Hevige spanningen in Polen Mitterrand toch weer kandidaat KANSEN VAN FOOT STERK GESTEGEN REGERING DREIGT BIJ STAKING MET GEWELD Verdachten tegencoup Suriname berecht Veertig jaar in toren Ontsnapping van Greenpeace-schip Moeten ik en de kinderen U nog uitleggen dat U de KINDERPOSTZEGELS het best met girobetaalkaart of bankcheque betaalt? MAANDAG 10 NOVEMBER 1980 In strijd om het Franse presidentschap FRANCOIS MITTERRAND PARIJS (GPD) - De Franse socia listenleider Frangois Mitterrand is bij de presidentsverkiezingen van mei volgend jaar de kandi daat van zijn partij. Mitterrand maakte zijn bedoelingen zater dag publiek, waarmee een eind kwam aan een lange periode van speculatie. Na het bekend worden van Mitter- rands plannen trok Michel Ro- card zijn eigen kandidatuur weer in. Rocard had zich afgelopen maand alvast op eigen houtje kandidaat gesteld. Hij wordt be schouwd als de voorman van de gematigde sociaal-democrati sche vleugel in de partij. Rocard had echter van meet af aan ver klaard zijn kandidatuur te zullen intrekken voor het geval Mitter rand de zijne zou stellen. Nadat er de afgelopen maanden heel wat journalisten-pennen wa ren leeggeschreven over de vraag of Mitterrand kandidaat zou zijn, breekt er nu een periode aan van meer klaarheid in het verkie zingskamp. De strijd zal volgend jaar voornamelijk gaan tussen de huidige president Giscard d'Es- taing, die zich overigens nog niet kandidaat heeft gesteld, en de 64- jarige socialistenleider. Tweemaal nam Mitterrand al aan presidentsverkiezingen deel en tweemaal verloor hij. In '65 plaat ste hij zich als kandidaat tegen over Charles de Gaulle en kwam ten slotte met 44,8 procent van de uitgebrachte stemmen uit de bus. In '74 stelde hij zich tegenover Giscard op en verloor op het nip pertje met 49,19 procent van de stemmen. In een eerste toespraak na zijn be slissing van afgelopen zaterdag gooide Mitterrand op een massa bijeenkomst olie op de golven door te verklaren dat hij pas echt kandidaat zou zijn wanneer de leden van zijn partij zich zullen hebben uitgesproken. Li laatste stap in een ingewikkelde proce dure wordt pas op 25 en 26 januari genomen op een buitengewoon nationaal congres. Mitterrand heeft er tot nu toe naar gestreefd zijn kandidatuur zo lang mogelijk uit te stellen om zo kort mogelijk bloot te staan aan de aanvallen van de tegenpartij. In het kamp van Michel Rocard, de kandidaat die zich dus al weer heeft teruggetrokken, heerst sinds het afgelopen weekeinde een enigszins bittere stemming. Rocard heeft een verklaring voorgelezen waarin hij stelt dat Mitterrand, na aanvankelijk te hebben gezegd dat hij niet de wens had kandidaat te zijn, nu verantwoordelijk is voor de stap die hij genomen heeft. Rocard doelt er hierbij ongetwijfeld op dat tot nu toe in de opinie-onder zoeken hijzelf altijd aanzienlijk beter geplaatst stond dan de par tijleider zelf. Ook in het weekein de waarin Mitterrand tot zijn kandidatuur besloot, bleek uit een opinie-onderzoek dat in de beslissende tweede ronde van de verkiezingen Rocard tegen Gis card zou verliezen met 49 tegen 51 procent van de stemmen, terwijl Mitterrand tegen Giscard zou verliezen met 41 tegen 59 pro cent. Want dat Mitterrand voor de derde keer als presidentskandidaat verliest, staat voor de meesten vast. Tegen dat moment houdt kroonprins Rocard zijn kruit droog. Want dan zal de partij een leider nodig hebben. WENEN (GPD) - De gebeurtenissen in Polen hebben zich in het afgelopen weekeinde dramatisch toegespitst. De regering heeft regelrecht gedreigd dat als er in de toekomst "onredelijk" wordt gestaakt, geweld zal worden gebruikt. PARAMARIBO (GPD) - Op beschuldiging van staatsgevaarlijke activiteiten zullen de deelnemers aan de mislukte tegencoup in Suriname zich vanaf donderdag a.s. in Paramaribo moeten ver antwoorden voor de gewone rechter Het gait hier om den isluk te greep naar de macht door onder anderen de vroeger in Neder land wonende Surinaamse ex-militair Fred Ormskerk, die in Su riname bij een schermutseling met militairen om het leven kwam. Gedagvaard zijn de Nederlander Kroll, het ex-parle mentslid Rufus Nooitmeer, de vader van ex-minister Johan Ka- santaroeno, de arts Codfned en mevrouw Hoffman. Ex-minister ir. Johan Kasantaroeno, die in Nederland verblijft, zal bij verstek terecht staan. Het bijzonder gerechtscollege m Suriname heeft enkele weken geleden een begin gemaakt met de behandeling van de zaak tegen drie landbouwers die ervan worden beschuldigd steek penningen te hebben gegeven aan ex-minister Willy Soemita van landbouw, veeteelt en visserij in het eerste kabinet-Arron om aan grote stukken grond te komen. Dit land zouden zij hebben ge bruikt voor andere doeleinden dan waarvoor het bestemd was. Verder zouden zij onrechtmatige handelingen hebben gepleegd met betrekking tot de waterhuishouding in die gebieden. Het gaat hier om in totaal 500 ha. De drie beschuldigden hoorden een eis van zes maanden onvoor waardelijke gevangenisstraf plus een geldboete van 30.000 gul den, teruggave van de gronden aan de overheid en een schade loosstelling van ongeveer 3000 gulden voor verrichte werkzaam heden door de overheid. De president van het bijzonder ge rechtshof zal woensdag in twee van deze zaken vonnis wij- Voorts is bekend geworden dat de ex-minister van openbare wer ken en verkeer mr. Achmed Karatmat Ali op 19 november voor het bijzonder gerechtshof zal verschijnen. De acte van beschul diging tegen Karatmat Ali is geheim en wordt pas voorgelezen aan het begip van de behandeling van deze zaak. Een aanval op de communistische partij is volgens de eerste secreta ris van de Poolse communisti sche partij hetzelfde als een aan val op de onafhankeljheid van Polen. En deze onafhankelijk heid wordt tot het bittere eind verdedigd door zowel de Poolse communistische partij als door het Poolse leger, zo verklaarde Kania gisteren De nieuwe onaf hankelijke vakcentrale „Solidari teit" heeft een algemene staking in voorbereiding voor het geval het Hooggerechtshof de eenzij dige statutenwijziging van Soli dariteit door een plaatselijke rechtbank niet terugdraait. In de ze toevoeging wordt de leiding gevende rol van de communisti sche partij in de nieuwe vakbond erkend. De Poolse regering heeft zaterdag bij monde van president Heniyk Jablonski duidelijk gewaar schuwd dat het geduld van de re gering opraakt en dat verdere stakingen onherstelbare schade doen aan de toch al geteisterde Poolse economie. Tegelijkertijd publiceerde het officiële Poolse persbureau PAP het bericht dat Poolse en Sowjet-Russische troepen gezamenlijk manoeuvres op Pools grondgebied hebben gehouden. Waar, wanneer en met hoeveel is niet gezegd. Aange nomen wordt dat de Sowjet-Unie twee tankdivisies en een aantal luchtmachteenheden in Polen heeft gestationeerd. Dezelfde avond kregen de Poolse televisiekijkers uitgebreid te zien hoe Russische en Poolse troepen op hun gebied kunnen functione ren. In diplomatieke kringen in Warschau wordt gezegd dat het opmerkelijk is dat de niet van te voren aangekondigde manoeu vre toch in de officiële publiciteit is gekomen. Ook Moskou maakt officieel melding van de militaire oefeningen van Russische en Poolse troepen in Polen. Verscherping verscherpten zich de standpunten. Partijsecretaris Stanislaw Kania verklaarde dat de grens was be reikt en dat het geduld op is. Uit zijn verklaring bleek duidelijk dat de Poolse regering al op de hoogte was van de beslissing van het hooggerechtshof die zou worden in aanwezigheid van slechts vijf vertegenwoordigers van de pers wordt voorgelezen. Gisteren sloten ingewijden niet uit dat de rechter het voorlezen van de beslissing nog zou uit stellen. Juridisch is het ook mo gelijk dat het Hof de zaak terug verwijst naar de lagere recht bank. Intussen was gisteren het bestuur van de nieuwe vakcentrale „Soli dariteit" in spoedzitting bijeen gekomen om de lang voorbereide staking te bespreken en om zich te beraden over de oproep van partijsecretaris Kania van vrijdag aan alle leden van de Poolse communistische partij om zich aan te sluiten bij de nieuwe vak centrale en zoveel mogelijk te in filtreren. Het bestuur van ..Soli dariteit" ging gisteravond uit el kaar zonder een verdere verkla ring af te leggen. Voor de verga dering deelde een woordvoerder mee dat zij de beslissing van de rechter zou afwachten. Als de beslissing van het hoogge- rehtshof naar wordt verwacht negatief voor de vakcentrale uit valt, als er intussen geen com promis wordt bereikt en als er geen splitsing binnen de vakcen trale optreedt als gevolg van de controverse tussen de militante en gematigde groepen, roept de vakcentrale een algemene sta king uit die zich volgens de plan nen van de vroegere stakingslei der en huidige vakbondsvoorzit ter Walesa en zijn medebe stuursleden in eerste instantie zal beperken tot Gdansk en de hoofdstad Warschau. Daarna wordt de staking systematisch uitgebreid over de rest van het land en met name naar het indus trie- en kolenmijngebied in Sile- zië met Katowice als cen trum. De vrije vakcentrale is inmiddels begonnen met het ronddelen van stakingsinstructies aan de leden. Levensmiddelenwinkels, krachtcentrales en een deel van het openbaar vervoer zou moeten blijven functioneren, maar ver der moet de staking algemeen zijn. Arbeiders worden opgeroe pen naar de fabrieken te gaan met slaapzakken, eten en drinken voor twee dagen en de fabrieken te bezetten. De actie moet woensdagochtend om zes uur beginnen en duren tot de rege ring haar eis heeft laten val len. Reagan De Poolse onrust reikt veel verder dan de Poolse grenzen. Het hoofd van de overgangsstaf die de overname van de Amerikaanse regering door de nieuwe presi dent Ronald Reagan voorbereidt, Edwin Meese, zei gisteren dat Reagan een eventueel Russisch optreden in Polen „bijzonder ernstig zal opnemen". Hoewel de nieuwe president heeft verklaard zich tot de machtsoverdracht op 20 januari aanstaande niet met de Amerikaanse buitenlandse poli tiek te zullen bemoeien, achtte Meese het wel mogelijk dat in zo'n geval Reagan deel zou ne men aan besprekingen tussen Carter en buitenlandse leiders. Indien de Sowjet-Unie er zich di rect mee bemoeit, zou Amerika niet met de handen over elkaar moeten blijven zitten, maar zich samen met de bondgenoten be raden over tegenmaatregelen, al dus Meese. Het Roemeense staatshoofd en eer ste secretaris van de Roemeense communistische partij Nicolai Ceausescu heeft bij een officieel bezoek aan Zweden in Stock holm voor de derde keer in korte tijd de Sowjet-Unie als agressor betiteld, het terugtrekken van de Sowjet troepen uit Afghanistan geëist en in een adem gepleit voor met-inmenging in de Poolse bin nenlandse aangelegenheden. De Oostduitse staats- en partijchef Erich Honecker heeft aan de vooravond van zijn officiële be zoek aan Oostenrijk, zijn eerste bezoek aan een westers land, te gen Oostenrijkse journalisten in Oost-Berlijn gezegd - geheel in tegenspraak met zijn eerdere fulminaties tegen de gang van zaken in Polen - dat hij zeer goe de betrekkingen onderhoudt met de Poolse leiders en overtuigd is dat Polen zijn eigen problemen kan oplossen. Honeckers gastheer, de Oosten rijkse bondskanselier Kreisky, bevond zich gisteravond in een zeer penibele situatie. In de loop van zondag werd drie Oostenrijk se journalisten en twee camera- heden de toegang tot Polen ge weigerd. Oostenrijk en Polen hebben een verdrag waarin is vastgelegd dat de burgers van beide landen op vertoon van een geldig paspoort de grenzen van beide landen kunnen passeren. Oostenrijk heeft het met-toelaten van de twee journalisten hoog opgenomen en heeft de Poolse ambassadeur in Oostenrijk op het matje geroepen. Kreisky heeft laten weten dergelijke schendingen van het verdrag de Oostenrijks-Poolse betrekkingen ernstig kunnen schaden en in ge vaar kunnen brengen. Ook een viermansploeg van de Britse BBC-televisie is op het vliegveld van Warschau terugge stuurd, zo deelde een woord voerder van de omroeporganisa tie zondag mee. Ook journalisten met andere nationaliteiten mel den problemen bij aankomst in Polen. Westerse journalisten die Polen al eerder binnenkwamen' hebben overigens geen enkele aanwijzing dat ze eventueel het land zullen moeten verlaten. EUREKA (Californië) - Een krachtige aardbeving heeft zater dagochtend het noorden van Cali fornië en het zuiden van de staat Oregon getroffen, waardoor negen personen werden gewond. Door de beving die een kracht had van zeven op de schaal van Richter en waarvan het epicentrum bij Eu reka (op ongeveer 350 km ten noor den van San Francisco lag) on- ststond nogal wat schade. Behalve talrijke gebroken ruiten en kapotte water- en gasbuizen veroorzaakte de beving o.m.het instorten van een viaduct (foto) over een autoweg, volgens deskundigen zou een schok van deze kracht in een dichter be volkt gebied talrijke slachtoffers en zeer grote schade hebben geeist. LIJSTTREKKER GPV - Het Gere formeerd Politiek Verbond gaat de komende kamerverkiezingen in met een nieuwe lijsttrekker. Het is G. J. Schutte uit Zeist, die zaterdag door de generale ver- bondsraad van het GPV als op volger is aangewezen van dr. A. J. Verbrugh. Zijn verkiezing kwam met grote meerderheid tot stand, aldus het GPV PIACENZA (Italië) (UPI) - De Ita liaanse politie heeft meegedeeld dat zij een edelvrouwe van 65 jaar heeft bevrijd uit de middeleeuw se toren waarin zij sinds 40 jaar door haar familie gevangen werd gehouden. Optredend na een tip van buren in het bergdorpje Castel'arquate op 30 kilometer ten zuidoosten van Piacenza in het noorden van Ita lië, troffen de carabinieri Gio- vanna Portapuglia opgesloten aan in het vertrek in de Torre Gazzola Donna Giovanna was uitgeteerd en haar kamer smerig van vuil en uitwerpselen. De Torre Gazzola is het voorvaderlijke huis van de oude en adelijke familie Port- puglia. De politie heeft de broers van de vrouw, de 56-jarige Luigi en de 49-jarige alfredo en Luigi's 52-ja- rige vrouw Maria aangehouden wegens vrijheidsberoving en mishandeling. De signori Portapuglia vertelden dat Giovanna in de kamer was opgesloten door haar niet meer in leven zijnde ouders nadat zij op 25-jarige leeftijd 'tekenen van krankzinnigheid' was gaan ver tonen. Toen de ouders waren overleden, hadden de broers Giovanna achter slot en grendel gelaten. Overgebracht naar een ziekenhuis werden bij Giovanna Portapuglia ernstige ondervoeding, shock en geestelijk en lichamelijk achter lijkheid vastgesteld. Goudkruiser gelocaliseerd LONDEN (AFP) - Het wrak van de Engelse kruiser, de "Edinburgh" die in 1942 ter hoogte van Moer- mansk de grond in werd geboord, is gevonden, zo heeft de "Sunday Times" gisteren gemeld. De "Edinburgh" had in Moermansk 5,5 ton goud aan boord genomen, dat bestemd was voor de V S. als betaling voor wapens. Volgens een woordvoerder van de ber gingsmaatschappij die het wrak heeft gelocaliseerd, is het goud nog aan boord. Noren, Russen en Engelsen hebben 25 jaar tevergeefs naar de wrak stukken van de kruiser gezocht. Afgelopen zomer kreeg de ber gingsmaatschappij "Risdon Beazley" de "Sunday Times" la ten weten dat het er in geslaagd is de plaats waar de "Edinburgh" gezonken is, te vinden, volgens het zondagsblad is het mogelijk het schip te lichten. Daarvoor is de toestemming van het ministe rie van defensie nodig. MADRID (AFP DPA) - De "Rain bow warrior", het schip van'de milieubeweging Greenpeace is in de nacht van zaterdag op zondag ontsnapt uit de haven van het Spaanse El Ferrol, waar het aan de ketting was gelegd. Dit heeft een Spaans dagblad zondag ge meld. De "Rainbow warrior" was op 18 juni opgebracht door de Spaanse manne omdat het Spaanse wal visvaarders in hun werk hinder de. Sindsdien lag het in El Ferrol aan de ketting. De kapitein van het Greenpace-Schip, Castle, is in Spanje veroordeeld tot e< n boete van 10 miljoen peseta (on geveer 200.000 gulden). Verscheidene schepen van de Spaanse marine zijn volgens het dagblad op zoek naar het schip. De "rainbow warrior" heeft slechts weinig brandstof aan boord en vermoed wordt dat het in volle zee is opgewacht door een ander schip om het van brandstof a, aldus het blad. Labour kiest opvolger van James Callaghan LONDEN (GPD/ANP) - Michael Foot, nu nog plaatsvervangend voorzitter van de Britse labour- partij, zal de nieuwe partijleider worden. Dat is althans het resul taat van een opiniepeiling van de BBC-radio onder de lagerhuisle den van Labour. Volgens de pei ling kan de 67-jarige Foot, die tot de linkervleugel van de partij be hoort, rekenen op de steun van meer dan 135 van de 269 lager huisleden. Bij de eerste verkiezingsronde van afgelopen dinsdag lag Foot met 83 stemmen nog achter de vroe gere minister van financien en vertegenwoordiger van de rech tervleugel, Dennis Healey, die met 112 stemmen echter niet de vereiste absolute meerderheid haalde. Foot zou nu kunnen re kenen op de steun van de aan hangers van de in de eerste ronde uitgeschakelde kandidaten Sil- kin en Shore. Vanavond zal het definitieve resultaat bekend worden. Michael Foot is de laatste old-timer in de reeks romantische Lahour- politici van de oude stempel. In tegenstelling tot opponent Hea ley laat zijn economische kennis nogal wat te wensen over en is hij op het eerste gezicht een parle mentariër zonder grote politieke ambities die ruim 30 jaar ergens achter in op de Labour-banken van het Lagerhuis door bracht. Voor velen kwam het dan ook als een verrassing toen Foot bekend maakte te zullen meedingen naar de leiderschap van de partij. „Foot wil helemaal geen premier worden", zeiden een aantal van zijn collega's, „zijn politieke am bities gaan niet zo ver. Hij houdt zich liever bezig met de Engelse literatuur". Maar Foot was de enige kandidaat van links die zwaar genoeg zou kunnen zijn om Healey te verslaan, en de enige die de ruziënde en verdeelde par tijfracties bijeen zou kunnen houden, geloven velen. En onder deze argumenten zwicht te de 67-jarige waarnemend par tijleider. Foot, „Michael" voor ie dereen in de partij, en „Mike" voor zijn beste vrienden, wordt veelal afgeschilderd als een bij zonder aardig en fatsoenlijk man, die aarzelend en slordig is met veel te lange witte manen en een altijd scheef zittende bril. In werkelijkheid is Foot een van de briljantste en geestigste sprekers van het Britse Lagerhuis, is hij een scherp politicus die de grote lijnen nooit uit het oog verliest en bijzonder populair bij zijn poli tieke collega's. Foot is een marxist. Hij is een hartstochtelijk pleiter voor linkse hervormin gen, heeft een diep geworteld en van thuis meegekregen gevoel voor de underdog en is een paci fist in hart en nieren. Ais minister voor arbeid in 19/4 in Wilson's kabinet beraadslaagde hij veelvuldig met de vakbonden, die hij, volgens kritische colle ga's, bijna al zijn werk liet doen door hen zijn beleid te laten uit- chrijven. Ais premier zal Foot linder willen bezuinigen dan Healey, zal hij Groot-Brittannie op het pad van de eenzijdig kern- ontwapening zetten en zal het debat over uittreding uit de EG weer volop aandacht krijgen. De 63-jarige Denis Healey is door zijn rechtdoorzee, soms zelfs bot te optreden, misschien wat moeilijker verteerbaar, maar dwingt wel respect af. Healey heeft nooit veel moeite gedaan om een groep getrouwen om zich heen te verzamelen, vertoont zich zelden in de tea-room van het La gerhuis en heeft weinig tijd voor informeel gebabbel. Healey is zonder meer een bullebak, maar is dat tegen iedereen, of ze nou premier is of iemand die de koffie rondbrengt. Healey was minister van defensie, van buitenlandse zaken en in de laatste regering onder Callaghan minister van financiën. Hij ge looft in een gemengde economie en haalt vaak Oostenrijk aan als land waar de sociaal-democrati sche partij het goede voorbeeld kwelt gegeven. „Wat mensen willen is stabiele prijzen en werkgelegenheid. Dat zijn geen opwindende dingen, maar dat wil men nou eenmaal. Om te probe ren om dat voor elkaar te krijgen is geen schande", zei Healey niet zo lang geleden. Bij de vakbonden is Healey niet populair. Hij wordt dan ook niet gezien als iemand die de ruziende Libourftactki kam won Healey's aanhangers zijn zich hier wel van bewust maar wijzen op zijn populariteit in het land. Een Labour-partij onder Healey zou zonder twijfel meer kans maken de volgende verkiezingen te win nen dan onder Foot, zeggen zij. (ADVERTENTIE) Hein G. Briejbesteller te A Vandaag of morgen komen de kinderen uw bestelling afle

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9