Westerschelde- brug lijkt voor goed van baan Atlas geeft goed beeld kastelenbestand Monsterfusie in sp a arb ank wereld GOUD ZILVER Coveco moet inkrimpen Mtmeinpen&Keg eer Amsterdamse diamantair ontsnapt aan ontvoering Spoorwegen investeren 7 miljard voor reizigers De premier zette uiteen dat het rijk geen financiële ruimte meer heeft voor de aanleg van de oeverver binding. Letterlijk zei hij niet te weten waar het benodigde geld gehaald zou moeten worden. Ook onderstreepte de minister-presi dent dat de rentestand tussen 1978 (toen het besluit tot de aan leg van de oeververbinding werd genomen) en nu een "fabuleuze stijging" heeft ondergaan, met als gevolg dat het Zeeuwse project veel en veel kostbaarder wordt dan oorspronkelijk was geraamd. De premier becijferde de daardoor ontstane extra kosten op enkele honderden miljoenen guldens. Naar het oordeel van de minister president maakt de "benarde" fi nanciële positie het onmogelijk thans over te gaan tot uitvoering Ria Beckers wil progressief kabinet AMSTERDAM - Wanneer de ver kiezingen een meerderheid voor links opleveren, zullen Den Uyl en Terlouw niet om een progres sief kabinet heen kunnen. Ria Beckers zei dit vanmorgen in Amsterdam, nadat ze door het congres van de PPR tot lijsttrek ker bij de komende verkiezingen was uitgeroepen. De PPR blijft streven naar een pro gressief meerderheidskabinet, aldus mevrouw Beckers. „Ik weet dat het brede kabinet (PvdA-D'66-CDA) op papier klaar ligt. Dat ook de PvdA nu al op zeker speelt. Ik betreur dat", zei ze. F abrieksprijzen margarine hoger DEN HAAG - De fabrieksprijzen van margarine gaan maandag met twaalf cent per kilo omhoog. De prijsverhoging van halvarine bedraagt de helft daarvan. Dit heeft de bond van Nederlandse margarinefabrikanten gister- - avond meegedeeld. De prijsver hoging is een gevolg van de stij ging van de prijzen van grond stoffen op de wereldmarkt. Volgens de bond van margarinefa brikanten zal de verhoging van de fabrieksprijs afhankelijk van de voorraden in de winkels met enige vertraging doorwerken in de consumentenprijzen. De prijs van een pakje van 250 gram mar garine zal met enkele centen stij gen, aldus de bond van margari nefabrikanten. Over de prijsverhoging heeft de bond overlegd met het ministerie van economische zaken. De laat ste prijswijziging dateert van ja nuari van dit jaar, toen de prijzen van margarine met 16 cent per kilo werden verlaagd. Veel schade door losse treinkist UTRECHT - Een losgeraakte on- derkist van een trein heeft giste ren op het traject Den Haag-Rot terdam, ter hoogte van Delft, voor de nodige problemen gezorgd. De kist sleepte over de spoor baan, waardoor er nogal wat grind in het rond spatte. Daar door sneuvelden een aantal rui ten van het treinstel zelf en een tegemoetkomende trein. Ook een aantal auto's op een parkeerter rein naast de spoorbaan liep schade op. Volgens een woord voerder van de NS deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. van het project. „Het blijkt een voudig niet meer te Kunnen", al dus de eerste minister. Slechts een aanzienlijke daling van de huidige rentestand zou in dit standpunt verandering kunnen brengen. De staten van Zeeland eisen van het kabinet dat zij de aanleg van de vaste oeververbinding Wester- schelde waarmaakt. Op 3 maart 1978 heeft de minister van ver keer en waterstaat toegezegd dat met de aanleg van de vaste oever verbinding Westerschelde uiter lijk begin '81 of zoveel eerder dan mogelijk begonnen zal worden. De staten van Zeeland hebben gis termorgen voor het begin van de jaarlijkse begrotingszitting una niem een motie aangenomen, waarin zij hun grote verontwaar diging en diepe teleurstelling uit spreken over de gang van zaken. Zij vinden die in strijd met de in ons land geldende normen van behoorlijke bestuur. In de motie verzoeken de staten de regering dringend op basis van de uit gangspunten die ten grondslag lagen aan haar beslissing van 3 maart 1978 in te stemmen met een voor de provincie Zeeland rede lijk te dragen financiële last voor de brug. Ze vraagt de regering nadere voorstellen te doen. De minister van verkeer en water staat heeft Zeeland nieuwe fi nanciële voorstellen gedaan met betrekking tot de aanleg van de brug die de provinciale draag kracht ver te boven gaan, waar door uitvoering van het project onmogelijk wordt. Zeeland heeft steeds gewacht met dringende aanpassing van de Westerschel- deveerdiensten omdat men er door toezeggingen van de minis ter van verkeer en waterstaat zo goed als zeker van was dat de brug zou worden aangelegd en de problemen over enkele jaren zouden zijn opgelost. Nu dat niet gebeurt dreigt het vervoer over de Westerschelde in ernstige moeilijkheden te komen. Hoge prijzen voor zoals sieraden, bestek, munten enz. TEGEN KONTANTE BETALING! Kunt u niet naar onze giro aan u betalen, fabriek komen, dan Nieuw is onze ver- kunt u edelmetalen koop van kilo baartjes A voorwerpen per goud en zilver, zodat aanqetekende post u b.v. edelmetalen BZ insturen. Wij bellen u voorwerpen kunt V dan over de waarde inruilen tegen die wij per bank of baartjes. 'e WkdóqcnÊ mi° KONINKLIJKE AT) Leidseweg 219, Voorschoten, tel. 01717-2975. AMSTERDAM - Ongeveer 400 krakers hebben gisteravond in Amsterdam een demonstratieve optocht gehou den voor het behoud van de Grote Wetering aan de Weteringschans. Onder het uitroepen van leuzen als 'geen ontruiming, vordering nu' eisten de krakers, die vijf huizen aan de Weteringschans na tien jaar leegstand binnentrokken, van de gemeente vordering van het complex. Deurwaarder Kemper heeft de krakers vorige week in opdracht van eigenaar Gerard Bakker meegedeeld dat zij het complex, waar zij nu tweeëneenhalf jaar wonen, vóór 25 november moeten verlaten. ARNHEM - Het voortbestaan van het vleeswarenconcern Coveco (3000 werknemers) is in gevaar. Dit jaar wordt een verlies van bij na twintig miljoen gulden ver wacht. Het weerstandsvermogen van het concern is hierdoor ern stig aangetast, zo heeft de hoofd directie vandaag gezegd. Het verlies op vleesprodukten en rundvlees heeft de laatste jaren tientallen miljoenen guldens be dragen. Volgens directeur J. Jennekens zal pas begin decem ber iets te zeggen zijn over om buigingen en ontslagen. Om het voortbestaan van Coveco veilig te stellen is volgens een onder zoeksbureau (de adviesgroep voor strategische besluitvor ming) een ombuigingsoperatie op korte termijn onvermijdelijk. De directie vertrouwt erop dat door deze maatregelen een groot deel van Coveco behouden kan blij ven. Het concern is een coöpera tie waarvan 12.000 boeren recht streeks lid zijn. Wat de sanering voor hem betekent, kon Jenne kens nog niet aangeven. Tot 1979 werden de verliezen vol gens de directie gecompenseerd door de resultaten in vers var kensvlees. "Door ongunstige ontwikkelingen op die markt en door de explosieve kostenstij ging kunnen die verliezen nu niet meer worden opgevangen", al dus de verklaring. De belangrijkste aanbevelingen van het onderzoekbureau zijn: verlaging van de vaste kosten, sanering en/of afbouw van ver liesgevende activiteiten (vlees- produktie en rundvlees), verho ging van efficiency en produkti- viteit, verlaging van de slachtca- paciteit, een eigen organisatie en directie voor de verwerkende in dustrie. De raad van commissarissen vindt de richting die de onderzoek commissie aangeeft juist. Hij heeft opdracht gegeven tot nade re uitwerking van de aanbevelin gen. „De ombuigingsoperatie is een harde en pijnlijke noodzaak omdat er arbeidsplaatsen verlo ren zullen gaan", aldus de verkla ring, waarin de hoofddirectie zegt dat er geen andere mogelijkheid is om de toekomst van Coveco veilig te stellen. De centrale ondernemingsraad is verzocht binnenkort zijn stand punt kenbaar te maken. AMSTERDAM - Amsterdams grootste diamantair, Max Meents, is op het nippertje ontsnapt aan een ontvoering. De Amsterdamse recherche was al enige tijd op de hoogte van plannen voor een ontvoe ring van de eigenaar van Cos- ter Diamonds en hield zijn huis de afgelopen tien dagen dag en nacht in het oog Meents wist van deze 24-\ bewaking niets. Donderdag werden vijf Italia nen, drie Grieken en drie Ne derlanders gearresteerd Daarvoor had de politie al enkele verdachten aangehou den. Tijdens de verhoren sloeg een van de Nederlanders, een ex-werknemer van de dia mantair, door. Hij vertelde dat men van plan was de diamantair te ontvoeren en een losprijs van 17 miljoen gulden te eisen. Als de kid nappers er niet in zouden sla gen Meents zelf te ontvoeren, zou een van zijn kinderen of kleinkinderen het moeten ontgelden. Na deze bekentenis vond de Am sterdamse recherche in een woning in de binnenstad en kele vuurwapens, waaronder een pistool-mitrailleur, en een kap om de diamantair mee te blinddoeken. In een kamertje stond al een bed voor Meents klaar. Met kettingen zou de diamantair hieraan worden vastgeklonken. Gebedsactie afgelopen HARDERWIJ K - Aan de gebedsac tie van een groep mensen in Har derwijk is gisteravond vroeg een eind gekomen. De zestien men sen, onder wie zeven kinderen, verlieten om zeven uur 's avonds de woning met onbekende be stemming. De Harderwijkse politie wilde gis teravond niets zeggen over de beëindiging van de gebedsactie, die de afgelopen dagen erg veel belangstelling heeft getrokken. De 16 mensen hebben dagenlang in volstrekte afzondering een ge bedsmarathon gehouden. Daar toe hadden ze de ramen van de benedenverdieping afgesloten met karton en vuilniszakken. Over het lot van de mensen die in Harderwijk zo lang in gebed bij een zijn geweest, ontstond begin deze week verontrusting, toen in Ede het gezin Verburg vermist bleek. Planten stonden te verdor ren voor de ramen, en in het huis werden twee dode kanaries ge vonden. Later bleek dit gezin, samen met nog een aantal gezinnen, in het huis van de familie Noordmans in Harderwijk te bivakkeren waar de gebedsactie werd gehouden. Tot nu toe is het niet duidelijk, tot welke religieuze gezindte de 16 mensen behoren. Evenmin is duidelijk, waar de groep mensen naar toe is getrok ken. De Harderwijkse politie wilde op vragen in die richting geen enkele reactie geven CELSTRAF HAARLEM - De Haarlemse recht bank heeft gisteren de eerste drie van de totaal 23 verdachten in de bouwfraudezaak gevangenis straffen opgelegd. Hij eiste twee jaar, één jaar en zes maanden. Van 1976 tot en met 1978 zouden de verdachten voor zeker 18 mil joen gulden geen belasting en so ciale lasten hebben afgedragen. DEN HAAG (GPD) - Voor liefheb bers van kastelen valt er veel te beleven aan de „Atlas van de Ne derlandse Kastelen" dat het laat- se woord lijkt te hebben op een gebied waar al meer over is ge schreven dan er in een toren op gestapeld kan worden. De samenstellers van de „Atlas" (A. W. Sijthoff, f79,50) zijn niet over één nacht ijs gegaan. Want ook al stellen zij niet de pretentie te hebben gehad een volledig afge rond beeld te geven; zij hebben wel meer informatie en gegevens bijeengebracht dan in het door snee kastelenboek te vinden Om het Nederlandse kastelenbe stand op de vaderlandse geschie denis te projecteren, zijn er inlei dingen opgenomen over de feo daliteit en de politieke geschie denis van Nederland in de perio de 900-1500, die in beknopt be stek de achtergrond invullen van een tijd dal burchten en kastelen nauw verweven waren met het machtspatroon van vaak indivi dueel uitgeoefend gezag. Een apart hoofdstuk is gewijd aan de cartografie, het systeem waar bij Nederland in kaart werd en wordt gebracht, waaruit blijkt dat de oude kaarten, hoewel vaak onnauwkeurig, niet alleen aan trekkelijker zijn dan de moderne luchtfoto's maar soms ook gede tailleerder. Over wat een kasteel genoemd mag worden, zijn ook de deskundigen het niet eens. Er zijn kastelen die in verval raakten en dan als grote huizen werden herbouwd, zo ook omgekeerd. Is de bekende ruine van Brederode bij Velsen een kasteel? Het is in elk geval een kasteel geweest. Onder een ruime noemer zijn er niet minder dan 352 bouwwerken in Nederland die onder de rubricering „kaste len" kunnen vallen. Ze worden in de Atlas alle genoemd met een korte beschrijving. Daaruit blijkt dat Gelderland aan de kop staat met 84 kastelen, met Limburg als tweede (69). Ook in Utrecht zijn er nog altijd 48. Het minst heeft Friesland er (11) - de provincie immers die zich het minst gelegen liet liggen aan ba zen, of het nu graven, ridders, ko ningen, of bisschoppen wa- Aan de hand van topografische kaartfragmenten heeft de Atlas 60 van de 352 kastelen in beeld gebracht, voorzien van een uit voerige toelichting over hun ont staansgeschiedenis, de geslach ten die ze bewoonden, de verrich te restauraties, en hun huidige bestemming. Het is niet de meest boeiendste lectuur, maar daar wegen voor de liefhebbers de soms heel mooie foto's tegenop, vaak vergezeld van vergelijkende afbeeldingen van vroeger en plat tegronden. Triest is keer op keer te lezen hoe deze burchten werden gebrand schat, leeggeroofd, vernield, weer opgebouwd en weer ver woest, tot en met de Tweede We reldoorlog toe. Zoals kasteel Kes- sel in Limburg, dat in 1579 in de Tachtigjarige Oorlog werd ver woest, en nog eens in 1944, toen het door de Duitsers werd op geblazen. „De schade was zo groot, dat men na de oorlog geen mogelijkheden zag om het kas teel nog te restaureren". Maar de ruines werden geconsoli deerd. Kasteel Ammersoyen, na een roemrucht verleden nu gedeeltelijk in gebruik als raadhuis BB PAGINA'I ZATERDAG 15 NOVEMBER 1980 AMSTERDAM/ROTTER- DAM/«een gemeenschappelijke spaarbank te vormen. Als de on derhandelingen positief uitvallen ontstaat een spaarbank met een spaartegoed van in totaal f6,5 miljard, een balanstotaal van rond f 7 miljard, een personeels bestand van 1700 man en 285 ves tigingen. Ter bevordering van een volledige financiële dienstverlening vin den de drie spaarbanken het ge wenst tot schaalvergroting over te gaan, zodat ook in de toekomst het spaarbankbedrijf optimaal kan worden uitgeoefend. Door bundeling van kennis en samen voeging van bedrijfsmiddelen zal de nieuwe eenheid beter in staat zijn de gemeenschappelijke marktbelangen te behartigen. Ook de continuïteit van de be drijven op lange termijn lijkt ge waarborgd. Medewerkers, on dernemingsraden, vakbonen, SER-fusiecommissie en De Ne- derlandsche Bank zijn op de hoogte gebracht. Wanneer de beoogde fusie doorgaat zal de nieuwe combinatie rond een derde van de Nederlandse spaarbankmarkt onder haar hoe de krijgen. "De concentratietendens in de spaarbankwereld loopt al enige jaren en zal nog wel verder gaan. Op zich een goede zaak, want het tekent de collegialiteit onder spaarbanken", zo gaf een woord voerder van de Nutsspaarbank Den Haag als commentaar op de voorgenomen fusie. Volgens de Coöperatieve Vereni ging van Bondsspaarbanken in Gorinchem zal de voorgenomen fusie ingrijpende gevolgen heb ben voor de Nederlandse Spaar- bankbond. De nieuwe combina tie zal ruim 30 pet. van het toever trouwde obligo, van bij de Spaar- bankbond aangesloten banken in rich verenigen. Gezien het feit dat een miljoen obligo binnen de Spaarbank- bond een stem in deze bond met zich meebrengt, moet worden vastgesteld dat de nieuwe com binatie een machtspositie gaat Een woordvoerder van de Neder landse Spaarbankbond liet geen spaan heel van het commentaar van de Coöperatieve Vereniging. "Het past juist wel in het beleid van de Spaarbankbond om te komen tot grotere eenheden". Het aantal werkzaamheden van de Spaarbankbond zal niet wor den teruggedrongen aldus de zegsman van de Spaarbankbond. "De Coöp. Vereniging stelt dat de centrale dienstverlenende taak zal worden overgenomen door de coöp. vereniging zelf. Dan zal de ze toch meer leden moeten krij gen en de realiteit is dat er sinds de oprichting geen lid meer is bijgekomen". UTRECHT - Om een betrouwbaar reizigersvervoer tot 1988 te kun nen verzekeren, rekenen de Ne derlandse spoorwegen erop bijna zeven miljard gulden te moeten investeren, zo staat het in het NS- personeelsblad „De Koppeling". De spoorwegen hebben nu een nieuw investeringsplan lange termijn 1980-1988 voorgelegd aan minister Tuijnman van ver keer en waterstaat In dat plan gaat de NS in op de wensen die er zijn ten aanzien van vernieuwing, vervanging, uitbreiding, aanpas sing van materieel, bovenbouw, beveiliging, werkplaatsen, sta tions, machines en infrastruc tuur. In overleg met de overheid zullen de zaken uit het plan jaar lijks in bijzonderheden worden uitgewerkt in een jaarinveste ringsplan. Het investeringsplan heeft volgens „Koppeling" alleen betrekking op het reizigersvervoer op het be staande net en op nieuwe lijnen. De NS rekenen op een toeneming van het reizigersvervoer met 1,5 procent per jaar en mikt op een vervoersomgang tot 9,2 miljard reizigerskilometers per jaar. Volgens een NS-woord voerder is een deel van de plannen reeds bekend, maar hebben NS al hun wensen nu in het investerings plan op een rijtje gezet om de mi nister te tonen wat er leeft bij de spoorwegen. PPR blijft voor spreidingsbeleid DEN HAAG - Voorlopig komt er geen vaste oeververbinding over de Westerschelde De kans bestaat dat hiervan zelfs helemaal wordt afgezien. "Ons wisselgeld is weg", aldus minister-president Van Agt gisteravond na afloop van het wekelijks kabinetsberaad. Hij deelde mee, dat het kabinet het initiatief heeft genomen voor nader overleg met het provinciaal bestuur van Zeeland over deze kwestie. AMSTERDAM - De PPR blijft voorstander van de spreiding van rijksdiensten. Een voorstel van het partijbestuur om dit beleid af te wijzen, is gisteravond door het congres in Amsterdam verwor pen. Groningse partijleden zeiden ver bijsterd en onthutst te zijn over de voorgestelde tekst in het ver kiezingsprogram van de PPR. Tweede-Kamerlid Henk Walt- mans, die acht jaar lang de sprei ding verdedigde, verzette zich eveneens fel. Het partijbestuur wilde het sprei dingsbeleid afwijzen om vergro ting van de problemen in de Randstad te voorkomen. Een meerderheid van het PPR-con- gres vond dat echter geen aanlei ding om het Noorden in de kou te laten staan.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7