ZATERDAG 15 NOVEMBER 1980 PAGINA 21 Reclamespot op zondagavond in Studio Sport lijkt zinloos, want de wachttijden zijn groot Elke zondagavond rond de klok van acht uur springt ie weer uit zijn stoel tij dens de uitzending van Studio Sport. Steeds wcrdt het mannetje aan gespoord één of andere sport te gaan doen. 'Trim u fit' heet het reclames potje van de Nederlandse Sport Federatie, waarin elke week voor een ande re sportbond propaganda wordt gemaakt. Han denwrijvend kijken de bestuursleden tionale sportbonden 's zondagsavonds naar dat i minuut durende (gratis) filmpje. Voor tientallen betekent het het noodzakelijke zetje om zich aan te melden bij i sportvereniging. Ein delijk wordt dan contact gezocht met de secretaris i een plaatselijke club. En wat dan? In plaats van een reactie in de geest n: „Leuk dat u zich aanmeldt", hoort de po tentiële sporter vaak: „We zullen uw naam note ren op onze wachtlijst". Accommodatie-, kader- en soms ook geldproblemen hebben vele sportvereni gingen genoodzaakt om dat te doen. Wachttijden van één tot twee jaar zijn bij tennis-, badminton-, hockey en voetbalclubs meer regel dan uitzonde ring. De regio Leiden vormt op die situatie geen uitzondering. In tegen deel, een rondgang langs diverse 'noodlijdende' sportclubs betekent een lange klaagzang aanho ren. Enkele badmin tonclubs overwegen zelfs hun droom (een eigen sporthal) te gaan verwe- zelijken. Zo uitzichtloos is hun toekomst, als er niets aan hun 'noodtoe stand' verandert. Een enorm risico brengt zo'n plan met zich mee, want alleen de bouwkosten be dragen al meer dan een miljoen. Bovendien klagen velen over de omstandigheden, waaronder ze moeten trainen. Een voorbeeld: standaardbasketbal veld is 14 bij 26 meter, maar de meeste trainers mogen al tevreden zijn met een gymnastiekzaal- tje van 12 bij 21 meter. Als er dan ook nog geen uit loopmogelijkheden zijn dan stemt een enkeling dat tot zoveel ergernis, dat hij zijn ontslag maar neemt. Bij tennisclubs stapelen de problemen zich met dag op. De Koninklijke Neder landse Lawn Tennis Bond (KNLTB) adviseert niet dan tachtig leden per baan a meeste clubs negeren dat advies. Desondanks krijgt iedereen die zich vandaag aanmeldt, te ho rn „Geen plaats". Iedere particulier, die een groot stuk grond heeft en e tennispark op bouwt is De verlichting van het clubhuisvan de Rijns- hurgse korfbalvereni ging Madjoe stamt uit een lang vervlogen tijd perk. In de kantine (foto links) zorgen twee buta- gaslampjes voor de 'feestverlichting', terwijl een accu (foto rechts) de tl-buizen in de kleedhok ken voedt. verzekerd van een mercieel succes. Werk loosheid onder tennisle- raren zal de eerste decen nia een onbekend begrip zijn. Recreanten, die het tennisdiploma halen en les willen gaan geven, kunnen weken maken van tachtig uur tegen het aar dige tarief van ongeveer 35 gulden. Voetbal- en hockeyclubs wijzen op het dreigende gevaar als jeugdleden zich niet kunnen aanmel den bij een vereniging in hun woonplaats. Kinde ren moeten dan vaak uit wijken naar naburige gemeenten, waarbij zij enkele kilometers moeten afleggen en ge vaarlijke kruispunten moeten passeren. In bij gaand verhaal wordt de situatie bij verenigingen uit Leiden en omstreken geschetst. Trim u fit. Ga badmintonnen „Die reclame voor onze sport op zondagavond is zinloos", oordeelt A. van Wickeren, se cretaris van de badminton vereniging Lisse. „Met opzet maken wij totaal geen propa ganda. We kunnen toch geen' leden aannemen". Al enkele jaren heeft BV Lisse een ledenstop. De middelgro te vereniging heeft ongeveer tachtig leden op de wachtlijst. Van Wickeren vat het grote probleem in de badminton- sport treffend samen. „Elk gymnastiekzaaltje telt slechts één baantje. Daar hebben we dus niets aan. Wij hebben al leen wat aan een sporthal". Omdat de gemeentelijke Peli kaanhal nagenoeg de hele week is volgeboekt, wijkt de BV Lisse uit naar een tot sporthal omgebouwde bol lenschuur. „Maar op zo'n hal kan en mag je als vereniging niet bouwen", vindt Van Wickeren. „Dat is een te wan kele basis om leden op aan te nemen. Als zo'n hal wordt verkocht dan staan al je leden op straat. Je kunt er hooguit een toernooitje organiseren". Onder de titel 'Meer badmin- ton-accommodatie geeft (aan) meer volwassen(en) re creatie' heeft een accommo datie-commissie onlangs een rapport uitgegeven, waarin wordt opgemerkt: „De BV Lisse schuwt de verantwoor ding van een eigen home niet en is bereid hiervoor diep in de buidel te tasten". De club gaat daarbij uit van bouwkosten van ruim 1,2 miljoen. De samenstellers van dat rapport constateren dat die hal uitkomst kan gaan bieden aan de voorspelde stormachtige groei van wed strijdsporters en recreanten. Dat die verwachting gegrond is, bewijzen de bollenstreek- bewoners met een aantal voorbeelden. In 1963 telde de Nederlandse badmintonbond (NBB) vier duizend georganiseerde badmintonners. Eind 1979 was dit aantal gegroeid tot 70.000. Volgend jaar hoopt de NBB het 100.00ste lid te kun nen inschrijven. Aan de hand van schema's van de Neder landse Sport Federatie (NSF) is aangetoond dat de bevol king vergrijst. De leeftijdsca tegorieën 0-19 en 20-49 jaar nemen fors af. Omdat in die leeftijdsgroepen veelal de wedstrijdsporters te vinden zijn, zullen, door de niet de stijgende geboortecijfer.'-, de sportieve recreanten in het jaar 2000 de overhand krijgen. „Mits daar tijdig op wordt in gespeeld". Ten slotte wordt een club ge noemd, die op dat gegeven handig is ingesprongen:' Duinwijck. De hal van de Haarlemse vereniging is da gelijks volledig bezet. Over dag door recreatieve spelers en 's avonds en in de week einden. door competitiespe lers. BC Veglo hoopt op een tweede sporthal in Leiden. Anders dreigt de club rijp te worden voor de begraafkist. „Vorig jaar waren we bijna 75 jeugd leden kwijt. Zij trainden in de sportzaal van het Rijnland ly ceum in Oegstgeest. De ge meente protesteerde daar vo rig jaar tegen, want zij vond dat clubs uit hun plaats voor moesten gaan boven Leidse", vertelt bestuurslid Rob Kruit. „We mogen nog in onze han den knijpen dat we na veel knokken daar nog zitten. Al leen moeten we met wat min der uren genoegen nemen". Het 225 leden tellende Veglo moest door die beslissing met een aantal leden uitwijken naar een particuliere sporthal in Sassenheim. „Die is twee keer zo duur. Dat heeft weer een contributieverhoging tot gevolg", stipt Kruit aan als één van de nadelen bij het hu ren van een niet-gemeente- lijke sporthal. Omdat het Leids gezelschap te weinig geld heeft voor een eigen hal („We hebben het wel overwo gen") kijkt het bestuur hals reikend uit naar het moment dat het idee om een sporthal naast de Groenoorhallen te bouwen vastomlijnder wordt. Dick Oostergo van het Voor- schotense Vlietwijk zet heel treffend een vraagteken bij het propagandafilmpje over de badmintonsport. „Je be stelt toch ook geen auto waar je een jaar op moet wachten? En elke club heeft een wacht tijd van minimaal een jaar" Trim u fit Ga tennissen „Ach, het is landelijk bedoeld dat spotje, maar in feite waar deloos. Vechten voor tennis- ruimte is hetzelfde als vech ten om des keizers baard", zegt L. Klaassen, voorzitter van het Leiderdorpse De Munnik. Hoewel De Munnik over 12 ba nen beschikt op sportpark De Bloemerd staan ongeveer 350 liefhebbers te popelen om een balletje te slaan. „De wacht tijd is twee jaar. Dat is nogal droevig", zegt Klaassen. En dan berustend: „Maar de ge meente heeft ook haar priori teiten". De Munnik mag bo vendien niet mopperen, want verleden jaar kreeg de club er vier banen bij. Klaassen: „Je kunt je verder de vraag stellen: wil je wel steeds groter worden? Op het mo ment hebben we ongeveer 1050 leden. Wordt dat aantal veel groter dan gaat je club naar een bedrijf rieken. De kans zit er dan in, dat je ver- enigingsgebeuren er op ach teruit gaat". De oprichting van een tweede tennisclub in Leiderdorp zou De Munnik zeker toejuichen. Klaassen zet er wel de nodige kanttekeningen bij. „Op De Bloemerd is de mogelijkheid opengehouden voor een tweede club. Die ruimte is ge reserveerd voor de hoc keyclub Alecto. Wil je een tennisclub echter goed run nen dan moet je wel acht ba nen hebben. Dit vanwege de hoge kosten, want je hebt toch een trainer, een clubhuis en kleedkamers nodig". Als noodoplossing voor dege nen, die op de wachtlijst staan en in de zomer toch willen tennissen, wijst Klaassen naar de vier banen, die de ge meente zelf exploiteert. „Je kunt daar een baan voor min der dan twintig gulden per uur huren. Dat is toch we be taalbaar. Nadeel bij vrije ver huur is, datje niet kan spelen wanneer je zelf wilt. Als het regent is je kans voorbij. Voorts kun je alleen bij een club in competitieverband uitkomen". „Ik zou er een mistroostig ge voel van krijgen als ik mij na dat reclamespotje zou aan melden en op een wachtlijst zou worden geplaast", bekent mevr. C. Kagenaar, bestuurs lid van de Leidse tennisclub Merenwijk. Tientallen namen staan genoteerd op de wacht lijst van de TC Merenwijk, die allen minimaal twee jaar moe ten wachten, alvorens ze zich lid kunnen noemen. De TC Merenwijk beschikt over acht banen. „We zitten aan het maximum aantal leden, wat de bond voorschrijft. Uit breiding is niet meer moge lijk. Er kan geen vierkante centimeter meer bij", schets mevr. Kagenaar het sombere toekomstbeeld van haar club. Trim u fit. Ga hockeyen Maar niet bij de Leids Mixed Hockey Club, (LMHC). „Want wij hebben een verschrikke lijke ledenstop", verklaart mevr. M. de Waard-Van Stuyvesant Meijen. Alleen vier jaar geleden toen LMHC er drie velden bijkreeg, was er even geen wachtlijst. „Er is een gat in de markt voor een Leids hockeyclub", consta teert het bestuurslid van LMHC. „Ongeveer 120 jeug digen hebben wij moeten af wijzen. Terwijl wij toch voor elk veld dispensatie voor het aantal competitieteams, dat daarop mag spelen, hebben aangevraagd". De 800 leden tellende vereni ging, die zes velden rijk is, hoopt evenals Forescate de aanleg van een kunstgras te realiseren. „Dat kunstgras", vertelt J. Luns, voorzitter van Foresca te, „was in feite een nood sprong. Een kunstgrasterrein staat gelijk aan drie groene velden, want er kan altijd op worden gespeeld en getraind. Omdat op ons complex geen ruimte meer was voor drie nieuwe terreinen, heeft een commissie drie jaar geleden geadviseerd zo'n veld te ver wezenlijken". Enkele maanden geleden werd het 1,2 miljoen dure Voor- schotense kunstgras voor het eerst bespeeld. Van dat mo ment af staan nog veertig tot vijftig mensen op een lijst van hockeyers, die zich bij het 540 tellende gezelschap willen voegen. „Dan moetje nog be denken", vult Luns aan, „dat in principe alleen Voorscho tenaren, op een enkele uit schieter na, bij ons kunnen spelen". Iets rooskleurig is de situatie bij het Leidse Roomburg. „Ei genlijk hebben we een leden stop, maar door het tussen tijdse verloop kunnen we nog wat leden aannemen", zegt mevr. S. de Vriend. De reden van deze uitzondering is, dat Roomburg bij het begin van dit seizoen een veld er bij heeft gekregen, terwijl ook de kleedkamers en clubgebouw naar de huidige maatstaven zijn aangepast. Trim u fit. Ga korfbaHen „Ik wil wel over onze club pra ten, maar je kan beter eerst zelf even komen kijken. Onze accommodatie tart alles", meldt Jan Mul, voorzitter van de Rijnsburgse korfbalclub Madjoe. Vooroorlogs. Een andere typering is onmoge lijk bij het aanschouwep van „het varkenshok" („Een ge meente vertegenwoord iger heeft het zo al genoemd") van Madjoe. Mul moet 's avonds een zaklan taarn mee nemen om de 'feestverlichting' van het clubgebouw te kunnen ont steken. In beide kleedhokken staat een wasbak met een koudwaterkraan, terwijl de tl-buizen door een accu wor den gevoed. Elektriciteit is er niet. Eén van kleedkamers dient verder ook nog als op- berghok. Het dak is trouwens bijna net zo lek als een korf balmandje, want het plafond is bruin uitgeslagen door de lekkages. In de kantine zor gen twee butagaslampjes voor het licht in de duisternis. De gehele accommodatie be slaat ongevèer een ruimte van vijf bij twaalf meter.... „Als twee twaalftallen na afloop in de kantine wat drinken, kun je er amper ademhalen" geeft Mul toe. „Ik zou er ook niet van staan te kijken als binnenkort een club zegt 'Ik wil niet meer bij Madjoe spe len'. Nu doen de tegenstan ders, die onder andere uit Maasdijk en Hoek van Hol land het nog met veel morren. Dat laatste is begrijpelijk. Ik zelf speel ook veel liever uit dan thuis". Van 1972 af praat Madjoe al over verbetering van het clubgebouw. Een be stemmingsplan hield alle plannen evenwel tegen. Een ontwerp werd er vervolgens gemaakt voor een nieuw complex. Bezuinigingen noopten B en W echter dat idee voorlopig in de ijskast te zetten. Madjoe staat daardoor nog steeds zowel letterlijk als figuurlijk in de kou. Mul: „We worden nu er van weerhouden om onder meer wat te doen voor recreatie sporters, toernooien en schoolkorfbal te organiseren. Kinderen zullen zich er niet zo snel voor schamen om zich te moeten omkleden in die hokken. Maar stel je voor dat ze hun ouders meenemen bij een schoolkórfbalwedstrijd. Ze zouden die sport nooit meer mogen doen. En van die ouders moetje het in principe toch hebben. Zij betalen de contributie". Madjoe telt 130 leden. Dat aan tal is groter geweest (180), maar nam af, doordat nieuw bouw/herstelwerkzaamhe den uitbleven. „Het enthou siasme, dat er na de oprich ting in 1964 was, is door de gemeente de nek omge draaid. Het kader is bij ons dan ook een moeizame aan gelegenheid. Ikzelf woon in Delft. Ik ben voorzitter en train de club. Ik zou liever lid zijn geweest van een andere vereniging, want de lol gaat er zowel van af. Maar ja, de club kan je in feite niet missen. Dus blijf je maar". Trim u fit. Ga voetballen ,Dat spotje is leuk voor de clubs, die leden kunnen aan nemen. Dat is evenwel niet bij ons het geval. Ik kan er alleen maar jaloers zijn op een club als Barendrecht, die tien vel den heeft waarbij het hoofd- veld alleen door het eerste" wordt bespeeld", aldus Ge rard van Zuylen, secretaris van Rijnsburgse Boys. De za terdag eersteklasser beschikt slechts over drie velden. De ledenadministratie stopt bij 550. Op de al vijfjaar bestaan de wachtlijst prijken de na men van 160 junioren en 30 senioren.... „De Afdeling Leiden van de KNVB heeft ons al gewaar schuwd. De bond heeft we kelijks enorme problemen met het indelen van de teams". De nood bij Rijns burgse Boys is zelfs zo groot, dat de club na loting twee se niorenteams heeft aangewe zen, die hun thuiswedstrijden bij GWS in Sassenheim moe ten afwerken. „Erg ongezond, maar het kan niet anders". ,We zijn al twaalf jaar bezig met uitbreidingsplannen. Aan vankelijk belandden de voor stellen in de la, terwijl we on langs te horen kregen, dat er geen geld is", verhaalt Van Zuylen. „Het is gewoon een drama. De laatste jaren be steden we juist veel aandacht aan de opbouw van de ver eniging. We willen de jeugd goed opleiden en daarom hebben we vier jeugdtrainers in dienst. We worden echter in onze mogelijkheden be knot. Al je talenten gaan nu naar omliggende plaatsen" ,We hebben nu een noodplan. Elke woensdagmiddag hou den we selectiepartijtjes, waarbij we de tien besten er uit pikken. Het is niet eerlijk, maar we moeten wel. Wil je een gezonde opbouw van je club dan moet je dat toch van onderuit opbouwen. Dus moet je het wel op deze wijze doen". Wèl heeft de gemeente een nabij gelegen weiland aangekocht, waar in de toekomst een vier de terrein van kan worden gemaakt. „Voorlopig gebeurt dat nog niet, vanwege de be zuinigingen op sportgebied" Van Zuylen vervolgt met stemverhoging: „Dat golf- slagbad is een blok aan het been van de gemeenschap. Dat zwembad kost een ver mogen en daar zijn wij de du pe van. Dit jaar is er honderd duizend gulden gereservéerd voor sportpark Middelhors. Daar moet een kleedaccom modatie voor de korfbalclub Madjoe en ons vierde veld van worden betaald. Een lacher tje. Met dat bedrag zet je r.iet eens een clubhuis voor de korfbalclub voor neer". De secretaris van Rijnsburgse Boys besluit Het is triest dat de voetbalclub zo'n be langrijke plaats in de gemeen te inneemt, terwijl de belang stelling van gemeentezijde minimaal is". De toestand bij de Katwijkse voetbalclub Quick Boys is eveneens uitzichtloos. Honderd voetballers in spé wachten op hun competiedebuut. „De capaci teit bij Quick Boys is al jaren te klein", aldus secretaris H. Ouwehand. De groeimoge lijkheden van het 1200 leden tellende Quick Boys zijn in feite begraven, nu het com plex door duinen is omsloten. Uitbreiding kan alleen als er een stuk duin wordt uitge graven. Hoewel de Katwijkse B en W voorzichtig „Ja" heb ben gezegd tegen de plannen voor een extra veld, stuit Quick Boys op nog een groot aantal drempels. „De Heide maatschappij heeft ook me dezeggenschap over die dui nen, terwijl er er ook wel mi lieuproblemen zullen zijn denkt Ouwehand. De zaterdag eersteklasser stelt kinderen, die of de wa htlijst staan wel in de gelegenheid mee te trainen en nodigt ze ook uit voor filmavonden. „Dan hebben ze toch het ge voel dat ze er bijhoren. En zo binden wij ze ook een beetje". HERMAN POOS

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21