Lessen onderdeel rijexamen Stevenshof staat of valt met subsidie frits Bom Vuurwerkverkoop niet verder aan banden vandaag Leids onderzoek minimum-inkomen LIJM OP A UTOSNEL WEG Meubelfabriek 3r Oisterwijk J T 3 Bij erkende autorijscholen Wethouder Yan Belle treedt af toonaangevend in eiken Sint Nicolaas prijsvraag 1000,- aan prijzen SNELSTGROEIENDE REGIONALE KRANT ¥AN NEDERLAND. 2 weken gratis SDAG 18 NOVEMBER 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36324 Leidsch dagblad I :ieuf G Koopman I dredacteur AAM Schuurmans hoofdredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Witle Singe! 1 23i 1 BG Leiden Voor tel nrs zie colofon Gemeenten geven geen gehoor aan oproep minister Ginjaar (Van één onzer verslaggevers) JL 2N HAAG - VARA's om- >udsman Frits Bom is loor het bestuur van de /ARA officieel berispt vegens opmerkingen die lij begin vorige maand in >en interview met de daagse Post over de VA RA maakte. I het gewraakte vraaggesprek - "net Ischa Meijer - zei Bom onder •neer dat hij heel anders denkt aver de manier waarop het VA- RA-bedrijf gerund dient te wor den dan de huidige VARA-lei- ding. „Je zou in overweging kun nen nemen dat er bij de VARA dertig man zouden moeten wor- len ontslagen. Waarmee ik dan mpliciet gezegd heb dat het be- jdrijf niet meer te redden is. En ik liever niet naar de kloten ter- ijl ik nog zo jong ben. Vergelijk iet huidige Ombudsman-team jmaar met de scheeps,kapel van de "itanic: we blijven doorspelen, look al zinkt het schip". (rits Bom zei verder nog in het in terview: „De VARA-organisatie is niet gericht op werken, maar op vergaderen. Je moet je creativi teit niet in je produkt steken, maar in het democratiserings proces. En daar vecht ik tegen. Ik wil werken" en dode en één gewonde Luto rijdt in »p fietsers (Van één onzer verslaggevers) ZJ WAANSHOEK - Een volgens de politie dronken automobilist is gisteravond op de Bennebroe- kerweg in Zwaanshoek (ge meente Haarlemmermeer) inge reden op twee fietsers. Een van hen, het 18-jarige meisje A. Christoffels uit Bennebroek kwam in de sloot naast de weg terecht, zij overleed ter plaatse. De jongen die naast haar reed - de Hillegommer W.K., ook 18 jaar - sloeg door de voorruit en kwam zwaar gewond in de auto terecht. De Hillegomse automo bilist reed met de zwaar gewon de jongeman direct naar het po litiebureau in Bennebroek. Van daaruit werd de jongeman naar het Diaconessenhuis in Heem stede vervoerd. De automobilist werd ingesloten. (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN-ALPHEN-KATWIJK Een poging van minister Ginjaar om de verkoop van vuurwerk rond de jaarwisseling verder aan banden te leggen is in de Lcidse en Alphense regio tot mislukken gedoemd. In een brief aan alle gemeenten heeft de bewindsman er vandaag op aangedrongen de verkoop alleen toe te staan op 30 en 31 december. In Leiden mag er dit jaar op 29, 30 en 31 december van vijf uur 's ochtends tot zes uur 's avonds vuurwerk worden verkocht. De regeling is enkele jaren geleden tot stand gekomen in overleg met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. 'JEn daar gaan we voorlopig niets aan veranderen", luidt het Leidse commentaar. "Als de minister het dwingend voorschrijft mis schien volgend jaar, maar dat moeten we regionaal bekijken" Ook in Alphen aan den Rijn zal men de fninister niet volgen. De ver koop werd enkele jaren geleden teruggebracht van 5 naar 3 dagen. Bovendien zijn er voor dit jaar al vergunningen verleend. In Kat wijk besliste men op de laatste raadsvergadering de verkoop te beperken tot vier dagen. Een woordvoerder van de Federa tie Vuurwerkhandcl Nederland en werkzaam bij de Leidse vuur werk- en munitiefabriek Kat vindt dat er wel gestreefd moet worden naar een landelijke rege ling. Bij inperking van het aantal verkoopdagen vreest hij een nog grotere opslag in winkels. "En dat is nog veel gevaarlijker" De gemeenten adviseert hij een ad vertentie te plaatsen met advie zen voor het afsteken en adressen van verkooppunten. De Leidse vuurwerkverkoper La- bruyère vreest dat de illegale handel de kop zal opsteken wan neer er maar twee verkoopdagen zyn. Wat het afsteken van vuur werk betreft heeft de minister aangedrongen op beperking tot twee dagen. De meeste gemeenten gaan op dit ogenblik al verder In Leiden en Katwijk bijvoorbeeld mag alleen op oudejaarsavond vuurwerk worden afgestoken. Alphen geeft de vuurwerkafstekers meer ruimte dan de minister wil: drie dagen. Aanleiding voor de beperking is het feit dat jaarlijks twintig personen verwondingen oplopen door vuurwerk. Bovendien wordt aangenomen dat zes procent van de gebruikers van zwaar knal vuurwerk blijvende schade aan het gehoor oploopt. DEN HAAG - Er komt verschil tussen rijlessen van er kende en niet-erkende rijscholen. De lessen van de eer ste tellen mee voor het rijexamen, zodat de kandidaat die zijn lessen goed heeft gedaan, minder kans loopt te zakken door nervositeit of andere oorzaken. De noodzakelijke erkenningen zullen vanaf eind volgend jaar worden uitgegeven door het mi nisterie van verkeer en water staat, zo heeft minister Tuijnman ROOSTEREN - Een enorme ravage ontstond vanmorgen op de autosnelweg bij het Limburgse Roosteren toen een vrachtwagen met vaten lijm kantelde. Het verkeer raakte uren gestremd omdat het geruime tijd duurde voor de lijm met een speciaal oplosmiddel van het wegdek was verwijderd. ertraging bouw dreigt als rijk weigert (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - De kans bestaat dat de bouwplannen, die de gemeente Leiden heeft gemaakt voor één van de grootste bouwplaatsen in de Leidse regio, de Ste venshof, een vertraging oplopen van een paar jaar. Uit de exploitatie-opzet blijkt na- melijk dat bij het rijk een extra subsidie van ruim 13.500 gulden per woning moet worden losge peuterd om de woningen "be taalbaar" te maken. In totaal moeten er in de Stevens hof 4500 woningen worden ge bouwd. Een bebouwing, die één Afnemende wind Opklaringen en vooral in de nacht ent ochtend nog enkele buien. Minimum temperatuur omstreeks 5 graden. Mid- dagtemperatuur circa 10 graden. Af nemende wind, aan de kust en op het IJsselmeer tot vrij krachtig. In het bin nenland tot matig en morgen later draaiend van noordwest naar zuid west. (Opgemaakt te 11.15 uur). 19 NOVEMBER Zon op: 8.06 uur; onder: 16.40 uur. Maan op: 15.49 uur; onder: 3.43 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.19 en 12.44 uur; laagwater te 8.11 en 20.33 uur. van de dichtste van Nederland zal zijn. In deze nieuwe woonwijk, die de grote, Lcidse woningnood moet verzachten, komt volgens de huidige plannen 60 procent laag bouw, 20 procent gestapeld en 20 procent hoogbouw. Ruim 90 pro cent zal bestaan uit woningwet woningen en negen procent uit dure vrije-sector woningen. Kettingreactie Volgende maand al hebben de Leidse wethouders Tesselaar (volkshuisvesting) en Waal (ruimtelijke ordening), een eerste gesprek met het rijk. Dat de haal baarheid van de missie uiterst onzeker is steken zij niet onder stoelen of banken."Een gemeen te als Gouda krijgt 7000 gulden per woning en Dordrecht 'maar' 5000", stelt Tesselaar ter vergelij king vast. "En dan komen wij aanzetten met 13 mille". Over wat er gebeurt als de overheid niet 'meegaat' met de Leidse voorstellen liet Tesselaar geen twijfel bestaan: "Het hele plan zal dan moeten worden omgegooid; er zal een heel andere opzet moe ten worden gemaakt. En voordat je het weet ben je dan een paar jaar verder". Een te lage subsidie zal volgens de wethouder echter nog verder strekkende gevolgen hebben. In dit verband heeft hij het over een kettingreactie. "Krijgen we het verlangde geld niet dan komen ook onze plannen voor Room burg, het Schuttersveld en de Leeuwenhoek op de helling te staan". Ondanks het feit dat het voor het grootste gedeelte om sociale wo ningbouw gaat, staat nu in elk geval al vast dat de huren van de woningen in de Stevenshof niet beneden de 500 gulden zullen komen. Reagan uitgenodigd voor bezoek aan China PHILADELPHIA - Ronald Reagan is uitgenodigd om een bezoek aan China te brengen, nadat hij in januari als president van de Verenig de Staten is geïnstalleerd. Dit heeft George Bush, die vice- president wordt, gisteravond gezegd. Bush zei dat Reagan is uitgeno digd door Deng Xiaoping, vi- ce-voorzitter van de commu nistische partij van China. Drie tot vier maanden gele den zou niemand dit hebben voorzien, aldus Bush, verwij zend naar het rumoer rond verklaringen van Reagan tij dens zijn verkiezingscam pagne over het handhaven van de Amerikaanse banden met Taiwan (nationalistisch China). In Oegstgeest (Van één onzer verslaggevers) OEGSTGEEST - De PvdA- wethouder Onno van Belle heeft vanmorgen tijdens een vergadering van het Oegstgeester college van B en W zijn functie als wethouder ter beschik king gesteld. De fractie-voorzitter van de PvdA, Kohlbeck, had eerder aangekon digd in de gemeenteraadsverga dering van donderdag een motie van wantrouwen te zullen indie nen tegen Van Belle. Een paar weken geleden hadden de beide PvdA-raadsleden van de Oegstgeester gemeenteraad het vertrouwen in hun wethouder via een brief aan het afdelingsbe stuur opgezegd. Volgens hen was de samenwerking met Van Belle door allerlei voorvallen in het verleden onmogelijk geworden. In aansluiting op deze brief zei de plaatselijke afdeling van de PvdA vorige week donderdag ook het vertrouwen in de wethouder op. laten weten in een brief aan de Tweede Kamer. Deze erkenning komt niet in de plaats van die van Bovag of ANWB, maar is wel de enige waarbij de lessen voor het examen zullen meetellen. In het Wegenverkeersreglement zullen bepalingen worden opge nomen die voor rijscholen nor men inhouden voor het lesplan, de inrichting, de registratie van de opleiding en de opleidingsre sultaten. Een rijschool kan minis teriële erkenning krijgen wan neer blijkt dat hij voldoet aan de ze normen. Er zal een stichting worden ge vormd die toeziet op de naleving van de rijopleidingen en die ook de bevoegdheid zal krijgen na mens het ministerie de erkennin gen uit te geven. 22 PAGINA'S I Minister De Koning onder vond gisteren weinig problemen bij de bespreking van zijn beleid in de Tweede Kamereommissie voor ont wikkelingssamenwerking. Wel drong de oppositie aan op vergroting van de steun aan arme landen in Zuidelijk Afrika maar een motie van die strekking lijkt niet op een meerderheid in de Ka mer te kunnen rekenen. PAGINA 7 Somber gesteld met tv-pro- gramma's voor de kinderen. PAGINA 5 i Zwartkruis en Thijs geven hun meningen over België^ Nederland. "Als we nu niet winnen, winnen we nooit", zeggen de Belgen. PAGINA'S 11 en 13 Han Bentzinger: "Geef min derheden een kans". PAGINA 15 Werkgevers willen praten over werkgelegenheid. PAGINA 19 „Nu nog met natte vinger" DEN HAAG (ANP) - De Leidse universiteit zal een onder zoek instellen naar de wenselijke hoogte van het mini muminkomen. Gebleken is namelijk, dat het vaststellen van het minimum inkomen met de natte vinger gebeurt. "De argumenten die bij het vaststellen hiervoor worden gehanteerd deugen niet" Prof.dr. Van Praag, hoogleraar economische vakken aan de Leidse uni versiteit, die dit onderzoek zal leiden, zei, dat het de bedoeling is te komen tot een bruikbare definitie van het begrip "minimum inkomen" Hij acht deze studie onder meer van belang voor de bepaling van de hoogte van werkloosheids- en bijstandsuitkeringen. Behalve de vaststelling van het minimuminkomen door de overheid vindt professor Van Praag ook dat het huidige omslagstelsel voor de sociale premies niet deugt. "Het sociale systeem leidt tot een te gemakkelijk op non-actief stellen van werknemers", aldus Van Piaag. Wethouder Van Belle Om mee te doen hebt u de krant van woensdag 19 november en donderdag 20 november nodig. Bewaar dus deze kranten. Er staat alles In wat u moet doen om de hoofdprijs te winnen. LI EIDSCH DAGBLAI Als u nu een abonnement neemt dan krijgt u de krant de eerste Wilt u mi| nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr Svp bon ingevuld in een open enveloppe zon der postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad Antwoordnummer 214. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL m do bus

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1