Italië op weg naar Spanje.... Rugbyteam verspeelt kans op Open NK tennis: financieel verlies, maar toch reclame Feyenoord boos op Zwartkruis Joegoeslavië met 2-0 verslagen McEnroe wint weer in Londen Stielike afwezig *0 MAANDAG 17 NOVEMBER 1980 SPORT SPORT SPORT HANNOVER - Het Nederlandse rugby team heeft gisteren in Hannover de wedstrijd tegen West-Duitsland met 13-10 verloren. Dit gebeurde door fou ten in de tweede helft. Door dit verlies is de kans op promotie naar de A-poule van de FIRA (internationale rugbyfe- deratie) bijna verkeken, en dat terwijl nog maar kort geleden is Oranje was ervan overtuigd dat de over gang naar de hoogste klasse in de strijd om de Europese beker in deze omloop zou kunnen worden bewerkstelligd. Door het verlies tegen de Westduitsers zijn de vooruitzichten nu alles behalve hoopgevend. Frits Frankfort, de nieuwe bondstrainer die het seizoen zo voorspoedig was ge start: „Er valt weinig goed te maken na deze nederlaag, waar niemand op had gerekend. We moeten nu alle volgende wedstrijden (tegen Joegoslavië, Tune- sië en Marokko) winnen en dan ook nog met zeer groot verschil". [n theorie is winnen van Marokko, waar Nederland ongeveer anderhalf jaar geleden in Hilversum van verloor en daardoor de sprong naar de A-poule miste, een haast onmogelijke opgave. Dit keer wordt de ontmoeting, waar Nederland erg tegen opziet, in januari in Casablanca gespeeld. "Zelfverzekerd" De opponent van gisteren zou zonder enige angst worden aangepakt. Het vijftiental had zich bijzonder goed voorbereid op de ontmoeting in Han nover en ging er zonder meer vanuit dat de oosterburen zouden worden ge klopt. „Misschien is Nederland te zelf verzekerd geworden door de winst op de Japanners van zes weken geleden", zei de Westduitse coach Frits Raupers na afloop. „Bovendien was onze ploeg de afgelopen jaren zwakker en dat zal bij onze tegenstander ook een rol heb ben gespeeld. We hebben dit duel ge wonnen door meer vechtlust te tonen dan Nederland. Onze technische te kortkomingen werden daardoor ge compenseerd". Het Oranje-vijftiental speelde verkrampt en kwam zodoende zelden tot accepta bele acties. „Het was weer één van die befaamde off-days van het Nederlands team. Je denkt dat ze gemotiveerd zijn, de stemming voor het duel is prima... Ik weet ook niet waar het dan aan ligt", sprak trainer Frankfort. Hij geloofde niet dat het slechte spel iets te maken had met de blessures van Kest Huys- man en Rick Besijn, waardoor Oranje niet in de sterkst mogelijke formatie kon aantreden. Omzetting De omzetting Dick Altink op de plaats van Huysman en Piet Paul op de plek van eerstgenoemde, betekende geen verzwakking. Nederland had een ruim overwicht in geval het leer door de voorwaartsen moest worden bemach tigd. De gasten behaalden 80 procent winst uit de scrums. Toch kon er na het veroveren van de bal nauwelijks een goede aanval worden opgezet. Er werd ondoordacht gehandeld, waardoor de Westduitsers steeds weer op tijd kon den ingrijpen. Vooral laatste man Gün- ther Brand hield van tijd tot tijd op ruiming en boekte veel terreinwinst voor zijn ploeg. Oranje werd in de beginfase in de verde diging gedrongen en na 16 minuten viel de eerste score. Georg Werle mocht van de niet vlekkeloos leidende arbiter Roelands uit België een strafschop nemen vanuit gunstige positie, nadat de Hilversummer John van Altena tij dens een ingooi had geduwd. Werle verzilverde moeiteloos: 3-0. Meer kansrijke situaties van Westduitse zijde kregen de ongeveer 1500 toe schouwers in het eerste bedrijf niet te zien. Nederland daarentegen was voor rust twee keer zeer dicht bij een score, maar de scrum, vlakbij de trylijn van de Westduitsers leverde niets op, en ook de strafschop die Bas Kasteel mocht nemen had niet de juiste rich ting. In de tweede helft had John Koelemij de plaats ingenomen van John Dongel- mans, die in het begin van de wedstrijd een bovenbeenblessure had opgelo pen. Elf minuten na de pauze maakte Nederland eindelijk gelijk. De Delfte naar Kasteel scoorde 3-3 uit een straf schop. Via de paal vloog het leer tussen de staanders door. De gelijkmaker had voor Nederland een extra stimulans moeten betekenen, maar dit bleek ze ker niet het geval. Hard werkend, ech ter zeer ineffeciënt opererend, mod derden de Oranje-hemden verder. Machteloos De tegenpartij bracht er tot een kwartier voor tijd eveneens weinig van terecht. In die fase trachtte de Westduitse equipe uit alle macht de beslissing te forceren. Er werd zelfs een strafschop van eigen helft genomen, die volledig mislukte, waarmee zij in feite lieten blijken dat zij even machteloos strijd voerden als de Nederlanders. Het pak te echter heel anders uit. Laatste man Cor Zwitser schakelde zich in de 66ste minuut in bij de opzet van een Oranje- aanval. Maar de Amsterdammer ver loor het ovalen speeltuig toen hij werd getackeld, waarna Hubert Gollasch een try wist te scoren: 7-3. Manfred Wundram zorgde voor een geslaagde convertie: 9-3. De Nederlandse spelers raakten door de opgelopen achterstand even in paniek, waarvan de Westduitsers negen minu ten voor tijd profiteerden. Gollasch kwam - na uitstekend voorbereidend werk van Wundram - opnieuw door balverlies aan Nederlandse zijde in het bezit van het leer en mocht, zonder dat er serieus tegenstand werd geboden, oprukken naar de trylijn: 13-3. Pas daarna was Oranje in staat de West duitsers onder zware druk te zetten. Dit resulteerde in een geslaagde straf schop van Kees Koemans: 13-6. De try die Arnold Michel in de blessuretijd drukte, waardoor de achterstand werd teruggebracht tot 13-10, kwam te laat om het onheil voor Oranje nog te kun nen keren. TURIJN (ANP) - Italië heeft een belangrijke stap gezet naar de kwalificatie voor het eindtoernooi van het wereldkam pioenschap voetbal, dat in 1982 in Spanje wordt gehou den. In Turijn versloegen de Italianen zaterdag in een wedstrijd van groep 5 van de voorronden Joegoslavië met 2-0. Bij de rust leidde de thuisploeg met 1-0 door Cabrini, die in de 41ste minuut een toegekende strafschop onberi spelijk inschoot. Na de pauze bepaalde Conti in de 76ste minuut de eindstand op 2-0. Dit resultaat betekende de derde zege op rij van Italië, dat ongeslagen bleef. Door de overwinning nam Italië voorlopig de leiding in groep vijf. Joegoslavië volgt op twee punten en Griekenland, dat slechts één duel speelde, is eveneens nog zonder verlies. Luxemburg en Denemarken sluiten de rij zonder winstpunten uit respectievelijk twee en drie ontmoetingen. De overwinning van het elftal van de hevig bekritiseerde bonds coach Enzo Bearzot mag voor een groot deel op naam worden ge schreven van Gianfranco Antog- noni. De middenvelder van Fio- rentina, die het WK-duel tegen Denemarken (2-0) miste vanwe ge een schorsing na zijn rode kaart in het treffen in en tegen Luxemburg, was de voortreffe lijke regisseur in een soepel draaiend elftal. In de 41ste mi nuut nam de thuisclub de leiding. Tardelli werd door Salov binnen het strafschopgebied gevloerd en de toegekende strafschop werd door verdediger Cabrini benut 1-0. Na de pauze werd de zege definitief gestalte gegeven door Bruno Conti. De aanvaller van Roma, die de geschorste Causio verving, lokte na een solo de Joegoslavi sche doelman Pantelic uit zijn doel om hem vervolgens met een knappe boogbal kansloos te pas seren: 2-0. In Pantelic, de doel man van Radnicki Nis, de tegen stander van AZ'67 in de derde ronde van het UEFA-bekertoer- nooi, hadden de Joegoslaven hun beste speler. Hij voorkwam met uitstekende reddingen een grote re nederlaag. De stand in groep 5: 1. Italië 3 3 0 0 6 6-0 2. Joegoslavië 3 2 0 1 4 7-3 3. Griekenland 1 1 0 0 2 1-0 4. Luxemburg 2 0 0 2 0 0-7 5. Denemarken 3 0 0 3 0 1-5 Oostenrijk In een wedstrijd voor groep 1 van het kwalificatietoernooi voor de eindronde van het wereldkam pioenschap voetbal 1982 heeft Oostenrijk zaterdag in Wenen met 5-0 gewonnen van Albanië. Bij de rust leidden de Oostenrij kers met 3-0 door doelpunten van Pezzey in de 20ste en Schachner in de 26ste en 32ste minuut. Na de hervatting tekende Welzl van AZ'67 voor het vierde doelpunt, waarna Krankl in de 85ste mi nuut de eindstand op het score bord bracht. De stand in groep 1: 1. Oostenrijk 2 2 0 0 4 7-0 2. Bulgarije 2 2 0 0 4 4-1 3. Albanië 3 1 0 2 2 3-7 4. West-Duitsl. 0 0 0 0 0 0-0 5. Finland 3 0 0 3 0 0-3 Mexico Mexico en Canada hebben gisteren in Azteken-stadion van Mexico voor 108.000 toeschouwers gelijk gespeeld met 1-1. Door dit resul taat gaan zowel Mexico als Cana da over naar de eindronde van de Noord- en Middenamerikaanse groep (Concacaf) van de voor ronden van het wereldkam pioenschap. Een kwartier voor tijd opende Sanchez, via een strafschop, de score voor Mexico, twaalf minuten later maakte Gray gelijk. De stand in de groep: Canada 4 13 0 5 4-3 Mexico 3 1 2 0 4 7-3 Ver. Stat. 3 0 12 12-7 Neutraal terrein De voetbalwedstrijden tussen Egypte en Libië voor de kwalifi- catieronde van het toernooi om het wereldkampioenschap zullen op neutraal terrein worden afge werkt. Een verzoek daartoe van de Egyptische voetbalbond is door de FIFA ingewilligd. De ontmoetingen waren oorspron kelijk vastgesteld voor 21 no vember (Tripoli) en 12 december (Cairo). Het laatste treffen tussen Egypte en Libië op een voetbalveld dateert van juli 1978. Die wedstrijd werd gespeeld in Algiers. Het Algerijn se publiek en de Libische voet ballers toonden zich tijdens dat duel zeer agressief jegens de Egyptenaren. John McEnroe heeft voor de derde keer in successie het Grand Pnx- toernooi van Londen gewonnen. In de eindstrijd in Wembley's Empire Pool versloeg de 21-jarige linkshandige speler zijn landge noot Gene Mayer, 6-4, 6-3, 6-3. De Tsjechoslowaak Ivan Lendl heeft de finale herenenkelspel van het internationale tennis toernooi in Taipeh gewonnen. Hij versloeg de Amerikaan Brian Teacher in vier sets: 6-7, 6-3, 6-3, 7-6. Eric Wilborts is er niet in geslaagd zich te plaatsen bij de 32 spelers die worden toegelaten tot het toernooi dat maandag in Kopen hagen begint. Hij verloor in de kwalificatieronde van de Deen Finn Christensen in drie sets, 6-1 6-7, 1-6. Simond winnaar Challenge Cup DEN HAAG - De Franse kunstrij der Jean Christpohe Simond heeft op de Haagse kunstijsbaan De Uithof de Challenge Cup ver overd. Met afstand bleek het springwonder de sterkste van het deelnemersveld. Op de tweede plaats legde de Amerikaan Mark Cockerell beslag, terwijl de Ca nadees Daniel Beland de bronzen plak bemachtigde. Het ijsdansen was een Russische aangelegenheid. Op de eerste plaats eindigde hét paar Be- stemjanowa/Boekin. De tweede plaats was weggelegd voor het Sowjet-koppel Karamisjewa/Si- nitsin. Het Nederlands/Canadese paar Marianne van Bommel/Wayne Deweyert werd teruggeworpen naar de achterhoede. Hun presta ties leverden niet meer op dan een zeventiende plaats. Het landenklassement ging naar de Verenigde Staten. De ploeg uit de States noteerde 1280 punten, terwijl nummer twee Groot-Brit- tannië 845 punten verzamelde. AMSTERDAM (GPD) - Het teleur stellende tennistoernooi in Am sterdam heeft een uitstekend slot gekregen. Hana Mandlikova en Virginia Ruzici, de nummers een en twee, maakten twee uur en tien minuten lang reclame voor het professionele damestennis. De organisatoren raakten door de finale waarin Mandlikova zich met 6-2, 5-7, 7-5 juist iets bedre vener toonde, zo enthousiast, dat zij een geschat verlies van 10.000 a .20.000 gulden voor lief namen en aankondigden dat in 1981 zal worden gestreefd naar een 125.000 dollar-toernooi. ..We geloven in het damestennis. Daarom willen we volgend jaar een groter toernooi, zodat we vrijwel zeker zijn van een sterker deelnemersveld dan nu", aldus ex-Ajacied Piet Keizer, die met mede-organisator Ampy Ver- kaart en de Amsterdamse vereni ging Gold Star zal moeten op draaien voor het tekort. Keizer leek daar echter nauwelijks mee te zitten. Ook al hebben zich de afgelopen week slechts 7500 toeschouwers gemeld, van wie er 1500 opdraafden op de laatste dag. Keizer en consorten stellen zich op het standpunt dat de Ne derlanders eerst vertrouwd moe ten worden gemaakt met dames tennis alvorens aan winst kan worden gedacht. Toernooidirecteur Rob Spaan: „Het is belangrijk dat het toer nooi in financieel opzicht geen debacle is geworden. Ook al had een groot deel van de bezoekers een vrijkaart, ik geloof toch dat dit in de toekomst zal. aan slaan". Mandlikova en Ruzici hebben in elk geval al laten weten dat zij hoogstwaarschijnlijk ook aan de tweede 'open internationale kampioenschappen van Neder land' zullen meewerken. Dit tweetal maakte gisteren een dras tisch einde aan de middelmatig heid die het toernooi tot dan toe had gekenmerkt. Beide speel sters houden er dan ook een aan trekkelijke speelstijl op na. Mandlikova, algemeen beschouwd als toekomstig wereldkampioe ne, huldigt weliswaar evenals haar Amerikaanse concurrentes Austin en Jaeger, het principe dat zij alles wat zij aanpakt in winst wil omzetten, maar zij probeert dat doel op een wat spectaculair dere manier te bereiken. Terwijl het duo Austin-Jaeger geïnspi reerd lijkt door een computer en constant op 'zeker' speelt, neemt i Mandlikova: volgend jaar wellicht i de 18-jarige Mandlikova nog al tijd het nodige risico Ongeduldig „Ik ben van nature erg ongeduldig. Betty Stöve heeft me geadviseerd om rustiger te zijn, mijn kansen af te wachten en de zaken zeker niet te forceren. Vier maanden gele den heb ik Betty gevraagd of ze me wil begeleiden en ik moet zeggen dat dat goed gaat", aldus Mandlikova, die met stip staat genoteerd op de vijfde plaats. Acht plaatsen hoger dan Ruzici. In theorie had de Tsjechoslo- waakse dan ook niet al te veel moeite moeten hebben met haar zeven jaar oudere Roemeense te genstandster in de zaterdag offi cieel geopende Gold Star-hal Ruzici, onrustiger en veel tempe ramentvoller, had op weg naar de finale evenals Mandlikova geen set behoeven af te staan en be wees ditmaal in de eindstrijd een toonbeeld van onverzettelijkheid te kunnen zijn. Toen Mandlikova een voorsprong van 4-0 in de be slissende derde set volledig zag verdwijnen en bovendien geen raad wist met twee wedstrijdpun- ten, zag het er zelfs naar uit dat Ruzici voor een stunt zou zor gen. Verleggen In deze Oosteuropese finale kwam Ruzici zover door de vermoeid heid sgrens te verleggen. In het begin van de derde reeks leek zij haar energie te hebben verbruikt In vier games sprokkelde ze niet meer dan twee punten bij elkaar. Daarna kwam de felheid waar mee ze de bal van zich afsloeg on verwacht weer terug. Ook al om dat Mandlikova erg veel proble men kreeg met haar eerste servi ce, zoals dat ook al in de eerste set het geval was geweest, leidde dat alsnog tot een spannende slotfa se. Ruzici. uitgerust met een ster ke backhand, werkte de achter- (Van c sportredactie) stand volledig weg (5-5), maar werd daarna weer te ongeduldig: 5-7. Mandlikova die een dag eerder in de halve finale tien matchpunten nodig had gehad om met 6-1, 6-4 van de Amerikaanse Barbara Potter te winnen (Ruzici won in die fase van het toernooi met 6-3, 6-2 van Joanne Russell) kon daardoor alsnog de vierde over winning van dit jaar binnenha len. Eerder had zij succes in Mahwah, Atlanta en Stockholm. Het leverde Mandlikova 14.000 dollar op waarvan zij niets be hoeft af te staan aan de tennis- bond in Tsjechoslowakije: „Ik mag al het geld zelf houden. Daarnaast ben ik vrij om te gaan en te staan waar ik zelf wil in het buitenland. Al wil ik een jaar wegblijven dan is dat nog geen probleem", aldus Mandlikova in het gebrekkige Engels dat zij van Betty Stöve heeft geleerd. Dat de samenwerking ook op de baan goed is, toonden Mandliko va en Stöve na de finale enkelspel aan. In het damesdubbelspel werd de Amerikaans-Joegoslavi- sche combinatie Russell-Jauso- vec met 7-6, 7-6 geklopt. JUDO-Nederland heeft het tot een bronzen plak gebracht bij de Eu ropese jeugdkampioenschappen in Lissabon. Barry Oudshoorn was de winnaar ervan. VOETBAL Het Nederlands UE- FA-jeugdelftal neemt van 13 tot en met 18 oktober 1981 deel aan het wereldkampioenschap in Australië. TURNEN - John Tielrooy blijft vooralsnog voorzitter van het Koninklijk Nederlands Gymnas- tiek Verbond. Nadat door zes turnkringen in den lande op zijn vertrek was aangedrongen ging een vacaturecommissie aan het werk. Deze slaagde er niet in een opvolger te vinden en verklaarde zich solidair met de voorzitter. LEIDEN - Feyenoord is bijzonder teleurgesteld over de gang van zaken rondom het Nederlands elftal. Zondagavond in het tv- programma Studio Sport uitte manager Peter Stephan zijn on genoegen over de selectie van Pierre Vermeulen. De Rotter damse aanvaller behoort bij de laatste zestien voor de strijd met België mits Willem Il-spits Toine van Mierlo niet in staat is om te spelen. De Tilburger heeft name lijk last van een blessure, waar door Zwartkruis nog geen defini tieve keus heeft kunnen ma ken. „Het is uiteraard aan Zwartkruis wie hij selecteert", zei Stephan desgevraagd, „maar er moet wel een vooroverleg plaatsvinden. Ik vind het geen goede zaak als er wordt gesteld: als Van Mierlo niet kan, dan Vermeulen maar. Pierre heeft de laatste weken erg goed gespeeld en hij is het niet waard zo behandeld te worden. Ik heb Zwartkruis meteen gebeld en hem gezegd dat Feyenoord en Vermeulen op deze manier geen trek hebben in Oranje. Ik ver wacht dat Zwartkruis voortaan overleg pleegt met voetbal lers". Bondscoach Zwartkruis was gis teravond niet voor commentaar bereikbaar. Competitie profs start 15 augustus ZEIST - De competitie in het be taald voetbal start volgend sei zoen in het weekeinde van 15 en 16 augustus. Op de woensdagen 19 en 26 augustus zal een volledig programma worden afgewerkt. Met het oog op het toernooi om het wereldkampioenschap in Spanje moet de competitie half mei 1982 zijn beëindigd. FRANKFURT (SID/ANP) - Uli Stielike. die voor Real Madrid speelt, zal woensdag niet uitko men in de vriendschappelijke in terland tussen West-Duitsland en Frankrijk. Stielike, die geselec teerd was door bondscoach Jupp Derwall, is geblesseerd. Derwall zal geen vervanger aanwijzen. "Ik zal een keus doen tussen Schus ter en Niedermayer," zei hij. "Ik wil nog even wachten met het nemen van een beslissing wie li bero tegen Frankrijk zal spelen." Kevin Keegan moet afzeggen voor interland LONDEN (ANP) - De selectie van de Engelse voetbalcoach Ron Greenwood voor de wedstrijd van woensdag tegen Zwitserland is door "natuurlijke" oorzaken van 22 tot 19 spelers terugge bracht. Drie man. onder hen aan voerder Kevin Keegan, moesten wegens blessures afzeggen. Kevin Keegan liep een knieblessu re op in de wedstrijd, die Sou thampton tegen Manchester City speelde. Phil Thompson van Li verpool brak een sleutelbeen te- t gen Crystal Palace en Eric Gates van Ipswich liep een spierblessu re in de kuit op tegen -Leicester City.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19