België-Nederland: "Bizar".... Gerry Daly leidt Ierland naar raime winst op Cyprus Krol: 'Ik heb de moed nog niet opgegeven" Vrij Gerets: "Hovenkamp? Een stuk geboefte is het" Stand DONDERDAG 20 NOVEMBER 1980 PAGINA 13 Tegenstanders van mini-WK woedend OP KNVB AMSTERDAM (GPD) - Het comité „KNVB niet naar Uruguay" heeft in een brief om een onderhoud met het sectiebestuur betaald voetbal gevraagd. Het comité is zeer verontwaardigd, nu uit een verklaring van het ministerie van buitenlandse zaken blijkt dat uitlatingen van Eric Vilé, de voorzitter van het sectie- bestuur, over contacten tus sen het departement en de voetbalbond niet juist zijn. Vilé beweerde onlangs, dat het ministerie van buitenlandse zaken en de ambassade in Uruguay medewerking zou den verlenen aan de trip van het Nederlands elftal naar Uruguay. Naar aanleiding daarvan hebben leden van de vier grootste politieke partij en vorige week vragen ge steld in de Tweede Ka mer. „Vilé heeft een loopje met de waarheid genomen en dat is hoogst kwalijk", verklaarde Harry Menco, voorzitter van het comité „KNVB niet naar Uruguay", gisteravond tij dens een bespreking met de voetbalelftallen, die het niet eens zijn met de beslissing van de KNVB om het Neder lands elftal deel te laten ne men aan de mini-WK in Uru- DUBLIN (ANP) - Terwijl Nederland in Brussel met de neus op de harde feiten werd gedrukt, walste Ierland in Dublin met speels gemak over Cyprus heen, 6-0. De Ieren blijven door deze ruime zege goede vooruitzichten behouden voor de WK in Spanje. De Franse aanvaller Zimako is zijn bewaker Karl-Heiz Förster te snel af. De Duitse aanvoerder Bernhard Dietz is te laat om te corrigeren. De weer teruggekeerde Gerry Daly was de grote man bij Ierland. Daly nam met twee doelpunten, één gescoord uit een strafschop, guay. „De KNVB heeft onder meer als argument aange voerd, dat het ministerie en de ambassade hun steun zou den verlenen aan de uitzen ding van Oranje. Nu blijkt in eens, dat Buitenlandse Zaken van niets weet. Dat geeft te denken". Het comité „KNVB niet naar Uruguay" heeft van 26 elftal len de toezegging gekregen dat zij op 29 en 30 november hun wedstrijden niet zullen spelen. Naast voltallige teams hebben ook veel individuele KNVB-leden zich solidair verklaard met de stakingsac tie. Op zaterdag 29 november zal de Federatie Uruguay- Komitees een manifestatie houden in „De Meervaart" in Amsterdam. Daar zullen di verse sprekers aan het woord komen, onder wie Freek de Jonge. Het Comité Olympische Spelen en Mensenrechten (COSEM), dat door de voetbalbond als enige gesprekspartner wordt erkend, heeft op 2 december een gesprek met de KNVB in het gebouw van de Tweede Kamer. Namens de KNVB zijn bij dat gesprek aanwezig Jan Huijbregts, secretaris be taald voetbal, en directeur Van Eyk. Het comité is overi gens verheugd, dat Eric Vilé heroverweging van de beslis sing naar Uruguay te gaan niet bij voorbaat uitsluit. een deel van de produktie voor z'n rekening. Tony Grealish, Mi ke Robinson, Frank Stapleton en Chris Hugton maakten het halve dozijn vol. Bij rust was de stand al 4-0. Onder leiding van Frank Amesen boekte Denemarken de eerste zege in het kwalificatietoernooi voor de WK'82. Luxemburg was het slachtoffer en werd met een 4-0 nederlaag naar huis terugge stuurd. Amesen scoorde twee maal terwijl Elkjaer en Simonson de overige treffers voor hun re kening namen. Stand: Italiè Joegoslavië Griekenland Denemarken Luxemburg 3 3 0 0 6 6-0 3 2 0 1 4 7-3 1 1 0 0 2 1-0 4 1 0 3 2 5-5 3 0 0 3 0 0-11 BRUSSEL (GPD) - De balans van de zoveelste moordaanslag op ons voetbal: 51 overtre dingen, vier gele kaarten, twee geblesseerd uitgevallen spelers, gehavende ledematen in beide kampen, slechts een enkele uitgespeelde kans, nul-komma-nul voetbalgenot. We praten over België-Nederland, de meest smakeloze vertoning uit 75 jaar interlandvoet bal tussen de Rode Duivels en de Oranje-leeuwen. P ja, België zegevierde door een feilloos benutte strafschop van Erwin Vandenbergh met 1-0 en heeft nu uitstekende uitzichten op WK-kwalificatie, maar wat doet een uitslag er eigenlijk toe als 22 collega's zó weinig respect I voor elkaar kunnen opbrengen i als de internationals, die gister- avond in de volle Heizei door Zwartkruis en Thijs de wei inge stuurd werden. |„Wij voetbalden hard, maar niet gemeen, hadden nooit de bedoe- ling onze tegenstander uit de j wedstrijd te schoppen. We dron ken na afloop een pint". Aan het woord is Jef Mermans, interna tional in de tijd dat de lederen voetbal nog met een veter werd dichtgeknoopt. Hoe anders lig gen de zaken nu. Luister naar i Eric Gerets, verdediger van Standard Luik en in de lilde in terland tussen Holland en België j geconfronteerd met zijn clubge noot Simon Tahamata. „Die Ho- venkamp kan niets anders dan schoppen, wat een vuillak. Het is dat ik mijn been terugtrek, an- j ders lig ik nu tussen de lakens van een hospitaalbed met een been dat op diverse plaatsen ge broken is. Mijn respect voor de tegenstander houdt dan op als j zoiets gebeurt, dan kunnen ze er van mij ook van langs krij- j gen". Schoppen België-Nederland, na afloop wer den de shirtjes uitgewisseld als bewijs van verbroedering. De ne gentig minuten daarvoor werd geschopt, getrapt, geïntimideerd. Hugo Hovenkamp kreeg de eer ste gele kaart na een aanslag op de benen van de aangehaalde Ge rets. Het slachtoffer zelf torpe deerde Jan Peters en kreeg ook een stuk gekleurd karton voor de neus. Daarna volgde Wilfried van Moer, die halverwege de tweede helft zijn eerste en enige overtre ding bestraft zag. Daar liggen de verhoudingen dan scheef, tenminste als je de mis daden optelt van Willy van de Kerkhof, negen alleen in de tweede helft. Met zijn eeuwige opstandige broertje René ging hij als een stormram in op de Belgi sche opponenten. Peters, ver sierder van het vierde geel, de tweeling uit Eindhoven en Alk maarder Hugo Hovenkamp wa ren de grootste boosdoeners aan Nederlandse zijde. Eric Gerets, Michel Renquin en Luc Mille- camps droegen bij de vijand bij aan het gebeuren dat meer over eenkomsten vertoonde met de Slag bij Waterloo, in een grijs verleden rond de Belgische hoofdstad uitgevochten, dan met een partij voetbal. En was er bij al dat geweld nu ook maar iets te genieten geweest. Maar nee, de vice-wereldkam- pioen en de vice-Europese titel- drager kwamen in de eerste 45 minuten niet tot een vloeiende combinatie. Daarna slechts een spaarzame actie die aan de goede bedoelingen van het edele voet balspel deed denken, maar dat kwam dan vooral omdat Neder land risico moest nemen en onze zuiderburen naar het geliefde wapen van de counter konden grijpen. Dat kon vanaf het moment dat Re né Vandereyken profiteerde van slecht uitverdedigen in de Ne derlandse defensie. Hij werd binnen de lijnen van het straf schopgebied in de mangel geno men door Michel van de Korput en Willy van de Kerkhof. Erwin Vandenbergh benutte de terecht toegekende penalty. Nederland op achterstand. Het moest met een aanval die die naam nauwelijks verdiende, pro beren de gelijkmaker uit het vuur te slepen. Met Kees Kist, die geen overtreding tegen kreeg maar die ook nauwelijks in de buurt van de bal is geweest; met Simon Taha- Ierland Frankrijk België Nederland 2 2 0 0 4 9-0 2 1 1 0 3 2-1 2 0 0 2 0 1-3 3 0 0 3 0 2-16 mata, die slechts één keer langs zijn clubgenoot Gerets glipte en met. René van de Kerkhof, die zich uitleefde in allerhande zaken die weinig met voetballen te ma ken hadden. Nu is de verdediging van de Belgen allerminst het sterkste deel van de formatie, hetgeen dan vooral slaat op het centrale duo, maar dit Oranje van een goal weghouden was geen zware klus. Eén moment werd Nederland ge vaarlijk en wel in de slotfase, toen de gelijkmaker voor de voeten van Ernie Brandts plofte. Hij kopte te zacht in en voorkwam daarmee dat Nederland nog een onverwacht punt binnenhaalde. Het zou niet verdiend geweest zijn, maar verdiend waren ook de twee Belgische punten niet. Bij zo'n wanvertoning passen alleen strafpunten. "Bizar" België kwam niet tot het peil van het Europees kampioenschap en niveau had ook Nederland niet. „Bizar", noemde Jan Zwartkruis het. Hij redde het met zijn ver jongde formatie niet in Ierland, hij wist zich ook met zijn routi niers in Brussel niet voorbij Cy prus te werken op de ranglijst van groep II. „We zijn in deze wedstrijd aan voetballen niet toegekomen", zuchtte de bondscoach, om ver volgens tot de zeer terechte con statering te komen dat dat voor het voetbal een jammerlijke zaak is. Zijn collega, Guy Thijs, gaf de schuld aan de Nederlanders. „Ge moet met twee zijn om een goede partij te leveren", sprak hij. „Mijn spelers stonden net op de benen als ze door de Nederlanders weer onderuit gekegeld werden. De beste manoeuvres kwamen van ons en daarom hebben we ver diend gewonnen". Thijs ging daarbij voor het gemak voorbij aan het geweld dat ook zijn mannen ontplooiden. Benny Wijnstekers moest binnen het half uur naar de kant omdat hij te veel last had van een blessure die Renquin hem in het begin toe bracht. En kort na hem vertrok Pier Tol, die de knie van voor stopper Luc Millecamps waar schijnlijk voor eeuwig in zijn rug heeft staan. Het afgeven van je vi sitekaartjes, je tegenstander laten voelen dat je er bent, zo noemen de heren voetballers dat in hun jargon. Oud zeer Jammer alleen dat de voetballers met deze kaartjes bleven strooien tot de Russische scheidsrechter Azimzade na precies 90 minuten- hij trok geen seconde bij - voor de laatste maal floot. Een door ran cune beheerste veldslag kwam tot een einde. Oud zeer, de hoop aan Belgische zijde dat eindelijk eens gewonnen kon worden, het belang van de partij. Dat waren de factoren die het voetbalge vecht beheersten. De collega voetballers hadden geen oog voor de show, slechts voor eikaars be nen. Deden hun uiterste best el kaar een gele, beter nog een rode prent aan te smeren. België viert na de benutte strafschop van Vandenbergh een feestje. Geheel rechts denkt Pim Doesburg aan een dreigende nederlaag Eén van hen, Eric Gerets: „Iemand die sportief voetbalt, speelt op mij een leuke partij, maar man nen als Benetti en Hovenkamp, die lust ik. Geboefte is het. Kan ik die mannen aan een kaart helpen, dan zal ik het niet laten. Heb je hun overtredingen geteld, vol gens mij moet Nederland hier een nieuw wereldrecord gevestigd hebben". Een optelsom aan het einde viel in derdaad in het nadeel van de Hollanders uit. Drieëndertig maal floot de Rus tegen Neder land, achttien keer tegen de Bel gen, maar daarbij konden de Oranje-leeuwen aantekenen dat van hen twee spelers niet eens het rustsignaal haalden. „Dat", vertelde Zwartkruis, „heeft ons toch wel parten gespeeld. We waren onmiddellijk door onze wissels heen en moesten enige mensen op andere plaatsen inzet ten". Van de Korput, die het af gelopen weekeinde naar Beveren was gereisd om zijn opponent Wilfried van Moer te bewonde ren, moest na een half uur op de onopvallend acterende Ceule- mans gaan spelen, het schadu wen van de kleine, geslepen mid denvelder aan Metgod overla tend. Veranderingen bracht het geschuif' niet met zich mee, om dat het voetbal in deze interland BRUSSEL (GPD) - De mixture van routine en jeugd, die voor Oranje een kaartje moet zien te bemachtigen voor het wereldkampioen schap voetbal in Spanje over twee jaar, is in een situatie beland waarin deelneming aan het mondiale toernooi niet meer door eigen presta ties kan worden afgedwon gen. Het is nauwelijks aan te nemen dat Oranje na de on smakelijk harde vertoning in het Brusselse Heizelsta- dion sportief gezien in 1982 nog wat te zoeken heeft op het Iberisch schiereiland. Wil Oranje, na de ontwikke lingen van gisteravond te gen België, in 1982 alsnog richting Spanje vertrekken, dan zal dat vermoedelijk al leen zijn om van een vakan tie te genieten. Het onbegrensde vertrouwen in de mogelijkheden van het Nederlands elftal zal er wel de oorzaak van zijn dat aan voerder Ruud Krol (nog) niets wil weten van een an nulering van de tickets voor Spanje. „Nederland heeft nog zes wedstrijden voor de boeg", aldus de Nederlandse voetballer in Italiaanse dienst, „en daarin kan veel gebeuren, al zullen we een beetje hulp van buitenaf moeten krijgen. Maar ik heb de moed niet opgege ven". Maar Oranje zal de resterende wedstrijden tegen Frankrijk (2x>, Cyprus (2x), Noord-Ier- land en België dan wel in winst moeten omzetten om de boot niet te missen. „We hebben tot die strafschop", zegt Ruud Krol, „de Belgen goed in bedwang kunnen houden. In de achterhoede is rustig en met overleg ge speeld. Hebben zij tot dat moment een uitgespeelde kans gehad?" „Het blijkt dus dat we met dit elftal een redelijke prestatie kunnen leveren, althans verdedigen. Voor de aanval zal misschien een oplossing moeten worden gezocht, maar ik ben niet de man om daar iets van te zeggen. De bondscoach is er om een op lossing te vinden voor even tuele tekortkomingen in dat deel van het elftal". „Ik blijf', zegt Krol nadrukne- lijk, „beschikbaar voor het Nederlands elftal. Ik ben ge noeg gemotiveerd om te gaan spelen als Zwartkruis in de toekomst een beroep op mij doet. Ik heb tegen Belgie kunnen constateren dat mijn verblijf in Vancouver en Na pels niet van invloed is ge weest op mijn spel." sen, voor 70.000 toeschouwers in het Wembleystadion, met 2-0 voor door treffers van Steve Cop- pell (22e minuut) en Paul Mariner (34e). Hansjorg Pifster bracht twaalf minuten voor het einde nog enige spanning in de wed strijd terug. Door dit resultaat nam Engeland de leiding in groep vier over van Roemenië. De Engelsen hebben vier punten uit drie wedstrijden, Roemenië, dat al van Engeland won, heeft drie punten uit twee wedstrijden. De stand in groep vier is nu: Engeland Roemenië Noorwegen Zwitserland Hongarije 3 2 0 1 4 7-3 2 0 0 2 0 2-4 0 0 0 0 0 0-0 Het Engelse voetbalelftal won gis teravond een wedstrijd voor groep vier van het kwalificatie toernooi voor het wereldkam pioenschap van Zwitserland met 2-1. Bij de rust stonden de Engel- nu eenmaal niet voorop stond. Voor Nederland gaat het er na twee mislukte voorstellingen toch somber uitzien. Misschien is het wel hopeloos. „Ach nee", gelooft Zwartkruis: „11, 12 pun ten zijn voldoende om je te plaatsen voor Spanje. Dat aan tal kunnen we halen". De op dracht is dan wel deze: alle thuiswedstrijden winnen, pun ten halen op Cyprus en een dan wel twee punten veroveren uit tegen de Fransen. Een opgave die voor dit kwalitatief arme tierige Holland wel eens te zwaar zou kunnen zijn. In groep 6 kwam Portugal aan de leiding met Schotland. De Portu gezen versloegen gisteravond Noord-Ierland met 1-0 en hebben nu hetzelfde puntenaantal als de Schotten. Wales is gisteren ook in de derde wedstrijd voor groep drie van het kwalificatietoernooi voor het we reldkampioenschap voetbal zon der puntverlies gebleven. De Britten versloegen in Cardiff Tsjechoslowakije, dat zijn eerste duel afwerkte, met 1-0. Deze stand was al bij de rust bereikt. De eerste twee wedstrijden voor deze groep won Wales beide ke ren met 4-0 van IJsland en Tur kije. Al in de negende minuut viel het "gouden" doelpunt voor Wa les door toedoen van David Giles, een speler van de in de tweede divisie van de Engelse league uitkomende club Swansea City Er waren 20.175 toeschouwers. De stand in groep drie is nu: Wales 3 3 0 0 6 9-0 Sowjct-Unie 2 2 0 0 4 7-1 IJsland 4 1 0 3 2 4-12 Tsjechoslowakije 1 0 0 1 0 0-1 Turkije 2 0 0 2 0 1-7 West-Duitsland Zonderde geblesseerde Karl-Heinz Rummenigge heeft het Wcstduit- se voetbalelftal in Hannover Frankrijk met 4-1 terzijde ge schoven. De 60.400 toeschouwers in het Niedersachsen-stadion za gen doelpunten van Manfred Kaltz (strafschop). Hans-Peter Briegel, Horst Hrubesch en Klaus Allofs voor West-Duit* land, dat voor het eerst sedert de in Italië behaalde Europese titel een thuiswedstrijd speelde. De tegentreffer kwam van Jean- Francois Larios, die een straf schop inschoot. Bondscoach Jupp Derwall van West-Duitsland bleef daardoor ook in zijn 22 ste wedstrijd onge slagen. Al was de uitgangspositie voor de ontmoeting allerminst gunstig. Naast Rummenigge ontbraken ook Uli Stielike en Felix Magath. West-Duilsland kwam evenwel al in de zesde mi nuut op voorsprong. Kaltz schoot van elfmeter raak, nadat Janvion Allofs in het strafschopgebied ten val had gebracht. Acht minu ten voor rust verdubbelde Brie- gel na een solo door de Franse defensie de marge. De Noorse scheidsrechter Nyhus kende de Fransen drie minuten later een strafschop toe, omdat Dietz Zi mako onreglementair had aan gepakt. Larios passeerde de uit- blinkende Schumacher vlekke loos. Na de hervatting zorgde Hrubesch in de 63 ste minuut met een hem typerende kopbal voor 3-1. Vlak voor het eindsignaal be paalde Allofs de eindstand op 4-1 Het )ostduitee voetbalelftal is dit jaar ook ongeslagen gebleven, in Halle versloeg Oost-Duitsland Hongarije met 2-0. De eindstand was bij rust al bereikt. De doel punten in de laatste interland wedstrijd van Oost-Duitsland in dit jaar kwamen op naam van de butant Martin Trocha (Carl Zeiss Jena) en Joachim Streich (FC Magdeburg). De treffer van Streich was de veertigste in zijn interlandcarrière. Het Poolse voetbalelftal versloeg in Chorzow voor 5000 toeschouwers Algerije met 5-1 De ontmoeting was een onderdeel van de voor bereiding op de eerste wedstrijd voor de V'K-kwalificu c c e F o- .en ..p 7 december speelt Een weck na de verrassende over winning in de uitwedstrijd tegen Spanje (2-1), toonde de ploeg van trainer Ryszard Kulesza aan in goede vorm te verkeren. Evenals in Barcelona zorgde de 21-jarige centrumspits Andrzej Iwan voor twee doelpunten D<- overige Poolse treffers kwamen op naam van Kupcewicz, Ciolek en D^u-

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13