V.d. Wereld wint in Nieuwkoopse modder Lisse werkt "nul" weg Gelpke 'sneller' dan Enklaar.... Passend feest Swift -renners Wellicht promotie zwemploeg LZ'86.... Katwijkse dammers kampioen Leids ijshockeyteam nu op tweede plaats Steekers: "Hij is niet te kloppen" 'CROSSEN VOOR DAMES IS MAAR NIKS' In hutspot MAANDAG 17 NOVEMBER 1980 DELFT - Gezien de goede tijden van enige leden, maakt de zwem ploeg van LZ'86 een grote kans te promoveren naar de B-afde- lmg. Zekerheid daarover bestaat nog niet, want over enkele we ken is de uitslag van de in Delft gehouden wedstrijd pas bekend. Tegenstanders van de Leidenaars waren Raket en Donk. In de landelijke eindstand van het eerste programma staat LZ'86 negende. De eerste acht uit hun poule promoveren. De gebroeders Van der Zeeuw behaalden beiden in het tweede deel een zege. Wilco zegevierde op de honderd meter schoolslag en Michel was de sterkste op de honderd meter rugslag onder veer tien jaar. Verder was ook Sylvia Bakker op dreef. Haar 2.42.3 op de 200 meter rugslag mag er wezen. Ook Marco Mulder leverde een goede prestatie door de honderd meter vrije slag als tweede te beëindigen. Uitslagen: 100 meter schoolslag jongens onder 16 jaar 1. Wilco van Zeeuw LZ'86 1.15.5. 2. Wim van Mil LZ'86 1.17.7, 3. Jan Kets LZ 86 1.19.4,200 meter schoolslag meisjes onder 16 jaar 1. Jolan- da v.d. Meer Raket 2.55.6, 2. Ellen Hoogeboom LZ'86 2.58.6. 100 meter rugslag jongens onder 14 jaar 1. Michel v.d. Zeeuw LZ'86 1.15.9 100 meter vrijeslag jongens onder 10 jaar 1. Jeroen Dik t ï'o^'o' ^arco Mulder LZ'86 1.15.3,3. Alexander Willemse LZ 86 1.21.2.100 meter schoolslag meisjes onder 12 jaar 1. Nicole de Vries Raket 1.27.6. 2. Yvonne de Kier LZ'86 1.29.1, 3. Merian Hagendijk LZ 86 1.30.9. 100 meter vlinderslag jongens onder 12 jaar 1. Arjan Visser Raket 1.24.0, 2. Hans van Hees LZ'86 1.24.1. 200 meter rugslag meisjes onder 16 jaar 1. Juliette de Vries Raket 2.37.9, 2. Sylvia Bakker LZ'86 2.42.3. LEIDEN - De Katwijkse damclub is de aankondiging kampioen te zullen worden van de Zuidhollandse dam- bond (ZHDB), nagekomen. Niemand kon de KDC-ers af stoppen. Alleen omdat KDC enkele fouten maakte in de ontmoeting tegen Gona was de competitie nog enigszins spannend. De kans is trou wens groot dat de kustbewo ners direct via de landelijke tweede klasse doorstoten naar de eerste klasse. Hans Vermin en als hij meespeelt, Cees Varkevisser, zijn in principe altijd puntenver- gaaders. Volgend jaar wordt het succesvolle achttal met nog twee spelers uitgebreid. Landelijk wordt met tiental len gespeeld. Een verzwakt Lisse kon het kampioenschap van KDC niet uitstellen. Een moment van damblindheid bij Theo Zwetsloot bezorgde de Lisse- naar Den Boer twee punten. Paul van Hal en Lemmers hielpen de bollenstreekbe woners aan de twee overige tegenpunten (12-4). Behalve de fout van Zwetsloot deed zich overigens nog een misser voor in dit duel. De Rooy meende een combinatie te zien. maar achteraf bleek Frans de Jonge een schijf meer te hebben na het eerste offer. Cees Varkevisser won van een goed tegenspel leve rende Gerrit Slottje, terwijl Hans Vermin Joost van Hal een nul bezorgde. De strijd om de tweede plaats gaat tussen het Rijnsburgse RDC en Den Haag. Den Haag won met 9-7 van het Wasse naars Dam Genootschap. WDG gaat op de laatste speeldag met Gona en Excel sior uitmaken, wie met Lisse en Damlust 2 degraderen. Wassenaar had al veilig kun nen staan. De ploeg startte goed. C. de Koning, Noordo ven, Van Vuren en Van der Tak haalden allen een punt, terwijl Zandvliet verloor. L. de Koning trok met een overwinning de stand weer recht. Omdat Cees Binnekade er niet in slaagde zijn tegen stander op de knieën te krij gen en De Kievit een foutje maakte, sloeg de balans door in voordeel van de Hagenaars. Rijnsburg won gemakkelijk van Gona (12-4). Albert Huisman won regelmatig, terwijl invaller en voorzitter Joop Kromhout, Rinus Kromhout, Gert Cederhout en Piet van Egmond ook hun tegenstanders versloegen. De tweede invaller, Glasbergen en Cees van de Bosch (zoals gewoonlijk) remiseerden. In de nationale tweede klasse won Leiden met 13-7 van Bussem. Met die zege stelden de Sleutelstadbewoners hun plaats in deze afdeling veilig. And ré van de Kwartel, Fred Ong, Wim Kleyn, Frans de Jonge, De Koning wonnen met het grootste gemak. Drie remises van Peter Bronstring, Arend van Beelen en Siem van de Kwartel maakte de '13' vol. In de Leidse dambond (LDDB) presteerden de LDG-reser- vers het 'onmogelijke' door KDC-2 op 8-8 te houden. Hierdoor raakten de Katwij- kers hun gedeelde koppositie kwijt aan LDC uit? Leider dorp, dat met 10-6 bij Zegveld won. WDG 2 verloor ten slotte met 9-7 van OGB. HEERENVEEN/LEIDEN - De vorige week in gang gezette zege tocht van De Bisschop/Leiden duurde in het afgelopen weekein de onverminderd voort. Na overwinningen op Future Flyers (1-10) en SIJC 2 (6-2) heeft het Leids/Amsterdamse ijshockey team zich achter koploper Rotterdam op de tweede plaats van de tweede divisie genesteld. In Heerenveen toonde Leiden zich zaterdagavond op alle fronten sterker dan de reserves van de Nederlandse landskampioen. Al in de eerste periode kwam de ploeg dankzij goals van 'Theo Dietz, Pete Bakker, Rudy Bakker en Marco Varenhorst op een 0-4 voor sprong. In het tweede part voegde de ditmaal succesvolle Dietz en Rudy Bakker twee goals aan het Leidse totaal toe, waarna de Canadese Fries Schewchuk het thuisfront liet juichen. Het zou de enige keer zijn, dat het Friese publiek mocht opveren. Leiden dicteerde het spel immers volledig. Ronald van den Berg, Pete Bakker, Egbert Fransen en Theo Dietz bepaalden de eind- score op 1-10. Gisteravond bleek in eigen hal ook SIJC 2 te zwak voor de succes najagende Leids/Amsterdamse combinatie. Met Bob Sunder land, die daags tevoren met Amsterdam meespeelde, weer in de gelederen werd andermaal twee punten binnengehaald. Op nieuw was Theo Dietz erg trefzeker. In de eerste periode verzorg de hij twee treffers en ook in het tussenpart nam hij een goal voor zijn rekening, nadat John Willemse voor 2-1 had gezorgd. Van Rossum gaf Utrecht bij het sluiten van de tweede periode nog hoop, maar in het laatste deel haalden Rudy Bakker, Theo Dietz en Fred Schep beslissend uit. Dit duel werd overigens een kwar tier gestaakt, omdat er zich gaten in het ijs bevonden. Kees van der Wereld op weg naar zijn "thuiszege" in de Ronde van Nieuwkoop, NIEUWKOOP - Hoewel het or ganisatiecomité van de vel- drit in Nieuwkoop ook da mes had willen toelaten, is het zover niet gekomen. De wielrensters maakten geen gebruik van de mogelijkheid om in te schrijven. Achteraf is comité-lid Harry van der Wereld daar niet eens zo rouwig om. "Eigenlijk vind ik dat crossen voor dames maar niks. Mensonwaardig zelfs. Ik zie ze al beurtelings tegen de vlakte gaan op dat glibberige grasveld of erger: tegen de straat smakken. Nee, al dat emancipatie-ge- doe vind ik best, hoor. En ook ben ik het er mee eens dat ze aan zoveel mogelijk sporten moeten kunnen deelnemen. Maar een vrouw moet maar niet op een crossfiets krui pen". De oud-Nieuwkoper, die sinda en kele maanden in Alphen woont, was gisteren onstuitbaar en fi nishte na ruim een uur "bagge ren" op het volkomen omgeploe- terde grascircuit met grote voor sprong op zijn concurrenten. Frans Francissen uit Rosmalen raakte het spoor van de regeren de algemene kampioen van Ne derland net niet helemaal bijster, maar moest toch al wel anderhal ve minuut op hem inleveren. Herman Snoeyink, toch niet de eerste de beste veldcoureur, ging als derde man geheel ontluisterd met vier minuten achterstand over de meet. Een duidelijker bewijs voor de heerschappij van Van der Wereld lag nauwelijks voorhanden. Of het moest zijn dat van de in totaal zeventig gestarte amateurs en professionals er slechts zeven in slaagden om in dezelfde ronde te blijven. De drievoudige kam pioen haalde de spanning er al snel uit toen hij middels een blik- semstart ("ik had het geluk dat er een groepje achter me zat dat niet zo snel van start vertrok") binnen een ronde een kloof van 24 se conden met z'n naaste belagers UTRECHT- Het nationale snel- schaaktoernooi van 'Utrecht' is zaterdag een groot succes voor het Leidse Philidor geworden. Maar liefst 128 'snelle jongens', voor het merendeel KNSB-spe- lers, waren ingedeeld in acht groepen van zestien vluggeraars. Peter Gelpke kaapte in finale poule A de eerste prijs vlak voor de neus van meester Bert Enklaar weg, terwijl RAG de Graaff de tweede finalegroep op zijn naam schreef. De derde groepswinnaar was Marcel Piket. Van het eerste tiental van Philidor waren Piet Bakker. RAG de Graaff, Rinie en Hans Kuyf, Lex Jongsma, Peter Gelpke en Joop Piket aanwezig. Waar vader Joop komt, daar zijn natuurlijk ook zijn beide spruiten Marcel en Je roen Piket te vinden. Overigens was het juist de 11-jarige Jeroen Piket, die als jongste deelnemer de show stal. In de voorronden veegde hij iedere op ponent van het bord behalve Van der Spek. Met zijn score van 14 uit 15 plaatste hij zich dan ook voor de eerste finale-groep. Van de Leidenaars slaagde alleen Peter Gelpke er nog in de A-groep te bereiken. In de finale verloor Gelpke van Frans Cuijpers en Bert Enklaar, terwijl hij verder slechts twee remises toestond. Dat bracht hem met 12 punten uit 15 partijen op de eerste plaats voor Enklaar (11 punten), Groten van Eindhoven (IOV2), Van Baar- le, Carlier en Dieks (ieder 9V2) en Cuijpers (9). Jeroen Piket startte in de finale met 4 uit 7, maar nu begon de ver moeidheid een rol te spelen. Hij verzamelde uit de resterende par tijen nog een half punt. RAG de Graaff was bijna de eerste prijs in finale-groep B misgelo pen. Na verlies tegen Van Don gen permitteerde hij zich enige remises. Onverwachts verloor hij in één van de slotronden van Pe rez Garcia. Hij had echter geluk, want ook zijn achtervolgers Vo gel en Van Dongen gingen in die ronde neer. Verder kwam Lex LEIDEN- Na Alphen I heeft nu ook het eerste tiental van Lisse, dat de titel in de promotieklasse van de Leidse Schaakbond verdedigt, de hatelijke nul weggewerkt. Bij Noordwijk I konden de Lissena- ren vrijuit spelen, omdat Katwijk I hen in de eerste ronde immers had 'bevrijd' van het favoriet-zijn door hen met 4V2-5'/a te overrom pelen. Toch was de druk bij de Lissenaren nog niet geheel van de ketel, want een tweede neder laag zou hen tot degradatiekan didaat 'bevorderd' hebben. Jan Bakker, de eerste bordspeler van Noordwijk, vond de zege van Lis se (4-6) evenwel verdiend, hoe wel: "We hebben onze kansen gewoon niet benut." ging slechts met dame en paard op stap, terwijl opponent Michels alle (zwarte) stukken in de strijd wierp. Gevolg: een fikse wande ling voor de koning van Ver schoor, die op c5 zijn Waterloo vond: 0-1. Binnendijk offerde in een Weense partij een loper op f7. Guus van Dijk gaf hem echter schaakles: een dergelijk offer gaat in het Koningsgambiet wel maar in het Weens niet op: 0-2. Hier stokte de puntenmachine van Lisse even: Van Randen liet zó maar zijn dame door Koppenaal wegkapen: 1-2. Vlotjes liep Lisse nu naar 1-5. Met een voorbarige pionnenstorm op de konings stelling van Kamps zette Bizot zijn eigen koning teveel op de tocht: materiaal verlies en 1-3. Lemmers en De Jong bedachten voor elkaar de ene tactische grap na de andere. Lemmers vond uit eindelijk de beslissende valstrik: 1-4. Door het hoge speeltempo van de door tijdnood geplaagde Aad van der Poel liet Joop Turk zich verleiden tot een potje snel schaken. De gevolgen bleven niet uit: Van der Poel besliste na tijd- controle met een rap rennende vrijpion de strijd: 1-5. Lisse had nu nog een half punt no dig, maar de resterende partijen stonden slecht. Na het verlies van het centrum had Lommerse ook nog een stuk aan Scherpenisse moeten geven. In de tijdnoodfase stelde hij zijn tegenstander ech ter voor de keus het stuk terug te geven of eeuwig schaak en der halve remise. Scherpenisse koos voor het laatste, zodat Lisse 'bin nen' was: lVs-öVa. NIEUWKOOP - "Ik beschouw dit nog altijd als een thuis wedstrijd. Zaterdag heb ik zelfs een koers laten lopen om me helemaal op dit gebeuren te kunnen concentreren. Ik geloof dat ik daar verstandig aan heb gedaan", sprak een glunderende Kees van der Wereld, nadat hij met grote overmacht de lustrumveldrit van Nieuwkoop op zijn naam had geschreven. Snoeyink, Francissen, de Belg Mathijs en Hans Steekers op wierp. "Toen ik die voorsprong al zo snel te pakken had, kon ik het even rustig aan doen. Vervolgens ben ik er nog een keer hard tegenaan gegaan", ontvouwde de winnaar zijn strijdplan. Met grote regel maat fietste hij de amper tegen sputterende meute in een kanslo ze positie. Van der Wereld tilde zijn eigen prestatie nog wat omhoog door en passant te verklaren dat hij het parcours zwaarder had gevonden dan in andere jaren, toen hij op zijn geboortegrond al eerder suc cesvol was geweest. Hij stond overigens niet alleen in die me ning. Hans Steekers, die als vijfde eindigde en voor de achtste keer kampioen van Zuid-Holland werd, kwam redelijk goed voor de dag, maar toonde zich zelfs af kerig van de modderbrei. "Dit ligt me helemaal niet, zeker niet als het ook nog vochtig weer is, zoals nu. Zo'n provinciale titel is wel leuk, maar je begint er al aar dig aan te wennen. Ik win liever eens een wedstrijd", merkte de Noordwijkerhouter op. Evenals alle anderen heeft hij geen moment kans gezien om Van der Wereld te bedreigen. Hij moest zelfs bijna vijf minuten toegeven op de Alphenaar. "Ach, Kees be reidt zich op deze wedstrijd altijd voor alsof het een Nederlands kampioenschap betreft. Die ex tra motivatie ontbrak bij de ande ren. En als Kees dan zo sterk rijdt als hier, is hij door niemand te stoppen", verklaarde Steekers het enorme tijdsverschil tussen de diverse rijders. Sommigen van hen - de duur be taalde Jos Lammertink, die be slist geen slecht veldrijder ge noemd mag worden, draaide anoniem zijn rondjes in de ach terhoede - kregen de ene lap na de andere. Het bracht de jury, die de besmeurde rugnummers nog maar met moeite kon onder scheiden, in grote verlegenheid. Ver na afloop van de koers was de uitslag van de eerste zes aanko menden nog niet eens exact be kend. De huldiging voor de eerste drie vond desondanks doorgang, maar bij het uitdelen van de plakken van de provinciale titel strijd, die tevens aan Nieuw- koops veldrit verbonden was, stond Hans Steekers moederziel alleen op het podium. De Leidenaars Reinier Hoogkamer en Jos Kuyvenhoven, alsmede de Alphense prof Peter Zeijerveld, moesten zich tevreden stellen met een plaats in het tweede ge lid. Uitslagen: Amateurs/profs: 1. Kees van der Wereld (Alphen), 2. Frans Francissen (Ros malen") op 1.30, 3. Herman Snoeyink (Denekamp) op 3.53, 4. E. Mathijs (België) op 4.03, 5. Hans Steekers (Noordwijkerhout), kampioen van Zuid-Holland op 4.49. Junioren: 1. Ronald Rol (Alkmaar), 2. Hans van Staten (Rotterdam), kamp. van Z.H., 3. E. Ploeg (Assen), 5. Rob van Klink (Roelofarendsveen), 6. Rob Tamerus (Boskoop). Liefhebbers/veteranen: 1. Wil van Dompselaar (Harderwijk), 2. Coack van de Hulst (Zoeterwoude), kamp. van Z.H., 3. Herman Zuiderduin (Lis se), 4. Gerard Looyestein (Noordwij kerhout), 5. Wim Veenboer (Nieuw- Nieuwelingen: 1. Martin Overdevest (Leiden), kamp. van Z.H., 2. J. van Straten (Hilversum), 3. C. Kalter (Haarlem). WIM VAN WANROOY Jongsma in deze poule niet ver der dan de middenmoot, terwijl Hans Kuyf nog minder op dreef Voor Piet Bakker wogen de laatste loodjes in de C-groep te zwaar. In plaats van een eerste prijs was voor hem met 10 uit 15 de derde prijs weggelegd. Joop Piket ver zamelde in deze groep 8 punten. Volgens Piket waren de nullen van het gezicht van Rinie Kuyf af te lezen. Daarom stond hij hem remise toe. Het mocht echter niet - baten: Rinie Kuyf kwam niet verder dan 5V2 punten. Overigens eindigde in deze poule Pols als enige LSG-deelnemer in de ach terhoede. Marcel Piket had in de voorronden met overigens duidelijk gewon nen stellingen op het bord te veel zijn vlag laten en dat telt nu een maal, zodat hij zich voor de G- groep plaatste. Aan zijn stand was hj verplicht deze poule te winnen. Overtuigend deed hij dat dan ook: 13V2 uit 15. de drie overige partijen werden af gebroken. Van Hal gaf zich zon der verder spelen gewonnen, want De Boer had een vrije plus- t pion, die nog één stap van promo- tie verwijderd was: 2V2-5V2. de strijd tussen Bakker en Rob van den Aardweg draaide om de zet in de enveloppe. Als Bakker een pion veroverde, kon Van den Aardweg zich redden met eeuwig schaak en anders zou Bakker met zijn twee pluspionnen 'gewoon' De enveloppe ging open: Bakker had een pion gesnoept- remise en 3-6. Door een taktische grap was René van den Aardweg op de eerste speelavond een pion aan Dick van den Berg kwijtge raakt, hetgeen hem in de tweede zitting lelijk opbrak: 4-6 voor Lisse. Hoog en droog in de hutspot gezeten worden Zoetemelk t Karstens onder grote hilariteit de zaal binnengevoerd. LEIDEN - Wielrenners kun je beter buiten het seizoen huldi gen. De gisteren ter ere van Joop Zoetemelk en Gerben Karstens opgezette feest avond leek dat aan te tonen. Swift, en met name ere-voor- zitter Joop Riethoven wenste de tour-zege van Zoetemelk en Karstens' afscheid als actief coureur niet geruisloos voor bij te laten gaan. Welke wie lervereniging heeft immers renners van een dergelijk ka liber voortgebracht? Beide renners verdienden een pas sende huldiging en kregen die gisteravond in het Anlonius clubhuis. De bedoeling was daarbij om alles tot het club verband te beperken. Om die reden was deze happening slechts voor leden, oud-leden, en genodigden toegankelijk. De Leidse carnavalsvereni ging de Hutspotten, presenta tor Hans Versnel, en een mu ziekband zorgden daarbij voor een toepasselijke omlij sting. Bij beide renners viel de opzet duidelijk in de smaak. Zowel Zoetemelk, die dit jaar toch al zo'n 65 huldigingen achter de rug heeft, als Karstens amu seerden zich uitstekend. Na in een grote hutspot de zaal bin nen gevoerd te zijn, leefden de oud "Ripper" en de oud-Lei- denaar zich prompt uit in een' massale polonaise. Tijdens het officiële gedeelte konden de onvermijdelijke geschen ken niet uitblijven. Het was Swift daarbij gelukt om toch nog iets origineels te vinden. Voorzitter Cock van der Hulst, die in vroeger tijden nog heel wat met beide vedet ten afgekoerst heeftoverhan digde beiden een fraai bord met daarin een beeltenis van een wielrenner verwerkt. Jachtliefhebber Joop Zoete melk keek zijn ogen uit toen een groot pakket een fraaie ouderwetse karabijn bleek te bevatten. De volgens zijn ei gen zeggen door het wielerbe- staan "heengedolde" Gerben Karstens deed het weer eens anders dan de anderen. Hij prefereerde een enveloppe, welke hem de mogelijkheid bood om een cadeau naar ge heel eigen believen uit te kun nen zoeken. Ook de beide "wielerdames" Francoise en Jenny werden niet vergeten. Voordat het grote feestgedroes begon, zorgde de voorzitter van de Sportstichting Piet Biegstraaten nog voor een speciale surprise. Hij zette ~beide coureurs aan het collec teren, onder het motto dat er toch nog een centje opgehaald moest worden. Karstens en Zoetemelk keken even beteu terd, maar verrichtten ver vólgens met groot plezier hun taak.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 16