"Stapje terug" in Mali anders dan een "stapje terug" in Nederland Uitkeringen vaak lager dan bijstand Gaaf Spaanse fiscus wedstrijd tegen Cruijff winnen? ZATERDAG 15 NOVEMBER 1980 BAMAKO (MALI) - „Als onze betalingsbalans zich herstelt, dan kun nen we onze leningen en schenkingen aan ontwikkelingslanden gestand doen" stond dit jaar te lezen in de troon rede, perfect in over eenstemming met het ontwerp-verkiezings- programma van het CDA waar dit vermeldt dat wij een overschot op onze betalingsba lans moeten zien te be reiken, teneinde daar uit een bijdrage aan de ontwikkelingssamen werking te leveren. Van een Nederlandse troonrede ligt in Afrika niemand wak ker, evenmin is opgevallen dat minister-president Van Agt tijdens de algemene be schouwingen in de Tweede Kamer de koppeling tussen betalingsbalansoverschot -en hoogte van de ontwikke lingshulp weer introk. Toch is het natuurlijk geen toeval dat dit zinnetje in de troonrede voorkwam, te meer niet om dat het CDA dit ook een ver- kiezingspunt(je) schijnt te vinden. Mijn conclusie is dan ook dat premier Van Agt bij nader in zien het politiek-tactisch toch niet zo erg verstandig vond dit zo openlijk te zeggen, hoewel de gelegde koppeling wel precies verwoordt wat „men" in politiek-Den Haag kennelijk vindt. Simpel ge zegd: als wij niet genoeg ver dienen, is er ook geen geld om de armen in de wereld te hel pen. Vervelend Het vervelende van die simpli ficatie is dat die nog waar is ook. Als je echt helemaal niets hebt, kun je weinig mèèr weggeven dan vriendschap en medelijden. Maar het is bepaald niet zo dat wij door deze overweging geremd zouden kunnen worden in onze hulp. Zolang een Ne derlander gemiddeld per jaar voor 14.000 gulden consu meert en hier het nationaal inkomen per jaar per inwoner ternauwernood de 200 gulden (40.000 Malinese francs) haalt (en die statistieken zijn zo on betrouwbaar dat het ook best 100 gulden per hoofd zou kunnen zijn), is de afstand tussen onze rijkdom en de echt armen over de gehele de veel snellere prijsstijging van produkten uit de rijke wereld (de olie voorop, maar ook alle industrieprodukten en bijv. kunstmest) die deze arme gebieden nodig hebben, dan de prijs die ze zelf kunnen maken voor hun eigen pro dukten op de wereldmarkt. Hun betalingsbalans raakt nierdoor heel w;at meer in het ongerede dan de onze. De prijzen voor de agrarische produkten die Afrika op de wereldmarkt brengt (suiker, cacao, pinda's, katoen, enz.), zijn afhankelijk van de we- reldprijzen. Als het econo misch slecht gaat in de we reld, wordt er bijv. minder suiker en cacao gekocht. Als dan ook nog elders de pro- duktie stijgt, dan dalen de prijzen. Bodemprijs Michel van Huiten door Michel van Huiten wereld (zeker zo'n 800 miljoen mensen) zo enorm groot, dat bereidheid om te blijven hel pen bij ons wel moet blijven bestaan en niet afhankelijk gemaakt kan worden van on ze kaspositie. Als je ziet hoe velen hier reeds ver onder de grens van het bestaansminimum gezakt zijn, dan schaam je je als je leest over discussies in het Nederland rond uiterst mi nimale inkomensverminde ringen, die de huidige eco nomische toestand van ons land zou vereisen. Hier staan grote prijsstijgingen in de markteconomie naast een stagnerende loonontwik keling en grote werkloosheid. Mil (gierst), mais en sorgho, volksvoedsel hier als de aard appel bij ons, zou moeten kos ten ongeveer 105 Malinesec- francs per kg, kost echter 180-215 francs. Een stokbrood is net omhooggegaan van 80 naar 100 francs (25 procent erbij), een taxi-ritje (met vij ven in een Renault 4) ging omhoog van 100 naar 140 francs per persoon en dat is hier hét vervoermiddel bij ontbreken van trams en bus sen. De 'werkloosheid is schrikba rend en sterk toegenomen nu het land praktisch failliet is en in de staatsbegroting (350 miljoen gulden, dat is wat bij ons bijv. de Technische Ho geschool in Delft in zijn eentje per jaar verbruikt) er alleen nog geld is voor salarissen en functioneringskosten, dat wil zeggen er wordt door de staat niet meer geïnvesteerd. Meer dan een verdubbeling van de olie- en benzineprijzen heeft weer andere bedrijfstakken verlamd. Diezelfde prijsverhoging heeft ook de elektriciteitsvoorzie ning aanzienlijk verminderd, wat ook weer zijn weerslag heeft op allerlei industriële processen. Kortom een land in doodsnood, en bepaald niet het enige in de wereld. En wij vechten om 1 a 2 procent loonsverhoging en het afhan kelijk maken van onze hulp van de Vraag of wij wel ge noeg blijven verdienen. (He laas zijn er nog een aantal oor zaken waardoor dit en andere landen arm zijn, maar daar moet ik op dit moment aan voorbij gaan, hoewel ik er op terug zal komen in de volgen de artikelen). Er zit echter nog een andere kant aan deze zaak, die de moeite van het overdenken waard is. De problemen hier worden ook veroorzaakt door Een internationaal akkoord over een bodemprijs voor ca cao kon zodoende onlangs niet bereikt worden (grootste tegenstanders West-Duits- land en Engeland) en dat be tekent voor Ivoorkust bijv een verlies van dit jaar van 1 miljard gulden. Wat zij min der aan inkomsten op hun be talingsbalans hebben, heb ben wij in de rijke landen minder aan uitgaven op onze rekening staan. Moet zo onze balans weer in evenwicht komen en een overschot te zien geven om hen dan te kunnen helpen? Nederland en de Sowjet-Unie (aardig om die twee samen te zien!) hebben zo verhinderd dat de Algerijnse aardgasprijs verdubbelde. Ook al schijnt er veel vreugde in Nederland te zijn vanwege de „winsten" die Spierenburg in allerlei gascontracten wist binnen te halen, de rekening betalen we straks via hulp aan Algerije weer door! En je vraagt je te vens af waarom Nederland en de Sowjet-Unie niet ook Al gerije in hun prijsbeleid heb ben betrokken om niet alleen zichzelf maar ook Algerije te dienen. Of was Rusland ons in dit geval nader dan Algerije? Of de stelling juist is dat in Ne derland de reële lonen'moe ten dalen om onze economie weer uit het slop te halen, waag ik hier vandaan niet te beoordelen. Wat je vanuit de Derde Wereld alleen kunt zeggen, is dat het dichter bij een brengen van de armen en de rijken in de wereld wel licht mogelijk is door de ar men een ietsje rijker te ma ken, maar dat die afstand in elk geval ook verkleind wordt als de rijken een stapje terug doen en daar dan niet al te veel stampij over maken. Peter Fiedeldij Dop leert kinderen de krant beter lezen KWADIJK - Peter Fiedeldij Dop (43) uit Kwadijk is met ingang van 1 januari aange steld als directeur van de Stichting Krant in de Klas. Deze door de Nederlandse Dagblad Pers opgerichte stichting heeft tot doel een bijdrage te leveren aan het ontwikkelen van leerlingen van 10 tot 18 jaar met behulp van de krant. Om dit doel te bereiken, worden door de stichting pakketten lesmate riaal aan het onderwijs aan geboden, die bestaan uit les boeken, dagbladen, dia's, films, folders, krantjes en brochures. Ook wordt mede werking verleend aan het or ganiseren en uitvoeren van projecten rond en met de krant op verschillende typen scholen. Peter Fiedeldij Dop is de laatste 10 jaar werkzaam bij uitgeve rij Elsevier, waar hij zich be zighoudt met het uitgeven van onder andere populair- medische boeken. Voor die tijd was hij als journalist werkzaam bij verschillende dag- en weekbladen. Hij heeft dus ervaring opgedaan aan zowel de uitgevers- en de journalistieke kant. Peter: „Na tien jaar had ik dui delijk behoefte iets anders te doen. Bij de Stichting Krant in de Klas kom ik als het ware naast de krant te staan, maar toch midden tussen de din gen die gebeuren en gaan ge beuren. De vorige minister van onderwijs, Van Kemena- de, heeft gezegd dat de kran ten te weinig over het onder wijs schrijven. Dat is een lek kere kapstok, ik vind dat het onderwijs te weinig naar bui- V^n brengt en te weinig mid den in de maatschappij staat". „Er wordt bijvoorbeeld nauwe lijks ingespeeld op de situatie op de arbeidsmarkt. Lezen en behandelen van dje krant op de scholen kan daar meer in zicht in geven, de meest ac tuele zaken zijn er tenslotte in te vinden". Hij is van mening dat de ge loofwaardigheid van wat de onderwijzers vertellen, toe neemt als de krant erbij ge bruikt wordt. „Het staat ge drukt, dus is het waar". Per 1 januari treedt Peter in vas te dienst van de stichting, maar nu al weet hij het nodige van Krant in de Klas af. Hij heeft er een week stage gelo pen om 'de lucht op te snui ven'. De Stichting Krant in de Klas is volgens Peter opgericht om- Wie in ons land niet in staat is in de zg. noodzakelijke kosten van het bestaan te voorzien, heeft recht op een uitkering op grond van de Algemene Bijstandswet, oftewel kort weg bijstand. De Bijstands wet is het sluitstuk van ons stelsel van sociale verzeke ringen en voorzieningen. Heeft men recht op enige an dere sociale uitkering, dan speelt de Bijstandswet in principe geen rol. Maar zo langzamerhand is dat laatste meer en meer theorie. Regelmatig zijn sociale uitke ringen lager dan de uitkerin gen van de Bijstandswet. Dat is vreemd, want de bijstand voorziet uitsluitend in de "noodzakelijke kosten van bestaan". Met minder geld komt men dus bijna per defi nitie tekort. Bij zo'n lagere so ciale uitkering heeft men in principe wel recht op een aanvulling uit de bijstand. Maar daar moetje dan wol om vragen. Bovendien is het natuurlijk niet zo praktisch, dat er in zo'n ge val twee verschillende uitke ringsinstanties aan te pas komen. Wie zou denken, dat de omvang van dit verschijn sel meevalt, vergist zich. Gro te groepen mensen hebben er namelijk mee te maken. Tekort sluitend van een uitkering op grond van de Algemene Ou- derdomsweg (AOW) leven, recht op aanvullende bij stand! De alleenstaande AO- W'er "komt" namelijk 7,90 per maand "tekort". Voor een echtpaar met AOW is dat maandelijkse tekort 11,30. Hoe komt dat nu? Wel, de uitkering voor een al leenstaande AOW'er is er 983,65 per maand. Daarnaast moet een ziekenfondspremie worden betaald van 28,40 per maand. Na aftrek van zie kenfondspremie houdt hij dus over: 955,25. Maar de bijstandsuitkering voor een alleenstaande vanaf 21 jaar is 963,15, terwijl de zieken fondspremie door de bijstand wordt betaald. Tekort dus: ƒ963,15 mio 955,25 7,90. Dezelfde soort berekening voor een echtpaar met AOW leidt tot het al genoemde tekort van 11,90. AAW en AWW Maar niet alleen de AOW'er zit ten onder de bijstandsgrens. Hetzelfde geldt voor andere groepen, die uitsluitend van een bepaalde sociale uitke ring moeten leven (dus die niet daarnaast nog een andere sociale uitkering, een pen sioen of inkomsten uit arbeid ontvangen). Het gaat om de volgende groepen: Alleenstaanden boven 35 jaar met een uitkering op grond van de Algemene Arbeidson geschiktheidswet (AAW). Als zij niet verplicht verzekerd zijn bij het ziekenfonds, is het maandelijkse tekort 30,60. En meestal zijn zij niet ver plicht verzekerd. Echtparen met een AAW-uit- kering. Ook zij zijn meestal niet verplicht verzekerd bij het ziekenfonds. Het tekort is dan per maand: 61,48. Weduwen zonder kinderen met een uitkering op grond van de Algemene Weduwen- en Wezenwet (AWW). Meestal hebben zij een verplichte zie kenfondsverzekering. Dan is het tekort toch nog 50,30 per maand. Weduwen zonder kinderen met een AWW-uitkering, die niet verplicht in het zieken fonds zitten. Zij moeten de dure vrijwillige premie beta len. Het tekort is mede daar door maar liefst 141,80 per maand. Weduwen met kinderen, die een AWW-uitkering ontvan gen en niet verplicht verze kerd zijn bij het ziekenfonds. Tekort 19,10 per maand. We ontlenen deze gegevens aan een publicatie van onze colle ga's in Groningen, de Stich ting Buro Raadslieden Gro ningen. Het gaat om de meest voorkomende gevallen waarin uitkeringen onder de bijstandsgrens blijven. Maar het is niet uitgesloten dat dit ook voorkomt bij uitkeringen Aanvulling In principe hebben mensen, die in bovengenoemde situatie verkeren, dus recht op een aanvullende bijstandsuitke ring, ter grootte van het te kort. Voorwaarde is wel dat het zg. eigen vermogen (meestal spaargeld of bij voorbeeld een eigen huis) minder is dan 6.700,- (voor een alleenstaande) of 13.400,- (voor een echtpaar). (Voor bepaalde groepen gel den hogere bedragen.) We hebben de indruk dat deze mogelijkheid van aanvullen de bijstand bij de betrokke nen zelf vaak onbekend is. Niet zo'n wonder, want je verwacht niet, dat je minder krijgt dan waarop je eigenlijk recht zou hebben. Het zou natuurlijk het meest gewenst zijn, als de bedragen van de sociale uitkeringen in de pas zouden lopen met de bijstandsuitkeringen. Of dat technisch mogelijk is kunnen we niet overzien. Maar zolang deze situatie blijft bestaan, mag van de uitke rende instanties verwacht worden, dat zij de mensen in kwestie aktief voorlichten over de mogelijkheid van aanvullende bijstand. Dat dat technisch wèl mogelijk is, staat wel vast. dat de NDP zich bedreigd voelt. „Onderzoeken hebben aangetoond dat 17 procent van de lezers zegt de krant geheel te kunnen missen en dat percentage is stijgende. Geen vrolijk bericht. Er ko men heel wat veranderingen op media-gebied: kabel-tv, satellieten, viewdata en mis schien regionale omroep. Je kunt daar langs politieke weg iets aan trachten te doen, maarte kunt ook werken aan een nieuwe markt. Daarom is men zich gaan richten op het onderwijs" Hij ziet de toekomst van de krant toch als behoorlijk rooskleurig. \,Ik denk dat men zich moet specialiseren op die gebieden die de ande re media niet bestrijken. Meer grote overzichten en achtergrondinformatie; ac tueel en foutloos. Zodat de lezers verbanden kunnen leggen. Ook de jongeren, kinderen hebben voor veel dingen belangstelling". Jammer dat de kranten daar zo weinig rekening mee houden, er wordt over het algemeen wat te moeilijk geschreven. Niet iedereen kan het begrij pen", aldus Peter, die eraan toevoegt „De krant heeft een uniek voordeel; je kunt stuk jes uitknippen en bewaren. De nieuwe media zijn ver schrikkelijk vluchtig, er blijft maar weinig hangen" DEW HAAG - Het meningsver schil tussen voetbalster Jo- han Cruijff en de Spaanse belastingdienst over diens ontduiking van de deviezen- bepalingen heeft de afgelo pen week een nieuwe dimen sie gekregen. Het gaat om het bevel tot inhechtenisneming dat een rechter in Barcelona zal uitvaardigen als Cruijff zich niet voor 27 november in Barcelona meldt voor een re geling met de belastingdienst en andere schuldeisers. Daarmee wordt het de Neder lander onmogelijk gemaakt ooit nog in Spanje te komen. De vraag die nu rijst, is of de Spaanse fiscus de wedstrijd ook op Nederlands grondge bied voort kan zetten. Het is niet zo gemakkelijk voor de Spaanse autoriteiten om Jo- han Cruijff in Nederland aan te pakken. Berichten uit Spanje als zou om zijn uitle vering aan Nederland zijn ge vraagd, zijn geheel uit de lucht gegrepen. Dat kan ge woon niet anders. Nederland levert namelijk eigen onder danen niet uit aan een ander land. Dat geldt uiteraard ook in dit geval voor superster Johan Cruijff. Het is dan ook niet verwonderlijk dat men bij het ministerie van justitie niets afweet van Spaanse stappen tegen de Nederland se voetballer. Dit wil echter niet zeggen dat er de Spaanse belastingdienst in theorie helemaal geen moge lijkheden ter beschikking staan om te proberen de vor dering op Johan Cruijff te verhalen. Onze strafwet be paalt namelijk, in artikel 5 van het Wetboek van Strafrecht, dat het mogelijk is om Ne derlanders, die bepaalde misdrijven in het buitenland hebben begaan, in eigen land te berechten. Dat was onder meer het geval in de zaak- Menten, waar het ging om oorlogsmisdrijven die waren begaan in het door de Duit sers bezette Polen tegen niet- Nederlanders. Het zoge naamde universaliteitsbegin sel zorgde er hier voor dat de Nederlandse justitie toch een strafprocedure kon aanspan nen. Andere misdrijven waarbij al tijd optreden van de Neder landse justitie mogelijk is, be treffen zaken zoals het in ge vaar brengen van de veilig heid van de staat, m^jesteits- Johan Cruijff schennis en vliegtuigkapin gen. Om al dit soort extreme zaken gaat het in het conflict tussen Cruijff en de Spaanse staat niet. Hier komt het tweede lid van artikel 5 van het Wetboek van Strafrecht om de hoek kijken. Daarin wordt name lijk bepaald dat, als het gaat om misdrijven die zowel strafbaar zijn in ons land als in het land waar het delict is ge pleegd, onze justitie een pro ces kan beginnen tegen de be trokken boosdoener. In dit geval gaat het erom dat Johan Cruijff er van wordt verdacht de Spaanse devie- zenwetgeving te hebben overtreden. Hij zou in zijn tijd als sterspeler van FC Barce lona meer geld naar het bui tenland hebben gebracht dan volgens de Spaanse wetge ving is toegestaan. In totaal ging het om een bedrag van ruim een miljoen gulden, welgeteld 33.270.000 Spaanse pesetas. Wanneer de Spaanse justitie Cruijff in Nederland straf rechtelijk wil aangepakt zien, dan zal zij dus moeten aanto nen dat de ontduiking van de deviezenbepaling ook in Ne derland een misdrijf is. Dat laatste zal niet zo gemakkelijk z(jn. Onze wetgeving kent namelijk geen strafbepaling op deviezensmokkel. Mogelijk zou de Spaanse justi tie eventueel kunnen aanto nen dat het eigenlijk om be lastingfraude gaat. Dan zou er wel een Nederlandse strafbe paling te vinden zijn waar het geheel onder te brengen valt. Of het zover komt, moet echter nog maar afgewacht worden. Johan Cruijff heeft overigens voorlopig nog zorgen genoeg aan zijn hoofd over de hele procedure in Spanje. Daarin gaat het niet alleen om de de- viezenontduiking en de daar op gevolgde boete, maar ook om een aantal zakelijke schulden die hij bij zijn ver trek uit Catalonië achtergela ten zou hebben. Cruijff schijnt al een origineel aan bod te hebben gedaan om van zijn schulden af te komen: hij zou nog een jaar in Barcelona 'willen voetballen om alles goed te maken. Maar kenne lijk is dit voorstel het toch zo voetbalgekke Spanje net iets teveel van het goede ge weest. MR. ROEL SCHUT

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15