"Het is een dienend vak" Militairen boos op gemeente Hell s Bengels beteren leven Pleun Stehouwer (65) stopt huisartsenpraktijk Pop in het weekeinde Potgrondbedrijf mag in Roelof arends veen blijven VRIJDAG 14 NOVEMBER 1980 LEIDEN/REGIO PAGINA 27 ALPHEN AAN DEN RIJN - "Als je niet in mensen bent geïnteresseerd, kun je geen arts worden. Arts zijn betekent dat je de vreugde en de ellende met je patiënten meebeleeft. homeopatische traditie op gebouwd in Alphen. En Ste houwer, wiens belangstelling werd gewekt door de resulta ten van deze twee artsen, zette die traditie voort. Inmiddels geniet de Alphense huisarts landelijke bekend heid door zijn homeopatische bemoeienissen, voornamelijk dankzij televisieoptredens in de serie "Wat heet beter", die een jaar geleden door de KRO werd uitgezonden. Een serie met een hoge kijkdichtheid. Stehouwer "Er hebben zo'n anderhalf miljoen mensen naar gekeken. De belangstel ling bleek ook uit het feit dat er honderdduizend exempla ren de deur uit zijn gegaan van het boekje dat naar aan leiding van die uitzendingen was samengesteld." Het boekje handelde overigens over hoofdpijn en homeopa thie. De homeopathie is een genees wijze, die neerkomt op het opwekken van weerstand te gen een kwaal door het toe dienen van de juiste midde len. In de "normale" genees kunde kan de behandeling van mensen met koepokken als vergelijking dienen. Door kinderen via inenting te be smetten met deze vóór men sen ongevaarlijke vorm van pokken, kweekt het lichaam antistoffen die ook de wèl ge vaarlijke mensenpokken bui ten de deur houden. De ho- meopatie gaat uit van een soortgelijk principe, zij het niet ter afweer van dreigende ziekten maar ter bestrijding van bestaande kwalen. Bij kwalen als regelmatig optre dende hoofdpijn, normaal ge- sproken alleen tijdelijk weg te werken met een aspirine tablet, kan de homeopathie uitkomst bieden. Stehouwer "Het gaat om het herstellen van het evenwicht door aan te vullen waar het lichaam niet voldoende af weert. Als iemand last heeft van, bijvoorbeeld, misselijk heid, duizeligheid, flauwval len en het gevoel heeft dron ken te zijn, als hij daar boven dien op reageert door zijn ogen dicht te doen, de open lucht op te zoeken of stil in een hoek te gaan zitten, dan ga je naar een middel zoeken dat bij gezonde mensen de zelfde verschijnselen op roept. Met geneesmiddel- proeven probeer je daar ach ter te komen. Zo merk je dat Je moet tenslotte wel eens te gen iemand zeggen datje hem niet meer kunt helpen. Maar wannéér zeg je dat. En hoé. Dat zijn heel moeilijke zaken, die eisen dat je met de men sen meeleeft. Want je moet zoiets niet té vroeg zeggen, maar ook niet te laat. Het is niet eerlijk om een patiënte in zo'n geval voor de gek te blij ven houden. Stel ij heeft een eigen bedrijf. Dan moet je hem tijdig de kans geven zijn zaken te regelen." Voor Pleun Stehouwer (65) is het beroep van huisarts gedu rende zijn voornamelijk Al phense loopbaan van bijna veertig jaar, niet wezenlijk veranderd. Natuurlijk, de medische wetenschap is met forse schreden vooruit ge sneld. Neem alleen al de vondst van de penicilline, die een voorheen dodelijke aan doening als longontsteking "degradeerde" tot een snel te genezen vorm van griep. Maar het vak van huisarts eist, vindt Stehouwer, nog altijd dezelfde vertrouwensrelatie tussen arts en patiënt. Voor Pleun Stehouwer, zoon van een dominee, is huisarts zijn: emotie, een roeping. "Als een dokter de instelling heeft om een zo eerlijk en zo goed mo gelijke oplossing voor de problemen van zijn patiënten te zoeken, dan kan het niet anders of er ontstaat een ver trouwensrelatie. Zelf ben ik met veel patiënten meege groeid. Dan krijg je een ver trouwensfunctie en vragen de mensen je ook om raad bij al lerlei andere dingen. Er zijn families in Alphen, waarvan ik vier generaties heb behan deld. Dan krijg je overzicht op hoe de mensen reageren in hun eigen omgeving. Je weet dan van achtergronden en dat is belangrijk, wil je op de juis te wijze helpen. Het is een dienend vak." Homeopathie Het waarnemen ten reageren: is dat zeker ee behandeling met behulp an hoe patiën- or Stehouwer "must" bij de an klachten de homeopa thie, zijn grote hobby. Toen hij zich in 1949 vestigde in Al phen was Stehouwer niet homeopatisch ingesteld. Zijn voorgangers, met name de doktoren Van der Harst en Munting, hadden echter sinds het begin van deze eeuw een Met ingang van 1 december stopt de Alphense huisarts Stehouwer met zijn dage lijkse praktijk in de Anna van Burenlaan. Inmiddels 65 jaar oud gaat hij het wat rus tiger aan doen. In verband met zijn pensionering zijn er tweeescheidsrecepeorgani- seereen voor de paen in noordeaalphen op vrag 28 november "De Bron" (vanaij B* tot 20.38 uur); een tweede voor de patiënten uit "oud" Al phen op zaterdag 29 novem ber in "Nabij" (van 15.30 tot 17.30 uur) Twee recepties, omdat er ook twee opvolgers zijn: dokter Philippus Ste houwer neemt de "noorde lijke" patiënten van zijn va der over; dokter J. Klein Ha- neveld volgt Stehouwer op in het oudere deel van Al phen. Verschillende patiënten zijn inmiddels een inzamelings actie begonnen om hun stop pende huisarts een geschenk te kunnen aanbieden bij zijn afscheid. Patiënten die er meer van willen weten kun nen bellen naar A. Quartel, Hofzichtstraat 62, tel. 74033 of A. Vis, Zaalbergstraat 2, tel. 72458. Er zijn bankreke ningen geopend bij de ABN (5690 50 782) en de Rabobank (3916 29 557). rokende kinderen, die voor het eerst nicotine binnenkrij gen, dezelfde klachten heb ben. Dus probeer je door het homeopatisch toedienen van nicotine - dat kan geschieden door middel van inspuiting of tabletten - de kwaal te gene- Friemelen Aldus Stehouwer, die ter ver duidelijking een alledaags praktijkvoorbeeld aandraagt: "Je hebt mensen die zich 's avonds teut drinken en 's och tends hun kater wegwerken door een borreltje te nemen." Dokter Stehouwer beschouwt de homeopathie, net als de acupunctuur, niet als een al ternatieve geneeswijze. "Dat zou betekenen dat er sprake is van een keuze. Maar ik zie de homeopathie als een aanvul ling op de normale genees kunde. Iemand met een chro nische hoest kan bijvoor beeld tbc hebben - dan moet je de gewone behandeling met antibiotica geven. Een blinde darm kan ook niet ho meopatisch behandeld wor den. En als je bij een vrouw borstkanker constateert moet homeopatisch Dokter Stehouwer gaat door met zijn grote hobby: de homeopa thie gaan zitten friemelen - dat is niet goed. Jlaar de gewone geneeskunst laat wel een heleboel gaten open. Kwalen waartegen geen duidelijke middelen be staan. Dan kun je gaan kijken of er homeopatisch iets ge daan kan worden. Zo heb ik eens een patiënt gehad met suikerziekte, die zijn armen maar een klein stukje om hoog kon bewegen. Nu kan hij, dankzij een homeopati sche behandeling, zijn armen weer helemaal omhoog be wegen. Daarmee is de suiker ziekte niet verdwenen, maar wel het effect dat de ziekte had op de werking van zijn spieren." Als aanvulling op de gebruike lijke geneeskunde gaat Ste houwer dan ook verder met zijn homeopatisch praktijk in Alphen, nadat hij op 1 de cember zal zijn opgehouden met zijn normale huisartsen praktijk. "Maar wel in goede samenwerking met de Al phense artsen", voegt hij daar aan toe. Hij zal zijn tijd er ruimschoots mee kunnen vullen, "want het vergt veel gesnuffel in boeken om het juiste ziektebeeld bijeen te krijgen. De homeopathie is puur gebaseerd op waarne ming van feiten en dan moet je zorgvuldig doen. Je raakt er ook nooit op uitgestudeerd." Pleun Stehouwer kwam in 1949 naar Alphen, na eerst zeven jaren huisarts te zijn geweest in het Noordhollandse Ilpen- dam. Na weer zeven jaar ver liet hij in Alphen de praktijk aan de Wilhelminalaan om zich te vestigen in de Anna van Burenlaan, waar hij aan vankelijk midden in de wei landen ("bij helder weer kon den we Delft zien") zijn pa tiënten ontving. Met Alphen groeide ook het aantal patiën ten, door Stehouwer nu ge schat op zo'n drieduizend, verspreid over heel Alphen. Zijn patiënten in "noord" (Ridderveld) heeft hij aange raden per 1 december over te stappen naar zijn zoon Phi lippus (Flip) Stehouwer. De patiënten in "oud" Alphen draagt hij, met hun goedvin den, over aan dokter J. Klein Haneveld, die in zijn praktijk wordt bijgestaan door zijn echtgenote-arts. De laatste weken draait Klein Haneveld trouwens al mee in de prak tijk van Stehouwer om met zijn nieuwe patiënten ver trouwd te raken. Ter afsluiting, een anekdote uit de Alphense jaren van dokter Stehouwer. We schrijven 1955 of daaromtrent. Alphen kent nog slechts één brug over de Oude Rijn - die in het cen trum - maar ook een pont ter hoogte van de voormalige wa tertoren aan de Hoorn. Ste houwer "Ik kreeg een tele foontje dat de pont te vol was geladen en bezig was te zin ken. Toen ik mij naar de plek des onheils had gespoed bleek, dat ik aan de overkant moest zijn. Dus moest ik he lemaal, via de Alphense brug, maar de andere kant racen. Maar wat bleek toen ik uit eindelijk aankwam: er kwa men nog een stuk of zes dok ters opdraven, die precies de zelfde omweg hadden ge maakt als ik. Bovendien wa ren we al te laat... de twee slachtoffers die een nat pak hadden gehaald waren al op het droge en zaten lallend achter de cognac waannee ze waren volgegoten.." WIM FORTUYN Schade aan speeltuingebouw wordt vergoed ALPHEN AAN DEN RIJN - De Heli's Bengels zullen de schade die zij het afgelopen weekeinde hebben aangericht in het gebouw van speeltuin Bloemhof vergoeden. Ze hebben bovendien openlijk hun excuses aan geboden aan de 21 -jarige Alphenaar C.B.die zwaar gewond raakte bjj de vernielende actie van de Bengels. Nog bezien wordt of de aanklacht die tegen de Heli's Bengels is ingediend wegens mishandeling wordt ingetrokken. Het bestuur van speeltuin Bloemhof wil eerst eens afwachten hoe de Bengels zich de komende tijd zullen gedragen. De Heli's Bengels hebben in een "langdurigen moeilijk gesprek" met het bestuur van Bloemhof te kennen gegeven hun leven te willen beteren. Het speeltuinbestuur op zijn beurt heeft aangeboden de Bengels de hel pende hand te bieden. Bestuurslid J.J. Spierenburg: "ze hebben hun goede wil getoond, mede onder druk van hun ouders (eveneens bij het gesprek aanwezig, red.) en ze zien zelf ook wel in dat het zo niet langer kan. Ze zijn bovendien bang voor de figuren die om hen heen hangen. Iedereen noemt zich tegenwoordig Heli's Bengel. Omdat we zelf in het jeugdwerk zitten willen we ons voor hen inzetten. We hebben ze aange raden een lidmaatschapskaart uit te geven, zodat de politie bij ongere geldheden zeker weet met Heli's Bengels te doen te hebben (of juist niet). De naam Heli's Bengels heeft een negatieve klank gekregen en wij willen proberen die een beetje te veranderen. We zullen alle wegen en kanalen volgen die we ter beschikking hebben om hen te helpen", aldus Spierenburg. ALPHEN/ZWAMMERDAM - Het wordt een uitstekend popweek- einde voor de liefhebber van goede nederpop, 't Is alleen jam mer dat zowel "Midas" in Alphen als "The Spider" in Zwammer- dam hun respectievelijke bands beiden op zaterdagavond 15 no vember hebben gepland. De Dammenaren krijgen een nieu we energieke rock'n rollband op bezoek: "Oh Boy!" Opgericht in februari 198U belandde de groep via VARA's Popkrant in het Fes tival of Fools, en de voorpro gramma's van Kickey Jupp, Herman Brood en Mink DeVille. "Oh Boy!" bestaat uit: Erik Brusse (zang, gitaar), Michicl Jansen (gi taar, zang), Jan Vorster (bas, zang, ex-Meteors), en Roy Bakker (drums, ex-On/OlD. Het optreden moet om 20.30 uur beginnen. "Doe Maar" (opgericht in 1978) ver eert Midas met een bezoek. Mo derne Nederlandstalige muziek met een grote instrumentale veelzijdigheid en recht-voor-zijn- raap-teksten, dat is het sterkste punt van Doe Maar Doe Maar doet het "maar" met Ernst Jansz (toetsen, zang, klari net, steel-drum, ex-CCC inc., -Slumbcrland-band en -Boude- wijn de Groot), Piet Dekker (bas, zang, ex-Electric Tears, -Slum- berland, -De Groot, -Rumbones en -Fooisband), Jan Hendriks (gi taar, zang) en Carel Copier (drums, zang, bekend van Deso lation. Plastic Feet en Plumpud ding). Aanvang van het optreden omstreeks 21.00 uur. ROELOFARENDSVEEN - Het potgrondbedrijf Dobbe mag zich blijvend vestigen aan het Noord- einde in Roelofarendsvecn. Na een proeftijd van anderhalf jaar zijn er geen klachten meer over het bedrijf, dat zich heeft beijverd tegemoet te komen aan de wen sen van de gemeente. Dit is deze week naar voren geko men tijdens een vergadering van de gemeentelijke commissie voor ruimtelijke ordening. De vraag of het destijds omstreden bedrijf al dan niet mag blijven aan het Noordeinde werd door alle com missieleden positief beantwoord. Daarbij speelde een niet onbe langrijke rol dat de buurman die zich twee jaar geleden verzette teeen de vestiging van het pot grondbedrijf zijn bezwaren heelt ingetrokken. Aan de gemeente raad zal nu worden gevraagd de firma Dobbe een blijvende ver gunning te verstrekken. Het bedrijf vestigde zich eind '77 klandestien aan het Noordeinde. Het aanvragen van een vergun ning achteraf bezorgde de ge meenteraad die zich verdeeld op stelde, heel wat extra vergaderu ren. Er werd zelfs een speciale commissie in het leven geroepen om de kwestie, inclusief de klachten van buurman P. Koek, aan een nader onderzoek te on derwerpen. Na veel vijven en zes sen leidde dat tot het afgeven van een tijdelijke vergunning, ge koppeld aan een stel voorwaar den. KATWIJK - De pelotons Katwijk en Lisse van de Nationa le Reserve (vrijwillige reserve militairen) zitten met de handen in het haar. Deze week kregen zij te horen dat zij met ingang van 1 januari van het volgend jaar niet lan ger gebruik kunnen maken van hun onderkomen aan de Katwijkse Cantineweg. De gemeente Katwijk heeft andere plannen met het pand. Daarom moeten de 'Natres-militairen' het veld ruimen. De mededeling van bevelvoerend officier kapitein H.J.R. Reinders kwam voor het merendeel van de 70 vrijwilligers als een donder slag bij heldere hemel. Teleur stelling alom, want werd het pand al niet tientallen jaren door de nationale reserve gebruikt? De teleurstelling was des te groter, omdat de manschappen talloze vrije uren hebben besteed aan het opknappen en het onderhoud van het gebouw. Kapitein Rein-' Rijndijk in Hazerswoude krijgt nog geen lantaarns HAZERSWOUDE - De Ryndijk in Vooruitlopend op d.c goedkeuring Hazerswoude, binnen de ge- ,wl1 d? gemeente het verlich- meente de onveiligste weg, blijft tingsplan niet-gaan uitvoeren, nog een winter lang een "donkere vlek". Het gemeentebestuur heeft al een tijdlang plannen om met behulp van een serie lan taarnpalen licht in de duisternis op de Rijndijk te brengen. Er is echter nog steeds geen officiële goedkeuring van hogerhand, hoewel die goedkeuring volgens burgemeester en wethouders "al lange tijd geleden" is toegezegd, evenals een bijdrage in de kosten. Wij zijn door deze ontwikkeling zeer teleurgesteld. Opnieuw zul len wij op deze drukke en ge vaarlijke weg een winterseizoen ingaan zonder behoorlijke weg- verlichtingaldus burgemeester en v ?thouders. Plan nog in ontwikkeling KATWIJK - Wat de plannen van de gemeente Katwijk met het Natresonderkomen aan de Cantineweg zijn wil men op het gemeentehuis nog niet kwijt. "Die plannen zijn nog in ont wikkeling", aldus de afdeling voorlichting van de gemeente Katwijk. Het gemeentebestuur is op het ogenblik wel in onderhande ling met een vertegenwoorid- ger van de Natres over een vervangende ruimte elders in Katwijk. "Er is een aanbod gedaan, maar daarop is nog niet gereageerd", aldus de woordvoerder van de ge meente vanmorgen. ders bevestigt dat "Het was vroeger een afbraakkeet, de mannen hebben het pand zelf helemaal opgeknapt. Het ziet er nu piekfijn uit", zegt hij. "Dan is het logisch dat zij teleurgesteld zijn en zich afvragen of al die moeite dan voor niks is geweest". Het terrein aan de Cantineweg was oorspronkelijk eigendom van het ministerie van defensie. Er was ondermeer een schietbaan geves tigd. Toen die schietbaan werd opgeheven werd het terrein overgedaan aan Staatsbosbe heer. De opstallen (de gebouwen) werden verkocht aan de gemeen te Katwijk. De Nationale reserve die toen al van het gebouw ge bruik maakte mocht blijven zit ten. e-militairen hebben ove rigens nooit huur aan de gemeen te betaald, "daar wilde de ge meente blijkbaar niet aan", zegt Reinders. Een officieel verzoek schrift aan het gemeentebestuur waarin de kapitein verzocht om een huurovereenkomst haalde niets uit. "In dat verzoekschrift vroegen we de gemeente om de voorwaarden, want we waren bes4 bereiJ m huur te betalen", zegtkapiu.. »ieinaers, "maar wc hebben nooit een serieus ant woord gekregen". Oefeningen Aanvankelijk was het de bedoeling van de gemeente om het Natre sonderkomen al op 1 december leeg in handen te krijgen. Het gemeentebestuur bleek na over leg echter bereid een maand uit- fr Het pand aan de Katwijkse Cant stel te verlenen. Mogelijkheden voor een ander onderkomen in Katwijk zijn er voorlopig niet Reinders althans, is weinig hoopvol gestemd, ook al heeft het gemeentebestuur toegezegd 'eens rond te zullen kijken'. Een betere plaats dan de huidige is volgens Reinders zeker niet ge makkelijk te vinden "Aan de Cantineweg zitten we ideaal. Niet alleen voor de theorielessen, maar ook omdat we veel naar bui ten gaan Soldaten moeten nu eenmaal kunnen exerceren en hun buik in het duin kunnen lig gen. Dat kun je midden in het dorp natuurlijk Mjet doen, dat joelende kinden Padvinders De Nationale resen die samen met dt lingvan het korps zeventig leden Lis: hun nlitai peil houde i Katwijk ese afde- Ient, telt zo n len vrijwilli- ïjkseen aantal uren goc»efendhoid op let is een korps dat rlog ook daadwer- verontwaardiging van ztjn man- schappen wel kan bcgrUpci Ik heb z<- gezegd dat ze zich in oor logstud wel moger t doodvechten. maar dat het blijfc [baar niet mo- gelijk is hun in vnt •destijd een re- d. iijk onderkomc n te bieden", aldus kapitein Ren aders "Ik vind het helemaal niet vreemd dat ju het idee 1 cbbei j i4.e«Le~n stel padvinders worden be dndt het besluit tijd kelijk kan "Het is jammer dat nu blijkt dat we ondanks al die jaren eigenlek helemaal geen rechten hebben", zegt kapitein Reinders, die de "Geef een stukje van je vrije tijd", de leus waarmee het ministerie van defensie vrijwilligers oproept om zich aan te melden bij de Nationale Reserve.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 27