Steve Puidokas uit schaduw AZC te sterk voor LZ HVS zet Qnick'20 op afstand VOORBURG: "DE KLOS '99 Center demonstreert klasse tegen Amstelveen MAANDAG 17 NOVEMBER 1980 LEIDEN - In de eerste divisie A heeft HVS gisteren in de sporthal De Fluit in Leidschendam haar positie aan de kop van de rang lijst verstevigd door concurrente Quick. '20 uit Oldenzaal na een zenuwslopende slotfase met 10-9 terug te wijzen. De ploeg van Ka- rel te Lindert staat nu met drie punten voorsprong op een onge dachte en voorlopig onaantast baar lijkende leidersplaats. In de tweede divisie herstelde Oase zich van de nederlaag tegen Her cules door in een vooral defensief goed gespeelde wedstrijd ver diend te winnen van Marathon, 9-5. Het tactische grapje van Oa se, Helma Stigter had het shirt aan van Gerrie Hogenboom, maakte dat de Vlissingse dames van begin tot eind achter de ver keerde speelster aanliepen bij de persoonlijke dekking. In de derde divisie speelden de he ren van Olga Saturnus het Rot terdamse de Meeuwen volledig van de kaart. Het einde kwam met een alleszeggende 25-12 zege. En dat terwijl de basisspelers Jan Wolter IJssel de Schepper en Steven Schrader geblesseerd vanaf de kant moesten toekijken. Om de zegereeks van de Leidse teams op landelijk niveau te completeren bleef MMO in de derde divisie G met 7-5, rust 5-4 in de meerderheid tegen de reserves van het Wateringse Quintus. Met die zege is ook de formatie van trainer Carel Carón weer een plaats geklommen op de ranglijst en de Hoogmadese dames bezet ten nu de vierde positie achter Treffers, UVG en Westlandia. In de afdelingsklasse is de 19-18 ze ge van het debuterende Rijnsoe ver in de tweede klasse op de de gradant uit de eerste klasse, HW'70 uit Voorschoten, opmer kelijk. HVS stond tegen Quick'20 al snel met 0-2 achter, maar de Stomp- wijkse ploeg blaakt van zelfver trouwen en een vroege achter stand doet in feite weinig meer dan de speelsters, alleen maar oppeppen. Zo was het gisteren in De Fluit ook weer. De steeds hechtere defensie ontlokte bij de gasten geleidelijk aan meer fou ten en dat de pupillen van Karei te Lindert tegenwoordig weten hoe zij met balbezit moeten om- springen lieten zij de vele kijkers op de tribune telkens weer uit voerig zien. De Oldenzaalse de fensie moest tenslotte diep door de knieën en keek in de tweede helft zelfs tegen een 4-9 achter stand aan. HVS veroorloofde het zich toen en kele speelsters uit de basis aan de kant te halen en dat was een tik keltje teveel zelfvertrouwen, dat bijna fataal werd. Het felle Quick'20 bleek een ploeg, die het hoofd niet snel in de schoot legt. Vanaf de "mid-uit" werd het 5-9 en terwijl een verrast HVS pro beerde orde op zaken te stellen en de nog grote voorsprong met spelen op balbezit via lange com binaties te consolideren, raasde de storm uit Oldenzaal voort, 6-9, 7-9 en 8-9. De basis keerde terug binnen de lijnen en zorgde voor "adem" langs de kant en op de tribune, 10-8. Het was voldoende voor de zege, al mocht Quick'20 de laatste treffer van de wedstrijd maken, 10-9. Oase won natuurlijk nietalleen van Marathon vanwege het tactische grapje met Helma Stigter. De de fensie, was weer een solide linie voor een soms met bravour kee pende Monique van der Meer. De 3-2 voorsprong bij de rust had groter kunnen zijn als de Oud- Adese ploeg met het schutters- werk wat meer geluk had gehad. Nu kogelden achtereenvolgens Lydia van der Poel, Marjan van der Geest en Riet Broesterhuizen op paal en lat. Marathon kon na rust nog wel te rugkomen, van 4-2 werd het 4-4, maar daarna beheerste Oase de wedstrijd. Dankzij twee benutte strafworpen van Helma Stigter, een juweel van een hoektreffer van Margrete Brugman, een goed getimede treffer van de cirkel van Loes de Haas en een ouderwetse loeier van Lydia van der Poel, die vanaf de binnenkant van de paal het doel inspatte, werd de winst binnengesleept. Glunderende gezichten waren er bij Saturnus. Het kon niet op in de eerste helft. Breaks, met uiter aard Hans Blansjaar in een hoofdrol, aanvalsspel in hoog tempo, zuiver aanspelen van de cirkelspelers en omdat dat on derdeel er in de produktie ook bijhoort, zuivere strafworpen van Menno Bom. Bij 25-12 konden de Meeuwen aangeschoten huis waarts fladderen. Bij MMO vertolkte Lydy Vink met zes van de zeven doelpunten van "one woman-show" in een falen de Hoogmadese ploeg. Elly van Leeuwen tekende bij MMO voor In de afdelings eerste klasse verlo ren de dames van Northa van een sterker Egac Ondo, 4-10. De da mes van Saturnus veroverden te gen het geroutineerde Verburch 3 een punt. 8-8 na 1-4 met de rust. Rijnsoever toonde zich in de vierde klasse sterker dan EHC 3, 11-8. Bij de heren boekte Foreholte in de tweede klasse een duidelijke winst op Westlandia 2, 16-10 en verloor MMO met een doelpunt verschil van Quintus 4, 19-20. Oa se verloor in de vierde klasse door somtijds egoistische spel onno- dig van SOS 2. 14-17. BONTE LEIDEN - En daar was hij dan eindelijk: Steve Puidokas. het 2.14 meter grote brok graniet dat Parker Leiden aan het begin van het seizoen uit Italië liet overkomen om de ploeg wat meer 'body' te geven. Tot nu toe had de Amerikaan van Russische afkomst even onver stoorbaar als onopvallend voor zijn team het sobere plukwerk rond de borden verricht, maar zaterdagavond tegen Amstelveen was hij het opeens zat. Hij had er genoeg van om net als in die voorgaande wedstrijden maar keer op keer door zijn ploegmaten genegeerd te worden en besloot, vijf minuten na rust, dat de tijd gekomen was om uit de schaduw naar voren te treden. Nog eens vijf minuten later stapte hij onder een oorverdovend applaus als een gevierde held terug naar de bank. Puidokas had even zijn ware gezicht getoond, Amstelveen in puin achterlatend: 101-78. waarlijk een schitterende n-show van deze be scheiden, maar zeer professio neel ingestelde Amerikaan die door de Leidse club speciaal is aangetrokken met het oog op de nationale toppers en de wedstrij den in Europees verband. Wel, degenen die nog twijfelden aan de mogelijkheden van de wat log ogende Puidokas konden zater dag constateren dat deze speler niet alleen fysiek bijzonder sterk is, maar daarnaast in alle opzich ten een uitstekende baller is. Een man die straks van cruciaal be lang kan zijn wanneer het er wer kelijk opaan komt. Als tenminste zijn ploeggenoten de hint die hij zaterdag gaf op waarde zullen in schatten. Goudvis Want, en dat moet gezegd worden, dat het publiek zolang in het on gewisse bleef omtrent het kun nen van de nieuwe center is voor een deel te wijten aan zijn eigen teammaats die er blijkbaar niet erg van doordrongen waren welk een 'goudvis' de toch al rijk be deelde Leidse kom was binnen- gezwommen. Hoewel hen dat nu ook weer niet al te zwaar kan worden aangerekend, want in die drie jaar dat Leiden zich heeft moeten behelpen met lange men sen van beduidend minder kali ber is het spel richting vijandelij ke basket zich gaan ontwikkelen via andere wegen. Iets dat tot ge woonte is geworden en blijkbaar LEIDEN weer moeilijk is af te leren. Steve Puidokas in elk geval is er de per soon niet naar om, a la een Dino Meneghin bijvoorbeeld, middels krachttermen of wat ook de aan dacht op zich te vestigen. Hij deed het subtieler, maar de bood schap was er niet minder duide lijk om. balbehandeling te demonstreren. Beginnend met een beschaafde dunk plukte hij in tijd van drie minuten vijf rebounds van het bord, scoorde hij driemaal recht- toe-recht-aan, mikte hij er van afstand nog eens drie ballen glas- zuiver in, blokte hij eerst ex- North Carolina speler Virgil op diens achterlijn (en scoorde) en vervolgens Runia op zijn eigen achterlijn om, wetend dat nu echt alle ogen uitsluitend nog op hem waren gericht, zijn serie te beslui ten met een weergaloos hoek- schot. Een staande ovatie was zijn deel toen Wallaart hem te rughaalde. Vuurtje Begrepen werd Puidokas op dat moment in elk geval wél, want het door toedoen van de lange Amerikaan opgelaaide vuurtje werd door Plaat, Bruinsma (weer helemaal hersteld). Woudstra (constant goed), Van Solm (100%) en vooral Tony Parker nog eens flink opgestookt. De ene fraaie actie na de andere joeg de amu sementswaarde tot grote hoogte op en in de prettige ambiance die toen onstond voelde ook Amstel- veen-speler Randy Wiel zich op zijn gemak. Hij was degene die met knappe scores een afgang voor zijn ploeg voorkwam, de rest kwam er nauwelijks aan te pas. In de allerlaatste seconde gaf Tony Parker deze Puidokas-wedstrijd een waardig besluit. Uit vrijwel onmogelijke positie drukte hij af voor de hele fraaie honderd. Scores Leiden Puidokas en Parker 18, Woudstra 16, Bruinsma 13, Van Solm 12, Plaat, Kruidhof en Plaat 6 en Kip 4. Amstelveen Wiel 30, Virgil 10, Fopma en Runia 9, Richel en Boots 8 en Ombre 4. AD VAN KAAM De dames van Parker behaalden gisteravond door goed en slim te verdedigen een krappe overwinning op Voorburg: 65-58. In het begin waren beide eredivisie- ploegen aan elkaar gewaagd, maar toen Voorburg met 26-31 vooorkwam greep coach Rob de Vries in. Tony Parker steeg tegén Amstelveen soms tot grote hoogte. Hier ook letterlijk, dit tot verbazing van Randy Wiel. Nadat de 'duiventil' van Theo Kinsbergen (Filer is al weer weg, een matige John Virgil is geko men en naar verluidt arriveert Wilson Washington vandaag) door een lang niet op volle toeren draaiend Leiden op 55-41 bij rust was gezet spuugde Steve Puido kas zich eens goed in de handen. Om, geheel op eigen initiatief, een aantal perfecte staaltjes van LEIDEN - LZ'86 ontmoette zaterdagavond in een gezellig vol Vijf Meibad het Alphense AZC. De Alphenaren, net terug van een succesvol maar vermoeiend Europa Cup uitstapje, bleken zoals verwacht te sterk voor de formatie van coach Gijs van der Leden. Hoewel AZC zeker niet vlekkeloos speelde, kwam de overwinning (2-8) toch geen moment in gevaar. LZ'86, dat na de twee eerste com petitie wedstrijden gewonnen te hebben vier nederlagen op rij kreeg te slikken (VZC, Zian/Vi- tesse, HZC/de Robben en AZC) krijgt zo langzamerhand de on derste plaatsen van de ranglijst in zicht. Het is dan ook zaak voor de Leidenaars dat in de komende wedstrijden tegen de degradatie kandidaten de Gouwe en Polar Bears gewonnen wordt, wil men niet echt in de prpblemen gera ken. Waar het de Leidenaars tot op he den aan ontbreekt is aanvals- kracht. Verdedigend zit het alle maal redelijk in elkaar. Ook za terdag was dit deel van de ploeg goed op dreef. Zo werd de sterke AZC-midvoor Ton Buunk afwis selend door Fried Elzenga, Wilco van der Zeeuw en Joop Siera aar dig aan banden gelegd, al waren hier zo nu en dan forse overtre dingen voor nodig. Zoals in eerdere wedstrijden aan het licht kwam heeft de Leidse formatie het moeilijk tegen een zone verdediging (o.a. Zian/Vi- tesse). Ook AZC bediende zich in grote delen van de wedstrijd van dit verdedigingswapen. De Leidenaars leden dan ook in de aanval nog al eens balverlies. Te gen een ploeg als AZC is dit do delijk. De razendsnel uitgevoer de counters velden de Leidse formatie. In de eerste periode kon LZ'86 nog goed partij geven. Slechts éénmaal moest Erik Vos de gang naar het net maken. Gijze Stroboer scoorde uit een nume rieke meerderheid 1-0. De tweede periode gaf LZ'86 de ge nadeklap. Binnen één minuut scoorde AZC tweemaal. Eerst bracht Ton Buunk 2-0 op het sco rebord en slecht 20 seconden la ter zorgde de zaterdagavond toch goed op schot zijnde Arco Ver boom (hij scoorde driemaal) voor 3-0. Toen nog in dezelfde periode internationaal Erik Noordergraaf zich ook nog met de score ging bemoeien (4-0) was de strijd ge streden. Wel kon Wilco van der Zeeuw na een goede onder schepping van Hans Parlevliet voor 4-1 zorgen, maar de Alphen se Europa Cup 2 finalist is te sterk en te geroutineerd om een derge lijke voorsprong nog uit handen te geven. De laatste twee perioden moest LZ'86 dan ook voorkomen dat de nederlaag al te grote proporties zou gaan aannemen. De Leidse formatie slaagde hierin redelijk. In de derde periode kon eerst Ton Buunk zijn enige midvoor-doel- punt maken, waarna Arco Ver boom een snelle counter goed af rondde (1-6). Een door Ruud de Hey veroorzaakte strafworp stel de Jan de Graaf in staat 2-6 te la ten aantekenen. In de vierde en laatste periode troffen de Alphe naren nog tweemaal doel. Respectievelijk Arco Verboom en Erik Noordergraaf brachten de stand op 2-8. Tweeklasser Katwijk heeft het na een zeer spannende wedstrijd te gen Brandenburg net niet kun nen redden. Het 10-9 verlies van de waterpoloënde Katwijkers was hoofdzakelijk te wijten aan het slecht benutten van de man meer situatie. Bij 8-8 in de laatste periode kon Brandenburg met een man minder zelfs doelpunten (9-8) en hiermede in feite de wed strijd beslissen. Dat het na de 10-8 van Brandenburg 5 seconden voor tijd nog 10-9 werd was niet meer van belang. Katwijkse doelpunten: Arres Parlevliet (4x), Paul v.d. Putten (3x) en Piet de Vries (2x). Het Oegstgeester Vivax blijft win nen. Na een wisselvallig gespeel de partij werd RZV met 7-5 be dwongen. De overwinning leek na een 5-2 voorsprong na de tweede periode nog ernstig in ge vaar te komen toen RZV tot 5-5 wist terug te komen. Vivax on derkende het gevaar tijdig. Nog in de derde periode werd het 6-5 en deze voorsprong werd in de laatste periode tot 7-5 uitge bouwd. Vivax is door deze zege op de tweede plaats beland twee punten achter het Wassenaarse WIK. Volgende week staat het sleutelduel WIK-Vivax op het programma. Doelpunten: Leo Onderwater (2), Hans Zandvliet (2), Ruud Wormgoor, Jeroen Piasmeier, en Marcel Rompes. DKD leverde een uitstekende pres tatie. Het tot nu toe ongeslagen Njord'59 werd in Haarlem met 5-4 aan de zegekar gebonden. De prestatie krijgt nog meer reliëf omdat topschutter Harry van Hoven en Menno Diehl ontbra ken. De vervangers heten Enno Dreef en Erik van Ark van wie vooral de laatste een goede in druk achter liet. Na een gelijk op gaande strijd, waarin DKD steeds een voorsprong nam die door Njord'59 elke keer weer onge daan werd gemaakt was een laat ste vloeiende DKD aanval afge rond door Bob Wouters de Haar lemmers te machtig. Doelpunten DKD: Bob Wouters (2x), Frank Dreef, Ronald Dreef, en WUZH- PAN DER Plas. DIRK KLOOS. Hij veranderde de verdediging en zette zijn team in een zone. Dit had succes, want de ruststand was 34-31. Ook na de pauze bleef Leiden in de zone staan. De voor sprong werd behouden, al werd het door het uitvallen van Mardet van Gennip (5 P's) en Ineke van der Laken (verdraaide knie) wel wat lastiger. Marijke Klos werd met 29 punten topscorer in deze achteraf moeilijke wedstrijd. De eerste divisionist Trotters zal pas na de winterstop een beslis sing nemen over de opvolging van de vertrokken coach Van Knijff. Het afgelopen weekeinde coachte Eric-Jan Berendsen de ploeg. Het Groningse Celeritas werd in de Vijf Meihal onder zijn hoede met 81-72 verslagen. Peter Paulides maakte in dit treffen zijn rentree na een lange afwezig heid. Met de rust stonden de Lei denaars al voor (39-33). De voor sprong werd zelfs uitgebouwd tot zestien punten (65-49), maar de Noorderlingen weigerden even wel mee te werken aan een af gang. Topscorer was Peter Kop met 26 punten. Ontstellend Midland-Leiderdorp 109-78. Een ruime nederlaag van Leiderdorp tegen mede-koploper Midland uit Utrecht. Na een goede start (22-29) viel Leiderdorp geheel stil en werd er 7 minuten niet ge scoord, hetgeen een 49-40 rust stand tot gevolg had. In de twee de helft raakten de Leiderdorpers steeds verder achterop door het ontstellend zwakke schieten van de gehele ploeg. MSV-Snel Reizen 78-75. De andere koploper uit de eerste klasse rayon MSV won weL Snel Reizen uit Dordrecht werd gemakkelijk verslagen. De stand doet anders vermoeden. Dat kwam omdat bij 73-50 het concentratieverlies binnen de Noordwijkse ploeg sloop, terwijl ook de bankzitters wat speeltijd werden gegund. Het was echter net niet fataal. Binnenland-Luba 75-60. L/Leiden wacht nog steeds op zijn tweede zege. Nu werd er weer onnodig verloren. Vooral aanvallend werd zo slecht gespeeld, dat een over winning al na de eerste helft (20 punten) onmogelijk leek. Toch kwam men na de pauze nog wat dichterbij, want verdedigend zat het wel aardig in elkaar. Via een mislukte press kwam de winst echter toch bij Binnenland te recht. Argus-Blitz 76-78. Een moeilijke avond voor Blitz. Argus speelde een goede wedstrijd en bleef de Voorschotenaren de hele partij op de hielen volgen. Blitz nam twee keer een voorsprong van 11 punten, maar steeds kwam Argus weer terug. Toch besliste de rayon tweedeklasser de wed strijd in haar voordeel, mede dankzij de 27 punten van Peter de Weys. De Sleutels-Eindhoven 33-15. Het ongeslagen rolstoelbasketbal team van De Sleutels won ook zijn vierde wedstrijd en staat nu bovenaan. Bij de Eindhovenaren moest alles van Piet Gerits ko men, maar die werd door Koos van Eek en Kees van Zaal zoda nig uitgeschakeld, dat Eindho ven bijna niet tot scoren kon ko- hink Vos stopt dat zijn team verloor -«V e. ITTHIIIf schot van AZC-midvoor Ton Buunk. De Leidse doelman kon overigens niet verhinderen Basketbalduel gestaakt... LISSE - Het basketbalduel tussen de rayon eersteklas sers Lisse en het met enige oud-ere divisiespelers (Ruud Harrewijn, Eric Jae ger) Exfla's kreeg een wat merkwaardig einde. Oud- BV Amstelveen speler Paul van der Ree was verant woordelijk voor het vroeg tijdige slot van deze ontmoe ting in Lisse. In de eerste helft werd hij door een vrouwelijke arbiter we gens aanmerkingen op de leiding uit het veld gezon den. Tijdens de rust liet hij zijn ongenoegen daar nog eens over blijken. Daarbij trok hij aan de haren van de - scheidsrechter. Zij was daar duidelijk niet van gediend en maakte ook dat duidelijk. De repliek van Van der Ree was daarop: „Maar ik vind dat lekker". Voor de arbiter was dat aanleiding om het duel bij een 38-35 pauze stand te staken.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17