CDA en VVD steunen loonbeleid Albeda Hoogovens heeft nog vele honderden miljoenen nodig Kamer tegen werving Joegoslaven bij ADM Zesde fabriek Avebe moet toch sluiten kort zakelijk Marktberichten "Pensioen meenemen naar nieuwe baan" 13,60 17000 WOENSDAG 12 NOVEMBER 19B0 ECONOMIE PAGINA 27 Hormonen Alle negen lidstaten van de Euro pese Gemeenschap hebben zich in de Europese landbouwraad in Brussel in principe akkoord ver klaard met de plannen van de EG-commissie om met ingang van 1 januari van het komende paar het gebruik van alle hormo nen in de Europese kal ver-, run der-, varkens en pluimveemeste- rij te verbieden. Hormonen, zo heeft de EG-commissie voorge- .steld, zullen dan alleen nog maar gebruikt mogen worden om ziek tes te genezen en in dat geval «zullen dan nog slechts natuurlij ke hormonen gebruikt mogen l worden. Bouw Het aantal werkloze bouwvakkers in ons land zal aan het einde van dit jaar zeker meer dan vier keer zo hoog zijn als eind vorig jaar. Op dit moment is er al sprake van een royale verdrievoudiging van het aantal werkloze bouwvakkers. Investeringen t)e investeringen zijn in het tweede 1 kwartaal van dit jaar met tien 1 percent gedaald ten opzichte van J de overeenkomstige periode in 1979. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) dat dit bere kende, tekent hierbij aan, dat de- ze daling mede is veroorzaakt door het hoge niveau van de in vesteringen als gevolg van ïn- haalinvesteringen in hetzelfde kwartaal vorig jaar in verband met de strenge winter begin 1979. Volgens het ministerie van eco nomische zaken, dat deze voor lopig uitkomsten dinsdag be kendmaakte, is een vergelijking met 1978 - dan ook reëler, zodat kan worden gesproken van een gelijkblijvend niveau. Nutricia De gang van zaken bij N.V. Ver enigde Bedrijven Nutricia be weegt zich op het ogenblik dui delijk in stijgende lijn. Het in het eerste halfjaar 1980 ingezette rendementsherstel zet zich nu in versterkte mate voort. Dankzij een margeverbetering en toene mende exportomzetten zal het bedrijfsresultaat belangrijk beter zijn dan op grond van de resulta nten van het eerste halfjaar 1980 „zou kunnen worden verwacht. Billboard Kluwer Technische Tijdschriften te Deventer staakt met ingang van 14 november de verschijning van het weekblad Billboard-Be nelux. Het tijdschrift richtte zich ^vooral op de platenhandel en de „sector audiovisuele apparatuur. De verdwijning van het blad is ver oorzaakt door de slechte resulta ten en de sombere prognoses voor de platenbranche. Komend jaar worden in de grammofoon- platenhandel tien procent be drijfssluitingen verwacht. Jaarrekening De jaarrekening van een NV of BV geeft vaak onvoldoende inzicht in het vermogen of de resultaten van een onderneming. Dit is een van de conclusies van een onder zoek van het Limperg Instituut naar de grondslagen en kwaliteit van de door 162 NV's en 43 BV's bij de handelsregisters gedepo neerde stukken over het jaar 1977. Het oordeel over de kwali teit is gegeven door 74 registerac countants. Zij vinden, dat in 108 ii van de 192 in aanmerking ko mendejaarrekeningen (balansen met toelichting), dat is in 56 pro cent van de gevallen, onvoldoen de inzicht wordt gegeven in het vermogen en-of de resultaten. KNSM-Nedlloyd £)e directie van Transavia heeft het personeel meegedeeld dat de op handen zijnde fusie van Nedlloyd en KNSM geen gevolgen zal heb ben voor Transavia, een volle dochteronderneming van de KNSM. Hieruit mag worden af geleid, zo wordt bevestigd, dat in het verlengde van de scheep vaartfusie geen plannen bestaan Transavia samen te voegen met Martinair. die voor 49 procent ei gendom is van Nedlloyd. DEN HAAG (GPD) - Een meerder heid in de Tweede Kamer voelt er bijzonder weinig voor de Am sterdamse Droogdok Maat schappij (ADM) toeslemming te verlenen ongeveer 240 Joegosla vische werknemers in dienst te Dit is gisteren gebleken tijdens mondeling overleg van de Twee de-Kamercommissies voor eco nomische en sociale zaken met de ministers Albeda (sociale zaken) en Van Aardenne (economische zaken). De ADM kampt momenteel met een tekort van ongeveer 240 ge kwalificeerde werknemers. Wanneer dit tekort niet snel wordt opgeheven, zal dat volgens minister Van Aardenne leiden tot een extra verlies voor de werf van 10 miljoen in 1981. De regering is wel bereid 30 miljoen overheidsteun aan de ADM toe te kennen om de huidige tekorten aan te vullen, maar alleen als de personeelssituatie opgelost wordt. Het is niet te verwachten dat deze situatie op korte termijn door Nederlandse arbeidskrachten opgevangen kan worden, meent Albeda. Een uitgebreide wer vingscampagne heeft onvol doende gegadigden opgeleverd. De directie van het bedrijf heeft intensief overleg gevoerd met de ondernemingsraad en de vakbe weging over oplossingen. Zij hebben de regering geadviseerd tijdelijk Joegoslavische arbei ders aan te nemen. Deze kunnen via het Joegoslavische staatsuit- zendbureau gehuurd wor den. Albeda stelde de Kamer gerust dat het een tijdelijke zaak zal zijn. De regering verwacht dat door (om) scholing over een jaar of twee de vacatures door Nederlanders vervuld kunnen worden. Bovendien kunnen Joegoslavische arbeiders pas nadat zij hier drie jaar gewerkt hebben in Neder land blijven, terwijl een contract voor de ADM slechts twee jaar loopt. „Zoals de zaken er thans voorstaan, vind ik dat we het moeten doen", aldus de be windsman. als „een uitzondering die de regel bevestigt." PvdA. D'66 en CDA vinden dat de door de regering gehanteerde ar gumenten geen verandering van het tot nu toe gevoerde beleid rechtvaardigen. De Tweede Ka mer heeft enige tijd geleden in een motie uitgesproken, dat de Wet Arbeid Buitenlandse Werk nemers (de zogeheten 1-novem- bcrwet) strikt uitgevoerd moet worden. Dat betekent dat er geen nieuwe buitenlandse arbeiders in dienst mogen worden geno De enige die onverdeeld achter de regering staat, is Bakker (CPN). Het belangrijkste is volgens hem het behoud van de scheepsbouw en wanneer dat alleen kan door Joegoslaven aan te nemen, dan steunt hij de minister. KATWIJK AAN DEN RIJN II'11 80 andijvie 71-134. boerckool 46-71. groene kool 1.22 spitskool 87. bospeen I 11.25. wapeen AI 8.-.U.20 All 3.20 10.80. BI 13.80 16.70 Cl 8.-9.50 CI1 3.30-6.80 DI1 5.50-7. Aanvoer 131 ton Brcekpeen AI 6.70-12,50 per kist. prei A por kg 68-1,35. schoescncrcn AI 2.05-2.20. BI 1.19-1.51. Cl 19-20. CU 17 3200 kg. Peterselie (krul) 58-64. selderij 22-28. knolselderij 16-1.02, bloemkool 6 per bak 12,23-2,25,61154-60. DEN HAAG (GPD) - De regeringsfracties CDA en WD lijken weinig problemen te hebben met het loonbeleid van minister Albeda (sociale zaken). Woordvoerders van de twee fracties lieten gisteren in de Kamer weten dat de bewindsman voorlopig op de ingeslagen weg kan voort gaan. Alleen de PvdA wees het beleid totaal af. In een motie eisen de socialisten dat de koopkracht voor de mi nima volgend jaar gehandhaafd wordt. Tijdens de behandeling van de be- groting van sociale zaken bleek dat de WD zich in hoofdlijnen kan vinden in de brief van de mi nister aan de sociale partners. Het CDA stelde zich terughoudend op, maar op een interruptie ver klaarde woordvoerder Gerritse dat de bewindsman in zijn ogen „geen bouwval" heeft gemaakt van het loonpakket. De uitspraken van de Tweede Ka mer zullen vanmiddag een be langrijke rol spelen in het overleg dat het kabinet voert met verte genwoordigers van werkgevers en werknemers. Indien dit ge sprek mislukt, zal de bewinds man met een loonmaatregel moe ten komen. FNV en CNV hebben er weinig twijfel over laten be staan dat zij weinig voor de rege ringsplannen voelen. De kamermeerderheid is het eens DEN HAAG (gpd) - Minister Braks (landbouw) weigerde de Tweede Kamer gisteren toe te zeggen dat de sluiting van de zesde fabriek van het aardappelzetmeelcon- cern Avebe nog een open kwestie De minister hield ondanks aan drang van een overgrote meer derheid van de Tweede Kamer om een wat mildere houding in te nemen, onverkort vast aan de door het kabinet genomen prin cipebeslissing. In dat principe besluit is ook de sluiting opge nomen van de zesde van de in to taal tien Avebe-fabrieken. Braks toonde zich gisteren in het korte debat dat aan de stemmin gen over een aantal moties voor afging, alleen bereid te praten oyer de situatie rond de zesde vestiging van het Avebe-concern als het einddoel, het gezond ma ken van het bedrijf, niet zou wor den aangetast. De bewindsman zei alleen te willen terugkomen op de principebe slissing van sluiting als „licht puntjes waarneembaar blij- Pikant detail is dat de meerderheid van de Tweede Kamer aan het slot van het debat een motie van CDA en WD aanvaardde, waarin de regering wordt verzocht een beslissing over de sluiting van de zesde fabriek van de Avebe niet eerder dan in het najaar van 1981 te nemen. Braks had kort daar voor nog eens herhaald dat hij de principebeslissing van het kabi net niet wilde loslaten. met de matiging van 0,75 percent, die de minister de minima wil opleggen. Albeda heeft het koopkrachtverlies beperkt onder druk van de CDA-fractie, die een forsere matiging onaanvaardbaar acht. CDA en WD willen echter wel we ten, welke groepen bedoeld wor den met de minima. „Een mini mum inkomen voor een gezin met veel kinderen is anders dan een dergelijk inkomen voor een gezin met weinig kinderen", zei de CDA-er Hermsen. Zijn frac tieleider Lubbers vergeleek vori ge week in dit verband de positie van gezinnen en die van jongeren die nog thuis wonen. De christen-democraten eisen van de regering maatregelen voor de echte minima-gezinnen. Zij den ken daarbij aan een verhoging van de kinderbijslag. Ook ont vangen gezinnen vaak meer dan een minimumloon Van der Doef (PvdA) kwam niet tot zo'n duidelijke conclusie. Hij wil dat de minister het rapport over deze materie aan de Kamer stuurt. Alleen zo kan de Kamer meedenken over wijzigingen AMSTERDAM - William Batten rechtsde voorzitter van de effecten- New York bezocht gisteren de Amsterdamse beurs. Het bezoek en het systeem van het minimum- ^et uithangen van de Amerikaanse vlag stond in verband met de uitbrei- loon, waardoor het gewenste on- ding van de handel in originele Amerikaanse aandelen derscheid gemaakt kan den. Het grote politieke verschil van mening bleek uiteindelijk de vraag op welke wijze de gewenste daling van de loonsom bereikt kan worden. De PvdA kiest daar bij voor een lijn die nauw aansluit bij de opvattingen van de FNV. Dit betreft de aftopping van prijscompensatie en vakantie geld. De WD wil, net als minister Albe da, een methode waarbij de prijs compensatie en het vakantiegeld verlaagd worden met percenta ges die voor iedereen gelijk zijn. Aanvullende belastingmaatre gelen moeten dan de gewenste nivellering verwezenlijken. De liberaal De Korte stelde daarbij verder als eis, dat het bestaande netto verschil tussen minimum en modaal niet verder verkleind mag worden. Zonder maatrege len verloedert volgens hem de arbeidsmarkt, de motivatie van de lager betaalde actieven wordt nog verder ondermijnd en het gehele loongebouw wordt om hoog gekrikt. Tijdens het debat vroeg de socialist Van der Doef van de werkgevers medewerking bij de bespreking en vastlegging van werkgelegcn- heidsafspraken op onderne- mings- en bedrijfstakniveau Hij noemde de voorstellen van de bewindsman te vrijblijvend, vooral gezien de loonmatiging waartoe de vakbeweging op vrij willige basis al bereid is. Zijn fractiegenoot Moor achtte een snelle invoering van een ver plichte aan- en afmelding van va catures door de werkgevers drin gend noodzakelijk. DEN HAAG (GPD) - Werkne mers moeien het wettelijk recht krijgen om bij verande ring van baan hun pensioen mee te nemen. Zijn nieuwe werkgever moet dan ook ver plicht worden het meegeno men pensioen te accepteren. Een dergelijke regeling is vol gens de liberaal Ed. Nijpels snel te realiseren en staat een definitieve wettelijke regeling van de algemene pensioen- plicht niet in de weg. Nijpels stelde dit voor t ijdens de algemene beschouwingen op de begroting van sociale za ken. Hij zei dat er in de Stich ting van de Arbeid al tien jaar over wordt gepraat. Nog steeds is er echter geen uitzicht op een spoedige totstandko ming van een deugdelijke re geling voor het pensioenver- lies. De liberaal zei te hebben begre pen dat er vóór 1988 geen wet telijke pensioenregeling komt. Een dergelijk lang uitstel acht de WD niet aanvaardbaar. De huidige gebrekkige rege ling remt dc mobiliteit van de werknemer in ernstige mate en verstart daardoor de ar beidsmarkt. Hij gaf staatsse cretaris De Graaf (sociale za ken) in overweging met de door hem voorgestelde nood oplossing te komen De CDA'er Gerritse meent, dat het begrip arbeid op diverse manier bekeken moet worden. Niet alleen moet daarbij gelet worden op het werk waarvoor je een salaris ontvangt. Vol gens de CDA'er moet echter bezien worden of onder het begrip loonarbeid niet andere zinvolle activiteiten, die tot nu toe niet als arbeid be schouwd werden, gebracht moeten worden. Volgens Gerritse speelt deel tijdarbeid in op de wensen van vrouwen die willen gaan werken. Maar het systeem schept een nieuw type werk nemer, dat geen behoefte heeft aan een volle baan. In zijn re de kondigde Gemtse voorts de steun van zijn fractie aan voor het CNV-plan tot stich ting van een werkgelegen- heidsfonds, waarin iedereen een procent van het inkomen stort. Dat fonds moet echter wel een duidelijke band leg gen tussen bestedingen en werkgelegenheid. De WD'er De Korte meent, dat uitbreiding van de werkgele genheid betaald moet worden uit de verkregen ruimte door produktiviteitsverbetenng: „Er zijn nog genoeg bedrijfs takken en bedrijven met toe komstmuziek, die dat nog vol op mogelijk maken", zei hij. De socialist Moor vindt, dat de rechten van de sollicitant snel geregeld dienen te worden, zodat deze in beroep kan gaan tegen een afwijzing door een werkgever. Verder wil hij paal en perk stellen aan het sleeds hogere eisen stellen door werkgevers bij sollicita ties. Voorts wilde hij 150 mil joen extra voor scholings- en arbeidsprojecten voor jonge- Ook de D'66'er Nypels vroeg om een betere regeling irnn de rechtspositie van deeltijd werkenden. Deze moeten een gelijkwaardige rechtspositie krijgen als mensen die een uolle dagtaak vervullen. Deze groepen moeten ook wat de medezeggenschap betreft op gelijke voet worden geplaatst met de overige werknemers, aldus de Democraat. DEN HAAG (GPD) - De Rijks overheid zal het Hoogovens-con cern in de komende jaren nog met honderden miljoenen gul dens moeten steunen. Aldus vakbondsman Henk Krul gister avond tijdens een persconferen tie nadat hij vergezeld door vier collega's een gesprek had ge voerd met minister Van Aarden ne (economische zaken). Aanlei ding voor dat onderhoud was de beslissing van de bewindsman het staalbedrijf te helpen aan 350 miljoen gulden in de vorm van achtergestelde leningen. Bij de bonden ontstond wrevel omdat zij in het geheel niet ge kend waren in de onderhande lingen tussen ministerie en Hoogovens. Ook nam de minister vervolgens zijn besluit zonder de bonden om advies te vragen. Krul sprak 's avonds echter van „een principiële doorbraak" omdat Van Aardenne had toegezegd geen beslissing meer te zullen nemen over steun zonder dat de vertegenwoordigers van het per soneel tevoren met de concern leiding zouden hebben gespro ken. Krul (Industriebond-FNV) stelde dat er geen problemen zullen zijn indien directie en bonden het eens zijn over investeringen waarbij de steun van de overheid wordt gevraagd. Indien de me ningen uiteenlopen zou in het vervolg het verslag van de dis cussie binnen het bedrijf aan de bewindsman moeten worden overlegd vóórdat deze beslist. Een stap vooruit, aldus Henk Krul, die eerder had meegedeeld dat drs. Van Aardenne in de eer ste gespreksronde de boot had afgehouden. „Waarom maakt u zich toch zo druk over die inves teringen en de inspraak daarbij. U kunt toch op grond van de Structuurwet een plaats in de raad van commissarissen krijgen, dan bent u er toch bij betrokken zou de minister hebben gezegd Bij Hoogovens hebben de bon den daarjuist vanaf gezien omdat die vertegenwoordiger geen re kening en verantwoording mag afleggen tegenover de achter ban. Krul stelde dat de toezegging van de minister al van kracht zal zijn op dat deel van dc achtergestelde lening (150 miljoen gulden) dat pas over ëën tot twee jaar behoeft te worden verstrekt. Zoals be kend zijn 200 miljoen gulden be stemd voor renovatie van cokes- fabriek-1. Tot hun droefenis zijn de bonden daar evenmin bij ge hoord maar zij bestrijden de noodzaak van het project niet. Krul, die ook het woord voerde namens collega's van het CNV en de Vereniging van Hoger Perso neel bij Hoogovens, noemde dne redenen waarom de bonden be trokken moeten worden bij voor genomen financiële hulp van de rijksoverheid. Allereerst omdat uitspraken over werkgelegenheid als hoogste prioriteit geen lippendienst mo gen blijven. „De zinvolheid van bepaalde investeringen moet zichtbaar worden gemaakt Daarnaast is het zo dat Estel, waar Hoogovens toe behoort, een multinationaal bedrijf is. En wat logisch is voor Estel is nog niet altijd goed voor zinvol werk in de Nederlandse staalindustrie, van daar dat de bonden er bovenop zitten. Ten slotte wees Krul erop dat de minister zelf een sector- beleid zegt te willen voeren. In de staalsector is daarbij uiteraard ook een rol voor werknemersver tegenwoordigers weggelegd. „We zijn er niet alleen voor lullige boodschappen als er afgebouwd moeten worden zoals bijvoor beeld in de scheepsbouw of bij Van Gelder. We wensen ook by de opbouw betrokken te worden Bij Hoogovens moet dat gebeu ren via de paritaire commissie innovatie waarin bedrijfsleiding en werknemers hun representan ten hebben zitten". Vermoedelijk pas volgende weck zal de interpellatie kunnen plaatsvinden die het Tweede Kamerlid Van der Hek gisteren heeft aangevraagd over de steun verlening aan het staalconcern Kamervoorzitter Dolman zal daarover hoogstwaarschijnlijk morgen pas zekerheid kunnen verschaffen. WOENSDAG 12 NOVEMBER 1980 ACTIEVE AANDELEN AKZO AMEV llri Hoogoven» Pakhoed Holding 286.50 293.50 KLM SS'NÜlkrt-fc. NS?B°yd Cr0fP 200.00 Ogrm Holdini 38.50 ï^','ïr.1 WUH 210.00 213.U1 BINNENLANDSE AANDELEN Ara. Brouw 166 00 Assclberg 93 U(, a ifntx "m "4.30 Aut Ind. Rt. Ko HA«-'N "fi. Ber-oss Berkel P Blydenst. C Cal and H< Calve-D. t id 6 pet. c Dorp en Co. 105.00 Duiker App 96.0T 16.20 16.50e 31.70 31 10 243.00 230,00a 28.50 28.30 id. 5 pet. P«V H 00 (•oudsmit 46,00a (irasso 70,20 Hageraeljer 30,30 Hero Cons. 95,00e Hoek Mach. s^GO Hoïec1* 2^41'0 HaMTruM {JboO Holl.-Kloos 125.50 r. 1110 HVA-Myen eert 31 ooe Maatsch. 220.00 Nled|Pap. 20,00 lap.sky 72.50 Schlumberger 1134,00 1-10,0' Schokbeton 382.00 390.00 Schultema 96.00 94.UU 33,10 33.30 TuVllyp. bk BELEGGINGS INSTITUTEN America FND M. \m! Brlrgg D 142.2 Blnn. Be If. VC. 155'. B.O.G. 142.0 rlirprtav. 149 4 Goldmines 1 <- IKA Brlrgg Intr rhonds 503.0 I e\ rragrd 201 Fidelity F Japan Fund '9 00 ,H Irhrnan Corp 29 00 2* 50 Madison F Manhattan Ma* «ach us 23.00 23 50 Oppenhrlmrr Technology M.10 25-20 Vance. Sand. GOUD EN ZILVER Goud: onbew 38960-39660 vor»»* 41420-4212 Zilver onbew 1090-1193 vorig» 1181 1284 BUITENLANDS GELD Portugi Franse Zured- AMSTERDAM De beurs maakt een hectische tyd door met zeer grote koersbewegingen naar bei de kanten. Vandaag was het de beurt aan dc kopers en mede ten gevolge van dekkingsaankopen zag men voor een aantal hoofd fondsen flinke winsten. Dit was met name het geval voor Ko ninklijke Olie. waar een krachti ge koersstijging in New York met meer dan vier dollar verantwoor delijk voor was. Het olie-aandeel opende f 9 hoger op f213, waarna een lichte reactie intrad De cij fers van Unilever met het daaraan gekoppelde hogere mterimdivi- dend zyn op de beurs goed ont vangen. Dinsdagmiddag klom dc koers met f 3 tot f 125 cn woens dag werd daar maar weinig onder gehandeld KLM kon f 1 terug winnen op f99fl0enPhili| va dertig cent in herstel op f 16.40. Dc fusie kandidaten Nedlloyd cn KNSM kwamen nog niet terug in de notering Woensdagmorgen i* bekend gemaakt dat de opschor ting wordt voortgezet. Van de zy de van Nedlloyd is desgevraagd meegedeeld dat donderdagmor gen een bericht mag worden Ic- gemoctgezien.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 27