Pijbeis Museum start donateurs Wereldwijde aandacht voor vinding van TNO De Regenboog nu herkenbaar Dat jeugdwerk tegenwoordig stelt ook niets meer voor Dr. Donkers diakonaal predikant in Leiden tRIJDAG 21 NOVEMBER 1980 ISt Piet Vlasboom: Kerk en club hebben eigen taak en methoden Piet Vlasblom, betrok ken bij het kadervor mingswerk van het Christelijk Jongeren- Verbond (CJV), vindt het oneerlijk als de kerk probeert haar doelstel ling en methoden aan de jeugdclub op te dringen. Het CJV en de kerk - of dat nu een hervormde kerk of een andere is - hebben el kaar nodig en kunnen erg goed aanvullend ten opzichte van elkaar werken, maar dan moet er wel duidelijkheid komen. Duidelijkheid aan beide kanten over eikaars verantwoorde lijkheden en taken. Door allerlei oorzaken is in veel gevallen de kerk het contact met de jongeren kwijtge raakt. Piet Vlasblom begrijpt, dat dit in veel kerkgemeen schappen nogal wat zorgen geeft. Wanhopig wordt ge zocht naar modellen om de jongeren weer in de kerk te krijgen. Maar het kon wel eens zo zijn, dat daarjuist de kern van het probleem zit. Vlasblom in het CJV-blad "Inklusief": "Dat zegt iets over de mentaliteit vanwaar- uit kerkmensen geneigd zijn te denken en te handelen. De jongeren moeten terug naar de kerk. En de kerkgemeen schap wil dat het liefst berei ken zonder veel concessies te doen aan haar huidige be staansvorm. Dus: jongeren moeten zich aanpassen aan wat de kerk is en te bieden heeft". Ter discussie Piet Vlasblom - die het "mach tig mooi" vindt, dat het CJV nog steeds kiest voor een christelijke identiteit - acht het mogelijk, dat de zaak maar eens moet worden om gedraaid, dat de kerk de jon geren maar eens moet gaan opzoeken en haar hele heb ben en houden ter discussie moet stellen. "Erg vaak wordt vanuit eigen onmacht en fa len gereageerd naar anderen toe. Zoals naar het CJV. De ander moet dan het eigen fa len goedmaken". Kadervormingsman Vlasblom heeft begrip voor die reactie. "Maar in de praktijk betekent dat vaak, dat het jeugdwerk moet gaan overnemen wat tot de taak en verantwoordelijk heid van de kerk behoort. Omdat de predikant via de ca techese geen jongeren meer bereikt, moet het jeugdwerk gaan doen wat anders op de catechisatie gebeurde. Dat is oneerlijk. De kerk dringt haar doelstelling zo op aan de club en vervolgens wordt de kwa liteit van het jeugdwerk af gemeten naar maatstaven die gelden voor de catechisatie en het kerke werk, maar niet voor vorming, ontspanning en dienstverlening. Al snel ligt dan de veroordeling klaar, dat jeugdwerk van te genwoordig stelt ook niets meer voor; vroeger werd er tenminste nog wat aan bijbel studie gedaan". Iets anders Piet Vlasblom vertelt dan, dat het CJV steeds weer zoekt naar mogelijkheden om ge stalte te geven aan zijn christelijke karakter. "We worstelen met deze zaken". De gedachte dat het onmoge lijk is om samen met een kerk bezig te zijn met en voor jon geren. vindt hij niet terecht. Êen plaatselijke zelfstandige vereniging die is aangesloten bij het CJV moet zelfs zonder problemen namens een kerk of kerken in de gemeente jeugdwerk kunnen bedrijven. Als dan maar op een goede met elkaar in gesprek blijft. En dat betekent elkaar aanvaarden als gelijkwaardi ge gesprekspartners, begrip hebben voor de verschillende verantwoordelijkheden en methoden, open staan voor eikaars kritiek, bereidheid om samen te zoeken naar nieuwe mogelijkheden en kansen, en de ander invloed geven bij het beleid. Gesprek is niét mogelijk als eenzijdig wordt voorgeschre ven wat de ander moet doen, als één denkt óf het evangelie óf de wijsheid in pacht te hebben, als men elkaar geen ruimte geeft, slecht of niet naar elkaar luistert, en de sta tuten van de vereniging of de kerkorde van de gemeente alleen bepalend worden geacht voor de samenwer king. Het CJV wil met de jongeren iets anders doen dan de kerk. Piet Vlasblom formuleert het kort zo: "Het wil jonge men sen door club-, soos- en kampwerk - vorming, ont spanning en dienstverlening - helpen om in het leven een goede plaats te vinden". Een kleine 100 mensen hebben hun donatie aan het Bijbels Museum in Amsterdam opgezegd naar aanleiding van de —jdaar gehouden tentoonstelling over. feministische theo- f logie. Ruim 80 donateurs trokken hun bijdrage in nadat I de Evangelische Omroep een kritische radio-uitzending Iaan de tentoonstelling had gewijd. Zij kregen na hun op zegging van het museum de uitnodiging om de tentoon- stelling te komen zien alvorens er een oordeel over te vellen, maar slechts een enkeling is op die uitnodiging ingegaan. Het Bijbels Museum heeft in deze periode ook 100 nieuwe dona teurs mogen verwelkomen, niet alleen naar aanleiding van de ten toonstelling maar ook dankzij een ledenwerfactie. Op 't ogenblik heeft het museum on geveer 70.000 donateurs. Het doel van de tentoonstelling "De moed om te zien" (ruim 10.000 bezoekers) was: het losmaken van discussies rond het actuele thema "feministische theologie" Ook wilde men de aandacht van de bezoekers vestigen op de "bij belwerkplaats". Volgens conservator Alice Groene- veld is die bedoeling er zeker uit gekomen. "Tussen de bezoekers zijn heel levendige gesprekken gevoerd." Hoogtepunten waren de kringgesprekken, met onder anderen de theologen Tine Hal- kes en Maria de Groot. LEIDEN - Nadat de hervormde diakonie hem had benoemd, heeft de centrale kerkeraad van de Leidse hervormde gemeente gisteravond een beroep uitge bracht op ds. A. Dronkers (43) te Driebergen voor de functie van diakonaal predikant. De be noeming is tot stand gekomen in samenwerking met de diako- nieën van de hervormde ge meenten in Leiderdorp, Oegst- geest en Voorschoten. Ds. Dronkers, die nu secretaris is van de Raad voor het Jeugdwerk van de Hervormde Kerk, komt als predikant voor bijzondere werkzaamheden in dienst van de diakonie en wordt dus niet, zoals een gewoon predikant, aan een wijkgemeente verbonden! Een diakonaal predikant - er zijn er nog maar weinig - probeert na mens de kerk en in samenwer king met anderen een bijdrage te geven aan de oplossing van al lerlei maatschappelijke proble men binnen de plaatselijke sa menleving. Ook behoort het tot zijn taak, de kerkelijke gemeente tot diakonaal dienstbetoon te stimuleren en toe te rusten. Ds. Dronkers, predikantszoon, was eerst vicaris in Deventer en Diep enveen voor het jeugdwerk. In 1964 werd hij bijzondedr predi kant in Amsterdam bij de Stich ting Jeugd- en Jongerenwerk. Sinds 1972 leidt hij het secreta riaat van de Raad voor het Jeugdwerk, een orgaan van bij stand voor de hervormde synode. Omdat ds. Dronkers - na 15 maart 1981 - bij de diakonie werkt, heeft hij straks ook geen kerkeraad om zich heen. Daarom zal er een groep, hoofdzakelijk uit diake nen bestaande, worden gevormd om hem bij te staan. Rembrandt Emile Meijer, oud-directeur van het Van Gogh-museum in Amsterdam, heeft gisteren in het Amsterdamse Rem- brandthuis het eerste deel ten doop gehouden van de zesde lige serie "Rembrandt en de bijbel". Dit zijn verhalen uit het Oude en Nieuwe Testa ment, die Rembrandt in schilderijen, etsen en teke ningen in beeld heeft ge bracht. Alle afbeeldingen zijn voorzien van kunsthistori sche aantekeningen. De serie bevat 70 etsen, 70 schilderijen en 140 tekeningen. Amerikaanse steun voor IKV Het gevel-embleem is een ontwerp van mevrouw ML.E. Hoefsloot dat is gekozen uit zes inzendingen. •>1 Priesterwijding Hans Spruijt LEIDEN - Op zaterdag 29 r ber zal bisschop Simonis in de kathedra'e kerk te Rotterdam de Leidenaar Hans Spruijt tot pries ter wijden. Deze dienst begint om 11 uur. De volgende dag, zondag 30 november, om half 12 draagt Hans in de Lodewijkskerk (Steenschuur) zijn eerste heilige mis op. Na afloop, omstreeks 1 uur^ zal er in de Mariakapel van deze kerk gelegenheid zijn hem geluk te wensen. Hans Spruijt, die 24 jaar is, kreeg zijn opleiding aan het semina rium Rolduc (Limburg). Zijn sta ge doorliep hij in de Bonifacius- parochie in Alphen aan den Rijn, waar hij na zijn wijding ook ka pelaan wordt. LEIDEN - Bij de hoofdingang van het oecumenische kerkcentrum "De Regenboog" in de Leidse Merenwijk is een gevel-embleem aangebracht dat de naam van het gebouw symboliseert. Het is een ontwerp van mevrouw M. L. E. Hoefsloot en werd gekozen uit een zestal inzendingen. Het embleem bestaat uit een gestyleerde regenboog met een kruis erin. De banen van de boog zijn geel, oranje en rood en de kleur van het kruis is zilver. De versiering, uitgevoerd in kunststof, is geplaatst op het zwart-houten gevelgedeelte naast de ingang. Op de stenen gevel aan de kant van het winkelcentrum is in aluminium letters de naam "De Regenboog" te zien. Ook van behoorlijke afstand kunnen voorbijgangers het karakter van het kerkcentrum nu direct herkennen. KERKELIJK HOOGLERAAR. De generale synode van de Ne derlandse Hervormde Kerk heeft dr. H.W. de Knijff benoemd tot kerkelijk hoogleraar aan de Utrechtse universiteit. Het gaat hier om een nieuwe hoogleraar- spost. Dr. De Knijff, die predi kant is geweest in Hem-Venhui- zen, Gent (België) en Spijkenisse en sinds 1974 wetenschappelijk hoofdmedewerker is aan de theologische faculteit in Utrecht, gaat het vak "christe lijke ethiek" doceren. Het Interkerkelijk Vredesbe raad (IKV) heeft van de Natio nale Raad van Kerken in de Ver enigde Staten bijval gekregen voor zijn campagne om Neder land kernwapenvrij te maken als een eerste stap naar verdere ont wapening. Aanleiding tot die steun was het verslag van enkele kerkelijke beleidsfunctionaris sen uit de VS, die in de onlangs gehouden Vredesweek een be zoek aan ons land brachten. De brief uit de VS waarin de Raad van Kerken de IKV-actie steun betuigt is ondertekend door de voorzitter van de commissie voor bewapeningsvragen, Herman Will, en de secretaris van de commissie voor internationale zaken, Alice Wimer. Zij herinneren eraan, hoe de Raad van Kerken in de VS zich al ja renlang verzet tegen het streven naar een overwicht in kernwa penzaken en zich vorig jaar uit sprak voor een volledig verbod op kernproeven en op de ontwik keling en plaatsing van kernwa pensystemen. Maar tegelijk is de raad zich ervan bewust, dat de in spanningen van bezorgde chris tenen op dit gebied grotendeels zonder resultaat zijn gebleven wat betreft het afremmen of stop zetten van de wapenwedloop. Daarom ervaart de Amerikaanse raad de campagne van het IKV als een bemoediging. "Op onze beurt willen wii u steunen in uw worsteling en u in kennis stellen van onze hoop dat u daarin mag slagen". Het I KV deelde mee, de laatste tijd steeds meer sympathie- en steunbetuigingen te krijgen van kerkelijke groepen en functio narissen in het buitenland. Daaruit blijkt", zegt het IKV, "dat men juist van de kerken in kleine landen als Nederland veel verwacht, nu de grote mo gendheden onmachtig blijken tot enige beweging ten goede". Evenwicht In tegenstelling tot wat zes jaar geleden werd voorspeld, hebben de Gereformeerde Kerken in Nederland vandaag te maken met 171 vacante predikantsplaat sen in plaats van met een over schot van 21 predikanten. Dat heeft de commissie voor finan ciën en organisatie uit de synode bekendgemaakt. Zij stelde een onderzoek in naar het verloop van het gereformeerde predikan tenbestand in de afgelopen vijf jaar. Gewaarschuwd door de vorige 'profeten' - die het dus mis had den - waagden de onderzoekers van nu zich aan een voorzichtige verwachting voor de komende vijf jaar. Zij hebben berekend, dat het aantal vacatures in 1985 tot om en nabij de 87 zal zjjn te ruggelopen. Dat betekent, dat dan een evenwicht tussen vraag en aanbod in zicht komt. "Worden daarbij het dalende le dental en de doorwerking van de economische teruggang in aan merking genomen, dan is er ze ker geen reden om de theologi sche studie - die zeven jaar duurt - nu extra aan te bevelen", meent de commissie. Youth for Christ Leiden houdt morgen, zaterdag, van half 11 af een 'open dag' in "Het Brugge- hoofd", Steenschuur 11. Het thema is: "Levend geloof'. Het programma vermeldt studie, ge sprek, muziek, een koffiebaren. een warme hap. Voor het lunch- pakketje moeten de deelnemers zelf zorgen. Overigens is het niet nodig, de hele dag bij te wonen. Zondagmorgen om 10 uur wordt in de Maranathakerk aan de Lage Morsweg in Leiden een jeugd dienst gehouden met ds. Kool stra als voorganger en met me dewerking van vier koren onder leiding van de heer Arnoldus. Thema: "Samen op weg". Ir. Van der Weide met zijn medewerkers ir. Schwippert (m) en Van der Koogh(r) bij de apparatuur, waardoor automotoren op elk mengsel van alcohol en benzine kunnen rijden. Het in de koffer opgeklapt liggende doosje moet in de auto worden ingebouwd. DEN HAAG-TNO heeft met de vinding van Jouke van der Weide om bestaande benzi nemotoren op alcohol (me thanol) te laten lopen, we reldwijde aandacht getrok ken bij auto- en oliemaat schappijen. TNO hoopt met deze vinding, waaraan zowat vijf jaar is gewerkt, vooral de Neder landse industrie een impuls te geven. Maar ook heeft TNO al contacten met Nieuw-Zeeland en Australië over het ontwerp. Tevens is contact gelegd met een grote Europese autofabriek. In dit stadium kon nog niet wor den gezegd welke dat is. De TNO-ontdekking zal waar schijnlijk niet leiden tot een besparing op brandstofkos ten. Dit omdat methanol (te winnen uit o.a. steenkool, bruinkool, suikerbieten en suikerriet) bijna de helft minder energie levert dan benzine, waardoor twee maal zoveel methanol nodig is voor dezelfde hoeveelheid kracht. Het voordeel zit in de grotere onafhankelijkheid van de olie-leverende landen. Het is zelfs denkbaar dat vluchtige vloeistoffen die nu als afval bij de produktie van metha nol overblijven, eertijds ook als brandstof gebruikt kun nen worden. De methanol die nu in ons land Methanol als autobrandstof wordt gemaakt door DSM, is bij lange na niet toereikend om bij een oliecrisis het au topark te kunnen laten rij den. TNO verwacht dan ook meer van de - wellicht goed koper te produceren - me thanol uit tropische landen zoals bijvoorbeeld Brazi lië. De aanpassing van de benzi nemotor aan methanol wordt verzorgd door een ap paraat - ter grootte van een sigarendoos - dat op elke normale automotor is toe te passen en het mogelijk maakt op een brandstof te rijden die voor nul tot hon derd procent uit methanol bestaat. Door de brekingsindex van de brandstof continu te meten, wordt bepaald uit hoeveel methanol en benzine de vloeistof bestaat. Zo wordt steeds een optimale ver branding verkregen, die in vergelijking met gewone benzine ook nog iets schoner is. Het apparaat bestaat uit een servomotortje, warmtewis selaar en de sensor die de brandstof doorlicht. Het (di gitale) servomotortje zorgt via een kabel (een zgn. bow- den-kabel, bijv. ook gebruikt als remkabel bij fietsen) voor de juiste hoeveelheid brandstof naar de carbura teur. Het servomotortje bepaalt namelijk door middel van een juk de sproeieropening. De warmtewisselaar zorgt voor een constante tempera tuur van het brandstof mengsel. Overigens is alleen bij temperaturen vanaf min 10 graden bij een koude start elektrische voorverwar ming van het inlaatspruit- stuk noodzakelijk. Het apparaat is niet geschikt voor dieselmotoren. Maar het principe van meting van samengestelde vloeistoffen maakt het in de toekomst wel mogelijk dat ook die ca tegorie profijt van de TNO- vinding kan hebben. Jouke van der Weide denkt dat het apparaat niet meer zal kosten dan een LPG-instal- latie en dat men door de la gere energicwaarde van me thanol een grotere tank zal moeten nemen of vaker naar de pomp moeten. De (nog niet zo lang: drie maanden) gehouden testrit ten met Opeis en Volkswa gens hebben aangetoond dat de motor niet noemens waardig meer slijt. Ook is er geen aanpassing van de ont steking nodig.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17