Avanti drukt Seylla in problemen Wereldrecord voor Aad Blom Scheidende Berteling lid van verdienste basketbalbond DAMES LEYTHON ALLEEN AAN KOP Hazerswoudse ploeg zegeviert na hoogstaand treffen NA KNAPPE OVERWINNING OP CONCURRENT TORNADO Y.d. Wiel stelt teleur Yeenemansprijs voor roeier Frans Göbel MAANDAG 17 NOVEMBER 1980 25 uur bowlen tegen een gemiddelde van 179 LEIDEN - Het leek er lange tijd op, dat wereldrecord- poger Aad Blom zich niet over die zo veilige grens van 177 kon worstelen. Uiteindelijk redde de rossige bowlingmonteur zaterdagnacht via een schitteren de reeks hoge games zijn bowlingduurrecord De rechleronderarm bleek ech ter zodanig te zijn geblesseerd geraakt, dat niet veel langer gespeeld kon voorden dan het oude record, dat 24 sloeg en een gemiddelde van 1725 weergeeft. Terwijl het Hans Menken Teamlid al snel het aantal games van record houder Paola de Leeuw 'in de zak' had, werden de uren op 25 gebracht en steeg het ge middelde van 172,5 specta culair naar maar liefst 179,0. Vele bezoekers herkenden we derom het sfeertje.dat tijdens de poging t>an het Formule Marathon Team heerste. Spanning en amusement te- samen Nadat Blom een moei zame start had gehad, wierp hij over de eerste 10 uren nauwelijks de 177 gemiddeld. Op de avondtoen hij werd ge steund door het uit vele hon derden koppen bestaande publiek kwam Blom niet bo ven deze begeerde grens uit. Reeds nu vertoonden zich problemen met de onderarm, maar bleken er vooralsnog oplossingen mogelijk. Boven dien kon Blom niet het juiste ritme vinden, van waaruit het oude gemiddelderecord aan brokken moest worden gegooid Tot halverwege de nacht. Aad Blom startte met een strike, waar een fraaie se rie met hoge games op volgde. Blom verhoogde zijn gemiddel de naar een topniveau dat maar liefst 179 J9 aangaf, maar moest onder grote hin der van zijn onderarmblessu re nog vijf partijen werpen om aan het record te komen. Tijdens deze moeizame laatste games, was de arm van Blom volledig op en zakte het totale gemiddelde naar 179.0. Het was inmiddels 10.00 uur ge weest toen Aad Blom stopte en zich zelf niet langer in staat voelde de klus te klaren. Het was ook medisch niet verant woord om door te spelen. Niettemin is het record, dat Blom vestigde van grote kwaliteit. De hele operatie werd gesteund door een groot toernooi, dat de Bowling Bond Leiden Zuid-West had georganiseerd en dat even eens een hoop geld in het laatje van de Kankerbestrij ding moest brengen. De grote overwinnaars werden Jim Scheffer en Aad van der Luyt. De laatste had overi gens een compleet succesvol weekend. Van der Luyt was namelijk trainer van Aad Blom, terwijl hij daarnaast met Scheffer het double-event Aad Blom (r.) bespreekt met coach Scheffer de situatie. De Leidenaar moest tenslotte opgeven, echter iet nadat hij een wereldrecord had gevestigd. van het BBLZW-toernooi won. Individueel was het John Rietkerken, die de beste was. Hij bleef ternauwernood Jan de Zwijger voor. Het winnen de duo won hierdoor f 150,-en Rietkerken kon f 100,- mee naar huis nemen. Zij deden het geen van allen, omdat de geldprijzen direct werden ge schonken aan het KWF. Het geheel werd uitermate amu sant omkleed door een groot aantal artiesteii. die geheel belangeloos voor de Leide- naars optraden. Theaterbu reau Peter Brückner tekende hiervoor, hetgeen ertoe bij droeg, dat zo'n 2.000 mensen de bowling bezochten. TJEERD SCHEFFER NIJKERK (GPD) - Het lidmaat schap van verdienste en de daar bij behorende decoratie zijn de tastbare herinneringen, die Jan Berteling heeft overgehouden van zijn zes en een half jaar als voorzitter van de Nederlandse Basketbal Bond (NBB). Zijn op volger, de Haarlemmer Adriaan Heimig, verrichtte, met het op spelden van de onderscheiding, zijn eerste officiële daad. Berteling zelf had kort daarvoor een dergelijke handeling uitge voerd, toen hij mevrouw Ludy Brekhof de bondsspeld opspeld de voor haar verdiensten als voorzitter van de Commissie Rol stoelbasketbal. Die commissie werd zaterdag in Nijkerk officieel opgeheven en omgedoopt in de Rolstoel Liga, omdat de gehandi capte basketballers nu volledig binnen de NBB zijn geïntegreerd. Binnen het bestuur vond nog een wijziging plaats. Vice-voorzitter Henk Blom trad af en werd ver vangen door J. van Roeden. De vergadering ging voorts akkoord met de nota 'Basketbal in de tach tigerjaren,' een beleidsplan dat in grote lijnen de plannen schetst van de NBB tot 1990. Uiteraard is deze nota slechts een leidraad. Van jaar tot jaar zal worden be keken of de verschillende hoofd stukken aangepast moeten wor den. Volleybal De Bondsraad van de Nederlandse Volleybalbond (NEVOBO) heeft zaterdag in Zwolle het plan om de zaken rond het topgebeuren te la ten behartigen door een commis sie nationale top (KNT) formeel goedgekeurd. Joost Veeger, vice- voorzitter van het hoofdbestuur van de NEVOBO, werd gekozen tot voorzitter van deze negen le den tellende commissie, de KNT fungeerde het vorige seizoen reeds als -tijdelijke commissie, zonder de formele goedkeuring van de vertegenwoordigers van de 24 districten. De bondsraad herkoos voorzitter Piet de Bruin voo ambtsperiode vai Hoofdbestuurslid Heeringa (voorzitter van de scheidsrech- terscommissie) en de Groningse districtsbestuurder Zuidema werden onderscheiden met de gouden bondsspeld. Een voorstel om tot een andere op zet van de bekercompetitie te komen haalde het niet. nieuwe LEIDEN - Avanti heeft Seylla in een kwalitatief hoog tref fen de zwarte degradatiepiet toegespeeld via een 7-3 triomf. Zowel Seylla als Avanti zijn clubs die op het mo ment suprème toe kunnen slaan. Als de druk groot is, en die was groot zaterdag, wordt er, na een pepvoorberei ding. op het scherpst van de snede geacteerd. Maar er viel in Hazerswoude niet alleen veel inzet te bewonderen, het spelpeil lag in zeven van de tien duels naar Hollandse maat staven bijzonder hoog. Zeven van de tien, want voor Wibo van Gen- nip is tegen Avanti geen goed ga ren te spinnen. De Leidenaren hadden gekozen voor een opstel ling die voor de pauze een voor sprong moést opleveren. Patrick Swier direkt op 'Angstgegner' Piet de Groot en Sjoerd Meijer op Ronald Rijsdorp. Het eerste tref fen leverde Seylla winst op maar bij 1-1, Vriesekoop had intussen Van Gennip geveegd, pakten de dorpelingen hun eerste voor sprong. Rijsdorp verloor weliswaar de eer ste game van Meijer maar beet zich vast hopend op fysieke te korten bij de 15-jarige Scyllaan. Dit moment kwam bij 17-17 in de tweede game. De frêle Leidenaar raakte vermoeid en de derde rondgang leek voor Rijsdorp een gelopen race. Puur op karakter vocht Meijer zich naar 19-20 en toen..sloeg de Avanti-man de bal zo'n 30 cm over de tafel maar wel tegen Meijers bat. Niemand had het amper schampen waar genomen maar de jongste van het Scylla-drietal corrigeerde eigen handig de arbiter en Avanti leid de met 2-1. Tot overmaat van ramp was Meijer mentaal en fy siek niet meer in staat dubbel- partner Swier goed terzijde te staan. Met een achteraf al beslissende 3-1 begon de prestigestrijd Vriese- koop-Swier. Veel intimidatie maar nog beter tafeltennis en bij 20-20 in de derde game was het wel erg spannend. Zo spannend dat zelfs Vriesekoop de nodige time-outs vergat en aan twee .match-points niet genoeg had. Thee drinken dus met 3-2 waarna Sjoerd Meijer tegen Piet de Groot de stand egaliseerde 3-3. Een kansloze partij van Van Gennip tegen Rijsdorp 4-3 en een Vriese koop op full-speed langs een tempo tekort schietende Sjoerd Meijer 5-3. Toch leek de Scylla-situatie nog niet hopeloos want de twee reste rende partijen waren thuis ge wonnen. Opnieuw liet Rijsdorp echter in een heel knappe partij zien hoeveel talent-ie in huis heeft. Want met name in de twee de game gooide Swier er een waar bombardement van spinballen uit. Maar uit alle hoeken speelde Rijsdorp terug, met als toppunt van sensatie de tijdregel bij 20-20. Swier miste twee eenvoudige trekballen, Avanti was binnen en Seylla nagenoeg gedegra deerd Uit bij Korenbeurs pakt Avanti vrijwel zeker twee punten, daar mee Seylla dan op de valreep nog passerend. De enige uitweg die Seylla rest is een punt in het thui- streffen tegen Tempo Team. Mocht dat logischerwijs misluk ken dan kunnen de Scylla-dames tegen ook Tempo Team het leed verzachten met het binnenhalen van de herfsttitel. Zaterdag bij Koningslust was Ste- phine van Gennip weer van de partij en dat scheelt een slok op Sandra de Kruiff, Stephine van Gennip (beiden van Seylla) en Brigitte Kooter (Avanti) hebben zich gekwalificeerd voor de fi nale van het wintercircuit. De eindstrijd wordt op 13 en 14 no vember in Oss gehouden. Bij de heren plaatsten zich onder andere Patrick Swier van Seylla en Ronald Rijsdorp van Avanti. een vruchtensapje. Alleen Wilmi van Rijswijk liet ze voor, Sandra de Kruiff handelde niet naar de geest van de tijd en deelde geen cadeau's uit. Toch kwam er nog een 4-3 tussen stand omdat Sophia Vaalburg er twee liet sloffen. De 17-jarige derde Scylla-dame is momenteel een mentaal zorgenkindje omdat de Alphense in te korte tijd teveel progressie wil. In twee jaar tijd van 2e klasse meisjes junioren naar 30% ereklasse dames is ver rassend snel maar Vaalburg wil nog meer waar voor haar trai- ningsgeld en krijgt dat uiteraard niet. Jolanda Noordam krijgt voorlopig ook nog beperkte waar voor haar China-trainingsgeld want verlie zen van de 40-jarige technisch erbarmelijke Williams is geen pretje. Moniek en Brigitte Kooter overkwam hetzelfde maar dat hield niet in dat Amsterdan een kans had tegen Avanti want de tweede en derde dame zijn van onderafdeling-allooi. Ed v. d. Berg traint eenmaal per week met de Van Spanje-bro- thers. De vlasharige Venendalers leren zo te spelen tegen verdedi gers en de DOCOS-kopman blijft goed op peil. En dat is zeker goed genoeg om drie JCV-mannetjes te overmeesteren. Zoiets heet Patrick Swier (r) contra Peter de Groot. De Leidenaar won, al trok uiteindelijk Avanti aan het langste eind. dan de basis voor de overwinning maar dan moeten Fallaux en Pro- rok ook wel wat inbrengen. En deden ze dat? Ja hoor, gezamen lijk drie partijen brachten ze in en enig rekenwerk leert dat Docos opnieuw aan het langste eind trok 4-6. THEO BAKKER LEIDEN - In de volleybalcompetitie zet zich het herstel van de Geminidames nu door. Winst op VC Van Houten was het resultaat. Leython kwam in de promo tieklasse dames alleen aan kop. Bij de heren was er winst voor Gemini en WW. De Gcminiheren ontmoetten in Capelle a d IJssel een matig CVV. Dit werkte be paald niet stimulerend, zodat de eerste en derde set vrij moeizaam gingen (12-15 en 11-15 winst). Vooral de pass was niet altijd even zuiver, terwijl ook de serve minder gevaarlijk was dan anders. Ei genlijk alleen in de tweede set kwam Gemini goed los van CVV door goed ge varieerd aanvalspel. (3-15). De 0-3 zege was dan ook geen reden tot uitbundig heid. LUSV verloor de eerste set van Krimpen VC met 15-11 vooral door 'n matige pass en blok. In de volgende set kwam de aanval er beter door (10-15); daarna nam LUSV een 9-14 voorsprong die moei zaam kon worden vastgehouden (14-16). Een zeer zwakke opening mede door het falen van de spelverdelers, bracht LUSV met 8-0 en 13-5 achter. Tot 14-14 kwamen de studenten terug, maar Krimpen had de langste adem (16-14). In de beslissen de vijfde set was de opslag weei als van ouds. Toen ook nog Waldo Broeksma ge regeld goed door kwam. was het pleit snel ten voordele van LUSV beslecht. Met 5-15 werd de strijd met 2-3 gewon- Bi j de dames trok Gemini de stijgende lijn door. In de eerste en derde set waren er nog wat moeilijkheden (12-15 en 13-15), vooral omdat Van Houten zo'n 7 meter van achter het serveervak vandaan zeer moeilijk serveerde, maar in de tweede set waren er totaal geen problemen (5-15). Anneke Verstegen speelde bij Gemini, na haar blessure, een prima par tij. Gemini 2 begon tegen Van Santen/Haag 3 nogal verzwakt. Coach Broere had een aantal speelsters vrij gehouden voor de wedstrijd van het eerste team. Vandaar dat Gemini de opgebouwde 2-0 voor sprong (15-9 en 15-8) niet kon vasthou den. Met vervolgens 9-15, 13-15 en 13-15 trok Van Santen met 2-3 aan het langste eind. NOVO begon tegen Die Raeckse goed. De ploeg nam een ruime voorsprong, maar zakte ineens weg, waardoor Die Raeckse de eerste set won met 14-16. Het spel van Die Raeckse ligt NOVO niet. De Haar lemmers hebben nauwelijks aanval. ?n "gooien" alles met een grote boog over het net. In de eerste vier sets rommelde NOVO mee (15-13,15-11 en 11-15). Pas inde vijfde set werd er gedwongen gespeeld en dat be tekende 15-4, waardoor NOVO toch nog met 3-2 won. Simone Bizot speelde na haar blessure weer mee. DAC walste finaal over zijn tegenstander SOS/DPC 2 heen. Met Truus Verbij als uitblinkster duurde het nog geen uur. De sterke serve was ook een dodelijk wa pen. (15-4, 15-5 en 15-8). In de promotieklasse heren trok de derby Leyton-Donar weer veel publiek. Donar kende een sterke start en overdonderde een nerveus Leython met 5-15 geheel in de eerste set. Even leek men daa^nee door te gaan. maar Leython vocht dap per terug. De aanval werd gevarieerd opgezet en ook de opslag werd steeds venijniger. Donar begon te weifelen en miste de nodige inspiratie om wat terug te doen. met 15-7 lukte het echter niet meer. Donar liep uit tot 0-7 voordat Ley thon zijn eerste punt scoorde. Deze ach terstand was te groot om nog in te lopen. Pas in de vijfde set hervond Leython zichzelf en met 15-9 werd een verrassen de doch verdiende 3-2 behaald. Donar klaagde na afloop over het vroege aan vangsuur (13.01) uur) en de slechte ver lichting in de zaal. WW speelde uit tegen koploper Zeven huizen 2 een erg goede wedstrijd. De ploeg ging zeer voortvarend van start met een 10-15 winst. De meegekomen supporters van WW produceerden meer decibellen dan die van de thuis- spelende vereniging. Ook in de volgende set ging WW onvermoeid voort (12-15). Bijna traditioneel verloor men hier na de derde set (15-8), vooral door zwax af stoppen, maar de vierde set werd via 1-8. 12-8 toch nog met 14-16 gewonnen, waardoor Zevenhuizen de eerste thuis nederlaag te pakken had. All-rounder Rocque Jacobs speelde een sterke wed strijd voor WW. NOVO kwam tegen koploper Be Fair ma tig voor de dag. Be Fair was gewoon be ter in de afwerking. De nederlaag viel vooral bij NOVO erg zwaar (15-5,15-4 en 15-4). In de promotieklasse dames ontmoette Leython koploper Tornado. Bij winst zou de formatie doordat LUSV al een punt had laten liggen bij Thor. alleen op kop komen. De Leidse dames startten uiterst zenuwachtig en daardoor erg on georganiseerd. Tornado buitte dit goed uit (9-15). In de tweede set begon het rit me bij Leython te komen, mede door sterk spel van Annette de Zwart en de eigenlijk niet fitte Maria de Groot (15-9). In de derde set bleef Tornado tot 8-9 nog wel bij, maar stortte daarna mentaal in (15-11). Onder luide toejuichingen van het publiek begon Leython aan de vier de set. Bij 1-4 kwam Annette de Zwart aan serve, die de stand naar 10-4 tilde. Tornado kon dit niet verwerken en Ley thon freewheelde naar 15-4. Door deze 3-1 zege is de ploeg nu de nieuwe koplo per. WW had het erg moeilijk tegen het onder aanstaand Zevenhuizen 2, maar won wel: 3-2. NOVO 2 miste in Delft tegen Skania twee aanvalsters. Gelukkig voor NOVO speelde invalster Mariëlle Alkemade erg sterk. Via 15-12, 15-12 en 15-3 kwam Skania nog tot een 3-2 zege. RVV verloor de sleutelwedstrijd tegen Ju piter weliswaar verdiend met 3-0 (15-13, 15-13 en 15-12), maar speelde toch een goede wedstrijd. Alleen het nodige ge luk ontbrak op de beslissende momen ten. Hierdoor zakt de ploeg af naar de voorlaatste plaats. GER RENES BADEN (Rtr) - De Sowjetrussische schakers Boris Spasski en Alexander Belavski zijn gedeeld eerste geworden in het interna tionale schaaktoernooi in de Oos tenrijkse plaats Baden. Zij ver zamelden in vijftien ronden 10,5 punten. In de laatste ronde won Beljavski van de Roemeen Gheorghiu. Spasski speelde re mise tegen de Hongaar Adorjan. De Nederlander John van der Wiel besloot het door hem matig gespeelde toernooi met een remi se tegen de Brit John Nunn. V. d. Wiel eindigde op de veertiende plaats met zes punten. Hij liet al leen de Oostenrijkse B-spelers Hölzl en Janetschek achter zich. De eindstand is: 1Spasski (Sow) en Beljavski (Sow) 10,5 punten, 3. Nunn (Eng) 10, 4. Byrne (Vst) en Vaganian (Sow) 9, 6. Smejkal (Tsj) 8,5, 7. Liberson (Isr) en Seirawan (Vst) 8, 9. Gheorghiu (Roe) 7,5, 10. Stean (Eng), Adorjan (Hon) en Miles (Eng) 7, 13. Gligoric (Jsl) 6,5, 14. Van der Wiel (Ned) 6, 15. Hölzl (Oos) en Janetschek (Oos) 3,5. TILBURG - Frans Göbel van de Amsterdamse roeivereniging de Hoop heeft het afgelopen week einde beslag gelegd op de Paul Veenemansprijs. Deze trofee is uitgeloofd ter nagedachtenis van deze all-round Olympisch en WK-roeier uit de begin zeventi ger jaren, die op tragische wijze omkwam bij een verkeersonge luk. Een hondertal roeiers bekampte elkaar in pretpark de Beekse Bergen fietsend, hardlopend en roeiend. Göbel eindigde als tweede op de onderdelen skiffen en fietsen, terwijl hij derde werd bij het hardlopen. Van Gronin gen zorgde voor de beste 'Leidse' prestatie. Het Njord-lid werd vierde. Hij bereikte deze hoge klassering door zijn roeizege en voorts bij het fietsen en hardlo pen bij de beste tien te eindigen. De zege in de twee zonder was een verrassing, nu een erkende combinatie als Abelsma met Van Dam (Orca) meedeed. Hoewel de Orca-leden in een eerdere serie met minder wind voeren was het koppel Wessel/Van Groningen 'ruim tien seconden sneller. Twee andere Njord-ploegen kon den tegen het geweld van hun verenigingsgenoten niet op. De hardwerkende Algie met de Widt en de technisch nog onvolmaakt roeiende Cornelissen met Röell bereikten respectievelijk 35 en 67 seconden later de finish

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 18