'Geen actie Navo te vrezen' Coup Guinee-Bissau kost twee levens M.-Oosten verdeelt socialisten Paus pleit voor eenheid geloof Mugabe stelt verkiezingen in steden uit H Thatcher bij Schmidt Luns over eventueel ingrijpen Sowjet-Unie in Polen: Irak opent nieuw offensief in Iran MAANDAG 17 NOVEMBER 1980 MADRID (ANP) - Het vijftiende congres van de socialistische in ternationale in Madrid is gisteren na drie dagen vergaderen onder het motto 'vrede, vrijheid en soli dariteit' geëindigd. De socialisten toonden zich duidelijk verdeeld over het Israëlisch-Arabische conflict. Véél is er gesproken over de mogelijkheid dat Salt 2 niet geratificeerd wordt, en over de invloed olie daarvan zal uit gaan op de plaatsing van de zoge heten 'Eurostrategische wapens' in Europa door de NAVO. De verdeeldheid van de socialisten over de situatie in het Midden- Oosten kwam afgelopen vrijdag duidelijk aan de oppervlakte toen er een verklaring werd uitgege ven over dit onderwerp door Willy Brandt, voorzitter van de socialistische internationale, Bruno Kreisky, kanselier van Oostenrijk, Shimon Peres, van de Israëlische Arbeidersparty, en Boutros-Ghali, van de nationaal democratische partij van Egypte, waarnemer bij het congres. In die verklaring werd opgeroepen tot onderhandelingen tussen Is raël en zijn Arabische buurlan den, met name Jordanië. Wat het Palestijnse probleem betreft, werd gezegd dat dat 'in al zijn as pecten' moet worden opgelost en sprak men van 'de legitieme rech ten van het Palestijnse volk'. Daarna volgde een verklaring van de Spaanse socialistische partij PSOE, die verder ging dan die. van Brandt en de zijnen. In de Spaanse verklaring, die mede ondertekend was door acht ande re partijen, waaronder de Ita liaanse socialistische partij, wordt gesproken van de Pale stijnse bevrijdingsorganisatie PLO als 'een organisatie die het Palestijnse volk vertegenwoor digt en als zodanig op internatio naal gebied alom erkend wordt'. Brandt had de PLO niet ge noemd. Vervolgens is achter de schermen een uitgebreid touwtrekken be gonnen over de formulering van de Midden-Oostenparagraaf in de slotverklaring. In die slot verklaring, die gisteren werd uit gegeven is uiteindelijk komen te staan dat de socialistische inter nationale kennis neemt van de verklaring van Brandt en de drie anderen. De PSOE-verklaring wordt met geen letter vermeld. Verder wordt opgeroepen tot vre desonderhandelingen tussen de Israëliërs, de buurlanden en de Palestijnen, om een vrede te be reiken die de veiligheid garan deert van alle betrokken partijen en 'opk de legitieme rechten van het Palestijnse volk verwezen lijkt'. Ook in de slotverklaring wordt met geen woord gerept over de PLO of expliciet over eën Palestijnse staat. ADVERTENTIE congresgebouw Dl 18 NOV.-20.151 Het Poolse dans- en pahtomimetheater TOMASZEWSK1 presenteert na een maandenlange toernee door Amerika voor het eerst in Nederland Shakespeare's In theatergebeurtenis tdie u niet mag missen! congresgebouw - Paus Johannes Paulus II hoopt dat het Duitse volk in een ver enigd Europa zal worden her enigd. Dat zei hij zaterdagavond tijdens de feestelijke ontvangst door bondspresident Carstens op het slot Augustusburg in Bruhl, waar 500 vertegenwoordigers uit alle lagen van de Westduitse be volking waren uitgenodigd. De paus loofde de politieke" stabili teit van de Bondsrepubliek, haar bemoeienissen om de vrede te handhaven en de vlijt van de bur gers. Bondspresident Carstens had de paus begroet met de woorden: „Wy eren in u de paus die met de grote morele autoriteit van zijn ambt onvermoeibaar voor het bewaren van de vrede en voor menselijkheid op komt". ln het kader van het maar enkele uren durend staatsbezoek van de paus - de rest is een pastorale reis - heeft Johannes Paulus II afzon derlijk met zowel president Car stens als bondskanselier Helmut In Bondsrepubliek Schmidt gesproken. Daar zijn verder geen mededelingen over gedaan. Zaterdagmorgen vroeg was de paus op het vliegveld van Keulen- Bonn aangekomen. Hij werd of ficieel begroet door bondspresi dent Carstens. Deze wees erop dat de spanningen tussen katho lieke en evangelische christenen de laatste tijd minder zijn gewor den. De paus antwoordde daarop dat het hem in het land van de reformatie een behoefte was om alle gelovigen hartelijk te groe ten. „Laat allen één zijn", aldus Johahnes Paulus II. Vanaf het vliegveld vertrok de Hei lige Vader naar de Butzweiler Hof in Keulen, een vroeger vlieg veld, waar hij een mis opdroeg voor circa 380.000 mensen. Tij dens een rondrit met een speciaal verbouwde terreinauto werd de paus hartstochtelijk toegejuicht. Om ongeveer elf uur begon hij aan een meer dan een uur duren de preek over het thema 'Huwe lijk en gezin'. Volgens de paus zijn huwelijk en gezin in de moderne industriële maatschappij belangrijker dan ooit: „Kiemcellen voor de ver nieuwing van de maatschappij" Het hoofd van de katholieke kerk voorspelt het verval van staat en maatschappij als huwelijk en fa milie niet meer in ere worden ge houden en niet meer worden bevorderd. Geslachtgemeen schap tussen man en vrouw is, aldus Johannes Paulus II, „alleen maar legitiem binnen de per soonlijke band van trouw in het huwelijk". „Men kan niet alleen op proef leven, men kan niet al leen op proef sterven. Men kan niet alleen op proef liefheb ben..." (Van 2 correspondent) UTRECHT (GPD/Reuter) - Als de Sowjet-Unie in Polen zou ingrijpen, zal de NAVO militair niet in actie komen. „De NAVO is er niet om de Warschaupact-landen tegen hun eigen vrienden te beschermen", aldus secretaris generaal Luns van de NAVO zaterdag in Utrecht. Een Russische interventie in Polen, die Luns waarschijnlijk acht als de onrust daar naar andere Oost- europese landen zou overslaan, zou wel terugkeer van de koude oorlog betekenen. „Daarmee is de ontspanning dan voor gerui me tijd dood", zo zei Luns tijdens een bijeenkomst van het Oud- Strijders Legioen (OSL). Langdurig stond Luns stil by de Russische inval in Afghanistan. Deze ingreep ziet hij als een stra tegische verschuiving in de regio, die van essentiële betekenis is voor de westerse economie. De Sowjet-Unie heeft nu ruim schoots de mogelijkheid om druk uit te oefenen op de landen rond de Perzische Golf, zo verklaarde hij dat. Luisde Almeida Cabral, af gezet. Van c correspondent) LISSABON - De staatsgreep in de voormalige Portugese kolonie Guinee-Bissau heeft twee hoge functionarissen van de afgezette regering Cabral het leven gekost. Verschillende ministers zijn op de vlucht voor de militairen dié in de nacht van,vrij dag op zaterdag de macht overnamen. Die is nu in handen van een Revolutionaire Raad, hoofdzakelijk bestaande uit militairen van Guineese oor sprong. De staatsgreep werd ge leid door de huidige eerste-minis- ter Joao Bernardo Vieira, die ook wordt beschouwd als de belang rijkste militaire leider tijdens de onafhankelijkheidsoorlog. De nieuwe machthebbers lijken I een punt te willen zetten achter de eenheid tussen Guinee-Bissau en de Kaapverdische Eilanden. De regering van deze laatste re publiek heeft inmiddels de staatsgreep in een communiqué veroordeeld. Anderzijds werd het nieuwe regime onmiddellijk er kend door de regering van het De deelname buurland Guinee-Conakry. Guinee-Bissau en de Kaapverdi sche Eilanden zijn twee afzon derlijke republieken met een ei gen staatshoofd, een eigen par lement en een eigen plaats in de Verenigde Naties. De beide re publieken worden echter geleid door politici van een en dezelfde partij, de PAIGC, die sinds 1963 een onafhankelijkheidsoorlog voerde tegen het Portugese kolo nialisme. De oorlog werd enkel gevoerd in Guinee-Bissau, omdat op de Kaapverdische Eilanden noch de sociologische noch de geografische voorwaarden voor een guerrillastrijd aanwezig wa ren. Wel namen een aantal Kaap- verdianen deel aan de strijd op het vasteland. Maar de leidingge vende functies binnen de PAIGC werden grotendeels ingenomen door Kaapverdianen, die over het algemeen een hoger opleidings niveau hebben. leidinggevende functies in het land overgenomen door leden van de PAIGC. Velen onder hen zijn echter ook van Kaapver- diaanse oorsprong, ook de nu af gezette president Luis Cabral. Zowel etnische als ideologische verschillen leidden tot een zich voortslepend conflict de guerrillastrijd bracht bij de getalsmatig sterkere Guineeërs een zekere radicalise ring teweeg. De gematigde in- vloed van de Kaapverdianen binnen de partij wekte onder hen reeds lange tijd ergernis. Geen wonder dat in geen enkel com muniqué van de nieuwe machthbbers de naam PAIGC nog voorkomt. Het nieuwe regi me lijkt vooral te leunen op het buurland Guinee-Conakry, waarmee zowel op etnisch als op ideologische vlak grotere over eenkomsten bestaan. Verwacht mag worden dat een al énkele maanden durend grensconflict tussen beide landen nu snel uit de wereld zal worden geholpen. Olie Daarmee is dan de olievoorziening van het Westen in gevaar en „daarom moeten we duidelijk maken dat de grens is bereikt. Een harde duidelijke actie is no dig", aldus Luns, die in dit ver band de Amerikaanse president Carter een compliment maakte. „Hij heeft duidelijk gemaakt dat de Verenige Staten zullen ingrij pen als de Sowjet-Unie naar de olie reikt". „De politiek van de Sowjet-Unie is gericht op een gestage uitbrei ding. Daar dient men tegen te ageren", zo zei de topman van de NAVO. In dit kader achtte hij vernieuwing van de nucleaire wapens in Europa noodzakelijk. „Ik hoop dat de Nederlandse re gering hierover een positief be sluit neemt. In België zien we momenteel een evolutie die waarschijnlijk binnen niet al te lange tijd zal leiden tot de aan vaardingvan de kernwapens", zo merkte hij op. De afgesproken jaarlijkse verho- ging met 3 procent van de defen- siebegroting van de NAVO-lan- den noemde Llms een noodzaak. Hij fnaakte gewag van de Ameri kaanse irritatie over het feit dat Denemarken, Nederland en Bel gië die verhoging niet langer willen opbrengen. „Als het niet doorgaat, zijn de poli tieke en militaire consequenties onvermijdelijk. Dat betekent een terugtrekking van de VS-troepen uit Europa als er zich iets afspeelt in West-Azië", zo waarschuwde hy. Onrust Weduwe Mao in staat van beschuldiging PEKING (UPI) - China heeft gisteren de weduwe van Mao Zedong en mede-beklaagden beschuldigd van het doden van meer dan 34.000 Chinezen en het vervolgen van een half miljoen burgers. De akte van beschuldiging is een heel boekwerk geworden waarvan gisteren delen werden ge publiceerd. Verwacht wordt dat beklaag den zich voor 49 specifieke plinten deze week zullen moeten verantwoorden. De akte bevat een lijst van mar telingen, zuiveringen en "vervolging tot de dood" van kaderpersoneel, partijfunc tionarissen, militairen, lera ren en anderen. Het stuk geeft ook intieme bij zonderheden over de roerige gebeurtenissen van die tijd. In Binnen-Mongolië werden 346.000 mensen vervolgd, van wie er 16.222 werden gedood. In Yunnan werden in 1968 tij dens een zuivering van par tijleden 14.000 mensen ge dood. Enkele maanden eer der waren in Hebi "meer dan 84.000 partijleden vervolgd, van wie 2.955 tot de dood toe De andere zes bexlaagden zijn voormalige volgelingen van de minister van defensie Lin Biao, die in 1971 onder ge heimzinnige omstandighe den stierf nadat hij getracht zou hebben Mao omver te werpen. BONN - De Britse premier Mar garet Thatcher werd gisteren op de eerste dag van haar bezoek aan de Bondsrepubliek ontvangen door bondskanselier Helmut Schmidt. Het bezoek van de Britse premier is begonnen met een onderhoud onder vier ogen met Schmidt, gevolgd door een werkdiner waaraan ook de ministers van buitenlandse za ken, Lord Carrington en Hans Die trich Genscher deelnamen De belangrijkste onderwerpen van gesprek zijn de uitwerking van een samenhangende Europese politiek tegenover crises buiten de gemeen schapzoals Af ghanistande oorlog tussen Iran en Irak, de situatie in Polen, de versterking van het mili tair potentieel van de NAVO en een uitwisseling van beider visies op de toekomstige politiek van Ronald Reagan. Schmidt vertrekt morgen voor een bezoek aan de Verenigde Staten. In een interview voor een Ameri kaans televisieprogramma zei Schmidt dat West-Duitsland bereid is de plaats in te nemen van Ameri kaanse troepen in Europa, als het nodig mocht blijken Amerikaanse troepen over te brengen naar de Perzische Golf. Er moet een arbeidsverdeling be staan in het bondgenootschap, als iemand nieuwe taken op zich moet nemen, kan een ander diens oude taken over nemen, aldus Schmidt. De Westduitse grondwet verbiedt inzet van Duitse troepen buiten NAVO-gebied, maar Bonn zou geen problemen hebben met overbren ging van Amerikaanse troepen uit Europa naar het gebied van de Golf. De Bondsrepubliek is bereid behulpzaam te zijn als het geval zich voordoet, zo verklaarde de bondskanselier. Hij wilde niet rechtstreeks commen taar leveren op de uitslag van de Amerikaanse verkiezingen, maar zei wel: "Ik ben een van degenen die meer dan eens hebben gevraagd om Amerikaans leiderschap in de af gelopen 20 jaar. Ik zie Amerikaans leiderschap graag tegemoet". Schmidt zei dat hij daarmee geen kritiek wilde leveren op president Carter, maar slechts wees op de blijvende noodzaak van leider schap gezien de vele internationale crises, zoals de revolutie in Irande Sowjet-invasie in Afghanistan en de oorlog tussen Iran en Irak. SURINAME - De Surinaamse pre sident Chin a Sen heeft zaterdag avond voor de Nederlandse tele visie landgenoten in Nederland opgeroepen naar hun land terug te keren. Chin a Chen zei onder meer 'Landgenoten' weet dat wij die hebben verkozen om door dik en dun hier te blijven, die de uit daginghebben aanvaard ons land en volk tot welvaart te brengen, dat wij elk van u zullen verwel komen wanneer u besluit terug te keren. Hoe eerder u hiertoe over gaat, hoe meer u kunt bijdragen aan onze ontwikkeling. SALISBURY - De Zimbabweaan- se regering van premier Robert Mugabe heeft besloten de lokale verkiezingen in de voormalige zwarte woonwijken van de hoofdstad Salisbury en 3ula- wayo, de tweede stad van het land, uit te stellen. Dit, in verband met de onlusten van vorig week einde, toen bij een bloedig treffen tussen aanhangers van Mugabe en minister Joshua Nkomo (bin nenlandse zaken) in Bulawayo in totaal 55 mensen, merendeels zwarte burgers, om het leven kwamen. Maar in de straten van Salisbury, noch in de zwarte woonwijken van de hoofdstad, is enige onrust te bespeuren. Het nieuws over het uitstel is bepaald niet als een harde klap aangekomen. Sterker nog: er wordt vrij algemeen mee ingestemd. Ook in Bulgwayo lykt de rust inmiddels weer te zijn te ruggekeerd. De verkiezingen in de voormalige blanke wijken van Salisbury en Bulawayo gaan gewoon door. Ook in de rest van het land kun nen de kiezers zich deze week naar verwachting uitspreken over de samenstelling van nieu we stads-, dorps- en districtsra- .den. Deze besturen bestaan nog steeds overwegend uit vertegen woordigers van de blanke min derheid in het land. Volgens minister Eddison Zvobgo (lokaal bestuur en huisvesting) was de reden van het uitstel dat niet kon worden ingestemd voor de veiligheidssituatie in de zwar te wijken. Kiezers zouden 'onder de huidige omstandigheden' kunnen worden 'geïntimideerd bij het uitbrengen van hun stem. In 1973 werd de onafhankelijkheid van Guinee-Bissau eenzijdig uit geroepen door de PAIGC, die het grondgebied grotendeels con troleerde. Na de omverwerping van het regime in Portugal, wer den ook de Kaapverdische Ei landen onafhankelijk in 1975. Beide jonge republieken gaven onmiddellijk de wens te kennen om op langere termijn een een making van de twee staten te be reiken. Een onmiddellijke fusie leek echter niet haalbaar omwille van een zekere terughoudend heid zowel op het niveau van de bevolking als van een aantal par tijleden. Voor de onafhankelijkheid werden talloze Kaapverdianen door de koloniale autoriteiten aange trokken voor administratieve en politionele functies in Guinee- Bissau. Hun hogere scholings graad en lichtere huidskleur wgkten bij de autochtone zwarte bevolking een zeker minder waardigheidsgevoel op. Na de onafhankelijkheid werden de De Poolse onafhankelijke vak bondsleider Lech Walesa heeft zaterdagavond arbeiders opge- I roepen guerrillataktieken om hun geschillen te beslechten te j staken, terwijl de arbeidsonrust in Polen het weekeinde voort duurde. In kringen rond de onaf-' hankelijke. vakbeweging is giste ren gezegd dat in Gdansk enige vooruitgang is geboekt in de on derhandelingen tussen de rege- _j ring en werkers in de gezonds- heidszorg. BANGKOK (Reuter/AFP/DPA) - Maar vele andere problemen ble- Ontploffing Thailandse wapenfabriek Bij een geweldige ontploffing een wapenfabriek in het hoofdle- gerdepot van Thailand zijn giste ren minstens 54 mensen omge komen. Verwacht wordt dat er onder het puin nog mëer slachtoffers lig gen. Ongeveer 400 mensen werden ge wond, van wie velen ernstig. De fabriek zelf is ingestort, van een woonblok met legergezinnen werd een hele muur weggesla gen. De meeste slachtoffers zijn gevallen onder het legerperso- neel en hun familieleden. In de fabriek werden granaten en andere munitie vervaardigd. De militaire autoriteiten achten sa botage vrijwel uitgesloten. Het officiële Thailandëe persbureau noemde echter kortsluiting als oorzaak. i onopgelost. In Csestochowa kwamen arbeiders in verzet te gen de lokale gouverneur. Met zitstakingen en andere vormen van protest eisen leraren, arbei ders in de gezondheidszorg en museumemployés onder meer hogere lonen. In Sileziëe zijn on tevreden mijnwerkers in honger staking gegaan. Stakingsdreigingen in andere sec toren van de industrie gaven de verwachtingen een knauw dat Polen na de overwinning van de onafhankelijke vakbond Solida riteit, afgelopen maandag, een periode van arbeidsrust tege moet zou gaan. Walesa beloofde partijleider Kania, tijdens onverwacht overleg vrij dag, dat hij al het mogelijke zou doen om de arbeidsgeschillen tot een goed einde te brengen. TEHERAN/BAGDAD (Reuter/ AFP/UPI) - In een nieuwe offen sief in de Iraanse olieprovincie Choezestan, zijn de Iraakse strijdkrachten de stad Soesan-, gerd binnengedrongen. Dit heeft radio Teheran gisteren meege deeld. Het Iraakse persbureau INA heeft gisteren gezegd dat bij Soesangerd zijn gedood. Radio-Teheran zei dat in de stad straatgevechten plaatsvinden waarbij aan beide zijden zware verliezen worden geleden. Soe sangerd ligt ongeveer 60 km ten noordwesten van de provincie hoofdstad Ahwaz en 30 km van de Iraakse grens. De stad wordt volgens radio-Teheran, verde digd door revolutionaire gardis ten, politie en vrijwilligers. Een aantal Iraanse gevechtsvlieg tuigen viel gisteren in Koeweit een gebied aan de grens met Irak aan met raketten. Dit maakte het Koeweitse persbureau bekend. Luchtafweergeschut zou de vliegtuigen hebben verdreven. Volgens een regeringswoord voerder was er weinig schade. Een lid van het opperbevel van de Iraanse revolutionaire garde, Mohsem Rezai. zei gisteren dat een Iraakse pantserdivisie die deelnam aan de belegering van Ahwez uitwaaierde naar het noordwesten en Soesangerd bin nenviel. De stad is volgens Rezai die gisteren met ajatollah Cho- meini vergaderde, geheel omsin geld door Iraakse troepen. De ra dio zei dat een Iraakse inval van uit het zuidwesten op de stad was afgeslagen. Berichten van het front wijzen erop dat Irak de stad bombardeert met chemische- en brandbommen. Iraanse vliegtuigen vallen de Iraakse posities rond de stad aan. Het Iraanse persbureau Pars gaf het gebrek aan artilleriesteun aan de verdedigers van de stad de schuld van het Iraakse binnen dringen. In het begin van de oor log tussen Irak en Iran passeer den de Irakezen de stad zonder ze aan te vallen. Later kwam het ge bied rond de stad weer onder Iraanse controle. Dit nieuwe Iraakse offensief komt na oen periode van relatieve rust aan het front in Choezestan. Irak slaagde er niet in de oliestad Abadan te veroveren. Volgens Pars werd er zaterdagavond ten noorden van de stad intensiever gevochten, maar Iraakse pogin gen de stad over de Bahmansjir- rivier binnen te trekken slaagder niet

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9