Schuld loopt op tot 50 miljoen Kritiek Van Marie op 'zwarte' lotto in voetbalkantine Beckenbauer 'viert' rentree Bundesliga met 3-2 nederlaag Er komt discussie over Uruguay Anderlecht loopt weer verder uit In betaald voetbal EGBERT MULDER VOORLOPIG OP NON-ACTIEF Nottingham voor eigen publiek overklast door Tottenham: 0-3 SPORT SPORT SPORT MAANDAG 17 NOVEMBER 1980 ZEIST (ANP)-Jo van Marie, die op 14 december zijn voor zitterschap van de amateurafdeling inruilt voor dat van de KNVB, is benoemd tot bondsridder. Wim Meuleman, die volgende maand op de hoogste post die de voetbalbond kent zal worden opgevolgd door Van Marle, speldde hem zaterdagmiddag na de algemene vergadering van de ama teurs in het KNVB-sportcentrum te Zeist, de onderschei ding op. Van Marle werd in 1953 lid van de bondsvergadering en een jaar la ter werd hij gekozen in het ama- teurbestuur. In 1968 volgde hij Jaap Egberts op als eerste man van de amateursectie. In zijn openingswoord van de laat ste vergadering van de amateur selectie die door hem werd ge leid, had Van Marle opnieuw kri tiek op de overheid. Hij vond dat het ministerie van justitie te ge makkelijk vergunningen afgeeft voor met toto en lotto concurre rende kansspelen. "Het zou ech ter niet eerlijk zijn de verwijtende vinger alleen naar anderen op te steken", merkte hij op. "Wij moe ten ook de hand in eigen boezem durven steken". Hij wees daarbij op illegale gokacties van sport verenigingen, waarbij vaak ge bruik wordt gemaakt van toto- of lottoformulieren. "De inleg van toto en lotto ligt ver achter bij de begroting", aldus Van Marle, "momenteel komt er 400.000 gul den minder binnen per week dan vorig jaar". EK-Italië voor KNVB geen vetpot ZEIST (GPD) - Hoewel de afreke ning nog niet heeft plaats gevon den, verwacht de KNVB weinig over te houden aan het toernooi om het Europees kampioenschap voetbal dat in juni van dit jaar in Italië is verspeeld. Het overschot zal vermoedelijk niet meer dan 187.000 gulden bedragen. De KNVB verwacht 450.000 gulden aan recettes te ontvangen en aan inkomsten uit tv-rechten, spon soring, oefenduels en vergoedin gen van de Europese voetbal bond een bedrag van ruim één miljoen gulden. De totale inkom sten komen daardoor op bijna 1,5 miljoen. Het toernooi heeft de KNVB 1,3 miljoen gekost. Grote bezwaren had de scheidende praeses uiteraard ten aanzien van illegale betalingen van amateur- voetballers. "Wil een betalende club zijn spelers betalen, ak koord, maar dan niet zwart, open en bloot met alle fiscale conse quenties van dien en dan buiten de amateursectie", zei hij. Het rapport van de commissie van onderzoek inzake illegale beta lingen van spelers in het district Zuid 2 is inmiddels in het ama- teurbestuur besproken en door gezonden naar de strafcommis- In verband met de aangekondigde vakantiespreiding zullen vol gend seizoen de competitie in de hoofdklasse (zondag) en de eerste klasse zaterdagvoetbal eerst op 13 en 12 september aanvangen. In de overige klassen wordt een week later voor het eerst ge speeld. De functie van Jo Van Marle werd overgenomen door de Groninger Marten Kastermans. Bij enkele kandidaatstelling zijn voorts de heren Bouwels, Van der Hulst en Feringa, oud-voorzitter van de landelijke bond van amateur- voetbalverenigingen, in het be stuur opgenomen. Marle de versierselen behorend bij het bonds- ZEIST (GPD) - De KNVB zal de ontwikkelingen in Uruguay, het land waar aan het einde van dit jaar het toernooi om de mini-WK wordt gehouden, op de voet volgen en aan de hand daarvan haar stand punt over deelneming aan het toernooi eventueel herzien. Voorlopig blijft de voetbal bond zich op het standpunt stellen, dat Nederland aan dat toernooi zal deelne- Volgens Eric Vilé, voorzitter van het sectiebestuur betaald voetbal, is het een goede zaak dat Nederland aan het toer nooi deelneemt. ,Het is een unaniem besluit geweest. De KNVB staat daarin niet al leen. Alle betrokkenen, ook de belangenverenigingen van clubs (FBO), spelers (VVCS) en trainers (WON), delen dat standpunt" Val van belangengroeperingen zijn van mening dat het Ne derlands elftal niet naar Uruguay moet gaan, omdat het regime in dat land zich schuldig maakt aan schen dingen van mensenrechten. Bovendien zijn er volgens die groeperingen aanwijzingen, dat Uruguay het toernooi misbruikt ten faveure van het eigen politieke systeem. Vilé: Nederland heeft op elk gebied contacten met Uru guay. Van ons kan dan niet worden verlangd, dat juist wij de contacten met dat land verbreken. Bovendien ver langt de Nederlandse rege ring dat niet van ons. Het mi nisterie van buitenlandse za ken is ons juist zeer behulp zaam en in Uruguay kunnen we ook rekenen op de steun van de ainbassade" De KNVB is wel bereid over de deelneming aan het toernooi te discussiëren. Begin decem ber vindt er een gesprek plaats met het Comité Olym pische Spelen en Mensenrech ten, dat door de voetbalbond als enige gesprekspartner wordt erkend. ZEIST (GPDX- De financiële positie van het betaald voet bal wordt met de dag slechter. De gezamenlijke schuld van de clubs is inmiddels opgelopen tot 50 miljoen gul den. Aan aflossing van die schulden komen de clubs he lemaal niet toe. Het is zelfs al een bijna onmogelijke opga ve geworden om de rente over de schulden te betalen. Op de lange duur dreigt dan ook het faillissement voor niet minder dan 32 van de 37 clubs. Enkele verenigingen zul len binnenkort al door de financiële knieën gaan. Deze sombere geluiden klonken zaterdag bij voortduring tij dens de najaarsvergadering van de sectie betaald voetbal van de KNVB. Ondanks de subsidies van de over heid en de sporttotalisator is er van énige financiële verbetering geen sprake. De subsidiegevers hebben voor een periode van vier jaar een bedrag van 42 miljoen gulden uitgetrokken, dat door het Budget Bewakings Instituut (BBI) onder de clubs wordt ver deeld. Dat gebeurt aan de hand van richtlijnen, die zijn vastge legd in het rapport Gezonder Be taald Voetbal. Maar zowel de KNVB als het BBI hebben in middels vastgesteld, dat het sa neringsproces niet naar wens verloopt. De gelden van de subsidiegevers kunnen slechts worden aange wend om de tekorten op de ex ploitatierekening te dekken en om verbeteringen aan de ac commodaties te realiseren. Maar er is geen geld om de al jaren be staande schulden af te lossen. In 1978 bedroeg die schuld 30 mil joen. Dat was in 1979 al 35 miljoen en in dit jaar is dat bedrag opge lopen tot 38 miljoen. Daarnaast hebben de clubs kortlopende le ningen van totaal 12 miljoen gul den afgesloten. Maar de pratijk heeft inmiddels uitgewezen, dat ook die kortlopende leningen niet kunnen worden afgelost. De invoering van de cac voor be roepsvoetballers heeft een extra financiële last op de schouders van de clubs gelegd. Dat heeft de schuld dit jaar met drie miljoen doen toenemen. Een andere boosdoener is de hoge rente stand. Om de rente over de schulden te kunnen betalen, hebben de clubs nieuwe leningen voor een bedrag van twee miljoen moeten aangaan. Alleen al aan rente betalen de clubs meer dan zij aan subsidie ontvangen. Van het subsidiebeleid blijkt dus niet al te veel te deugen. Sparta's voorzitter Cor van Rijn: ,,We moeten volgens het rapport Ge zonder Betaald Voetbal een fiks bedrag investeren in de aanleg van lichtinstallaties. Maar wat is de zin daarvan? We investeren waarschijnlijk in clubs, die straks niet meer bestaan. Dit is dweilen met de kraan open. Eerst moet de schuldenpositie worden gesa neerd". De KNVB heeft daarom een werkgroep geïnstalleerd die moet onderzoeken op welke wij ze daaraan gestalte kan worden gegeven. Van Rijn, lid van die werkgroep, heeft er een hard hoofd in. „Eind februari moeten we rapporteren. Maar het is niet uitgesloten, dat wij onze op dracht moeten teruggeven". In de loop van het volgend jaar moet het BBI een nieuw vierja renplan voor de gezondmaking van het betaald voetbal samen stellen. De KNVB heeft al laten weten bij de opstelling van dat plan een stevige vinger in de pap te willen hebben. Eric Vilé, voor zitter van het sectiebestuur be taald voetbal: „Het eerste vierja renplan heeft al aangetoond, dat op deze manier de gewenste re sultaten uitblijven. In het nieuwe plan zal de hoogste prioriteit moeten worden gegeven aan de schuldsanering". De subsidiegevers zullen niet al leen het geld op. tafel kunnen brengen om de schuld van 50 miljoen weg te werken. De twee de prioriteit van het sectiebe stuur is dari ook de verhoging van de inkomsten voor de clubs. Shir treclame is een mogelijkheid daartoe. Vilé: „Overheid en commercie moeten hand in hand gaan om het betaald voetbal ge zond te maken. Dat is nu nog on mogelijk door de motie-De Boer, die de Tweede Kamer heeft aan vaard en waarin, de combinatie shirtreclame-subsidie verboden is. Wij zullen ons echter opnieuw tot het BBI, de Tweede Kamer en de externe geldgevers wenden met het verzoek om die twee geldstromen wel mogelijk te ma ken". BONN (ANP) - Bayern München en Hamburger SV heb ben weer eens stuivertje gewisseld. Ondanks het gelijk spel tegen FC Köln slaagde Bayern er in de leiding van de Bundesliga op Hamburger SV te heroveren. De lijstaanvoerder van vorige week verloor de uitwedstrijd tegen VFB Stuttgart. Franz Beckenbauer, die bij de Hamburgers zijn terugkeer in het Westduitse voetbal maakte, startte dus met een nederlaag. ZEIST (GPD) - Scheidsrechter Egbert Mulder zal woensdag avond niet de Volendamse scheidsrechter Jan Keizer as sisteren bij de kwalificatie wedstrijd voor de eindronde van het toernooi om het we reldkampioenschap voetbal tussen Engeland en Zwitser land op Wembley. In een onderhoud met de scheidsrechterscommissie zaterdagavond heeft Mulder verzocht een aantal weken op non-actief te worden gesteld. Dit naar aanleiding van zijn uitlatingen, die hij eerder vo rige week had gedaan tijdens een lezing in het Friese Ga rijp, waarin hij onder meer oud-penningmeester Brand- steder van Ajax ervan be schuldigde met videobeelden van de NOS-televisie te heb ben geknoeid. Dat onderhoud van Mulder met de scheidsrechterscommissie betaald voetbal heeft er mede toe geleid dat de zaak-Mulder is doorverwezen naar de Tuchtcommissie van de KNVB. Dit naar aanleiding van de klacht die Ajax bij de scheidsrechter: heeft gedeponeerd. Ook is Mulder op eigen verzoek ont heven om het duel tussen Ajax en FC Twente, volgend weekeinde, te leiden. Het wegvallen van Egbert Mul der, die gisteren als grens rechter bij het bekerduel tus sen Excelsior en FC Vlaar- dingen was aangesteld, en de blessure van Jan Manuel, die het duel tussen Ajax en SVV moest fluiten, leidde ertoe dat Jan Keizer, die als scheids rechter bij Excelsior-Vlaar- dingen zou moeten verschij nen, op het laatste moment werd overgeheveld naar het duel tussen Ajax en SVV. Kees Bakker floot Excelsior- Vlaardingen. Over een opvolger voor Mulder als assistent van Keizer tij dens het duel Engeland- Zwitserland zal de scheids- rethlerscommissie van de KNVB zich vandaag beraden. De Tuchtcommissie van de KNVB zal zich nog deze week met de zaak-Mulder gaan be zighouden. Landskampioen Bayern had in het met maar 28.000 toeschouwers slechts voor een deel gevulde Olympia-stadion een voortva rende start. Al na drie minuten mocht middenvelder Dürnber- ger door de Keulse defensie sole ren en van twaalf meter de score openen. Zes minuten later verraste voor stopper Strack van FC Köln doelman Junghans met een af standschot. Meer doelpunten vielen er niet. Dat was vooral te danken aan Toni Schumacher, de doelman van FC Köln, die in de tweede helft uit groeide tot de beste man van het veld. Door zijn resolute optreden voorkwam hij dat kansen van Rummenigge, Niedermayer en Dürnberger in treffers werden omgezet. Of de komst van Franz Becken bauer voor Hamburg SV een ver sterking betekent, moet nog blij ken. De vroegere 'kaiser' speelde in de ontmoeting met Stuttgart alleen de tweede helft. In die pe riode tilde de Zuidduitse ploeg de score van 1-1 naar 3-2. Buljan bood HSV in de beginfase per spectief op de zege, maar een tref fer van Hansi Müiler nivelleerde het verschil. Keltsch bracht Stuttgart voor het eerst aan de leiding, voordat Karl-Heinz För- ster HSV gelegenheid bood op een simpele gelijkmaker. Geheel onnodig speelde de Stuttgarter de bal in het strafschopgebied met de hand. Kaltz mocht van 11 meter inschieten. De ontmoeting werd dertien minu ten voor tijd beslist door een doelpunt van Allgöwer. Het op treden van Beckenbauer beperk te zich in aanvallend opzicht tot een afstandschot, waarmee de doelman van Stuttgart weinig moeite had. Wel bleek de West duitse recordinternational in de Verenigde Staten weinig van zijn spelinzicht te hebben verloren. ...%W Na een kogel van Rummenigge gaat Köln-doelman Schumacher knock-out. Hij zou het duel toch nog uitspelen. LONDEN (Reuter/ANP) - De uit schakeling van Nottingham Fo rest in het toernooi om de Euro pese beker voor landskampioe nen door. het Bulgaarse CSKA Sofia is geen toeval geweest. De kampioen van Europa blijkt ook in de Engelse competitie hele maal van slag. Van het eens zo geoliede sterrenteam, geleid door 'bluffer' Brian Clough is niet veel Zaterdag verloor Nottingham zijn vijfde competitiewedstrijd. Op eigen grond en dat voor een toe schouwersaantal van bijna 45.000 deed Nottingham niet aan klan tenbinding. Het Londense Tot- temham Hotspur wori met grote overmacht: 3-0. De Schotse international Steve Ar chibald legde een goede basis voor de ruime overwinning. Hij doelpuntte twee keer. De Argen tijn Asvaldo Ardiles zorgde voor de 3-0 zege. door deze nederlaag duikelde Nottingham van de vierde naar de zevende plaats. Liverpool had het aan Terry McDermot te danken dat het in Londen nog een gelijkspel kon weghalen. Het laaggeplaatste Crystal Palace leidde tot enige minuten voor het einde met 2-1. De slimme McDermot profiteer de van een foutje in de Londense verdediging. Koploper Aston Villa verspeelde een punt tegen Leeds United, dat via een snel doelpunt van de Ar gentijn Alex Sabella, op een voorsprong kwam. Garry Shaw maakte vlak voor de rust nog ge lijk. Sinds twaalf wedstrijden is Aston Villa niet meer verslagen. BRUSSEL (Belga/ANP) - Ander lecht is aardig 'los' van zijn ach tervolgers. Vier punten voor sprong hebben de Brusselaars na twaalf wedstrijden opgebouwd. Ook zaterdag - in verband met de interland tegen Nederland van woensdag a.s. werd de volledige ronde een dag eerder gespeeld - haalde Anderlecht de beide pun ten binnen. Bij Kortrijk werd het een magere 1-0 overwinning. In een wedstrijd waarin beide ploe gen elkaar weinig toegaven was Anderlecht de gelukkigste ploeg. Een fout van Kortrijk-verdediger Braem werd knap afgestraft. Coeck bediende Vercauteren die geen moeite had om doelman Bullinck te passeren. Beveren moet zijn tweede plaats nu met Lokeren delen. In Brugge verspeelde Brugge een punt te gen Cercle. Het 1-1 gelijkspel kwam tot stand via -twee straf schoppen. In de eerste helft kon Cercle zijn grote overwicht slechts uitdrukken in een treffer van Didier Six. Vanaf elf meter mocht hij de doelman van Beve ren passeren. In de tweede helft kwam Beveren sterk terug. Bram van de Kerkhof haalde Cluytens onderuit en deze handeling werd ook bestraft met een penalty. Er- win Albert hielp Beveren aan het winstpunt: 1-1. Standard Luik is duidelijk van slag. Op Winterslag speelde de forma tie van Happel erg zwak. In de eerste helft had de thuisclub al ruimschoots afstand kunnen nemen. Dat lukte niet, maar na de rust stortte Standard in elkaar: Theunis en David scoorden voor Winterslag. Ook RWDM was volledig van slag. Waregem, niet meer dan een ac ceptabele middenmootploeg, sloeg na 35 minuten spelen toe. Een fout van de Kip werd door Haleydt afgestraft: 0-1 Na de pau ze consolideerde Waregem de voorsprong. Veel moeite hadden de bezoekers niet met RWDM. Het aanvalsspel had vrijwel niets om het lijf.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 14