Economisch plan mikt 4000 kantoorbanen Parkeersituatie Dips onhoudbaar Rioolbelasting in Leiderdorp VVD EN PPR TEGEN INVOERING Optimisme over toekomst veiling Dorpsplein Leiderdorp wordt snel heringericht Uf.lJWU! ZATERDAG 15 NOVEMBER 1980 ZATERDAG LEIDEN - Groot feest gistermiddag op de Gunning school in De KooiNa een halve eeuw wachten op een nieuw speelpleinkonden de leerlingen gisteren eindelijk hun gloednieuwe speelplaats in huldigen. Voor de officiële opening was de wijkagent uitgeno digd.Nadat deze het lint had doorgeknipt,stroomden de kinderen het plein op om hun ballonnen op te laten en een speciaal ope ningslied te zingen. Het nieuwe speelterrein van de Gunningschool hoek Driftstraat en Atjehstraat)is een vrolijk plein geworden, mede dankzij de muurschilderingen die de leerlingen van de zesde klas op het electriciteitshuisje aanbrachten. Onder leiding van kunstenaar Pol de Jong maakten zij ieder een zelfportret om het saaie ge bouwtje op te fleuren De officiële opening van het nieuwe schoolplein werd gisteren beslo ten met een fancy-fair LEIDEN - De Leidse werk gelegenheid moet vooral door het scheppen van nieuwe kantoorbanen worden bevorderd. In de komende tien jaar moeten er in die sector drie tot vierduizend banen bijko men. Dat is een van de be leidsdoelen van wethou der Fase (VVD) van eco nomische zaken, zoals dat blijkt uit het gisteren ver schenen economisch be leidsplan. Hiervoor is het noodzakelijk dat op het Schuttersveld kantoren wor den gebouwd met een vloerop pervlakte van 50.000 tot 75.000 vierkante meter. Langs de Ples- manlaan moet nog eens 35.000 vierkante meter kantoorruimte komen. Daarbij zal getracht wor den om hoogwaardige bedrijven, die dus vooral hooggeschoold personeel vragen, aan te trekken. Een verdere afbrokkeling van de industrie moet volgens het plan worden tegengegaan, terwijl toe name van het werk in die sector gewenst is. Naast de reeds gere serveerde lokaties in Roomburg, de Stevenshof en de Hallen, zou ook elders in de stad nog min- Wel of geen parkeergarage Noordvest? LEIDEN - Het buurtcomité Noordvest laat zich voor lopig geen uitspraak ont lokken over de mogelijke vestiging van een par keergarage aan de Lange- gracht bij het koopcen trum Digros. Alvorens "ja of neen" tegen de par keergarage te zeggen wil het buurtcomité eerst van B en W antwoord hebben op de vraag hoe het college de huidige ver keersproblemen in heel Noord vest - zonder parkeergarage - denkt op te lossen. Als die par keergarage er mocht komen dan kan dat namelijk nog jaren duren, meent het buurtcomité. "Om de verkeerspuinhoop bij Di gros en in heel Noordvest op te ruimen is de vestiging van een parkeergarage wat magertjes" vinden de buurtbewoners. "De bouw van een parkeergarage aan de Langegracht betekent nog geen garantie voor het oplossen van de parkeerproblemen. Als er een parkeergarage mocht komen dan zullen er toch nog veel automobilisten zijn, die lie ver gratis op de stoep parkeren dan te betalen in de garage. Hoe zorgen we dat Noordvest niet één grote parkeerplaats wordt voor de gehele binnenstad? Hoe den ken B en W zo'n garage effectief te maken?" De buurtbewoners noemen de ver keerssituatie sinds de opening van Digros onhoudbaar en on aanvaardbaar "Veel slordig en wild geparkeerde auto's op plaat sen die bedoeld zijn voor voet gangers, fietsers en groen. Het la den en lossen van goederen op de Oude Singel en de Korte Mare veroorzaakt veel opstoppingen. De door de gemeente verbrede stoep voor de deur van Digros heeft juist tot gevolg dat daar files ontstaan: op dat stukje versmal de weg laden de consumenten van Digros namelijk hun bood schappen in, waardoor het door gaande verkeer wordt gestremd". test tegen de komst van de Digros voor de verkeersoverlast gewaar schuwd hebben. Nu de Digros er dan toch gekomen is moeten er verkeersmaatregelen worden genomen, aldus de buurt. Het buurtcomité herinnert en W. aan dat 150 bewoners rond het blok van Digros in hun pro- b. Maredorp Het buurtcomité Maredorp wenst LEIDERDORP - De inwoners van Leiderdorp zullen volgend jaar een rioolbelasting van 00 gulden moeten gaan betalen. De ge meenteraad nam dit besluit gis teravond tijdens de begrotings behandeling. De PPR en de WD stemden tegen de invoering van deze nieuwe belasting. De onroe- rendgoed belasting daarentegen zal niet worden verhoogd. Uit eindelijk schaarde ook het colle ge van burgemeester en wethou ders (met uitzondering van WD- wethouder mevrouw Gehner) zich achter de motie van het CDA om deze belastingvorm gelijk te houden. Min of meer onverwacht sloot de PvdA zich gisteravond, voordat de motie in stemming kwam, aan bij het CDA-standpunt. De libe rale wethouder Gehner stemde evenals haar partij tegen deze motie. Zij gaf aan dat het hierbij niet om een verhoging ging, maar om een aanpassing aan de geste- RIJNSBURG - "Of we er nu met de nieuwe Flora-veiling zijn? We staan pas aan het be gin van nieuwe ontwikkelin gen. Voorlopig ligt er alweer een nieuwe bouwaanvraag voor 10.000 vierkante meter bij de gemeente Rijnsburg". De voorzitter van de veilingver eniging, J. Vianen, ziet de toekomst voor de Rijnsburg- se veiling optimistisch in. "Het pas geopende veiling gebouw moet het bloemen- centrum worden voor bloem kwekers van Breda tot Den Helder". De nieuwe Flora-veiling in de Kamphuizerpolder in Rijns burg beslaat dubbel zoveel oppervlak als de oude veiling. De bouw van de, met vele technische snufjes uitgeruste veiling, heeft 80 miljoen gul den gekost. Van dit bedrag hebben het EEG-land bouw fonds en de Nederlandse overheid 10 miljoen voor hun rekening genomen. Met het onthullen van een pla quette in de mijnzaal van de nieuwe veiling heeft mr. M. Vrolijk, commissaris der Ko ningin in Zuid-Holland, gis termiddag de veiling officieel geopend. Hij schetste het turbulente verleden dat vooraf is gegaan aan de bouw van een nieuwe veiling. Het oude gebouw lag midden in Rijnsburg en had daardoor weinig uitbrei dingsmogelijkheden. Temeer omdat rond het veilingterrein woningbouw zijn gebouwd. Hoewel het toenmalige vei- lingbestuur tegen het laatste tot aan de Kroon heeft gepro testeerd, heeft dat niets uit gehaald. Dat heeft ertoe geleid dat men in het begin van de zeventiger jaren steeds meer ging den ken aan nieuwbouw. Uitein delijk viel de keus op de Kamphuizerpolder. Vanaf 1976 is men serieus gaan wer ken aan de nieuwbouw van de veiling. Hierbij speelden verschillende motieven een rol. Het al eer der genoemde ruimtegebrek en de beperkte mogelijkhe den tot uitbreiding vormden daarbij de belangrijkste. Ook andere zaken als het bieden van een zo breed mogelijk as sortiment speelden mee bij de beslissing de veiling uit te breiden. Daarvoor heeft men kwekers nodig. Door een nieuwe, supermoderne, vei ling te bouwen stromen er weer kwekers toe. In de nieuwe Flora-veiling worden de kopers op hun wenken bediend. Computers zorgen voor een goede maar vooral snelle afhandeling van zaken. Want nergens geldt meer dan hier dat tijd geld is. Het hele proces van aan- en afvoer van bloemen loopt au tomatisch. Tijdens zijn openingsrede sprak mr. Vrolijk de hoop uit dat de veiling ondanks de weinig rooskleurige econo mische toestand van het land, toch een voorspoedige toe komst tegemoet gaat. Vianen haakte hierop in door te zeg gen dat bloemen allang geen luxe artikel meer is. Vertrou wend op de regelmatige om zetstijging ziet hij vooralsnog weinig problemen. Overigens zal de veiling pas over tien dagen echt van start gaan. De tussenliggende pe riode is nodig om van het ou de naar het.r nieuwe gebouw te verhuizen. gen prijzen, iets wat wethouder Bezemer al donderdagavond te gen de CDA-motie naar voren had gebracht. "De onroerendgoed belasting heeft niks te maken met het rioolrecht. We moeten geen koehandel voe ren, zo van: als we het ene uitvoe ren, moeten we het andere maar achterwege laten", zo zei Gehner. Volgend jaar zullen ook voorstellen komen om een deel van de Voor hoflaan veiliger te maken. Dit is het gevolg van een PvdA-motie die gisteravond door een meer derheid in de raad werd aange nomen. Het CDA keerde zich te gen dit voorstel. Volgens deze partij levert de kostbaarheid van het project niet voldoende resul taat op. De gemeente Leiderdorp zal bij het energiebedrijf Rijnland pleiten voor een voorfinanciering voor burgers en openbare instellingen wanneer die isolatiewerk uitvoe ren. Het voorgefinancierde be drag wordt terugbetaald via gas- rekening. stens tien hectare bedrijfsterrein moeten worden gevonden. Vijf hectare daarvan denkt men in het Coebel-gebied te kunnen realiseren, terwijl daarnaast naar kleinere plaatsen in de stad zal worden gespeurd. Bij het wer vingsbeleid zullen arbeidsinten sieve bedrijven bijzondere aan dacht krijgen. De niet-zakelijke dienstverlening (waaronder bijvoorbeeld de uni versiteit valt) in de regio Leiden/ Bollenstreek groeide in de perio de '73/'76 met meer dan elf pro cent. Dat is meer dan het lande lijk gemiddelde. Deze sector biedt relatief veel mogelijkheden voor vrouwen, voor tewerkstel ling van niet-actieven en voor de ontwikkeling van deeltijdarbeid. Het rijk heeft een belangrijke in vloed op deze sector. Juist op grond van het regeringsbeleid gaat het beleidsplan uit van een geringe groei in de toekomst. In de nota wordt daarom de sprei ding van rijksdiensten in de Leidse en Haagse regio afgewe- Het werkgelegenheidsbeleid moet volgens weth ouder Fase gericht zijn op een evenwichtiger ver houding tussen beroepsbevol king en werkgelegenheid. Het woon-werk verkeer zou daardoor kunnen worden teruggedrongen. Zo'n 44 procent van de Leidse be roepsbevolking werkt buiten de stad. Het streven van de gemeen te is om dat in tien jaar tijd terug te dringen tot dertig procent. Sanders, Levendaal/hoek St. Jorissteeg Antiekmarkt, 9.30-17 uur. NVSH praatcafé, Rapenburg 48 vanaf 22 uur. Micro theater Imperium. Oude Vest 33E, "Hij heette Ted", 20.30 uur. Kijkhuis, Vroüwenkerkkoorstraat 17, Japanse film "Harakiri" van Msaki Ko- bayashi, 20 uur. Warmond, Trefpunt, afscheidsbijeen komst burgemeester D. Vreeze, 15 uur. Schouwburg, Voorstelling "Hoofdstuk Twee", 20.15 uur. LAK-theater. Levendaal 150, Bewe- gingsgroep Bart Stuyf, "Grey", 20.30 HEAO belang. De nota pleit voor de ves tiging van een school voor Hoger Economisch en Administratief Onderwijs (HEAO) en een Hoge re Technische School (HTS). Inmiddels is in de Leeuwenhoek nabij het station grond gereser veerd voor een HEAO. De plan nen voor een HTS zijn in een minder ver gevorderd stadium. Voor het economisch beleid bij stadsvernieuwing pleit de nota voor het handhaven van bedrij ven, die niet met het wonen in strijd zijn. Als voorbeeld noemt wethouder Fase het gebied Pan- cras-oost, waar een vermenging van wonen en werken in het be stemmingsplan is opgenomen. Bij de uitvoering van openbare werken zou moeten worden ge streefd naar een zo kort mogelij ke uitvoeringstijd. De bereik baarheid van de bedrijven zou dan minder worden geschaad. Er zou een onderzoek moeten wor den gedaan naar de mogelijkheid van een overslagcentrum en een vervoerscentrum ten behoeve ZONDAG van de bedrijven in de binnen stad. De nieuwe steunregeling voor bedrijven in stadsvernieu wingsgebieden zou actief moeten worden toegepast. De beleidsnota wijst verder onder meer op het belang van een re gionaal economisch beleid en spreekt zich uit over de winkels in de binnenstad. Volgens de no ta zijn er erg veel winkels in Lei den. Daarom zouden er buiten het centrum minder winkels moeten komen. In het centrum zou de vestiging van speciaalzaken gestimuleerd moe ten worden Van eroot belanff rtU,a rtSnes scnoiengemeenscnap, wordT het Eehoud v™ H» riS! fy™rspoeUtra.t 3. clublentoonstelling Aula scholengemeenschap St. Agnes, Eymerspoelstraat 3, clubtentoonstclling vn de Leidse Pluimvee- en Konijnen- sportver. LPKV 20-22 i Het Vogelnest, Nachtegaallaan. soos- avond Leidse Captain's Club, 19.15 uur. Salon O, Herengracht 45, performance Anneke Barger, 15-16 uur. KWJ-gebouw, Noordeinde, feestavond Stichting Surinamers Leiden, 21 uur. Dansen op muziek van de Selection 22-3 Augustinus, Rapenburg, muziekavond m.m.v. Leidse straatzangers, 21 uur. Groenoordhallen, zaalhandbaltoernooi voor leerlingen van het voortgezet on derwijs. 9-18 uur. Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, Hot House, groep Columbus, 21.30 uur. Middelweg 19 c kindervoorstelling Leidse Poppentheater, 14.30 uur. Tel. 125802 Koffieshop Leids Volkshuis, Haarlem merstraat 73B, open vergadering Werk lozen Belangen Vereniging, mand. van 10-12 uur. Dienstencentrum Zuid-Oost, Du Rieu- straat 4, bingomiddag, maan. 14.30 uur. Strandloop. Dé Zijl/LGB houdt haar 20e internationale strandloop aan de Lange- velderslag in Noordwijkerhout, 11 uur. Natuurwandeling, in de Leidse Hout. 14 centrum geacht. LAK-theater, Levendaal 150, kinder voorstelling poppentheater Erica Bur- gerjon, "Een IJslandse sage", v.a. 9 jaar MAANDAG Koffieshop Leids Volkshuis, Haarlem merstraat 73B, Werklozen Belangen Vereniging, voor advies dinsd. 10-12 LEIDERDORP - Het gemeentebe stuur van Leiderdorp komt spoedig met besluiten over de herinrichting van het Dorpsplein en voorstellen tot een nieuwe straatinrichting voor een deel van de Hoofdstraat. Wanneer dit werk is verricht kan de markt tehuis Philadelphia. Verder komt er het nieuwe districtsbureau van ARTSEN de rijkspolitie en wordt er onder handeld met een drietal gegadig den over de vestiging van een ho tel/restaurant en kantoren. zich ook nog niet uit te spreken over de (on-) wenselijkheid van een parkeergarage bij Digros. "Wij willen ons niet tegen andere buurten laten uitspelen", aldus het buurtcomité. Het buurtcomité Maredorp zal overleg voeren met het buurtco mité Noordvest over de parkeer- worden uitgebreid. Dit bleek uit LEIDEN - Een 16-jarig meisje uit Leiden is gisteren gewond ge raakt bij een aanrijding met een personenauto op de Lammen- schansweg. Het meisje reed op haar fiets vanuit de Tomaten- straat plotseling de Lammen- schansweg op, waarna zij werd aangereden door een personen auto die reed in de richting van het Lammenschansplein. Ze is' opgenomen in het Elizabethzie- kenhuis in Leiderdorp Wethouder Meerburg zei dat te recht door alle fracties wordt aangedrongen op het weer ge bruiken van het oude raadhuis. Volgens hem wordt daar momen teel hard aan gewerkt. B en W hebben wel al besloten een vesti ging van een opleidingsschool voor kraamverpleegsters in het oude raadhuis onder te brencen. Nu de plannen van de middenstan ders in de Raadhuisbuurt niet doorgaan wil de gemeente waken voor een al te grote uitbreiding van het winkeloppervlak ter plekke. Het beleid van de ge meente is er nu op gericht om in de panden Hoofdstraat 5, 7 en 9 detailhandelsactiviteiten onder te brengen. De vraag of Winkel hof moet worden uitgebreid of dat er in de nieuwe wijk Buiten hof een winkelvoorziening moet komen staat nog open. Een on derzoek moet dit nog uitwijzen. Burgemeester en wethouders na men een motie van de PvdA over die hoge prioriteit geeft aan de voortgang van Buitenhof-Oost. Wethouder Meerburg stelde zich op achter het standpunt uit de raad, dat nieuwe wijken sober moeten worden gebouwd. Ver smalling van woningen om er zo doende méér te kunnen bouwen, zoals het CDA al voorstelde, dient waar dat mogelijk is te worden toegepast. Voor de zomervakantie van 1981 kan waarschijnlijk worden be gonnen met de bebouwing van de zuidstrook van het plan Buiten hof, waarin voornamelijk wo ningwetwoningen komen. Bin nenkort wordt ook gestart met de voorbereiding van plan Buiten hof-Midden. Met de bouw daar hoopt men de in Oost opgelopen achterstand in te halen. Het plan "Elisabethhof" krijgt ook steeds meer gestalte. In het voorjaar 1981 kan waarschijnlijk op het terrein ten noorden van het ziekenhuis al worden begon nen met de bouw van het kinder- LEIDEN - Bij een radarsnelheids controle op de Lammenschans- weg door de Leidse politie zijn gisteren 667 auto's gecontroleerd. Er werden 31 overtredingen van de maximumsnelheid op de weg (50 kilometer per uur) geconsta-* teerd. De grootste overtreding was een snelheid van 89 kilome ter per uur. Onbekende spuit vrouw bijtende stof Leiden - De weekenddienst begint za terdag om 0 uur en eindigt zondag om 24 uur. De artsen Groeneveld, R. van Leeuwen, Verhage, Meijer, Reinders, Tan en Van Tol hebben een afzonderlij ke regeling. WIJK I - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: S. Kooijman, Noordeindsplein 2a, tel. 122268 (zaterdag); H. J. Klaassen, Witte Singel 69, tel. 123089 (zondag). WIJK II - Binnenstad-Zuid, Tuinstad- wijk, Professorenwijk, De Waard: J. van Gent, Zoeterwoudsesingel 28, tel. 122538 (zaterdag); J. de Bruijne, Kernstraat 11, tel. 141225 (zondag). WIJK III - Mors, Haagwegkwartier, Zuidwest: A. Boer, Kennedylaan 46, tel. 110420 (zaterdag); W. Schellekens, Pa- ïaninistraat 24, tel. 764035 (zondag). Voor de praktijken van Y. Groeneveld, it. van Leeuwen, H. Meijer, J. Reinders, Tan, M. van Tol, J. Verhage en R. Zwijnenburg wordt waargenomen door VI. J. H. van Til, de Sitterlaan 80, tel. 142427; spreekuur zat. en zon. van 11 - 11.30 uur in Gezondheidscentrum Me renwijk, Rosmolen 2. Leiderdorp - P. van 't Woud en L. Mid dendorp, Hoofdstraat 40, tel. 410070. Zat. en zon., spreekuur van 12.30 - 13.00 uur. Oegstgeest - D. Held, Marelaan 36, tel. 152255. Voorschoten - A. Tromp, Leidseweg 328, tel. 071-762159 (zaterdag); B. Scho tanus, Leidseweg 302, tel. 071-766462 (zondag). Warmond Voorhout - F. Walenkamp, Dorpsstraat 45, Warmond, tel. 01711-10030. APOTHEKEN ivember - 21 no vember door Apotheek Herdingh en Blanken, Hogewoerd 171, tel. 120502 en door Apotheek Linnaeus, de Kempe- naerstraat lb, Oegstgeest. Voorschoten - Voorschotense apotheek, Leidseweg 66, tel. 2525. LEIDERDORP - Een onbekende p\TTp"ptpivt a T?rrQT?tvt heeft donderdagavond aan de LJl.EjrvlL.LN/\iY 1 oHilN Beukenschans in Leiderdorp met een spuitbus bijtend spul in de ogen van een 31-jarige vrouw gespoten. De vrouw kwam met de bus op de Beukenschans aan en wilde het tegelpad oversteken dat naar haar flat leidde. Daar zag WIJKVERPLEGING ze plotseling de onbekende staan met een bivakmuts op. Hij be dreigde haar met een mes en spoot daarop zonder enige aan leiding het spul in haar ogen, waarna hij wegliep. De vrouw moest worden behandeld op de oogheelkundige afdeling van het Academisch Ziekenhuis. De Lei- derdorpse politie roept nu even tuele getuigen op om tot de aan houding van de man te kunnen komen. der 36. tel. 146686. Voorschoten - C. G. Westgeest, Leidse weg 560, tel. 071-768616. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrurr v.d. Waalslaan, tel. 4641 Warmond - Zr. Posthuma, Kagerplei; 308, Sassenheim, tel. 02522-11463. lEIDSCH dagblad DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Nabezorglng van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18 00 Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884 Kwartaalabonnement 146.30 per post I 66.40 Jaarabonnement 1173,70 per post i 254.10 Losse nummers 10.65 Hoofdkantoor Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54 2300 AB LEIDEN Telefoon 071 -144941 AJq redactiechef: A van Leeuwen Ptv. Alq redactiechef' J. M. J Post Rubriekchefs J Kroon (stad) JPM van der Meer (regio) B Paauw (binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A van Brussel (sociale economie) P J de Tombe (sport) P C Rosier (radio en televisie, kunst) S J de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in: Bonn, Brussel. Londen, Parijs, Washington. Cairo, Rome. Madrid. Stockholm en Djakarta. Redactie Randgemeenten Telefoon 071-144941 toestel 219 Privé M Kool Cobetstraat 77 Leiden tel. 071-131183. Ch Lennartz, Maredijk 33a, Leiden, tel 071-133202 Correspondenten: R Zaadnoordijk. Tel. 071-155854 Voorschoten. J Peters 071-769935 Warmond K Prins 01711-11266 Zoetorwoude R Stevens 071-890847 Zoeterwoude Olaf Hoenson 01715-1896 Leiderdorp F Snijders

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2