LEIDSCH DAGBLAD Miljoenen winst op energie Statiegeld op reisgidsen CRM geeft geld voor woningen Leidse jongeren Minder telefooncellen Looningreep „Rijnland" keert gemeenten ruim zes miljoen uit Wachten op uitdeling voedsel V Jï Kaper geeft zich na 20 uur over Ga met een Ford Rijnland Al gebruikte wagen de winter in. Dan weet u zeker dat u er veilig en zonder extra kosten door komt. Nu met één jaar of 20.000 km. nn garantie! Ford Rijnland 2 weken gratis DONDERDAG 13 NOVEMBER 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36320 Directeur G Koopman Hoofdredacteur AAM Schuurmans Ad| -hoofdredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Witte Singe! 1 2311 BG Leiden Voor tel nrs zie colofon (Van verslaggevers) DEN HAAG (GPD) - De PTT is van plan het aantal telefooncel len in ons land drastisch te verminderen. Oorzaak is het steeds toenemend vandalisme in de glazen huisjes, dat uiteenloopt van vernielingen in de cel tot oplichting van de PTT door gratis telefoneren via slinkse trucs. Om het ongerief voor potentiële klanten zo gering mogelijk te houden, is de PTT van plan om in postkantoren dag en nacht toegankelijke telefoonboxen te plaatsen, die fel verlicht zullen zijn. Voorlopig zal dit slechts mogelijk zijn bij nieuw te bouwen postkantoren, en pas op den duur komen via aanpassingen de oudere gebouwen aan de beurt. In afgelegen gebieden, waar de telefooncel eigenlijk een nood- functie heeft, moet naar andere oplossingen gezocht worden. Een goed alternatief is hiervoor nog niet gevonden. AMSTERDAM (GPD) - Grote Ne derlandse reisbureaus overwe gen om volgend jaar rond de twee gulden te gaan vragen voor een reisgids. De klant krijgt dit geld terug als hij daadwerkelijk een reis boekt. Dit zegt de heer F. Fransen, alge meen directeur van zo'n groot bureau. Alleen zijn bureau geeft jaarlijks al vier-en-een-half mil joen gulden uit aan het drukken van de reisgids. Door het statiegeldsysteem wil men mensen afschrikken die wel reisgidsen halen maar geen reis boeken. Fransen zegt dat het papierver- bruik voor reisgidsen op deze manier de helft omlaag kan. Vo rige week besloot een kleine reis organisatie al om met het statie geldsysteem te gaan werken. Fransen: "Alle grote touroperators hebben dergelijke plannen. Er zijn toch meer brochures die je moet betalen". DEN HAAG - Blij, teleurge steld, boos. Dat zijn de te verwachten reacties in politiek Den Haag op het al evenmin verrassende bericht dat de regering ook voor het komend jaar een loonmaatregel heeft afgekondigd. Twee procent minder prijscom pensatie en een half procent minder vakantietoeslag, dat is de matiging die alle Nederlandse werknemers in 1981 door de rege ring wordt afgedwongen. Als pleister op de wonde is er voor iedereen een belastingverlaging, vooral om er voor te zorgen dat de minimuminkomens er niet meer dan 0,75% op achteruitgaan. De regeringspartijen, CDA en VVD, staan achter dat besluit van het kabinet, al zegt het CDA toch teleurgesteld te zijn dat alle po gingen om de werknemers vrij willig te laten matigen op niets zijn uitgelopen. De PvdA wijst de maatregel zonder meer af en geeft het kabinet de schuld van het mislukken van het overleg. De regering heeft volgens de groot ste oppositiepartij halsstarrig vastgehouden aan standpunten waarvan tevoren al zeker was dat ze nooit tot overeenstemming konden leiden in de Stichting van de Arbeid. In die stichting, het overlegorgaan van regering, werkgevers en werknemers, werd gisteren ge sproken over devraag of de werknemers vrijwillig de mati ging wilden accepteren die de re gering inmiddels dwingend heeft opgelegd. Dat overleg liep gis termiddag op niets uit. Kort daarna kondigde minister Albe- da het looningrijpen aan. De mi nister werd direct daarna door FNV-voorzitter Wim Kok be schuldigd van "woordbreuk", omdat hij eerder zou hebben toe gezegd het komend jaar niet weer in de lonen te zullen ingrijpen. Meer nieuws over de loonmaatregel op pagina 21 Israël onderschept Palestijns commando JERUZALEM (AFP/Reuter) - Een Israëlische militaire patrouille heeft vanochtend vroeg in het noorden van Israèl een Palestijns commando onderschept en twee Palestijnen gedood, zo is via de Israëlische radio bekendge maakt. Niet duidelijk is of er meer dan twee Palestijnen bij de aktie wa ren betrokken. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Het streekenergiebedrijf Rijnland heeft vorig jaar aanzienlijk meer winst gemaakt dan werd ge raamd. Hield men eind vorig jaar rekening met een winst van ongeveer 10 miljoen gulden over 1979, uitein delijk is het 14,6 miljoen gulden geworden. i in de Oegandese provincie KaramojaMeer dan de helft KARAMOJA - De hongerdood bedreigt 400.000 t\ daarvan bestaat uit vrouwen en kinderen. Voor deze kinderen zit er niets anders op dan geduldig op de voedseluitdeling te wachten. LEIDEN - De Stichting Studen tenhuisvesting en de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren hebben grote plannen. Gisteren hebben de beide stichtingen van CRM, Monumentenzorg, het groene licht gekregen om 29 pan den in de binnenstad te gaan ver bouwen voor de huisvesting van werkende jongeren en studenten. Naast de subsidie van een paar miljoen die er door CRM wordt verstrekt zal dit project voor zelf- BUENOS AIRES (AP) - Een 21-jarige vliegtuigkaper uit Uruguay, Orlando Cas tro, heeft zich vanmorgen na bijna twintig uur on derhandelen op het vlieg- Hogere temperaturen Veel bewolking en voornamelijk in de nacht en ochtend enkele buien. Mini mumtemperatuur omstreeks 3 graden, middagtcmperaturcn ongeveer 9 gra den. Matige westenwind. (Opgemaakt om 11.15 uur) 14 NOVEMBER Zon op: 7.57 uur; onder: 16.47 uui op: 13.24 uur; onder: 22.35 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.54 c uur, laagwater te 2.22 en 14.51 i veld van Buenos Aires overgegeven aan de Ar gentijnse politie. Castro kaapte gisteren een toestel van een Uruguayaanse vlieg maatschappij dat onderweg was naar Buenos Aires er aan boord had. Hij was gewapend met een pistool en een doos die naar zijn zeggen explosieven bevatte. Enkele uren na aankomst op het vliegveld van Buenos Aires liet hij zich ertoe overreden om 37 inzittenden vrij te laten. Ongeveer 40 minuten voor hij zich overgaf, liet hij nog eens twee vrouwelijke passagiers en een stewardess gaan. zodat hij alleen achterbleef met de piloot en de co-piloot. De kaper had naar Cu ba of Algerije gewild. standige wooneenheden voor samenwonenden en kamers voor alleenstaanden zo'n vijftien mil joen kosten. Verder zijn er plannen voor de bouw van 24 twee-kamerflatjes in plan Vossebes in de Leidse Merenwijk. De architecht Schut te heeft ontwerpen gemaakt voor de bouw van een flatgebouw met 85 kamers aan het Flanorpad, .waar nu de barakken van de tbc- controledienst staan. In Oegstgeest in Haaswijk II wordt er gewerkt aan een project van een 100-kamerflat volgens het zelfde principe als de Hats die nu door Schutte voor het Flanorpad zijn ontworpen. Het gaat hier om een aantal drie-, twee- en een- kamerflats die volgens de Van Dam-norm zullen worden ge bouwd. De gemeente Leiderdorp heeft toe zeggingen gedaan om het be stemmingsplan aan de Zijl achter het gebouw van de Leidse, On derwijs Instellingen zodanig te wijzigen dat daar op de plaats waar vroeger de barakken voor de buitenlandse werknemers stonden kan worden gebouwd voor een- en tweepersoons huis houdens. Ook de gemeente Lei den wil bij de LOI in de buurt gaan bouwen. Er wordt gedacht aan een flat met 82 kamers. Architect Veldman heeft via de Stuurgroep een- en tweeper soons huishoudens opdracht ge kregen om ontwerpen te maken voor de bouw van flats aan de Ma- red ijk op het terrein van Nijssen. De Stichting Studentenhuisves ting heeft verder de plannen voor de bouw van tijdelijke studen tenbarakken in Oegstgeest, voornamelijk ter vervanging van de barakken aan het Piet Paal- tjenspad in Leiden, rond. Er wordt naar gestreefd de tijdelijke onderkomens die woonruimte zullen bieden aan 200 studenten nog voor het nieuwe academie jaar in gebruik te nemen. Transplantatie van slagpen redt havik URETERP (GPD) - Een ernstig gewonde havik is dank zij de politie en de heer D. Miedema uit Ureterp weer in staat om te vliegen. De havik werd met een beschadigde vleugel in een weiland bij Steggerda ge vonden. De heer Miedema paste transplantatie van slag pennen toe, waardoor de ha vik nu weer in vrijheid kan rondvliegen. De succesvolle operatie is mede te danken aan valkenier Sjoerd Haantjes uit Em- meloord, die de heer Miede ma een aantal slagpennen be zorgde, die bij een van zijn haviken waren vrijgekomen toen die ging ruien. De heer Miedema schoof de pennen in het restantje pennen dat nog over was. Zij werden met lijm vastgezet. De „operatie slag pen" lukte en na enkele dagen oefenen, ging de havik weer de lucht in. Bij de aankondiging van de tariefs verhogingen voor gas en elektri citeit een jaar geleden sprak Rijnland de verwachting uit dat de winst op elektriciteit geleide lijk zou dalen en die op aardgas enigszins zou stijgen. Het bedrijf heeft vooral aan de leve ring van elektriciteit verdiend, maar ook de levering van gas bracht Rijnland bijna drie mil joen gulden op. Alleen de pro- duktie van stoom was verliesge vend. Dat verlies op de stoom- produktie bedroeg 'slechts' 315.000 gulden, zo blijkt uit de (voorlopige) cijfers over 1979. Vorig jaar kreeg het streekenergie bedrijf felle kritiek te verduren van een groot aantal verbruikers. De kritiek gold de invoering van de voorschotnota's, waardoor sommige gebruikers ineens veel meer moesten betalen dan zij ge wend waren. De protesten die volgden mondden uit in vragen in de Leidse raad, acties van buurtcomités en het aanbieden van een resolutie. Destijds schat te Rijnland met het nieuwe incas sosysteem een rentewinst van een half miljoen te behalen. Het dagelijks bestuur van het ener giebedrijf, waarvan de Leidse wethouder Fase-Dubbelboer de voorzitter is, stelt voor om een deel van de winst uit te keren aan de in het streekbedrijf samen werkende gemeenten. Leiden als grootste deelnemer zou recht hebben op een winstuitkering van ruim TMz miljoen gulden. De kleinste deelnemende gemeente. Rijnsaterswoude, krijgt ruim 27 mille van de winst. In totaal wordt voorgesteld om 6,3 miljoen van de winst aan de gemeenten uit te keren. De restant van de winst wordt toe gevoegd aan de algemene reser ves van het bedrijf (ruim vier miljoen) of krijgt een bijzondere bestemming. Zo is drie ton voor 'voorzieningen aan gebouwen en terreinen waarbij het dagelijks bestuur denkt aan de bouw van een nieuw magazijn. De nieuw bouw van het magazijn gaat vol gens een zeer voorlopige schat ting in totaal vier miljoen gulden kosten. Voorts wordt twee miljoen van de winst gereserveerd voor de nieuwbouw van het kantoor aan de Langegracht (In '79 al begroot, Choreografe Floodgate overleden HILVERSUM (GPD) - Op 43-jarige leeftijd is in Amsterdam de cho reografe Diana Floodgate overle den. Na in de jaren '60 naar Ne derland te zijn gekomen, trad zij vele malen als danseres op in de revue van Snip en Snap. Toen zij de Nederlandse taal beheerste, ging zij onder andere sketches doen met Muyselaar en Walden. Ook is zij leidster geweest van het Snip en Snap-ballet. Na enkele jaren ging Floodgate voor de Mounties werken. Vele malen was zij in het theater en op de televisie te zien in de shows van André van Duin. Vorige week donderdag werkte zü nog voor het ballet ten behoeve van de TROS-Show Bizz Quiz. Tel 071 310031 Tel 071 767206/767207 maar niet uitgegeven). Tenslotte wordt 1,8 miljoen gereserveerd voor een nieuw voedingspunt in het elektriciteitsnet, zo luidt het voorstel. Minister Gardeniers van CRM heeft het volledig ver bruid bij filmregisseur Paul Verhoeven. Op initiatief van haar ambtenaren zal Ver- hoevens film "Spetters,' niet meedingen naar een Oscar, de jaarlijkse Amerikaanse filmonderscheiding. Een ru zie met veel haken en ogen. PAGINA 5 "Wij bidden de hele dag, 24 uur lang" PAGINA 7 Amerika oefent druk uit op NAVO om defensieuitgaven te verhogen PAGINA 9 t Zwartkruis trekt Alkmaar- se lijn door PAGINA 15 I Videla's legerlaars vertrapt mensenrechten PAGINA 19 I Werkgevers in bouw eisen andere beloning PAGINA 27 Wat al maanden gele den te voorzien was. is gisteren gebeurd. Het kabinet-Van Agt heeft voor het tweede achtereenvolgende jaar een loonmaatre gel afgekondigd. Zonder zo'n ingrijpen wordt er in Nederland onvoldoende in de lo nen gematigd, zc is de redenering van minister Albeda Het kabinet draagt in zijn visie de verantwoor delijkheid om er voor te zorgen dat die matiging juist wel wordt be tracht. Tot zover heeft het kabinet het gelijk aan zijn kant. Dat streven komt echter in een wat merkwaardig licht te staan als het wordt afgezet tegen het onvermogen van de re gering om zelf daadwerkelijk te bezuinigen. Door de onvoldoende afgeremde groei van de overheidsuitgaven heeft het kabinet dat toch al mini male beetje economische groei zelf opgeslokt. Voor investeringen door bedrijven bleef zodoende weinig tot niets over Die ruimte moet nu door een matiging van de lonen van de werknemers toch worden gemaakt Het kabinet neemt op die manier zelf de hou ding aan die het bij anderen juist bestrijdt: matigen best. maar laat de buurman maar beginnen. Een fraai voorbeeld is dat met. Hoewel daar in brede kring weinig twijfel over bestaat, is toch de vraag actueel of een loonmaatre gel wel zo noodzakelijk is. Sinds vorig jaar is er in de opstelling van twee van de drie gesprekspart ners in de Stichting van de Arbeid nauwelijks een wijziging in stand punt te zien geweest. Het optre den van zowel de regering en de werkgevers draagt de sporen van een zekere starheid. Daar tegenover staan FNV en CNV die de afgelopen maanden een levendige dialoog met de achter ban hebben gevoerd over de vraag op welke manier een aan vaardbare matiging kan worden bereikt. Dat heeft een verdeelde vakbeweging opgeleverd. Van een discussie over een dergelijk onderwerp kan evenwel niet wor den verwacht dat deze snel tot een gemeenschappelijke koers leidt. Regering en werkgevers hebben aan die discussie onvoldoende bijgedragen Het afkondigen van een nieuwe loonmaatregel kan tot gevolg hebben dat de hele mati gingsdiscussie in de vakbewe ging de nek wordt omgedraaid. Die kans is daarom zo groot, om dat de vruchten van de loon maatregel voor de werkgelegen heid voorlopig nog onduidelijk zijn. Dat verzuim is een slechte zaak. omdat matiging de komende jaren actueel zal blijven. De looningreep is voorlopig nog ge deeltelijk. Minister Albeda heeft de ruimte gelaten aan bedrijfstak ken waar nog geen cao is afge sloten, om alsnog tot overeen komsten te komen. Die overeen komsten moeten dan wel passen de matiging die het kabinet voorstaat: Twee percent minder prijscompensatie en een half pro cent minder vakantietoeslag Ge beurt dat niet, dan wordt de loon maatregel alsnog van kracht voor alle loontrekkers Dat dat laatste zal gebeuren, ligt voor de hand Het ziet er niet naar uit dat de vakbeweging zich in de aangegeven ruimte zal schikken. Het corset van de loonpolitiek van het kabinet-Van Agt zal waar schijnlijk leiden tot "protest-ca- JNELST GROEIENDE REGIONALE KRANT VAN NEDERLAND. Als u nu een abonnement neemt dan krijgt u de krant de eerste Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats Gironr

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1