"Een kasteel op drijfzand" 'Echte problemen komen nog' Onzekerheid rond gemeentelijke begroting: PvdA over samenwerking met de VVD: ZATERDAG 15 NOVEMBER 1980 LEIDEN Aan de vooravond van de begrotingsbehandeling een verhaal over de Door weinig rooskleurige, financiële positie waarin Leiden sinds jaar en Leo Maat dag verkeert. Gaat het steeds verder bergafwaarts? Tevens een ver en Wim Brands haa' over twee iaar PvdA-VVD samenwerking in het college van b en w. Hoe lang zal deze haat-liefde verhouding nog standhouden? Van Nimwegen, chef algemeen financieel beleid: „Veel nieuwe dingen kunnen we niet doen, omdat de overheid ze bevriest. Ze je daar iaat van, dan word je zachtjes afgevoerd. Op die manier kom je natuurlijk nooit uit die vicieuze cirkel". LEIDEN - Aan het einde van de jaren zestig, toen de fi nanciële positie van Leiden nog redelijk goed was te noemen, werd de narigheid al voorspeld. Als het rijk niet snel met geld over de brug kwam, zou het tekort op de begroting in een aantal jaren boven de twintig mil joen uitkomen. Liet het rijk het afweten, dan was er volgens het college van b en w geen redding meer mogelijk. "Leiden zal een dode stèd worden. De tekenen zijn reeds duidelijk zichtbaar", luidde het fata listische bericht. Vorig^ar al werd het trieste re cordbedrag bereikt. En dit jaar noteerde wethouder Bordewijk (financiën), als klap op de vuur pijl, het grootste gat van Neder land. Maar liefst 24 miljoen gul den. Alleen Enschede steekt Lei den wat dit betreft naar de kroon. Vervelende bijkomstigheid is dat het rijk, waarvan de gemeente toch gauw voor zo'n negentig procent afhankelijk is, nog steeds niet heeft bepaald hoe groot de inkomsten de komende jaren zullen zijn. De zogenaamde aan vullende uitkering voor '81 en daaropvolgende jaren is nog niet vastgesteld. Ja, zelfs de aanvul lende bijdragen voor '79 en '80 zijn nog niet binnen. "We hebben intussen een paar voorschotten gehad", zegt J. van Nimwegen, chef van de afdeling algemeen financieel beleid. "Maar de inspectie gemeentefi- nanciën van het ministerie van binnenlandse zaken is nog bezig met '79 en moet nog beginnen aan '80". En met een blik naar Den Haag: "Eerlijk gezegd denk ik ook niet dat ze daar dit jaar nog aan toe komen. Te weinig ambtenaren. Gelukkig voor hen zitten ze op wat veilige afstand van het direc te leven". Wat het ontbreken van finaciële duidelijkheid betekent, stelde wethouder Bordewijk tijdens de presentatie van de begroting in oktober onomwonden vast "De behandeling van de begroting kan een schimmenspel worden". "We weten tenslotte niet goed waar we aan toe zijn", zo ging hij ver der. "De huidige financiële posi tie van de gemeente is zo ondoor zichtig dat dat afbreuk kan doen aan het functioneren van de ge meentelijke democratie. Het is zelfs de vraag of we alles wat we volgend jaar willen doen wel kunnen doen". Van Nimwegen spreekt in dit ver band over een kasteel op drijf zand. "De mogelijkheid bestaat dat het rijk niet al te scheutig is. En dat betekent dat wij alsnog een aantal plannen zullen moeten wegstrepen" Misère Hoe de armoede van Leiden is ont staan weten we onderhand wel. Geldverslindende factoren als: een grote, historische binnen stad, die veel onderhoud vergt; een traditioneel sociaal-zwakke bevolkingsstructuur (de rijken gingen, de armen bleven. Veel inwoners met lage lonen.); zijn snel genoemd. Interessante vraag is natuurlijk hoe lang de misère door zal blijven gaan. Dreigt Leiden tot ver na de eeuwwisseling een artikel 12- gemeente te blijven? (Wat zoveel wil zeggen als: armlastig door steeds terugkomende tekorten en daarom aangewezen op de goede wil van het rijk.) "Ik ben daar wel bang voor", zegt Van Nimwegen, die vreest dat het steeds erger zal worden. De over heid kijkt volgens hem teveel naar het uitgavenlijstje van de gemeente en te weinig naar wat er redelijkerwijs moet worden ge daan. "Veel nieuwe dingen kunnen we niet doen, omdat de overheid ze bevriest. Zeg je daar wat van dan word je zachtjes afgevoerd. Op die manier kom je natuurlijk nooit uit ae vicieuze cirkel". 'Daar komt bij", zo vervolgt hij zijn aanklacht, "dat politici zich soms te weinig inspannen voor de ge meentes. Vaak denk ik: protes teer toch eens wat krachtiger als de regering weer met bezuini gingsmaatregelen dreigt. Maar ja, waarschijnlijk kun je daarmee geen standbeeld meer verdie nen". Terugvallen op de gemeentelijk re serves biedt in dit verband wei nig soelaas. De komende jaren moet de gemeente het doen met bijna veertien miljoen gulden. "We worden eigenlijk door het rijk het bos ingestuurd", meent Van Nimwegen. 'We hebben nu drie jaar achter de rug waarin we steeds verplicht jaarlijks twintig procent van ons eigen geld moesten gebruiken om tekorten gedeeltelijk aan te vullen. De komende jaren moe ten we het dan maar zien te doen met de veertig procent die daar van overblijft". 'En dat geld kun je natuurlijk ook niet in één keer gebruiken om bijvoorbeeld het begrotingste kort voor '81 gedeeltelijk te dich ten. Dan hou je totaal geen speel ruimte meer over". Gemeentefonds Volgens de chef financiën is er maar één echte oplossing om al thans te proberen het hoofd enigszins boven water te houden, de normen, die het rijk hanteert bij het verdelen van geld uit het zogenaamde gemeentefonds, moeten worden aangepast. "De uitkering wordt in eerste in stantie bepaald door de grootte van de gemeente", vertelt Van Nimwegen. "Leiden zit in de ca tegorie van 50.000 tot 150.000 in woners. Op basis daarvan krijgen we een vast bedrag". Er zijn daarnaast echter binnen het gemeentefonds ook nog allerlei zogenaamde verfijningsmaatre gelen van kracht. Zo krijgt een stad met een historische kern daarvoor meer geld dan een stad met een 'spiksplinternieuw' cen trum. Die verfijning is doorgaans nog te grof, oordeelt Van Nimwegen. "Het is natuurlijk mooi dat we meer geld krijgen vanwege ons oude centrum. Maar het maakt niets uit of je een centrum hebt dat op zand is gebouwd, of een centrym met grachten". "De waterstructuur van Leiden kost ons daarom veel geld. En dan moet je niet alleen denken aan het opknappen van walmu- ren, maar ook aan het vernieu wen van de straten naast die mu- "Ga je herbetraten dan moetje ook meteen de rioleringen meepak ken. Kortom, trek de geldbuidel maar open. Over bruggetjes heb ik het dan nog niet eens gehad. Zoals je ziet hangen al deze werk zaamheden samen". Ook de centrumfunctie van Leiden wordt volgens de ambtenaar door het rijk ondergewaardeerd. "Wij hebben een centrale functie in de regio. De randgemeenten profite ren van onze onderwijs- en so ciaal-culturele voorzieningen. Wij draaien echter alleen voor de kosten op". "Nou, zeggen de randgemeenten op hun beurt onzin, jullie krijgen een hogere uitkering dan wij, maar dat is toch te eenzijdig ge redeneerd. Iedereen kan zien dat hun problemen verbleken naast de onze". Spoeling "We moeten natuurlijk ook weer niet té somber gaan doen", cor rigeert Van Nimwegen zichzelf. "Met die boekjes over Leiden in Last hebben we natuurlijk wel de naam van een ten dode opge schreven stad gekregen. En dat is onjuist. Er gebeurt hier ten slotte ook veel goeds. Neem de stadsvernieuwing. Die komt goed van de grond". 'Hoewel", besluit Van Nimwegen, die terstond weer somber wordt. "De spoeling wordt wat dit be treft ook dunner. Want het geld voor de stadsvernieuwing komt uit een speciale pot van de over heid. Voor die bijzondere rege ling komen steeds meer steden in aanmerking. Daar worden wij met een stad, die in de bijstand loopt, dan weer de dupe van". LEIDEN - "Het lijkt me bijna onmogelijk om met zo'n partij als de PvdA als coalitiepartner te werken. Alleen op opportunistische gronden is er met de PvdA samen te werken. Je gaat geen coalitie met ze aan als je het belang van de hele stad voor ogen hebt". Deze uitspraak deed WD-raadslid Van Duyn in 1975, toen de liberalen in de oppositie waren. Nu wordt het dagelijks bestuur van Leiden gevormd door een VVD-burgemees- ter, twee VVD-wethouders en vier PvdA-wethouders. Terwijl in de landelijke politiek socialisten en liberalen elkaar heftig bestrijden, werken de partijen in het Leidse college broederlijk samen. Hoezeer sprake is van een ver standshuwelijk, een haat-liefde verhouding of een proefhuwelijk, daar zijn de meningen over ver deeld. De fractieleiders van PvdA en WD zijn het er in elk geval roerend over eens dat de afspra ken die de partijen bij de tot standkoming van het college in 1978 maakten goed worden na geleefd. De PvdA-fractie schrijft in zijn jaarverslag dat er zich nog geen grote meningsverschillen met de WD hebben voorgedaan. De fractie constateert echter dat controversiële punten zoals de erfpachtnota en het verkeerscir culatieplan door het college naar achteren zijn geschoven. Ruzie Dat het maken van het gisteren ver schenen economisch beleidsplan zo ernstig werd vertraagd door PvdA-fractievoorzitter Peters: ,ï)e echte toetsstenen komen noq" geruzie tussen PvdA-wethouder Waal (ruimtelijke ordening) en WD-wethouder Fase (economi sche zaken) wordt door het colle ge ontkend. WD-fractievoorzit- ter Fred Kuijers: "Van onenig heid tussen Fase en Waal weet ik niets. Dus zijn ze er ook niet ge weest. De vertraging van het eco nomisch beleidsplan is te wijten aan de geringe ambtelijke capaci teit en aan het feit dat de oor spronkelijke opzet is veranderd". Volgens Kuijers moest de nota in een gewijzigde vorm worden uit gegeven, omdat de inspraak een farce is als het publiek een nota van 200 bladzijden dik krijgt voorgeschoteld. Hij ziet wel op een aantal punten verschil van mening, maar dat wil - aldus Kuijers - niet zeggen dat die klippen niet te nemen zijn. "De meningsverschillen worden opgeblazen. Maar dat zijn ver schillen die niet de algehele lijn betreffen. Die lijn ligt vast in het collegeprogramma. Daar zijn de partijen het roerend over eens". Wel zegt Kuijers erover verbaasd te zijn dat de erfpachtnota er nog steeds niet is. "In het wethou- dersoverleg komen alle punten aan de orde die mogelijk politiek verdeeld liggen. Daar was de nota nog geen onderwerp van discus sie", aldus de liberaal. Hij wijst de wethouderswisseling aan als één van de oorzaken. "Over de erf pacht verschillen we van mening, maar dat weten we al jaren. Wij zijn geen voorstander van uitgifte van grond in erfpacht omwille van de erfpacht. Maar erfpacht is een goed instrument in het be lang van de gemeente. Daarom vinden we ook dat de grond aan hogere overheden, zoals bij het Doelenterrein en de Rembrandt- school ook in erfpacht had moe ten worden uitgegeven, terwijl de PvdA daar tegen was. Op dit punt gaan we dus verder". Anderzijds wil de WD uitzondering maken op de erfpachtregel voor premie koop- en vrije sectorwoningen. Achterban Vanuit de politieke achterban van de WD wordt flinke kritiek geuit op het collegebeleid. Vooral wet houder Fase moet het daarbij ontgelden. De - overigens onaf hankelijke - liberale jongerenor ganisatie JOVD ontstak op een gegeven moment zelfs zo in woe de over het 'linkse' beleid van de WD, dat ze klaagden over het verlies van adverteerders in hun blad en daarvoor de VVD finan cieel aansprakelijk stelden. Kuij ers: "Op de ledenvergadering heb ik nooit een grote stroom van kri tiek bespeurd. Soms was het meer een kwestie van de zaak even uitleggen. Maar natuurlijk is de samenwerking van WD en PvdA een vrij unieke combinatie. Vooral de achterban van de PvdA heeft het daar moeilijk mee. Daar denkt men: het gaat allemaal veel te makkelijk". Volgens Kuijers, die onomwonden verklaart over het gevoerde be leid tevreden te zijn, worden er ten onrechte knelpunten gesig naleerd. Het Verkeerscirculatie plan heeft wel 'godsliederlijk lang' lang op zich laten wachten, maar de inhoud lag al vast in een raadsbesluit van '78. Ook over het gezondheidscentrum in de Mors spreekt - aldus Kuijers - het col legeprogramma zich duidelijk uit De kwestie moet eerst gron dig worden onderzocht. Het eni ge waarover Kuijers zich zorgen maakt is de inspraakverorde ning. "Allang besproken in het wethoudersoverleg, maar sinds dien hoor je er niets meer van". En zo komt Kuijers toch nog dicht bij de PvdA-conclusie, dat belangrijke punten door het col lege naar achteren worden ge schoven. WD veranderd De WD is volgens PvdA-fractie- leider Jit Peters onmiskenbaar veel meer veranderd dan de PvdA. "Het beleid is immers een voortzetting van de vorige colle gebeleid", aldus Peters (het vori ge college was een links pro gramcollege). Hij ziet wel dege lijk enige knelpunten in de toe komst. "De echte toetsstenen komen nog", zegt Peters en hij somt op: het verkeerscirculatie plan, de erfpacht, het gezond heidscentrum in het Morskwar- tier, de parkeergarages en het bouwen op 'groene' plekken in de stad. (ADVERTENTIE) en zilver Een aparte kollektie waar devolle en mooie sieraden koopt u bij ons ondanks deze dure tijden tegen de scherpste prijzen. „WAAR VOOR UW GELD" Juwelier V. D. WATER Haarlemmerstraat 181, Leiden mim^mEigen ateliers WD-er Kuijers: „Van onenigheid tussen Fase en Waal t Over dat laatste - de zogenaamde 'Plekken van Tesselaar' - ver wacht Peters 'ontzettend veel gelazer' met omwonenden. "Maar als politieke partij heb je met meer dan deelbelangen te maken. Het is dan interessant om te kijken wat de WD doet Bij voorbeeld of ze akkoord gaan met bebouwing van het veldje aan de Burggravenlaan". Hij herinnert er in dit verband aan dat het vol bouwen van de Merenwijk ook op verzet van de liberalen stuitte. "Omdat daar hun kiezers wonen. Dat getuigt van een mentali teit..." Peters is er nog boos over. Dat is hij ook overde bezwaren die de WD maakt tegen het bruggetje bij het Waaghoold en noemt het onei genlijk en in strijd met de afspra ken. "De komende tijd wordt de samenwerking wat moeilijker", aldus de socialistische fractielei der. "Als de VVD het standpunt van de Kamer van Koophandel over de parkeergarage aan de Langegracht onderschrijft, dan is er een belangrijk politiek ver schil". Conservatief Een belangrijk verschil ziet Peters ook in de manier van aanpak van de problemen. "De VVD la min der veranderingsgezind. Dat is het conservatieve karakter van de partij. Net als het CDA is het meer een kwestie van op de tent passen". Peters en zijn fractieleden hebben een flinke verlanglijst voor de komende twee jaar opgesteld. Daarop komen 36 punten voor, ook alle genoemde controver siële punten. Peters: "De erf pacht heeft voorrang. Vóór de bebouwing van de Stevenshof moet de kwestie geregeld zijn. Tot nu toe is het niet de prioriteit van het college geweest Het ge brek aan ambtelijke capaciteit vindt hij geen excuus "Alles is een kwestie ven ambteltfke capa citeit, maar de vraag is juist, waar zetje die in''" En even later zegt Peters "Het ia veel mekkeHJker om dingen te vertragen dan tot stand te brengen". En daarmee verklaart hij veel van de schijn baar soepele samenwerking in het college

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3