Liefst geef les aan oudere Interessant boek over de kerk in Oudshoorn "Alle bomen in Katwijk zijn heilig" Wethouder uit kritiek op 'eisende' vrouwen Ligplaatsenverbod voor Leidse Vaart uitgesteld VRIJDAG 21 NOVEMBER 1980 LEIDEN/REGIO PAGINA 23 Alphense (19) gediplomeerd rij-instructrice: Marijke Oudshoorn: "In januari wil ik beginnen aan de leerstof voor het diploma vrachtwagen-i structeur". ALPHEN AAN DEN RIJN - Zo'n dertig leerlingen heeft Marijke Oudshoorn uit de Vlierboomstraat al, Neder lands jongste rij-instructri- ce. In Soesterberg behaalde de 19-jarige Alphense het of ficiële diploma van de Stich ting Vakexamens Auto- en Motorrijschoolbedrijven (Vamos). Dat Marijke er zo vlot bij is, is nauwelijks verwonderlijk als men weet dat haar vader al 22 jaar een autorijschool in Al phen heeft en ook haar moe der vele jaren rijlessen gaf. Ze heeft dus altijd al tussen en in de lesauto's gezeten. Als 18-jarige stoomde vader Dirk haar in een paar maan den klaar voor het rijexamen. Marijke toonde zich een goe de dochter van de rijschool houder en slaagde in één keer voor het examen. En passant deed ze korte tijd later exa men voor het CE/DE-rijbe wijs, zodat ze ook achter het stuur van vrachtwagens en bussen mag kruipen. In juni legde Marijke Ouds hoorn het eerste deel van het vrij zware instructeursexa men af. Het betrof het theore tische gedeelte, dat zes vak ken omvat: wetgeving, voer- KATWIJK - 'Het college van B en W is sterk in bomen", zei de Kat- wijkse wethouder Bergman gis teravond tijdens de vergadering van de gemeenteraad. "In princi pe zijn alle bomen die er in Kat- wijk staan heilig. Het college is daarom in beginsel voor de handhaving van de bomen aan de Wassenaarse weg." Bergman antwoordde dat op vra gen van het socialistische raads lid R. de la Haye-Hietkamp. 'Zij drong er bij B en W op aan niet onnodig bomen te laten kappen. Een bewoner van de Wassenaarse- weg in Katwijk heeft het gemeen tebestuur toestemming gevraagd om een aantal was-populieren voor zijn woning aan de Wasse naarse weg te mogen kappen. Hij heeft last van lekkages door bla deren die de goot van zijn woning verstoppen. Volgens mevrouw De la Haye zijn ér voor het voorkomen van die lekkages andere oplossingen te bedenken dan het kappen van de populieren: "Gewoon leeg scheppen, die goot", aldus het raadslid. NOORDWIJK - De Noordwijk- se wethouder van Duyn heeft het niet zo op "bepaalde vrouwengroeperingen" in de badplaats. Tijdens een CDA- vergadering, gisteravond in Noordwijk, liet hij zich kri tisch uit over het gedrag van "deze dames". 'Als je geen vriendelijke op merkingen maakt, ben je al meteen de gebeten hond". Te vaak gaat het optreden in de richting van "wij eisen" en dat vond de wethouder geen basis voor een goed contact. Als voorbeeld noemde hij de aanbieding van de petitie van het Vrouwencafé, waarbij van het gemeentebestuur werd verlangd te zorgen voor ver gaderruimte. Dames uit de zaal namen de hen toegeworpen handschoen op. De uitlating van de wethou der was bij hen nogal hard aangekomen. "Wij houden niet zo van harde mannen. Als je niet schreeuwt, wordt er niet naar je geluisterd". Van Duyn zei deze reactie op z'n uitdaging te hebben ver wacht. Waar het hem om ging was het extreme van de "wij eisen-methodiek". De bena deringswijze van net Vrou wencafé stond me niet aan", aldus de wethouder. tuigkennis. voertuigbeheer- sing, verkeersdeelneming, onderwijskunde en een rij proef. Marijke: "Je moet als instructeur heel wat van de techniek van de auto en het motorgedeelte leren. Nodig vind ik het niet, want als ik met een auto pech krijg bel ik m'n vader wel. Maar ja, je moet het toch leren. Als een leerling iets vraagt en je weet helemaal niks, dat gaat ook niet. je moet iets weten van het koelsysteem, de ontste king, de versnellingsbak, de koppeling, ga zo maar door". Lekke band "Ik was net met de lessen in Al phen begonnen, kreeg ik met de auto een lekke band. Ik aan de slag om het wiel te verwis selen, staat die leerling - een jonge knul - er een beetje bij te kijken. Ik zeg tegen hem: zou je niet eens helpen met het opcricken van de auto," ver telt Marijke over haar eerste probleempje als beroepsin- structrice. Het tweede deel van het in structeursexamen legde Ma rijke Oudshoorn medio deze maand af. Dit examen hield SASSENHEIM - De politie van Sassenheim heeft in samenwer king met een ambtenaar van so ciale zaken uit Leiden twee in, dat ze een uur theorieles moest geven aan een aantal leerlingen en een uur rijles moest geven. Eén examinator fungeerde als "leerling" en de tweeds examinator zat ach terin. Na het theoretische gedeelte moest de Alphense geduren de vijftig uur stage lopen bij een rijschool, in dit geval één in Wassenaar. De helft van die uren moest ze achterin zitten en de overige 25 uur gaf ze zelf les, en ging de mentor op de achterbank zitten. Na de les worden eventuele fou ten besproken. Als de stage erop zit moet de mentor ervan overtuigd zijn, dat de stagière in staat is als instructeur te kunnen optreden, alleen dan mag het praktisch gedeelte van het instructeursexamen worden afgelegd. "Bang of zenuwachtig ben ik niet geweest voor het exa men. Toen ik met lesgeven begon, was ik wel benieuwd of de leerlingen mijn aanwij zingen zouden opvolgen. Ik ben tenslotte nog erg jong. Maar dat is me meegevallen. Als je uitlegt waarom iets moet of niet moet. dan wordt dat wel aanvaard," aldus de rij-instructrice. straatmakers aangehouden die "zwart" werkten De twee straatmakers, afkomstig uit Leiden, stonden in deze ge- 'Het liefst geef ik les aan oudere dames die nog nooit gereden hebben, die "kaal" in de auto komen," vertelt Marijke plas tisch verder. "Zij begrijpen alles veel sneller en gaan he lemaal op je aanwijzingen af. Jongeren hebben vaak al eens in een auto gezeten en die willen op hun eigen manier -rijden. Verkeerde technieken zijn dan moeilijk af te leren." Uitgestudeerd is Marijke voor lopig nog niet "In januari wil ik beginnen aan de leerstof ALPHEN AAN DEN RIJN - Niet de band "Robinson Cruiser", zo als aanvankelijk het plan was, maar de roek-groep 'Hollander" zal morgenavond 22 november het podium in Midas op nuttige wijze proberen te vullen Hollander maakte onlangs furore met de elpee "Side Kicks", een plaat stevige, melodieuze en ui terst dansbare rock. De produk- tie van Alfred Lagarde is daar niet voor het diploma "vrachtwa gen-instructeur". Verder wil ik nog graag het rijbewijs voor de motor halen." Pa Oudshoorn stelt voor om dan ook maar een les-motor te kopen, dan kan z'n dochter daar ook haar hart aan opha len. vreemd aan. Hollander bestaat uit geroutineer de musici, afkomstig uit onder anderen Long Tall Ernie, Hot House. Otger Dice en Herman Brood: Carl Carslton (gitaar), To ny VandenBerg (zang, gitaar), Rudy Englebert (bas), Otger Cooymans (toetsen) en Jan Pij nenburg (slagwerk). Aanvang optreden omstreeks 21.00 Houden van paarden nu ook belast? NOORDWIJKERHOUT - D'66 in Noordwijkerhout is voor stander van het invoeren van een paardenbelasting. In deze gemeente maken veel men sen met paarden gebruik van de openbare wegen en fiets paden en, zoals het raadslid M. Kuyper gisteravond zei, "die paarden lozen hun poep verrassenderwijs". "Paarden zijn grotere vervui lers dan het fatsoenlijk ge dresseerde deel van de hon den, die in staat zijn hun be hoefte op te houden tot zij een daartoe geschikte, door de ei genaar ingeprente plek vin den". Het raadslid is overi gens geen voorstander van het verhogen van de honden belasting. "Hondenbelasting is een typisch voorbeeld van het principe "de vervuiler be taalt". Alléén grotere vervui ling door honden zou aanlei ding zijn om de belasting te verhogen. Die belasting mag niet worden verhoogd uit fis cale en budgettaire overwe gingen. Dan kunnen we alles wel gaan belasten", aldus het raadslid. Kuyper wil een paardenbelas ting van zo'n 50 gulden per paard per jaar. Een van zijn beweegredenen voor het in voeren van deze belasting is de verbetering van het fiets pad van de Schulpweg: "Hoeveel moeite burgemees ter en wethouders zich heb ben getroost om dit te bren gen als een voorziening aan het fietspad, het is duidelijk dat die aanpassing noodza kelijk was door het paarden- verkeer ter plaatse. Een voor ziening van 15.000 gulden. Door het invoeren van een paardenbelasting krijgt de gemeente tenminste nog iets terug van het bedrag dat is besteed aan laat ik maar zeg gen het "paardenfietspad". BAKKIE VOOR INVALIDEN - Staatssecretaris Smit-Kroes ziet er wel wat in om kanaal 9 op de 27mc te bestemmen als nood ka naal voor invaliden. Als deze groep gebruikers een grote disci pline kan opbrengen kan dit een bruikbare en goedkope oplossing zijn, zei de staatssecretaris van verkeer en waterstaat gisteren tijdens het begrotingsdebat in de Tweede Kamer. Want het kanaal mag uitsluitend voor alarm wor den gebruikt. Hazerswoudse aangereden HAZERSWOUDE - Op het fiets pad van de Rijndijk is de 38-jarige mevrouw W.B. uit Hazerswoude ter hoogte van restaurant "Ha- zershofgistermiddag omstreeks twaalf uur aangereden door een auto, bestuurd door een inwoner van Amersfoort. De automobilist sloeg een inrit in en verleende geen voorrang aan de bromfiets ster. De vrouw werd met een ge broken been opgenomen in het Academisch Ziekenhuis in Lei den. HAARLEMMERMEER De brandweer van de Haarlemmer meer heeft gisteren uit de Ring vaart nabij de Hillegommerdijk een auto gehaald die bleek te zijn gestolen. De rechtmatige eigenaar van de wagen bleek woonachtig te zijn in Den Haag. Aanhoudingen naar aanleiding van de vondst zijn nog niet gedaan. Popfestival in Langeraar LANG F. RAAK - Vier Nederlandse beginnende groepen zullen mor gen het popfestival van "De Schakel" in Langeraar opluiste ren. Tussen 20.00 en 1.00 uur zal daarnaast ook de swingende Schakeldiscotheek de beentjes van de vloer houden. De eerste band die acte de presence zal geven is het Leidse "The Li ne". Invloeden van rock, reggae, new wave en funk worden onder de dominante rol van de gitaar tot een aparte stijl samengesmeed. The Line bestaat uit: Bram Bona- nus (zang, gitaar), Alex Holsber- gen (gitaar), Mare Laman (bas) en A. van Hamme (slagwerk). Vervolgens betreedt het Volen- damse "Rochbeth" het podium. Deze palingpoppers bestaan nu acht maanden en doen aan Jen Rog denken. Leidende figuur in deze band is drummer Patrick Muhreh, zoon van de bekende Cats-gitanst Arnold Muhren. Ook Emrr.eloord is vertegenwoor digd in de Schakel met het zestal "Trick" Trick is bekend van een optreden voor de KRO-radio en heeft in het oosten des lands al een behoorlijke reputatie al li- veèct opgebouwd, met stevige muziek. De afsluiters van het festival. "Za- teris", komen uit Wugeningen. Batterie Kees, Shoplifter Tom, Serge de Aflegger, Paul Kloote (zang), P. Link (toetsen) en bas sist Arthur zullen garant staan voor een swingende act en mee slepende klanken. Een gerestaureerd ALPHEN AAN DEN RIJN - Over de Nederlands Her vormde kerk in Oudshoorn is onlangs een zeer fraai boek verschenen onder de titel 'De kerk te Oudshoorn'. Het boek is samengesteld door de Leidse kunsthistorische projectgroep 'Oudshoorn' en kost 39,50 gulden. Van dit be drag is ruim een derde deel bestemd voor de restauratie van de kerk. Het boek - een uitgave van de Alphense drukkerij Vis-Druk - heeft een eerste oplage van 1000 en is te koop in de meeste Alphense boekwinkels. Tij dens de onlangs gehouden tentoonstelling over de kerk in Oudshoorn - eveneens sa mengesteld door de project groep 'Oudshoorn' - zijn er al rond de 70 exemplaren ver kocht. "Aanleiding tot de keuze van de Nederlands-Hervormde kerk in Oudshoorn als studieon derwerp was de restauratie, die in 1979 op handen was, en de vraag van dr. Bouke van der Meer, die zich bijzonder interesseerde voor het wel en wee van de kerk, of het niet mogelijk zou zijn met studen ten een studie te maken en een expositie te organiseren teneinde de algemene be langstelling voor dit zeer bij zondere gebouw te stimule ren. De kerk in Oudshoorn mag immers doorgaan voor een van de meest geslaagde scheppingen op het gebied van de Nederlandse kerk bouwkunst van onze zeven tiende eeuw", aldus prof. ir. J.J. Terwen in zijn voorwoord bij het boek. Tevens wijst Terwen op het heugelijke feit dat "de gezamenlijke werk zaamheden van een aantal studenten, een 'projectgroep', kunnen uitmonden in een tastbaar en een algemeen toe gankelijk resultaat". "Nog al te vaak immers blijft de neer slag van hun studie liggen in min of meer professionele verslagen, zonder dat derden direct profijt van dit soort in spanningen kunnen trek ken", aldus Terwen. De pro jectgroep 'Oudshoorn' be staat overigens uit Caroline Brutel de la Rivière-Sillem, Meta Döbken-Henneke, Wim Dorsman, Jan Smeenk en Bernard Vermet. De samenstellers van het boek 'De kerk te Oudshoorn' geven in hun werk duidelijk en goed leesbaar gestalte aan de grote hoeveelheid informatie die zij tijdens hun onderzoek heb ben vergaard. Het onderzoek van de projectgroep omvatte onder meer het uitpluizen van talloze archieven waarvan hier te noemen het Algemeen Rijksarchief in Den Haag, het gemeentearchief in Leiden en het Kerkelijk archief Ouds hoorn. In tien hoofdstukken wordt alles wat maar enigs zins belangwekkend is in verband met de Oudshoornse kerk op een prettige manier verhaald. Jammer is wel dat alle afbeeldingen in het boek zwart-wit zijn afgedrukt. Het gemis aan kleurafbeeldin gen doet zich vooral voelen bij het hoofdstuk over de prachtige gebrandschilderde glazen van de kerk. Voor geïnteresseerden in de Oudshoornse kerk in het bij zonder, maar ook voor be langstellenden voor - om Terwen's woorden nog even aan te halen - "een van de meest geslaagde scheppingen op het gebied van de Neder landse kerkbouwkunst in de zeventiende eeuw" is het een aan te bevelen werk. Enige kunsthistorische voorkennis bij de lezer van het boek 'De kerk te Oudshoorn' is echter ook aan te bevelen om de ge boden informatie wat mak kelijker te verwerken. Het boek 'De kerk te Ouds hoorn' staat centraal in een binnenkort uit te zenden ra dioprogramma van Jan van Herpen. De opname van dit radioprogramma - waaraan dr. Bouke van der Meer zal meewerken - zal plaatsvin den op 24 november. RIJNSATERWOUDE - Er komt nog geen kajuitbotenverordening in Rijnsaterwoude. De gemeenteraad van Rijnsaterwoude wil eerst wat meer weten over de overgangsregeling voor booteigenaren, alvorens in te stemmen met een regeling die het innemen van vaste ligplaatsen in de Leidse Vaart verbiedt. Het is de bedoeling dat de gemeenteraad zich in december opnieuw zal buigen over het voorstel een kajuitbotenverordening in te stellen. In de tussenliggende periode is er gelegenheid voor overleg tussen belang hebbenden en de (uit gemeenteraadsleden bestaande) comjnissie ruim telijke ordening. Nu Rijnsaterwoude een eigen jachthaven heeft, willen B en W op den duur af van de steeds groter wordende en landschapsontsierende kajuitboten langs de Leidse Vaart. Het voorstel luidde dan ook om een bepaling aan te nemen die verbiedt dat kajuitboten (hoger dan 1.50 meter) langer dan.48 uur langs de Leidse Vaart liggen afgemeerd. Daarnaast zou er uit veiligheidsoverwegingen voor een bepaald gedeelte van de vaart, ook nog eens een aanlegverbod moeten komen. Voor de boten die nu een vaste ligplaats hebben langs de Leidse Vaart hadden B en W een overgangsrecht in willen stellen. Hoe dat overgangs recht eruit gaat zien konden B en W gisteren nog niet vertellen. Vandaar dat de gemeenteraad besloot het voorstel tot het instellen van een ka juitbotenverordening aan te houden, totdat meer bekend is over de overgangsregeling. "Er is door particulieren geld in aanlegplaatsen geïnvesteerd en dat kunnen we niet zonder overleg met de investeerder te niet doen", stelde ing. J.P. van Rijn namens de CDA-fractie. Ook bij Gemeentebelang was er behoefte aan meer informatie. Rockgroep Hollander" in Midas Politie pakt twee zwartwerkers meente ingeschreven als werk loos en kregen een uitkering. Op het moment van de aanhouding waren de twee Leidenaars bezig met bestratingswerkzaamheden aan de Rijksstraatweg in Sassen heim. Rock groep "Hollander

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23