CDA én VVD: bouw nog meer parkeergarages Contouren nieuw huisvestingsbeleid tekenen zich af Tal van bezwaren tegen voorstel universiteit CPN EN VVD WAREN HET EVEN ROEREND EENS... Begroting Leiden '81 Alleen Langegracht niet genoeg Raad: Goekoop een stuk beter dan Vis Minder aandacht voor sport Raad prijst Tesselaar OM PLESMANLAAN TE VERLEGGEN DONDERDAG 20 NQVEMB "Kameraad" Langerak (VVD). LEIDEN - Even waren de CPN en de WD het gistermiddag roerend met elkaar eens tijdens de begrotingsbehandeling volkshuisvesting. "Ka meraad Langerak heeft gelijk", zei CPN-er Brands tegen zijn liberale collega. Beiden keerden zich tegen PvdA-raadslid Van der Pluijm, die volgens Langerak had beweerd dat de mensen maar weer met z'n zovelen in een kleine ruimte moesten gaan slapen. Dit gezien de grote woningnood. Brands viel het liberale raadslid bij door herinneringen aan vroeger op te halen. "Seksuele voorlichting zoals Ponsen (PSP) die wil hebben, had den wij helemaal niet nodig. Wij wisten precies wanneer pa een wippie wilde maken". Beiden heren moesten even later hun stoom weer afblazen. "Ik heb dat helemaal niet gezegd", zei Van der Pluijm. "Ik zei: in deze tijd van grote woningnood kan niet iedere persoon een eigen kamer eisen. Soms zullen twee kinderen gewoon samen op één kamer moeten slapen". "O", antwoordde Langerak, die het nog probeerde goed te maken door te zeggen dat hij de tekst van Van der Pluijm niet had gehad. Helaas. Dat ging niet door. "Jij hebt gewoon zitten slapen man", zei de PvdA-er. LEIDEN - De Leidse gemeen teraad behandelt deze week de begroting voor het jaar 1981. Volkshuisvesting, ruimtelijke ordening, poli tiezaken en in hoog tempo sport: dat waren de onder werpen waarover de raad zich gisteren boog. De debat ten worden vandaag en mor gen voortgezet. LEIDEN - De bouw van een parkeergarage aan de Lange gracht is niet het verwezenlijken van het collegepro gramma. Er moet een én-én beleid worden gevoerd. Het college moet niet zeggen dat er zoveel gedaan is voor het parkeren. Dat is gewoon niet zo. Met deze woorden gaf VVD-raadslid Zonnevylle gisteravond een steuntje in de rug aan CDA-woordvoerdster Van Dee. LEIDEN - De partijen die gisteravond hun licht al lieten schijnen over het onderwerp openbare orde en veiligheid waren het over één ding una niem eens. De huidige burgemeester brengt heter in dit opzicht een stuk beter af dan zijn voorganger. De verstandhouding tussen politie en gemeenteraad is volgens de sprekers een stuk beter geworden. PvdA-woord voerder Eikerbout kondigde dan ook aan dit jaar geen motie van treurnis in te dienen. '"We blijven de toekomst natuurlijk wel met spanning tegemoet zien", ging hij verder. Het PvdA-raadslid veroordeelde het feit dat de politie steeds meer aan bureaucratisering gaat lijden. Te weinig kan de agent zijn gezicht op straat laten zien, omdat hij bezig is met bijvoorbeeld tikwerk. Wat betreft de onlangs ingestelde klachtenprocedure merkte Eikerbout op dat het verstandig zou zijn als de politie eens openlijk haar ongelijk zou durven toegeven als er iets fout is gedaan. De bevolking is daarbij gebaat volgens het raadslid, omdat de mensen nu nog denken dat po litieagenten elkaar toch steeds dekken. CDA-woordvoerder Walenkamp verklaarde dat er snel eens iets aan de parkeerpolitie moet worden gedaan. Met cijfers in de hand toonde hij aan dat het aantal bekeuringen sterk is achteruit gelopen in de afgelopen jaren. "En dat terwijl er toch een paar mensen zijn bijgekomen". Volgens Van Oosten (PSP) is die terugloop logisch, omdat de arbeidsom standigheden waaronder parkeerwachters werken slecht is. "Het ziek tepercentage is groot. Dat verklaart veel". Het CD A-raadslid Walenkamp leverde vervolgens kritiek op de WD. Met de WD valt volgens hem niet echt zinnig te praten over politiebeleid, omdat de interesse van de liberalen pas is gewekt op het moment dat raadslid Zonnevylle bij oom agent achterop de fiets een nachtje door Leiden mocht fietsen. Om aan te tonen dat dit beslist niet waar is hield WD-raadslid Zonnevylle een lange toespraak waarin hij onder meer wees op het belang van het vooraf bespreken van het politiebeleid in de gemeenteraad. "Als wij ons als raad van tevoren duidelijk uitspreken scheppen wij dui delijkheid naar de burgerij en de politie. Bij haar optreden kan de politie terugvallen op door de raad uitgesproken i Van Dee had er bij het college op aangedrongen om voor 1 april 1981 met een voorstel aan de raad te komen. Daarin zou moeten staan welke plek in de stad als eerste voor een parkeergarage in aanmerking komt - de lokatie Langegracht buiten beschou wing gelaten - en hoe de verwe zenlijking ervan technisch mo- celiik is. Het CDA verzette zich niet tegen een garage bij cte Digros-vesti- ging aan de Langegracht, maar dan moest er ook spoedig een komen in de meer directe nabij heid van de winkels in het cen trum. "Wij beschouwen het als een stoot onder de gordel van de winkels in de binnenstad", aldus Van Dee. Zij doelde op het ver slechteren van de concurrentie- De wenselijkheid van parkeergara- positie van de winkels in het een- ges werd door PPR-raadslid Van trum, wanneer er alleen aan de Oosten principieel bestreden. garage zou Van Dee vond zo n beleid ook hui chelachtig en in strijd met het tot nu toe gevoerde beleid, waarbij elke medewerking aan de Di- gros-vestiging (op grond van PvdA-motie Bordewijk) werd onthouden. "En nü wordt er ge zegd: Wat kunnen wij nog voor u doen meneer Digros? U wilt een parkeergarage? Nou alstublieft, hier krijgt u hem", zo licht Van Dee later toe. Onenigheid De uitspraak van Zonnevylle dat er een én-én beleid gevoerd moet worden vatte Van Dee dan ook op als steun aan haar standpunt. PvdA-fractieleider Peters kon digde zaterdag in deze krant aan, dat een dergelijke houding van de WD een belangrijk politiek probleem tussen beide partijen zou opleveren. WD-fractielei- der Kuijers haastte zich dan ook om te verklaren dat Zonnevylle alleen maar bedoelde dat de op- LEIDEN - Erg kort was de be handeling van de sector sport. Een afdeling, die met wet houder Tesselaar mee ver huisde van onderwijs naar volkshuisvesting. Eigenlijk alleen de WD-er Elzenga en het PvdA-raadslid Van der Pluijm besteedden enige aandacht aan het onderwerp. Ook de wethouder zelf ver klaarde de laatste tijd minder aandacht aan sport te hebben besteed. Iets dat werd be aamd door CDA-raadslid Kokxhoorn, die constateerde dat er in de commissieverga deringen nog maar één sport- onderwerp aan de orde is ge weest naaktzwemmen. De reden hiervoor ligt volgens Tesselaar voor de hand. "Het is een hele overgang van on derwijs naar volkshuisves ting. In het begin ging het dan ook zeer moeizaam en eiste de nieuwe portefeuille alle aan dacht op. Dank zij de ambte naren ben ik nu wat meer thuis in het pakket volks huisvesting en kan ik weer wat meer aandacht aan sport besteden". WD-er Elzenga vroeg of er niet eens meer informatie kon worden gegeven over de stand van zaken rond de reor iru- 'i ganisatie bij de sports fing. Tevens nodigde wethouder uit 01 nota te maken, verdere beleid flHIHI nende jaren wordt bept En voldoende aandacht recreatie wordt besteed.! PvdA-raadslid Van der PI* vroeg zich af hoe het met de bouw van een sporthallen. "In Leiden tekort aan hallen. In hel werp-bestem mingsplan Hallen is daarom toch vierkante meter geresei voor sportaccommodatie Het bouwen van de hallei volgens de wethouder het grootste probleem "Bouwen betekent ook beroepskrachten. Waar het geld voor dat persi vandaan komen, dat vraag". lossing van het parkeerprobleem niet is bereikt wanneer de Di- gros-garage er is. "We kunnen dan niet achterover gaan zitten en denken dat we er dan zijn. Het collegeprogramma sluit ook een tweede garage niet uit", aldus Kuijers. Door verschillende raadsleden was de uitspraak van Zonnevylle ech ter opgevat als een duidelijke steun aan het CDA-standpunt. Van Dee: "We zijn het roerend eens". PvdA-fractieleider Peters en CDA-raadslid Walenkamp vermoedden interne onenigheid binnen de WD. "Had Kuijers toch maar niet (tijdens de raads vergadering, red.) naar voetbal len moeten gaan kijken", zo grap te een van hen. LEIDEN - De huisvestingsproblemen waarmee Leiden kampt liegen er niet om, maar desondanks is er toch hoop voor de toekomst. De contouren van een nieuw beleid tekenen zich af. De breuk met het verleden is definitief. In deze bewoordingen staken de meeste sprekers gister middag tijdens de begrotingsbehandeling volkshuisves ting de loftrompet af over wethouder Tesselaar. "De parkeergarage bij de Win kelhof in Leiderdorp is net open en nu is er al trammelant. We moeten ook niet blijven proberen om te concurreren met moderne winkelcentra. Het Leidse cen trum heeft zoveel andere voor delen, het is niet alleen een koop centrum", aldus Van Oosten. Van Dee gaf naderhand toe dat een parkeergarage verkeer aantrekt, maar - aldus Van Dee - "wat mij betreft mag in de binnenstad, bij voorbeeld in zo'n Pieterswijk dan ook zonder pardon het parkeren worden verboden". Kelder Wethouder Waal wees erop dat er al diverse parkeervoorzieningen waren gebouwd. Hij noemde de kelder van het hoogheemraad schap en het Galgewater. Ook aan de Witte Singel wordt een parkeervoorziening gebouwd. Wat dan als eerste parkeergarage bedoeld wordt weet ik niet zo goed, aldus Waal. Waarop Zon nevylle tot zijn omstreden uit spraken kwam. De voornaamste reden hiertoe zijn de plannen, die de wethouder een paar weken geleden presenteer de. In de eerste plaats wil hij dat er een nieuw volkshuisvestings plan wordt gemaakt, dat is aan gepast aan de eisen des tijds en in de tweede plaats heeft hij een aantal plaatsen aangewezen waar volgens hem kan worden ge bouwd voor één- en tweeper soonshuishoudens. Moed en inventiviteit waren de woorden waarmee CDA-raadslid Kokxhoorn dit beleid typeerde. "Tot nog toe waren de plannen nog teveel een kwestie van op tellen en aftrekken", ging zij ver der. Wat betreft de duizend eenheden, die Tesselaar wil bouwen voor één- en twee persoonshuishou dens merkte het raadslid op "dat die woningen desnoods ook door andere groepen moeten kunnen worden gebruikt". Dit om een flexibele doorstroming in de toe komst, als het moet, mogelijk te maken. WD-er Langerak stelde dat het college van B en W in afwachting van de nieuwe nota niet met de armen over elkaar mag gaan zit ten. En zoveel mogelijk moet proberen om een betere woon ruimteverdeling tot stand te brengen. Krakers Een verdeling, die nu volgens hem af en toe wordt doorkruist door krakers. Begrip zei Langerak soms wel op te kunnen brengen voor mensen die kraken, maar goedkeuren zal zijn partij het ver schijnsel nooit. CPN-er Brands was hierover een geheel andere mening toegedaan. Volgens de communist is de Leidse Kraakbond het middel bij uitstek om leegstand op te spo- Wethouder Tesselaar: "Blijven luisteren". ren. En in die hoedanigheid func tioneert de bond volgens de CPN-er dan ook uitstekend als verlengstuk van de gemeentelij ke vorderingscommissie. D'66-er Hoekema, die volgens de WD een aanhangwagen van de PvdA is, zei het jammer te vinden dat plannen voor een betere woonruimteverdeling door de overheid in de ijskast zijn gezet. "En ook de automatisering van het woninzoekendenbestand blijft uit", aldus de democraat. Voorts constateerde hij dat de bouwstroom in Leiden bijna ge heel is opgedroogd. "De voor spellingen over de bebouwing van de grote open gaten zijn niet uitgekomen. We hadden al veel verder moeten zijn met de invul ling van gebieden als het Schut tersveld en de Leeuwenhoek. En zoals het er nu uitziet krijgen we ook nog de nodige problemen met het Schuttersveld". op de houding van de teit. "Bekijken we de opstelling van de universiteit bij de behan deling van recente bestem mingsplannen, dan zien we een instelling die steeds op haar toe zeggingen terugkomt, die niet wenst te erkennen dat schaarste aan grond betekent eerlijk delen. Een instelling waarvan de meest LEIDEN - Het plan van de universiteit om de Plesmanlaan te verleggen stuit op liefst 21 bezwaren van de gemeente. Wethouder Waal (PvdA) begon er gisteravond in de raad dan wel mee om te verklaren dat de universiteit zo haar best doet om oplossingen aan te dragen, vervolgens som de hij een flinke waslijst van bezwaren op. Zo zou het verleggen van de Ples manlaan het gebied van de ge meente eerder kleiner dan groter maken, de aansluiting op de Vo gelwijk en de Mors bemoeilijken, het aantal woningen drastisch verminderen, de gedachte aan een vriendelijke dreef door de Leeuwenhoek op losse schroe ven zetten, een groene gordel bij Endegeest onmogelijk maken, tot verplaatsing van het benzine station noodzaken, de nieuwe kantoren aan de Plesmanlaan in de lucht doen komen hangen, zeer hoge kosten met zich mee brengen, de verkeersdruk op an dere wegen (zoals de Lelylaan en de Rijnsburgerweg) doen toene men en diverse andere gemeen telijke plannen doorkruisen, om er maar enkele te noemen. "Het kan dus niet", lichtte Waal nog toe. De verhouding tussen gemeente en universiteit is volgens Waal beter dan in andere steden. De span ning tussen beide instellingen noemde hij normaal. PvdA- raadslid Koning had even daar voor nog een felle aanval gedaan progressieve leden conservatief worden als het gaat om de relatie met de stad", aldus Koning. Daarbij doelde ze onder meer op de stellingname van Ton Kohl- beck, die behalve lid van de uni versiteitsraad ook PvdA-fractie- voorzitter in Oegstgeest is. Roomburg CDA-fractieleider Driessen kwam met het plan om de bedrijfsbe- stemming in Roomburg te schrappen en over te hevelen naar de Leeuwenhoek. Zo zou volgens Driessen de omstreden insteekhaven uit het plan ver dwijnen en daarmee ook een be langrijk deel van de bezwaren. Dat zou dan tot gevolg hebben dat er eerder woningen gebouwd kunnen worden. Door de vele be zwaren tegen de Leeuwenhoek en Roomburg en de financiële problemen met de Stevenshof voorzag Driessen een ernstige stagnatie van de bouwproduktie. Dat zou zo voorkomen kunnen worden. Wethouder Waal wees het CDA- voorstel om 'diverse redenen' met klem van de hand. Waal ging er niet op in welke redenen dat PPR-raadslid Van Oosten onder streepte met het oog op de beslis sing over rijksweg 11 nog eens het belang van een spoorverdub- beling tussen Leiden en Alphen. Hij bepleitte dat het college de NS zou stimuleren er snel toe over te gaan. De PSP vroeg onder meer wanneer de PTT uit de Haver en Gortbuurt zou vertrekken. Volgens Waal zal dat omstreeks 1985 zijn. D'66 vroeg om asfaltering van de bus baan aan de Rijnsburgerweg en de CPN nodigde Waal uit om eens met een Leidse vrachtwagen chauffeur mee te gaan: als bijrij der. Tijdens het sjouwen met slaapkamers zou Waal wel van zijn paaltjesmanie genezen, zo verwachtte raadslid Brands. PPR-raadslid Van Oosten voor dat de gemeente Leid de toekomst niet me moet gaan met coi projectontwikkelaars, het raadslid moet er alleen worden uitgegeven commerciële organisaties!, goed rekening houden mé; feit dat er voor Leidse i zoekenden moet worden bouwd. ia Wethouder Tesselaar was evca van mening dat het voorstad zorgvuldig was. "In sommig 2 vallen kan er ook uitstad worden samengewerkt t commerciële instellingen". iP Alert t Op de klacht van het PPR-raa1 dat de gemeente Leiden zei r( alert genoeg is als het gaat o aankopen van grond, antw de de wethouder. "HetisvocP gemeente niet bepaald ge kelijk om grond aan te kopel zouden wat meer instrumC" tot onze beschikking hebben". De PSP uitte kritiek op het fe: er ondanks eerder gedane l ten nog steeds geen bewonel stadsvernieuwingswijken. C~ PSP-raadslid Ponsen, die teL constateerde dat de laatst6 gelukkig steeds meer me over de grenzen van hun wijl ken, verweet wethouder Ti laar ook dat hij niet hard ge| strijd voert voor lage ni' bouwhuren. I "In de afgelopen jaren stegert h van gesubsidieerde wonir van gemiddeld 241 gulden in tot 416 gulden in 1979. En doet Leiden, een stad waar woningzoekenden een muminkomen hebben? LeF1 stuurt een brief aan de mirjei waarin ervoor wordt gepleihj de huren vooral niet te laag vu, stellen". "Maak dat maar eens hard",p woordde wethouder Tessee "andere gemeenten krijger^ slist geen lagere huren. A|e mevrouw Ponsen hoor bekf me altijd het gevoel dat ik eife veel onzin moet aanhoren.lo ven luisteren denk ik dan, jo soms zegt ze wel iets zinnig! Bazaar niginq Zuider kwartier houdt donderdag en vrijdag in haar clubhuis aan de Anjelierslraal een bazaar. De openingstijden zijn mor gen van zeven uur 's avonds tot twaalf uur en vrijdag 's middags van twee tot vijf en 's avonds van zeven tot twaalf RPF De Reformatorische Politieke Federatie (RPF) houdt vrij dag om acht uur in Het Brug- gehoofd, Steenschuur 9, een voorlichtingsavond voor jon geren van zestien jaar en ou der. C. Venneker uit Wad- dinxveen houdt onder het motto "Sta niet met je mond vol tanden" een lezing. Tribunaal In het kader van het vierde Rus sell tribunaal worden van avond om acht uur in het Academiegebouw Rapenburg 73 twee films vertoond. Jan Keer en Octavia Cortes maak ten de film "De rijken sternen ook", over de Andes-India- ncn. De tweede film "Het na tionale Indianen congres in Columbia" gaat over de In- dianenorganisaties in de streken Cauca en Tolima. De- Hypnose Postduiven Postduivenclub LPC houdt za terdag en zondag haar jaar lijkse tentoonstelling in het lokaal van zustervereniging de Vriendenclub aan de Anna Paulownastraat (achter de Jozefkerk). Er zijn ongeveer tweehonderd postuiven te zien. De opening is zaterdag middag om drie uur; zondag is de openingstijd vaji tien uur tot half zes. lit Paul des Chat zat zaterdag ifui buurthuis Groenoord, Muier schenbroekstraat 25, een hynid nose- en telepathieshow gé as Hij zal proberen van be»eI zoekers allerlei dingen uit hu#n verleden en toekomst te uerTv< tellen en hen onder hypnose tl^1 brengen. De show. die 'Pe avonds om half negen beginffe' is alleen toegankelijk i;oore mensen van boven de veertierf jaar. Pr

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4