Oningbouwvereniging vil geen onderzoek sloop BESBE1— winkelcentrum financieel niet haalbaar Kerk wordt centraal punt in Leimuiden inwoners Oud Rhynenhurg verlaten zmonstratief vergadering Hond oorzaak ongeluk "Plan Den Toll te ambitieus Brittenburg 99 99 arm na vernieuwing torenflats KATWIJK - De drie voor een bedrag van 7 mil joen gulden gedeelte lijk te vernieuwen to renflats in Katwijk krij gen onder meer geheel nieuwe kopgevels. Verder komen er nieu we galerijen en balcons aan de flats. Deze kost bare ingreep zal van woningbouwvereni ging De Brittenburg (die twee van de flatge bouwen met elk 156 woningen bezit) een arme vereniging ma ken, maar zeker geen einde maken aan haar activiteiten. Dit Iaat Brittenburg-voorzitter H. Haasnoot weten in een reactie op de onrustgevoelens die flatbewoners gisteren uit ten ten aanzien van de uitvoe ring van de vernieuwingen. Zij horen niets meer van deze plannen en wilden daarom weten waar zij op dit moment aan toe zijn. Haasnoot: "Ik hoop de bewo ners binnen één maand in zicht daarover te verschaffen. We weten op dit moment hoe we de zaak technisch willen aanpakken en nu moet er nog één bespreking komen over de vraag hoe we het in de praktijk gaan doen. De bewo- ners moeten namelijk zo min mogelijk overlast hebben. Om klachten tijdens het werk direct te kunnen behandelen, zullen we een commissie in stellen met daarin vertegen woordigers van bewoners, de aannemer en de woning bouwverenigingen. Zij zal het werk begeleiden." Haasnoot vertelt dat. zodra het rijk met geld over de brug komt, er een aannemer gaat worden gezocht. Wat het geld betreft benadrukt hg dat de bewoners geen huurverho ging zal worden opgelegd. "Daar durven we niet aan te denken nu het verzet tegen de huidige huren al zo groot is. Dat besluit zal wel een grote wissel trekken op onze finan ciële positie", aldus de voor zitter. Eventueel in de toekomst te verrichten klussen zullen door de bouwvereniging worden betaald als het om 'normale klachten' gaat. Dui delijke kwaliteitsverbeterin gen (nieuwe keuken e.d.) aan de woningen zullen wel tot huurverhoging leiden, aldus Haasnoot tot besluit. ÏDERDAG 20 NOVEMBER 1980 9! Bromfietster door autoruit BOSKOOP - De 17-jarige brom fietster E. S. uit Boskoop is gis termiddag met haar hoofd door de voorruit van een auto gevlo gen. veroorzaakt door een bot sing met een uit tegenovergestel de richting komende auto. Door de botsing vloog het meisje over haar bromfietsstuur heen door de voorruit van de auto. Dankzij haar valhelm bleef de lichamelg- ke schade beperkt tot wat schaafwonden. De bestuurster van de auto. de 26- jarige A. M. H. uit Boskoop en een inzittende kwamen met de schrik vrij. De automobiliste reed van een par keerplaats weg. terwijl de brom- fietster op hi t moment van de aanrijding achterom keek. Het ongeluk gebeurde in de Ridder- buurt. lZERSWOUDE - RIJNDIJK - De bewoners Ban het met sloop bedreigde wijkje Oud Rhy- ®enburch hebben gisteravond demonstratief 2n door de woningbouwvereniging belegde le- envergadering verlaten. reden: teleurstelling ver de houding van de 'oningbouwvereniging, ie«e niet bereid bleek nog ens een diepgaand on- erzoek naar de woningen l te stellen en die even- n lin bereid bleek in janua- i nog eens een speciale ergadering over de wijk beleggen. lens de vergadering in Het An- er, waar de emoties af en toe oog oplaaiden, bleek dat de be woners van de 48 met sloop be- reigde huizen zullen vechten J oor het behoud van hun (goed- ope) huurwoningen. Om die re en hadden zij in het Anker de ..-•actievoorzitters van alle poli- >yeke partijen uitgenodigd en lie- in zij zich bijstaan door deskun- Igen. De door de bewoners uit nodigde architect P.M.J. Boe- n van de plannen winkel in •elft kreeg van voorzitter J. de oofit van de woningbouwvereni- ?e«ng echter geen kans aan het Broord te komen. De voorzitter telde zich op het standpunt dat Ileen "leden" (huurders) van de 'oningbouwvereniging deze vond spreekrecht hadden. zakkingen inderdaad tot stil stand is gekomen. Zijn ervaring met bijvoorbeeld de woningen aan de Jan Lievenslaan waren dat de verzakkingen wel degelijk doorgaan. De woningbouwvereniging is, al dus De Wit, bereid om 485 gulden per huis aan achterstallig onder houd uit te geven. Daarop vroegen de Oud Rhynen- burchbewoners om schorsing van de vergadering, zodat zij overleg konden plegen. Tijdens die schorsing lieten de bewoners zich als nog voorlichten door ar chitect Boelen, die bekend staat als specialist in renovatietech nieken. Belangrijkste vraag vol gens Boelen is: gaat de verzak king van de wijk verder en wat zijn (waren) de oorzaken van de verzakkingen? Pas als deze vra gen beantwoord zijn kan een plan de campagne worden gemaakt. Onder de leidende rol van woord voerder Meyer dienden de bewo ners vervolgens aan motie in. Daarin stellen zij het niet eens te zijn met de gang van zaken rond het onderhoud en de renovatie- plannen en het ook niet eens te zijn met de afbraakplannen. De bewoners stellen verder dat zij te weinig inspraak hebben gehad en te weinig inzicht in de plannen. Het hele onderzoek is zowel uit technisch als uit sociaal oogpunt niet gefundeerd en zorgvuldig genoeg geweest om zulke ver strekkende besluiten als slopen te nemen. De bewoners vroegen tenslotte om een nieuw onderzoek, waarbij uitgangspunt moet zijn: behoud van de wijk. In de te vormen commissie die dit onderzoek moet verrichten zouden ook de bewoners als direct belangheb benden vertegenwoordigd moe ten zijn. Voorzitter De Wit van de woningbouwvereniging weiger de de motie te aanvaarden. Hij was van oordeel dat de bewoners met twee,vergaderingen per jaar voldoende gelegenheid hebben gehad om te vergaderen. Ook een verzoek van de teleurge stelde bewoners om in januari nog eens een speciale vergade ring over hun wijk te beleggen werd door De Wit van tafel ge veegd. Toen was voor de Oud Rhynenburchbewoners de maat vol: op verzoek van woordvoer der P. Meyer verlieten zij massaal de zaal. De totaal vernielde auto die na twee bomen te hebben geraakt tot stil- stand kwam tegen een derde. HAARLEMMERMEER - De 24-jarige mevrouw W. v.d. M. uit Roelofa- rendsveen is gistermiddag op de Weteringweg met haar auto tegen een boom gebotst. Ze is met een hersenschudding naar het VU-ziekenhuis in Amsterdam overgebracht. Het ongeval werd veroorzaakt door een hond die plotseling van achter uit de auto op de oorbank sprong. Toen de vrouw probeerde het dier weer naar de achterbank te duwen, verloor zij de macht over het stuur. Na twee bomen te hebben geraakt, kwam zij tegen en derde boom tot stilstand. Bij inrichting winkelerf in Dorpsstraat LEIMUIDEN - Als karakte ristiek dorpsdeel wordt de hervormde kerk in Lei muiden het centrale punt in de Dorpsstraat. Dat blijkt uit de plannen voor het „ombouwen" van de Dorpsstraat tot winkelerf. Ik Bnvonerswoordvoerder P. Meyer '?*stte daarop niets anders dan als 'x id" een brief voor te lezen van eet CDA-gemeenteraadslid VA.Rijkelijkhuizen aan de wo ningbouwvereniging. In deze ~rief stelt Rijkelijkhuizen dat bij *°bntrole in de woningen geen ^heuren te vinden zijn. Aan de °hitenkant van de woningen zijn z<tèl duidelijk scheuren te zien. >Urolgens Rijkelijkhuizen hebben ■"le grootste verzakkingen de eer- Ie paar jaar na de bouw plaats- _evonden en is nu nog nauwe- ^jks van verzakkingen sprake gi CDA-raadslid stelt de woning- louwvereniging dan ook voor liet over te gaan tot slopen (bin- _jen tien jaar zoals de minister van volkshuisvesting en de woning bouwvereniging willen) maar tot ipknappen. Wat er volgens Rij kelijkhuizen gedaan moet wor- len is: het vernieuwen van de af loeren, het repareren en sluitend Jnaken van ramen en deuren en ■57c van de huizen voorzien van 'lieuwe dakpannen. Als deze •haatregelen zijn getroffen kun- len de woningen nog twintig tot vijfentwintig jaar mee. h schorsing jorzitter de Wit van de woning bouwvereniging vond dat Rijke- ijkhuizen eerst maar eens moet bewijzen dat het proces van ver- MMO krijgt nieuw In grote lijnen zijn deze plannen, opgesteld door het adviesbureau "Stad en Landschap", gereed. Doel is de Dorpsstraat als ver- blijfsgebied voor winkelende voetgangers en fietsers te ver aangenamen en te beveiligen en de functie voor (doorgaand) au toverkeer te verminderen. Uit gangspunten zijn onder meer dat de sloot langs de weg gehand haafd blijft, dat het aantal par keerplaatsen (momenteel onge veer achttien) in elk geval niet verminderd en dat de winkels be reikbaar blijven voor landend en lossend (vracht)verkeer. Nog on zeker is of er eenrichtingsverkeer voor auto's zal worden ingesteld. De plannen vermelden verder de aanleg van een plein op de hoek van de Dorpsstraat en de Stapen- seastraat, die na de verhuizing van de Centraal Nederland-gara ges ook opnieuw zal worden in gericht. De plannen van "Stad en Landschap" laten drie mogelijk heden voor de inrichting tot win kelerf open. Eén daarvan gaat uit van tweerichtingsverkeer en een vermindering van het aantal par keerplaatsen (om langs de sloot een voetpad te kunnen aanlegen). Het plan laat slechts ruimte voor veertien parkeerplaatsen, terwijl er behoefte is aan ongeveer 25 plaatsen. Een tweede voorstel gaat eveneens uit van handhaving van het twee richtingsverkeer, terwijl het aan tal parkeerplaatsen met drie uit gebreid kan worden. Dat gaat dan echter wel ten koste van het voetpad langs het water, terwijl aan de andere kant van de weg ook niet al teveel loopruimte zal zijn. Hoge grondprijs doet Woubrugse middenstand de das om Het is in elk geval de bedoeling de rol van de auto, ook door middel van verkeerssluizen, sterk terug te dringen. Dit is mogelijk sinds de weg door de raadhuispolder het doorgaande verkeer kan op vangen. De gemeenteraad zal uit eindelijk de keus voor één van de inrichtingsplannen moeten ma ken. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Laat het ambitieuze plan voor een park rond de Ridderhof Den Toll voorlopig vallen en leg alleen een speelweide, een trapveldje en wat boomgroepen aan. Dat is de suggestie die het Kou- dekerksc raadslid L. Schrier (WD) doet aan het adres van burgemeester en wethouders. Hij vindt dat er al te lang over de inrichting van het gebied wordt gepraat, terwijl er nog steeds weinig bekend is over de kosten, die, naar hij vreest, "de financiële draagkracht van onze gemeente ver te bo ven zullen gaan". Vandaar, zijn pleidooi voor een "alternatieve aanpak" op de door hem geschetste wijze. "Dan kunnen reeds velen in 1981 van het gebiqd genie ten", aldus Schrier, die over weegt een motie over dit on derwerp in te dienen. nog teveel en de voetganger te weinig bewegingsruimte. Vol gens de opstellers zelf is dit plan dan ook niet aanvaardbaar. Het derde plan voldoet aan alle uit gangspunten, maar wel kan het instellen van eenrichtingsver keer door sommigen als een be zwaar worden opgevat. De Dorpsstraat waar rechts de winkels zijn gepland. trainingsveld WOUBRUGGE - Voetbalclub MMO in Hoogmade kan bin nenkort aan het veldencom- plex langs de Does een nieuw trainingsveld toevoegen. De gemeente Woubrugge is be reid financieel bij te springen in de kosten die de aanleg van een trainingsveld met ver lichting zullen vergen. Wel moet de gemeenteraad daar mee nog instemmen. De totale kosten zijn door MMO geraamd op ruim 143.000 gul den, waarvan de vereniging zelf ongeveer 60.000 gulden voor haar rekening neemt. De gemeente zal de resterende 83.645 gulden op tafel leggen. Het is de bedoeling om daar van 40.000 gulden ineens te voldoen en de overige 43.654 gulden in twintig gelijke jaar lijkse termijnen aan MMO uit te keren. Dat is althans het voorstel van burgemeester en wethouders aan de gemeenteraad, die volgende week donderdag vergadert. Resteert een derde voorstel, waar bij aan éénrichtingsverkeer wordt gedacht (voor auto's). De rijbaan kan dan versmald worden en er blijft genoeg ruimte over voor het scheppen van (eveneens drie) extra parkeerplaatsen, ter wijl het voetpad langs de sloot ook kan worden aangelegd. In alle plannen neemt het gebied rond de kerk, die vrij ver van de weg is geplaatst, een centrale plaats in. Hier komen geen par keerplaatsen, maar bloembak ken en een fietsenrek. Ook de paardekastanjes blijven, ter handhaving van een rustig dorpskarakter, staan. Volgens het derde plan (met eenrich tingsverkeer) zullen er aan weerskanten van de kerk zelfs nieuwe bomenrijen worden aan gelegd om de open ruimte bij de kerk te benadrukken. Niet alle plannen voldoen geheel aan de uitgangspunten. Het eerste plan voorziet niet in vol doende parkeerplaatsen in de nabijheid van de winkels, het geen echter opgelost kan worden door een centrale parkeerplaats. Het tweede plan heeft grotere be zwaren: het geeft de automobilist WOUBRUGGE - Het winkelcen trum 'Kom Woubrugge' is niet haalbaar. De Woubrugse mid denstand, verenigd in winke liersvereniging WIKO, wijst er in een brief aan het college van B en W op dat de gevraagde grondprij zen in het winkelcentrum niet door hen zijn op te brengen. De heer C. Westmaas, voorzitter van WIKO: "Wij willen Woubrugge leefbaar houden, maar met deze prijzen is het onmogelijk. Er moet gezocht worden naar een andere mogelijkheid om het voortbestaan van de Woubrugse middenstand te waarborgen. Ge beurt dat niet, dan is het over een jaar of vijftien afgelopen met de - middenstand hier in Woubrug ge". Het winkelcentrum 'Kom Wou brugge' is gepland in de buurt van het verenigingsgebouw De Wijk en zou ruwweg beslag leg gen op het terrein wat nu het speelveld is met als grenzen de Gerbrand Swartlaan en de Dr. Lothlaan. Voor de realisering van het winkelcentrum zouden er elf woningen (tien in het bezit van de gemeente, één woning is eigen dom van een particulier) moeten worden afgebroken. De gemeen te rekende toen half februari van dit jaar de Woubrugse midden stand de volgende cijfertjes voor. Zouden de woningen door de middenstand vervangen worden dan komt de prijs netto op 1875 gulden per vierkante meter, het overnemen van de huizen tegen taxatiewaarde komt de midden stand op netto 150U gulden de vierkante meter en worden de huizen overgenomen tegen de boekwaarde dan komt dat nog al tijd op een bedrag van netto 940 gulden de vierkante meter. De heer Westmaas: "En daar heb je dan alleen de grond voor. Dan komen er nog eens de bouwkos ten bij en die bedragen op het ogenblik ook zo'n 400 gulden de kubieke meter". NCOV De winkeliersvereniging besloot na de 'prijzenslag' van de gemeente een onderzoek in te laten stellen door het Nederlands Christelijk Ondernemers Verbond (NCOV) onder de Woubrugse midden stand. Van de zeventien bezochte ondernemers gaven er al tien te kennen geen interesse te hebben in het nieuwé winkelcentrum. Een citaat uit het onderzoek van de NCOV dat eind september van dit jaar verslag uitbracht aan WI KO: "Door de Bedrijfseconomi sche Voorlichtingsdienst van ons Verbond is bezien of het voor de in Woubrugge gevestigde onder nemers verantwoord is hun be drijf te zijner tijd te verplaatsen naar een eventueel in het cen trum van het dorp te realiseren winkelcentrum. Daartoe zijn alle ondernemers individueel be zocht door een bedrijfsecono misch adviseur en is op grond van de aangetroffen bedrijfssi tuatie een uitspraak gedaan" De conclusie van dit onderzoek laat aan duidelijkheid niets te wensen over. Verplaatsing van de Wou brugse middenstand naar het winkelcentrum 'Kom Woubrug ge' is financieel niet door de mid denstand op te brengen De NCOV baseert deze conclusie op vijf gronden. De omzet is te laag omdat er te weinig klanten zijn. Dit komt mede doordat de klanten hun in kopen doen in winkelcentra in Alphen aan den Rijn en Leider dorp. Het inkomen van ruim tv.eedei de van de ondernemers is te laag gezien het werk dat de onderne mer in zijn zaak steekt en het geld dat hij in zgn zaak heelt zitten. Het inkomen van de- ondernemer is nu nog aanvaardbaar te noe men door de lage huisvestings kosten. Dit zou echter drastisch veranderen met verplaatsing van het bedrijf naar het winkelcen trum. Het inkomen zou dan on- aanvaanllmr lus worden. D< gevraagdegrondpig de gemeente Woubrugge- i> veel te- hoog. Volgens het NCOV is zelfs 500 gulden de vierkante meter te hoog De eventui el te vei n a nki I panden zijn moeilijk verkoop- De winkeliersvereniging WIKO in de- brief aan het college van B en W "Inmiddels heeft de WIKO op grond van het ter beschikking staande materiaal, dat met be hulp van het NCOV is verzameld, gemeend te moeten constateren, dat de bouw van een winkelcen trum niet haalbaar wordt geacht. Gaarne zouden wij van u verne men. welke mogelijkheden er worden gezien om het voortbe staan van de winkelvoorziening in Woubrugge te waarborgen. Daarnaast zou de WIKO betrok ken willen blijven bg eventuele verdere invulling van het be stemmingsplan 'Kom Woubrug ge'. Zodra er sprake is van nieuwe winkelvoorzieningen wil de WI KO gaarne gesprekspartner zijn" De heer Westmaas: "I-Jen bakker, een slager enzovoort blgven wel bestaan in Woubrugge, maar voor de rest is het afgelopen met de middenstand in Woubrugge over zo'n vijftien jaar. De midden stand is best bereid offers te brengen om Woubrugge leefbaar te houden. Maar dan moet er van de kant van de gemeente ook iets gebeuren" De brief van WIKO bevindt zich op de lijst van ingekomen stukken van de gemeenteraadsvergade ring van vanavond.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19