"We maakten reclame voor eerste divisie" Telstar: verlies maar ook winst Nederland En België... Slecht verdedigen komt Sparta duur te staan... Veendam na 5-1 verlies in Kuip: Weinig surprises in KNVB-bekertoernooi MAANDAG 17 NOVEMBER 1980 SPORT SPORT SPORT ZEIST (ANP) - René .van de Kerkhof is terug in de slectie- groep voor het Nederlands elftal, dat woensdag in Brus sel tegen België speelt in een wedstrijd voor de voorronden voor het wereldkampioen schap. Van de zeventien spelers, die vorige week in Aken waren voor de oefenwedstrijd tegen Alemannia, zijn de Alkmaar- ders Peter Arntz en Jos Jon ker niet opnieuw aangewe- Bij de zestien spelers is wel Toi- ne van Mierlo van Willem II, die in de bekerwedstrijd te gen Telstar geblesseerd raak te. Zou Van Mierlo niet in staat zijn mee te doen, dan zal zijn plaats worden ingeno men door Pierre Vermeulen van Feyenoord. De groep van zestien spelers, die Zwartkruis aanwees voor Brussel, ziet er als volgt uit: Doel: Pim Doesburg (PSV) en Hans van Breukelen (FC Utrecht). Verdediging: Hugo Hoven- kamp en Ronald Spelbos (AZ'67), Ernie Brandts (PSV), Ruud Krol (Napoli), Bennie Wijnstekers (Feyenoord) en Michel van de Korput (Tori no). Middenveld: Jan Peters (AZ'67), Willy van de Kerkhof (PSV) en John Metgod (AZ'67). Aanval: Kees Kist en Pier Tol (AZ'67), René van de Kerkhof (PSV), Simon Tahamata (Standard Luik) en Toine van Mierlo (Willem II) of Pierre Vermeulen (Feyenoord). 1 broederlijk naast elkaar, woensdag mogelijk tegenover elkaar: Simon Tahamata e BRUSSEL (ANP) - De Belgi sche bondscoach Guy Thijs heeft, in vergelijking met de wedstrijd tegen Ierland, één wijziging aangebracht in zijn selectie van zestien spelers. Willy Wellens komt in plaats van Jos Heyligen. Doordat het voetbalprogramma van dit weekeinde op zater dag was voltooid kon Thijs zijn aangewezen 22 spelers al gistermiddag bij elkaar bren gen in de Heizei, waar woens dag ook tegen Nederland zal worden gespeeld. Na massage en onderzoek van de spelers door de dokter, maakte Thijs de namen van de laatste zestien bekend. De spelers zijn: Doel: Jean-Marie Pfaff en Mi chel Preud'Homme. Verdediging: Eric Gerets, Wal ter Meeuws, Luc Millecamps, Michel Renquin en Michel de Wolf. Middenveld: Wilfried van Moer, René van der Eycken, Ludo Coeck en Raymond Mom- Aanval: Bert Cluytens, Erwin Vandenbergh, Jan Ceule- mans, Willy Wellens en Eddy Voordeckers. De oefenwedstrijd die het elftal vanmiddag in Heizei zou spelen tegen een jeugdselec- tie is verplaatst, omdat de grasmat van het Heizelsta- dion kwetsbaar is geworden na de regen van de laatste da gen. Loting voor derde ronde De loting voor de derde ronde van de strijd om de KNVB-beker, die zal worden gespeeld na de win- terpauze in het weekeinde van 24 en 25 januari, is: Willem II-FC Utrecht; Wagenin- gen-PEC Zwolle; PSV-Roda JC; Go Ahead Eagles-MVV; FC Gro- ningen-FC VVV; Feyenoord- Haarlem; Ajax-FC Twente; AZ '67-FC Vlaardingen. ROTTERDAM - Het bekertoernooi moet voor ploegen als Sparta en PEC/Zwolle toch een aangenaam uitstapje zijn. Nu de prijzen aan het begin van de vaderlandse voetbal competitie toch al zijn verdeeld, kunnen in de KNVB-bo- kaalstrijd de aantrekkelijke kruimels worden opgepikt om bijvoorbeeld begrotingen sluitend te krijgen. Volgens de wetten der logica moest Sparta-PEC/Zwolle derhalve een aardige wedstrijd kunnen worden. Dat werd het dus niet, ofschoon het scoreverloop (2-2) en het smake lijke toetje (strafschoppen) wel licht positieve gedachten oproe pen. De elftallen toonden zich gistermiddag bekwaam op het onderdeel "ballen inleveren" en kwamen nimmer toe aan het ni veau, dat redelijkerwijs van twee eredivisieclubs mag worden verwacht. PEC/Zwolle reisde uiteindelijk met de hoofdprijs in de koffers naar het oosten des lands af, omdat de hoofden rond om de penaltystip koel bleven. Een gang van zaken, waaraan Spar ta zelf overigens schuldig was. De Spangen-brigade, zonder de ge passeerde Wout Holverda, kwam immers tweemaal in de strijd op voorsprong, maar bleek niet bij machte om de positieve marge vast te houden. Waar tegen Ajax nog defensiewerk van redelijke kwaliteit werd afgeleverd, was het gisteren huilen met de pet op. Louis van Gaal, toch een voet baller die wekelijks een voldoen de haalt, schutterde als een be ginneling en tot overmaat van ramp sleepte hij zijn afweergeno- ten Bert Jansen, Peter Robinson en Roelf Jan Tiktak mee naar een onaanvaardbaar peil. Gelukkig voor Sparta heette de op ponent PEC/Zwolle. De ploeg van oefenmeester Frits Korbach deelde in de persoon van Peter van der Hengst weliswaar enige speldesprikjes uit; echt gevaar lijk kon de Zwolse équipe nim mer worden in de eerste helft. LEIDEN - Ofschoon Sint Nicolaas in het afgelopen weekeinde voor de zoveelste maal in zijn lange le ven vaste voet op Nederlandse bodem zette, was er in de tweede ronde van het KNVB-bekertoer nooi nauwelijks ruimte voor sur prises. Alleen FC Vlaardingen zorgde voor een echte verrassing. Eredivisionist Excelsior werd van een voortgezet bekeravon- tuur afgehouden, nu de Vlaar- dingers na de 2-2 deling de straf schoppen beter namen. AZ'67 beleefde zaterdagavond in Alkmaar weinig vreugde aan de 4-1 bekerwinst op Heerenveen. Nadat was uitgelekt dat Peter Arntz en Jos Jonker door bonds coach Jan Zwartkruis als selec tieleden voor de interland tegen België waren geschrapt, vierde het grote ongenoegen in de Alk- maarse Hout hoogtij. "Ik heb vier jaar op Oranje moeten wachten", sprak Arntz. "En nu ben ik zo maar uit de selectie gesmeten. Stijlloos van Zwartkruis. Voor mij hoeft dit niet meer". AZ- voorzitter Ligthart: "Ik ga hier over met de KNVB praten. Be paalde afspraken zijn niet nage komen" Gevoetbald werd er za terdagavond ook nog in Alkmaar, zij het slecht. Niettemin won AZ moeiteloos door goals van Peters (3x) en Kist. Gotink scoorde voor de Friezen. In Haarlem nam de thuisclub de strafschoppen beter, padat NAC in de normale speeltijd en ver lenging op 2-2 was gehouden. Voor Haarlem scoorden Gullitt en Leysner; voor NAC Vreysen en Sprangers. In Nijmegen ontpopte de 17-jarige Groninger Ronald Koeman zich in het duel NEC-Groningen als scherprechter. Ernie Brandts volgde in Dordrecht het voor beeld van Koeman in de botsing DS'79-PSV. In de laatste minuut knalde hij de teleurstellende Eindhovenaren naar de volgende ronde. FC Den Bosch liet zich in 'De Vliert' gewillig door FC Utrecht inpak ken. Aan alle Utrechtse goals gingen Brabantse blunders voor af. Van Veen, Wildbret, Kruys en Van der Lem namen de Utrechtse treffers voor hun rekening. Ge rard Aichorn en Emiel Monsanto deden dat voor de Bosschenaren. Wageningen-FC Den Haag was de wedstrijd van de Brit Rob McDo nald. Hij scoorde drie doelpun ten. Gerdo Hazelhekke was ver antwoordelijk voor het restant van de Wageningse productie, waartegen de enige Haagse tref fer van Henk van Leeuwen schril afstak. Na lange afwezigheid was Tscheu la Ling weer terug bij Ajax. Veel kon hij gisteren in het treffen met SW niet doen. Hij kampte logi scherwijze met een conditieach terstand. Wim Kieft zorgde met een hattrick voor de 3-0 winst van het zwakke Ajax. Op Woudestein bakte FC Vlaardin gen Excelsior een poets. Nadat Patrick Mijnhard van Schoor (2x) en de Excelsior-spelers Nijssen en Van Vliet de ploegen naar een 2-2 remise hadden gevoerd, na men de Vlaardingers de straf schoppen zorgvuldiger. Zodat FC Vlaardingen in deze dagen van financiële nood van wat extra bekergeld is verzekerd. Aan Sparta-zijde leefde pas na de spelhervatting het besef dat het bekervoetbal aantrekkelijke per spectieven biedt. De dadendrang ging nu gepaard met een flink portie inzet (Loggie) en alras dienden de mogelijkheden zich aan. PEC-goalie Bert van Geffen capituleerde pas in de 37ste mi nuut, nadat even daarvoor For- mannoy gestrekt naar de hoek moest gaan na een keiharde inzet van Zwollenaar Drost. René van der Gijp kreeg de bal op de rand van het strafschopgebied aange speeld van Loggie, dreef naar het vijandelijke doel en mikte uit eindelijk raak: 1-0. Nog in dezelfde minuut liet Peter van der Hengst de Rotterdamse vreugde weer wegvloeien. De droge treffer van de ex-Ajacied maakte een verlenging noodza kelijk. In die extra speeltijd peurde de thuisclub het laatste beetje energie uit hpt vermoeide lichaam en in de allerlaatste se conde van het eerste kwartier lag de beloning klaar. René van der Gijp tikte een voorzetje van Jan sen behendig door naar Ruud Geels, die geheel vrij de 2-1 liet noteren. Om het kruimeltje niet voor de tweede maal weg te laten pikken, trokken de volgelingen van Barry Hughes zich voor de laatste ver lenging terug in eigen verdedi ging. Daar acteerde Sparta echter zo chaotisch dat de gelijkmaker niet kon uitblijven. Koko Hoek stra bracht PEC/Zwolle op de valreep langszij. De Kasteelclub was daardoor volledig uit het veld geslagen. Hét onzuiver rich ten vanaf de penaltystip (Dick Advocaat) was het logische ge- volg. ROB ONDERWATER ROTTERDAM - De wetten van de logica werden gister middag in de Rotterdamse Kuip niet helemaal strikt na geleefd. Goed, Feyenoord ontdeed met een 5-1 score Veendam van het drie jaar geleden zelf opgeplakte etiket 'bekervechtjas'. Maar toch, de cijfers spraken ditmaal al lerminst duidelijke taal. De manier, waarop de Kuipclub het 2-1 wonder van de 'Langeleegte' tot een legende ver frommelde, oogde te enen male minder fraai dan de ruime marge. Anders dan in 1977 miste Veendam in Rotterdam het vermogen om zich als stuntteam te presenteren. Waar indertijd de in eerste divi sie-kringen zo kansarme ploeg op eigen grond Feyenoord gena deloos aan de bekerschandpaal nagelde, sloeg Veendam in de Maasstad de plank te vaak mis. De juiste voortzetting van het dikwijls uitgekiende opbouw werk ontbrak vooral in de begin fase. "Veendam had na 10 minu ten al een 0-2 voorsprong moeten hebben", erkende ook Feye- noords interim-trainer Clemens Westerhof. Maar de Veendam- mers André Brouwer «en Tony McNulty voelden zich in die be ginperiode kennelijk niet thuis in het open huis, dat door Sjaak Troost en André Stafleu werd ge houden. "Veendam kreeg die kansen, om dat Stafleu niet inzag dat Troost het moeilijk had met Brouwer", wist Westerhof. "Daar had Stafleu op in moeten spelen. Die had achter Troost moeten krui pen, in plaats van ervoor". De vrijblijvende taakopvatting van Stafleu had geen gevolgen voor Feyenoord. Ook later zou Veen- dam in de omgeving van Feye- noords invaller-goalie Hugo van Houten de onbevangenheid mis sen, die het Groningse elftal wel tot de 16meterlijnaandedagwist te leggen. En nu aan de overzijde met name Pierre Vermeulen aan zienlijk doelgerichter optrad dan zijn Veendamse collega's Brou wer en McNulty, kwam de onze kere doelman Johan Krol in gro tere moeilijkheden dan de ver vanger van de geblesseerde Joop Hiele. Niet Veendam, maar Feyenoord kon door die ontwikkelingen de eerste triomftocht maken. Na 16 minuten kegelde Pierre Ver meulen na fraaie voorarbeid van Richard Budding en Ivan Nielsen de 1-0 achter Krol. "We hadden eigenlijk zelf om dat doelpunt gevraagd. Hadden we daarvoor die ballen erin geschopt, dan had het bekerduel met Veendam. De Groningse ik nog weieens willen zien wat Feyenoord had gedaan", treurde Veendam-voorstopper Swart naderhand na. Het einde van het Veendamse be- keravontuur werd ingeluid door goalie Johan Krol. De ooit door Ajax begeerde onderwijzer gaf vlak voor rust uiting van zijn wis selvalligheid. Want nadat hij een penalty van Nottcn (Oosterwold had Wijnstekers het beentje ge licht) had gestopt, blunderde Krol als een beginneling na een slappe inzet van Budding. Met die 2-0 voorsprong mocht Feyenoord zich zeker achten van de volgende bekerronde. René Notten benadrukte dat één mi nuut na rust met een 20 meter knal, die goed was voor 3-0. On danks die goal moest ook Notten zich van Clemens Westerhof aan sluiten in de rij van spelers, die in de ogen van die laatste de vooraf gemaakte afspraken niet waren nagekomen. Met Stafleu en Bouwens kan Notten de komen de week rekenen op een schob- bering van hun trainer. Wester hof: "Stafleu gaf Troost onvol doende bijstand en liep onnodig tegen een gele kaart aan door die Veneboer onderuit te schoppen. Bouwens liep geen stap te veel en gedroeg zich als een amateur op het moment, dat hij Krol een bal in diens gezicht wilde gooien en zodoende ook een gele kaart op liep. En Notten liep te weinig. Die was alleen als opbouwer bruik baar, vandaar datv ik hem door Van Zinnen heb vervangen". Deze van DHC afkomstige wissel speler kopte na een fraaie voorzet van de voor Bouwens gekomen Wim van Til 4-0 in. Veendam had intussen al weer verscheidene mogelijkheden op een ereronde verkwanseld. Zo had Rolf Vene boer voor open doel gemist en was McNulty op Van Houten ge strand. Zodat Veendam tot de 70ste minuut moest wachten op de verdiende tegengoal. Na een corner van Brouwer maakte voorstopper Wim Swart zichzelf tot middelpunt van Groningse jubel. Maar helaas, diezelfde Swart verleende Jan Peters even later ongewild medewerking bij de totstandkoming van de 5-1, "Met een 7-4 uitslag", sprak Veendam-trainer Hans Alleman, "had ik meer vrede gehad. Maar ach, we hebben hier wel reclame gemaakt voor het eerste divisie voetbal. En dat is al heel wat". GERARD VAN PUTTEN VELSEN - In een duel dat in feite geen echte verliezer kende, werd Telstar de toegang tot de tweede ronde van de KNVB-beker versperd. De 'verleidste' eerste-divisio- nist mocht zich tegen de nummer drie van de ere-divisie, Willem II, honderd en twintig minuten de gelijke (2—2) wanen. Pas bij de veertiende strafschop verschafte Wil lem II zich toegang tot de derde ronde. Het draaiboek voor een mogelijke bekerstunt had Telstar-oefen- meester Joop Brand vorige week al in scène gezet. ,,Ik heb de hele week met de jongens op een wed strijd met een verlenging en strafschoppen geoefend", vertel de de Haarlemmer. Omdat in valler Bart van Nieuwpoort uit zijn rol viel, werd de beschuldi gende vinger naderhand naar hem gewezen. De voormalige AZ-verdediger werd halverwege de tweede helft op Rob Landsbergen, de vervun- ger van de geblesseerd uitgeval len Oranje-klant Toine van Mierlo, gezet. De lange Tilburger zorgde voor een ommekeer in het spel van zijn ploeg. Hij toonde als enige wèl de juiste mentaliteit en stimuleerde daarmee zijn ploeg genoten. Tenslotte scoorde hij ook tweemaal. En ook na de verlenging onder scheidde Landsbergen zich na drukkelijk van Van Nieuwpoort, met wie hij enkele felle duels had uitgevochten. Daar waar Lands bergen, die evenals Broeks geel ontving, zijn elf meterlrap feil loos benutte, faalde Van Nieuw poort vanaf die afstand. Tot grote woede van Brand. ,,Ik had tegen iedereen gezegd: 'Doe hetzelfde als op de training'. Van Nieuw poort heelt die afspraak ge schonden. Vorige week schoot hij de ballen er als een 'streep' in, maar tegen Willem II gaf hij een zeikbal zonder enige inspiratie. Daar verdient hij een opdonder Van Nieuwpoort bewoog zich trouwens op het niveau van Wil lem II. En dat mocht gisteren be paald geen compliment worden gen'oemd. Bert Jacobs gaf ook grif toe dat hij zich lange tijd had geërgerd. ,,Maar ja, in dit soort wedstrijden kunnen wij ook niets winnen. Bovendien waren de meeste spelers met hun gedachte al bij de wedstrijd tegen AZ'67", legde hij het teleurstellende op treden van zijn club uit. Telstar strafte die misplaatste spe lopvattingen van de opponent goed af. „Ze hebben karakter ge toond", vond Brand. En vooral Sjoerd Boot oogstte veel lof. „Hij moet het voorbeeld zijn voor de anderen, want Sjoerd heeft zich helemaal leeggetankt. Dat is on gelooflijk". Die opmerking week enigszins van de realiteit af. De Sassenheimcr toonde inderdaad een bewonderingswaardige in zet, maar speelde, opbouwend bepaald niet sterk. Dat deed wel John Verschoor. De Leidenaar schakelde in de eerste helft huurling Roger Raeven uit, ter wijl ook Van Mierlo in de tweede helft door Verschoor uit de wed strijd werd gespeeld. Voorts kwam de ex-LFC'er enkele ma len gevaarlijk op. Verschoor had het bekerduel zelfs in de verlen ging bij een 1-1 stand kunnen be slissen. In een goede scoringspo- sitie tikte hij echter tegen het li chaam van lijnkeeper Adjanski De oud-Eindhoven-sluitpost was min of meer ook verantwoorde lijk voorde openingstreffer. In de 66ste minuut ving Koos Kuut een matige uittrap van Adjanski op en kopte de bal door naar Rob van der Meer. Omdat Adjanski weifelde, was het voor de produc tieve puntspeler een eenvoudig kunstje te scoren: 1-0. Daarvoor had Willem II enkele fraaie mogelijkheden onbenut gelaten. Ncderburgh redde met een reflex op een kopbal van Huybregts, terwijl Raeven zieh verslapte op het moment dat hij zijn club op voorsprong had kun- ctten. Pas i e! Va etter diepte in het spel en agressie brachten de 1-0 in gevaar. Vijf minuten voor het einde promo veerde Landsbergen van dichtbij (Brand: „Een fout van Neder- burgh) een voorzet van Bud Broeken tot 1-1. Nadat Raeven in de tweede minuut van de tweede helft van de ver lenging tegen de paal had gekopt, fabriceerde Landsbergen even eens met zijn hoofd de 1-2. De strijd leek gestreden, totdat in valler Bennie Heemskerk tegen de lat kopte en Cor Plaizicr de te rugspringende bal in het Willem II-doel tikte. Telstar had daar mee weliswaar niet met oogstre lend voetbal de ongeveer 3000 toeschouwers een toegift be zorgd, verdiend was het wel. In het donker (Telstar beschikt nog niet over kunstlicht) verduister den Reuser (gestopt), Van Nieuwpoort (over) en Schoo (naasti een mogelijk bekersuc ces Niettemin kende Telstar- Willem II geen echte verliezer. Reden voor d.- Telstar-penning- de gelijkspelprenue uit te ker HERMAN POOS

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13