'Grimmige sfeer' KERKDIENSTEN Petrakoor tien jaar aaasm» eigen deeg... koekje van Indonesische regering soepeler tegenover de zending over kerk in Nederland ffiÈW Een (Van onze redactie geestelijk leven) "Kerkelijk Nederland is ontwikkelingsland geworden" Dat is een conclusie van de Indonesische predikant Lukito Handojo. Hij woont met zijn gezin in Maassluis, vanwaar- uit hij hervormde gemeenten overal in het land bezoekt om ze te wijzen op hun zendingstaak dichtbij. Ook gaat hij wel voor in kerkdiensten, zoals laatst nog in het kerkge bouw "De Regenboog" in de Leidse Merenwijk Lukito Handojo werd zes jaar gele den door de Christelijke Kerk van Indonesië in West-Java naar Nederland uitgezonden in het kader van een programma voor "wederzijdse dienstverlening en steun". Sindsdien heeft hij zich in kerkelijk Nederland uitvoerig kunnen oriënteren. Prekerig In zijn tweede "rondzendbrief aan de christenen van Nederland" schrijft Handojo. dat de kerk meer een praktische leef- en denkgemeenschap moet worden, die in deze wereld nieuwe teke nen van hoop opricht. "We zijn te veel een papieren, prekerige kerk. Daarom moeten we terug naar het praktische christen-zijn en ons niet zoveel meer bezig houden met ons eigen kerk-ziin" 'Het christelijke leven zoals de bij bel dat tekent vindt men in het dagelijkse leven vaak niet terug. Vooral veel jongeren haken om die reden af'. Lukito Handojo vindt, dat de ker ken nog niet zijn ingesteld op het feit dat kerkelijk Nederland "ontwikkelingsland" is gewor den. "Gemeenteleden en kerk leiders moeten ervan worden overtuigd, dat de grenzen tussen zending buitenslands en evange lisatie in eigen land aan het ver vagen zijn. De traditionele ker ken moeten zich vernieuwen om zo de samenleving te kunnen beïnvloeden en te kunnen func tioneren als zout en licht". Te zwaar De kerk als instituut vervult daarin, volgens Handojo, maar een be- goed heeft begrepen, dat die brief niet was bedoeld om zo maar kritiek te leveren of een negatief beeld van de kerk hier op te hangen. "De uitwerking van onze daden moet in overeenstemming zijn met wat ons door het geloof zon neklaar is geworden". LUKITO HANDOJO ..terug naar de praktijk Hervormde Kerk: beroepen te 's Gravenzande C. Groot Lekkerkerk, te Giessendam A. de Reuver Ca- pelle aan de IJssel; bedankt voor Bovensmilde catecheet O. van de Galiën Broek op Langedijk. Gere formeerde Kerken: aangenomen naar Den Haag-Oost mevrouw T. Bergsma, pastoraal medewerker aldaar. Gereformeerde Gemeen ten: bedankt voor Herkingen J. Ka rens Opheusden. Baptistenge meenten: bedankt voor Den Haag O. Oldenburger Sneek. Ds. W. R. van der Zee (50) te Den Haag wordt genoemd als eerste kandidaat om dr. A. H. van den Heuvel op te volgen als secretaris generaal van de Hervormde Kerk. scheiden rol. Zij moet meer naar buiten en meer naar het grond vlak toe. Niet alleen de ambts dragers vertegenwoordigen de kerk. "De gewone gemeentele den moeten samen een stukje meebouwen aan het Rijk van God. Een te zwaar instituut be lemmert vaak de zendingsop dracht van de christenen" De Indonesische predikant waar deert het, dat de Nederlandse kerken voortdurend iets voor an deren willen doen. "Maar zij ver geten daarbij, dat ze best iets van anderen kunnen leren. "Wij moe ten ook leren, ons te laten helpen, terechtwijzen en versterken, als kerken en als enkelingen, door medechristenen verweg of dichtbij". Gave Wat Lukito Handojo in het kerke lijke leven van Nederland mist, is een "goede, broederlijke sfeer" "Onderlinge verschillen, gebrek aan tijd en aandacht en het wel- vaartsdenken belemmeren de echte gemeenschap. Er is een grimmige sfeer ontstaan, met weinig openheid, hartelijkheid en begrip voor elkaar". De ker ken zouden dat helemaal op nieuw moeten leren. '"Sfeer is een kwetsbare aangele genheid. Ze is een gave van de Geest, waarom gebeden mae worden en waartoe ook kan wor den opgewekt". Op zijn eerste rondzendbrief - vo rig jaar - kreeg ds. Handojo heel veel reacties. Hij is blij dat men LEIDEN- Het Leidse interkerkelij ke Petra-jeugdkoor - in en buiten de regio algemeen bekend - be staat deze maand tien jaar. Zon dagavond om 7 uur wordt in de Petrakerk aan de Suriname- straat,waar de groep is ontstaan, een jubileumdienst gehouden, na een receptie van half 5 tot 6 uur Op kerstavond 1970 kwamen de acht leden, waaruit de groep toen bestond, voor het eerst voor het voetlicht. Het begin was klein en primitief, maar ook enthousiast en vindingrijk. En de jongeren werden van alle kanten spontaan geholpen. Het koor telt nu zo'n 35 leden. André van der Tuijn uit Katwijk voert over koor en com bo de leiding. De Petra-jongeren hebben zich ontwikkeld tpt een gospelgroep met een duidelijk motief: "een stuk evangelie en ei- Musical Om aan de vele gastoptredens meer inhoud te geven, begon het koor drie jaar geleden met de voorbe reidingen voor een "reli-musi- cal". Op kerstavond 1978 werd de musical "Gods Plan" (tekst pater Raymund van Sasse van IJsselt) voor het eerst gepresenteerd. De reactie was geweldig. Bijna ieder weekend is het koor ermee op pad geweest. Naar kerkdiensten, evangelisatie-avonden, festivals, gospelconcerten en koffiebars. Het programma met de musical groeide naar een vorm die ken nelijk zeer velen aanspreekt. Het koor heeft er nu een paar jaar mee gewerkt. Een nieuw programma is in voorbereiding, qua opzet ge lijk aan "Gods Plan" Dat speelt Dat Maarten 't Hart in zijn boeken zulke "massieve dingen" over God kan schrijven, is de schuld van de christenen zelf. Zij hebben hem niet laten horen en zien, dat God anders is. rond de "evangelist Marcus en zijn blijde boodschap" Het Petra-jeugdkoor komt de eer toe, nationaal en internationaal bekende gospelgroepen naar Leiden te hebben gehaald. New Hope-Wings of the Light, The Lighters, Burning Candles en Nutshell zeggen wat dat betreft genoeg. New Hope trok dit voor jaar hier zo'n 1400 bezoekers. Krefeld Grote plannen heeft het koor op het ogenblik niet. Het wil zo spoedig mogelijk me; de musical "Mar cus" op toernee. In april volgend jaar zal de groep enige dagen te gast zijn van het koor "Kantate in Krefeld, de stad in de Bonds republiek Duitsland waarmee Leiden een uitwisselingspro gramma heeft. In een artikel in het "Hervormd Weekblad" (Confessionele Ver eniging) van deze week noemt de Steenwijkse predikant W. J. van Asselt (34) de opstelling van 't Hart tegenover kerk en geloof een "koekje van eigen deeg" "Wij hebben er alle aanleiding toe ge geven". Van Asselt reageert met zijn ver haal ("De spiegel van Maarten 't Hart") op een serie artikelen in dit weekblad over de gevierde schrijver waarin nogal van leer wordt getrokken tegen de manier waarop 't Hart het calvinisme van zijn jeugd beschrijft, 't Hart zou zich schuldig hebben gemaakt aan een grove vertekening"een "karikatuur in het kwadraat" Dat het een karikatuur is,ontkent ds. Van Asselt niet. "Maar juist daardoor wordt de kern van de waarheid zo triest en uitermate schrijnend" De predikant beperkt zich tot wat 't Hart schrijft over Zondag 10 van de Heidelbergse Catechismus en over het Godsbeeld achter deze Zondag, waarmee velen zijn op gevoed. "De vraag waarvoor 't Hart ons stelt is deze: is de God van Zondag 10 (alle dingen die wij mensen ondervinden komen uit Gods vaderlijke hand -dG) inderdaad de God van de bijbel, de God en Vader van Jezus Chris tus? Van Asselt denkt, dat heel velen niet meer in God geloven omdat ze in déze God - de grote "opperregelaar" - hebben ge loofd. "De God in wie Maarten 't Hart niet kan geloven bestaat niet. Het is een door christenen zelf gesneden afgodsbeeldHet is de God van de natuurlijke theologie. Voordat de bijbel opengaat, zijn er al beslis singen gevallen. Het is als met ons kleurboek uit de kindertijd. We kleurden naar eigen inzicht de plaatjes in. Zo is het plaatje van God maar al te vaak ingekleurd Maarten 't Hart door de ideeën die we zelf hadden of die we ontleenden aan bepaal de filosofieën". De catechismus is ds. Van Asselt "zeer dierbaar", maar wat hem hoog zit ten aanzien van Zondag 10 is, dat het plaatje van God daar niet wordt ingekleurd door de naam "Jezus" "Er werd over God gesproken buiten Christus om. En dan komen we terecht in het heidendom, al is het nog zo vroom. Alles wat over God gezegd en geloofd mag worden, kan niet om Golgotha en Pasen heen" Van Asselt is niet zo bang voor t Harts atheïsme, dat de jeugd op verderfelijke ma,nier zou beïn vloeden. "Ik ben hem dankbaar voor de spiegel die hij ons voor houdt. Zó komen wij christenen blijkbaar bij velen over. Waarom houden wij die misverstanden dan nog steeds overeind? Vele jongeren hebben daardoor hun God., hun geloof en zichzelf verlo- De Steenwijkse dominee is veel banger voor "christelijke vormen van atheïsme". "Met ons hoofd geloven wij wel in God, in theorie, maar in de praktijk kunnen we leven alsof Hij er niet is, doordat we doen alsof onze naaste er niet is. De meeste atheïsten in dié zin zitten dan misschien ook wel in de kerk". 'Wij hebben boter op ons hoofd" ZATERDAG 15 NOVEMBER 1980 Saldo De inkomsten uit de hervormde gemeenten voor de zending zijn vorig jaar wel hoger uit gevallen dan in 1978, maar ook achtergebleven bij het verwachte bedrag. Toch kan de Raad voor de Zending - wiens verslag omstreeks 20 november in de hervormde synode ter sprake komt - melding maken van een voordelig saldo van ruim f. 100.000. Dat is te danken aan de koers van de Indonesische rupiah, incidehtele inkom sten - erfenissen, legaten - en het bedrag voor nieuwe pro jecten dat niet in zijn geheel werd gebruikt. Raad voor de Zending (hervormd): kerkorde herzien De Indonesische regering neemt de laatste tijd een soepeler houding aan tegen over de christelijke zending en missie. Dat is een vrucht van een gesprek tussen pre- PRESIDENT SOEHARTO .begrip (In deze houding diende de presi dent zich in 1972 aan. toen paus Paulus 6 hem in particuliere audiën tie ontving). sidcnt Soeharto en verte genwoordigers van de bis schoppenconferentie en de Raad van Kerken in dit land. Bij dat gesprek - september vo rig jaar - toonde de president begrip voor de positie van de kerken. Zijn regering heeft het plan geopperd, te komen tot regelmatig overleg tussen de verschillende erkende godsdiensten in het land. Kerk meldt dat in zijn jaar verslag. Begin 1979 werd in Indonesië een ministerieel besluit uit gevaardigd dat de verbrei ding van godsdienst wel een geoorloofde zaak vindt, maar de manier waarop dat gebeurt aan beperkingen bindt. Voor de plaatselijke kerken en ook voor de Raad voor de Zending waren de effecten van dat be sluit snel voel baar. De kerken ter plaatse ondervonden be perkingen bij hun werk en zendingsarbeiders die Ne derland zou uitzenden moes- Partners De Raad voor de Zending vindt herziening van het kerkorde- artikel waarin de taak van de zending wordt omschreven noodzakelijk. Het artikel stamt uit een tijd waarin men anders tegen zending en an dere culturen aankeek dan men tegenwoordig doet. "Het gaat bij zending om het bevorderen van het toerus- tingswerk in de gemeenten van de partnerkerken, om het trainen van kader - zoals steun aan evangelisten en predikanten bij hun oplei ding -, om deelneming aan sociale en medische activitei ten van de kerken waarmee de raad samenwerkt, en om assistentie bij de pogingen om het evangelie in woord en daad gestalte te geven in alle facetten van het leven" De kerken overzee zijn partners geworden. "Nodig is, samen te onderzoeken wat het evan gelie voor elke partner in de eigen situatie betekent en samen in de wereld te staan, in gehoorzaamheid aan en in navolging van Christus" LEIDEN - Hervormde Gemeente: Hooglandse kerk 10 kand. Smit, 11.45 oecumenische dienst; Marekerk 10 dr Meijers, 5 ds. De Jong; Maranathakerk (L. Morsweg): 10 ds. Hemmes; De Re genboog (MFRENWIJK0 9.30 ds v Leeuwen. 11.15ds.v. Leeuwenen pastor Van Well, 11 prof. dr. Mulder (gesprek); Bethlehcmkerk (Driftstr.): 10 ds. De Jong; Bevrijdingskerk (Montgome- rystr., Zuid-West). 9 en 10.30 ds. Riet veld; Vredeskerk (Burggravenlaan): 10 dr. Lamping; Waalse kerk (Breestraat): 10.30 ds. Ribs; Acad. Ziekenhuis: 10.15 ds. Bakker; Diaconessenhuis: 10.30 ds. Veenstra; kapel Endegeest (Oegstgeest): 9.30 pater Boshouwers. Zie ook Chr. Ge- ref. Kerk (dovendienst). Geref. Kerk: Zuiderkerk (Lammenschansweg): 10 ds Sijtsma; Petrakerk (Surinamestr.): 10 ds. Hortenius; Oude Vest: 10 ds. Hartkamp, Alphen, 5 ds. Sijtsma; Maranathakerk (L. Morsweg): 10 ds. Hemmes; Bevrij dingskerk (Montgomerystr.): 9 en 10.30 ds. Rietveld, 5. ds. Hortensius. Groenho ven (Witte Rozenstr.): 10 ds. Eringa, Den Haag; zie ook Chr. Geref. Kerk (doven dienst). Geref. Kerk (dolerend) "Groot- Leiden" (Lokhorstkerk): 9 en 5 hr. Ver- bree. Geref. Kerk Vrijg. (Herengr. 70): 10 en 5 kand. Krijtenburg. Chr. Geref. Kerk (Steenschuur 9): 9.30 en 5 ds. Franken (Zeist), dovenpastor, avondmaal, ge combineerde dienst met doven. Geref. Gemeente (Nieuwe Rijn): 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gemeente in Ned (Bethl.kerk Driftstraat): 11.30 en 5.30. Evang.-Lutherse Gemeente (Hoogl Kerkgracht): 10.15 mevr. Koopmans (Rotterdam). Remonstr.-Doopsgezinde Gemeente (Lokhorstkerk, Pieterskerk straat 1): 10.30 hr. Knoppers, gezins- dienst. Baptistengemeente (Oude Rijn 3): 10 dr. Wierda, zendingsdienst, 7 zen- dings- voorlichtingsavond. Evang. Christen-Gemeenschap (Middelste gracht 3): 10 hr. Dikkes. Zendingswerk Middernachtsroep (Zoeterw.singel 21 geen dienst (ivm conferentie Drieber gen). Evangeliecentrum Zijlsingel 2 zond. 10 hr. Zijlstra, di. 8 film, vrijd. 8 jeugdsamenkomst. Pinkstergemeente (Oude Vest 13): 10 hr. Eikerbout Volle- Evangeliegemeente Bethel (school De Twee Sleutels, hoek Rijnsburgersingel): 5 tot 6 nam. Leger des Heils (Hooi gracht): 10 en 7.30. Nieuw-Apostolische Kerk (Hoge Rijndijk 24). 9.30 en 4, wo. 8. Zevendedagadventisten (Lokhorst kerk): elke zaterdag 9.45 bijbelstudie, 11 prediking. Christian Science (Steen- schuur 6): 10.30. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen (Mormomen): 9.30, 10.30 en 11.20. Oud- Katholieke Kerk (Zoeterw.singel-hoek Cronesteinkade): 10 h. mis. 5 nam. En gelse dienst. Rooms-Katholieke kerken: Haagweg: zat. 7, zond. 9 en 10.45; Heren singel: zat. 7, zond. 8.30, 9.30 en 11Rijn dijk (Leiden-Voorschoten): zat. 7, zond. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 10 en 7, zond. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7; Boshuizer- laan zat. 7, zond. 9.30 en 11; Lammen schansweg: zat. 7, zond. 9, 10.30 en 12; Haarlemmerstraat: zat. 7, zond. 9.30, 10.45 en 12.15; Hoge Rijndijk Zoeter- woude: zat. 7, zond. 10 en 10.30. ABBENES - Herv. Gemeente: 9.30 hr. Van Teylingen, Sprang-Capelle. AARLANDERVEEN - Herv. Gemeen te: 10 ds. Westera, 7 hr. Stam. Geref. Kerk: 10 ds. Stolk, 6.30 ds. Modderaar. Chr Geref. Kerk. 9.30 dienst, 3.30 ds. v.d. Weerd, Zeist Rooms-Kath. parochie: zat. 7. zon. 7.30 en 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN - Herv. Ge meente: Adventskerk: 10 ds. De Jonge. 5 ds. Bogers; Kruiskerk 10 ds. Bogers; Opst.kerk 10 ds. v.d. Heiden; Nabij 10 jeugdkapel; G. Herderkerk 10.30 en 6.30 ds. Oosthoek; De Bron 9 ds. Moll, 6.30 ds. Verheul; Ashram 9.30 ds. Oosthoek; On derweg (Lijsterlaan): 10 ds. Cramer, jon- gerendienst; Sionskerk 9.30 en 6.30 ds. Ouwendijk. Geref. Kerk: Mar.kerk 10 s. Stolk. 6.30 ds. Vree; Salv.kerk 10 ds. Vree, 6.30 hr. Brouwer, Katwijk; G. Her derkerk 9 ds. Verheul; De Bron 10 ds. v.d. Ree, 10.30 ds. Verheul. Zie ook herv. gemeente. Geref. Kerk Vrijg. (Rijns troom): 8.45 en 6.30 ds. Borgdorff, af scheid. Ned. Geref. Kerk (chr. nijv. school Wülemstr.): 10 en 4.30 ds. Verleur. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 ds. Ham- stra. Oud-Gerf. Gemeente: 9.30 en 4 Baptistengemeente (Molenwerfstr. 1): 10 en 6.30 ds. Koekkoek. Baptistengemeen- te Alphen-Noord (Sportlaan): 10 hr. Vis ser. Volle-Evangeliegemeente (school Westpreludeweg): 10 hr. v. Putten. Leger des Heils (Corn, de Vlamingstr.): 10 en 6.30. Pinkstergemeente Bethel (Rode- Kruisgebouw): 4 nam. Pinkstergemeen te Alphen (Rode-Kruisgebouw): 10 voorm. Rooms-Kath. parochies: Bonifa- ciuskerk: zat. 7, zond. 9.45 en 11.30; Piuskerk: zat. 7, zond. 9. 10.30 en 11.45; De Bron: zat. 7. zond. 9 en 11.30. BENTHUIZEN - Herv. Gemeente 9.30 en 6 ds. Exaito. Geref. Gemeente: 9.30 en 6. BODEGRAVEN - Herv. Gemeente: Dorpskerk: 10 ds. Batelaan, Voorscho ten, 6.30ds. Richter; Salvatorkerk: lOds. Luitjes, Woudenberg, 6.30 ds. De Vreugd; Bethlehemkerk: 10 ds Richter, 6.30 ds. Smit, Rotterdam. Geref. Kerk: 10 en 6 30 ds. Elderman Geref. Kerk Vrijg.: 9.30 ds. Hidding, 3.30 ds. Borgdorff. BOSKOOP - Hervormde Gemeente Dorpskerk 9.30 ds. Stelwagen. 6.30 ds. Vlasblom, De Stek: 9.30 ds. Dijkstra. Ge ref. Kerk: 9.30 en 5 ds. Omta. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. v. Langevelde. Geref. Gemeente: 9.30 en 6. Opwekkingsge meente (Concordia): 9.30. Vergadering van Gelovigen (Nieuwstraat): 9.30 en 5. Rooms-Kath. parochie: zat. 5.30 (De Stek) en 7. zond. 9.30 en 11. HAZERSWOUDE - Herv. Gemeente 9.30 ds. v. Harten, Soest, 6.30 ds. Jonkers. Utrecht. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. v. Wijk, Vledder. Rooms-Kath. parochies Dorp: zat. 7, zond. 8,10 en 11.30; Rijndijk (Bernardus): zond. 10; Het Anker: zat. 7, zond. 8.45 en 11.15. HILLEGOM - Herv. Gemeente: 10.30 ds. Rothfusz, 5 ds. v.d. Wal. Geref. Kerk: 9 ds. Rothfusz, 5 ds. v.d. Wal, in herv. kerk. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Biesma. Rooms-Kath. parochies: Martinuskerk: zat. 7, zond. 8.30, 10. 11.30 en 7; Jozef kerk; zat. 7, zond. 10 en 11.30; H. Hart zal 7. zond. 10 en 11.30. HOOGMADE - Herv. Gemeente: 10 ds.Hanemaa.yer, Alphen. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 10. DE KAAG - Herv. Gemeente: 10 ds. Kolkman, avondmaal. Rooms-Kath. pa rochie: zat. 7, zond. 8 en 10. KATWIJK AAN DEN RIJN - Herv. Ge meente: Dorpskerk. 10 ds. Aarents, 6 ds. Gebraad; Ontmoetingskerk: 10 ds. Ge braad, 6.30 ds. Aarents. Geref. Kerk: 9.30 ds. Kersten, 5 ds. Terveen te Oegstgeest. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE - Herv. Gemeente Nieuwe Kerk: 10 ds. Vink, 6 ds. De Jong; Oude Kerk: 10 ds. Vroegindewey, 6 ds. Schuurman; Ichtuskerk: 10 ds. Arkc- raats, 5 ds. Driebergen; Pniëlkerk: 9.30 ds. Schuurman, 6 ds. Vroegindewey; Groen van Pr.school: 10 ds. Visser; Zie kenhuis Overduin: 2 ds. Baas. Geref. Kerk: Vredeskerk: 10 ds. Vrolijk, 5 ds. Kersten; Triumfatorkerk: 10 ds. Baas, Sasseoheim. Geref. Kerk Vrijg.: 11 ds. Breen, 2.30 ds. Joosse. Ned. Geref.Kerk: 8.45 ds. De Lange, 7 ds. Waagmeester. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Geref. Gemeente (Unizaal): 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gemeente (Remi- sestr.): 10 en 5 dienst, wo. 19 nov., 3 en 7.30 ds. Boogaard, dankdag. Volle- Evangeliegemeente (Voorstraat 100): 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Herv. Gem.: 10 he. Goedhart, Nieuwkoop, 5 ds. Vermeulen, Valkenburg, opendeur- dienst in geref. kerk. Geref. Kerk: 10 ds. Bouma, Noordwijk, 5 ds. Vermeulen, Valkenburg. LEIDERDORP - Hervormde Gemeente en Geref. Kerk: Dorpskerk: 10 ds. Knorth, 6.30 ds. Van Loenen; Kerk Hoofdstraat: 10 ds. Doesburg; Schep- pingskerk: 9en 10.30ds.Geursen, beves tiging en intrede ds. Brommet als predi kant St. Elisabeth-ziekenhuis. St. Elis. ziekenhuis: 9.30 rector Vijftigschild. Baptistengemeente (wijkgeb. Zijlkwar tier): 10 br. Schouten. Rooms-Kath. pa rochie: zat. 7, zond. 9, 10.30 en 12. LEIMUIDEN - Herv. Gemeente; Dorpskerk: 10 ds. v.d. Velden, Mij drecht. 7, ds. Rang, Nieuw-Vennep, gez jeugddienst; Pauluskerk: 10 ds. 't Hooft. Geref. Kerk: 10 ds Warnink, Noordwijk, 7 zie hen.-, gem. Geref. Kerk Vrijg.: 10 leesdienst, 3 ds. Zomer. Ned. Geref Kerk (Salvatori): 9 ds. Schuurman, 4.30 ds. Schuurman in chr. geref. kerk. Chr. Geref. Kerk: 10 ds. v. Dijken, 4.30 ds. Schuurman. Geref. Gemeente: 10 en 4. Rooms-Kath. parochies: Agathakerk: zat. 7, zond. 10 en 11.30. Poelpolder: zat. 7, zond. 9 en 11.30; Mariakerk: zat. 7, zond. 8.30, 10 een 11.45; Engelbewaar ders: zat. 7, zond. 8, 9.30, 11 en 5.45. NIEUWKOOP - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Bronsgeest, 6.30 hr. v. Eeden, Putten. Geref. Kerk: 9 mej. Speelman, 10.30 oe cumenische dienst, 6.30 ds. Griffioen, Woerden. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.30 ds. Vlietstra, Bunschoten. Rooms- Kath. parochie: zat. 7, zond. 9 en 10.45. NIEUWVEEN - Herv Gemeente: 98.30 ds. Molenaar, 6.30 ds. Haakman. Geref. Kerk: 9.30 ds. Helderman, Badhoeve- dorp, 7 ds. De Boer, Hoofddorp. Rooms- Kath. parochie: zat. 7, zond. 9 en 11. NIEUW-VENNEP Herv Gemeente: 9.30 ds. Goverts, 7 ds. Kret, Sassenheim. Geref. Kerk: 9.30 ds. Korenhoff, Heem stede, 4.30 hr. Valenkamp. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 3 ds. Visser. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 9.30 en 11. NOORDEN - Herv. Gemeente: 9.30 en 7 ds. Zoutendijk, avondmaal. Geref. Kerk (Woerdense Verlaat): 10 hr. Christ, Lei den, 7 hr. v. Leeuwen. Rooms-Kath. pa rochie: zat. 7, zond. 9 en 10.30. NOORDWIJK - Herv. Gemeente: kerk Voorstraat 10 ds. Den Tonkelaar, avondmaal, 5 kand. Poot; Vinkelaan 5 ds. Keuning; geref. kerk Hoofdstraat: 10 hr. Bakker, jeugddienst; herv. kerk Hoofdstr. 10 ds. Keuning; geref. kerk Hoofdstr. 5 ds. Hemstede (Leiderdorp); De Rank 10 ds. v.d. Bergh. R.dam. Geref. Kerk: kerk Vinkelaan 9.30 ds. Elgersma; stichtingskerk 11 ds. Elgersma; Sole Mio 9 hr. Van Duin. Zie ook herv. gem. Ned. Prot. Bond (aula Oude Zeeweg): 10.30ds. mr. Hoevers. Rooms-Kath. parochies: Zee: zat. 7, zond. 9.30 en 11; Binnen: zat. 7, zond. 8, 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT Herv. Ge meente: Dorpskerk: 10 ds. Kalkman; De Zilk: 10 hr. De Vries, Heemstede. Rooms-Kath. parochies: Victorkerk: zat. 7, zond. 9.30 en 11; Jozefkerk: zat. 7, zond. 8.30 en 10. OEGSTGEEST - Herv. Gemeente: Pauluskerk: 10 ds. Ter Linden, oecume nische dienst; Gemeentecentrum: 10.30 ds. Eekhof (Leiden), 7 ds. Brokerhof. Ge ref. kerk (Mauntslaan): 10 ds. Vegter. Geref. Kerk Vrijg.: 9.30 leesdienst, 3 ds. Geelhoed. Ned. Geref. Kerk (Gemeente centrum): 8.45 br. Tieleman, 4 ds. De Lange. Van Wvckerslooth: 4.15 ds. Hemmes. Kapel Endegeest: 9.30 pastor Boshouwers. Volle-Evangeliegemeente (Gemeentecentrum): 4 nam. Rooms- Kath. parochies: Will.kerk zat. 7, zond. 9 en 11. Bonaventurakapel zat. 6.30, zond. 9 en 11. OUD-ADE- Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Klein Kranen burg. Geref. Kerk: 9.30 ds. Jaspers Focks, 5 hr. Christ, Leiden. Remonstr. Gemeente: 3 eerste dienst in gerestau reerde kerk, ds. Cossee, Dordrecht, be vestiging mevr. ds. Vos-Wiegand. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, znd. 8,9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN - Rooms- Kath. parochies: Maria Presentatie zat. 7, zond. 9.30 en 11.30; Petrus-Banden: zat. 7, zond. 8, 9.30 en 11. RIJNSATERWOUDE - Herv. Gemeen te: 9.30 ds. De Kruijf, 7 ds. Wolthaus, Zoeterwoude. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.15 ds. Bouw. RIJNSBURG - Herv. Gemeente: Voor hof 10 ds. Lefeber, Alphen; Bethelkerk: 8.45 en 10 ds. Romein, 5 ds. Romein, ge- zinsdienst; De Wegwijzer (Frederik- soord) 10.45 dr. Van Oeveren, gez. dienst. Geref. Kerk: Petrakerk. 9.30 ds. Rull- man, Den Haag, 5 ds. Damsma; Imma- nuelkerk: 9 en 10.30 ds. Heule, Wasse naar, 5. dr. Van Oeveren; Maranatha kerk: 9.30 dr. Van Oeveren. 5 ds. Rull- mann; De Wegwijzer (Frederiksoord): 10.45 dr. Van Oeveren, gez. dienst. Gerf. Kerk Vrijg.: 10 en 5.15. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. De Joode. Evang. Christen gemeente (aula mavo): 10 br. Frinsel, Montfoort. 8 nan. evangelisatiefilm. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 10.30. RIJPWETERING - Rooms-Kath. paro chie: zat. 7, zond. 7.30, 9 en 10.30. SASSENHEIM - Herv. Gemeente 9 en 10.30 ds. Bakker, A.dam, 7 ds. Westra, Beilen, jeugddienst. Geref. Kerk: 10 ds. Boeyinga, Bloemendaal, 7 zie herv. gem. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Moerdijk, Rozenburg. Rooms-Kath. parochie: zat 7, zond. 9.30 en 11. TER AAR - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Oostenbrug, Ridderkerk. 6.30 ds. Klein Kranenburg. Geref. Kerk: 10 hr. Voogd, Holl. Rading, 6.30 hr. Doddema, Bode graven. Rooms-Kath. parochies: Aar- dam zond. 9 en 12, Langeraar: zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30. VALKENBURG - Herv. Gemeente: 10 ds. Vermeulen, 6.30 ds. Goverts, Nieuw- Vennep. Gerf. Kerk: 9.30 ds. v.d. Meulen, Wassenaar, 6.30 ds. De Raadt. Geref. Kerk Vrijg.: 9.30 en 5 dr. Arntzen. VOORHOUT - Herv. Gemeente: 10 dr. Verdonk, Oegstgeest. Rooms-Kath. pa rochie: zat. 7, zond. 9, 10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN - Hen/. Gemeente: Dorpskerk 10 ds. v.d. Scjioot, 7 ds. Van Malssen, Leiderdorp; aula Noord-Hof land: 9.30 ds. De Zwart; Kapel Rijndijk: 10 ds. Van 't Hof, Noordwijkerhout: kerk Hulp en Heil: 10 ds. Verheule. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. De Zeeuw, avondmaal. Gerf. Kerk Vrijg.: 10 en 5 ds. Blokland. Jan van Hooflaan 3: 10.30 Engelse dienst. Rooms-Kath. kerken: Lauren- tiuskerk: zat. 7, zond. 10 en 11.30; aula Noord-Hofland: zond. 11; Moeder- Godskerk: zat. 7, zond. 8.30 en 10.30. WADDINXVEEN - Herv. Gemeente Brugkerk: 9.30 ds. Verboom, 5 ds. Noor- degraaf; De Hoeksteen: 9.30 ds. v. Lok horst, 6.30 ds. Roetman; Bethelkerk: 9.30 ds. Roetman, 5 ds. Verboom; Imma- nuelkerk: 10 en 5 ds. Hulst. Geref. Kerk: Kruiskerk: 9 ds. v.d. Berg, 5 ds. v.d. Bom. Ontmoetingskerk: 10.15 ds. v.d. Berg. Chr. Afgescheiden Gemeente: 9.30 en 5. Volle-Evangeliegemeente "Sion" (Lindegaarde 17a): 9.30. Rooms-Kath. parochie: Victorkerk zond. 10; Ontmoe tingskerk: zond. 8.30 en 11.45. WARMOND - Herv. Gemeente; 19 leer- vicaris Colijn, jeugddienst, 5 ds. Den Tonkelaar. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30. WASSENAAR - Herv. Gemeente: Dorpskerk: 10 en 7 ds. Steenstra; Kie- victkerk: 10 prof dr. Van Gennep, Lei den; Messiaskerk: 10 ds. Sybrandy, 7 ds. Tukker, Arnemuiden: Dorpscentrum: 9.30 hr. Schaap. Geref. Kerk: Zijllaan: 10 ds. De Raadt, Valkenburg, 5 ds. v.d. Meulen; Wassenaar-Zuid: 10 ds. v.d. Kamp. Ned. Prot. Bond (L. Kerkdam): 10.30 prof. dr. Sperna Weiland. WOUBRUGGE - Herv. Gemeente: 9.30 ds. v.d. Broeck, Bodegraven, 6.30 ds. Koelewijn, jeugddienst. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 dr. v.d. Zwaan. Rocms-Kath paroch e. zat. 7, zond. 10. ZEVENHOVEN - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Kielder. Rooms-Kath. parochie: zat. 7,-zond. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE - Herv. Gemeente: 10 ds. Wolthaus. Rooms-Kath. parochies: St. Jan: zond. 9.30 en 11; Chr. Dienaar- kerk: zat. 7, zond. 10; Meerburgkerk (Hoge Rijndijk): zat. 7. zond. 10 en 11.30 ZWAMMERDAM - Herv. Gemeente: 10 ds. Haakman, 6.30 ds. Molenaar, Nieuw- veen. Geref. Kerk: 10 en 6.30 ds. v.d. Berg, Bodegraven.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4