SyfitoOlfin)® gif©©!? V®@(T ,w, MAANDAG 10 NOVEMBER 1980 EXTRA PAGINA 2 1 PARAMARIBO - De mili tairen Sital, Joemman en Mijnals en de vier leden van de Revolutionaire Volkspartij, Playfair, Cumberbatch en de ge broeders Naarendorp vormen zo'n beetje het grootste probleem waar mee de „Surinaamse re volutie" sinds de militaire staatsgreep van 25 februa ri wordt bedreigd. Hun ar restatie houdt de gemoe deren in Nederland en Su riname in toenemende mate bezig. Vooral omdat er nog altijd geen aan klacht is geformuleerd die de vage aanduiding van „staatsgevaarlijke activi teiten" te boven gaat. Bijna twee weken geleden, op zondagmorgen 26 ok tober, had ik een afspraak met de drie vrouwen van de nu al twaalf weken ge vangen zittende voorma lige leden van de Nationa le Militaire Raad, Sital, Mijnals en Joemman. El ke zondagochtend kun nen deze vrouwen een kort uur praten met hun mannen die onderge bracht zijn in het hoofd kwartier van de Suri naamse militaire politie op Fort Zeelandia. On verwacht verscheen Ba- dressein Sital, de eerste voorzitter van de NMR, in de deuropening toen hij van zijn vrouw afscheid nam. Hij zwaaide en lach te naar me en stak zijn duim omhoog alvorens weer in het binnenste van het gebouw te verdwij- Badressein doet je de groe ten, zegt Agnes Sital als ze daarna naar me toe komt. „Je moet jullie eerste ge sprek nog maar eens nale zen heeft hij gezegd. Daar in heeft hij je precies ver teld wat de taak van de NMR had moeten zijn, je kunt zelf wel zien wat er van diezelfde NMR te recht is gekomen". Als ik thuis de aantekenin gen van eerdere gesprek ken met Sital doorneem, treft me hoe duidelijk Si- tals visie was over de po sitie van de NMR in het Suriname van na de staatsgreep van 25 fe bruari. „De NMR is het machtigste lichaam in Suriname. Daarin zijn de progressieve krachten van Suriname gebundeld. door Ruud de Wit De echtgenote Paramaribo lopen -NMR-voorzitter Mijnals laat haar kinderen in "demonstratieve shirtjes" door De regering-Chin a Sen ontleent haar bestaan aan de NMR en voert het be leid in samenwerking met de NMR uit. De NMR ad viseert en controleert de Hoe anders ligt het nu. De regering-Chin a Sen ont leent haar macht niet meer aan de NMR. Dat is een zinloos instituut ge worden in de handen van de bevelhebber van het nationaal leger, kolonel Desi Bouterse en diens steun en toeverlaat kapi tein Roy Horb. Bouterse is met zijn machi nepistolen in feite de machtigste man, die alle vertrouwen heeft in het duo Chin A Sen-Haak- mat. En de NMR? Die doet voor de show mee, want sentimenten wegen ook zwaar in Suriname. Ruud de Wit, voor deze krant in Suriname, wikte en woog: Suriname staat voor een cruciale maar moeilijke tweesprong: de dictatuur of de totale chaos, het gaat maar moeilijk met orde. Op wegen en muren gekladderde schimpscheuten aan het adres van legercommandant Bouterse en vice- premier Haakmat spreken boekdelen en minister Jan de Koning van ontwikkelingssamenwerking zei het onlangs nog tijdens een discussiebijeenkomst in Amsterdam. „De Nederlandse regering is onver minderd bezorgd over de wijze waarop in Suriname met de mensenrechten wordt omgesprongen" Uit kringen rond Haakmat valt te vernemen dat De Koning bij zijn laatste ontmoeting met de vice-minister-presi- dent van Suriname begin ok tober te New York heeft ge dreigd met het intrekken van de ontwikkelingsgelden als niet snel naar een internatio naal aanvaardbare rechtsorde toegewerkt wordt. In Suriname worden dus de mensenrechten geschonden. Maar ligt het wel zo simpel. Is het slechts een zaak van aan klagen, veroordelen of vrij spreken. Om een beter zicht op de achtergronden te krij gen is het zinnig terug te ke ren naar de weken voor de zo genaamde tweede staats greep van 13 augustus. Deze staatsgreep, waarbij pre sident Ferrier werd afgezet, de grondwet opgeschort en de noodtoestand uitgeroe pen, was al langer het onder werp van discussie tussen de legerleiding en de regering. Sterker nog: de datum was vastgesteld op 25 augustus. De toenemende activiteiten van de oude politieke partijen en politici, gesymboliseerd in het nog steeds officieel be staande parlement, maar ook de zittende president Ferrier werden door velen gezien als een bedreiging van het proces van noodzakelijke 'vernieu wingen. Parlement Iedereen die Suriname wat be ter kent weet hoezeer dat parlement verantwoordelijk kan worden gesteld voor het falen van ruim vier jaar onaf hankelijkheid. Niemand maar dan ook niemand, in Nederland noch in Suriname, zou een traan willen laten voor dat parlement. Als da tum voor deze actie van „rechts" was geprikt de dag waarop herdacht zou worden dat zes maanden daarvoor 16 onderofficieren de kazerne bezetten en de regering-Ar- ron tot aftreden dwon gen. Daarnaast bestond er evenwel angst voor de radicale groep waarvan de kern wordt ge vormd door de Revolutionai re Volkspartij, een afsplitsing van de Volkspartij van dr. Ruben Lie Pauw Sam. Het was bekend dat deze RVP nauwe contacten onderhield met de radicale militairen Si tal en Mijnals, respectievelijk de eerste en de tweede voor zitter van de Nationale Mili taire Raad. Vooral de al eerder uit de NMR getreden legerbevelhebber Bouterse was bang voor de compromisloze Sital die niet zou schromen desnoods met geweld Bouterse en de rege ring tot een andere koers te brengen, een koers die een harde opstelling ten opzichte van Nederland tót gevolg zou hebben en prioriteit zou eisen voor een aansluiting bij lén den in het Caribisch gebied die het Cuba-model voor ogen hebben. Vooral dat laatste was door slaggevend. Toen Bouterse via zijn vertrouweling Hard- joprajitno op de hoogte werd gesteld van een geheime ver gadering van de zogenaamde radicalen in de River Club op 5 augustus, besloot hij direct op te treden. Hij wist premier Chin a Sen en Haakmat te overtuigen van de noodzaak de tweede staatsgreep niet tot 25 augustus uit te stellen. En aldus geschiedde. Vandaar dat de uitlating van vice-mi- nister-president Haakmat dat de staatsgreep van 13 augus tus veroorzaakt is om zowel rechts als radicaal links voor te zijn. De regering-Chin a Sen heeft zich evenwel met de 13 augus- tus-coupe ook bloot moeten geven. Zeven maanden rege ren heeft nog tot weinig resul taten geleid. De regering is weinig stabiel, ministers staan op aftreden en het amb tenarenapparaat werkt ver tragend op het nieuwe beleid. De economie krijgt de ene klap na de andere. De import ligt bijna stil, vooral door stagnaties in het bedrijfsle ven. De processen tegen de van corruptie beschuldigde voormalige machthebbers willen maar niet vlotten ter wijl de linkse gevangenen een duidelijke steun hebben bin nen de bevolking en onder de Surinamers in Neder- lana. Een vooraanstaande ambtenaar in Suriname, die overigens zoals zovelen anoniem blijven, vatte het dilemma als volgt samen: „Sital is radicaal maar ook weinig rationeel. Als hij en zijn medestanders worden vrijgelaten blijven ze een gevaar voor de regering- Chin a Sen en vooral voor Bouterse die zich weinig illu sies hoeft te maken als Sital de kans krijgt hem uit te schakelen. Zowel Bouterse als Sital hebben aan de top gebeten. Door zijn arrestatie moet Sital vreselijk gefru streerd zijn geraakt, hij lijkt me tot alles in staat. Hem ver oordelen is even zo gevaarlijk, ze krijgen het martelaarsa- reool. Er zijn tekenen van ver zet tegen hun arrestatie voor al ook omdat er geen overtui gende bewijzen geprodu ceerd kunnen worden. Het gewone volk begrijpt niet waarom de oude helden van weleer ineens staatsgevaar lijke elementen zijn gewor den". Karakters „Het probleem zit hem in de twee tegengestelde karakters van Sital en Bouterse. Sital'is een man met hoogstaande morele waarden. Hij is goed ontwikkeld, heeft een erken de ideologie, Sital rookt niet, drinkt niet en heeft geen bij vrouwen. Bouterse beant woordt veel meer aan het Su rinaamse mannelijke type. Hij is een gezellige man, drinkt, rookt, heeft bijvrou wen en weet een goed verhaal De dames Sital, Mijnals en Joemman v.l.n.rmet op de achtergrond Fort Zeeland ia, i -V hun echtgenoten gevangen zitten. te vertellen. Wie Bouterse op zijn veijaardagsfeest heeft meegemaakt weet hoe be langrijk dat is voor zijn ima ge". Mijn gesprekspartner is ervan overtuigd dat als Sital niet gearresteerd was Bouterse nu ook niet vrij zo-"'rondlopen. Sital zou op den duur door zijn houding meer mensen in de Surinaamse samenleving van zich vervreemd hebben dan dat met Bouterse het ge val is. Maar er speelt op de achtergrond veel meer. Ervan uitgaande dat in Suriname een revolutionaire situatie bestaat, betekent dat automa tisch dat allerlei groeperingen gebruik maken van de moge- lijkhedn om hun macht uit te breiden. Mata Hari De huidige politiek is er een van intrigeren. Wie erin slaagt zich een weg te banen door de duizenden geruchten houdt toch nog een bonte verzame ling van komische verhalen over die, als er geen nationaal belang mee was gediend, naar de boulevardpers verwezen zouden moeten worden. Zo is er een heuse Mata Hari die gebruikt wordt om via het bed bij Bouterse meer in vloed te krijgen. De officiële voorlichters van regering en NMR liggen doorlopend met elkaar in de clinch waarbij niet geaarzeld wordt door een inbraak de tegenpartij in verlegenheid te brengen. Su riname is het vlees geworden Peyton Place. Het regeringsbeleid levert ook geen overtuigend bewijs op van doortastend en welover wogen optreden. Een decreet van september bepaalde een nieuwe prijspolitiek. In het verleden creëerden de impor teurs kunstmatige schaarste om de prijzen van de eerste levensbehoeften tot onbe taalbare hoogte op te drijven. Maar bij de afkondiging van deze prijsbeschikking waren er direct grote moeilijkheden. WinKeliers en importeurs rie pen om het hardst dat er met zulke geringe winstmarges geen import mogelijk is. Nu zijn er een aantal mogelijk heden: of het prijsdecreet is goed en de importeurs ge bruiken hun macht om de re- §ering Chin a Sen ten val te rengen, of de ambtenaren die verantwoordelijk waren voor het bewuste decreet hebben een slecht decreet in elkaar gedraaid om moeilijk heden te veroorzaken. Want met de oude leiders is de cor ruptie en de loyaliteit van het ambtenarenapparaat voor de traditionele politici nog lang niet verdwenen. En dat maakt het toekomstperspectief er niet beter op. Als je niet op je ambtenaren kunt vertrouwen hoe moet je dan een nieuw beleid gestalte geven? Maar het kan ook zijn dat het enthousiasme van de rege ring een daad te stellen het concrete resultaat heeft bein- vloed. Veel ministeries heb ben een gebrek aan gekwali ficeerde uitvoerders. Op het ministerie van financien worden slechts vier academi ci geteld, maar zelfs voor een kleine economie als die van Suriname is dat veel te wei nig. Hoe dan ook, van het prijsdecreet komt dus niets terecht. Wat vinden de regeringsleiders er zelf van? We volgen Henk Chin a Sen een woensdag ochtend als hij zijn wekelijkse meet-the-people-campagne houdt. De rit gaat naar de overkant van de Surinameri- vier naar het district Kom- mewijne. Het district „waar het zoet begint en het zuur ophoudt zoals een bord langs de weg ons wil doen geloven". Chin A Sen komt meer dan een uur te laat. Hij is opge houden t?ij een 50-jarige bruiloft Qie hij, evenals zijn voorganger Ferrier, trouw met een bezoek vereerde. Na een korte begroeting met de districtscommissaris op de grens van het district gaat het snel verder. Motorrijders met een steeds loeiende sirene trekken de landarbeiders naar de weg, maar er is weinig enthousiasme te bespeuren. Dat wordt anders ais we een school naderen: er zijn erebo- gen opgericht en de school- kindertjes staan cr in hun Su rinaams best bij. Het volks lied wordt braaf gezongen en Henk Chin a Sen dirigeert het verlegen kinderkoor. Na een toespraak van een plaat selijke notabel benadrukt Chin a Sen over de hoofden van de kindertjes heen, dat zijn regering het serieus meent met de realisering van de doelstellingen van de rege ringsverklaring. En dan gaat het weer verder. Bij Fort Nieuw Amsterdam is een ontmoeting geregeld met enige gevangenen, die ingezet worden bij de opbouw van het land. Uitgerust met kap messen moeten ze de bermen schoonmaken en helpen bij het herstel van wegen en wo ningen. Resocialisatie, maar je moet er niet aan denken dat een van de gevangenen uit haalt met zo'n vervaarlijk kapmes. De cipiers zijn trou wens ongewapend. Kapmes De volgende dag zal het on doordachte van dit gevange- nenbeleid ook blijken. Wan neer een Nederlands kind de gevangenen een glas jjswater aanbiedt, haalt een van hen in een vlaag van verstandsver bijstering met zijn kapmes uit en verwondt het kind dode- iljK. Een afgrijselijke gebeur tenis en zeker niet zo maar een incident, zoals de Suri naamse regering wil doen geloven. Vooral als je weet dat er in de Surinaamse pers geen woord over dit incident mag verschijnen. We zetten de tocht voort naar de suikerplantage Mariênburg. De enige suikerplantage die nog functioneert terwijl ruim tweehonderd jaar lang suiker toch hèt gewas van Suriname was. Een armoedige toestand. De meeste arbeiders zun Guyanezen. Gastarbeiders dus uit het nog armere buur land Guyana. Werk genoeg in Suriname. Veel werk, maar niet voor Surinamers blijk baar. Met een boemeltreintje gaan we heel traag over de plantage. Door de eindeloze rietvelden. In Mariênburg wordt een ach- terafwoninkje bezocht. Mi nister Van Dijk van land bouw, veeteelt en visserij zegt „Dit is een vreselijke er fenis van het verleden en het zal ook nog wel even duren voordat hier verandering in komt". Iets verderop zijn de nouten skeletten te zien van de zogenaamde soera-wonin gen, een van de volkshuisves tingsprojecten in het kader van de Nederlandse ontwik kelingssamenwerking die nooit zijn afgebouwd. Iedere architect kan snel vertellen met welke geringe investe ring er goede huizen van kunnen worden gemaakt. Maar eerst moeten er dure ar chitecten en inspecteurs worden ingehuurd die bg el kaar meer kosten dan een simpele afbouw. Zo gaat dat in Suriname. De suikerfabriek is een troosteloze ellende. Verou derde machines die regelma tig uitvallen een geringe pro- duktiecapaciteit hebben en een laag rendement (namelijk 7 procent). Hard en slecht be taald werk, en na de oogst niets doen. De fabriek draait in samenwerking met de Ne derlandse Handelsmaat schappij. In de boemeltrein vragen we Chin a Sen over de militairen die we die dag overal in de stad hebben zien staan. Hg kan er niets over zeggen. Mis schien dat het te maken heeft met de start van de werk zaamheden van het bijzonder gerechtshof, denkt hij. Over het uitblijven van het proces tegen de gearresteerde mili tairen en burgers wil hij ook niet meer kwijt dan dat het onderzoek in volle gang is. Een Surinaamse journalist wordt gerustgesteld als hg in formeert naar het gerucht dat de avondklok weer wordt vervroegd. Hen Chin a Sen is de vader dés vaderlands, maar was Johan Ferrier, zijn voorganger, dat ook al niet? Hardheid Henk Chin a Sen is een man met veel morele waarde die het goed wil, maar met één probleem: hg heeft niet de politieke hardheid en erva ring die van een leider ver wacht wordt. Je kunt het aan hem zien. Hij is tot het uiter ste gegaan de afgelopen maanden en het moet niet al te lang meer duren. Veel steun heeft Chin a Sen nog altijd van zijn vriend mr. drs. André Haakmat. Velen heb ben zich verkeken op de kracht van dit tandem. Chin a Sen heeft het vertrouwen van de bevolking en Haakmat is een doordouwer die veel vaart heeft gebracht in het buitenlandse beleid van Su- Haakmat zelf is gematigd posi tief over de toekomst van Su riname: „Wg bevinden ons in een proces van constante ontwikkeling en zijn op zoek naar realistische vormen en ontwikkelingen in dit land. Dat gaat gepaard met span ning en onzekerheden, maar ik denk dat we goed op koers liggen en dat we de hobbels die we tegenkomen wel zorg vuldig en bekwaam kunnen nemen. We hebben het proces nog volledig in de hand en de richting van de ontwikkeling is precies zoals dat op 25 fe bruari is gepland' Het lgkt een beetje op obligate taal, maar Haakmat moet wel op timistisch zijn want pessi misme heeft nog nooit een land verder gebracht, ook Su riname niet.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21