Knessetlid Sharon wil bewakers voor Nederlandse joden Schmidt pleit in YS voor samenwerking Oost en West Duitse jongeren: op paus Vrijspraak in Suriname Begin overleeft weer motie van wantrouwen Y S-vertegenwoordiger in Madrid: "Ik ging niet buiten boekje" Twee doden in Belfast DONDERDAG 20 NOVEMBER 1980 eling.| lert- De Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt sprak gisteren in New York ook met de hoofdredacteur van Time agazine, Henry Grunwald. NEW YORK (DPA) - Bondskanse lier Helmut Schmidt heeft zich gisteren in New York nadrukke lijk uitgesproken voor voortzet ting van de samenwerking tus sen Oost en West. Voorts onder streepte hij de noodzaak van een nauw samenspel tussen West- Europa en Noord-Amerika en "in een zeer kritieke fase in de betrekkingen tussen Oost en West". De Westduitse regeringsleider sprak op een bijeenkomst van vooraanstaande Amerikaanse politici en economen. Een dag voor zijn besprekingen in Was hington, ook met vertegenwoor digers van de komende Republi keinse president Ronald Reagan, die verhoogde bewapeningsin spanningen van de Verenigde Staten heeft aangekondigd, waarschuwde Schmidt voor de gevaren van een bewapenings wedloop. "Ik kan mij geen poli tiek van samenwerking tussen Oost en West op lange termijn voorstellen, wanneer wij tegelij kertijd bezig zijn met een onge breidelde bewapeningswed loop". Volgens de bondskanse lier moet men door beperking van de bewapening tot een mili tair evenwicht zien te kómen en dat dan op een lager niveau bren gen. In dit verband wees hij op de bij zondere betekenis van het Ame rikaans-Russische SALT-over- leg. Met instemming maakte hij gewag van Reagans voornemen om deze besprekingen over be perking van de strategische be wapening voort te zetten. Tege lijk oefende Schmidt kritiek op "de massale Russische bewape ning". De samenwerking tussen Oost en West mag geen éénrich tingsverkeer zijn, aldus de bondskanselier. Met het oog op de kritieke fase in de Oost-Westverhouding noemde hij niets zo belangrijk als het sa menspel tussen West-Europa er Noord-Amerika. "Wij wensen een sterk Amerika met zelfver trouwen". Daarover waren Schmidt, de Fran se president Valery Giscard d'Es- taing en de Britse premier Marga ret Thatcher het bij hun onder linge besprekingen vorige week volkomen eens. De bondskanse lier zei ervan overtuigd te zijn dat de nauwe samenwerking en het vertrouwen tussen de Bondsre publiek en de VS ook onder het presidentschap van Reagan zul len voortduren. Bij de uitreiking van de gouden medaille van de kerkelijke orga nisatie 'Family of Man' die de bondskanselier ontving wegens zijn streven naar vrede en voor uitgang, pleitte Schmidt ervoor dat de steeds groter wordende kloof tussen rijke en arme landen wordt versmald. Met grote bezorgdheid sprak Schmidt over de problemen van de bevolkingsexplosie. Hij bi twijfelde het of er voor de tie miljard mensen die er naar scha ting in het jaar 2030 zullen zijl voldoende voedsel. onderdaJ energie en werkgelegenheid zu len zijn en of al deze mensen m< gen rekenen op vrede, vryhek gerechtigheid en menselijk waardigheid. In dit verband sprak de bondskar selier zich uit vóór geboortenn geling. Doelend op de rooms-ki tholieke kerk sprak hij de hoo uit dat daar de houding ten aar zien van de anticonceptie verar dert. Schmidt die onlangs met paus Jc hannes Paulus II ook di probleem zou hebben besproker zei; "Ik ben voor geboorteregt ling omdat ik mij zorgen maai over menselijke waarden, g€ rechtigheid en vrijheid, ja ove het overleven van de mensheid wanneer de bevolking ongecon troleerd verder toeneemt". ïeis ten einde HUNCHEN - „Voor jongeren is de katholieke kerk in de Bondsre- I publiek Duitsland vaak moeilijk te begrijpen. Zij hebben de in druk dat de kerk angstig aan de I bestaande verhoudingen vast houdt, dat zij weer meer de na- druk legt op de verschillen tussen de beide grote geloofsrichtingen in plaats van op het gemeen schappelijke te wijzen.'Jongeren vinden dat de kerk op hun vragen naar vriendschap, seksualiteit en partnerschap te veel met gebo den reageert, dat zij bij hun zoe ken naar begrip en gespreksbe reidheid te weinig antwoorden krijgen". iat zei de voorzitster van de bond van Duitse katholieke jongeren in München, Barbara Engl, nadat paus Johannes Paulus 2 eerder had gesproken over het thema jeugd. De toespraak van Barbara Engl, waarin veel kritiek werd geuit op de clerus in Duitsland, was een verrassing. Haar oor spronkelijke rede, die tevoren aan de pers was uitgereikt, was geheel verschillend en veel min der kritisch dan datgene wat zij in werkelijkheid op de Theresien Wiese zei. Hoewel de mogelijk heid was ingeruimd dat de paus zou antwoorden, deed hij dat niet. De reden waarom werd niet bekendgemaakt. Barbara Engl nep ook, beluisterd door circa 500.000 mensen, dat de jeugd niet begrijpt waarom de ka tholieke kerk, ondanks het grote tekort aan priesters, zo aan het celibaat vasthoudt. „Wij geven toe dat het evangelie ons vaak in verwarring brengt, te veel van ons eist, maar angst en geestelij ke bekrompenheid hoeven ons niet te bedrukken", aldus Barba ra Engl. )p de laatste dag van zijn bezoek aan West-Duitsland heeft paus Johannes Paulus 2 in München tijdens een heilige mis de jeugd opgeroepen „zich niet te snel uit zijn doen te laten brengen". Hij wees op de vele moeilijkheden in het leven: dat jongeren zich vaak alleen gelaten voelen, dat zij den ken dat hun ouders hen niet be grijpen, dat er een grote presta tiedrang op scholen bestaat, dat de arbeidsverhoudingen vaak slecht zijn en dat het zelfs hele maal niet zeker is dat iedereen in de toekomst een baan krijgt. De paus waarschuwde er echter voor te Vluchten'. ,Laat jullie mens-zijn niet versto ren door de vlucht in alcohol of drugs. Daarachter steekt vaak angst en vertwijfeling, maar ook vaak genotzucht, of onverant woordelijke nieuwsgierigheid teneinde alles maar eens te 'pro beren'. De vlucht naar binnen voert ook naar pseudo-religieuze sekten, die jullie idealisme en be geestering misbruiken en jullie daardoor van de vrijheid van denken en geweten beroven", al dus de Heilige Vader. Tegelijkertijd waarschuwde hij voor de vlucht naar buiten, „na melijk in politieke en sociale uto- pieén, in droombeelden van de meaatschappij". „Utopische toverformules helpen ons niet verder", aldus de paus, „te meer daar zij meestal met totalitaire macht of vernietigend geweld samengaan". Vóórdat de paus naar Rome terug keerde, vertelde de voorzitter van de Duitse bisschoppenconferen tie, kardinaal Josef Hoffner, op een persconferentie dat het be zoek van de paus aan de Bonds republiek volgens hem vele men sen in hun geloof heeft gesterkt. Ten slotte zei kardinaal Hoffner dat in feite alle bedenkingen die ten aanzien van het bezoek van de paus waren geuit, door het optre den van Zijne Heiligheid uit de weg waren geruimd. „Uit allerlei gaten knorden en blaften aan vankelijk verschillende geesten, maar toen de paus er eenmaal was, hoorde men niets meer van hen". "Ik kan het me niet veroorloven om naar Holland te gaan", staat op het bord dat deze Westduitse vrouw om haar nek heeft hangen. Uit protest tegen het feit dat de paus abortus niet toestaat, had zij zichzelf in München als een Jeanne d'Arc op een brandstapel gezet. (Van onze correspondent Jaap van Wesel) JERUZALEM, DEN HAAG - Het Israëlische Knesset lid Flatto Sharon bevestigt dat zijn secretaris Zwi Wilder gisteren naar Ne derland is gegaan voor het organiseren van een be wakingsdienst voor de joodse gemeenschap in Nederland. Flatto Sharon, die in alle Westeuro- pese landen een dergelijke dienst op touw wil zetten, verzekert dat het om Israëlische vrijwilligers gaat, een team van „werkende engelen", die weliswaar ongewa pend zijn maar in staat ook ande ren te ontwapenen. Hij legde er de nadruk op dat het niet om commando's gaat, en verzekerde dat zij niet in strijd zullen hande len met de Nederlandse wet. Flatto Sharon zei dat het de bedoe ling is samen te werken met de Nederlandse autoriteiten en de joodse gemeenschap in Neder- ■BR1 Met een Groene Betaalcheque en de Groene Hi-taai pas. Gegarandeerd tot t" 100,- per cheque. Zonder kosten verkrijgbaar bij alle banken en spaarbanken van Nederland. land, maar zijn secretaris sprak dat later tegen en zei dat de be wakingsdienst alleen met de joodse gemeenschap zal samen werken. Alle joodse gemeen schappen overal ter wereld kun nen zo'n bewakingsdienst met steun van Flatto Sharon krijgen. Het is de bedoeling dat de joodse gemeenschappen zelf de finan ciële kosten van het project dra gen. maar als dat problemen op levert, dan zal Flatto Sharon in springen. Vrijwilligers De bewakingsdienst zal uitsluitend uit vrijwilligers bestaan met de Israëlische nationaliteit, maar Flatto Sharon streeft ernaar in elk land zoveel mogelijk vrijwilligers te recruteren die behalve de Is raëlische nationaliteit ook de plaatselijke nationaliteit hebben dan wel de taal spreken. Hij wilde niet zeggen of en hoeveel vrijwil ligers er al voor Nederland gere- cruteerd zijn. Ook wilde hij niet ingaan op de vraag of Hans Knoop tot de me de-organisatoren van zijn plan nen in Nederland behoort. Zijn secretaris Wilder verwacht in elk geval overeenstemming te berei ken met de joodse leiders in Ne derland en binnen twee weken na zijn bezoek zes tot tien experts in zaken als zelfverdediging naar Nederland te kunnen sturen. Een en ander, zo verzekerde Flatto Sharon, zal vanavond op de Ne derlandse televisie uit de doeken worden gedaan. Afwijzend bezwaarschriften in behandeling (Van onze correspondent) PARAMARIBO - De president van het Bijzondere Gerechtshof in Paramaribo heeft gisteren een landbouwer, die ervan werd be schuldigd steekpenningen te hebben betaald om aan een per ceel te komen, vrijgesproken. De president kwam tot vrijspraak, omdat de bekentenis van de ver dachte alleen niet voldoende is. De tussenpersoon aan wie de steekpenningen zijn betaald, be stemd voor ex-minister Willy Soemita van landbouw, veeteelt en visserij in het eerste kabinet- Arron, is inmiddels overle den. De landbouwer heeft bekend tien duizend gulden aan de tussen persoon te hebben betaald om in aanmerking te komen voor 150 ha grond. Inmiddels werd de heer Soemita een week geleden gear resteerd. Hij wordt ervan be schuldigd betrokken te zijn ge weest bij een ander geval van omkooppraktijken in de over heidssfeer. Soemita werd in 1976 veroordeeld tot een jaar gevan genisstraf wegens knevelarij en afpersing. Grote belangstelling bestaat in Su riname ook voor het vonnis van de kantonrechter vandaag in de zaak van de personen met be trekking tot de mislukte rechtse coup. Enkele gevangengenom'en topambtenaren en politieke figu ren hebben deze week bezwaar schriften ingediend bij de presi dent van het Bijzondere Ge rechtshof tegen hun arrestaties en vragen op vrije voeten te wor den gesteld. De verzoeken van de ex-minister van openbare werken en verkeer, mr. Achmed Karamatali, de ex- directeur van het Planbureau John Thijm, de ex-voorzitter van de Surinaamse sectie van de commissie Ontwikkelingssa menwerking Nederland-Suri- name, dr. ir. Frank Essed, werden afgewezen. De minister van buitenlandse za ken, André Haakmat, heeft in middels afgezien van zijn vertrek naar Washington, waar hij de jaarvergadering zou bijwonen van de Organisatie van Ameri kaanse Staten, die gisteren is be gonnen. Minister Haakmat wil, naar zijn zeggen, vaart zetten ach ter de berechting van de corrup tiezaken en van de rechtse en linkse coup. Nog deze maand zullen de drie leden van de Na tionale Militaire Raad. Badrisem Sital, Stanley Joeman en Chas Mijnals, voor de krijgsraad ver schijnen. MADRID (Reuter/AFP) - Max Kampeiman, de Amerikaanse vertegenwoordiger op de Euro pese veiligheidsconferentie in Madrid, heeft gisteren ontkend dat hij buiten zijn boekje is ge gaan toen hij waarschuwde voor een nieuwe, ernstige confrontatie met de Russen. Hij zei niets uit Washington ge- hoord te hebben dat kan worden uitgelegd als instemming met de kritiek van ambtenaren van het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken op een rede die hij twee dagen geleden op de con ferentie in Madrid heeft gehou den. Hoge ambtenaren van het Amei- kaanse ministerie zouden zich verbaasd hebben getoond over Kampeimans rede, met name over zijn waarschuwing dat 'de VS en de Sowjet-Unie zich in snel tempo bewegen in de richting van een confrontatie'. Kampeiman zei gisteren in Madrid dat zijn rede 'volkomen in over eenstemming was met wat zij in Washington wisten dat ik zou ,gaan zeggen". Hij gaf voorts te kennen dat de Amerikaanse de legatie verklaringen zou blijven publiceren die zij op besloten zit tingen van de conferentie had af gelegd. Niet met name genoemde Amerikaanse functionarissen zouden het niet eens zijn met het besluit van de Amerikaanse af vaardiging Kampeimans tekst vrij te geven. Kampeimans kritiek op de Sowjet- Unie heeft de instemming van de afvaardigingen van Engeland, West-Duitsland en Spanje gekre gen. De Franse delegatie had ech ter enig voorbehoud. "De steun van de negen EG-lidsta- ten voor een voorstel van Frank rijk om een Europese ontwape ningsconferentie bijeen te roe pen, betekent niet dat deze kwes tie in Madrid tijdens de conferen tie over vrede en veiligheid in Eu ropa onbesproken mag blijven". Dit stelde de Luxemburgse mi nister van buitenlandse zaken, Gaston inorn, gistern tijdens de vergadering van het Europees Parlement in het Franse Straats burg. Thorn bracht als voorzitter van de Europese Raad de minis ters van buitenlandse zaken van de negen EG-landen, verslag uit van de werkzaamheden van dit gezelschap in het kader van de Europese politieke samenwer king (EPS). Het was het laatste optreden van Thorn in deze func tie. Vandaag treedt hij af als Luxemburgse minister van bui tenlandse zaken omdat hij voor zitter wordt van de nieuwe Euro pese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, die 1981 aan treedt. Aanslag op Spaanse kolonel (Van onze correslondent Peter Hattink) MADRID - De Spaanse anti-fascis tische verzetsgroep Grapo heeft de verantwoordelijkheid op geëist van de aanslag op een ko lonel van de Spaanse luchtmacht, die gisteren in Zaragoza levens gevaarlijk werd gewond. De Gra po heeft aangekondigd te zullen doorgaan met het plegen van dit soort aanslagen. Kolonel Luis Constante Acin begaf zich gisterochtend naar zijn kan toor. Vlak voordat hij het flatge bouw van zijn bureau wilde bin nenstappen, vuurde een onge veer 20-jarige jongeman enkele revolverschoten op de militair af. Direct na de aanslag vluchtte de dader te voet weg. De kolonel is zeer zwaar gewond in een zie kenhuis in Zaragoza opgenomen. Volgens de artsen zijn de overle vingskansen van de militair slecht. Door verschillende joodse woord voerders in Nederland is het aan bod van Sharon inmiddels van de hand gewezen. Rabbijn Soeten- dorp van de Liberale Joodse Ge meente zei in een reactie dat er in Nederland politie is om burgers te beschermen, al voegde hij er aan toe dat de pólitie daar wel eens meer werk van zou mogen maken. Overigens is er in joodse kringen wel begrip voor de actie van Sharon, met name na de re cente aanslagen in Brussel en Pa rijs. Ook wordt het voorbeeld van de groep rond Ludwina Jansen naar voren gebracht om te illu- BELFAST (AFP) - Twee mannen zijn gisteren om het leven geko men bij twee verschillende inci denten in de Noordierse plaats Belfast. Een onder-directeur van een bank werd gedood door twee mannen toen hij naar zijn werk ging. Het tweede slachtoffer Was een reservist van de politie die in het hoofd werd geraakt. De ver antwoordelijkheid voor de moorden is nog niet opgeëist. streren dat er ook in Nederland groepen zouden kunnen zijn die iets tegen joden willen onderne men. Flatto Sharon vormt overigens ir Israël een omstreden eenmans fractie in de Knesset. Er loopt nog altijd een proces tegen hem we gens verkiezingsfraude, en ir Frankrijk is Sharon tot vijf jaai veroordeeld wegens oplichting Met zijn vergaarde miljoenen zijr al meerdere internationale joods< actie gefinancierd. Vooral dooi de achtergronden van Sharor neemt de joodse gemeenschap ir Nederland liever een afwachten de houding aan. (Van onze correspondent) JERUZALEM - De Israëlische re gering-Begin heeft gisteren eer motie van wantrouwen ternau wernood overleefd. Slechts 5' Knesset-leden stemden vóór d< regering, 54 stemden tegen. Da gebeurde na een stormachtig de bat van zeven uur over een motn van wantrouwen die ingedienc was door de oppositie. Het mees opmerkeljke was dat twee voor malige prominente leden van d« regering vóór de motie stemden: Mosje D^jan (ex-minister var buitenlandse zaken) en Ezei Weizman (ex-minister van defen sie). Premier Begin was speciaa uit Amerika teruggekomen on aan de stemming deel te ne men. De motie van wantrouwen was in gediend naar aanleiding van hei falen van de economische poli tiek van de regering. De afgelo pen maand heeft een inflatiecijfei van 11,5 procent te zien gegeven oftewel zo'n 200 procent pei jaar. Het was met name voor Weizmar een belangrijke stap voor het be palen van zijn politieke toe komst. Zijn Likoed-partij hac namelijk gedreigd dat Weizmar uit de partij zou worden gezet als hij tegen de regering zou stem men. Weizman hield een emotio neel betoog en constateerde dal in de huidige noodtoestand ei geen andere oplossing is dan dt leiding van het land te vervangen een frontale aanval dus op pre mier Begin. Ondanks de aanvan kelijke dreigementen dat Weiz man uit de partij zal worden ge zet, lijkt dat nog lang niet zeker U z(jn. Hij heeft in de Likoed-parti. toch nog zoveel aanhang dat eer royering op zyn minst nog twij leiachtig is. ADVERTENTIE) Vannacht gearriveerd. De eerste wijn >an dit jaar. Beaujolais Primeur '80 vanAujoux. Dankzij het zonnige weer in augustus en september 'n voortreffelijke wijn. Heerlijk fris en fruitig Verkrijgbaar bij slijterij cn jtd wijnhandel. Import en distributie iD€LlflV€ td 015-569324*

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9