In Italiaanse samen leving speelt bureau la belangrijke rol 'Zonder ons had Van Agt er niet meer gezeten' deTijd ïerrit Jan ^chutte vordt fractie- eider GPV DERDAG 20 NOVEMBER 1980 ;EIST - „Wat zo'n kleine [fractie in de Tweede Kamer nu helemaal be tekenen kan? Wel, als Van Agt deze zomer bij die roemruchte motie over het kernwapen- beleid de steun van on der andere het Gere formeerd Politieke Verbond (GPV) niet had gekregen, dan had het kabinet Van Agt er nu simpelweg niet meer gezeten. Vant Van Agt moest bij dat be langrijke debat de steun van enkele van zijn eigen CDA'ers missen en kreeg toen wel de steun van het GPV. Dat is een voorbeeld van wat de invloed van een kleine fractie kan zijn" Je tekenen deze woorden op uit de mond van Gerrit Jan Schutte (41), plaatsvervan gend gemeentesecretaris van Zeist. Als de kiezers in mei 1981 stemmen zoals zij sinds 1963 gestemd hebben dan zal Schutte - deo volente, uiter aard - in de zomer van 1981 zijn bureau met uitzicht op het Zeister Rond verwisselen voor een bureau met uitzicht op het Haagse Binnenhof. Want zijn partij, het Gerefor meerd Politiek Verbond heeft hem met ruime meerderheid benoemd tot lijsttrekker bij de komende kamerverkie zingen. Schutte treedt hier mee in de voetsporen van il lustere voorgangers als Jon geling en Verbrugh. - Wat bezielt iemand met een glanzende ambtelijke blik semcarrière - na de basis school en de mulo op 17-jarige leeftijd leerling-ambtenaar en op 31-jarige leeftijd waarne mend gemeentesecretaris en docent aan de bestuuracade- mie - om zich te storten in de energieslopende Haagse poli tieke wereld? Geroepen Schutte: „Politiek, dat is nu eenmaal van huis uit en van jongsaf mijn voorbestem ming geweest. Ik ga dit op me nemen omdat ik vast geloof dat dit de taak is waartoe ik geroepen ben. Ik ben op de weg naar Den Haag geplaatst en ik heb gewoon geen argu menten om dat te weige ren". Schutte is vast van plan om met zijn gezin (zes kinderen) in Zeist te blijven wonen. „Zeist ligt zo makkelijk centraal en mijn gezin staat volledig ach- ter me. We hebben afgespro ken dat we het als gezin sa men zullen gaan doen. Ze zijn 1 natuurlijk ook wel sinds 1977 met de gedachte vertrouwd geraakt". In 1977 stonc Schutte als tweede op de kandidatenlijst van het GPV. Het GPV had tot toen ook twee zetels in de Kamer, maar het wegvallen van de populai re Jongeling als lijsttrekker deed de partij op één zetel te rugvallen. Terwijl in het Zeis ter gemeentehuis het gebak al verorberd was op Schuttes promotie naar Den Haag, keerde hij daags na de ka merverkiezingen rustig ach ter zijn bureau aan Het Rond terug. Schutte: „Het was geen per soonlijke teleurstelling voor me, het was meer een politie- Het schandaal fond de illegale verkoop van benzine en de arrestatie van twee rechters en vier advocaten in verband met de bomaanslag in Bologna, hebben nog eens de belangrijke rol onderstreept die de bu reaula in de Italiaanse samenleving speelt. In de departementen in Rome en in het paleis van justitie in dezelfde stad, zijn er bij elkaar vele tienduizenden. Ze heb ben een belangrijke functie; om documenten en rapporten op te bergen, maar vooral, om ze daar te houden, veilig, bui ten het daglicht, dat de in houd ervan nog al eens niet kan verdragen. De stapel groeit met de dag. Onderzoekscommissies bui gen zich over een niet afla tende reeks van schandalen en moordaanslagen en schrij ven daar lijvige rapporten over. Zo'n rapport nu wil nog wel eens in de la verdwijnen en als dat, meestal veel te laat, uitlekt, dan wordt er weer een nieuwe onderzoekscommis sie geïnstalleerd die zich moet buigen over de vraag hoe dat nu allemaal mogelijk was. Die commissie komt dan weder om met een eindrapport, dat dan ook weer de kans loopt om in enz. enz. Overdrijving? Het is verleide lijk, maar in dit geval abso luut niet nodig. In Italië is dit alles geen grap, maar realiteit. Geen uitzondering, maar bij na regel. Meest in het oog lopend is het olieschandaal. Zakenlui, die onder het toelatend oog van Gerrit Jan Schutte ke teleurstelling, dat de partij een zetel verloor. Wat ik veel meer als een persoonlijke te leurstelling ervaren heb, is dat ik in 1978 niet in de Pro vinciale Staten van Utrecht herkozen werd. Dat scheelde maar 28 stemmen en dat was mijn eigen provincie, mijn ei gen woonplaats en het wer ken voor kiezers waar ik heel dicht bij stond. Dat was echt niet leuk, om dan net niet herkozen te worden". - Schutte zal na de verkiezingen van 1981 in de rechterflank van de Tweede Kamer plaatsnemenwaar de protes tants-christelijke fracties als SGP en GPV huizen en wel licht straks ook nog de RPF. Waarom zoveel verschillen op het vaderlandse protestants- christelijke erf? Schutte: „Het GPV is in 1948 opgericht, eigenlijk als af splitsing van de ARP. Wij vonden dat de AR teveel de kerkelijke en de maatschap pelijk politieke lijn splitste. Wij beschouwen het leven als een eenheid, als je kerkelijk volgens de bijhei leeft, dan moet je ook maatschappelijk volgens de bijbel leven". - Waarom kon men dan niet on derdak bij de SGP. Die be stond toen toch al ruim schoots? „Bij de SGP wilden we niet on der dak omdat de SGP ons te weinig geestelijke vrijheid bood", aldus Schutte, „kijk, die SGP'ers die vereenzelvi gen Kerk en Staat weer te veel. Wij willen dat de Staat zich naar bijbelse normen voegt en niet naar kerkelijke wetten. De SGP wil de kerk een te sterk stempel op de Staat laten drukken". - En waarom kunnen we naast de SGP en het GPV nu waar schijnlijk ook nog de RPF in de Kamer tegemoet zien „Tja", zegt Schutte, „dat zullen we eerst nog in de praktijk moeten zien want de RPF zit nog niet in de Kamer. Maar naar mijn gevoel is die RPF een soort verbeterde ARP en daar hebben wij ons nu juist tegen afgezet". - Welke politiek wil het GPV - en dus Schutte - praktisch in de Kamer gaan bedrijven? Schutte: „In morele zin zullen de strijd voor de handhaving van het gezin en tegen zaken als abortus en euthanasie hoog in het vaandel staan. Maar daarnaast heeft het GPV ook een visie op de so ciaal-economische problema tiek van dit moment. Er is ook bij het kabinet-Van Agt een gebrek aan visie te bespeuren bij de aanpak van de econo mische problemen. Er wordt teveel in de marge gemorreld. Men zou moeten zeggen: mensen, zo staan we ervoor en laten we ferm met elkaar aanpakken. En de overheid zou daarbij het goede voor beeld moeten geven. Wij hul digen niet het liberale princi pe dat de overheid terughou dend zou moeten zijn. De overheid zou ons bij een uit weg uit de huidige economi sche problemen juist duide lijk voor moeten gaan". - Maar Schutte ziet - als GPV'er - toch ook een andere oorzaak voor de malaise waarin we ons bevinden. „Er wordt niet geleefd naar Gods woord", zo stelt hij. „Een bijbeltekst zegt: „Zoek eerst het Koninkrijk Gods en Zijn Gerechtigheid en al het andere zal u bovendien ge- schonken worden". Die tekst heeft Van Agt ook gebruikt op het CDA-congres. Maar toen ons kamerlid Verbrugh hem in de Tweede Kamer vroeg om die tekst ook daar eens te gebruiken, toen zei Van Agt dat hij dat als minis ter-president niet kon doen. Wel als privé-persoon dus, niet als minister-president. Nou, dat wil er by mij niet in. volgens mij kan en mag je dat nooit scheiden. Als je in de bijbeltekst privé gelooft, dan dien je er ook als minister president voor te staan", zo stelt de vriendelijke Schutte nu voor het eerst met enige verontwaardigdheid in zijn stem. Desondanks is Van Agt nog mi nister-president dank zij juist het GPV, zo heeft Schutte ons in het begin van het gesprek duidelijk gemaakt. „Ja", zegt hij, „we voelen ons verant woordelijk voor dit kabinet. Bij de formatie heeft forma teur Van der Grinten de steun van GPV-lractievoorzitter Verbrugh gevraagd en die heeft die steun toege zegd". BERT VAN NIEUWENHUIZEN met steekpenningen afge kochte ambtenaren benzine importeerden en verkochten. De transacties werden afge daan met papieren die alleen gebruikt mogen worden voor de verkoop van huisbrando lie. Voordeel: een belastingta rief dat maar liefst zestien- maal zo laag is dan voor ben zine geldt. Niet alleen zaken mensen en ambtenaren zijn bij het schandaal betrokken, maar ook vooraanstaande politici. Namen worden nog zo veel mo gelijk geheim gehouden. Eén politicus lijkt echter niet meer aan een vervolging te kunnen ontkomen. Dat is Se- reno Freato, bekend als rech terhand van de twee jaar ge leden gekidnapte en ver moorde christen-democrati sche voorman Aldo Morro. Vermoord Het olieschandaal levert niet alleen in het thuisland voor paginanieuws, maar trekt ook hier belangstelling. Mino Percorelli, de journalist, die het balletje aan het rollen bracht, werd overigens twee dagen voor hij officieel door de justitie zou worden ver hoord, door nog onbekenden vermoord. Hij kwam op het spoor van een eerste rapport waarin over het schandaal melding werd gemaakt en dat al in 1976 door een wantrou wende belastinginspecteur was uitgebracht. Het ver dween als eerste in een langer reeks in de la Een ander schandaal, dat hier echter veel minder aandacht heeft gekregen, houdt ver band met de bomaanslag van augustus in het station van Bologna. Vierentachtig men sen werden daarbij gedood; de aanslag is vrijwel zeker een protest van neo-fascisten te gen het communistische stadsbestuur van het flore rende Bologna. Vele tiental len arrestaties zijn sindsdien verricht, maar tot een proces is het nog niet gekomen. Verwijt De vraag of deze aanslag te voorkomen was geweest, houdt de publieke opinie ruim drie maanden na het drama nog onverminderd be zig. En niet zonder reden. Jus titie en politie treft al enige ja ren het verwijt dat terroris- tenbestrijding zich toespitst op de terreur van extreem links, van verboden organisa ties als Brigato Rosso en Pri ma Linea. Fascistische ter reur is stelselmatig onder schat, aldus critici die zich overigens in toenemende ma te ook in de rechterlijke macht zelf bevinden. Zo liep er tot voor kort in Italië zegge en schrijve één man rond die zich bezighield met het onderzoek naar fascisti sche terreur. Dat was officier van justitie Mario Amati, die na maandenlang speuren een rapport schreef, waarin hij nieuwe fascistische acties aankondigde, Aldo Semerari en Paolo Signorelli noemde als brein achter die acties en waarin hij ook stelde dat zijn eigen leven gevaar liep. Het rapport van Amati ver dween in de bureaula van zijn superieur hoofdofficier van justitie in Rome, Giovanni de Matteo. Ondanks aandringen van Amati bleef het daar. Amati liet het daar niet bij zit ten. Maakte een afspraak met het hoogste gerechtshof dat Italië kent, maar werd kort daarvoor op straat neerge schoten. Dat was in juni van dit jaar. Een maand later ont plofte de bom in Bologna. Twee weken later werden Al do Semerrari en Paolo Signo relli, die Amati in zijn rapport had genoemd, gearresteerd op verdenking van het lid maatschap van een verboden fascistische organisatie en medeplichtigheid aan de bomaanslag in Bologna en de moord op Amati. Gelijk Amati heeft dus gelijk gekregen en dat plaatst zijn baas. De Matteo in een interessant daglicht. De Matteo werd het mikpunt van kritiek, toen bleek dat hy het rapport had opgehouden. Hij werd weg gepromoveerd en is het afge lopen weekeinde uiteindelijk gearresteerd op verdenking van corruptie en het achter houden van informatie. Enkele weken geleden werd De Matteo nog door de BBC-te- levisie ondervraagd. Ten tijde van dat gesprek bevond hij zich in Sorrento, dat overi gens niet alleen bekendheid geniet als één van de Sili- ciaanse nederzettingen van de maffia, maar ook een aan trekkelijk vakantieoord is. De Matteo was er naar zijn zeg gen dan ook om wat uit te bla zen en op verhaal te komen. Op de vraag of het bloedbad in Bologna voorkomen had kunnen worden zei hij: "Daar kan ik niet op antwoorden. We zullen het laten horen, zo dra we iets weten". Zijn ver moede lidmaatschap van een geheim politiek genootschap noemde hij "te fantastisch om over te praten". Zoals gezegd. De man is gear resteerd en met hem nog een officier van justitie en vier advocaten. Een onderzoeks team is geformeerd om na te gaan hoe de vork in de steel zit en om de aanklacht voor te bereiden. Het lijkt er op dat de zaak Amati en de aanslag in Bologna met voortvarendheid worden aangepakt. Maar veel scepsis is nog op zijn plaats A! was het alleen maar omdat de lei ding van het onderzoek nu in handen is van Achille de Ga- lucci. een goede vriend van de in Bologna gearresteerde neo-fascist Semmerari. 1ISEVIERS is sprake van een crisis bij de ivro, meldt Elseviers Magazine. Us het waar is wat (anoniem ge iteerde) diensthoofden zeggen >ver radio- en tv-directeur Siebe 'an der Zee, bemoeit de laatste :ich teveel met de programma's, ;n kan hij geen werk delegeren. Jet de programma's van de Avro aat het ook niet zo goed, aldus llsevier. )e programmering stoeit op Mles' elebingo en op speelfilms. n der Zee zelf ontkent elke ruzie, lij de Avro valt nog best te wer en, zegt hij: 'Ik heb dat geluid ook al opge hangen bij de medewerkers: we moeten er hier geen Vara van maken. Dat gebeurt ook niet. We lijn hier nog altijd on speaking lerms". at de gemiddelde Rus nou van Reagan vindt, blijft ook na de "spontane" interviews van Re ne de Bok (in Leningrad en Mos kou) heel vaag. "Russen over Reagan" heet het in de kop, maar het artikel bestaat uit een verza meling losse indrukken die net zo goed een jaar geleden kunnen zijn opgedaan. Een voorbeeld: Op tientallen meters hoge stella ges is het woord van Marx en Le nin alom tegenwoordig .En in alle hoofdstraten en op alle pleinen staren de Russische leiders je vanaf manshoge portretten aan. n ook De Bok's interviews leve ren erg weinig verrassingen op. Nu al weer 22 jaar geleden zei Freule Alwine de Vos van Steen- wijk haar veelbelovende diplo maten-carrière en luxe-leven gedag. In Elsevier legt zij uit waarom zij zich daarna helemaal in Parijs aan het "gevecht tegen de armoede" ging wijden. Zij zegt: "We doen er goed aan het probleem bij de oude naam te blijven noemen. En dat is armoe de. En de mensen die er aan lij den, zijn gewoon: de allerarm sten". Natuurlijk heeft zij ook wel eens ge twijfeld aan haar roeping: "Soms was ik ten einde raad, om dat de problematiek van het sub- proletariaat zo weinig aan spreekt en zo slecht wordt begre pen Had ik niet Alwientje van de ambassade moeten blijven?, vroeg ik me dan af'. "De loonmaatregel voor leken ver klaard", is een artikel dat zijn veelbelovende kop wél waar maakt. Duidelijk en overzichte lijk. Verder in Elsevier onder meer aandacht voor het lot van de 200.000 Surinamers in Neder land, ter gelegenheid van de vijf jarige onafhankelijkheid van hun vaderland: De feestmuts blijft in de kast. Jantiene van Aschs portretteert in het vierde deel van de serie "Het Gerecht" een aantal Amsterdam se officieren van justitie. Drie van hen blijken echt niet over één nacht ijs te gaan voor zij beslissen om iemand te vervolgen, of een hoge gevangenisstraf tegen ie mand te eisen. Zo simpel is het allemaal niet. De enige die zich zelf zonder terughoudendheid als "law and order" figuur presen teert is officier van justitie Ha- bermehl. Habermehl zegt onder meer dat al les tegenwoordig maar kan, het kraken wordt toegestaan, aan de Groote Keyser wordt geen "blik sem gedaanen de officier be grijpt dat allemaal niet. De doodstraf komt ook ter sprake. Habermehl zegt niet dat die weer ingevoerd moet worden, maar vindt wel dat iemand zonder res pect voor anderen en die zonder enige reden wildvreemde men sen de dood in jaagt, zelf niet be ter verdient. Een kind van rond de zestien jaar dat in nood het nummer van de "kindertelefoon" draait (en dat kan nu al in zeven plaatsen in Ne derland) loopt kans een leeftijd genoot als hulpverlener aan de lijn te krijgen. Dat bleek althans toen de Haagse Post poolshoogte nam bij de "kindertelefoon" van het Jongeren Advies Centrum in Eindhoven. Een zolderkamertje in het cen trum van Eindhoven. Marjolein 16) en Rob (20) hebben die avond dienst. Kinderen onder de twaalf jaar kun nen nauwelijks zelf naar een in stantie toestappen als ze het moeilijk hebben, zeggen de ini tiatiefnemers van de "kinder- lijnOok in Rotterdam is een kindertelefoon. Ene Paul, stu dent medicijnen en (vrijwillige) hulpverlener van het eerste uur, komt tot een prikkelende uit spraak: "Om kinderen te helpen heb je geen opleiding nodig. Je bent kind geweest, dat is iets wat je kent". In de HP een mooi verhaal over de bewoners van de twee resterende tenten van het Amsterdams no- madendorp op het Waterloop- lein: de ins en outs van het leven als zwerver komen uitgebreid aan de orde. Dean Rusk (71), minister van bui tenlandse zaken van de Verenig de Staten onder Johnson en Kennedy, heeft geen spijt van de oorlog in Vietnam: "Kennedy en Johnson namen een goede beslissing". Het ministerie van Sociale Zaken goochelt met werkloosheidscij fers, meldt Vrij Nederland op de voorpagina. Bepaalde catego rieën werkzoekenden worden gewoon niet meegeteld. Zou dat wel gebeuren, dan komen er on geveer 50.000 werkzoekenden bij het (officiële) aantal van 277.800. Politiek is dat natuurlijk niet zo prettig, aldus Vrij Nederland. Vandaar. Het tweede deel van de reportage van Igor Cornelissen over Tsje- choslowakije heeft als kop: "Charta (een groep critici van het bewind, HV) is een soort getto, ze trouwen zelfs al onderling". Elf jaar na de Russische inval zitten critici van het bewind, sommige schrijvers en bovendien hun kin deren en vaak ook de andere fa milieleden in een flink isolement Want na 1969 betekent het je inla ten met politiek alleen maar moeilijkheden. Wie zich kritisch over de politiek uitlaat is er niet eens meer zeker van of zijn kinde ren wel naar de middelbare school mogen. Talrijke critici zijn uit hun baan ge zet. Er doen grappen de ronde: Strougal teen van de huidige lei ders) kijkt uit het raam van zijn werkkamerHij ziet dat er een sleuf wordt gegraven voor een nieuwe elektriciteitsleiding bui ten het regeringsgebouw. Na een week ziet hij dat dezelfde arbei der nog steeds met die ene sleuf bezig is. Hij houdt zich nu niet meer in en roept: Verdomme wat duurt dat lang voor één kabel. Hoe moet dal wel niet gaan bij grote projecten? Waarop de ar beider antwoordt: "Ja, meneer Strougal.dat weet ik ook niet,dat moet u als arbeider weten. Ik ben maar gewoon een professor in de filosofie". Vier grote kranten moesten in Groot-Brittanie sinds de Tweede Wereldoorlog het veld ruimen. Vrij Nederland gaat in op de oor zaken. Ook een artikel over de Vereniging van Nederlandse immigranten in Israel: Chanan Nijk, voorzitter van de vereni ging, kwam naar Nederland. Zijn overtuiging: "De Arabieren hebben zich niet verzoend met het idee vaneen Joodse staat in dit stuk van het Midden-Oosten, in welke vorm dan ook". Deze week bij Vrij Nederland de boekenbijlage. ^■■hervormd nederland "Ik dacht Ik ben een gruwel in Gods ogen". Dat zegt een traves tiet (een man die in vrouwenkle ren rondloopt) in een artikel in Hervormd Nederland. Hij zegt, zich na lezing van Deuterono- mium 22 vers 5 ("Een vrouw zal geen mansklcren dragen en een man geen vrouwenkleed aan trekken. want ieder die deze din gen doet. is de Here, uw God, een gruwel") volkomen verloren tt hebben gevoeld. Pas later werd het schuldgevoel overwonnen en durfde hij weei zichzelf te zijn: "Niet datje er altijd gelukkig mee bent, want het is een erg ingewik keld leven. Acceptor de meeste mensen met bij". De "1-novcmber-wet" van 1979 die illegale gastarbeid uit moes bannen, heelt weinig uitgehaald Dat bleek vorige week uit eer rapport van het Landelijk actie comité wet buitenlandse werk nemers. In Hervormd Ncderlanc licht de secretaris van het comiU dit toe: "Niet de buitenlanders vormen het probleem maar de Nederland se samenleving, die hen oniKfl doende accepteert. Hel is opval lend hoe snel men vergeten is waarom de buitenlanders hiel zijn". Ook artikelen over legalisatie van zigeuners, Nederlandse investe ringen in Latijns-Amerika en de gevolgen daarvan, en een nabe schouwing over de actie die een maand geleden by de kerncen trale Doodewaard werd gehou den. Het weekblad De Tijd was gisterer nog nergens in Leiden te koop HENK VEGTEF

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11