Agenda conferentie nu rond Polen helpen bij oogst üiumii Donkere wolken boven Arabische top Solidariteit rommelt optimistisch aan Oproep socialisten tot onderhandelingen Arabieren en Israël Sowjet-Unie overstag in Madrid RODE LOPER VOOR PAUS IN DUITSLAND Drie jaar geëist tegen Ormskerkgroep i Frangois Mitterand tijdens de Socialistische Interna- MADRID - Alle Arabische staten en Israël worden opgeroepen om de moedige benadering van de Egyptische president Sadat te volgen en onmiddellijk onder handelingen te openen. Deze op roep werd gisteren^gedaan op het vijftiende congres van de Socia listische Internationale in Ma- drid. Door de voorzitter van deze Gistermiddag wijdde de Socialisti- ring het Jordaanse koninkrijk bij naam wordt genoemd, is geheel sin overeenstemming met het standpunt dat de Israëlische ar beiderspartij, jarenlang rege ringspartij tot de verkiezingsne derlaag van 1977, al enige tijd in neemt. organisatie, Willy Brandt, de Oos tenrijkse kanselier, Bruno Kreis- ky, de leider van de Israëlische arbeiderspartij, Shimon Peres en Boutros Ghali, die de nationaal- democratische partij van Egypte vertegenwoordigt. Deze partij is waarnemer op het congres. In de oproep van de vier politici wordt alle buurlanden en vooral Jordanië gevraagd besprekingen te beginnen met Israël, die moe ten leiden tot vrede en dienen bij te dragen tot een oplossing van het Palestijnse probleem "in al ziin aspecten!'. Dat in de verkla- sche Internationale zich verhouding tussen rijke en arme landen in de wereld, de zoge naamde Noord-Zuid problema tiek. Veel positieve woorden vielen er te beluisteren over het Brandt-rapport waarin een ana lyse wordt gegeven van deze problematiek. Eveline Herfkens van de PvdA meende echter, dat dit rapport niet ver genoeg gaat. Zij verklaarde voorts dat de derde wereld in feite de problemen van de heersende economische crisis twee maal op haar schaars gevul de bord opgediend krijgt. correspondent Peter Hattink) MADRID - De Sowjet-Unie is overstag. Na een verbitterd touwtrekken van tien weken hebben de 33 Europese lan den, de Verenigde Staten en Canada gistermiddag in Ma drid overeenstemming bereikt over de spelregels van de Conferentie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa te Madrid. maal gelukkig met de samenstel ling van de agenda, de organisatie en het tijdschema van de Europe- se veiligheidsconferentie. "Een compromistekst is nooit hele maal bevredigend, maar met deze agenda, waarin de minimumei sen van het Westen zitten, is goed te werken", aldus Van Dongen, die meende dat de werkstructuur van de conferentie van Madrid beter in elkaar zit dan die van de eerste vervolgconferentie te Bel grado. Deze bijeenkomst over ontspan ning tussen Oost en West was dinsdag zonder agenda gestart, waarbij een aantal westerse dele gaties, waaronder de Nederland se, uiters sombere verwachtin gen hadden over de voortzetting ervan. Op de conferentie moet de naleving van de akkoorden van Helsinki worden getoetst. In een wanhopige poging om de conferentie nog te redden stelden acht neutrale en niet-gebonden landen gisterochtend een i Na oproep ministerie s correspondent) WARSCHAU - De Poolse minister voor landbouw heeft het Poolse volk opgeroepen de boeren te helpen bij het zo snel mogelijk binnen halen van wat er aan aardappelen, suiker- en voerbie- ten nog te oogsten valt. De laatste paar dagen is de temperatuur na een betrekkelijk lange vorstpe riode weer boven het vriespunt gestegen. Dat betekent dat er nog hoop is dat een deel van de bij voorbeeld 25 miljoen ton aardap pelen die in slechte staat en half bevroren op het veld staan, nog geoogst kunnen worden. Het binnenhalen van de nog op het land staande gewassen kan van wege de zachte modder niet meer met machines, voor zover zij be schikbaar zijn, maar moet met de hand worden gedaan. De helpers moeten bij dit werk tot ver over hun enkels door de ijskoude modder ploeteren. De minister van landbouw heeft verder een beroep gedaan op de Poolse be volking om particuliere auto's ter beschikking te stellen voor ver voer van de nog te redden pro- dukten. Het was een verrassing dat de mi nister voor voedselvoorziening, Jan Zalewski, gisteren bekend maakte dat alle exporten van spijsolie, tabak, suiker, koolzaad, aardappelmeel en sterke drank zijn stopgezet. Polen zal noodge dwongen voedsel moeten impor teren om door de winter te ko men. De regering wil vlees, var kensvet en suiker invoeren. Ie internationale OUDE KUNST- EN ANTIEKBEURS 'OUDT-'S GRAVENHAEGHE' Nederlands Congresgebouw, Den Haag. Met 55 nederlandse, belgische, franse, italiaanse en engelse antiquairs. Za. 15 t/m 23 nov. Dag. 12.00-22.00 uur YmtsSlM Zond.: 11.00-18.00 uur VS en de Sowjet-Unie gericht ul- "Met deze oplossing zijn geen timatum, waarin werd gesteld dat zij alle op zouden stappen als de ze twee grote mogendheden tij dens het weekeinde hun red dingspoging zouden verwerpen. Dit voorstel werd door alle dele gaties stilzwijgend geaccepteerd en het Kremlin gaf gistermiddag de Russische afvaardiging toe stemming om het compromis te aanvaarden. i geen verliezers. Met deze vaststelling van het verloop van de veiligheidsconfe rentie is een confrontatie en daarmee een begin van een kou de oorlog tussen Oost en West voorkomen", was de reactie van Javier Ruperez, de Spaanse dele gatieleider, die zich tot het laatst toe achter de schermen heeft in gezet voor het slagen van deze bijeenkomst over ontspanning te De Nederlandse delegatieleider dr. Madrid. F. van Dongen toonde zich op- Werkschema gelucht over het akkoord, maar verklaarde zich toch niet hele- Het werkschema bevat voldoende tijd om de toetsing van de slotak te van Helsinki aan te gaan en geeft de ruimte om de nieuwe "voorstellen, die in de laatste week voor het kerstreces worden inge diend, grondig te bestuderen. Naast de werkzaamheden van de speciale commissie, die belast was om tot een akkoord te komen over het scenario van de confe rentie, gingen gisteren de ope- ningsspeeches van de landen normaal door. De gematigde openingsrede van de Russische onderminister van buitenlandse zaken, Leonid Ili- chev, die in het midden liet of de conferentie van Madrid een mijl paal op weg naar de vrede zou worden of een stap achteruit zou betekenen op weg naar de koude oorlog, voerde de spanning onder de delegaties over het welslagen van de bijeenkomst op. Zijn uit drukkelijke standpifht, dat de kritiek op "de Russisch militaire hulp aan Afghanistan" en op dis sidenten een inmenging waren in interne aangelegenheden, plus zijn poging om de veiligheids conferentie om te zetten in een ontwapeningsbijeenkomst, de den de niet-Europese landen vre zen dat de Sowjet-Unie geen poli tieke wil toonde om tot een ont spanning te komen. De rode loper wordt uitgelegd voor paus Johannes Paulus 11 die vandaag in West-Duitsland aankomt voor een bezoek aan dit land. Nederlanders vrijgelaten in Thailand DEN HAAG (ANP) - Bij een alge mene amnestie ter gelegenheid van de veijaardag van de Thaise koning Bhoemibol zijn gisteren in Thailand vierhonderd gevan genen vrijgelaten. Onder hen zyn twee Nederlanders. Dit heeft een woordvoerder van buitenlandse zaken desgevraagd bevestigd. De Nederlanders, een man en een vrouw, worden één dezer dagen in Nederland verwacht, aldus buitenlandse zaken. De Nederlanders werden drie jaar geleden op het vliegveld van Bangkok aangehouden met an derhalve kilo heroïne in hun be zit. (Van een medewerker) PARAMARIBO - Tegen de ver dachten in het zgn. Ormskerk- próces in Paramaribo zijn giste ren gevangenisstraffen van maximaal drie jaar met aftrek geëist. De Nederlander Cornelis Krol, die een aandeel zou hebben gehad in de door ex-militair Ormskerk opgezette coup, hoor de die eis tegen zich uitspreken. Maar tegen ir. Kasantaroeno, de ex-minister van landbouw, vee teelt en visserij, en beschouwd als het brein van de poging tot staatsgreep werd bij verstek (hg verblijft in Nederland) drie jaar met aftrek geëist. Eenzelfde eis viel tegen diens vader, Hein Ka santaroeno. De andere complot- teurs hoorden één jaar met aftrek tegen zich eisen. De kantonrechter in Paramaribo begon donderdagmorgen met de verhoren van de verdachten. Daaruit is gebleken dat de zes op de hoogte zijn geweest van de plannen van ex-minister van landbouw, veeteelt en visserij ir. Kasantaroeno die na de staats greep op 25 februari via Cayenne, het oostbuurland van Suriname, naar Nederland vluchtte. Het was de bedoeling in Nederland samen met de ex-officier van het Suri naamse leger Roy Bottse een plan te maken om de nieuwe gezags structuur in Suriname omver te werpen. Ir. Kasantaroeno gaf zijn vader via Bottse de opdracht geld in te za melen onder de Javaanse bevol king voor het kopen van wapens. ZATERDAG 15 NOVEMBER 1980 BEIROET (Reuter/AP) - De oorlog tussen Irak en Iran heeft de Arabische wereld dusdanig verdeeld dat het doorgaan van de Arabische topconferentie ernstig in gevaar is gekomen. De bijeenkomst van staatshoofden van de landen die lid zijn van de Arabische Liga moet op 25 novem ber in de Jordaanse hoofdstad Amman beginnen. Syrië heeft al officieel om aftasting van de topconferentie verzocht en het wordt daarin gesteund door de Palestijnse be vrijdingsorganisatie PLO, Libië en Zuid- Jemen. Het organiserende land Jordanië staat er echter op dat de bijeenkomst op het oor spronkelijk vastgestelde tijdstip begint. Diezelfde mening zijn ook Saoedi-Arabië en Irak toegedaan. Volgende week worden de ministers van buitenlandse zaken in Amman verwacht om de topconferentie voor te bereiden. Het onafhankelijke Libanese dagblad An- Nahar, dat sprak van "de Arabische top- oorlog", constateerde dat er duidelijk twee partijen zijn ontstaan. Syrië heeft Irak ernstig gekritiseerd over de strijd die het tegen Iran voert. President Sadat van Egypte heeft zich in een vraaggesprek met de onafhankelijke "Jerusalem Post" duidelijk uitgesproken tegen deelneming van Jordanië aan het vredesoverleg in het Midden-Oosten en te kennen gegeven dat hij het op dit punt niet eens is met de komende Amerikaanse president Ronald Reagan. De regering van Libanon heeft inmiddels de Arabische Liga laten weten dat het er geen bezwaar tegen zou hebben als gevolg wordt gegeven aan het verzoek van Syrië de topconferentie uit te stellen. Naast de diepe meningsverschillen tussen Syrië en het naburige Irak heeft het con servatieve Saoedi-Arabië onlangs de di plomatieke betrekkingen met Libië ver broken, terwijl Marokko en Algerije el kaar in de haren zitten vanwege de steun die Algerije geeft aan de guerrillastrijders van het Polisario Front die tegen het Ma rokkaanse leger vechten voor zelfstan digheid van de westelijke Sahara. Gevechten De gevechten aan het Iraaks-Iraanse front zijn na de bijna acht weken durende oor log praktisch volledig tot stilstand geko men, met uitzondering van het gebied rond Abadan. Het door Iran begonnen tegenoffensief bij Abadan zal naar de mening van waarne mers in de komende dagen de druk op Je Iraakse troepen sterk doen toenemen. Irak blijft intussen bereid de strijd te staken en onderhandelingen te beginnen. Iran is echter onverzoenlijk. Premier Moham med Ali Radjai verklaarde dezer dagen dat Iran niet met Irak wenst te praten, ook niet als de Iraakse troepen var. Iraans grondgebied zouden worden teiugge- trokken. Ook Engeland heeft nu oorlogsschepen naar de strategisch belangrijke Straat van Hormoez gestuurd. Irak maakte gisteren bekend dat luchtdoel geschut acht Iraanse vliegtuigen had neergehaald die burgerdoelen in het noorden en het zuidoosten van Irak aan vielen. Uit chaos moet men vakbond opbouwen (Van onze verslaggever Anton Koene) WARSCHAU - In de vier kamers van een uitgewoonde flat op de tweede verdieping aan de Spital- na 5 in Warschau, die nu als kan toor dienen voor de Warschause afdeling van de nieuwe onafhan kelijke vakcentrale Solidariteit, krioelt het ononderbroken van de mensen, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. Ze halen formulie ren af en brengen ze ingevuld weer terug, ze discussiëren met elkaar en verdringen elkaar om de laatste publikaties van de vak centrale aan de behangloze muur te lezen. Er is geen vloerbedek king, er zijn geen gordijnen en de kamers worden verlicht door een naakte gloeilamp, in de volks mond een Russische kroonluch ter genoemd. „U ziet het", zegt Seweryn Jawors- ki, lid van het hoofdbestuur van Solidariteit en waarnemend voorzitter van de afdeling War schause agglomeratie van de nieuwe vakcentrale. „Dit is het begin. Onder deze omstandighe den moeten wij er zien uit te ko men. Het is een chaos en daaruit moeten wij een vakbond zien te bouwen". Om de functie en de structuur van de nieuwe vakcentrale te begrij pen is het volgens Jaworski erg belangrijk dat er wordt vastge steld wat de verschillen zijn tus sen Solidariteit en de oude com munistische vakcentrale (CRSS). Bij de oude vakcentrale wordt alles vanuit de top geregeld, maar bij Solidariteit is dat andersom. Alles komt vanuit de basis, alle leden zijn betrokken zowel bij het nemen van beslissingen als bij het dragen van verantwoorde lijkheid. Solidariteit moet volgens Jaworski een vakbondskader opbouwen, een proces, waarvan hij denkt dat het minstens een jaar in beslag neemt, maar lang niet zo'n uitge breid kader als de 500.000 die de CRSS nog steeds in goedbetaalde dienst heeft. Geen sociaal werk „Ik zal u eprst vertellen wat wij bij Solidariteit niét gaan doen. Wij gaan voor onze leden geen vakan ties verzorgen, geen kaartjes voor de schouwburg bestellen, geen dagtochtjes organiseren, geen aardappelen inkopen en ook geen muziekkorpsen oprichten. Dit zijn*taken voor de sociale af delingen van de verschillende bedrijven en fabrieken. In de loop van jaren hebben de bedrij ven en fabrieken deze en vele an dere taken overgeheveld naar CRSS, en die heeft ze maar al te graag overgenomen omdat zij al les deed behalve het verdedigen van de rechten van de arbeiders. Daardoor heeft zij het vertrou wen van de arbeiders verloren. Wij zullen er nu nauwlettend op toezien dat de bedrijven en fa brieken deze taken weer over nemen en wij zullen zorgen dat ze deze taken ook goed uitvoeren. Solidariteit is er om de rechten van de arbeiders te verdedigen en niets anders". Het lidmaatschap van een commu nistische vakbond was iets wat iedere arbeider bij het aannemen van een baan automatisch mee kreeg. Net zo automatisch werd 1 procent van zijn salaris ingehou den als contributie. Daarboven kwam een werkgeversbijdrage, die varieerde per bedrijfstak. Van de werkgevers- en WERKNE MERSBIJDRAGE ging tussen 40 en 50 procent op aan zuivere administratiekoste n van de vak bond en ook de salarissen van de ongeveer 500.000 betaalde ka derleden, die nog steeds in dienst zijn ondanks het feit dat de com munistische vakbond nu veel minder leden telt. De paar leden die gebleven zijn, zijn doorgaans mensen die niet eens weten dat ze lid zijn en intussen allang inge schreven staan bij Solidari teit. Geen administratie De nieuwe onafhankelijke vakcen trale incasseert theoretisch ook 1 procent contributie van haar le den. Nog geen zloty is in de vak bondskas van Solidariteit te rechtgekomen omdat eenvoudig de administratie ontbreekt. Soli dariteit heeft zelfs nog geen bankrekening. Geld is overigens een zaak waarover het hoofdbe stuur van de nieuwe vakcentrale het minst het hoofd breekt. Er is nog niemand in dienst van Soli dariteit. Alle medewerkers zijn afgestaan door hun werkgevers en worden ook door hen betaald. De nieuwe vakcentrale zou niet eens weten wat zij zou moeten doen met de enorme bedragen van de contributie. Solidariteit verwacht dat in elk ge val niet meer dan 25 procent van het binnenkomende contributie bedrag nodig is voor de admini stratie van de vakcentrale. On duidelijk blijft waar al dat geld van de communistische vakcen trale in de loop van de jaren is gebleven. In het verre verleden heeft de communistische vak centrale wel de bouw van arbei derswoning en gefinancierd, maar dat gebeurt niet meer. De communistische vakbond fun geert nog wel min of meer als kredietinstituut voor de arbei ders, maar het geld, dat was uit geleend aan arbeiders die naar Solidariteit zijn overgestapt, is intussen door CRSS terug- geëist. Infiltratie CRSS heeft zichzelf structureel veranderd in een coordinatje- commis sie. Maar niemand weel wat er gecoördineerd wordt. Theoretisch moet het overblijfsel van CRSS de samenwerking niet Solidariteit voorbereiden, maar omdat de twee organisaties twee totaal andere doelstellingen heb ben valt er maar weinig te coör dineren. De structuur van Solida riteit is veel ingewikkelder dan die van de communistische vak centrale. Ook weer in theorie neemt Solidari teit alleen individuele leden aan en geen hele fabrieken of hele bedrijfstakken. Het hoofdbe stuur heeft deze maatregel ge troffen om de infiltratie van on gewenste communistische par tijleden tegen te gaan. In de prak tijk worden wel hele bedrijfstak ken aangemeld. De registratie van de individuele leden komt pas later omdat het administra tieve apparaat nog in de kinder schoenen staat en het vele werk niet aankan. Solidariteit, zoals het bij de recht bank in Warschau geregistreerd is, bestaat uit een mengelmoes van individuele leden en uit compleet aangemelde fabrieken of bpdrijfstakken, zoals bijvoor beeld de havenarbeiders. Oor spronkelijk was het de bedoeling dat elke bedrijfstak en elke grote stad zijn eigen vrije onafhanke lijke vakbond zou hebben en dat Solidariteit alleen als overkoe pelende organisatie zou funge ren. Toen bleek dat dat zou leiden tot bijna onoverkomelijke problemen met de plaatselijke rechtbanken, die ieder voor zich andere maatstaven hanteerden voor de registratie, is daarvan af gezien. Om een basis te leggen heeft Soli dariteit eind september iedereen die wilde meewerken opge trommeld en gezamenlijk bij de rechtbank in Warschau geregi streerd. Er wacht nog een dertig tal afzonderlijke vrije vakbonden die zich bij Solidariteit willen aansluiten, op registratie. Dit be tekent dat Solidariteit op het ogenblik zowel als vakcentrale en vakbond fungeert. Op den duur wordt deze constructie veran derd, maar voor het hoofdbe stuur is dat een zaak van latere zorg. Wetgeving nodig Hoogste prioriteit heeft voigens hoofdbestuurslid Jaworski de opbouw van het eigen kader, de organisatie en het voorbereiden van de nieuwe vakbondswet, die voor het eind van dit jaar van kracht zou moeten worden maar waarvan het wetsontwerp nog niet eens by de nieuwe vakcen trale is voorgelegd. Dan ligt er nog de kwestie van de tachtig verschillende loonschalen, die ook op verandering en nivelle ring wachten. Over de toekomst van de 500.000 betaalde administratieve krach ten en kaderleden van de com munistische vakbond zegt Ja worski: „Wij hebben geen plaats voor ze. Als ze werkloos worden zgn we best bereid ze te helpen aan een nieuwe baan ergens an ders". Solidariteit heeft geen enkele be hoefte om een monopoliepositie in te nemen in het Poolse vak bondswezen. „We willen alleen de mensen aannemen die ons werkelijk steunen en niet ieder een. Het is nu makkelijk voor ie dere arbeider over te gaan naar Solidariteit maar wg zullen nooit de mensen van het eerste uur uit het oog verliezen die het risico hebben gelopen om hun baan kwijt te raken of misschien zelfs hun vrgheid. Dat zijn onze toe komstige kaderleden". Een ander vooraanstaand be stuurslid van de afdeling War schause agglomeratie, Janusz Onyszkiewicz, zegt het nog wat duidelijker „Wg bidden God dat CRSS blijft bestaan in een of an dere vorm. Als die centrale wordt •pgeheven krijgen we 500.00l e- aalde bureaucraten op ons dak en daaraan hebben we zeker geen behoefte. Laat ze maar doorgaan vakantiereisjes en hun aardap- pelhandcl. Dan blijven zij bezig en zijn onze handen vrij om te doen wat van een echte vakbond verlangd wordt. Dat is om de rechten van de arbeiders te ver dedigen en niet minder".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9