NK tennis: er moet geld bij Roodenburg-jeugd als publiekstrekker Feyenoord op zoek naar Petur Petursson Weinig perspectief voor Amsterdams toernooi Gepasseerde Rijsdam wil gesprek met rugbycoaches VRIJDAG 14 NOVEMBER 1 SPORT ROTTERDAM - Feyenoord gaat morgen „officieel" on derzoeken waarom Petur Pe tursson nog niet is terugge keerd naar Rotterdam. Na een knie-operatie mocht de IJs landse international naar zijn vaderland vertrekken onder de uitdrukkelijke afspraak dat hij zich afgelopen dinsdag zou melden bij de controle rend geneesheer. Petursson is tot op heden echter niet ko men opdagen en bleek ook telefonisch niet bereikbaar voor Feyenoorddirecteur Pe ter Stephan en PR-manager Hendrik Nolles, die de afge lopen dagen geregeld hebben getracht de voetballer te be reiken. Nu dat niet is gelukt, begint de verontwaardiging bij Feye noord zo langzamerhand te groeien; vandaar dat nu offi cieel zal worden onderzocht wat Petursson ervan weer houdt terug te komen. Nolles; „We hebben een paar dagen geduld gehad, omdat de ver bindingen vanuit IJsland niet altijd even goed schijnen te zijn. Nu beginnen wij het ook gek te vinden dat hij er nog niet is. Niet dat we al echt ver ontrust zijn, maar we zijn wel verontwaardigd dat hij zich niet aan zijn afspraken houdt. Het enige excuus dat ik zou kunnen bedenken is dat hij ziek is, of dat hij er als bui tenlander niet geheel van doordrongen is datje zo'n af spraak met een controlerend geneesheer maar niet zomaar kunt vergeten". Dat Petursson die afspraak „bewust" zou vergeten (eer der werd gesuggereerd dat de IJslander weg zou willen bij Feyenoord), wil Nolles niet geloven. „Daar zijn we nog niet ongerust over. We gaan nu alleen meer adressen bel len om hem te bereiken en zonodig telegrammen sturen om uit te vinden waarom me neer nog niet terug is. We hebben hem daar ten slotte ook weten te vinden om hier te komen voetballen, dus we zullen hem ook wel vinden om hem terug te laten komen op korte termijn". Op langere termijn komt trainer Vaclav Jezek pas terug. Na een geslaagde operatie in Praag wordt de Tsjech tegen het einde van de maand weer verwacht in Rotterdam. Ge ruchten als zou Jezek „huis raad" uit Nederland hebben meegenomen, zijn volgens Nolles volledig uit de lucht gegrepen. „Onzin. Zijn wo ning in Nederland is, gemeu bileerd en al, van Feyenoord. Maar ik weet wel hoe die be- Wij zijn een uitzondering iV^?s LEIDEN - Is het een teken aan de wand dat de Roodenburg-jeugd geregeld meer toe- schouwers trekt dan het eerste team, of is het niet meer dan een 'incident'? De leden van de tweedeklasser twijfelen zelf geen moment over het antwoord. Unaniem stellen zij. „Wij zijn een uitzondering". Als vliegen op de stroop drommen tweewekelijks ongeveer zeshon derd toeschouwers naar sport park Noord. Tegen stadgenoot UVS en koploper Feyenoord toonden zelfs meer dan duizend Leidenaars hun belangstelling voor de A-regionalen van Roo- denburg. Ter vergelijking: de penningmeester van een gemid delde tweedeklasser knijpt zijn richten in de wereld zijn ge komen. Wanneer hij naar Praag gaat, neemt Jezek altijd wel wat artikelen mee die schaars zijn in Tsjechoslowa- kije." Goede relaties zijn belangrijk. AZ-trainer Georg Kessler kan hierover meepraten. Via een Oostenrijkse kennis krijgt hij de beschikking over drie bandopnamen van competi tiewedstrijden van Radnicki, waartegen AZ'67 voor de achtste finales van het UEFA- Cuptoernooi voetbalt. Kurt Welzl, die momenteel in Oos tenrijk verblijft, zal volgende week deze opnamen meene men, zodat deze via de video recorder kunnen worden af gedraaid in het spelershome van AZ'67. AMSTERDAM - Het gezicht van Rob Spaan, de oi\s tnisa- tor van het eerste dameskampioenschap tennis ir» Am sterdam, versombert met de dag. De aanblik van de half lege tribunes heeft het aanvankelijke optimisme ac>?n wegvallen. Gisteravond was het iets drukker dan de vooi - gaande dagen, maar dat kunnen koopjesjagers zijn ge weest. Het programma bood namelijk voor twintig gulden twee kwart finales en één achtste finale-par tij, terwijl vandaag voor de reste rende twee kwartfinales 25 gul den moet worden betaald. Aan vankelijk zouden alle kwartfina les vandaag worden gespeeld, maar de onervaren wedstrijdlei ding is ongelukkigerwijze een paar partijen vóór geraakt, zodat men het middagprogramma heeft geschrapt en het aanvangs- tijdstipop 18.00 uur heeft gesteld. Hana Mandlikova is dan niet te zien. De als eerste geplaatste Tsjechische tikte zich nu reeds naar de halve finales met een simpele 6-4,6-2 op Renée Blount. Roozenburg weg bij werelddambond DEN HAAG (GPD) - Drs. Piet Roozenburg wil zijn functie als president van de Wereld dambond FMJD neerleggen. De oud-wereldkampioen uit de jaren vijftig heeft dat de Werelddambond en de Ne derlandse dambond KNDB meegedeeld. Dit besluit zou in verband staan met zijn drukke werkkring. Wel blijft hij bereid als adviseur zijn medewerking te verlenen aan de FMJD. Binnen de Werelddambond leeft de gedachte om Wim Jurg, de omstreden secretaris van de FMJD, voor te dragen als president. De nieuwe voorzitter wordt gekozen tij dens het binnenkort te hou den congres in het Afrikaanse Mali. Brian Clough mogelijk in de politiek s niet Brian n Not- LONDEN (ANP) - Het onmogelijk dat Clough, de manager v tingham Forest, de politiek in gaat. Clough overweegt ^ich kandidaat te stellen voor Labour in een van de districten in Manchester. Het betreft de buitenwijk Stretford, die sinds tien jaar in handen is van de conser vatieven. De Lagerhuiszetel voor dit district wordt bezet door de kleinzoon van Sir Winston Churchill. Het donkere Amerikaantje, dat het racket gewoonlijk soepel hanteert, bleek evenals Glynis Coles en Nanette Schutte zwaar geïmponeerd door de snel stij gende faam van de Open Ameri kaanse finaliste en forceerde zich op een geweldige manier. Mor gen vervolgt Mandlikova haar weg tegen Barbara Potter. De 19- jarige linkshandige Amerikaanse is de snelste stijger in het dames gezelschap. In één week schoof ze vijf plaatsen op: naar de 25ste positie. Volgende week zal ze wel weer iets hoger staan, want giste ren versloeg ze de als derde ge plaatste Mima Jausovec met 6-0, 6-3. De ernstig van slag zijnde Joego slavische maakte haar eerste ga me toen de hardslaande Potter zich er al negen had toegeëigend. De enige die zowel gisteren als vandaag in het programma staat is Virginia Ruzici, de Roemeense die aanvankelijk niet naar Am sterdam wilde komen. "Teveel gespeeld", was haar ex cuus. Ruzici is nu al zes weken achtereen op stap. Ze moest twee keer aantreden tegen Chris Lloyd-Evert ("Tegen haar spelen is doodvermoeiend. Ze laatje van het kastje naar de muur lopen") worstelde in Stockholm plotse ling met het idee dat ze geen voet meer voor de andere kon krijgen. "De loting voor Stuttgart was al gebeurd zodat ik daar niet weg kon blijven. Maar daarna wilde ik beslist twee weken vrij om me voor te bereiden op de trip naar Australië." De felle reacties die op dat besluit volgden, haalden Ruzici over de reis naar Amsterdam alsnog te aanvaarden, onder beding dat ze pas woensdag zou beginnen en niet in de dubbels behoefde uit te komen. Daarvoor had ze inge schreven met Elly Vessies, die als afgezante van de organisatie al lang blij was dat de zaak op deze manier kon worden geregeld. Ruzici speelt graag in Europa. Toch ziet ze weinig toekomstmoge lijkheden voor het Amsterdamse toernooi als het prijzengeld niet op zijn minst van 75.000 naar 125.000 dollar wordt verhoogd. "Ikzelf maak me pas sinds kort een beetje druk om geld. Ik speelde voor de eer, de lol en voor mijn land. In Amerika is dat an ders. Daar worden de kinderen van jongs af aan opgevoed met de idee dat ze hun eigen geld moeten verdienen. Nu we zo'n zes a zeven maanden per jaar in Amerika spelen, merk ik aan mezelf dat ik die mentaliteit overneem". Uitslagen: Tweede ronde damesenkelspel: Virgina Ruzici (Roe) - Eva Pfaff (Wdl) 6-3.6-1. Kwartfinales damesenkelspel: Barbara Potter v^ST) - Mima Jausovec (Ro^) Marriet Pakker en Marianne van de Torre r) overleggen wat te doen i (VS) en Mesker. De oplossing werd gevonden. Het duo won. 6-0,6-3. Hana Mandlikova (TSJ) - Re- Pakker/Marianne van de Torre (Ned) - née Blount (VST) 6-4, 6-2. Stacv Margolin/Marcelle Mesker Kwartfinales damesdubbelspel: Marriet (VST/Ned) 4-6, 6-4, 6-1, Joanne Rus- x hun dubbelspelpartij tegen Margolin sell/Mima Jausovec (VST/Joe) - Lena Sandin/Hana Strachonova (Zwe/Sta- tenloos) 6-3, 6-3. handen al dicht als meer dan vijf honderd mensen de kassa passe ren. Akkoord, de A-regionalen heffen geen toegang. „Maar", zegt hoofdtrainer Laurens Mou ter, „ook als er vijftig cent toe gang zou worden gevraagd, want in die geest moet je toch denken, dan nóg zouden er zoveel mensen komen". Wat bieden de Roodenburg-junio- ren, die in de hoogste klasse de buteren, de toeschouwers dan méér dan de overige, verenigin gen? „We spelen interessant voetbal", oordeelt de 16-jarige linksbuiten Leo Compeer. „Wij durven nog aan te vallen", vult jeugdtrainer Jan Lovink aan. „Ook bij de junioren wordt al re sultaatvoetbal gespeeld. Ik heb alle overige jeugdtrainers op dracht gegeven met drie spitsen te spelen. Als je dat niet doet dan verarmt het voetbal. Het maakt een heel verschil, of je achter ie mand aan moet lopen, of dat je zelf ook wat mag doen. Je moet de jongens initiatieven laten on dernemen". Kweekvijver Met die spelopvattingen heeft de Leiderdorper al heel wat succes geboekt in de Roodenburg- kweekvijver. Talent tiert welig. Afgelopen zomer plukte Telstar- oefenmeester Joop Brand al één van de nog (groene) vruchten daarvan: Bob van Bohcmen. Over enkele maanden worden ze trouwens weer verwacht, de scouts, 'de grote schrik' van de amateurclubs. Roodenburg zal ze geen strobreed in de weg leggen. Lovink: „Je kunt rustig zeggen dat we ze begeleiden tot aan een mo gelijk profcontract. Jan van We zel heeft bijvoorbeeld de contrac ten van John van de Wetering (ex-FC Den Haag), Wout Holver- da (Sparta) en Bob van Bohemen (Telstar) geregeld. Natuurlijk vinden we het zonde als we een talent kwijtraken, maar ik vind datje ze niet van een profcontract mag afhouden". Begeleiding en wisselwerking. Bij Roodenburg meent men dat die zaken tot succes leiden. Elftalbe geleider Kok: „Bij ons worden de jongeren serieus genomen. Roo denburg heeft onder meer een jeugdraad, die disco- en spel- avonden organiseert. Op deze manier wordt de jeugd nauw be trokken bij het verenigingsleven. Zeker bij de meeste 'prestatiege richte' clubs is dat niet het geval. Initiatieven vanuit de jeugd- teams worden ook meestal be loond. Voor de thuiswedstrijd te gen Feyenoord werd het idee ge opperd een advertentie in de krant te plaatsen. Hebben we di rect gedaan. Dit seizoen wordt er, door enige jongens, ook een pro grammablaadje in elkaar gezet. Was een idee van spits Boudy Pijnakker". Raambiljetten Voorts worden voor elk thuisont- moeting raambiljetten op scho len, postkantoren en in winkels in de Merenwijk en in Noord op gehangen. Uniek in Leiden en omgeving. Aanvoerder Henny Pouw(18): „In het begin keken de middenstanders vreemd op als je hen vroeg of je in hun zaak een biljet van de A-regionalen mocht ophangen. Nu vragen ze er zelfs Kok maakt de reclameboodschap van Roodenburg af: „We doen gewoon veel voor de jeugd. Daar staat tegenover, dat we van ze ei sen dat ze daar ook wat voor terug doen. Er moet een wisselwerking zijn". Het tweede sleutelwoord is hiermee genoemd. Enige spelers zijn jeugdbegeleider, zitten in de jeugdraad of trainen een groep. Lovink: „De band tussen de jeugd wordt daardoor groter. Kleine ventjes delen de pro grammablaadjes uit en kijken naar hun leiders". Mouter „Die kleine gastjes nemen elke zaterdag hun vader mee en die denkt 'Verrek Feyenoord of Sparta speelt tegen onze jeugd. Eens kijken wat 'onze' jongens tegen die ploeg doet. Het voor deel bij Roodenburg is boven dien dat de aandacht niet op één dag is geconcentreerd, omdat het eerste op zondag speelt. Bij een club als Quick Boys worden alle wedstrijden op de zaterdag afge werkt". Het toenemende enthousiasme maakt ook de resultaten van de debutant in de hoogste jeugdklasse navenant. Hoewel. Thuis pakte Roodenburg slechts één punt. Uit, daarentegen ver overden de pupillen van Lovink al negen punten. Henny Pouw: „We hebben thuis dan ook wel bijna alle sterke tegenstanders al gehad. Bovendien wilden we er tegen UVS een heel feest van maken. We hadden maijoretten uitgenodigd. Van die kleintjes. Maar tijdens de wedstrijd dach ten we meer daaraan dan aan het spel. Daardoor zij we tegen UVS de boot ingegaan Schoolreisjes Uitwedstrijden vormen voor de Róodenburg-regionalen min of meer veredelde schoolreisjes. Steeds vertrekt een afgeladen bus. Elftalbegeleider Kok, trainer Lo vink en de spelers vinden hun club trouwens in meer dan één opzicht een uitzondering. Kok; „De regionalen spelen schoon voetbal. Dat doet toch sympa thiek aan. We hebben nog maar één waarschuwing gekregen. Als je de officiële wedstrijd formulie ren bij de tegenstanders na afloop bekijkt dan staan die meestal helemaal blauw van de aanteke ningen". Uitkomen voor de A-regionalen betekent voor alle spelers twee „eindeloze" jaren. De spelers worden vaak pas wakker ge schud, zodra ze uit de goed ver zorgde voetbalwieg van Rooden burg stappen. Volgt dan geen profcontract en wordt hen geen plaats in de A-selectie toebe dacht dan is de teleurstelling groot. Op het moment geven alle junioren toe te dromen van het betaalde voetbal en liever in de A-regio nalen te spelen dan in Rooden- burg-1. „Wij trekken ten minste veel publiek en verder hebben we nu ook een voorbeeld: Van Bo hemen. Je ziet dat het mogelijk is", verwoordt Henny Pouw de gevoelens binnen de groep. Mouter nogmaals over die grote publieke belangstelling bij de jeugd: „De mensen weten dat ze kwaliteit zien. Bovendien weten ze ook dat er toekomstige prof voetballers in die jeugdafdeling rondlopen. Hiele speelde vier jaar geleden nog in de Feyenoord- jeugd, terwijl Frank Rijkaard vo rig jaar nog voor de regionalen uitkwam". Wie bij Roodenburg rijp is voor de overgang naar het betaalde voetbal, wil Lovink nog niet kwijt. In elk geval volgt Spar ta de resultaten nu al met meer dan normale belangstelling. HERMAN POOS LEIDEN - DIOK-speler Wil Rijsdam is gepasseerd voor het Nederlands rug- byteam dat zondag in Hannover tegen West- Duitsland speelt in het ka der van het Fira-kam- pioenschap in poule B. De Leidenaar is reserve en heeft zijn plek moeten af staan aan Hennie Ver meulen van het Hilver- sumse RCH, die een vaste plaats heeft veroverd. Rijsdam, die daarvoor wel was uit genodigd door de bond, is deze week niet verschenen op de trai ningen. Hij wil eersteen gesprek hebben met. de bondscoaches. Waarover dat moet gaan, is voor alsnog onduidelijk. "Die zaak met Rijsdam ligt gevoelig, daar Je man die samen met Richard Majoor de Brit Dennis Power heeft opgevolgd, kent nog meer problemen. Zijn team kan zon dag niet in de sterkste opstelling aan de start verschijnen. In Han nover ontbreken Huysman van de Utrechtse Studenten (knieblessure) en aanvoerder Rick Beseyn van de Delftse Stu denten (letsel aan de enkel). Hun taken zullen worden overgeno men door Dick Altink van DIOK en John Dongelmans van HRC, terwijl de naar de reservebank verbannen Roosendaler Piet Paul weer in de basisequipe is opgenomen. Aanvoerder in West-Duitsland is de Hilversummer John van Altena, die de favoriete Oranje-ploeg (in de laatste directe confrontatie won Nederland met 16 -10) naar winst moet leiden. Oranje is als volgt samengesteld full-back, C. Zwitser (AAC), win gers: v d. Bom (DIOK), Dongel mans (HRC), Jacobs (KMD). Mi chel (AAC), fly-half: Kasteel (DSRC), scrum-half: Duquesnoy (HRC), voorwaartsen: Vermeu-' len en Van Altena (beiden RCH), Schaap (HRC), Koemans en Al tink (DIOK). Paul (RCC), Dudink (AAC) en M. van der Loos (Bath RFC). Reserves zijn: Rijsdam (DIOK), Engelhard (HRC), Joe- lemij (KMD), Dorrestijn en v.d. Stadt (beiden DSRC) FE cceuc. EE AÖ7Z3É P4ME FM DÉ OE -£H- (HEB -JÉ l"IH AftfJ eCWEZE/O

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19