CDA'er als tijdelijke wethouder PvdA in Oegstgeest bepraat problemen Leicfee agenda IN WARMOND Vietnamees gezin naar Voorschoten "Huren van tennisclubs aanpakken" Tussen wethouder en fractie Fracties eens over gemeentewerfkantoor LEZERS SCHRIJVEN PAGINA 2 m DONDERDAG 13 NOVEMBER 1980 WARMOND - De derde wethouder die het college van Warmond na het vertrek van burgemeester De Vreeze tijdelijk zal gaan versterken komt bijna zeker uit CDA- kring. De naam van de CDA-er Bonnet wordt in dit geval genoemd. Huisvesting in flat VOORSCHOTEN - Het eerste Vietnamese gezin komt naar Voorschoten. De commissiele den van welzijn en onderwijs wilden gisteravond na deze me- "Zoeterwoude heeft winst Rijnland nodig" ZOETERWOUDE - De gemeente Zoeterwoude moet de winstuit kering van het Energiebedrijf Rijnland volledig gebruiken om de begroting sluitend te maken. Op die manier zou de onroerend- goed-belasting niet met vijf pro- cent te worden verhoogd. Dit is de mening van VVD-raadslid Tom van 't Hek van het Utrechtse Kampong (midden) wordt belaagd door Edo Buma (links) en Maarten Michielsen. Grimbergen van HCKZ in het gevecht om de bal. - 3P0!*: CDA-raadslid Bonnet: hoogst waarschijnlijk derde wethouder in Warmond. Raadslid in Zoeterwoude ZOETERWOUDE - Als het aan CDA-raadslid Engelkes uit Zoe terwoude ligt, dan zullen zo snel mogelijk de huren van de beide Zoeterwoudse tennisverenigin gen worden verhoogd. Volgens hem is het niet goed, dat de kos ten die de gemeente maakt, niet worden opgebracht door de hu ren. Bij de Zoeterwoudse Ten nisclub moet de gemeente voor een bedrag van ruim 14.000 gul den bijspringen, terwijl de ten nisvereniging Meerburg ruim 9000 gulden tekort komt. Engelkes stelde dan ook voor om de huren snel te verhogen, vooral omdat van de zijde van de pro vincie een volledige dekking van de kosten wordt geeist.Hij bracht deze gedachte naar voren in de begrotingscommissie die gister avond in Zoeterwoude vergader de. Niehde hele commissie viel hem trouwens bij. Hij werd onder andere gewezen op het feit, dat aan de voetbalverenigingen voor- tonnen wordt bijgedragen door de gemeente. Ook de emancipatie-activiteiten stonden gisteravond in de be langstelling. Engelkes had er be zwaar tegen, dat op de begroting voor 1981 al uitdrukkelijk een bedrag was gereserveerd van 5000 gulden voor de VOS-cursus- sen. Voor andere activiteiten wordt nog eens 2550 gulden ge raamd. Voorzitter Maan verde digde dat, door te stellen dat de VOS-cursussen een speciale plaats innemen in het emancipa- tiegebeuren. "Bovendien is het bedrag gebaseerd op vier cursus sen. zodat in geval van het niet uitvoeren van alle vier de cursus sen het bedrag zal worden terug gedraaid", aldus Maan. "Ik kom hier nog op terug tijdens de al gemene beschouwingen", liet Engelkes weten. Deze beschou wingen zijn de laatste donderdag van deze maand. Vanavond zal de Warmondse raad zich in een speciale vergadering gaan buigen over de vraag wie deze tijdelijke wethoudersfunc tie zal gaan vervullen en uit welke politieke hoek hij of zij zal moe ten komen. De WD-fractie heeft zich in een brief aan de andere raadsfracties bereid verklaard de derde man, tot er een nieuwe burgemeester is, te leveren. De WD pleit voor een wethouder uit eigen partij, omdat de fractie gelooft dat het college de ver houdingen in de raad moet weer geven. De twee huidige wethou ders zijn afkomstig uit het CDA en Progressief Warmond. De WD had al eerder laten weten dat zij wanneer dat nodig mocht zijn een wethouder zou willen le veren. Het CDA en PW zijn echter van mening dat er in Warmond geen sprake is van een zogenaamd af spiegelingscollege. Zij geloven dat er wordt gewerkt op basis van een programma en de VVD heeft enige tijd geleden de samenwer king met de beide fracties op dit punt opgezegd. Zij vinden het daarom wenselijker dat er een wethouder komt van de kant van de twee fracties die elkaar wel steunen in het college. Daarom zullen deze fracties waarschijn lijk een CDA-er voor het wet- houderschap voordragen. ZOETERWOUDE - Het vrouwen café Zoeterwoude organiseert vanavond een bijeenkomst voor vrouwen. Het thema van die avond is "Het ontstaan van vrouwenboeken en tijdschrif ten". Deze avond wordt verzorgd door de vrouwenboekhandel "Galia" uit Leiden. Aanvang 20.00 uur in de Sjaloomschool aan de Veldzichtstraat 17 in Zoe terwoude. VOORSCHOTEN - Enkele hon derden mensen hebben gister avond in Voorschoten de top hi ockey wedstrijd tussen de be kende herenteams van Kampong uit Utrecht en HCKZ uit Den Haag bijgewoond. De wedstrijd Tophockey in Voorschoten werd gehouden ten bate van het Rode Kruis op het terrein van de plaatselijke hockeyclub Foresca- te. De Haagse hockeyclub Klein Zwiterland won de wedstrijd met 3*2. OEGSTGEEST - Waar moet een PvdA-wethouder zich het meest mee bezig houden: met het colle ge van burgemeester en wethou ders of met zijn eigen fractie? Een verschil van opvatting over het antwoord op deze vraag is vol gens het bestuur van de PvdA- afdeling Oegstgeest de kern van de vertrouwenscrisis tussen wet houder Van Belle en de raadsle den Kohlbeck en Bosman. Dit schrijft het bestuur in een noti tie aan de partijleden naar aanlei ding van de brief van Kohlbeck en Bosman waarin zij hun ver trouwen in de wethouder opzeg gen. Vanavond wordt daarover in een extra ledenvergadering gepraat. De leden moeten dan beslissen of zij Bosman met Kohlbeck en bosman eens zijn in hun mening dat de wethouder in de eerste plaats loyaliteit aan de fractie verschuldigd is. Beslist de leden vergadering anders dan zullen Bosman en Kohlbeck uit de ge meenteraad stappen, zo hebben zij aangekondigd. Wethouder Van Belle ziet zichzelf in de eerste plaats als wethouder van de gehele gemeente. In het college van B en W bekleedt hij een zelfstandige positie, is zijn mening, en wil hij zich niet door verschillen van inzicht van zijn fractieleden als een speelbal heen en weer laten slaan. Het afde lingsbestuur stelt echter voorop dat elk lid van de fractie, dus ook de wethouder, in de eerste plaats verantwoording en loyaliteit aan de eigen fractie en afdeling ver schuldigd is. Al jarenlang In de notitie van het bestuur over de ontstane situatie wordt uit eengezet dat de spanningen tus sen de raadsleden en de wethou der al jarenlang bestaan. Eind september van dit jaar kwam er een boodschap van de raadsleden aan het bestuur dat zij niet langer meer met Van Belle konden sa menwerken. Ook toen was de aanleiding dat de wethouder zich niet opstelde achter het oordeel van de raadsfractie maar de me ning van het college van B en W steunde. Het afdelingsbestuur heeft toen via een bemiddelingspoging gepro beerd beide partijen te verzoe nen. Nieuwe afspraken werden gemaakt en zelfs op schrift ge steld. Deze afspraken gingen voornamelijk over een betere communicatie tussen raadsleden en de wethouder want het was het bestuur duidelijk geworden dat het vooral aan goed overleg schortte. Maar die nieuwe afspraken werden volgens Kohlbeck en Bosman al de eerste de beste keer dat zij in praktijk moesten worden ge bracht door de wethouder ge-, schonden. Voor Kohlbeck en Bosman was dit aanleiding voor de brief van 2 no vember, waarin definitief het ver trouwen in Van Belle werd opge zegd. Volgens het afdelingsbe stuur is een 'lijmpoging" niet meer de moeite waard, omdat volgens de fractie "de rek er nu volledig uit" is. Hij bracht dit gisteravond naar vo ren in de begrotingscommissie die gisteravond in Zoeterwoude vergaderde. Wethouder Maan zei op het idee van Michielsen, dat nu al een ge deelte van de winstuitkering wordt gebruikt om de onroe- rendgoedbelasting laag te hou den. "Als we die winsten niet ge bruiken, dan hadden we de belas ting misschien wel moeten ver hogen met 15 procent. "Door niet alle winstuitkeringen ineens te gebruiken kun je de onroerend- goed belasting voor langere tijd gedrukt houden", aldus Maan. Michielsen kondigde aan dat hij hierop nog zou terugkomen tij dens de algemene beschouwin gen. Jongen (12) met fiets geschept LEIDEN - Een 12-jarige Fietser uit Zoeterwoude is vanochtend op de Wilhelminabrug in Leiden door een auto geschept. De Zoe- terwoudenaar, die op weg naar school was, is met een hoofd wond, beenletsel en snijwonden overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis. De jongen fietste rond acht uur vanaf de Hoge Rijndijk de voor hem verboden fietsersstrook van de Wilheminabrug op. Hij stak vervolgens schuin de brug over en zag daarbij een personenauto over het hoofd die uit de richting van de stad kwam. De automobi list, een 21-jarige Amsterdam- mer, kon de fietser toen niet meer ontwijken. VOORSCHOTEN - Een brandende sigaret was er de oorzaak van dat het interieur van een slaapkamer in een woning aan de Kortenaer- straat gisterochtehd in vlammen opging. De bewoners slaagden er in om het vuur te blussen nog voordat de brandweer arriveerde. Zij kon den evenwel niet voorkomen dat de slaapkamer geheel uitbrandde en dat in de rest van de woning rookschade werd ssngericht. WASSENAAR - Alle partijen zijn gisteravond in de raadscommis sie huisvesting gemeentelijke diensten in Wassenaar akkoord gegaan meteen vloeroppervlakte van 3500 vierkante meter voor het nieuwe gemeentekantoor. Daarmee werd beantwoord aan be rekeningen van WD-raadslid Nieuwzaag die eerder tot deze grootte kwam. Wethouder Van Dingstee (CDA) kwam toen ech ter in samenwerking met het ad viesbureau Twijnstra en Gudde tot een oppervlakte van 4200 vierkante meter. De wethouder ging gisteravond echter toch akkoord met de op stelling van de partijen (waaron der ook "zijn eigen" CDA) en zal nu het college van burgemeester en wethouders de 3500 vierkante meter als advies over brengen. De VVD liet gisteravond duidelijk haar ongenoegen blijken over de gang van zaken. Zij wees erop dat het adviesbureau zo'n 100.000 gulden heeft gekost, waar de ge meente nou verder niets had heeft. Verder werd opgemerkt dat de op dracht van het college aan Twijn stra en Gudde onduidelijk is ge weest. In de vergadering bleek echter ook dat het plan van het college dat door het adviesbu reau was uitgewerkt eigenlijk een ontwerp was, waarin later nog door commissieleden verande ringen hadden kunnen worden aangebracht. Dit alles schijnt voorheen onduidelijk te zijn ge weest. Het CDA en wethouder Van Dings tee wezen gisteravond met kracht iedere suggestie van de hand dat ze de voorbereiding hebben wil len vertragen. Een tijdje geleden kwamen PvdA, VVD, Partij Was senaar en Werkend Wassenaar (het D'66 raadslid Nieuwenhoven was in die tijd op vakantie) met een initiatiefvoorstel waarin van de wethouder een snelle bouw van een kantoor op de gemeen- tewerf werd gevraagd. Dit zou rond de 8 a 9 miljoen gulden moe ten kosten. BOUWPLAATS VOOR SPRINGPLANK Rioolrecht(l) Via het gemeentelijke informatie bulletin "Gemeente aan huis" wordt de Leiderdorper vergast op de moeilijkheden die de ge meente heeft om haar begroting voor het komende jaar sluitend te krijgen. En ja hoor, de kip die moet worden geplukt, wordt ge vonden: we vinden een nieuwe inkomstenbron uit, en we heb ben al een naam ook: rioolrecht. De argeloze lezer wordt in het in formatiebulletin van de gemeen te héél langzaam, maar wel doel treffend, voorbereid op de komst van deze nieuwe belasting, waar van we dachten dat ze al lang was opgenomen in de mooie con structie die we de "onroerend- goed belasting" noemen. Kan dat nu allemaal maar zo? Waar is het einde van de activiteiten van onze plannenmakers op het gemeentehuis? Ik heb het gevoel dat dit over je komt als een na tuurverschijnsel, zoals een on- weers- of regenbui, of wat dan ook. In de aanhef van het "Gemeente aan huis"-artikel wordt gespro ken over "het dichten van het laatste gat", maar ik ben er nog niet zo zeker van, dat de gemeen telijke begroting in de toekomst niet het beeld zal vertonen van een gatenkaas. Leiderdorpers let op uw zaak. Kom massaal van avond naar uw gemeentehuis. E.H. Moraal Hoofdstraat 97 Leiderdorp Rioolrecht(2) Gaarne wil ik op deze wijze reage ren op de plannen van de ge meente Leiderdorp om in het jaar 1981 (opnieuw) de rioolbelasting in te voeren. Wat is namelijk het geval: na invoe ring van de onroerendgoed belas ting (1 januari 1978) ontvingen de Leiderdorpse belastingplichti gen tesamen met het aanslagbil jet onroerendgoed belasting van gemeentewege een begeleidend stencil in de bus waarin onder meer vermeld stond dat de on roerendgoed belasting een aantal gemeentelijke belastingen zou gaan vervangen. De rioolbelas ting werd daarin met name ge noemd. Gegeven het feit dat slechts drie jaar later plannen bestaan om opnieuw rioolbelasting te gaan heffen, meent ondergetekende het recht te hebben zich te mogen afvragen of deze gang van zaken niet gerangschikt dient te wor den onder het kopje "volksver lakkerij" of anders gezegd: een daad van onbehoorlijk bestuur. Naar mijn mening is het minste waar de burgers op mogen reke nen: enigszins consistente be stuursdaden. (En dat ontbreekt hier). Deze belasting dient vol gens de gemeente Leiderdorp uitgevoerd te worden om tekor ten op de begroting te dekken. Gaarne nodig ik de gemeente uit om te trachten op andere wijze, te denken valt bijvoorbeeld aan het nog meer snoeien op de uitgaven, het begrotingstekort tot aan vaardbare proporties terug te brengen. Wellicht kan dan tevens een onaan vaardbare lastenstijging voor de burgers achterwege blijven (ge meentelijke belastingen blijven immers buiten de prijscompen- satie). Leiderdorpers, laat uw stem horen vanavond tijdens de begrotings behandeling, zodat misschien voorkomen kan worden dat u nóg meer terug moet in uw besteed bare inkomen in 1981 (en volgen de jaren). P. Hunik Pluimzeggekreek 10 Leiderdorp OEGSTGEEST - Ook de raads commissie voor onderwijs en maatschappelijks aangelegen heden in Oegstgeest heeft zich gisteravond vóór de nieuwbouw van de Springplank-school naar ontwerp van architect Verhoeven uitgesproken. Zij sloot zich hiermee aan bij de uitspraken van de andere twee raadscom missies eerder deze week. Hier door zal in een extra raadsverga dering volgende week donderdag het definitieve besluit over de nieuwbouw kunnen worden ge- Wethouder mevrouw Blom vond het een vreemde zaak dat de in specteur voor de volksgezond heid kritische opmerkingen had gemaakt over de plaats waar de school moet komen aan de Ken- nedylaan. Hij vreest geluid- Commissie akkoord met nieuwbouw soverlast als gevolg van het ver keer op die laan. Blom vond dit zo vreemd, omdat het ministerie van volksgezondheid en milieu hygiëne al positief over ontwerp en bouwplaats had geoordeeld. Bovendien merkte Linde Meen- horst (D) op dat de echte geluid soverlast waarschijnlijk alleen maar tijdens spitsuren zal optre den en dat er dan toch geen school is. Zij vond het een teleurstellende zaak dat tijdens de besprekingen Wanneer de Oegstgeester raad komende donderdag zijn definitie ve goedkeuring geeft wordt op het open terrein aan de Kennedylaan het stervormige gebouw naar het oorspronkelijke ontwerp van archi tect Verhoeven neergezet. Vraagte kens zijn er nog rond de geluid soverlast van de Kennedylaan. over de bouw van de school de raadsleden meer informatie van de ouders hebben gekregen dan van het college. Raadslid Van Veen (CDA) merkte op dat geren bezuinigingen in het ontwerp mogen worden aanvebracht bui ten het eigén bedrijf gemeente werken om. "We hebben voor dit soort zaken één adviseur en dat is gemeentewerken; laten we ons aan hun advies houden." dedeling van wethouder Marselis wel weten hoe het staat met de afkeuring van de voormalige rooms-katholieke pastorie in Boschgeest voor deze vluchte lingen. Uit het antwoord van de wethouder bleek dat daarover nog steeds geen helderheid be staat. De afkeuring is geschied door een maatschappelijk werker en niet door de officiële vluchtelinge- ninstantie.Het vluchtelingenge zin zal worden gehuisvest in een flat. Hoewel het stil is rondom de woonwagenlokaties werkt Voor schoten ambtelijk verder met de drie aangewezen plaatsen voor ieder drie woonwagens. Twee lo- katies (Veurseweg en Noord- J Hoflandbrug) hebben de goed keuring van de provinciale pla nologische dienst, ds derde loka- tie nabij Allemansgeest niet. Voorschoten bereidt echter alle drie de lokaties planmatig voor een spoedig kan de gemeenterad nadere gegevens verwachten.Zo werd gisteravond in de raads commissie meegedeeld. BOEKENMARKT OEGSTGEEST De afdeling Oegstgeest van Amnesty Interna tional houdt komende vrijdag avond en zaterdag een boeken markt in het Gemeentecentrum aan de Lijtweg in Oegstgeest. Vrijdagavond zal dat zijn van 19.00 tot 21.00 uur en zaterdag van 10 tot 17.00 uur. Het bestuur van Amensty zegt dat er vooral veel kinderboeken op de markt ts koop zijn evenals grammofoon platen maar zij roept ook op om nog eens de boekenkast te door snuffelen of er niet wat naar de markt kan. tijdens de boeken markt staat er ook het gebruike lijke informatiestalletje waar al les over de aktiviteiten van Am nesty International aan de weet valt te komen. DONDERDAG Evang. Luth. Kerk, Hooglandsekerk- gracht 26, klavecimbel concert door An nie Blakenstem-Offenberg, 20.30 uur. Kijkhuis, Vrouwenkerkkoorstraat 17, Duitse film "Die Frau Gegenüber" 20 en 22.15 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreekuur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel, Hoog- landsekerkgracht 32. vrij advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel, Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. 't Breehuys, ingang Schoolsteeg, Werk lozen Advies Centrum, vrijd. van 14-16 uur. tel. 130983. Volkshuis, Haarlem merstraat 73B, open middag 14-16 uur, kaarten, sjoelen en andere spelletjes. Werkgroep Dienstweigeren, Troef, Noordeinde 2a, van 20-21.30 uur. Voor lichting en begeleiding dienstweigeren, ook tel. 140866. Stadsjongerencentrum, Haarlemmerstraat 73, disko van 20-22.30 uur vrijd. soos van 15-17 uur. Leidse Werkgroep Homosexuelen, Caecilia- straat 18, open avond, 21-1 uur. Schouw burg, Voorstelling "De toekomst gaat het helemaal maken", 20.15 uur. LAK, Levendaal 150, Bewegingsgroep Bart Stuyf: "Grey", 21 uur. Kamer van Koophandel Stationsweg 41, ledenver gadering, 16 uur. Oegstgeest Noodge bouw Endegeesterstraatweg. commissie verkeer, 19.30 uur. Oegstgeest gemeen tecentrum Lijtweg. commissie midden standsaangelegenheden, 19.30 uur. Warmond Gemeentehuis, raadsverga dering profielschets burgemeester, 20 'T Spoortje Bernhardkade 40, spreek uur Hulp- en adviesbureau WAO/WSW, 19.00-20.30 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht-, en zondagdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vrijdag 7 november tot 14 november door Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 124807 en door Apo theek Voorschoten, Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 2525. Oegstgeest - Apotheek Linnaeus, de Kempenaerstraat lb, tel. 153274. (Zater dag van 8.30-13.00 uur). DIERENARTSEN Leiden - Voor de praktijk van F. Muur- ling, A.W. Helder en G. Roest F. Muur- ling, Plantsoen 23, tel. 125057. Tevens H. Vestjens/M. Vestjens-Raadsveld, Rijn en Schiekade 23, tel. 144323. Voorschoten - C.P. van Oostrom, Veur seweg 36, tel. 2317. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rijndijk - 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - Zr. I. Zanting, Buddenborg- straat 7, Hillegom, tel. 02520-19060. leidsch dagblad DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN Postbus 54 2300 AB LEIDEN T eieloon 071 144 941 Nabexorglng van 18 00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884 Kwartaalabonnement f46.30 per post f 66.40 Jaarabonnement f 173. per post i 254.10 Losse nummers f 0,65 Akj redactiechef: A van Leeuwen Plv. Alg. redactiechef: JMJ Post Rubriekchefs J Kroon (stad) J.P M. van der Meer (regio) B. Paauw (binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A van Brussel (sociale P J de Tombe (sport) P C Rosier (radio en televisie, kunst) S J de Groot (geestelijk teven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in: Bonn, Brussel. Londen. Parijs, Washington. Cairo. Rome. Madrid. Stockholm en Djakarta Redactie Randgemeenten: Telefoon 071-144941 toestel 219. Privé M Kool Cobetstraat 77 Leiden, tel. 071-131183. Ch Lennartx. Maredijk 33a. Leiden, tel. 071-133202 Correspondenten R Zaadnoordijk. Tel 071-155854 Voorschoten: J Peters 071-769935 Warmond: K. Prins 01711-11266 Zoeterwoude R Stevens 071-890847 Zoeterwoude Olaf Hoenson 01715-1896 Leiderdorp: F Snijders

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2