Autofabrikanten naar Tokio y Yleesconcern Coveco in gevaar Tweedaagse conferentie over Japanse export Marktberichten "RECHTER WERKT VEEL TE TRAAG OPEC-landen solidair met de Derde Wereld sik II Ski I MAANDAG 17 NOVEMBER 1980 Britisch Airways in rode cijfers LONDEN (ANP) - British Air ways heeft in de eerste helft van het boekjaar 1980-'81 (april-maart) een verlies voor belastingen van twee miljoen pond geleden. Over dezelfde periode van het voorgaande boekjaar was er nog een winst van 71 miljoen pond. Er wer den bijna een miljoen minder reserveringen geboekt, een verslechtering van tien pro cent, zo staat in het halfjaar lijkse overzicht van de onder neming. Een woordvoerder van British Airways liet weten dat over wogen wordt een aantal van de oudere Boeing 747 en Tri dents van de hand te doen. ECONOMIE ARNHEM (GPD) - Het voortbestaan van de Coö peratieve Vereniging Co veco (vlees- en vleespro- dukten) in Arnhem wordt bedreigd. Het voor 1980 verwachte verlies van bij na 20 miljoen gulden heeft het weerstandsvermogen van het concern ernstig aangetast. Om Coveco te redden, is een om buigingsoperatie op korte ter mijn onvermijdelijk. Deze moet zich richten op verbetering van organisatie en management, sa nering en het stoppen van onren dabele activiteiten. Of en hoeveel ontslagen er zullen vallen, is nog niet bekend. Coveco heeft ongeveer 3000 werk nemers. Het hoofdkantoor van Coveco is in Arnhem. Daarnaast heeft het concern bedrijven in Twello, Assen, Borculo, Weert en Wierden. Bij Coveco zijn 12.000 veehouders aangesloten. Het verlies op vleesprodukten en rundvlees bedraagt de laatste ja ren tientallen miljoenen guldens. Tot 1979 werden de verliezen ge compenseerd door de resultaten in vers varkensvlees. Door on gunstige ontwikkelingen op deze markt is dit niet meer moge lijk. Een adviesgroep heeft een en ander vastgesteld in een eerste rapport over de problemen bij Coveco. Al eerder heeft Coveco-directeur ir. P. Jenneskens meegedeeld dat het bedrijf 500 tot 1000 banen moest laten vervallen. Hij vertel de er toen bij dat er geen ge dwongen ontslagen zouden val len. Volgens de directeur zouden alle vestigingen, behalve Wier den, zich alleen nog bezig gaan houden met vers vlees. De pro- duktie van vleesconserven zou worden geconcentreerd in Wier- den. Van deze mededelingen is niets terug te vinden in het eerste rapport. De hoofddirectie zegt naar aanlei ding van het rapport alleen dat er arbeidsplaatsen verloren zullen gaan. De centrale ondernemings raad zal binnenkort een stand- k punt bepalen over het rapport. De Voedingsbond FNV zal de zaak eerst met kaderleden be spreken. aldus districtsbestuur der R. Dik. Op 1 december komt een tweede rapport uit. Hierin worden nade re voorstellen voor reorganisatie gedaan. De gevolgen voor de werkgelegenheid per vestiging worden dan aangegeven. Vol gens directeur Jenneskes kan het grootste deel van Coveco door de reorganisatie gered worden. „Maar inkrimpingen blijven noodzakelijk". Van het totale personeel werken 500 mensen in de buitendienst en 2400 in de industriële sector. De vestigingen hebben elk 400 tot 500 werknemers. Op het hoofd kantoor in Arnhem werken on geveer 125 r PARIJS (Reuter) - In de Japanse hoofdstad To kio begint morgen een tweedaagse topconferen tie van de Europese en Japanse autoindustrie. Dit heeft een comité van de gezamenlijke auto fabrikanten dit weekeinde in Parijs bekend ge maakt. Vrijdag al is een gesprek begonnen tus sen de Japanse en de Amerikaanse autoprodu centen. Aanleiding tot de conferen tie is het feit dat de Euro- Kruideniers: overheid moet wat aan tekort centen doen WOERDEN (ANP) - De over heid moet een eind maken aan de centenkwestie. Dat kan zij doen door de cent als munteenheid te laten ver- dwijnen, of door aan haar verplichtingen te voldoen en de cent in voldoende mate aan te maken. Dit staat in een brief die het vakcentrum levensmiddelen, waarbij ongeveer 2500 zelf standige detaillisten zijn aan gesloten, aan de fracties van de Eerste - en Tweede Kamer heeft gestuurd. In een brief wordt er op gewe zen, dat de centenkwestie nu al verscheidende jaren sleept. Het Centraal Bureau Le vensmiddelenhandel (CBL) heeft de overheid al eerder la ten weten dat zolang de cent als rekeneenheid wordt ge handhaafd in verband met prijsverhogende consequen ties, men ook de plicht heeft voldoende munten aan te maken. De briefschrijvers wijzen een nieuwe rekeneen heid van bij voorbeeld drie cent van de hand. "In de detailhandel wordt de prijsconcurrentie nog altijd tot op de cent uitgevochten aldus het vakcentrum. Het onlangs door het CBL ge publiceerde afrondingssys teem voor de detailhandel is volgens het vakcentrum al leen bedoeld als uniforme ge dragslijn en niet, zoals gesug gereerd, omdat de georgani seerde handel zich bij het verdwijnen van de cent zou hebben neergelegd. De briefschrijvers noemen het „bespottelijk", dat het Ne derlandse muntstelsel al zo lang incompleet is en verzoe ken de fracties dringend ini tiatieven te ontplooien om een eind te maken aan 'de be schamende situatie' waarmee consument en winkelier da gelijks worden geconfron teerd. pese en Amerikaanse in dustrie ernstig te lijden hebben van de Japanse export. Er zal overigens geen sprake zijn van onderhandelingen. De top functionarissen van de Europese en Japanse automobielindustrie zullen slechts van gedachten wis selen over de toekomst van de au tomobielindustrie in het licht "van de scherpe internationale concurrentie" De Europese delegatie wordt geleid door Umberto Agnelli, de top man van Fiat. Leden van de dele gatie zijn onder meer afkomstig van Volvo, British Leyland, Peu geot, Volkswagen en Alfa Ro meo. De Japanse delegatie zal be staan uit topfunctionarissen Nissan, Toyota, Honda, Mitsu bishi, Toyo Kogo en Isuzu. Onderzoek De Japanse uitvoer van betrekke lijk goedkope personenauto's heeft de afzet van Europese au to's sterk belemmerd en de mees te autofabrieken in Europa grote verliezen bezorgd. Het comité van de Europese autofabrikanten heeft de Europese Commissie vo rige maand gevraagd een onder zoek in te stellen naar fiscale en financiële voordelen waarvan de Japanse autofabrieken profite ren. Gevaar Het comité heeft de commissie la ten weten dat de toekomst van de Westeuropese automobielindus trie in gevaar komt als de invoer uit Japan in hetzelfde tempo blijft groeien. In de eerste helft van dit jaar is de Japanse export van personenauto's met veertig procent toegenomen terwijl de invoer in Japan is afgenomen. Concurrentie De Japanse autofabrieken hebben laten weten dat hun uitvoer naar de EG en de VS in de tweede helft van 1980 veel kleiner zou uitval len als gevolg van de toeneming van de concurrentie van kleine Europese en Amerikaanse auto's en de koersstijging van de yen ten opzichte van de voornaamste Westerse valuta's. Er zou geen sprake van zijn dat de Japanse autofabrieken hun uitvoer naai de EG en de VS vrijwillig beper ken om moeilijkheden te voor komen. uUF? ELke geh"S! HILVERSUM (ANP) - Honderden zend-amateurs waren zaterdagmiddag bijeen in de VARA-studio actie van ombudsman Frits Bom kracht bij te zetten: "voor elke gehandicapte een bakkie", zo luidt de leus Staatssecretaris Smit (tweede van rechts) en het CDA-Tweede Kamerlid Cornelisse (derde van rechts) waren er KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling 17/11/'80 Andijvie 0.20, boerekool 58-70, spitskool 0.69, waspeen AI per kist 8,00-11.80. All 3.20-9.70. BI 9.90-17.50, Bil 3.2088.00, Cl 4.90-9.00, CII 3.40-6.40. Aanvoer 170 ton. Breekpeen AI p. kist 5.50-11.70, prei A 41-71, peterselie 20-45, knolselderij 25-64, bloemkool per bak 611 1.39-1.94. 81 1 80. 811 35-66, 101 68-75, 1011 27-50. 121 60-93, 1211 16-35. Aanvoer 3750 stuks. LEIDEN - Groenteveiling: ndijvie 2.00-2,05, boerenkool 0,56-0,94, prei 0.75-1,10, spinazie 1,80-2.15, spruiten A 0.82-0,86, spruiten B 0,81-0,84, spruiten C 0,73, spruiten D 0.36-0,74, uien 0,46-0,51, witlof 3,40-5,20, knolselderij 0,38, sla 0.61-0,73. selderij 0.135-0,40. LEIDEN - Veemarktberichten AANVOER op de markt van maandag 2076, waarvan 1326 slachtrunderen en 750 schapen of lammeren. SLACHTVEE (per kilo geslacht ge wicht). stieren le kw. 7,30-7,90; stieren 2e kw. 6,75-7,25; vaarzen le kw. 6,55-7,75; vaarzen 2e kw. 5,85-6,50; koeien le kw. 6,40-6,70; koeien 2e kw. 5,70-6,30; koeien 3e kw. 5,40-5,65; extra kw. dikbillen 8,oo-14,00. GEBRUIKSVEE (per stuk), schapen 160-190; lammeren 170-200; lammeren le kw. 210-255. TOELICHTINGEN (aanvoer, handel, prijzen), slachtrunderen ruim. lui, iels lager, stieren iets hoger; schapen of lammeren redelijk,, vlot, iets hoger. DEN HAAG (GPD) - De Neder landse rechtspraak is te traag, er is een ontwikkeling aan de gang, waardoor recht in onrecht dreigt te verkeren. Aldus een kritische uitlating van Dongelmans Finan ciële Diensten (DFS), een onder neming die onder andere met de afwikkeling van civiele procedu res voor ondernemers te maken heeft. In die tak van rechtspraak gaat het allemaal te langzaam, zo wordt gesteld. „Het is gewoon verbazingwekkend te zien hoeveel tijd het gerechte lijk apparaat zich de laatste tijd permitteert om in wezen abso luut niet ingewikkelde geschil punten af te doen", aldus DFD Ter verklaring wordt gezegd dat het rechterlijk apparaat onderbe zet is, maar ook bij rechtbanken die niet „zogenaamd onderbezet" zijn, gaat het langzaam toe. Gezegd wordt wel dat advocaten traag werken en telkens uitstel van behandeling vragen. Als dit waar is, aldus DFD, waarom staan rechters dan dergelijk uit stel toe? De procesrechtwetge- ving zou verouderd zijn en ook daarom zou het zo lang duren. Maar ook bij de huidige wetge ving blijft het onverklaarbaar waarom de gemiddelde procedu re niet binnen enkele maanden kan worden afgewikkeld. Een belangrijke oorzaak van de trage gang van zaken is, aldus Dongelmans, dat het rechterlijk apparaat (rechterlijke macht en advocatuur samen) eigenlijk niet meer beter weet. „Men is zo ge wend geraakt aan het langzame tempo. Zowel mentaal als in de dagelijkse organisatie is men er dermate op ingesteld dat veran deringen moeilijk zijn". Te weinig beseffen de verantwoor delijke instanties blijkbaar hoe zeer een langlopend proces een psychische belasting is voor par tijen en hoezeer een crediteur zelf in liquiditeitsmoeilijkheden ge raken kan wanneer hij lang op een beslissing moet wachten. Te weinig staat men erbij stil dat langzaam recht een vorm van on recht is", aldus Dongelmans Fi nanciële Diensten. Bote de Boer Zullen de olieprijzen verder stijgen of niet? Een voor onze econo mie gewichtige vraag. De jongste ontwikkeling op de vrije olie- markt is verontrustend. De laatste tijd stijgen de prijzen aanzien lijk. Dit zou kunnen wijzen op nare gevolgen van het wegvallen van de olie-export uit Iran en Irak door de oorlog tussen beide landen. Toch zijn het waarschijnlijk incidentele oorzaken die de vrije prijs deden opjagen. De winter viel in Europa nogal vroeg en plotseling vroeg in. Bovendien kochten enkele grote oliemaat schappijen, waaronder de Shell, op de vrije markt olie om hun voorraden op peil te houden. Het peil is hoog en juist daarin ziet de Esso de mogelijkheid om een nieuwe explosie van de prijs van ruwe olie te voorkomen. De grote voorraad maakte het deze onderneming zelfs mogelijk verder af te zien van de beperking van de leveranties. De vermin derde vraag speelt daarbij ook een rol. Voor zover dat het gevolg is van de ongunstige conjunctuur is het niet erg prettig, maar het helpt ook de olieprijsstijgingen te beteugelen. Het wachten is op de uitkomst van de vergadering van de ministers van olie van de OPEC-landen, op 15 en 16 december op Bah. De secretaris-generaal van de Organisatie van Olie Producerende Landen, Renè Ortiz, heeft dezer dagen nog eens verklaard „dat die vergadering wel móet doorgaan, omdat een aantal zaken moet worden besproken, zoals het coördineren van het prijsbeleid op langere termijn". Een wat onzekere uitlating, maar dat is begrijpelijk nu als gevolg van de oorlog tussen Irak en Iran al vier OPEC-vergaderingen niet konden doorgaan, waaronder de viering van het 20-jarig bestaan van de organisatie. De verklaring wijst ook niet op plan nen om de olieprijs meteen fors op te trekken. De Libische minister van oliezaken zei vorige week wel dat de OPEC de prijzen moet verhogen. Hij kreeg bijval van zijn Indo nesische collega. Nu behoort Libië tot de strijdlustige leden van de OPEC, die de prijs van ruwe olie niet hoog genoeg kan zijn. Algerije is al even militant en meent dat een prijs van 40 of 42 dollar per vat redelijk is. Dexichtprijs is nu 32 dollar. De Algerijn se en ook de andere Afrikaanse olie is beter van kwaliteit dan de Arabische en daarom rekent Algerije nu al 37 dollar. Het is evenwel de vraag of Libië en Algerije (nu) hun zin zullen kunnen doordrijven. Er is vorige week iets heel interessants ge beurd. De vier Afrikaanse leden van de OPEC. behalve de ge noemde ook Nigeria en Gabon, hebben in Algiers afzonderlijk vergaderd. Officieel ging het om „het coördineren van het olie- beleid van de vier landen". Daar hoort ook het prijsbeleid bij. De verwachting of vrees was dan ook dat de vier Afrikaanse landen hun prijs zouden verhogen. Het is niet gebeurd. Dat mag opval lend heten. De vergadering van de vier Afrikaanse landen wordt in westerse diplomatieke kringen uitgelegd als een poging van deze landen om binnen de OPEC een „subgroep" te vormen. Die groep zou dan veel radicalere doelstellingen proberen te verwezenlijken dan de vier Arabische olielanden, die een maand geleden in Taif (Saoedi-Arabie) vergaderden. Saoedi-Arabie, Koeweit. Qatar en de Verenigde Arabische Emiraten (Aboe Dhabi) menen dat de stijging van de olieprijzen beperkt moet worden gehouden. Zo niet, dan heeft dat namelijk kwalijke economische gevolgen voor de wereldeconomie, waar ook die van de OPEC-landen uiteinde lijk een klap van meekrijgen. Tussen beide groepen heerst er dus een behoorlijke spanning. Toen deze zomer op de wereldmarkt een overschot aan olie ontstond, hoopte de westerse wereld dat Saoedi-Arabie de prijseenheid binnen dc OPEC zou kunnen herstellen. De oorlog tussen Irak en Iran gooide vervolgens roet in het eten. De politiek in engere zin verstoort nu de zaak. Libië steun Iran en Saoedi-Arabië Irak. Dit heeft geleid tot het verbreken van de diplomatieke betrekkingen tussen beide landen door Saoedi- Arabië, dat er door Libië van werd beschuldigd de VS te hebben toegestaan de heilige plaatsen van de Islam te ontwijden door met radarvliegtuigen boven het oorlogsgebied verkenningen uit te voeren. Wat de OPEC betreft verweet Libië in de vergadering in september Saoedi-Arabie een dictatoriale houding binnen de organisatie. Het veruit grootste olieland zou misbruik maken van zijn macht. Het heeft inderdaad zijn produktie vergroot en daarmee het over schot op de wereldmarkt in stand helpen houden. Dat, aldus Libië, maakt het andere, militante OPEC-landen onmogelijk hun olie te gebruiken voor politieke doeleinden. Nigeria heeft zich inmiddels ook een politiek doel aangemeten, waarbij de olie een rol kan of moet spelen; Zuid-Afrika. Deze verdeeldheid verlamt de kracht van de OPEC en dat kan forse prijsverhogingen tegenhouden. Maar wie in het Westen daar zijn hoop op vestigt, moet zich realiseren dat het een wankele basis is Als de Afrikaanse landen het pleit eens winnen, komt het juist wel tot grote prijsstijgingen voor de ruwe olie. En. wie weet hoe- snel de 13 OPEC-landen de handen weer (meer) ineen kunnen slaan. De oorlog tussen Irak en Iran duurt (hopelijk) ook niet eeuwig. Een compromis over de prijzen zal dan in ieder geval een serie verhogingen betekenen. De conferentie van de vier Afrikaanse olielanden mag voor de prijzen dan geen gevolg hebben, op een ander niet onbelangrijk punt had het dat wel. Besloten is namelijk een deel van de pro duktie te reserveren voor Afrikaanse landen die met hun olie- voorziening in moeilijkheden kwamen door de oorlog Irak-Iran Contracten met andere, lees westerse, afnemers zullen worden herzien en sommige ervan zullen misschien niet worden ver lengd. Solidariteit op het eigen continent boven commerciële banden met het Westen! Het gaat weliswaar om voor het Westen betrekkelijk kleine hoeveelheden (200.000 vaten per dag van de 25 miljoen die de westerlingen verbruiken), maar toch Het is een tweede voorbeeld van hulpverlening door olielanden aan ontwikkelingslanden met problemen bij het verkrijgen en beta len van olie. Venezuela en Mexico (dit land behoort trouwens niet tot de OPEC) hebben al eerder dit jaar een regeling getroffen voor de olievoorziening van arme landen in het Caraibisehe gebied en Latijns-Amerika. Als de OPEC zich in de komende tijd meer en meer solidair toont met de Derde Wereld, kan dat op den duur het Westen moeilijk heden bezorgen. Dit wil niet zeggen dat deze ontikkehng niet billijk zou (kunnen) zijn. Juist de ontwikkelingslanden hebben in het algemeen te weinig kennis en geld om over te schakelen op andere energiebronnen. Dus moet het Westen dit doen. Op deze manier word het gestimuleerd. Overigens, op dit moment hakt hel er nog niet in. De Derde Wereld importeert nog maar twee miljoen vaten per dag. MAANDAG 17 NOVEMBER 1980 ACTIEVE AANDELEN BINNENLANDSE AANDELEN &,5E!n7 sa sïïï- a» snb ir B. i£ ia er. Glansf. Wrera 86.00 BELEGGINGS INSTITUTEN TokyoH Viking 184,50 15L00e GOUD EN ZILVEK BUITENLANDS GELD AMSTERDAM (ANP) - Op de Am sterdamse effectenbeurs ging het er vandaag rustig aan toe. waarbij de koersverschillen bescheiden bleven. De flink hogere dollar zorgde er echter voor dat Ko- ninklgke Olie 3,20 omhoog schoot op 218. In de ochtendu ren was het oliefonds zelfs een en .1»- I 218 g.-t. etend. verdiende f 0,80 op 60,60 en Akzo 0,40 OP 7 19.20 keraars dwong aanbod Nationale Nederlanden 1 omlaag op 116,50. SS,yd f 0.70 kwijt op I 97,80. terwijl KNSM J 2 won op f 'Jb.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21