartz, Maredijk 33a, Leiden, tel. 071-133202 Correspondenten R Zaadnoordi|k Tel 071-121481 Oegstgeest H. Sonders, 071-155854 Voorschoten J Peters 071-769935 Warmond K Pnns 01711-11266 Zoeterwoude: R. Stevens 071-890847 Leiderdorp: F Snijders

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2