Kamer stemt in met kampeerwet Aan de wand is aan kant! Kamer: 'Geef jongen en meisje Schrijfsters van Juliana-boek zijn verbijsterd Studenten gaan harde protestacties voeren Inventum wandkoffiezetter met warmhoudkan. DONDERDAG 20 NOVEMBER 1980 UTRECHT (GPD) - De twee schrijfsters van het boek „Juliana, vorstin naast de ro de loper", M. G. Schenk en Magdaleen van Herk zijn vol komen verbijsterd door de felle en agressieve kritiek die er hu al op hun morgen ver schijnende boek wordt uit geoefend. Er is grote verontwaardiging ontstaan over het verwijt dat in het boek aan het adres van prinses Juliana wordt gericht dat zij artikel 15 van de Grondwet schendt. Dit arti kel stelt dat afstand doen van de troon voor de opvolging hetzelfde effect heeft als overlijden, mevr. Schenk en mevr. Van Herk stellen dat Juliana zich, ondanks het feit dat zij afgetreden is, nog veel te veel op de voorgrond dringt. De 72-jarige mevr. Schenk had voor de zekerheid gister avond maar wat familie en vrienden uitgenodigd omdat zij telefonisch was gewaar schuwd dat er „iets zou ge beuren". Mevr. Schenk: „Ik maak me er geen kopzorgen over. Bovendien kan ik me toch niet verweren tegen gekken die mijn ruiten in gooien en die me dreigen te overrijden als ik me op straat vertoon". Mevrouw Van Herk is verbij sterd over de agressieve reac ties en met twee kleine kinde ren in huis vindt zij het alle maal op zijn zachtst gezegd niet zo prettig. Haar man beantwoordt de laatste dagen voornamelijk de telefoon. Het zeer kort aangebonden noe men van zijn naam blijkt vele opbellers al af te schrikken, zodat meestal, zonder iets te zeggen, de hoorn op de haak wordt gegooid. „Als historica", zo zegt Magda leen van Herk, „vat ik artikel 15 van de Grondwet zeer let terlijk op. Dat deed ook prin ses Wilhelmina na haar aftre den in 1948 (beroemd is de uitspraak van Wilhelmina te gen haar particulier secretaris Thijs Booij: „Meneer, ik ben dood, want wie geabdiceerd heeft, is dood"). En dat vind ik een betere houding dan die van prinses Juliana nu". Mevrouw Van Herk hoopt dat er op wetenschappelijk ni veau gediscussieerd zal gaan worden over haar interpreta tie van artikel 15. „Ik hoop dat er een of andere staatsraad zijn mening over zal geven of het artikel wel zo letterlijk geïnterpreteerd moet worden als ik doe." Voor alles, zegt zij, is het de be doeling geweest een biografie van prinses Juliana te schrij ven die de wetenschappelijke toets zou kunnen doorstaan. Ook de rol van prins Bern- hard is in dat licht geschre ven. In het boek „Juliana, vorstin naast de rode loper" komt de echtgenoot van onze vroegere vorstin er zeker niet best af. Hetzelfde geldt overi gens voor Margriet en Pieter, die ook niet bepaald sympa thiek worden neergezet. Mevr. Schenk heeft voor deze benadering een zeer duidelijke reden. „Nee, Bernhard komt er zeker niet goed af. Dat komt omdat hij van het begin af aan duidelijk belust is geweest op het behalen van zijn eigen voordeel. De Britse koning George VI heeft in 1945 van hem gezegd: „Van alle mensen die ik ken, ben jij de enige die werkelijk van de oorlog heeft genoten". Hij had in Londen al een vast vriendinnetje waar van hij ook kinderen heeft. Ik neem het hem dan ook zeer kwalijk dat hij het is geweest die via zijn vriend Sefton Del- mer de Greet Hofmans-affaire in de openbaarheid heeft ge bracht. En dan later die affaires met al die buitenlandse rei zen..." Magdaleen Van Herk herinnert eraan dat het mevr. Schenk is geweest die zeer nauw be trokken is geweest bij de ont hulling van de Greet Hof mans-affaire. Zij was inder tijd Nederlands correspon dente van het Engelse dagblad The Daily Express en werd als eerste door Sefton Delmer benaderd. Mevr. LEERRAPPORTEN van gisteravond 20 uur 2 3 5 y 8. 2 lil 8-20 l Amsterdam onbewolkt 11 3 De Bilt onbewolkt 10 4 Deelen 8 2 Eelde geheel bew. R 5 Eindhoven licht bew. 10 1 Den Helder 10 4 Rotterdam onbewolkt 11 1 Twente geheel bew 4 Vlissingen onbewolkt 10 2 Zd. Limburg onbewolkt 10 0.4 Aberdeen geheel bew. 7 9 Athene- geheel bew. 19 0 Barcelona onbewolkt 19 0 Berlijn 8 1 Bordeaux onbewolkt 12 0 Brussel zwaar bew. 10 0.2 Frankfort 9 0.2 Genève onbewolkt 13 0 Helsinki onbewolkt 0 1 Innsbruck 5 1 Klagenfurt 6 0 Kopenhagen geheel bew. 5 1 Lissabon 15 0 Locarno onbewolkt 19 0 Schenk heeft indertijd de be slissing genomen dat het via prins Bernhard uitgelekte verhaal over de Greet Hof mans-affaire niet gedrukt zou worden. In het boek „Juliana, vorstin naast de rode loper" zegt zij „de laffe wijze waarop de kwestie in de openbaar heid werd gebracht" ten zeer ste af te keuren. Voor Magdaleen van Herk gold alleen de wetenschappelijke waarde van het boek. „Ik had geen enkele reden om de rol van prins Bernhard te gaan overbelichten, het is boven dien geen biografie van Juliana èn Bernhard. Boven dien, als ik naga wat ik nu al lemaal weet, dan moet ik zeg gen dat het nog erg meevalt wat er over de prins in het boek staat". Voor de niet erg sympathieke figuren die prinses Margriet en haar echtgenoot Pieter van Vollenhoven in het boek zijn geworden, heeft mevr. Schenk ook haar duidelijke reden: „Zij zijn noch meneer en mevrouw Van Vollenho ven, noch de graaf en gravin van Het Loo. Ja, ik vind datje hen in zo'n geval best onsym pathiek mag beschrijven. Zij willen aan de ene kant een graantje meepikken van hun vorstelijke status, en aan de andere kant gewone mensen zijn, die wel alsmaar optreden voor de televisie. Dat is een tweeslachtigheid die abso luut niet goed te keuren HAAG (GPD) - Jongens en meisjes moeten op dezelfde leeftijd het recht krijgen te trouwen. Alle grote fracties in de Tweede Ka-, mer dringen daarop bij de rege ring aan. PvdA en VVD verwijten de rege ring, dat zij deze discriminatie ongemoeid laat in haar operatie om ongelijkheden tussen man en vrouw in het recht uit te ban nen. Volgens het Burgerlijk Wetboek De PvdA vindt dat voor zowel mogen meisjes trouwen als ze vrouwen als mannen de huwe- zestien zijn, maar jongens pas op lijksleeftijd op achttien jaar moet achttienjarige leeftijd. CDA, worden gesteld. Het argument van de regering, dat meisjes eer der geslachtsrijp zijn dan jon gens, verwerpt de PvdA. „De vrouw wordt dan slechts vanuit haar voortplantingsfunctie be keken", aldus de fractie. Naar de mening van de WD zou voor beide seksen de trouwleef- tijd op zestien jaar moeten wor den bepaald. Verhoging van de leeftijdsgrens voor meisjes zou volgens de liberalen te veel aan vragen om ontheffing opleveren (naar verwachting 3000 per jaar). Het CDA spreekt zich nog niet uit vooreen concrete leeftijdsgrens De fractie dringt cr bij de rege ring alleen op aan die grens voor meisjes en jongens gelijk te stel len. Of het achttien f zestie jaar wordt, maakt de christen-demo craten weinig uit. Eerder hebben de Emancipatie commissie, het College van A i- vies voor de Kinderbescherming en de Commissie Jeugdbe- schermingsrecht voorgesteld om de huwelijksleeftijd voor meisjes op te trekken tot achttien jaar. Gedwongen aankopen in kampwinkels verboden Collegegeld volgend jaar 750 gulden DEN HAAG - Het collegegeld voor universitair onderwijs gaat met ingang van volgend jaar augustus waarschijnlijk omhoog naar 750 gulden. Het collegegeld bedraagt op het ogenblik 500 gulden. De maatregel van minister Pais van onderwijs en wetenschappen lijkt te kunnen rekenen op een meerderheid in de Tweede Ka mer. Pais moet een bedrag van 130 mil joen gulden 'ophoesten' in het kader van de bezuinigingen. Aanvankelijk dacht hij het on derwijzend personeel een salari soffer te kunnen opleggen maar de Tweede Kamer heeft daar een stokje voor gestoken. Pais zoekt nu naar andere 'besparingsmaat regelen' waarvan de verhoging van het collegegeld er één is. Gebedsgroep met onbekende bestemming vertrokken HARDERWIJK (ANP) - De zestien leden van de Harderwijkse ge bedsgroep hebben gisteren hun niet bekendgemaakte verblijf plaats vrijwillig verlaten en zijn met onbekende bestemming ver trokken. De groep, die sinds 31 oktober bij een is, verbleef aanvankelijk in de woning van één van hen. In overleg met burgemeester Van Boeijen verliet de groep vrijdag Harderwijk, omdat ze last onder vond van de belangstelling rond de woning. Eén van de leden van de gebeds groep deelde gisteren aan een medewerker van het speciaal ge vormde beleidsteam mee, op dracht te hebben ontvangen 's middags om twee uur te vertrek ken. De medewerker kon niel meedelen welke interpretatie hieraan moest worden gegeven. DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer is gisteren in grote meer derheid akkoord gegaan met de ontwerp-Kampeerwet. Met deze wet wordt vooral de rechtspositie van de kampeerder versterkt. Het zal niet langer mogelijk zijn dat iemand verplicht wordt een cara van te kopen bij de campinghou der alvorens in aanmerking te komen voor een standplaats. Die koppelverkoop wordt aangepakt en tevens zullen gedwongen aan kopen in de kampwinkels wor den verboden. In 1976 presenteerde de toenmalige staatssecretaris Meijer (PvdA) een ontwerp-Kampeerwet waarin landelijke regels voor kampteerterreinen werden vast gelegd. Na twee ingrijpende wij zigingen, met name ten aanzien van de verhouding kampeerders- campinghouder, lag gisteren het uiteindelijke ontwerp van het kabinet-Van Agt op tafel. De wensen van de meeste fracties waren reeds voor een deel in het nieuwe stuk wetgeving ver werkt. De Tweede Kamer ging woensdag nog wel uitvoerig in op detail punten, maar de meeste fracties waren allang blij dat de nieuwe wet op korte termijn in werking kan treden. Vanuit de volksver tegenwoordiging werd er sterke druk op het kabinet uitgeoefend om ook zo snel mogelijk de huur- bescherming te regelen voor mensen met vaste staanplaatsen op de campings. Staatssecretaris Wallis de Vries (CRM) vindt dat die huurbescherming beter in een afzonderlijke wet kan wor den geregeld. EINDHOVEN - Tientallen studenten hebben gisteren de studentenadministratie en het secretariaat van het college van bestuur van de Technische Hogeschool in Eindhoven bezet. Zij protesteren met hun actie, die ze enkele dagen willen volhouden, tegen de door minister Pais van onderwijs aangekondigde tweefasenstructuur bij het wetenschappelijk onderwijs. Vordering Grote Wetering lijkt uiterst gering AMSTERDAM (GPD) - De kans dat het gekraakte complex De Grote Wetering gevorderd wordt door de gemeente Amsterdam, is uiterst gering en ook aankoop door de gemeente lijkt niet in zicht. Aldus de Amsterdamse wethouder Jan Schaefer (volks huisvesting) gisteren in antwoord op vragen van het D'66-raads- lid Ten Have. Volgens Schaefer kan er niet gevorderd worden, omdat de eigenaar van de panden, Gerard W. Bakker, een bouwvergunning heeft. Bovendien kan er volgens een besluit van de Raad van State niet gevorderd worden als er een ontruimingsvonnis ligt Aankoop van de panden is volgens Schaefer vooralsnog uitgeslo ten omdat Bakker volgens de wethouder aanzienlijk meer vraagt dan de 1,8 miljoen die de gemeente voor de vijf panden wil bie den. Aannemer niet aansprakelijk voor bonafide faillissement DEN HAAG (ANP) - Als een on deraannemer kan aantonen dat zijn faillissement is veroorzaakt door omstandigheden van bui tenaf waarop hij totaal geen in vloed had, dan zullen zijn achter stallige premies en belastingen niet verhaald worden op de hoofdaannemer. Deze bepaling 'heeft staatssecretaris De Graaf van sociale zaken toegevoegd, op verzoek van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer, aan zijn wets ontwerp dat de fraude door kop pelbazen moet tegengaan. De uitzondering zal niet gelden als de onderaannemer werk heeft aangenomen voor een zo lage prijs dat hij logischerwijze geen premies en belastingen kan be talen. Ook is de aannemer aan sprakelijk als de onderaannemer geld aan zijn onderneming heeft onttrokken, door bijvoorbeeld te hoge lonen aan zijn werknemers uit te keren, zo schrijft de staats secretaris in de memorie van antwoord op het wetsontwerp. Failliet gegane naamloze en beslo ten vennootschappen hebben vo rig jaar naar schatting 107 miljoen gulden niet inbare schuld aan omzetbelasting nagelaten. Welk deel daarvan aan misbruik is toe te schrijven is volgens de be windsman niet vast te stellen. PvdA en CDA lieten weten dat in de wet onvoldoende mogelijkheden bestaan om op te treden tegen speculanten. Gevraagd werd in de motie de prijzen in de hand te houden wanneer een camping van eigenaar verandert. Volgens de sprekers van beide partijen moet het ministerie van econo mische zaken niet al te snel ont heffingen verlenen voor tariefs verhogingen, wanneer de cam ping van eigenaar verwisselt. De VVD sprak de vrees uit dat de individuele kampeerder het slachtoffer dreigt te worden in het overheidsstreven om de mas sarecreatie te reguleren. De CDA stelde met ongerustheid vast dat het aantal zogenaamde toeristi sche kampeerders het steeds meer verliezen van het aantal mensen dat een vaste camping plaats heeft. De cijfers tonen aan dat meer aandacht wordt ge schonken aan luxueuze com plexen. De CDA wil dat meer ruimte wordt gegeven aan de in dividuele trekker en hij acht het daarbij van belang dat grote voorkeur voor niet-officiële cam pings (onder andere kamperen bij de boer) wordt gehono reerd. DEN HAAG (GPD) - Het Landelij k Studenten Actie Komité (LSAK) heeft tot 1 december een keten van protestacties aangekondigd tegen de invoering van de wet Twee-fasenstructuur. Op 1 de cember zal namelijk in een ver gadering van de onderwijscom missie uit de Tweede Kamer over de wet gepraat worden en op 9 en 10 december zal de Tweede Ka mer in een plenaire vergadering zich uitspreken over deze plan nen van minister Pais met het we tenschappelijk onderwijs. Een vertegenwoordiging van de studentenorganisaties heeft gis teren een gesprek gehad met de vaste commissie voor onderwijs uit de Tweede Kamer. De studen ten brachten tijdens deze ont moeting nog eens hun grieven naar voren over een aantal zaken. Het voornaamste punt betrof het nog steeds ontbreken van een voor de studentenorganisaties acceptabele studiefinancierings regeling, een zaak waarvoor door hen al dertien jaar actie wordt ge voerd. Naar de mening van de studenten organisaties moet elke student een inkomen hebben onafhan kelijk van zijn of haar ouders. Zij stellen voor om elke student 12.000 gulden per jaar te geven (70 procent van het minimuminko men), waarvan 60 procent in beursvorm en 40 procent als ren teloos voorschot. Daarnaast moe ten studenten de kans krijgen zonder gevolgen 50 procent van dat bedrag bij te verdienen, even tueel om hun studieschuld alvast af te lossen. Vandaag wordt er een landelijke actiedag gehouden op bijna alle Nederlandse universiteiten en hogescholen, die zich zoals be kend unaniem verzetten tegen de invoering van de wet. In de pe riode tussen deze actiedag en de behandeling van de wet in de Tweede Kamer zullen op ver schillende universiteiten „harde acties" gevoerd worden. (ADVERTENTIE) Inventum's nieuwste wandkoffiezetter bewijst dat koffiezetten makkelijker, handiger en zuiniger kan! Makkelijker Inventum's nieuwste wandkoffiezetter is geen sta-in- de-weg op uw keukenaanrecht. Handiger Inventum's nieuwste wandkoffiezetter heeft een losse warmhoudkan die u overal mee naar toe kunt nemen en die uw versgezette koffie urenlang op de juiste temperatuur houdt. Veilig en vertrouwd Zuiniger Inventum's nieuwste wandkoffiezetter is zuinig met energie. Schakelt zichzelf uit na het koffiezetten en heeft geen energievragend warmhoudplaatje. Adviesprijs f 139,-. De nieuwe wandkoffiezetter met warmhoudkan van Inventum. Uit in de Randstad ROTTERDAM De Doelen - do 20, gr zaal, 22 uur, The Kinks; vr 21, gr zaal, 20.15, Celia Cruz; za 22,20.15, gr. zaal, Promenadeconcert - Rotterdams Philharmonisch Orkest, din Klaus Tennstedt sol: Emmy Verhey viool; za 22, gehoorzaal, 20.15, concert georganiseerd door het Institut Fran.cais; za 23, gr zaal, 14.15 Rotterdams Philharmo nisch Orkest; zo 23, 10.30, kl zaal, Accordeonconcours; zo 23, 20 uur, kl zaal, Nederlands Accordeon Orkest; zo 23, Eduard Flipse zaal, 20.15, Serie Zondagavondmuziek; zo 23 t/m 1 dec, feestzaal, 4e Russel Tribunaal over de rechten van de Indiaanse volken van Amerika; ma 24, 20.15, gr zaal, Serie Muziek Authentiek Het Nederlands Kamerkoor m.m.v. het Leonhardt Consort; di 25, gr zaal, 20.15, Marinierskapel van de Koninklijke Marine o.l.v. Kapt. J.J. Koops; woe 26, 12.45, gr zaal, Koffieconcert (HAL) Mc Gib bon Ensemble; wo 26, kl zaal, 20.15, Bachcyclus Henri Honegger cello. AMSTERDAM Concertgebouw - zo 23, 20.15, het Nederlands Kamerkoor en Leonhardt Consort o.l.v. G. Leonhardt - Purcell, Chaconne, Humhrey; zo 23, 11 uur, Nederlands cello kwartet, werken voor vier celli; ma 24„ 20.15, Kathryn Stott piano; 22,26 28, 20.15, Am sterdams Philharmonisch Orkest, Puccini: la Bohème; vr 21, 20.15 uur, Noordhollands Philharmonisch Orkest, o.l.v. R. van Driesten m.m.v. Vera Beths viool; do 20 vr 21, Het Residentieor kest, o.l.v H. Vonk jeugdconcert Stadsschouwburg - do 20, zo 23, di 25, 20.00 uur, De Nederlandse Operastichting met II Trovatore Carré - za 22, zo 23 woe 26, 13 en 16.15, circus Bassie Adriaan. Centrum Bellevue - do 20 vr 21, Toneelgroep Centrum met Het Kompiot, 14.15 uur. Nieuwe De La Mar Theater - t/m 23 nov, 20.15, Wie is wie komedie van Roger o'Hirson met Pleuni Touw en Hugo Metsers. DEN HAAG Koninklijke Schouwburg - do 20. 20 15. Hoofdstad Operette: Das Land des Lachelns van Franz Lehar; vr 21. 20.15, Haagse Come- die: Midzomer van Julian Mitchell; za 22, zo 23. ma 24, 20.15, Haagse Comedie: Zonder Gekheid van Alan Ayckbourn; zo 23. di 25, 20.15 uur, Haagse Comedie: Amadeus van Peter Shaffer, wo 26, 20.15, Vader Zaliger van Hugh Leonard. Circustheater - do 20, za 22.20.15, Henk Elsink Show; zo 23. 14.30, Matinee Scapino Ballet; woe 26, 20.15, Nederlands Danstheater Dream Dances I en Soldatenmis van Jiri Kylian. Nederlands Congresgebouw - do 20. vr 2120.15. Residentie Orkest o.l.v. Hans Vonk; za 22, 20.15, Concertgebouworkest o.l.v. Kinll Kondrasjin m.m.v Vera Badings harp. Diligentia - do 20, 20.15, Slagwerkgroep Den Haag m.m v. Theo.Olof viool; vr 21, 20.15, Marek Jerie cello en Markus Schneider piano; za 22, 20.15, Toneelvereniging DIS Verre Vrienden van Alan Ayckbourn, zo 23, 11.30, Christiaan Bor viool en Gerard van Blerk piano; di 25, 20.15 Populair Orgelconcert met zang; wo 26,20.15, kamermuziek door leden van het Residen tie Orkest. HOT - vr 21 en za 22, 20.30, Theaterunic: Dr Fruddie; zo 23, 14.30 Kindertheater Psstt Dramamorgana. Hot Paradijs - vr 21. za 22, 23.00 uur, Haagse Comedie: Strloefe ningen. Appeltheater - wo 26, 20.15 uur. Toneelgroep De Appel: Mahagon- ny en Burgerbruiloft van Bertolt Brecht LEIDEN Schouwburg-vr 21, 20.15, Flat 112, thriller van Wim Bischotdoor De Timdelerclub; za 22,20.15, Schakels, van Herman Heijermans door Toneelgroep Theater; zo 23. 14.30, Berebios-Theater LAK-Theater - do 20. 21.00 uur, LAKdrama De Zee van Edward Bond; vr 21, 20.30, Toneelgroim De Appel: De overschoenen van het geluk; za 22, 20.30, F Act Boesman en Lena; zo 23, 15.00 uur, kindervoorstelling Toneelgroep Carrousel: Pardon, perplex en de parfumfles.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7