Kamer wil snel einde aan sociale fraude Sekteleden laten agent binnen mmn "Nederland Oké": nieuwe actie voor gezonde leefwijze Weer uitstel rechtszaak tegen stenengooiers TBR GEEIST TEGEN MAN DIE ZIJN ZOONTJE VERDRONK Maatregelen tegen belastingontduiking topfunctionarissen VRIJDAG 14 NOVEMBER 1980 AMSTERDAM (GPD) - De rechtszaak tegen vier jon gelui die ervan verdacht worden leden van de Mo biele Eenheid met stenen te hebben bekogeld bij de ontruiming van het Am sterdamse kraakpand De Voogel Struys op 3 juli, wordt aangehouden. Re den hiervoor is dat het rijksrecherche-onderzoek naar het politieoptreden bij de ontruiming en de rechtmatigheid van de ontruiming, nog niet is voltooid. De advocaten van de vier verdach ten, mr. H. Kersing en mr. L. Donker, hadden daarom ver zocht de rechtzaak aan te houden. Ook officier van justitie mr. R. Manschot, schaarde zich achter dit verzoek, „in het belang van een goede rechtspleging". Op 12 februari zal de Amsterdamse rechtbank de zaak opnieuw be handelen. Bank Rook- en verfbommen bestookten gistermorgen de vestiging van de Friesch-Groningse Hypotheek bank aan de Amsterdamse He rengracht. Werpers van de bom men waren krakers van het pand de Grote Wetering, die met hun actie protesteerden tegen het verstrekken van hypotheken door deze bank aan projectont wikkelaar Gerard W. Bakker, ei genaar van de Grote Wete ring. De krakers deden woensdag ook al van zich spreken. Zo drongen zij een vergadering van de gemeen teraadscommissie voor volks huisvesting binnen, waar zij deze gemeentelijke commissie mede verantwoordelijk stelden voor een ontruiming van de Grote We tering die de krakers binnenkort verwachten. Bij de opening van de Europese stadsvernieuwings campagne wierpen krakers woensdag verfbommen naar de bouwkeet, waarin de opening plaatsvond. Volgens de krakers zijn alleen prestige-objecten bij deze campagne gebaat. Een ontruiming van de Grote Wete ring die na tien jaar leegstand nu tweeëneenhalf jaar door krakers is bewoond, is volgens de krakers in zicht. „De deurwaarder is klaar. Wij ook" prijkt er op een spandoek dat aan de gevel wap pert. De 35 krakers hebben de panden inmiddels zwaar gebarri cadeerd en de Amsterdamse kraakbeweging schaart zich ach ter hen in hun eis tot behoud van de Grote Wetering. De krakers die sinds 30 april een pand in de Amsterdamse Bilder- dijkstraat bewonen, behoeven niet te vertrekken. Het kort ge ding dat de eigenaar, Kops, had aangespannen is gisteren in het voordeel van de krakers beslist. De ontruimingseis kan volgens rechtbankpresident mr. W. J. Borgerhoff Mulder niet worden toegewezen omdat van de twee krakers die door Kops met naam en toenaam zijn gedagvaard niet kon worden bewezen, dat zij aan de oorspronkelijke kraak hebben meegedaan en ook nu nog in het pand wonen. Deze twee voor waarden zijn voor een ontrui- mingsvonnis essentieel. De ene gedaagde, Wouter Barends, verklaarde indertijd dat hij niet aan de kraak had meegedaan, en het pand sedertdien eens per week heeft bezocht om er een „kraakspreekuur" te houden. Van de andere, een zekere Paul van Dalsem, kon het bestaan niet eens worden aangetoond. Vol gens de raadsman had niemand in het pand ooit van hem ge hoord. De huiseigenaar heeft het tegendeel niet kunnen bewijzen. Het Tweede-Kamerlid Harry van den Bergh (PvdA) wil weten of het waar is dat door de Konink lijke Luchtmacht luchtfoto's zijn genomen van de Groote Keyzer in Amsterdam ter voorbereiding van een eventuele ontruiming. Hij heeft hiertoe schriftelijke vragen gesteld aan minister De Geus (defensie). Volgens het kamerlid zijn twee Starfighters in oktober laag over Amsterdam gevlogen. Hij wil van de bewindsman een bevestiging dat dit toestellen van de Konink lijke Luchtmacht zijn geweest. Verder vraagt hij of deze vlieg tuigen inderdaad een foto-ver kenningopdracht hadden en of er in het kader van een voorgeno men ontruimingsactie foto's zijn genomen van het gekraakte pand. Als de Koninklijke luchtmacht zich met de interne problemen van Amsterdam bemoeid heeft, vraagt Van der Bergh zich af, of dit wel de taak van de luchtmacht DEN HAAG (GPD) - Nagenoeg de gehele Tweede Kamer heeft van staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) geëist dat deze snel maatregelen tegen de sociale fraude neemt. Zowel PvdA als CDA kwamen tot hun opstelling, nadat bekend was geworden dat topfunctionarissen uit de so ciale verzekeringswereld de belastingen hadden ontdo ken. Gebleken is dat 22 van deze functionarissen in de afgelopen weken wegens belastingontduiking veroordeeld zijn. Zij blijken echter niet in staat te zijn de hun opgelegde boetes te betalen, en lijken nu te kunnen rekenen op een renteloze lening van hun werkgevers, waar onder de Sociale Verzekeringsbank, Raden van Arbeid en Gemeen schappelijke Administratiekantoren. De functionarissen werden door de belastingrechter veroordeeld, nadat bewezen was dat zij een groot aantal inkomsten uit cur sussen inzake de sociale verzeke ringen niet bij de belastingen hadden opgegeven. In totaal worden de cursussen door zo'n 100 bestuurders en hoge beamb ten gegeven. De Stichting Oplei ding Sociale Verzekering heeft nu besloten naast financiële ook juridische steun te verlenen. Al eerder hadden de christen-de mocraat Hermsen en de liberaal De Korte om maatregelen tegen sociale fraude gevraagd. Het be kend worden van dit nieuwe ge val was voor Hermsen reden een aantal aanvullende vragen te stellen. Ook de socialist Van der Doef kwam met vragen, zij het in schriftelijke vorm. De staatssecretaris kondigde aan de zaak verder te zullen onder zoeken. Zonodig zal hij maatre gelen nemen. Hij was het met Hermsen eens dat dit geen be stemming dient te zijn van het geld dat via sociale premies bij de betrokken instanties binnen komt. De Graaf zal voorts contact opne men met minister De Ruiter (jus titie) over de invoering van een brede regeling, waardoor gedeti neerden niet langer op kosten van de staat leven en tevens een uitkering ontvangen. Volgens Hermsen kunnen gevangenen, die bijvoorbeeld ook recht heb ben op een wao- of aaw-uitkering, tijdens hun verblijf in de bajes forse spaarpotten kweken. De Dienstenbonden FNV eisen het vertrek van alle leden van be stuur en curatorium van de Stich ting Opleiding Sociale Verzeke ringen die zich schuldig hebben gemaakt aan belastingfraude. Volgens vakbondsbestuurder Hoogduin, die namens de FNV- bonden in het stichtingsbestuur zit is tot nu toe uit de rechtszaken gebleken dat een bestuurslid en drie curatoriumleden zich aan fraude hebben schuldig gemaakt. Hij sluit niet uit dat het er nog meer zijn. Die mensen moeten verdwijnen en als het stichtings- DS'70 - De zittingsduur van kabi net en Tweede Kamer moet wor den verlengd van vier tot zes jaar. De jaarlijkse begroting die de re gering opstelt (Miljoenennota) moet worden omgezet in een tweejaarlijkse. Dat stelt DS'70 in het gisteren gepubliceerde ont werp verkiezingsprogramma "Moreen is Nu!". bestuur op die eis niet ingaat, dan stappen de Dienstenbonden FNV op. „Wij vinden het onver teerbaar als de betrokkenen - topmensen uit de sociale verze keringen - gewoon in de stichting zouden kunnen blijven zitten alsof er niets gebeurd is", aldus Hoogduin. „Als zij niet opstap pen doen wij het" Herstel schade marineschip nog onzeker DEN HAAG (GPD) - Het is de vraag of de Nederlandse onder zeebootjager Drenthe nog wordt hersteld. Deze week brak brand uit aan boord van het schip, dat op weg was naar de Antillen. On derzoek moet uitwijzen of repara tie nog zinvol is. Volgens plan zou het schip over twee jaar uit de vaart worden genomen. Staatssecretaris Van Lent (defen sie) deelde de Tweede Kamer gis teren mee dat de oorzaak van de explosie in een van de machine- ruimen van de Drenthe nog niet bekend is. De ontploffing veroor zaakte brand, waarbij twee be manningsleden om het leven zijn gekomen. Hun lichamen zijn nog niet geborgen, omdat de grote hitte het totnogtoe onmogelijk maakt het machineruim te betre den. DEN HAAG (GPD) - Volgend jaar beleeft ons land zijn eer ste „Nationale Gezondheids- week", het hoogtepunt van een actie die onder het motto „Nederland Oké" nu al gaat starten. Doel: aandacht voor het feit dat een gezonde leef wijze van groot belang is en dat de Nederlanders zich in het algemeen onvoldoende bewust zijn van hun verant woordelijkheid voor eigen gezondheid en welzijn. Minister Ginjaar (volksgezond heid) gaf gisteren het start sein voor de groots opgezette campagne, waarachter acht organisaties staan. In de loop van 1981 komen er plaatselijk allerlei acties op gang die aangezwengeld worden door de Stichting „Nederland Oké". Ruim 200 gemeenten hebben al positief gereageerd op de bestaande plannen, die nu verder worden uitge werkt. De deelnemende gemeenten worden in de komende maanden bezocht door een in de nationale kleuren geverfde dubbeldeksbus, waarin de nodige voorlichting wordt verstrekt. De Nationale Ge- zondheidsweek zelf loopt van 28 augustus tot en met 6 sep tember Dan wordt speciale aandacht besteed aan de thema's roken, voeding, alco hol, medicijngebruik, veilig heid, bewegen en stress. In die week worden in Rotter dam diverse congressen op het terrein van de volksge zondheid gehouden en vindt in het Ahoy'-complex een „Gezondheidsbeurs" plaats. Dit evenement wordt bij Minister Ginjaar van volksgezondheid en milieuhygiëne rechts) plaatst het bordje Gouda op de dubbeldeksbus die door het hele land zal trekken in het kader van de actie Nederland Oké'. Links op de foto voorlichter en tevens buschauffeur Henk Hendriks. voorbaat aangeduid als „een happening". Het publiek kan daar geïnformeerd en geamu seerd worden, maar het wordt ook gestimuleerd om - ter plekke - zelf in beweging te komen. Wat omvang en veelzijdigheid betreft, is deze aktie uniek, zei minister Ginjaar bij de pre sentatie. Hij wees op de stij gende belangstelling voor voorlichting die een gezonde leefwijze tot doel heeft. Oor zaak is onder andere dat ge nezing geen vervanging kan zijn voor „gezond en fit voe len", hoe goed de gezond heidszorg ook is. Ook de medische wetenschap, die steeds vaker aanwijsbaar verband legt tussen gedrag en 'gezondheid, speelt een rol. Verder wint de overtuiging veld dat een gezonde leefwij ze slechts kan voortkomen uit een besef van eigen verant woordelijkheid voor de li chamelijke en geestelijke ge zondheid en het daadwerke lijk gaan dragen van deze ver antwoordelijkheden. Toenemende aandacht voor ge zondheidsvoorlichting is ook nodig, omdat niet mag wor den vergeten dat een eventu eel minder beroep op ge zondheidsvoorzieningen tot aanzienlijke kostenbesparin gen leidt, aldus de bewinds man. Door goede voorlichting kan de burger in staat worden gesteld de keus te maken uit de mogelijkheden zelf een ge zonde leefwijze op te bou- GRONINGEN (ANP) - Offi cier van justitie bij de Groninger rechtbank mr. C.A. van der Burg heeft te gen de 34-jarige J.H. uit Veendam ontslag van rechtsvervolging en een onvoorwaardelijke tbr geëist. De officier acht op zettelijke doodslag van de vader op zijn 15 maanden oude zoontje bewezen. Op 29 juli van dit jaar reed H. met zijn 6 kinderen, van wie de oudste 11 jaar was, naar het Foxholster- meer, in de nabijheid van Hooge- zand. De jongste, Bemhard, gooide hij in het meertje en hield hem net zo lang onder tot hij ver dronken was. Een en ander ge beurde onder ogen van de andere kinderen. Daarna stopte hij het lijkje van de peuter in zijn koffer bak en reed naar Groningen, op zoek naar zijn vrouw die enkele dagen eerder bij hem weggelo pen was. De politie, getipt door de ouders van de man, vond bij hem thuis verschillende brieven waaruit bleek dat de man van plan was ook zijn andere kinderen en zich zelf van het leven te beroven. De zelfde avond echter kon de politie de man aanhouden in Groningen waar hij nog steeds rondreed. Volgens een psychiatrisch rapport is H. zwaar gestoord en is hem zijn daad in het geheel niet toe te rekenen. Wel bestaat er gevaar voor herhaling, zodat de artsen adviseren de man te laten verple gen in het kader van een tbr. De officier van justitie sprak over een "innig trieste zaak" en een verdachte die, "zeer gevaarlijk voor zichzelf is en zijn omge ving". Volgens H. zelf is er geen kans op herhaling. "Ik wil wel behandeld worden, maar niet in het kader van een tbr, want wat ik heb meegemaakt kan ik niet al leen verwerken", aldus verdach te. Verzakkingen bij gifwijk Lekkerkerk DEN HAAG (GPD) - De a! weken lang durende bemaling in Lek kerkerk, die wordt uitgevoerd om in het afgegraven gedeelte het grondwaterpeil te verlagen, heeft in de „normale" delen van deze plaats voor grote verzakkingen gezorgd. Rioleringspij pen bre ken, gasleidingen krijgen defec ten, bewoonde huizen vertonen grote scheuren en gaten vallen in het wegdek. Verontruste huiseigenaren hebben de handen ineen geslagen en willen thans pogen bij de ge meente schadevergoeding te krijgen. Bij velen van hen leeft het wat ongenoeglijke idee, dat voor de bewoners van de gifwijk alles kan, maar dat voor de groep die buiten die wijk woont en toch overlast van het hele gebeuren heeft, de financiële deuren geslo ten blijven. Definitieve eisen zijn nog niet op tafel gelegd, maar voorlopige be sprekingen met het gemeentebe stuur zijn er inmiddels wel. Het expertisebureau van de gemeen te heeft zich inmiddels uitvoerig op de hoogte gesteld van de Situa tie. Burgemeester Ouwerkerk zei de verzakkingen buiten de gifwijk wel te hebben helaas niet de mate gemeente is overigens voor der gelijke schades wel verzekerd, maar de vraag is of de assuradeur verband wil leggen tussen bema ling en verzakking. Er is inmid dels ook contact opgenomen met staatssecretaris De Koning van Binnenlandse Zaken; hoop op extra financiële steun, zo zei de bewindsman, kon hij echter niet geven. HARDERWIJK (GPD) - De Har- derwijkse politie acht het niet uitgesloten, dat er binnen afzien bare tijd een einde komt aan de gebedsactie in de woning van de familie Noordmans in Harder wijk, waar in totaal zestien per sonen, onder wie zeven kinderen, zichzelf gijzelen. Inspecteur W. Hoekstra put hoop uit het twee uur durende onderhoud, dat wijkagent P. van de Mark heeft gehad met de sekteleden. Agent Van de Mark werd gister middag rond vijf uur als eerste binnengelaten. Ruim een uur la ter voegde zich een verpleegster bij hem. Beiden kregen een uit stekende indruk van de biddende families. Er is een afspraak ge maakt, dat Van de Mark nog een keer terug kan komen. Wanneer het tweede bezoek plaats vindt, wilde politiewoordvoerder Hoekstra gisteravond niet mee delen. Wel meldde hij, dat er in middels een 24-uursbewaking is ingesteld om nieuwsgierigen, van wie de sekteleden beweren veel overlast te ondervinden, op een afstand te houden. Het ge sprek, dat wijkagent Van de Mark, die het gezin Noordmans kent, voerde met de mensen in de woning verliep normaal, zij het dat na iedere vraag van Van de Mark eerst een paar minuten du rend gebed volgde alvorens werd geantwoord. Van de Mark verklaarde na afloop, dat alles in huis er netjes uitzag. Hij kreeg de indruk bij een nor maal gezin op bezoek te zijn, een gezin met logés en spelende kin deren, die hem enkele tekenin gen lieten zien en die worden on derwezen door onderwijzer A. Noordmans. Van de Marks be vindingen werden bevestigd door de verpleegster, die „het best gezellig vond". Zij was na het verlaten van de woning, van mening dat iedereen in goede ge zondheid verkeerde, ook de kin deren. De gemeentepolitie van Harderwijk weet nu precies wie zich in de woning bevinden. Dat zijn het echtpaar Noordmans met drie kinderen in de leeftijd van respectievelijk anderhalf en tweeëneenhalf jaar en vier maan den (de jongste), een alleenstaan de man uit Nunspeet met diens 14-jarige zoon, het Edese echt paar Verburg met kinderen van anderhalf en zes jaar, een echt paar uit Borne met een zoon van vijftien en een dochter, die haar 4-jarig zoontje bij zich heeft. Over de godsdienstige overtuiging van het gezelschap tast de politie in het duister. „Ze hebben hun eigen godsdienstbeleving en of ze tot een of andere sekte behoren, weet ik niet. Het is mogelijk, dat enkelen zijn aangesloten bij de Pinkstergemeente Biddend wachten op het einde van de we reld doen ze in ieder geval niet", aldus Hoekstra. Het feit, dat de i ning twee buitenstaanders in de woonkamer hebben ontvangen, versterkt Hoekstra's opvatting, dat er voorlopig niet door de pol i- tie moet worden opgetreden. ,,Ik denk niet aan een actie, maar hoop op een spoedig en vredig einde van deze kwestie". Of de die H. tot zijn daad gebracht had den: zijn vrouw die hem verlaten had en die hij terug wilde, het feit dat zijn eigen familie hem hierna aanklaagde bij instanties zoals de raad voor de kinderbescherming met de mededeling dat hij de kinderen verwaarloosde: ze zou den ondervoed zijn en door hun vader mishandeld worden en in de derde plaats de bemoeienis van diverse instanties, hetgeen H als een inbreuk op zijn privé le ven voelde. Mr. Slangenberg achtte overigens van opzet geen sprake, omdat de man ten tijde van het misdrij f niet wist wat hij deed. De rechtbank doet op 27 november uitspraak. Rapport: wet tegen illegale arbeid werkt niet AMSTERDAM (GPD) - De Wet Ar beid Buitenlandse Werknemers .(WABW), die 1 november vorig jaar van kracht werd en de be doeling had illegale arbeid tegen te gaan, werkt niet. Het aantal il legale werknemers is er niet door afgenomen en hun omstandig heden zijn alleen maar verslech terd. Dat staat in een rapport van het Landelijk Komité Wet Arbeid Buitenlandse Werknemers (LA- KWABW) dat gisteren in Am sterdam is gepresenteerd. Het rapport geeft de weerslag van een onderzoek naar illegale arbeid, dat enkele maanden in beslag heeft genomen. Daarbij werd gewerkt in Rotterdam, Amster dam, Utrecht en Alkmaar. Uit de onderzoeken blijkt onder meer dat illegalen vooral werk zaam zijn in de schoonmaakbe drijven, de land- en tuinbouw, de horeca en de voedingssector Gemiddeld genomen zijn de om standigheden in de horeca en de land- en tuinbouw het slechtst. In deze twee sectoren namelijk komen de hoogste percentages „zwart" werkende illegalen voor, voor wie geen sociale premies worden afgedragen. Bij de horeca is dat 42,9 procent, bij de land- en tuinbouw 31,5 procent. Deze „zwarte" illegalen hebben het nog eens extra zwaar doordat zij gemiddeld minder verdienen dan hun „witte" lotgenoten, voor wie wél premies worden afgedra gen. Zo bleek in Amsterdam, dat 72 pro cent van de „zwarte" illegalen minder dan het minimumloon verdienen, tegen 31 procent van de „witte" Illegale arbeiders werken doorgaans meer dan 40 uur per week. Meer dan 42,5 uur per uur wordt gewerkt door 50,5 procent van de ondervraagde il legalen. Voorts blijkt dat de illegale werk nemers doorgaans slechts korte tijd in dienst van een en dezelfde werkgever zijn. Dat heeft het vooreen grote groep illegalen, die voor 1 januari 1978 in ons land werkten, onmogelijk gemaakt in aanmerking te komen voor de zogenaamde regularisatiemaat- regel. WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Zuid Limburg Aberdeen geheel I geheel I geheel 1 geheel 1 bew. 9 02 inlf bew. 9 03 geheel bew. 8 02 6 02 6 05 politie in een later stadium alsnog in zal grijpen, is volgens Hoekstra („dat hangt er mede van af hoe lang het duurt") moeilijk te be- In het niet voldoen aan de leer plicht ziet hij zeker geen aanlei ding. Maar als het nu nog heel lang gaat duren? Hoekstra: „Wanneer mag de overheid de verantwoordelijkheid van de ou ders voor hun kinderen overne men? Dat is de hamvraag". Over de klachten van buren als zouden zij 's nachts niet kunnen slapen, omdat de kinderen in de bewuste woning langdurig huilen haalt inspecteur Hoekstra de schou ders op: „Volgens mij is het nor maal als zulke jonge kinderen huilen Van mishandeling of iets dergelijks is geen sprake". Frankfort Helsinki Innsbruck Klagenftirt Kopenhagen Lissabon Locarno Madrid Mallorca Munchen Nice

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7